Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΘΗΛΑΖΕΤΕ ΔΗΜΟΣΙΑ;;;


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 237
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Argi έγραψε:

Εγώ πάντως δεν θα θήλαζα στην εκκλησία....θα πήγαινα στο αυτοκίνητο ή θα θήλαζα το μωρό μου πριν πάω ή θα έφευγα νωρίτερα κλπ. και αυτό γιατί συνήθως στην εκκλησία πηγαίνουν πολλοί ηλικιωμένοι και δεν γουστάρω ο κάθε ηλικιωμένος άντρας ή γυναίκα να με κοιτά σαν ξερολούκουμο!!!

Άλλωστε η Θεία Λειτουργία (αν δεν πας από την αρχή) κρατά 1 ή 2 ώρες ανάλογα πότε πας!!! επομένως ποιό το πρόβλημα να θηλάσει το μωρό πριν?

Αν όμως χρειαζόταν να το κάνω θα πήγαινα σε ένα σημείο όπου δεν θα με έβλεπαν πολλοί παππούδες-γιαγάδες!!!! :angry:

Συμφωνώ κι εγώ με την Argi :cheer:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν ξερω για πιο μεγαλα μωρακια παντως η μικρη μου μπορει να την εχω θηλασει και 3 ωρες συνεχομενα και να θελει και αλλο πιπιλα δεν της εχω μαθει και δεν μπορει πανω απο 5 λεπτα να την κρατησει οποτε αν πηγαινα και απαγορευοταν να θηλασω στην εκκλησια αναγκαστικα θα εφευγα

Θελει το στηθος ειτε για να φαει ειτε ως παρηγορια - πιπιλα να ηρεμησει μπορει σε πιο μεγαλα μωρακια να πιανει το ταισμα απο πιο πριν οσα λαμβανουν και αλλες τροφες εκτος απο γαλα ομως στα μικρα αυτο αν κρινω τουλαχιστον απο τη δικια μου δεν ειναι εφικτο

Αυτο που μου εκανε εντυπωση ομως ειναι αυτο που η Κατρινα δεν θεωρει σωστο το μωρο να φαει την ωρα της Θείας Λειτουργίας ουτε απο μπουκαλι:blink: !!!!οποτε δεν τιθετε θεμα θηλασμου αλλα ταισματος του βρεφους γενικοτερα στην εκκλησια την ωρα της Θείας Λειτουργίας ε??????:huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια συγνωμη αλλα δεν συμφωνω με την αποψη οτι οποιος ενοχλειται φευγει... αυτος που ενοχλει πρεπει να φευγει... και οχι μονο οσον αφορα το θηλασμο αλλα γενικοτερα... εκτος αν βρισκεται στο σπιτι του η σε δικο του χωρο, οποτε τοτε φευγει αυτος που ενοχλειται...

Οσον αφορα τον θηλασμο να τονισω οτι δεν ειμαι κατα του δημοσιου θηλασμου (οσον αφορα τους αλλους) αλλα ειμαι και υπερ της διακριτικοτητας... !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

pebi έγραψε:

ναι εχω θηλασει μεσα στην εκκλησια. ενοιωσα την αναγκη να παω στην εκκλησια και πηγα.... η μικρη μου ηταν 11 ημερων και μολις ειχε βγει απο την μοναδα μου ειχε λειψει τοσο και ξεροντας οτι της προσφερω το καλυτερο την θηλασα ενω ταυτοχροα ετρεχαν δακρυα απο τα ματια μου.... δακρυα χαρας που την κρατουσα παλι στην αγκαλια μου, δακρυα γιατι ενοιωθα να βρισκομαι σε μια αγκαλια, εμεινα 1 ωρα + ειχα πολλα να πω και να νοιωσω!

η παναγιτσα μας αγκαλιαζε και τις 2!

και το εχω κανει μια ακομα φορα στην Τηνο για τους ιδιους σχεδον λογους!

