Μετάβαση σε περιεχόμενο

θηλασμός-εκεί που λέω τα κατάφερα,ξανά απογοήτευσ


Recommended Posts

αχ μακάρι να εδραιωθεί η γαλουχία κ να μην έχω πια τόσα προβλήματα..αλήθεια πότε εδραιώνεται;νομίζω ότι άκουσα για τον τρίτο μήνα,αλλά καπου αλλου διαβασα για τισ 40-50 ημέρες,πλησιάζω βρε κορίτσια ή μόνη μου ελπίζω;περιττό να σας πω ότι όλος σχεδόν ο περίγυρος μου θέλει να με αποθαρρήνει από την ιδέα του θηλασμού,επειδή θεωρεόι πως ταλαιπωρω το μωρό κ το κάνω νευρικό..εγώ να ταλαιπωρούμαι κ να τα ακούω κ από πάνω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 65
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΑΧ, ΑΥΤΟΣ Ο ΠΕΡΙΓΥΡΟΣ! ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΙΤΙΕΣ ΠΟΥ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ ΣΤΗ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΚΟΡΗ! ΚΛΕΙΣΕ ΤΑ ΑΥΤΑΚΙΑ, ΚΑΙ ΟΛΛΑ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΕΤΣΙ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΕΔΡΑΙΩΘΕΙ Η ΓΑΛΟΥΧΙΑ ΟΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΥΡΩ ΣΤΟΥΣ 3 ΜΗΝΕΣ! ΥΠΟΜΩΝΗ! ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ! ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΟΠΟΤΕ ΘΕΛΕΙ? ΚΑΝΕ ΤΟ! ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΓΑΛΑΤΑΚΙ ΣΟΥ, ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙΣ ΠΟΣΟ ΩΡΑΙΑ ΝΙΩΘΕΙ ΣΤΗΝ ΑΓΓΑΛΙΑ ΣΟΥ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Luckyyyyyyy ΜΗΝ ΑΚΟΥΣ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΕΡΙΓΥΡΟ ΣΟΥ!!!ΔΙΩΞΤΟΥΣ ΟΛΟΥΣ ΟΤΑΝ ΘΗΛΑΖΕΙΣ!!!ΔΡΟΜΟ ΠΕΣ ΤΟΥΣ...ΝΑ ΦΥΓΕΤΕ ΝΑ ΠΑΤΕ ΑΛΛΟΥ!!!

Εμενα αγαπη μου η ιδια μου η μανα γρθε πανω απο το κεφαλι μου στο μαιευτηριο, ενω εγω εκανα αγωνιωδεις προσπαθειες να πηλασω το τσιπιρικι, 2 μερες μετα την καισαρικη γιατι αργουσα να αναρρωσω, και αφου ειχαμε περασει μια νυχτα αλλεπαλληλων προσπαθειων και ειχα ξεθεωθει και με κοιτουσε και το καημενο μου το μικρο με κατι ματια, και προσπαθουσε να ρουφηξει, ηταν και αδυναμο και μικρο 2500 βγηκε, ηρθε η μανα μου πρωι πρωι και επειδη η διπλανη το ταιζε με ξενο γαλα και ειδε τι καλα που ετρωγε εκεινο, που λεει με νοημα, μηπως να του εδινες κι εσυ μπουκαλι! Περιττο να σου πω οτι την εστειλα εξω!!! Αν ειναι δυνατον!!!

Δεν σεβονται καν τον κοπο σου, τις ιερες αυτες στιγμες, γιατι ειναι ιερες κοριτσια αυτες οι στιγμες, οσες θηλαζουμε το ξερουμε καλα.

Θελει ησυχια, αυτοσυγκεντρωση να εισαι εκει για το παιδακι σου, να το κοιτας που προσπαθει και σε καθε του δυσκολια να το διευκολυνεις...οπως και στη ζωη αλλωστε !Αυτος δεν ειναι ο ρολος μας;;;

Γι αυτο αγαπη μου μην ακους κανενα. Να φροντιζεις να τρως. Οποιος απο το περιβαλλον σου σε προσεγγιζει, να απαιτεις να σου φερνει κανενα φαγητο να φας για να μην εχεις και αυτο στο κεφαλι σου. Να λες του αντρα σου να πηγαινει και σε κανενα εστιατοριο να σου φερνει κανενα μαγειρευτο φαι. Να σιδερωνει και καμια μπλουζα να πλενει και κανενα πιατο. Στα λεω γιατι αυτα εφηρμοσα κι εγω...και για να τα ακουω κι εγω και να συνεχιζω να τα εφαρμοζω.

