Μετάβαση σε περιεχόμενο

προς ολες τις ηδη μανουλες και οχι μονο


ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ

Recommended Posts

Αναστασία δεν είχα καταλάβει το μέγεθος του προβλήματος που αντιμετωπίζεις εσύ και το παιδί και ομολογώ ότι δεν έχω καταλάβει ακριβως τι έχει. Αλλά δεν έχει καμία σημασία. Το παιδί να ΄ναι καλά και να ξεπεράσει τα πάντα. Και εσύ να έχεις την υγεία σου για να το στηρίζεις στις δύσκολες στιγμές που περνάει.

Όταν γέννησα αρρώστησα εγώ και η οικογένεια κατέρρευσε. Εκεί κατάλαβα πόσο σημαντικό είναι να είμαστε ΟΛΟΙ υγιείς. Καθε στιγμη μαζι με τους δικους μας ανθρωπους είναι μοναδική.

Κάθε μητέρα που φέρνει στον κόσμο ένα παιδάκι παλεύει για να του χαρίσει υγεία σωματική και ψυχική. Καμία δεν το αφήνει να κρυώνει, να πεινάει ή να πονάει. Είναι χρέος μας να τα φροντίζουμε όλα.

Εύχομαι να ξεπεράσετε σύντομα τα θέματα υγείας που σας απασχολούν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 88
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ Η ΝΑΤΑΣΑ! ΕΔΩ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΑΡΡΩΣΤΗΣΕ 2 ΦΟΡΕΣ ΣΕ ΕΝΑΜΙΣΗ ΜΗΝΑ Κ ΚΟΝΤΕΨΑ ΝΑ ΤΡΕΛΑΘΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΩΝΙΑ... ΟΛΑ ΒΕΒΑΙΑ ΠΑΙΖΟΥΝ ΤΟ ΡΟΛΟ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗ ΣΩΣΤΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΕΝΟΣ ΠΑΙΔΙΟΥ!

ΝΑΤΑΣΟΥΛΑ ΕΥΧΟΜΑΙ Ο,ΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΠΥΡΑΚΟ ΣΟΥ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ. ΥΠΟΜΟΝΗ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΟΥ! ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΟΥ ΟΛΑ ΘΑ ΦΤΙΑΞΟΥΝ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πω πω Μπεμπούλης πραγματικά με συγκλόνισες.

Εχεις απόλυτο δίκιο. Κάτι ανάλογο σε αγωνία και αγώνα έχω ζήσει με τον γιο του αδελφού μου. Γεννήθηκε στον 6ο μήνα ξαφνικά και δεν είχε προβλεφθεί ότι μπορεί να γεννήσει και δεν είχαν κάνει και ένεση για τα πνευμόνια του. Το παιδί έμεινε 6 μήνες στην θερμοκοιτίδα, τρυπήθηκε στο στήθος σε 6 διαφορετικά σημεία προκειμένου να περνάει ο αναπνευστήρας και πολλά πολλά άλλα. Το μωρό σώθηκε αλλά μεταξύ άλλων έχει κάποια κινητικά προβλήματα. Ο αδελφός μου και η νύφη μου από την μέρα που γεννήθηκε ο μικρούλης ζούσαν μέσα στα Νοσοκομεία.

Κορίτσια η Μπεμπούλης θέλει να σας πει ότι ορισμένα πράγματα που τα θεωρούμε τεράστιας σημασίας στην πραγματικότητα είναι λεπτομέρειες μπροστά στον γολγοθά που ζουν 2 γονείς όταν παλεύουν για το μωρό τους. Η μπεμπούλης ας πούμε δεν θα κάτσει να σκάσει (και ούτε καν θα κάτσει να ψάξει) αν η ντομάτα είναι βιολογικής καλλιέργειας..... Εχει να ασχοληθεί με το να κάτσει να βρει τον καλύτερο γιατρό για το αγοράκι της.