δεν ενοιωσα ντροπη.... ενοιωσα αγαλιαση μαζι και η κορη μου!

αυτα εχω να πω παλι εγω που το εχω κανει!

σιγουρα δεν πηγα να κατσω στις πρωτες θεσεις , αλλα δεν ηξερα αν θα εχει λειτουργια, ηταν μετα την εξοδο απο την μοναδα οπου 4 ημερες που ηταν εκει μεσα και φτανοντας ο ικτερος 23,7 και βαζοντας μας να δηλωσουμε το παιδι στο ληξιαρχειο γιατι ολα μποροπυν να συμβουν.... και εχοντας χασει τη γη κατω απο τα ποδια μας ,η παναγια ηταν η μονη ελπιδα. τελειωσε η λειτουργια και εγω παρεμεινα, ειχαμε πολλα να πουμε και να ζητησουμε ειχα να την ευχαριστησω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! δεν μου ειπε κανεις τιποτα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

καποια βλεματα ενοιωσα μονο! ο ιερεας ηταν πολυ ευγενικος και στοργικος μου ειπε να κανω οση ωρα θελω χωρις αγχος!

ο καθε ενας πιστευει με τον δικο του τροπο!

το θεμα με τους εκπροσωπους εγω το εχω πολυ εντονο! σιγουρα οχι με ολους αλλα .......................

δεν μπορω να χωνεψω ακομα οτι φιλησα το χερι ως νονα και του εδωσα και 300Ε στον ιερεα-παιδεραστη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

pebi έγραψε:

αυτα εχω να πω παλι εγω που το εχω κανει!

σιγουρα δεν πηγα να κατσω στις πρωτες θεσεις , αλλα δεν ηξερα αν θα εχει λειτουργια, ηταν μετα την εξοδο απο την μοναδα οπου 4 ημερες που ηταν εκει μεσα και φτανοντας ο ικτερος 23,7 και βαζοντας μας να δηλωσουμε το παιδι στο ληξιαρχειο γιατι ολα μποροπυν να συμβουν.... και εχοντας χασει τη γη κατω απο τα ποδια μας ,η παναγια ηταν η μονη ελπιδα. τελειωσε η λειτουργια και εγω παρεμεινα, ειχαμε πολλα να πουμε και να ζητησουμε ειχα να την ευχαριστησω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! δεν μου ειπε κανεις τιποτα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

καποια βλεματα ενοιωσα μονο! ο ιερεας ηταν πολυ ευγενικος και στοργικος μου ειπε να κανω οση ωρα θελω χωρις αγχος!

ο καθε ενας πιστευει με τον δικο του τροπο!

το θεμα με τους εκπροσωπους εγω το εχω πολυ εντονο! σιγουρα οχι με ολους αλλα .......................

δεν μπορω να χωνεψω ακομα οτι φιλησα το χερι ως νονα και του εδωσα και 300Ε στον ιερεα-παιδεραστη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ε οχι να δεχόμαστε τέτοια υποκείμενα(για να μην τους πω αλλιώς!)στην Εκκλησία και να μην δεχόμαστε το φυσικό και το αυτονόητο ;)

Αλλά ξαναλέω αυτά τα θέματα είναι πολύ προσωπικά και κανένας δεν μπορεί να κρίνει τις απόψεις του άλλου πάνω σε τέτοια θέματα.:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το θεμα ειναι να μην ειναι προκλητικο κατι..ιδιως μεσα στην εκκλησια..αν δε φαινεται τιποτα, και αν δε γινεται για να προκαλεσει,δεν ειναι ασεβεια,τελος...

ας κοιταμε τι μας διδαξε,το νοημα..και οχι αυτα..

ο Χριστος γκερμισε το παζαρι εξω απο την εκκλησια ως ασεβεια στον Οικο Του Θεου..

αυτο θεωρησε ασεβεια..

