Μετάβαση σε περιεχόμενο

θηλασμός-εκεί που λέω τα κατάφερα,ξανά απογοήτευσ


Recommended Posts

κορίτσια δεν είμαι καθόλου καλά,η ψυχολογία μου είναι χάλια κ συχνά πυκνά ξεσπάω σε κλάματα..η αλήθεια είναι πως έχω κουραστεί πολύ με τη φροντίδα του μωρού,τον αποκλειστικό θηλασμό,τα ξενύχτια,δεν είμαστε κ τα πιο ήσυχα μωράκια θα έλεγα!,δεν έχω χρόνο κ κυρίως διάθεση να κάνω τίποτα στο σπίτι από δουλειες,είμαι μονίμως κουρασμένη κ ούτε καλά καλά να προσέξω τον εαυτό μου δεν μπορώ..από τότε που ξεκίνησα βέβαια να βγάζω γάλα με το θήλαστρο είμαι καλύτερα,αλλά δε φτάνει για να γίνω ξανα ο εαυτός μου..εχθές πήγα στο γυναικολόγο μου να με δει,'άφησα το μωρό σπίτι με τον άντρα μου κ τα πήγαν μια χαρά όσο έλειπα.του έδωσε γάλα που είχα αφήσει στο ψυγείο,τον άλλαξε,έπαιξαν,όλα καλά.ο γιατρός μου παλι .όταν με είδε έβαλε τις φωνές.γυναικολογικά είμαι εντάξει.αλλά με είδε τόσο εξαντλημένη που πολύ φοβάται πως δε θα αντέξω για πολύ.μου είπε πως αν είναι να τριγυρνώ έτσι χίλιες φορές να σταματήσω το θηλασμό..εγώ πάλι είμαι αποφασισμένη να συνεχίσω μέχρι τον έκτο μήνα..τώρα ακούστε τί έγινε πριν καμιά ωρα..είχα βάλει τον μικρό για ύπνο κ ενδιάμεσα άντλησα με το θήλαστρο.ξύπνησε μια ωρίτσα μετά την άντληση,δύο ώρες αφότου έφαγε τελευταία φορά,κ τον θήλασα.την ώρα που θήλαζε κορίτσια,έβγαλε ξαφνικά μια απίστευτη κραυγή που μου πάγωσε το αίμα..δεν ηρεμούσε με τίποτα..τελικά του ζέστανα γάλα δικό μου που είχα αποθηκευμένο στο ψυγείο,ήπιε 80 ml κ κοιμήθηκε..τί συμβαίνει; όταν αντλούμε με το θήλαστρο,αργεί να ανανεωθεί το γάλα;έχω νοσοκομειακό,που δε μειώνει την παραγωγή,αλλά τί γίνεται;;