Από την άλλη Μπεμπούλης εγώ ξέρεις τί λέω? Μακάρι όλες οι μανούλες να έχουμε ως μοναδικό πρόβλημα το αν θα έχουμε αρκετό γαλατάκι για να θηλάσουμε, το αν το μωράκι μας θα φάει το βιολογικό του φρουτάκι. Και μακάρι η μόνη στεναχώρια μας να είναι αν θα βρουμε το βιολογικό κολοκυθάκι ή όχι. Απλά να μην ξεχνάμε μέσα σε όλα αυτά ότι τα μωράκια μας θέλουν μια γλυκιά αγκαλιά, το χρόνο μας, το ενδιαφέρον μας, και την αγάπη μας για να ζήσουν χαρούμενα. Αυτά και όλα τα άλλα γίνονται.

Συγνώμη για το μεγάλο ποστ. Απλά την Μπεμπούλης την καταλαβαίνω απόλυτα. Τα έχω ζήσει και τα ζω. Παρακαλώ τον Θεό να μου δώσει ένα γερό μωράκι και εύχομαι αν γεννηθεί με το καλό να μην ξεχάσω ποτέ ότι το σημαντικότερο είναι η υγεία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπεμπούλης σου έχω ξαναγράψει ότι συμπονώ τον πόνο σου ειλικρινά, με τρελαίνει να ακούω οτιδήποτε για ένα μωράκι, αν και καμιά μάνα αν δεν το ζήσει, αν δεν νιώσει την αγωνία που νιώθεις, δεν μπορεί να καταλάβει αυτά τα συναισθήματα, κακά τα ψέμματα.

Κάνεις ομως ένα λάθος. Θεωρείς ότι οι διάφορες συμβουλές ή απόψεις ή τα διάφορα στοιχεία και η ενημέρωση που δίδεται στα πλαίσια αυτού του φόρουμ, και μάλιστα πάνω σε σοβαρώτατα θέματα όπως είναι η διατροφή είναι ματαιοδοξίες (;). Ακριβώς επειδή τα παιδιά μας είναι οι πολυτιμότεροι θησαυροί μας, ψάχνουμε (όλες πιστεύω)το καλύτερο για αυτά και ποτέ δεν εφησυχάζουμε.Όταν γνωρίζει κάποιος κάτι (ή έστω αν το πιστεύει αν θέλεις) νιώθει την ανάγκη και να το μοιραστεί! Αυτό συμβαίνει τουλάχιστον σε μια κοινωνία αλληλεγγύης.

Όλες θέλουμε το καλύτερο για τα παιδια μας, κάποιες γνωρίζουν περισσότερα πράγματα σε έναν τομέα κάποιες άλλες σε έναν άλλο και όλες δίνουμε ένα χέρι βοήθειας (ή θα θέλαμε) σε αυτόν που το δέχεται.

Σίγουρα, καμιά μάνα δεν είναι καλύτερη μόνο και μόνο επειδή ταίζει πιο υγειινά το παιδί της από μια άλλη. Αλλά το να ψάχνεις για το καλύτερο σε ένα θέμα τόσο σημαντικό όσο είναι η διατροφή σίγουρα δεν είναι μεπτό, ούτε ματαιοδοξία!!! Η διατροφή επηρρεάζει σημαντικά την υγεία και την ανάπτυξη των παιδιών μας, όλοι το ξέρουμε! Να δεις τί αγωνία τραβούσα σε κάποιες φάσεις απλά και μόνο που το σκατούλι μου αρνιόταν να φάει οτιδήποτε άλλο εκτός από φρούτα, φοβούμενη μήπως δεν αναπτυχθεί σωστά, μήπως δεν παίρνει αρκετές θερμίδες, μήπως αρρωστήσει μήπως, μήπως..... :blush: (αγχωνόμουν υπερβολικά βέβαια τώρα πια το κατάλαβα, αλλά τότε...υπέφερα!!)

Για τέτοια θέματα θα πρέπει να ανησυχούμε και να προβληματιζόμαστε (, άλλα είναι ανούσια π.χ. αν το παιδάκι μας μας μοιάζει, αν θα φοράει τα φιρμάτα ρουχαλάκια του παιδιού της γειτόνισσας, τί θα είναι το δώρο που θα του φέρουν, αν θα περπατήσει πρώτο από το ξαδελφάκι του (!!!, ) και άλλα πολλά παρόμοια, χωρίς αξία, τα οποία επιβάλλονται και υποβάλλονται συνήθως από τον περίγυρο, ..

