Μετάβαση σε περιεχόμενο

Να δωσω ξενο ή να μη δώσω,ιδου η απορία


Recommended Posts

Ρε παιδιά συγνώμη...:laugh:

Έχουμε φτάσει σε σημείο να αμφισβητούμε και να αναρωτιόμαστε για το αυτονόητο,το φυσικό και αυτό που γίνεται αιώνες τώρα;:P

Εντάξει σιγουρα η κάθε μανούλα κάνει οτι θεωρεί καλύτερο για το μωράκι της αλλά μην τρελλαθούμε κιόλας.:silly:

Τα λέω εντελώς φιλικά και χωρίς να θέλω να καυγαδίσω ή να παρεξηγηθώ με μέλη γιατι σας συμπαθώ πάρα πολύ όλες!:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 113
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

hope 89 θα συμφωνησω μαζι σου!

Εχετε φανταζομαι ολες τα νεα βιβλιαρια Υγειας Παιδιου. Καντε τον κοπο και διαβαστε τις σελιδες 10 και 11 αν και κανονικα θα πρεπει ολες να εχουμε διαβασει ολο το βιβλιαρακι. Καντε το. Στις σελιδες 10 και 11 λοιπον γινεται αναφορα στη διατροφη του παιδιου απο τη γεννηση του εως και τον 6ο μηνα.Αναφερεται λοιπον με bold ότι:

<Όλες οι μητερες θα πρεπει να θηλαζουν αποκλειστικ τα παιδια τους για 6 μηνες χωρις την προσθηκε αλλων τροφων. Μετα το 1ο εξαμηνο πρεπει να συνεχιστει ο θηλασμος εχρι τους 12 μηνες, αλλα να αρχισει και η προσθηκη αλλων τροφων>.

Αναφερονται επισης αναλυτικα τα πλεονεκτηματα του μητρικου θηλασμου και οδηγιες για τον θηλασμο και υπογραμμιζεται ρητως ότι:

<Ο πρωτος θηλασμος στο μαιευτηριο γινεται κυριως για να διεγειρει τους αδενες και να συνηθισει το βρεφος και η μητερα τη θεση του θηλασμου. Την πρωτη ημερα το βρεφος παιρνει λιγο πρωτογαλα. Αργοτερα εκκρινεται το γαλα. Η μητερα πρεπει να ζητησει απο το μαιευτηριο να μην δωσουν στο παιδι ενδιαμεσα απο τους θηλασμους γαλα εμποριου. Οι πρωτες ημερες στο μαιευτηριο ειναι πολυ καθοριστικες στο να συνηθισει το βρεφος αποκλειστικα το μητρικο θηλασμο. Η μητερα πρεπει να προσεχει, ωστε το βρεφος να εχει ολη τη σκουρα περιοχη γυρω απο τη θηλη (αλω) στο στομα και οχι μονο τη θηλη.

Οταν η μητερα γυρισει στο σπιτι εινια πολυ σημαντικο να εχει συμπαρασταση και τη βοηθεια του οικογενειακου περιβαλλοντος. Για να μπορεσει να συνεχισει το θηλασμο πρεπει να μην κουραζεται. Τις ωρες του θηλασμου η μητερα πρεπει να ειναι ηρεμη και σε ησυχο και καθαρο περιβαλλον...

Τα περισσοτερα βρεφη παιρνουν το 90% του γαλακτος που χρειαονται τα πρωτα 5 λεπτασ. Συνηθως θηλαζουν 10 μα 15 λεπτα. Οτνα το βρεφος χορτασει αφηνει μονο του τη θηλη. Δεν εχει νοημα να το πιεσουμε να συνεχισει.Πρεπει καθε φορα να θηλαζει απο τον ενα μαστο γιατι προς το τελος του θηλασμου το γαλα ειναι πιο πλουσιο σε λιπαρα και ενεργεια. Το βρεφος πρεπει να αδειαζει τουλαχιστον τον ενα μαστο, γιατι αλλιως δεν δινεται το ερεθισμα να ξαναγεμισει>

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ ΚΑΙ ΣΕ ΟΣΕΣ ΕΧΟΥΝ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ Η ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΥΣ ΒΡΟΥΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ.ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΘΙΞΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΗΔΗ ΔΙΝΟΝΤΑΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ. ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΜΗΝ ΔΕΧΕΣΤΕ ΑΚΡΙΤΑ Ο,ΤΙ ΣΑΣ ΛΕΝΕ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ.

ΣΑΣ ΦΙΛΩ ΟΛΕΣ

ΣΟΡΙ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΚΕΙΜΕΝΟ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

katrina έγραψε:

Tirogaridaki βιάζομαι τώρα, γιατί πάω ΘΑΛΑΣΣΙΤΣΑ...

Πάντως Η ΚΑΘΕΜΙΑ ΤΟ ΒΥΖΙ ΤΗΣ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΟΠΩΣ ΘΕΛΕΙ!

ΩΡΑΙΑ ΤΟ ΕΘΕΣΕΣ!