χίλια συγγνώμη για το μεγάλο μήνυμα:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 65
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΚΑΤΑΡΧΗΝ, ΣΤΑΜΑΤΑ ΝΑ ΤΟ ΤΑΪΖΕΙΣ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΕ ΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΝΑ ΘΕΛΕΙ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ. ΓΊ'ΑΥΤΟ ΕΚΛΑΙΓΕ. ΤΩΡΑ Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ, ΓΚΟΜΕΝΑ ΣΕ ΘΕΛΕΙ Η Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟΥ ΗΤΑΝ ΚΑΛΗΤΕΡΗ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Lucky, ίσως δεν ειμαι η κατάλληλη για να σου απαντήσω΄μιας και δεν έχω κανει παιδί ακόμα. Εζησα όμως την εμπειρία του θηλασμού απο κοντά όταν γεννήθηκε ο ανηψιός μου. Η νύφη μου ήθελε πολύ να τον θηλάσει όπως και έκανε. Στην αρχή είναι όντως αρκετά δύσκολο, το πρόβλημα με τον θηλασμό ειναι ότι το μωρό αργεί πολύ να φάει καθώς τρώει λίγο, μετά σταματάει και μετά ξανααρχίζει με αποτέλεσμα ένα γέυμα να διαρκεί έως και 1 ώρα. Από όσο ξέρω το γάλα δεν ανανεώνεται και τόσο γρήγορα. Πρέπει να περάσουν 1-2 ώρες ως το επόμενο γεύμα. Είναι ακόμα αρχή και ο μπέμπης σου δεν τρώει ακόμα σε προγραμματισμένες ώρες. Απ'όσο θυμαμαι απο την νύφη μου το μόνο που έκανε τους πρώτους δύο μήνεσ σχεδόν ήταν να θηλάζει, να αλλάζει πάνες, να πλένει και να κοιμίζει. Καμια ώρα διάλειμα και μετά πάλι απο την αρχή. αυτό επαναλαμβανόταν όλο το 24ωρο. Μην απογοητεύεσαι όμως γιατί σιγά σιγα ο μπέμπης θα αρχίσει να τρώει πιο προγραμματισμένα όπως επίσης θα αρχίσει να τρώει και πιο γρήγορα με περισσότερη αποτελεσματικότητα καθώς ακόμα εκπαιδέυεται στον τρόπο με τον οποίο θηλάζει. Τότε όλα θα είναι πιο εύκολα, μη σου πω πιο έυκολα κι απο ότι να του έδινες ξένο γάλα, κι αυτό γιατί το δικό σου δεν θα χρειάζεται χρόνο να παρασκευαστεί, μπουκάλια να αποστηρωθούν κλπ. Πίστεψέ με σιγά- σιγά θα γίνεται όλο και πιο εύκολο. Συμβουλή μου θα ήταν, αν μπορείς, να έχεις περισσότερη βοήθεια απο γιαγιάδες αλλά και απο τον σύζυγο ώστε να έχεις λίγο χρόνο για τον εαυτό σου. Η απόφαση σου να θηλάσεις είνα ι αξιοθαύμαστει και ειναι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις για τομωρό σου. Σε παρακάλώ μην απογοητεύεσαι και μην εγκαταλείπεις αυτό που σωστά ξεκίνησες.Α! και κάτι ακόμα, μην πολυακούς τι λένε οι γιατροι, λυπάμε που το λέω αλλά απο ότι έχω δει όχι μόνο δεν ενθαρύνουν τον θηλασμό, αντίθετα τον αποθαρρύνουν... για ευνοήτους λόγους (κέρδους).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ, ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΕ ΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΗΠΙΕ 80 ΜΛ. ΣΕ 10 ΛΕΠΤΑ ΕΝΩ ΜΕ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΤΑ 80 ΜΛ. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΣΕ ΜΙΣΗ ΩΡΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ Η ΡΟΗ ΤΟΥ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗΤΕΡΗ ΑΠ'ΟΤΙ ΑΥΤΗ ΤΟΥ ΣΤΗΘΟΥΣ. ΣΤΑΜΑΤΑ ΝΑ ΤΟ ΤΑΪΖΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΓΙΑΤΙ ΤΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙΣ ΣΥΝΧΗΣΗ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΘΑ ΑΠΟΡΡΙΨΕΙ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΟ ΓΙ'ΑΥΤΟ. ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΟΙΜΑΣΤΕ ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΤΑ"ΙΖΕΙΣ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΞΑΠΛΩΤΗ ΣΤΑΣΗ. Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΙ ΟΦΕΛΟΣ ΕΙΧΕ! ΟΛΛΕΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΠΩΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ! ΕΓΩ ΑΚΟΜΗ ΜΕΤΑ 7 ΜΗΝΕΣ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΟΥ! ΑΦΟΥ ΦΤΑΝΩ ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΛΥΠΑΜΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΟΥ! ΜΗΝ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΕΣΑΙ! ΟΛΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Marina.k έγραψε:

Από όσο ξέρω το γάλα δεν ανανεώνεται και τόσο γρήγορα. Πρέπει να περάσουν 1-2 ώρες ως το επόμενο γεύμα.
ΟΧΙ, ΓΛΥΚΙΑ ΜΟΥ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙΟ ΕΤΣΙ! ΤΟ ΓΑΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΘΗΚΕΥΜΕΝΟ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΠΙΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΑΔΙΑΖΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΓΕΜΙΖΕΙ. ΤΟ ΓΑΛΑ ΠΑΡΑΓΕΤΑΙ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΜΩΡΟ ΘΗΛΑΖΕΙ!
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΗ ΚΑΝΤΙΝΟΥ...ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΚΟ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΣΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΣΟΥ...ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΝΩΡΙΣ ΑΚΟΜΑ.....ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΑ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ,ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΜΕΙΩΘΕΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΤΟ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΔΕ ΘΑ ΘΕΛΕΙ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ....ΑΡΧΙΣΕΙ ΚΑΙ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ....

Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΑΠ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΔΕ ΤΟ ΕΠΙΑΝΕ ΚΑΘΟΛΟΥ..ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ..ΟΥΤΕ ΒΑΖΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΜΟΥ!ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΠΙΝΕΙ ΛΙΓΟ ΝΤΕΠΟΝ.....(ΤΟ ΜΙΣΟ ΤΟ ΦΤΥΝΕΙ...)

ΚΑΝΕ ΛΙΓΟ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΦΤΙΑΞΟΥΝ ΣΕ ΛΙΓΑΚΙ....ΑΣΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΓΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΓΕΙΣ ΑΠ ΤΟ ΣΠΙΤΙ....ΒΕΒΑΙΑ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ....ΕΣΥ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙΣ!!!!!

ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καταρχήν ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας κορίτσια,έτσι όπως είμαι ψυχολογικά,δεν ξέρετε πόσο βοηθάει..το θήλαστρο το έχω μόνο για περιπτώσεις που χρειάζεται να λείψω,στο σπίτι πάντα τον θηλάζω..αυτή τη φορά όμως φοβήθηκα πολύ έτσι που ούρλιαξε κ ζέστανα το γάλα..αλήθεια καντινου κάθε φορά που αντλώ με το θήλαστρο,ακόμη κ αν θηλάσω αμέσως μετά την άντληση,κατεβαίνει γάλα;τότε τί έπαθε το μωράκι μου;δε νομίζω να συνηθίζει το μπιμπερό,αφού ένα βράδυ πήγε να του δώσει ο άντρας μου με το μπιμπερό για να κοιμηθώ λίγο,αλλά αυτό έκλαιγε κ ησύχασε μόνο στο στήθος..σήμερα όμως έγινε ακριβώς το αντίθετο..αχ θα τρελαθώ,εκεί που παίρνω μια ανάσα,φτου κ από την αρχή..επίσης τα κακάκια του σε μια αλλαγή ήταν πράσινα,τί σημαίνει αυτό;έτοιμη να πέσω κάτω είμαι πια,έχω μείνει κυριολεκτικά μισή από την αυπνία κ την απελπισία..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LUCKY! έγραψε:

καταρχήν ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας κορίτσια,έτσι όπως είμαι ψυχολογικά,δεν ξέρετε πόσο βοηθάει..το θήλαστρο το έχω μόνο για περιπτώσεις που χρειάζεται να λείψω,στο σπίτι πάντα τον θηλάζω..αυτή τη φορά όμως φοβήθηκα πολύ έτσι που ούρλιαξε κ ζέστανα το γάλα..αλήθεια καντινου κάθε φορά που αντλώ με το θήλαστρο,ακόμη κ αν θηλάσω αμέσως μετά την άντληση,κατεβαίνει γάλα;τότε τί έπαθε το μωράκι μου;δε νομίζω να συνηθίζει το μπιμπερό,αφού ένα βράδυ πήγε να του δώσει ο άντρας μου με το μπιμπερό για να κοιμηθώ λίγο,αλλά αυτό έκλαιγε κ ησύχασε μόνο στο στήθος..σήμερα όμως έγινε ακριβώς το αντίθετο..αχ θα τρελαθώ,εκεί που παίρνω μια ανάσα,φτου κ από την αρχή..επίσης τα κακάκια του σε μια αλλαγή ήταν πράσινα,τί σημαίνει αυτό;έτοιμη να πέσω κάτω είμαι πια,έχω μείνει κυριολεκτικά μισή από την αυπνία κ την απελπισία..
ΠΕΣ, ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΑΚΙΑ ΣΤΙΓΜΗ! ΤΟ ΜΩΡΟ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΓΑΛΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΜΥΡΙΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΝΙΩΣΕΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑ! ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΣΤΑΜΑΤΑ ΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ! ΜΗΝ ΠΑΝΙΚΟΒΑΛΕΣΑΙ! ΤΑ ΚΑΚΑΙΑ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΠΡΑΣΙΝΑ Η ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ?
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μία φορά την ημέρα είναι πράσινα,τις υπόλοιπες κιτρινωπά..νομίζω πως κάθε φορά που τρώει υπερβολικά γίνεται αυτό..εχθές για παράδειγμα που γύρισα από το γιατρό έκλαιγε κ τον θήλασα,ενώ ο άντρας μου τον είχε ταίσει πριν μία ώρα κ κάτι..στην αλλάγή πάνας ήταν πράσινα..στις υπόλοιπες όλα καλά..σήμερα πάλι το είδα μία φορά,αλλά δεκν κράτησα ακριβή ώρα ανάμεσα στους θηλασμούς για να ξέρω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Lucky Καλημέρα,