τωρα πλεον ομως κατρινα μου αν κανει το ιδιο καποιος αλλος θα θεωρηθει αυτος ασεβης!!!!παρ ολο που εκανε αυτο που εκανε και ο Χριστος ο ιδιος....

(θα το κανω καμια μερα μου φαινεται!!!!μου την εχει δωσει,πας στα μοναστηρια και βλεπεις ενα σωρο πραγματα προς πωληση και πλεον εχει και επιγραφη οτι δεχονται και viza!!!! ε λ ε ο ς)

ε ετσι οπως εχει καταντησει το θεμα,λογικο ειναι να τους ενοχλει ο θηλασμος!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εψαξα λιγο στο ιντερνετ, σε εκκλησιαστικες σελιδες κ ειδα το αντιθετο!! Την μεγαλη προβολη του θηλασμου σαν ενα θαυμα που συμβαινει μονο στις γυναικες!! Υπαρχει κ μια εικονα σε μια εκκλησια στην οποια θηλαζει η Αγια Αννα την Παναγια, ουτε αυτο το ηξερα. Επισης μια κοπελα θηλαζε το μωρο της κατα τη διαρκεια της βαφτισης του με την προτροπη του παπα! Χωρις να εχω εξειδικευμενες γνωσεις πανω στο θεμα, ρωτησα κ 2 φιλες μου επισης θεολογους και μου ειπαν πως η θρησκεια ισα ισα ενθαρρυνει το θηλασμο και πως πουθενα δεν αναφερεται το αντιθετο! Επομενως το αν καποιος ενοχληθει με μια μανουλα που θηλαζει το μωρο της ειναι λογω ΔΙΚΗΣ ΤΟΥ αποψης, αντιληψης, οπως θελετε πειτε το, και οχι λογω των πεποιθησεων της εκκλησιας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

pebi μου τι λαχτάρα μπορεί να τράβηξες! 23,7 ο ίκτερος? 8 ανέβασε το Μαράκι μου (δε χρειάστηκε φωτοθεραπεία) και μόνο που την έβλεπα έτσι κιτρινούλα και ξανθούλα όπως ήταν στεναχωριόμουν!!! (Την έχω στο facebook, δεύτερη φωτο νομίζω).

Πολύ τρυφερά και συγκινητικά τα λόγια σου!

Η Παναγία να είναι πάντα μαζί σας...

Είχα να έρθω στην Τήνο 1,5 χρόνο (είχα άδεια κύησης λοχείας και ανατροφής τέκνου). Τώρα που τελείωσε κι επέστρεψα για λίγο καιρό στην Υπηρεσία μου μέχρι να φύγω οριστικά, το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν να πάω στη Μεγαλόχαρη. Έβαλα πάλι τα κλάματα... Όταν έμενα εδώ πήγαινα κάθε μέρα και κάθε μέρα με έπιανε η ίδια συγκίνηση, το ίδιο ρίγος η ίδια αγαλλίαση... Μόνο η Παναγία σου γεννάει τέτοια αισθήματα! Η πιο γλυκιά μανούλα όλου του κόσμου!!! Κι ελάχιστοι ιερείς και γέροντες!

Σας φιλώ γλυκιές μου!

Μη μου χαλάτε τη ζαχαρένια σας κορίτσια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λένα εσύ μου έστειλες ΠΜ εχθές;;;Από ίντερνετ ε;;;

Μπράβο...Καλύτερα να μην εκφράσω άποψη...

Πάλι άλλα λέμε άλλα αντιλαμβανόμαστε;;;Ή προσπάθεια κακοπροαίρετη;;;

Γλυκειά μου...Για αποτροπή θηλασμού είναι το θέμα;;;΄

Για ιδιαίτερες στιγμές;;;

Είπε κανείς αυτό;;;

Βοήθεια...Σώστε με...

Αφού έκανες τον κόπο και ρώτησες, ρώτα και τί γίνεται εν ώρα Θ.Λειτουργίας και έλα διαφώτισέ μας!