Υπάρχουν βέβαια και θέματα υγείας όπως το δικό σου που προφανώς είναι άσχετα με θέματα διατροφής, άσχετα με οτιδήποτε θα μπορούσε να είχε κάνει ή να μην κάνει καποιος, καταστάσεις που μας κάνουν να συνειδητοποιούμε πραγματικά το πια είναι τα σημαντικά θέματα: να είναι καλά τα παιδάκια μας και τώρα και πάντα αν είναι δυνατόν!!

Η υγεία είναι το πολυτιμότερο αγαθό σε αυτό συμφωνούμε και δυστυχώς υπάρχουν καταστάσεις στις οποίες λίγο μπορούμε να επέμβουμε, μας ξεπερνούν.

Ελπίζω και εύχομαι να πάνε όλα καλά με το γιόκα σου και να μας γράφεις μόνο μηνύματα ευτυχίας! Μην σκοτίζεσαι με στενάχωρες σκέψεις, αυτές μας τριγυρίζουν συνήθως όταν αγωνιούμε πολύ, μου συμβαίνει και μένα σε καταλαβαίνω :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπεμπούλης έχεις απόλυτο δίκιο. Αυτά πρέπει να γράφονται και να ακούγοντε για να μην ξεχνιόμαστε και γινόμαστε αχάριστες ή απλά να βουλιάζουμε για ασύμαντα μικροπράγματα. Ολα θα πάνε καλά για τον μικρούλη σου, σε θαυμάζω για την δύναμη σου. Σου εύχομαι να τα ξεπεράσετε όλα σύντομα και να είστε απόλυτα ευτυχισμένοι αγκαλίτσα. :)

as1cEUX8v--0010MDAwMHwwMDAxMjM1ZHxPIG1wZW1wb3lsaXMgbWFzIGVpbmFpIA.gif

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νατασουλα εχεις απολυτο δικιο και καταλαβαινω πως το λες! ;)

Ασφαλως και το αν φαει κρεμα ή βιολογικα ειναι το λιγοτερο και φυσικα δεν εννοουσες οτι δε πειραζει να τα ταιζουμε κονσερβες! ;)

Αλλα δυστυχως,οπως μου ειπε και μια αξιολογη κυρια προσφατα,στην Ελλαδα πασχουμε απο ΞΕΡΟΛΙΑΣΗ! :dry:

Ευχομαι απο τα βαθη της καρδιας μου να τελειωσει γρηγορα ο Γολγοθας που τραβατε και να τα θυμαστε ολα αυτα σαν ενα κακο ονειρο! :kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΙΣΑΙ ΑΞΙΑ ΘΑΥΜΑΣΜΟΥ !

ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΜΑΝΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΑΠΛΗΣΙΑ

ΘΕΜΑΤΑ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΟΥΝ...

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΔΥΝΑΜΗ

ΨΥΧΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙΣ ...

Η ΥΓΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑΦΩΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ!!!

ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΤΑΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΑΣ...

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ... ΚΑΝΕΙΣ

ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ ΝΑ ΦΥΛΑΧΤΕΙ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΓΕΡΟΣ

ΚΑΙ ΥΓΕΙΗΣ...ΟΤΑΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΓΕΡΟΙ, ΟΛΟΣ Ο

ΚΟΣΜΟΣ ΜΑΣ ΑΝΗΚΕΙ!!!

ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΟΥΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ

ΥΓΕΙΑ ΜΑΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ ΠΟΣΟ ΑΣΗΜΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ

ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ;)

ΚΙ ΕΓΩ ΕΧΑΣΑ ΤΗ ΓΗ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΟΤΑΝ ΗΡΘΕ

Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΤΗΣ ΚΛΙΝΙΚΗΣ ΤΗΝ 2η ΜΕΡΑ ΜΕΤΑ ΤΗ

ΓΕΝΝΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΟ ΑΓΟΡΑΚΙ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΚΑΠΟΙΑ

ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ ΑΠΝΟΙΑΣ (ΣΤΑΜΑΤΟΥΣΕ Η ΑΝΑΠΝΟΗ ΤΟΥ) ΚΑΙ

ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΤΗΝ ΕΝΤΑΤΙΚΗ...ΤΟ ΜΕΤΑΦΕΡΑΜΕ ΣΤΟ

ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΚΑΙ ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΕ 4 ΜΕΡΕΣ (ΑΤΕΛΕΙΩΤΕΣ ΜΟΥ

ΦΑΝΗΚΑΝ)ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΥΓΕΙΕΣΤΑΤΟΣ

-ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ- ΣΤΟ ΠΙΣΩ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΜΥΑΛΟΥ ΜΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ

Η ΑΓΩΝΙΑ ΜΗ ΤΥΧΟΝ ΚΑΙ ΤΟ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙ...