Καταρχήν μην αγχώνεσαι, σε καταλαβαίνω γιατί έχω περάσει κι εγώ αυτή την φάση. Η εξάντληση είναι φυσιολογικό να υπάρχει. Θα αστρώσουν τα πράγματα στην πορεία θα δείς.

Όσο για το γάλα το πάθαινα κι εγώ στην αρχή. Έβγαζα με το θήλαστρο και μετά έβαζα το μωρό και έκλαιγε. Φαντάζομαι ότι έτρεχε πιο δύσκολα γιαυτό και το μωρό νευρίαζε. Ας μας διαφωτίσουμε οι πιο έμπειρες. Τώρα όταν θέλω να βγάλω, βγάζω με το θήλαστρο από το ένα στήθος και βάζω το μωρό να φάει από το άλλο και την επόμενη φορά το αντίθετο βγάζ από εκείνο που έφαγε το μωρό και ταίζω το μωρό απο εκείνο που έβγαλα και όλα καλά.

Για το μπιμπερό συμφωνό με την καντινού

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

i eleni apo ti dania mou eixe pei otan itan sto meeftirio oti edosan sto moro ligo gala rixnontas to sto stoma me kupelaki,mou fanike eksofreniko,otan to anefera stin paidiatro mas mou eipe oti einai methodos gia voithia sto thulasmo,gia na min mathei to paidi to mpimpero....ara mallon dn prepei na sugxeoume to ena me to allo,ti lete?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όσο για τα κακάκια και εμένα καμιά φορά κάνει πράσινα και σαν ζελέ.

Η παιδίατρος μου είπε αφού θηλάζω αποκλείστικα δεν μας πειράζει. Μπορεί να είναι από κάτι που έφαγε εγώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LUCKY! έγραψε:

μία φορά την ημέρα είναι πράσινα,τις υπόλοιπες κιτρινωπά..νομίζω πως κάθε φορά που τρώει υπερβολικά γίνεται αυτό..εχθές για παράδειγμα που γύρισα από το γιατρό έκλαιγε κ τον θήλασα,ενώ ο άντρας μου τον είχε ταίσει πριν μία ώρα κ κάτι..στην αλλάγή πάνας ήταν πράσινα..στις υπόλοιπες όλα καλά..σήμερα πάλι το είδα μία φορά,αλλά δεκν κράτησα ακριβή ώρα ανάμεσα στους θηλασμούς για να ξέρω..
ΠΟΣΗ ΩΡΑ ΘΗΛΑΖΕΙΣ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ? ΤΟ ΘΗΛΑΖΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ 2 ΣΤΗΘΗ Η ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΑ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ?
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΑ ΠΡΑΣΙΝΑ ΚΑΚΑΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΚΑΘΑΡΙΖΕΙ ΑΚΟΜΑ ΤΗΣ ΚΟΙΛΙΑΣ ΤΑ ΥΓΡΑ,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ....Κ ΕΜΕΝΑ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΤΙΖΩ ΤΡΩΕΙ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΒΑΖΕΙ ΤΑ ΚΛΑΜΑΤΑ....ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΝΑΚΙΑ ΚΟΛΙΚΩΝ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΟΤΙ ΤΑ ΠΙΑΝΕΙ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΜΕ ΤΟ ΓΑΛΑ...ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ....ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kopela mou hremise kai mhn skeutse to ourliaxto mporei na ponese stigmiea kapou sthn koilitsa tou .apla exeis to mialo sou sto gala kai pires amesos to mpoukali .ta mwrakia toso mikra mporei na ourliaksoun kai gia ena mikro aerio pou ta enoxlisei h gia diaforous logous pou den sxetizonte me to fai tous h me ekeino pou kanoun ekinh thn stigmh .kai mena ourliaze etsi sta ksafnika kai meta apo ligo akouga prop(klanitsa):laugh: :laugh: :laugh:

hremise ola kala pane to sththos sou exei gala kai meta to thilastro ,paragei gala otan ginonte thilastikes koiniseis den apothikeuei .;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τον θηλάζω από το ένα στήθος κάθε φορά για όσο θέλει,συνήθως ένα τέτατρο-εικοσάλεπτο,κάποιες φορές κάθεται βέβαια κ ώρα!όταν όμως κλαίει πολύ κάποιες φορές κ ενώ έχει θηλάσει από το ένα στήθος,τον αλλάζω κ συνεχίζει στο άλλο..άλλες φορές πάλι,παρόλο που τπου αλλάζω στήθος,πάλι δεν ηρεμεί..επίσης,δυσκολεύεται πολύ να ρευτεί μετά από κάθε θηλασμό,συνήθως κλαίει κ επειδή τον έχω μάθει,τον κρατώ αγκαλία να ρευτεί κ μετά ως δια μαγείας ηρεμεί..στις αρχές,κοιμόταν μετά τους θηλασμούς,τώρα εχουμε τη δυσκολία με το ρέψιμο..λέτε να είναι κάτι στο γάλα μου;η αλήθεια είναι πως δεν πολυτρώω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

natasoula έγραψε:

Lucky Καλημέρα,

Καταρχήν μην αγχώνεσαι, σε καταλαβαίνω γιατί έχω περάσει κι εγώ αυτή την φάση. Η εξάντληση είναι φυσιολογικό να υπάρχει. Θα αστρώσουν τα πράγματα στην πορεία θα δείς.

Όσο για το γάλα το πάθαινα κι εγώ στην αρχή. Έβγαζα με το θήλαστρο και μετά έβαζα το μωρό και έκλαιγε. Φαντάζομαι ότι έτρεχε πιο δύσκολα γιαυτό και το μωρό νευρίαζε. Ας μας διαφωτίσουμε οι πιο έμπειρες. Τώρα όταν θέλω να βγάλω, βγάζω με το θήλαστρο από το ένα στήθος και βάζω το μωρό να φάει από το άλλο και την επόμενη φορά το αντίθετο βγάζ από εκείνο που έφαγε το μωρό και ταίζω το μωρό απο εκείνο που έβγαλα και όλα καλά.

Για το μπιμπερό συμφωνό με την καντινού

shmwnw bgenei pio agra to gala kai tsatizonte .to pathene kai egw kata tous marathonious thhlasmou kapoia sthgmh ekei pou thhlaze tsirize giati ebgene pio arga .megalose stamatise tous marathonious kai den tsirizei pia .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΘΑ ΤΟΝ ΤΑΪΖΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΑ ΣΤΗΘΟΣ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΓΙΑ ΟΣΗ ΩΡΑ ΘΕΛΕΙ. ΑΝ ΣΟΥ ΔΙΞΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΙΑ ΓΑΛΑ, ΤΟΤΕ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ. ΣΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΓΕΥΜΑ ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΠΟΥ ΤΕΛΕΙΩΣΕΣ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ. ΤΩΡΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΚΑΚΙΑ. ΤΑ ΠΡΑΣΙΝΑ ΚΑΚΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΣΤΟ ΤΟΣΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ. ΑΝ ΚΡΑΤΗΣΟΥΝ 2 ΜΕ 3 ΜΕΡΕΣ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΨΥΛΟΚΡΥΟΜΕΝΟ ΑΝ ΟΜΩΣ ΚΡΑΤΑΝΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΤΟΤΕ ΕΧΕΙΣ ΥΠΕΡΠΑΡΑΓΩΓΗ. ΤΩΡΑ ΜΟΥ ΛΕΣ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΤΟ ΘΗΛΑΖΕΙΣ ΕΣΥ ΤΑ ΚΑΚΑ ΕΙΝΑΙ ΚΙΤΡΙΝΩΠΑ. ΚΑΤΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΜΩΣ ΟΤΑΝ ΔΙΝΕΙΣ ΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ. ΜΗΠΩΣ ΤΟΥ ΔΙΝΕΙΣ ΤΟ ΕΛΑΦΡΥ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΤΑ ΚΑΚΑΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΣΙΝΑ? ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΑΝΧΩΘΕΙΣ ΤΩΡΑ! ΙΚΑΣΙΕΣ ΚΑΝΩ! ΕΣΥ ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΝΑ ΘΗΛΑΖΕΙΣ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