Σταματώ γιατί θεωρώ ότι η συζήτηση είναι πλέον περριτή...

Αλλά αναλύω:Το θέμα που εξαντλήθηκε είναι αν είναι ορθό π.χ σε μία κυριακάτικη λειτουργία να θηλάζουμε, να ταϊζουμε με μπιμπερό και άλλα...

Χίλια δύο δύναμαι να αναφέρω αλλά ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ!

Ιφιγένεια είμαι τόσο ζαχαρωμένη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νομιζω οτι ειναι πλεον χαμενος χρονος να συζηταμε γι αυτο το θεμα αφου ετσι κι αλλιως η καθε μια θα κανει αυτο που θεωρει και νιωθει σωστο μεσα της

Τωρα αν καποια θελει να παει εκκλησια και εχει ενδιασμους σχετικα με το αν ειναι πρεπον και αν επιτρεπεται να ταισει το μωρακι της εν ωρα θειας λειτουργιας ας παει μια κυριακη στην εκκλησια 10 λεπτα πριν τελιωσει και ας ρωτησει τον παπα της ενοριας που εμπιστευεται και σεβεται

Αν και ειμαι σιγουρη πως ο καθε παπας θα εχει διαφορετικη απαντηση αποψη οπως και στο θεμα αν ειναι σωστο οι γυναικες να πηγαινουν με πατελονια στην εκκλησια!!!!!:lol: :lol: :lol::huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θήλαζα την κόρη μου μέχρι και πριν απο δυο μήνες.

Μου έχει τύχει να θηλάσω μέσα σε εκκλησία και δεν ένιωσα καθόλου άσχημα.

Είχα το μωρό στο sling και δεν φάνηκε τίποτα που θα μπορούσε να προσβάλει τον χώρο.

Αν και νομίζω πως αυτή η πράξη μόνο τρυφερότητα και αγάπη αποπνέει.

Δεν μου έγινε καμία παρατήρηση απο τον ιερέα και όσοι βρίσκονταν στην εκκλησία ούτε που το παρατήρησαν.Μου έχει τύχει παραπάνω απο μια φορά.

Δεν θεωρώ πως στην εκκλησία πρέπει να είμαι στρατιωτάκια.Χωράνε και οι ανθρώπινες δραστηριότητες στον Οίκο του Θεού,που θα πρέπει να τον θεωρούμε και δική μας στέγη αγαλλίασης.

Όλα αυτά χωρίς να είμαι θεολόγος και ούτε πολύ θρήσκα.

Την καλησπέρα μου!

Βασιλική

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Lena_thess αν μπορεις στειλε μου με π.μ τους συνδεσμους που ειδες σε παρακαλω εγω μετα απο ψαξιμο για θηλασμο στην εκκλησια η την ωρα της θειας λειτουργειας δεν μπορεσα να βρω κατι σχετικο εκτος απο οτι η εκκλησια υποστηριζει τον θηλασμο γενικοτερα

Δεν εψαξα και εκτεταμενα βεβαια λογο μπουμπους!!!!:blush::P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κατρινα

Το οτι εγραψα μια απαντηση ενω σου εστειλα και πμ χτες δε σημαινει πως εχω αλλαξει αποψη για σενα!! Επισης δεν κανω καμια κακοπροαιρετη προσπαθεια για τιποτα!! Μη βλεπεις παντου αντιπαλους! Μαλλον δε διατυπωσα σωστα την απαντηση μου.. Εχω και τον Ανασταση βλεπεις και δεν εχω την πολυτελεια να ξαναδιαβαζω τις απαντησεις μου για να βρω τυχον λαθη.