ΣΤΟ ΞΑΝΑΠΑ...Ο ΣΠΥΡΑΚΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΓΩΝΙΣΤΗΣ!!! ;)

ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΑΡΤΥΡΙΟ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑΣ

Η ΣΚΕΨΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΑΖΙ ΣΟΥ... ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επειδή έχω περάσει πολύ δίσκολες στιγμές με αρρώστιες κοντινων συγκενικών προσώπων (όχι όμως το παιδί μου) κατα ενα πολύ μεγάλο βαθμό σε καταλαβαίνω..

Αυτές τις στιγμές χρειαζεται να έχεις μεγάλη ψυχρεμία - δύναμη και απο κοντινά οικογενειακα πρόσωπα συμπαράσταση .

Φυσικά και έχεις δίκαιο σου φαίνονται όλα ανούσια απο την στιγμή που παιρνάς έναν τετοιο γολγοθά αλλα να ξέρεις ένα πράγμα ότι θα περάσει!!

Θα κάνει τον κύκλο του και όλα θα επανέλθουν στα φυσιολογικά τους αλλά θα πάρει καιρό για να επουλωθούν οι πληγές σου..

Οταν παιρνούσα φρυκτές καταστάσεις ένα πράγμα που μου έμεινε είναι το κουράγιο και η δύναμη που πρέπει να δίνουμε στον εαυτό μας για να ξεπεράσουμε κάποιο εμπόδιο και επειδή γενικότερα εκείνο το διαστημα με διακατείχε μια απαισιοδοξία και κατάθλιψη φυσικά , θυμάμαι μια συμβουλή μιας φίλης . ¨Οταν κάτι το πιστεύεις ότι θα γίνει καλά και το πολεμάς με όλο σου το είναι χωρίς απαισιοδοξία τότε και όλο το συνμπαν συνομοτεί μαζί σου για να το ξεπεράσεις!Πίστεψε το και θα γίνει! Η δύναμη της θέλησης και πάντα του Θεού βοηθάνε απεριοριστα¨

Φιλάκια πολλά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η Αναστασια βρε παιδια θελει να πει οτι χανουεμ την ουσια. Εχει δει οτι εδω στο φορουμ σφαζομαστε για γαλατα, κρεμες καροτσια κλπ κλπ. ΑΝ θα πρεπει να αγκαλιαζουμε το παιδι μας η οχι. Ποσα λεπτα πρεπει να το αφηνουμε να κλαιει για να μη κακομαθει κλπ κλπ.

Αν ο Σπυρακος γεννιοταν πριν 50 χρονια, δεν θα ειχε καμια απολυτος ελπιδα επιβιωσης. Και απο την αλλη θα σας πω για τα Βιολογηκα...οσοι οργανισμοι και να το πιστοποιουν πραγματικα ειναι πολυ δυσκολο καποιο προιον να ειναι τελειως βιολογηκο. Καταρχας λογω εκτεταμενης μολυσνης του Υδροφορου οριζοντα και κατα δευτερον λογω της επικονιασης. Δεν θα μπω σε λεπτομεριες καταλαβατε τι θελλω να σας πω.

Ειδικα σε σοβαρες περιπτωσεις προβληματων υγειας, ναι ειναι σημαντικη η διατροφη αλλά ποια!!! Τι νομιζετε οτι στα νοσοκομεια μας δινουν βιολογικες κοτοσουπες!!! Σημασια εχει να τραφει σωστα ενα παιδι ειτε το μωσχαρι εχει φαει ζωοτροφη ειτε εχει φαει χορταρι.