Μου χει συμβει κι εμενα να τσιριξει η μικρη. Και ηταν επειδη ειχε πιει πολυ απο το ενα στηθος και ειχε χαλαρωσει και ηθελε και αλλο κοπο αυτη για να πιανει τη θηλη, καταλαβες; Εγω τουλαχιστον αυτο ειχα καταλαβει και της ειχα αλλαξει στηθος.

Να πινεις πολλα πολλα νερα και να προτιμας φαγητα με ζουμακι. Και να ξεκουραζεσαι οσο μπορεις. Μια φορα μεσα στη μερα τουλαχιστον να φροντιζεις να κοιμασαι...ποσο ειναι το μικρο σου; κουραγιο...θα μεγαλωσει και θα εισαι καλυτερα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσακι μου υπομονη!

Ολα αυτα που περιγραφεις ειναι φυσιολογικοτατα!!!

Λιγο πολυ ολες μας τα εχουμε περασει!

Να εισαι σιγουρη οτι θα σταματησουν και τοτε θα απολαμβανεις αυτη τη σχεση που εχεις με το μωρακι σου!

Οσο για τα πρασινα κακακια να σου πω οτι επειδη ειχα αναλογη περιπτωση με τη μικρη μου το εψαξα αρκετα το θεμα.

Για να εχεις υπερπαραγωγη δεν αρκει μονο να κανει πρασινες κενωσεις το μωρακι σου.

Πρασινες κενωσεις μπορει να σημαινουν μικρη ιωσουλα,δυσανεξια στα γαλακτοκομικα που εχει να κανει με τη δικη σου διατροφη.

Αυτο θα το καταλαβεις ιδιαιτερα αν εκτος απο πρασινες οι κενωσεις περιεχουν και βλενη.

Κουραγι και υπομονη!

Εμεις μαζι σου ειμαστε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αφού το μωράκι σου είναι τόσο μικρό είναι πιθανόν να πονάει και γι αυτό να κλαίει. Πολλά μωράκια έχουν κολικούς που αρχίζουν περίπου στις δυο βδομάδες συνήθως και τελειώνουν ανάλογα με το μωρό στο 3 με 6 μήνες. Και το δικό μου κλαίει πολλές φορές την ώρα του θηλασμού ή όταν του δίνω με το μπιμπερό (δικό μου γάλα). Και είμαστε δυόμιση μηνών.

Είναι αλήθεια ότι μερικά μωρά μπερδεύονται τόσο μικρά αν τους δίνεις και μπιμπερό και το προτιμούν ενώ άλλα όχι. Καλύτερα να το κάνεις σπάνια. Όμως να βγάζεις κάποιες φορές τη μέρα γάλα με το θήλαστρο και να το πετάς ή να το βάζεις στην κατάψυξη για αργότερα γιατί έτσι θα σου έρθει πλούσιο γάλα και θα διευκολύνεις έτσι το μωρό σου.

Όσο μεγαλώνει πεινάει περισσότερο και ζητάει πιο συχνά το στήθος για να σου κατέβει. Επειδή έχω θηλάσει με θήλαστρο τα δίδυμα μου και σε αυτό το μωρό έκανα επαναγαλακτισμό βοηθούμενη από τις συμβουλές της κ. Παπαδήμα, είδα ότι περίπου για ένα τέταρτο τρέχει το γάλα. Μετά πρέπει να περάσει κανένα μισάωρο για να ξαναρχίσει. Γι αυτό μην αφήνεις το μωρό με τις ώρες στο στήθος αλλά, αν το δέχεται, να το σταματάς στο μισάωρο και να το ξαναβάζεις λίγο αργότερα όταν κλαίει.