Σαυτο που εγραψα δε μιλουσα για αποτροπη θηλασμου, δεν αναφερθηκε νομιζω καν αυτο σα θεμα σε ολοκληρη τη συζητηση... Το θεωρησα αυτονοητο.. Ηθελα να πω, επειδη μου εκαναν εντυπωση τα λογια σου, αλλα αυτα που ελεγες τα θεωρησα φυσιολογικα, πως η εκκλησια δεν αναφερει κατι για τη μη σιτηση του παιδιου εν ωρα Θ.Λειτουργιας. Δεν ξερω και παλι αν γινομαι κατανοητη.. Γιαυτο κ τα εψαξα στο ιντερνετ, τι να κανω γλυκια μου, δε μπορω να εχω τις γνωσεις πανω σε αυτο το θεμα, ψαχνω να ενημερωθω με καποιον τροπο... :dry:

Λες να μη σε κρινει η αλκοστ, αλλα κ εσυ κρινεις με τις απαντησεις σου τους αλλους.. ;)

Ελενη μου, οι διευθυνσεις ειναι απο καποια σαιτ που μου εστειλε μια φιλη μου θεολογος, θα την ρωτησω οταν την ξαναδω και θα σου τις στειλω γιατι ο μοτζιλα δεν κραταει τις τελευταιες διευθυνσεις, το εχει ρυθμισει ο αντρας μου ετσι.

Οταν ειχα βαφτισει τον μικρο, ο παπας του εριξε μια χουφτα νερο μεσα στη μουρη, τρομαξε, αρχισε να κλαιει με λυγμους και δεν ηρεμουσε με τιποτα. Ερχεται ο ιδιος ο παπας, με ρωτησε αν θηλαζω το μωρο και μου ειπε ε τοτε βαλτο στο στηθος σου να ηρεμησει, τι περιμενεις? :lol:

Επειδη ξερεις καποια πραγματα παραπανω απο εμας σε θεωρητικο επιπεδο, δε σημαινει πως εισαι ο φωτεινος παντογνωστης ουτε πως ολοι εμεις ειμαστε ασχετοι. Αλλωστε σου απανταμε απο εμπειρια και μονο, καθως δεν ειμαστε ολοι θεολογοι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλο ειναι να μην κατακρινουμε την γνωμη του αλλου αλλα γενικως καποιοι ειναι ευαιρεθηστοι και παρεξηγιαρηδες! δωστε τα χερια μωρε χαχαχα

εαν εμπαινε ενας αντρας και μας διαβαζε θα μας αποκαλουσε σιγουρα κοτετσι!!!

στο θεμα μας... η προσωπικη μου αποψη ειναι πως βαση κοινης λογικης το να θηλαζεις το μωρο ακομη και μπροστα στον ιδιο το θεο δεν ειναι βλασφυμο αντιθετως τυχερος οποιος βρισκετε μπροστα σε μια τετοια στιγμη που την θεωρω πιο ιερη απο οποιαδηποτε λειτουργια.συγγνωμη κιολας αλλα αυτη ειναι η δικη μου αποψη...οποια διαφωνει να ερθει να μαλωσουμε χαχαχα μονο να μην ξερει καρατε γιατι θα τις φαω!

φιλακιααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Lena_thess έγραψε:

κατρινα

Το οτι εγραψα μια απαντηση ενω σου εστειλα και πμ χτες δε σημαινει πως εχω αλλαξει αποψη για σενα!! Επισης δεν κανω καμια κακοπροαιρετη προσπαθεια για τιποτα!! Μη βλεπεις παντου αντιπαλους! Μαλλον δε διατυπωσα σωστα την απαντηση μου..

Λες να μη σε κρινει η αλκοστ, αλλα κ εσυ κρινεις με τις απαντησεις σου τους αλλους.. ;)

Επειδη ξερεις καποια πραγματα παραπανω απο εμας σε θεωρητικο επιπεδο, δε σημαινει πως εισαι ο φωτεινος παντογνωστης ουτε πως ολοι εμεις ειμαστε ασχετοι. Αλλωστε σου απανταμε απο εμπειρια και μονο, καθως δεν ειμαστε ολοι θεολογοι.