Αυτο που θελει να μας πει η Αναστασια ειναι να μην αναλωνωμαστε καυγαδιζοντας σε ανουσια πραγματα,αλλά να φροντιζουμε τα παιδια μας με αγαπη και στροργη. Καπου ξεχναμε οτι το πολυτιμοτερο πραγμα στη ζωη μας χρειαζετε την αγκαλια μας και τιποτα αλλο.

Εξαλλου και με τα κοσμηματα αλλοι τα φορανε και τα επιδυκνυουν δημοσια, και αλλοι τα κλεινουν σε θηρηδες.

Ειναι καλό να μοιραζομαστε συμβουλες και εμπειριες οχι να επιβαλλουμε την γνωμη μας σε άλλους και να καταφρονουμε οποιον κανει το αντιθετο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΟΣΟ ΜΕ ΑΓΓΙΞΑΝ ΟΣΑ ΕΙΠΕΣ..ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ..

ΜΟΝΟ ΥΓΕΙΑ..ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ..ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΕΜΑΣ ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ..

ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙΠΡΟΣΕΥΧΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΣΠΥΡΑΚΟ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΘΑ ΝΙΚΗΣΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΔΟΚΙΜΑΣΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΣΤΕ ΠΟΛΥ ΠΕΡΗΦΑΝΟΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γλυκιά μου Αναστασία... Εύγε σου κοπέλα μου... Δε σε ξέρω προσωπικά αλλά ειλικρινά πιστεύω ότι αν σε γνώριζα χωρίς να ξέρω τι γολγοθά περνάς, ούτε μια στιγμή δε θα το φανταζόμουν. Φαίνεσαι πολύ δυνατή γυναίκα. Αγωνίστρια κι εσύ όπως και ο Σπυράκος σου! Θα τα καταφέρετε! Διάβασα πριν μέρες στα πεταχτά ότι ο Σπυράκος περπάτησε! Αλήθεια.. Συγκινήθηκα! Δε θα ξεχάσω πως έκανα στα πρώτα βηματάκια της Μαριώς μου. Αλήθεια σου λέω, το ίδιο ένιωσα και όταν διάβασα για τον Σπυράκο.

Μακάρι να ήμασταν κοντά και να σε βοηθούσα με τον οποιοδήποτε τρόπο.. Ήθελα καιρό να σου τα γράψω αυτά, αλλά δε μου δόθηκε η ευκαιρία. Ήθελα να σου στείλω π.μ. αλλά δε μου ανοίγει τα μηνύματα, γι' αυτό σου τα γράφω εδώ, ανοιχτά. Έχω και άλλες πολλές σκέψεις, αλλά είμαι στη δουλειά και δεν προλαβαίνω να σου τις εκφράσω.

Όσο για τα υπόλοιπα... Ναι, η διατροφή είναι άμεσα συνυφασμένη με την υγεία των παιδιών μας. Και η βρεφική διατροφή ναι, είναι τα θεμέλια της υγείας. Αν δεν τα χτίσουμε σωστά στο μέλλον μπορεί να το βρούμε μπροστά μας. Σε αυτό θα συμφωνήσω με τη LaLa. Δεν αναφέρομαι όμως στις κρέμες τις έτοιμες και στο αν θα δώσουμε στο παιδί μας βιολογικά ή όχι λαχανικά ή αν τα θηλάσουμε... Το να δώσουμε στο παιδί μας έτοιμη κρέμα ή φόρμουλα κατά την ταπεινή μου άποψη είναι το λιγότερο από όλα αυτά που θα φάει στο μέλλον, όσο και να θέλουμε εμείς σαν γονείς να το αποτρέψουμε. Πόσες φορές τα goody's δεν είναι γεμάτα παιδιά που τρώνε τις προτηγανισμένες αηδίες που σερβίρουν? Το τραγικότερο είναι ότι συμβαίνει και στις πολύ μικρές ηλικίες. Γονείς με 3χρονα παιδάκια στα goody's και στα fast food. Δεν ξέρω, αλλά για μένα αυτό είναι το μεγαλύτερο λάθος και όχι το ότι δίνουμε φόρμουλα σε βρέφος ημερών ή έτοιμη φρουτόκρεμα σε 6μηνο μωρό. Το Μαράκι μου είναι αισίως 14 μηνών και δεν του έχω δώσει μέχρι στιγμής σοκολάτα. Χμ... Πάμπολλες φορές μου έχουνε φέρει στο σπίτι οι θείες της και η γιαγιά της, και γενικά οι επισκέπτες μας αλλά το αποτέλεσμα είναι τα τις τρώω εγώ και να παχαίνω! :P :woohoo: (μωρέ κοίτα χαρά!)