Καλά πως είναι δυνατόν να κάνεις και δουλειές όταν έχεις μωρό; :blink: Εγώ ποτέ δεν τα κατάφερα να κάνω τίποτε παραπάνω από ένα φαγητό. Μην ακούς τον περίγυρο ,το μωρό σου είναι πολύ μικρό. Αργότερα θα είστε πολύ καλύτερα. Η θυσία είναι πολύ μικρή μπροστά στο κέρδος που έχει το μωρό σου. Μην ανησυχείς πάντως για την ποσότητα που πίνει από μητρικό γάλα . Αν είναι λίγο λαίμαργο ίσως σου βγάζει λίγο γαλατάκι. Κοίτα και αυτή την ιστοσελίδα για να δεις τη τέλειο γάλα έχεις http://www.thilasmos.gr/mitriko%20gala.htm. Όλα όσα περιγράφεις τα περνάμε οι περισσότερες. Εγώ με τα δίδυμα κόντεψα να τρελαθώ. Τώρα είναι τέλειες. Και ο μπέμπης μου που στην αρχή ξύπναγε κάθε ώρα για να φάει χθες βράδυ κοιμήθηκε 5μιση ώρες (πριν κοιμηθεί έτρωγε κάθε μία για να πάρει δύναμη φαντάζομαι)

Πολλά φιλάκια.

:kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

η εξαντληση και η κουρασηειναι λογικο οταν εχει ενα μωρακι στοσπιτι ανεξαρτητα αν το θηλαζεις η οχι και βεβαια οταν το θηλαζεις πολυ περισσοτερο. Εγω θα γινω ο συνηγορος του γυναικολογου σου και αυτο γιατι ο συγκεκριμενος ανθρωποε δεν εχει κανενα οφελος απο το να θηλασεις η να σταματησεις δεν σου συστηνει καποιο γαλα !απλα ενδιαφερετε για την υγεια σου για τη συναισθηματικη και ψυχολογικη σου κατασταση .Πρεπει να ξερεις οτια αν εσυ εισια αγχωμενη πελαγωμενη αυτο βγαινει στο μωρακι σου ειδες το ειπες και μονη σου οταν ειπες οτι ο αντρας σου τουςεδωσε με το μπουκαλι δηλαδη τι απλα ηταν χαλαρος . Κια για αν μην παρεξηγηθω δεν σουλεω να σταματησεις το θηλασμο απλα να ηρεμησεις καινα βαλεις τα πραγματα σε μια σειρα ,Τι περισσοτερο νομιζεις οτι χρειαζετε αυτη η ψυχουλα ; μια χαρουμενη μαμα ευδιαθετη η οποια μπορει να ξενυχταει αλλα οταν θα παιρνει το μωρακι της αγκαλια θα χαμογελα .Ξεκινα το προγραμμα σου με θετικοτητα μην αγχωνεσε στο λεω αυτο γιατι εγω μετα τη γεννα ειχα παθει επιλοχεια καταθλιψη και όλο αυτο που μου περιγραφεις μου θυμιζει πολυ την κατατσαση μου, εγω δεν θηλασα δνε μπορουσα εξ αρχης για καποιο προβλημα υγειας το ηθελα ομως πολυ και αυτο ηταν και η αφορμη οχι η αιτια της καταθλιψης μου .Αυτος που με εβγαλε επο όλο αυτο ηταν καιμενα ο γυανικολογος μου ο οποιος μου φερθηκε αψογα τωρα αν καποιες κοπελες απο εδω μεσα αποδοκιμαζουν ετετοιες συμπεριφορες δεχομαι τη γνωμη τους αλλα δεν τις συμμεριζομαι .Να κοιαμσαι οταν κοιμαται το μωρο να το βαζεις στο στηθος και να το θηλαζεις και να ξεκουραζεσε οσο μπορεις αλλα πανω απο όλα να κανεις το μπανακι σου αν ντυνεσε να βαζεις μουσικουλα προς Θεου μια γυναικα με ενα μωρο εισια και οχι αρρωστη . Το ξερω οτι θα συνερθεις αλλα μονο οταν το θελεις εσυ .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είδα ότι κάποιες κοπέλες μου έκαναν παρατήρηση για αυτο που έγραψα σε προηγούμενη απάντηση μου και αφορά τους γιατρούς. Καθώς το σκέφτηκα, έχουν δίκιο και θέλω να ζητήσω συγγνώμη. Δεν έπρεπε να κάνω δημόσια αναφορά για ανθρώπους που δεν γνωρίζω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτό που πιστεύω είναι πως τα μωρά θλελουν περίπου 3 μήνες αφότου γεννηθούν για να μπορέσουν να βρουν το ρυθμό τους σε σχέση με το θηλασμό. Μόνο μην το μπερδεύεις μεταξύ της θηλής σου και του μπιμπερό όταν αρχίσει να κλαίει εσύ απλά μπορείς να σταματάς και να προσπαθείς να το ηρεμήσεις με διάφορα τεχνάσματα και μόλις βεβαιωθείς πως ηρέμησε να συνεχίζεις το θηλασμό. Θέλει ηρεμία και υπομονή. Η δικιά μου αν και είναι 4 μηνών τρώει ακόμα κάθε 2 ώρες, πολλές φορές και κάθε 1,5 και ενώ είναι για μένα πολύ κουραστικό δεν τα παρατάω. Η παιδίατρος μου είπε πως αφού βάζει κιλά και αναπτύσσεται φυσιολογικότατα να μην ανησυχώ. Βέβαια το στήθος μου το έχει δει όλη η πόλη στην οποία μένω αλλά πλέον δεν με ενδιαφέρουν οι άλλοι, εμείς και στη παραλία πάμε και για φαγητό και καφέ. Ο θηλασμός δεν έχει ωράρια και χρόνους αλλά αφού το θέλεις τόσο πολύ σύντομα θα βρείτε τους δικούς σας ρυθμούς. Είναι νωρίς ακόμα μην τα παρατάς