Λένα μάλλον είσαι ευδιάθετη!:laugh: Ναι χρυσή μου έστειλες ΠΜ και την άλλη ημέρα...Αυτό είναι γλύψιμο!!!

Απαντώ απλά...Όποιος αντιλαμβάνεται καλώς!

Όσο για τη σπόνδα;;;

Σε φιλώ!!!:kiss:

Για ενημέρωση...Από βιώματα εκφράζομαι...:)

Ναι είμαι παντογνώστης αλλά σκοτεινός!:woohoo:

Έχεις διάθεση;;;:lol:

Μάμα :laugh:

Απλά...:P

Γιατί καλύτερα να μασάς εδώ παρά να μιλάς!:laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ θεε μου γυναικες!

εχω μια ιδεα!! γιατι δεν συναντιεστε εσεις που μαλωνετε να πατε μαζι στην εκκλησια να θηλασετε να δουμε τι θα σας πουν!!! θα ηταν ενας καλος τροπος να λυθουν και οι αποριες μας αλλα να τα βρειτε κιολας!! αν πατε αναψτε και ενα κερι να κρατησει η φιλια σας! χιχι

σορρυ παραφερομαι απλως ειμαι χαρουμενη σημερα! ναι ναι ξερω πεταχτηκα σαν μην πω στη σηζυτηση σας αλλα μου εκανε εντυπωση τοση αναλυση για τον θηλασμο...τελικα το θεμα ξεχαστηκε και το πηγατε σε προσωπικο επιπεδο!κριμα παντως τοσες γυναικες να μην μπορουμε να τα βρουμε μεταξυ μας!

μιληστε για τον θηλασμο μωρε να μαθω και εγω για οταν κανω το νινακι μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΧ ΚΟΡΙΤΣΙΑ................

Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΗ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ

ΔΙΧΩΣ ΦΟΒΟ............ ΕΤΣΙ ΝΟΜΙΖΑ:)

ΔΥΣΤΥΧΩΣ Η ΕΠΑΦΗ ΜΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ FACE TO FACE

ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΑΛΦΑ

Ο ΑΛΛΟΣ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΒΗΤΑ

ΠΑΜΕ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΑΝΑΛΥΣΟΥΜΕ ΓΙΝΕΤΕ ΓΑΜΑ

ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΓΙΝΟΜΑΣΤΕ ΠΟΠΟΣ(ΤΟ ΕΙΠΑ ΚΟΜΣΑ).

ΣΑΣ ΦΙΛΩ ΟΛΕΣ:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μονο ποπος? εγω εχω μεινει με την απορια ομως!κανει τελικα να θηλαζουν οπου και οποτε θελουν ή υπαρχουν και γιαυτο προκαταληψεις?

καλυτερα τα κοριτσια να μην δωσουν αλλη διασταση στο προσωπικο τους θεμα γιατι δεν υπαρχει λογος να μαλωνουμε δημοσιος και να χαλαμε τις καρδιες μας! ας αρχισουμε απο την αρχη! ελατε τωρα μεχρι και εγω ειμαι θετικη σημερα ... ειναι μια ωραια μερα μην την χαλαμε σε βλακειες! εχουμε και ενα επιπεδο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χαχαχα εχθες περασα σουπερ οποτε την πληρωνετε εσεις!ετσι θα πεταγομαι σαν...δεν το λεω!χαχαχαχα

ηταν πολυ ωραια η χθεσινη μερα...γιαυτο εχω καλη διαθεση!

ειναι μεχρι να τους σπασω τα νευρα και να βριζουν και οι δυο εμενα!χαχαχα μεγαλη επιτυχια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mama_xina βαδίζεις στο δρόμο που χάραξα... Ειρηνοποιέ!!! ;)

Ήθελα να παρέμβω κι εγώ να πω τα δικά μου άσχετα ως συνήθως αλλά σκέφτηκα... άντε μια φορά ας τις αφήσω να συζητούν και να διαφωνούν. Μέσα από έναν διάλογο - αντίλογο μαθαίνουμε πολλά.