Για τις αγκαλιές? Επίσης θα συμφωνήσω με τη LaLa.. Από τη μία λέμε να γεννηθεί το μωρό να το πάρουμε αγκαλιά, να γεννηθεί το μωρό και να το μεγαλώσουμε με αγάπη και από την άλλη αποφεύγουμε να το πάρουμε αγκαλιά μήπως και κακομάθει. Από την πείρα μου? ΠΑΡΤΕ ΤΑ ΟΣΕΣ ΑΓΚΑΛΙΕΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ όσο είναι βρεφούλια. Θα έρθει η στιγμή που θα τη γυρεύετε και δε θα τη βρίσκετε! Παρακαλάω να νυστάξει το Μαράκι για να την νανουρίσω αγκαλιά, ή να γαυγίσει ο σκύλος της γεοτινιάς, να φοβηθεί και να τρέξει στην αγκαλιά μου! Αλλιώς.... Άντε καν'την αγκαλιά αν μπορείς! :blink:

Εν κατακλείδει Αναστασία μου συμφωνώ ότι το μεγαλύτερο αγαθό είναι η υγεία των παιδιών μας και η δική μας βέβαια προκειμένου να τα μεγαλώσουμε σωστά! Τόσο η σωματική όσο και η ψυχική... Ας βοηθήσουμε λίγο με τη διατροφή τους και με πολύ χρόνο και δημιουργικό που θα περάσουμε μαζί τους για να το πετύχουμε αυτό!

Πωπω.. Μάλλον γράφω ασυνάρτητα αλλά γράφω πολύ βιαστικά καθότι είμαι στη δουλειά!

Σας φιλω όλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το φαι των GOODIES σ ενα παιδι του δυτικου κοσμου θα το κανει παχυσαρκο ισως κανει και σακχαρο και δεν ξερω τι αλλο

Το ιδιο φαι των γκουντις θα βοηθησει ενα παιδι της Αφρικης να επιβιωσει

Η μητρικη αγκαλια ειναι οτι καλυτερο για ενα μωρο που εχει τα αντισωματα που πρεπει

Η ιδια μητρικη αγκαλια μπορει να κρυβει το θανατο σ ενα μωρο που ειναι ανοσοκατασταλμενο

Ο γιος τησ Αναστασιας επιβιωσε (και)επειδη η μανα του δεν τον αγγιξε για αρκετο καιρο Αντικατεστησε τη σωματικη επαφη με τη φωνη της

..δεν μπορουσε να κανει κατι καλυτερο

Αλλα μωρα που γλιτωσαν απο εγκεφαλικα πεθαναν απο ενδονοσοκομειακες λοιμωξεις και ας επαιρναν το γαλα της μανας τους και το χαδι της στις θερμοκοιτιδες αλλων μενν

Ολα ειναι σχετικα ..Οταν τιθεται θεμα επιβιωσης γινεσαι απο μανα στρατιωτης γιατι μονο η αυστηρη τηρηση καποιων κανονων θα σωσει -ισως- το παιδι σου

Και αμα το σωσεις ...θα του δωσεις και λιγο "βρωμικο" ..αμα πεσεις απο ουρανοξυστη και βγεις ζωντανος λιγο σκουπιδι ξερεις πως δε θα σε σκοτωσει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

apis έγραψε:

Το φαι των GOODIES σ ενα παιδι του δυτικου κοσμου θα το κανει παχυσαρκο ισως κανει και σακχαρο και δεν ξερω τι αλλο

Το ιδιο φαι των γκουντις θα βοηθησει ενα παιδι της Αφρικης να επιβιωσει

Η μητρικη αγκαλια ειναι οτι καλυτερο για ενα μωρο που εχει τα αντισωματα που πρεπει.....

αυτο κ το αλλο σου κειμενο με παγωσαν...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΥΤΗΝ ΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ

ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΑ ΟΤΙ Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΣΠΥΡΑΚΟ.

ΑΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΖΟΥΜΕ ΤΑ ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παγωσε ξεπαγωσε ειναι η γυμνη αληθεια πως να το κανουμε.

Στην Αφρικη ζουνε με κονσερβες και ειναι και πανευτυχεις αν θα εχουν γαλα σκονι για τα παιδια τους Και εμεις εδω σφαζομαστε για το αν ειναι καλυτερο το σκονη απο το μητρικο, που δεν τιθετε θεμα σιγκρισης, μονο επιβιωσης!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ifigeneia έγραψε:

Όσο για τα υπόλοιπα... Ναι, η διατροφή είναι άμεσα συνυφασμένη με την υγεία των παιδιών μας. Και η βρεφική διατροφή ναι, είναι τα θεμέλια της υγείας. Αν δεν τα χτίσουμε σωστά στο μέλλον μπορεί να το βρούμε μπροστά μας. Σε αυτό θα συμφωνήσω με τη LaLa. Δεν αναφέρομαι όμως στις κρέμες τις έτοιμες και στο αν θα δώσουμε στο παιδί μας βιολογικά ή όχι λαχανικά ή αν τα θηλάσουμε... Το να δώσουμε στο παιδί μας έτοιμη κρέμα ή φόρμουλα κατά την ταπεινή μου άποψη είναι το λιγότερο από όλα αυτά που θα φάει στο μέλλον, όσο και να θέλουμε εμείς σαν γονείς να το αποτρέψουμε. Πόσες φορές τα goody's δεν είναι γεμάτα παιδιά που τρώνε τις προτηγανισμένες αηδίες που σερβίρουν? Το τραγικότερο είναι ότι συμβαίνει και στις πολύ μικρές ηλικίες. Γονείς με 3χρονα παιδάκια στα goody's και στα fast food. Δεν ξέρω, αλλά για μένα αυτό είναι το μεγαλύτερο λάθος και όχι το ότι δίνουμε φόρμουλα σε βρέφος ημερών ή έτοιμη φρουτόκρεμα σε 6μηνο μωρό. Το Μαράκι μου είναι αισίως 14 μηνών και δεν του έχω δώσει μέχρι στιγμής σοκολάτα. Χμ... Πάμπολλες φορές μου έχουνε φέρει στο σπίτι οι θείες της και η γιαγιά της, και γενικά οι επισκέπτες μας αλλά το αποτέλεσμα είναι τα τις τρώω εγώ και να παχαίνω! :P :woohoo: (μωρέ κοίτα χαρά!)

Για τις αγκαλιές? Επίσης θα συμφωνήσω με τη LaLa.. Από τη μία λέμε να γεννηθεί το μωρό να το πάρουμε αγκαλιά, να γεννηθεί το μωρό και να το μεγαλώσουμε με αγάπη και από την άλλη αποφεύγουμε να το πάρουμε αγκαλιά μήπως και κακομάθει. Από την πείρα μου? ΠΑΡΤΕ ΤΑ ΟΣΕΣ ΑΓΚΑΛΙΕΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ όσο είναι βρεφούλια. Θα έρθει η στιγμή που θα τη γυρεύετε και δε θα τη βρίσκετε! Παρακαλάω να νυστάξει το Μαράκι για να την νανουρίσω αγκαλιά, ή να γαυγίσει ο σκύλος της γεοτινιάς, να φοβηθεί και να τρέξει στην αγκαλιά μου! Αλλιώς.... Άντε καν'την αγκαλιά αν μπορείς! :blink:

Ιφιγενεια θα συμφωνησω μαζι σου...!!!

Η διατροφη σιγουρα παιζει πολυ σημαντικο ρολο στην υγεια των παιδιων οπως φυσικα και στην δικη μας...!!! Και δεν μιλαω για φορμουλες η για σπιτικες κρεμες... αλλωστε και στο σπιτι να φτιαξω την κρεμα τα υλικα απο το σουπερ μαρκετ θα τα αγορασω οπου και παλι δεν ειμαι σιγουρη για την ποιοτητα τους (δεν εχω βλεπετε ακρη σε χωριο για να μου στελνουν)...!!!