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια σας ευχαριστώ μέσα από την καρδιά μου για την στήριξή σας..σήμερα γίναμε 50 ημερών,μεγαλώνουμε σιγά σιγά!προσπαθώ πολύ να είμαι καλά ψυχολογικά,να το φιλοσοφήσω διαφορετικά..το παιδάκι μου με έχει ανάγκη κ δεν έχω το δικαίωμα να λυγίσω,πού θα βασιστεί μετά;ελπίζω μόνο να στρώσουν τα πράγματα με την πάροδο του χρόνου..

αυτό που με εκνευρίζει είναι ότι ακούω συχνά{ε,καλά κ εμείς μόνες μεγαλώσαμε παιδιά,χωρίς βοήθεια από γονείς κ τα καταφέραμε,τώρα εσείς η νέα γενιά όλο βοήθεια θέλετε!},γιάυτό κ διστάζω να ζητήσω βοήθεια..έχω βέβαια τον άντρα μου που ό,τι μπορεί κάνει κ τη μαμά μου που βοηθά με τις δουλειές,αλλά μένουμε μακριά..θέλω τόσο να γίνω όπως πριν που τα προλάβαινα όλα,αλλά πάνω από όλα θέλω να μεγαλώσωσωστά το παιδάκι μου..κάθε φορά που κλαίει κ δεν ξέρω γιατί φοβάμαι μήπως κάνω κάτι λάθος..εχθές το βράδυ πάντως έκανε 4 ώρες να κλάψει για φαγητό..!σας ευχαριστώ πολύ κ πάλι που μου απαντήσατε κ νοιαστήκατε:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΘΗΛΑΖΩ ΚΑΙ ΔΙΝΩ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΚΛΕΙΣΑΜΕ ΤΙΣ 40 ΜΕΡΕΣ ΑΛΛΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΔΗΛ ΠΑΙΡΝΕΙ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΚΑΙ ΣΤΗΘΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ ΠΡΟΤΙΜΑΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΚΑΙ ΠΕΤΑΕΙ ΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ..ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΕΧΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΓΑΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΠΟΥ ΕΔΙΝΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΗΝΑ ΑΣ ΠΟΥΜΕ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LUCKY! έγραψε:

κορίτσια σας ευχαριστώ μέσα από την καρδιά μου για την στήριξή σας..σήμερα γίναμε 50 ημερών,μεγαλώνουμε σιγά σιγά!προσπαθώ πολύ να είμαι καλά ψυχολογικά,να το φιλοσοφήσω διαφορετικά..το παιδάκι μου με έχει ανάγκη κ δεν έχω το δικαίωμα να λυγίσω,πού θα βασιστεί μετά;ελπίζω μόνο να στρώσουν τα πράγματα με την πάροδο του χρόνου..