savropinguinos έγραψε:

i eleni apo ti dania mou eixe pei otan itan sto meeftirio oti edosan sto moro ligo gala rixnontas to sto stoma me kupelaki,mou fanike eksofreniko,otan to anefera stin paidiatro mas mou eipe oti einai methodos gia voithia sto thulasmo,gia na min mathei to paidi to mpimpero....ara mallon dn prepei na sugxeoume to ena me to allo,ti lete?
ΣΥΓΝΩΜΗ, Η ΕΛΕΝΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΑΝΙΑ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ?
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λες δηλαδή,μήπως με το μπιμπερό αντλώ το ελαφρύ γάλα κ του δίνω ή μήπως όταν τον θηλάζω παίρνει το ελεφρύ μόνο από το στήθος;δε συμβαίνει πάντως κάθε φορά,μία φορά την ημέρα ή στις δύο ημέρες{κ πάνες αλλάζουμε περίπου 10 φορές την ημέρα}

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΥΠΟΘΕΤΩ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΜΗΠΩΣ ΑΝΤΛΕΙΣ ΤΟ ΕΛΑΦΡΥ ΤΟ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΤΟ ΔΙΝΕΙΣ, ΓΙ'ΑΥΤΟ ΤΑ ΠΡΑΣΣΙΝΑ ΚΑΚΑ. ΕΣΥ ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΝΑ ΘΗΛΑΖΕΙΣ ΚΑΙ ΟΙ ΠΑΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΑΡΚΕΤΕΣ! ΜΗΝ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΕΣΑΙ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πάντως θυμάμαι μια φορά που πειδή έκλαιγε πάρα πολύ νομίζαμε με τον άντρα μου πως πεινάει ακόμη κ του δώσαμε 160ml με το μπιμπερό,ε μετά τα κακά του ήταν πράσινα,γιάυτό υπέθεσα μήπως είναι από υπερβολική ποσότητα..τώρα αυτό με το θήλαστρο..ίσως ισχύει,επειδή αντλώ για δέκα λεπτα περιπου,είναι διπλης άντλησης, κ μετά βάζω σε ένα μπιμπερό το γάλα που αντλήθηκε κ από τα δύο στήθη..αλλά αν είναι το ελαφρ΄ύ,θα χόρταινε κ θα κοιμόταν το μωρό;δε θα ξυπνούσε πιο γρήγορα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

επίσης,κάτι που με καίει,τα μωρά έχουν το αίσθημα του κορεσμού;η όσο γάλα του δώσω,τόσο θα πιει;εννοώ με το μπιμπερό όταν λείπω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LUCKY! έγραψε:

επίσης,κάτι που με καίει,τα μωρά έχουν το αίσθημα του κορεσμού;η όσο γάλα του δώσω,τόσο θα πιει;εννοώ με το μπιμπερό όταν λείπω

Φυσικά και έχουν το αίσθημα του κορεσμού.