Το διάβασα κι αυτό.. Ιερέας προέτρεψε μάνα να θηλάσει το παιδί της για να ηρεμήσει επειδή έκλαιγε την ώρα του μυστηρίου της βάφτισης... Κι εγώ το Μαράκι μου το έδωσα να πιει νερό γιατί σπάραζε στην αγκαλιά του νονού της στο τέλος (δεν είχε ιδιαίτερες επαφές με το νονό κι εννοείται ένιωθε άβολα στην αγκαλιά του, ζεσταινόταν μέσα στο ταφταδένιο φόρεμα και σακάκι και κατάλαβα ότι διψούσε). Κι εννοείται κανείς δε μου είπε τίποτα.. Τελικά τι και αν το μπιμπερό περιείχε νερό, τι κι αν περιείχε γάλα, τι κι αν ένα παιδάκι δεν πιάνει μπιμπερό αλλά μόνο στήθος. Αφού έχουμε την άδεια του παπά...

Έχει πολλές διαστάσεις το θέμα τελικά κι ως συνήθως η αλήθεια βρίσκεται κάπου στη μέση...

Σας φιλώ ζαχαρένιες μου! :kiss::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Συγχαρητήρια κορίτσι μου. Δε θυμάμαι να μας έχεις ανακοινώσει το θετικό σου αποτέλεσμα!!! Με το καλό. Μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη κι ένα γερό μωρό στην αγκαλιά σου εύχομαι!
    • Κι εμένα 2 μετρά είναι ο μπαμπάς της μικρής. @nanouko κι εγώ 1,60 είμαι. Το μόνο που με σώζει είναι οτι είναι κι εκείνος αδύνατος. Γερά να είναι τα μωράκια μας κορίτσια μου κι ότι θέλει ας γίνει!!!
    • Κορίτσι μου γλυκό πάντα μας σκέφτεσαι όλες και δεν μας ξεχνάς 🥰🥰🥰.. σας παρακολουθώ συνέχεια!! Και στο θεματακι Αυγούστου βλέπω τα νέα σου ❤️ εγώ καλά είμαι! Είχαμε κάνε την 2η σπερμματεγχηση πριν από 1 μήνα για να ετοιμαστούμε για την επιτροπή φαρμάκων και τελικά μας έκανε την χάρη το σπορακι και βρίσκομαι στην 6η εβδομάδα 6+3 για την ακρίβεια 🥰 και προσεύχομαι να πάνε όλα καλά για όλες! Με την @ΛΕΥΚΗ  την @Antonia2 και την @Xrisa95 θα γεννήσουμε όλες μαζί αν πάνε όλα καλά 😁😁😁😁
    • Θα κανείς σίγουρα κουβέντα με την γιατρό σου να σου πει εκεινος καλύτερα τι πρέπει να γίνει στην περίπτωση σου…Εγω έκανα αποξεση γιατί ήταν λίγο πιο προχωρημένη από εσενα η εγκυμοσύνη και δεν μου εδιναν χάπια για αποβολή στο σπίτι....αν μπορεί να γίνει μόνο του (χωρίς χάπια ) άστο να γίνει μόνο του  εγω θα σου πω την γνωμη μου μόνο.. είναι πολύ νωρίς για να μπεις στην διαδικασία των εξετάσεων ειδικά για καρυοτυπο.. για την ώρα θεωρείτε τυχαίο γεγονός και δεν το ψάχνουν πιο πολύ και σε εμένα αυτο είπαν.. .το μόνο που θα σου έλεγα να κανείς είναι ορμονικές εξετάσεις να δεις θυρεοειδή αν είναι ρυθμισμένα αυτά τίποτα άλλο για την ώρα  Ο φόβος ότι μπορεί να ξανά τυχει πάντα θα υπάρχει απλά με βάσει τις πιθανότητες είναι με το μερος σου στο να πάει καλά την επομενη φορά..