αυτό που με εκνευρίζει είναι ότι ακούω συχνά{ε,καλά κ εμείς μόνες μεγαλώσαμε παιδιά,χωρίς βοήθεια από γονείς κ τα καταφέραμε,τώρα εσείς η νέα γενιά όλο βοήθεια θέλετε!},γιάυτό κ διστάζω να ζητήσω βοήθεια..έχω βέβαια τον άντρα μου που ό,τι μπορεί κάνει κ τη μαμά μου που βοηθά με τις δουλειές,αλλά μένουμε μακριά..θέλω τόσο να γίνω όπως πριν που τα προλάβαινα όλα,αλλά πάνω από όλα θέλω να μεγαλώσωσωστά το παιδάκι μου..κάθε φορά που κλαίει κ δεν ξέρω γιατί φοβάμαι μήπως κάνω κάτι λάθος..εχθές το βράδυ πάντως έκανε 4 ώρες να κλάψει για φαγητό..!σας ευχαριστώ πολύ κ πάλι που μου απαντήσατε κ νοιαστήκατε:)

Περιμενεις παντα να κλαψει για να τον βαλεις στο στηθος;

Μηπως θα ηταν καλυτερα να τον προλαβαινεις...;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τί εννοείς να τον προλαβαίνω πριν κλάψει;κάποιες φορές τρώει στις 2 ώρες,κάποιες στις 3 ,κάποιες,σπάνιες,στις 4 κ κάποιες στη 1!πώς να υπολογίζω κ να τον ταίζω πριν δείξει ότι πεινάει;:dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LUCKY! έγραψε:

τί εννοείς να τον προλαβαίνω πριν κλάψει;κάποιες φορές τρώει στις 2 ώρες,κάποιες στις 3 ,κάποιες,σπάνιες,στις 4 κ κάποιες στη 1!πώς να υπολογίζω κ να τον ταίζω πριν δείξει ότι πεινάει;:dry:

ελεγα...αν σου γκρινιαζει ελαφρως..πριν καν αρχισει το ξακαθαρο κλαμα...να τον εβαζες αμεσως στο στηθος...ή αν εχει καποιο αλλο σημαδι...αν σε κοιταει εντονα ας πουμε...βεβαια ειναι ακομα μικρουλι και λογικα ισως να μην εχει αποκτησει ακομα τετοιες συνηθειες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

baby sm έγραψε:

ελεγα...αν σου γκρινιαζει ελαφρως..πριν καν αρχισει το ξακαθαρο κλαμα...να τον εβαζες αμεσως στο στηθος...ή αν εχει καποιο αλλο σημαδι...αν σε κοιταει εντονα ας πουμε...βεβαια ειναι ακομα μικρουλι και λογικα ισως να μην εχει αποκτησει ακομα τετοιες συνηθειες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΛΥΚΙΑ ΜΟΥ, ΚΑΛΗΜΕΡΑ. ΑΝ ΤΟΝ ΔΕΙΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΓΚΡΙΝΙΑΣΜΕΝΟΣ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΘΑΚΑΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΒΑΖΕΙΣ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΣΟΥ. ΑΝ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΘΑ ΤΡΑΒΙΧΤΕΙ. ΠΟΛΛΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΘΕΛΟΥΝ ΠΑΡΟΤΡΙΝΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΦΑΝΕ. ΣΚΕΦΤΗΚΕΣ ΠΩΣ ΙΣΩΣ ΔΙΨΑΕΙ? ΤΟ ΓΑΛΑΤΑΚΙ ΣΟΥ ΘΑ ΤΟ ΞΕΔΙΨΑΣΕΙ. ΙΣΩΣ ΘΑ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΣΕ ΜΥΡΙΣΕΙ. ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΚΛΑΨΕΙ ΑΠΟ ΠΕΙΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΕΙΣ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ. ΒΑΛΕ ΤΟΝ, ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΑΝ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΘΑ ΤΡΑΒΙΧΤΕΙ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καντινου μου όμως ισχύει κ το αντίστροφο; δηλαδή,τις 2 τελευταίες ημέρες ο μικρούλης τρώει στην πλειοψηφία των γευμάτων,ανά 4 ώρες!!!ενδιάμεσα,κοιμάται,παίζουμε,γκρινιάζει,αλλά αντί να τον ταίσω,τον κουνάω στο καροτσι του κ τον παίρνει ο ύπνος!αν πεινούσε,θα τον έπαιρνε ο ύπνος;ξέρω ότι ο θηλασμός δεν έχει ωράρια,αλλά προσπαθώ να μη τον ταιζω αν δε σιγουρευτώ,όσο μπορώ,ότι πεινάει.υπάρχει λοιπόν περίπτωση να πεινάει ή να διψά κ να αποκοιμιέται αντί να συνεχίζει την γκρίνια;;ουφ!γολγοθάς η ψυχή του βρέφους!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΚΟΙΜΟΤΑΝ. ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΟΜΩΣ ΟΤΙ Η ΓΑΛΟΥΧΙΑ ΣΟΥ ΑΚΟΜΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΔΡΑΙΩΘΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΠΛΟ ΠΙΠΙΛΙΣΜΑ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΦΤΑΝΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ! ΜΗΝ ΤΟΥ ΤΟ ΣΤΕΡΕΙΣ. ΕΚΤΟΣ ΤΟ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΣΕ ΕΣΕΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΩΡΟ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΕΙΣ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΣΟΥ.ΜΗΝ ΛΕΣ ΟΤΙ ΜΟΝΟ ΤΟΝ ΤΑΪΖΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ. ΤΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙΣ ΚΙ ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επειδή την ίδια απορία εχω κι εγώ lucky, εγώ την βάζω στο στήθος κάθε φορά που γκρινιάζει κι ας έχει περάσει μόνο μισή ώρα που έχει φάει, δεν ξέρω αν κάνω καλά ή όχι απλά ακολουθώ το ένστικτό μου. Ιδίως τις καθημερινές που το πρωί λείπω στην δουλειά τα απογεύματα είμαστε αυτοκόλλητες. Μιας και με στερείτε τόσες ώρες μετά τις δίνομαι ολοκληρωτικά. Βέβαια δεν μπορώ να κάνω τίποτα από δουλειές αλλά να σου πώ την αλήθεια το ευχαριστιέμαι και εγώ γιατί μου λείπει πολύ η αίσθηση του θηλασμού το πρωί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

lucky συμφωνω απολυτα με καντινου αφενος, ακου και αυτα που σου λεει η νατασουλα. Το παιδακι σου νοιωθει ασφαλεια οταν ειναι πανω σου...θα ηρεμει οταν σε νοιωθει εκει διπλα του, οταν ειναι στο στηθος σου! Προσπαθησε και μην απογοητευεσαι.Θελει υπομονη...θα περασουν τα δυσκολα καποια στιγμη και ουτε θα τα θυμασαι αυτα. Λιγη προσπαθεια ακομα χρειαζεται...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αυτό ακριβώς έκανα κορίτσια από το απόγευμα,έβαζα τον μικρούλη μου στο στήθος όποτε ήταν ανήσυχος κ πραγματικά μπορώ να πω πως είναι πιο ήρεμος!τώρα κοιμήθηκε,βέβαια σε λίγο περιμένω να ξυπνήσει κ να ψάξει για την πιπίλα του!!σας ευχαριστώ ολόψυχα κ πάλι,πάω να ξεκουραστώ κ εγώ για όσο προλάβω!όνειρα γλυκά σε όλες σας!φιλάκια!:kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΧ, ΜΩΡΕ, LUCKY, ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΕΞΥΠΝΕΣ! ΑΠΛΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΠΟ ΟΛΛΑ ΤΑ ΣΤΑΔΙΑ ΤΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΚΟΥΡΑΣΤΕΙ ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ! ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΕΔΩ ΣΟΥ ΔΙΝΟΥΜΕ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΚΑΙ ΜΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ. ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΠΑΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΛΟ ΣΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΓΛΥΚΙΑ ΜΟΥ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέεερα!κορίτσια..εχθές κοιμηθήκαμε σ υ ν ε χ ο μ ε ν α 5 ώρες το βράδυ!!!γιουχουυυυ!!!λέτε να το καθιερώσει ο μπεμπούλης μου; αχ μακάρι παναγίτσα μου ,να ξεκουραστει το κορμάκι μου σιγά σιγά!!!καντινου το ξέρω πως δε το παιζετε έξυπνες κ πως ό,τι λέτε είναι από ενδιαφέρον,έχω βοηθηθεί πάρα πολύ από τις συμβουλές σας,εξάλλου εσείς μου δώσατε την ώθηση κ την κατάλληλη πληροφόρηση ώστε να θηλάσω!φιλάκια!!:):kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LUCKY! έγραψε:

καλημέεερα!κορίτσια..εχθές κοιμηθήκαμε σ υ ν ε χ ο μ ε ν α 5 ώρες το βράδυ!!!γιουχουυυυ!!!λέτε να το καθιερώσει ο μπεμπούλης μου; αχ μακάρι παναγίτσα μου ,να ξεκουραστει το κορμάκι μου σιγά σιγά!!!καντινου το ξέρω πως δε το παιζετε έξυπνες κ πως ό,τι λέτε είναι από ενδιαφέρον,έχω βοηθηθεί πάρα πολύ από τις συμβουλές σας,εξάλλου εσείς μου δώσατε την ώθηση κ την κατάλληλη πληροφόρηση ώστε να θηλάσω!φιλάκια!!:):kiss: :kiss:

μακαριιιιι!στο ευχομαι ολοψυχα...!ισως να επαιξε ρολο το γεγονος οτι τον ειχες στο στηθος περισσοτερο απο αλλες φορες και να ηρεμησε το πουλακι μου! συνεχισε ετσι και θα τα καταφερεις. Το Σμαραγδακι μου καπου εκει οπως και ο δικος σου πριν τον 2ο μηνα αρχισε να κοιμαται παραπανω καποιες ωρες της μερας...Σταδιακα αυτες οι ωρες αυξηθηκαν εφτασε να κοιμαται απο τις 9 το βραδυ εως τις 4 ή τις 5! Ε και λιγο αργοτερα ετρωσε εντελως τον βραδυνο της υπνο.Περιπου στους 2 μηνες και κατι,εστρωσε, κοιμοταν και κοιμαται πλεον απο τις 11 το βραδυ μεχρι τις 6 ή 7 το πρωι!Ευχομαι ο δικος σου να στρωσει νωριτερα και να μην σε ξυπναει γλυκια μου! Κουραγιο!Συνεχισε να εισαι εκει οταν εκεινος ζηταει το στηθος σου.Ειναι μικρουλια μωρε...και θελουν να νοιωθουν ασφαλεια!!!Πιστευω θα τα πατε περιφημα οι δυο σας!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Είμαι σε σοκ δεν το πιστεύω πως είχε τέτοια εξέλιξη η εγκυμοσύνη σου πραγματικά δεν το πίστευα και στην βδομαδα που είσαι λυπάμαι παρά παρά πολύ δεν ξέρω γιατί πρέπει να μείνεις τόσο στο νοσοκομείο, γνωρίζω κοπέλα που πήγε για αυχενική την βρήκαν θέμα με το μωρακι και έπρεπε να το πάρουν πήγε στο ΡΕΑ το έκανε και βγήκε την ίδια μέρα  επειδή μπαίνω και διαβάζω στην ομάδα που είσαι διάβασα όλο το στορι με τα πεθερικά σου και την ανησυχία σου για την αρνητική ενέργεια που έβγαλαν για το μωρακι σου πως δεν χάρηκαν και ότι μπήκατε νωρίς στην διαδικασία για δεύτερο μωρακι + τα έξοδα που θα έχετε και στεναχωρέθηκα όταν διάβασα το πως ένιωθες και ότι είχες ένα φόβο πως θα πας για αυχενική και δεν θα ακούσεις καρδούλα.. αλλά πραγματικά πίστευα πως οι ορμόνες που σε επηρεάζει να νιώθεις έτσι και ότι πιέστηκες που ήσουν σε έναν περιβάλλον που δεν ένιωθες άνετα και ευχάριστα..  Αλλά δυστηχως έκανα τόσο λαθος.. το είχες καταλαβει ότι κάτι δεν πάει καλά το ένστικτο σου έπεσε μέσα πραγματικά στεναχωρέθηκα σου στέλνω μια αγκαλιά παρε τον χρόνο σου κορίτσι μου να ξέρεις δεν εκανες τίποτα λαθος εσυ είσαι μια υπέροχη μανούλα για την κόρη σου και πολύ πολύ δυνατή θα δωσεις λίγο χρόνο στον εαυτό σου και όλα θα πάνε καλά 