Εγώ τώρα που λείπω στην δουλειά 8 ώρες τρώει 2 γεύματα των 210-230ml

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ ΚΟΡΕΣΜΟΥ! ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΘΑ ΠΙΟΥΝ ΟΣΟ ΘΕΛΟΥΝ. ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΣΥΝΗΘΙΖΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ! ΔΕΝ ΞΕΡΩ! ΞΕΡΩ ΟΜΩΣ ΟΤΙ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΦΑΓΑΚΙ ΠΟΥ ΔΙΝΩ ΣΤΟ ΜΩΡΟ ΠΛΕΟΝ ΟΧΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΜΙΑ ΜΕΡΙΔΑ! ΣΥΝΗΘΙΖΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΝΑ ΤΡΩΕΙ ΠΟΛΥ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Και γω ποτέ δε το προτιμούσα, ας ελπίσουμε οι υπόλοιπες επαφές να είναι καλές και να έρθει το σπορακι🤞 Εμένα υπάρχουν διάφορες καταστάσεις που είχαν τύχει και είχαν συνδεθεί με την εγκυμοσύνη αυτή, που νομίζω συνεχώς θα μου περνάει από το μυαλό, τουλάχιστον όσο περνάει ο καιρός λίγο λίγο απαλύνουν, Συνέχεια βλέπω πεταλουδιτσες να με περιτριγυριζουν και σκέφτομαι πως αυτές οι πεταλουδιτσες είναι τόσο μικρές όσο και αυτό το μωρακι όταν έφυγε και πέταξε ψηλά στον ουρανό, είναι στιγμές που περνάει από το μυαλό μου έντονα και σκέφτομαι πωπω πως μπορεί να αλλάξει η ζωή έτσι....πως να μην είναι δύσκολο ψυχολογικά μετά; πραγματικά έχουμε τόση δύναμη μέσα μας 
    • Κοριτσια μ πως είστε; Εγω εισαγωγή νοσοκομειο λόγω συσπάσεων. Εχθες το βραδυ εκανα μια μεγαλη πέτρωσε ολη η κοιλιά κ κράτησε καποια λεπτα. Σημερα πρωι μιλησα με την γιατρό μ κ μ ζήτησε να με δει. Οντως μ ειπε κανω συσπασούλες κ με κράτησε μεσα για ενδοφλέβιο μαγνήσιο. Εχω απο τις 5:30 το απογευμα να κανω, θελω μα πιστευω πως εκανε δουλεια το Mg κ δεν θα ξανακάνω. Κοριτσια εσεις παίρνετε μαγνήσιο; Εμενα δεν μ είχε ξεκινήσει
    • Γλυκούλα μου!! 🥹🥹🥹   Καλό μήνα κορίτσια!!! Καλό καλοκαίρι!! Σήμερα πήγαμε σε ένα παραλιακό μαγαζί με τον άντρα μου και τους κουμπάρους μας και τα παιδιά μας και ήταν μαγικά!! Μου ρθε επιθυμία για μπύρα βαρελίσια, πήρα μια μεγάλη το ευχαριστήθηκε η ψυχή μου!! Και μετά σκεφτόμουν λες αυτή να ήταν η τελευταία μπύρα του καλοκαιριού;; Να μην μπορέσω να πιω άλλη;; Χάχαχα του τρελού!! 
    • Ρένα μου κ η μεγάλη μου η κόρη από τη μια στιγμή στην άλλη άλλαξε από αλεσμένα σε κομμάτια! Οπότε μην ανησυχείς! Λίγο προσοχή μόνο, μην την αφήνεις μόνη της να τρώει! Κάποιος να είναι συνέχεια μαζί της!    Εμείς τρώμε και φρούτα κ μεσημεριανό σαν μεγαλύτερες 😂😂😂😂😂  Τώρα που πάμε κούνιες η δικιά μου είναι από τις μεγαλύτερες! Ενώ πριν 1 χρόνο ήταν από τα μικρότερα κ φοβόμουν μην την πάρει κανένας αμπαριζα καθώς έτρεχε 😂😂 πως αλλάζουν οι καιροί 😂😂
    • Πόσο γλυκιά κίνηση αυτή που έκανες κορίτσι μου..... Δεν θα ξεχάσω όσο ακόμα πενθουσα το μωρό μου και ανάρρωνα από την αποξεση, σε μια βόλτα με τον καλό μου είδα ένα μικρό κοριτσάκι με την μαμά του. Το κοίταξα στιγμιαία, γιατί με πονούσε πολύ η εικόνα, ήταν σαν να μου έστριβαν το μαχαίρι στην πληγή, αλλά ο άντρας μου το κατάλαβε. Μην στεναχωριέσαι μου είπε, σύντομα θα έχεις και εσύ το παιδάκι μας. Μου φάνηκαν τόσο κενά λόγια, λόγια παρηγοριάς, αλλά είχε δίκιο. Η υπέροχη κορούλα μου ήταν πολύ κοντά, το μόνο που χρειάστηκε ήταν να μην το βάλω κάτω 🫶🌈🌈
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...