Εμένα μου είπαν με το που δω την πρώτη περίοδο μπορω να ξεκινήσω αμέσως προσπάθεια ξανά δεν χρειάζεται να περιμένω και αυτό έκανα...λογικά θα πάρεις το οκ να ξανά προσπαθήσεις μετά την πρώτη περίοδο αρκεί να είναι και ο αντρας σου εκεί μην έχει φύγει ταξίδι  Θα περιμένουμε νέα σου κορίτσι μου από τον γιατρό 
    • Αχ σκυλάκια!!! Ποσο μα ποσο τα αγαπώ!!! Πριν την εγκυμοσύνη ονειρευόμουν τοσο πολυ ενα σκυλάκι. Αφου στον σύζυγο του το δήλωσα, μολις και το τελευταίο παιδι αρχίσει τις εξόδους με φίλους εγω θα πάρω σκύλο. Εκείνος τα αγαπάει μεν, αλλα δεν τα θελειες το σπίτι... Αλλα θα πατουσα ποδι. Και να σου πω, τι δεν θα εδινα να έχω ενα σκυλάκο τωρα στα δύσκολα. Μεγάλωσα με σκυλιά απο παιδι... Τα παιδια μου σαφως δεν μπορούν να καταλάβουν τι μου συμβαίνει ούτε τους έχω πει κατι. Μονο οτι ειμαι λίγο άρρωστη και θα συνέλθω. Εκανα και το λαθος μια μερα να ξεσπάσω σε κλάματα και ηρθαν ολα και με αγκάλιασαν και ρωτούσαν τι έχω... Τα ζουζουνια ειναι 9 , 4,5 και 2,5. Ταυρακι ζυγακι και παρθενακι αντίστοιχα! Να σας πω κατι κουλό;;; Πρίν 3 μηνες που ήταν έγκυος μια φίλη (που δυστυχώς παλινδρομησε) μου ειχε πει για ντομπλερακι. Της ειπα θα της δωσω το δικο μου. Γυρισα το σπίτι ανάποδα για να να το βρω. Και ορκίζομαι εδωσα τεράστια βάση, σε ένα συρτάρι που ήμουν σίγουρη οτι το ειχα εκει. Ομως δεν το βρηκα. Οποτε θεώρησα πως μαλλον θα το έδωσα στην αδερφή μου. Και καλε κορίτσια.... Χθες βράδυ, πηγα να παρω απο αυτο το συρτάρι ένα τετράδιο, το οποίο ειναι πανω πανω και τσουουουπ να σου το ντομπλερακι!!! Κουλο ε;;; Τα παιδιά αποκλείεται να το είχαν πάρει γιατί δεν το φτάνουν. Το εβαλα για πλακα στην κοιλιά. Ακουσα το εντερακι μου, ακουσα και τους χτύπους της καρδιάς μου. Οκ ζω. Αλλα μου φανηκε τοσο περίεργο.  Έκλεινα τα ματια και ονειρευόμουν τους χτύπους της καρδιάς του. Τι δεν θα έδινα να τους ακουσω... Θεε μου ποσο το θέλω. Ποσο το αγαπώ. Πόσο θα ήθελα σε 7 μήνες να το κρατησω στην αγκαλιά μου . Ποναω τόσο ποτ ξέρω πως δεν... Επίσης υπάρχει μια μικρή ελάττωση στο αιμα. Στην λεκάνη δεν βλέπω η βλέπω ελάχιστο όπου μέχρι εχθές ήταν κατακόκκινο το νερό  στην λεκάνη,στο χάρτη βέβαια βλέπω. Θεωρω ακράδαντα πως θα έπρεπε να παίρνω και ενεσης κορτιζόνης... Και μεγίστη δόση utrogestan  δεν ξερω ποια είναι. Ούτε ο σύζυγος που ειναι φαρμακοποιός.
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...