    • Κορίτσι μου σε νιώθω τόσο πολύ και πραγματικά λυπάμαι που το βιώνεις και πάλι αυτό το πραγματικά δυσβάχτο και άδικο γεγονός.... Γνώμη μου, επειδή σε μένα δεν έδωσαν την επιλογή της απόξεσης τότε και πήρα τα χάπια (χ2 γιατί το πρώτο πρωτόκολλο δεν έπιασε γιατί ήμουν κι εγώ σχεδόν 11εβδ τότε), χωρίς να θέλω να σε τρομάξω, είναι πολύ επώδυνη και κυρίως ψυχολογικά βαριά διαδικασία... Μπορώ να σου στείλω σε προσωπικό μήνυμα την εμπειρία μου, αλλά να είσαι προετοιμασμένη ότι ίσως αυτή η οδός πολύ πιθανόν να σε κάνει χειρότερα ψυχολογικά και σωματικά... 😢  
    • Εγω έχω πάρει ένα που λέγεται "Η βίβλος της φροντίδας του μωρού"..Καλό είναι,πιάνει αρκετά θέματα και για την αρχή κ αργότερα..
    • Αυτό το έχω απορία κ εγώ..συσπάσεις ακούω αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως είναι..Με πιάνουν καμιά φορά τπτ περίεργα κ λέω λες να είναι;;;🤔
    • Από την ώρα που γυρίσαμε σπίτι , έχω κλειστεί στο δωμάτιο, δεν θέλω να με βλέπει η μικρούλα μου μέσα στα κλαματα. Πήρε ο άντρας μου τον γιατρό και του είπε ότι δεν θα μου κάνει καλό τώρα ναε βάλει στο νοσοκομείο για 3-4 μέρες και να πάρω κάτι χάπια για να αποβάλλω. Στην προηγούμενη παλινδρομη είχα μείνει λίγες ώρες στο μαιευτήριο,όπου φυσικά πονούσε η ψυχήου να βλέπω γυναίκες ετοιμογεννες. Τώρα γιατί να χρειαστούν 3-4 μέρες; Λόγω της εβδομάδας που βρίσκομαι; Δεν ρώτησε ο άντρας μου και δεν ήθελα να τον καλέσω ξανά για λεπτομέρειες. Φοβάμαι πολύ την αποβολή στο σπίτι... Από την άλλη δεν θα αντέξω ψυχολογικά να ξαναπεράσω τη διαδικασία βλέποντας και ακούγοντας μωράκια νεογέννητα. Αχχχ βρε κορίτσια, ενώ έχω τον θησαυρό μου, πονάω τόσο πολύ. Μου έχει μείνει η εικόνα του υπερήχου, με το μωράκι κουλουριασμένο σχεδόν, ενώ διέκρινα ξεκάθαρα τα ποδαράκια του. Ήταν εκεί ακίνητο και σκέφτομαι ότι δεν θα το αγκαλιασω ποτέ. Η καρδιά μου έχει γεμίσει πληγές από τις απώλειες, και απλά αναρωτιέμαι γιατί;;; 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...