Οσο για τις αγκαλιες ειναι οτι πιο σημαντικο μπορουμε να δωσουμε στα μωρα μας για την ψυχικη τους υγεια... και ειναι λαθος να τους το στερουμε... δεν υπαρχουν ορια στην αγκαλια και στα φιλια και στα χαδακια... αν δεν το κανουμε τωρα που ειναι μικρα δεν θα το κανουμε ποτε...! Και θα τους εχουμε στερησει τη στοργη της μανας...!!!

Για μενα η Λαλα δεν ειναι λαθος... καλα κανει και κανει αυτο που κανει... απλα ειναι υπερπροστατευτικη, απολυτη και πολυ αυστηρη με τις υπολοιπες μαμαδες που δεν ακολουθουν το παραδειγμα της...!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ!!!ΕΓΩ ΕΧΩ ΕΝΑ ΑΓΟΡΑΚΙ -ΤΟ ΘΑΥΜΑΤΑΚΙ ΜΟΥ- ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 5 ΜΗΝΩΝ!ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ! ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΕΦΕΡΑ ΣΠΙΤΙ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΝΕΥΡΙΚΟΣ Κ ΕΚΛΑΙΓΕ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΣΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ!ΗΜΟΥΝ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΝΕΥΡΑ, ΦΩΝΑΖΑ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ!ΜΕΤΑ ΟΜΩΣ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ: ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΤΟΥ!Κ ΑΦΟΥ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΦΤΙΑΧΝΟΝΤΑΙ :P ! ΕΤΣΙ ΗΡΕΜΗΣΑ Κ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΧΑΜΟΓΕΛΑΣΤΟ ΜΩΡΟ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ!ΜΕ ΚΟΙΤΑΕΙ Κ ΛΙΩΝΩ :blush: ! Κ ΑΝ ΚΛΑΨΕΙ, ΓΙΑΤΙ ΜΩΡΟ ΕΙΝΑΙ ΘΑ ΚΛΑΨΕΙ, ΤΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΩ ΤΗΝ ΠΙΟ ΖΕΣΤΗ ΑΓΚΑΛΙΑ Κ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΜΟΥ ΑΓΑΠΗ!!!ΚΝ ΑΝ ΘΥΜΩΣΩ...ΠΑΩ Κ ΞΕΣΠΑΩ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΣΤΟ ΑΛΛΟ ΔΩΜΑΤΙΟ... :laugh: !!! ΑΓΑΠΑΤΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ!!!ΕΙΣΤΕ ΕΣΕΙΣ ΟΙ ΙΔΙΟΙ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

apis έγραψε:

Το φαι των GOODIES σ ενα παιδι του δυτικου κοσμου θα το κανει παχυσαρκο ισως κανει και σακχαρο και δεν ξερω τι αλλο

Το ιδιο φαι των γκουντις θα βοηθησει ενα παιδι της Αφρικης να επιβιωσει

Η μητρικη αγκαλια ειναι οτι καλυτερο για ενα μωρο που εχει τα αντισωματα που πρεπει

Η ιδια μητρικη αγκαλια μπορει να κρυβει το θανατο σ ενα μωρο που ειναι ανοσοκατασταλμενο

Ο γιος τησ Αναστασιας επιβιωσε (και)επειδη η μανα του δεν τον αγγιξε για αρκετο καιρο Αντικατεστησε τη σωματικη επαφη με τη φωνη της

..δεν μπορουσε να κανει κατι καλυτερο

Αλλα μωρα που γλιτωσαν απο εγκεφαλικα πεθαναν απο ενδονοσοκομειακες λοιμωξεις και ας επαιρναν το γαλα της μανας τους και το χαδι της στις θερμοκοιτιδες αλλων μενν

Ολα ειναι σχετικα ..Οταν τιθεται θεμα επιβιωσης γινεσαι απο μανα στρατιωτης γιατι μονο η αυστηρη τηρηση καποιων κανονων θα σωσει -ισως- το παιδι σου

Και αμα το σωσεις ...θα του δωσεις και λιγο "βρωμικο" ..αμα πεσεις απο ουρανοξυστη και βγεις ζωντανος λιγο σκουπιδι ξερεις πως δε θα σε σκοτωσει

Συμφωνώ απόλυτα...Μάλλον ''χάσαμε'' λίγο το νόημα του ποστ ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites


×
×
  • Προσθήκη...