ΥΣ.όταν μελλοντικά όμως οι μαθησιακές δυσκολίες εμφανιστούν λόγω ανεπαρκής ανάπτυξης...Τότε σφύρα μου...

Και τωρα μην αναφέρεις ότι Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΦΕΡΕΙ ΙΔΙΟΦΥΙΕΣ...ΚΑΙ ΜΠΛΑ-ΜΠΛΑ...

ΓΕΛΙΑ!!!

ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ...

Το μήνυμά μου προσωπικά, ΟΧΙ ΣΤΟ ΔΟΓΜΑΤΙΣΜΟ...

Ναι και μωρά που θήλασαν, εμφάνισαν ιογενείς γναστεντερίτιδες και ναι όσ δε θήλασαν δεν εμφάνισαν...Τίποτε δεν είναι ΑΠΟΛΥΤΟ!

Σε φιλώ...Δεν θα επεκταθώ άλλο...

Φυσικά και έτσι είναι σχετικά με το βυζι. Η κάθε μια κάνει τις επιλογές της, όμως δεν υπάρχει ανεπαρκής ανάπτυξη επειδή κάποιο παιδί θηλάζει και επιπλέον τρώει στερεές τροφές. Δεν υπάρχει περίπτωση για κάτι τέτοιο. Ανεπαρκής ανάπτυξη προκυπτει όταν το παίδί δεν τρώει σωστά δηλαδή τα φρούτα του, τα λαχανικά του και το γαλατάκι του. Αυτή είναι η σωστή διατροφή του παιδιού ανεξάρτητα αν παίρνει βάρος ή όχι.Γιατί το ξένο(εγώ το λέω ψεύτικο) γάλα δίνει επιπλέον βάρος όμως γιατι..γιατί είναι τίγκα στις θερμίδες..αυτό θες; Να είσαι ήσυχη ότι παίρνει συσκευασμένες βιταμίνες (γιατί τις βιταμίνες τις έχουν σε σκόνη και τις ρίχνουν έτσι μέσα στο σκεύασμα που λέγεται γάλα) και περιττές θερμίδες από το να παίρνει έναν ζωντανό οργανισμό γεμάτο βιταμίνες στη φυσική τους μορφή αλλά και στις ιδανικές αναλογίες..Το ίδιο είναι να τρως το φτουρο φρέσκο και το ίδιο ένα υγρό που θυμίζει χυμό και με πρόσθετες βταμίνες;; Και τα δυο τα πίνουμε βέβαια! Αλλα σημασία έχει πιο είναι πιο καλό για τον οργανισμό μας. Επειδή το έχουμε ξαναθίξει το θέμα απλώς λέω πως έχει η κατάσταση και μόνο με τα ξένα γάλατα. Απο και και πέρα είναι επιλογή δική μας και μόνο!! Τίποτε δεν αλλάζει!! Και δεν πάω να πείσω κανέναν. Τις γνώσεις μου μεταφέρω και αυτό είναι όλο.

Όσον αφορά τώρα τις αρρώστιες από τις οποίες προστατεύει ο θηλασμός δεν σημαίνει ότι κανένα παιδί που θηλάζει δε θα πάθει τίποτε...μη γελιόμαστε!! Κυριαρχο ρόλο παίζει η κληρονομικότητα(σε περιπτώσεις όπως οι αλλεργίες κτλ ) και ο θηλασμός έρχεται απλώς για να μετριάσει κάπως την κατάσταση. Ο γιοσ μου έχει αλλεργία σε ένα συστατικό...δε ξέρω ακόμη σε ποιο...και τον θήλασα 1 χρόνο. ¨οταν ρώτησα το γιατρό μου γιατί αφού τον θήλασα μου είπε αυτό ακριβώς το πράγμα...<<είναι κάποιος από τους γονείς αλλργικός;;>> και απάντησα καταφατικά(εγώ και ο άντρας μου ). Οπότε δεν υπήρχαν και πολλές πιθανότητες να το γλιτώσει απλώς βοήθησες αρκτετα το παιδί με το θηλασμό γιατί του έδωσες περισσότερες άμυνες και μετρίασες κάπως την ένταση της αλλεργίας. Τώρα για την γαστρεντερίτιδα ...είναι μια ασθένια μεταδοτική και μπορεί να την κολλήσει ο οποιοσδήποτε. Δε σημαίνει ότι το μωρό που θηλάζει δε θα ασθενήσει απλώς και πάλι ο θηλασμός έρχεται σαν φυσικό φάρμακο να ενισχύσει το ανοσοποιήτικό του παιδιού και να το βοηθήσει να το ξεπεράσει πιο εύκολα.

ΚΑι σαφώς τίποτε δεν είνα απόλτο αλλά νομίζω πως κάποια πράγματα είναι πασιφανη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Hope 89 το ξερω. Εγω διαβασα ολα αυτα που λεει για τον θηλασμο,δεν εχω προλαβει να το διαβασω ολο. Αλλα συμφωνω κι εγω.

VOULA εγω πηρα το βιβλιαριο πριν περιπου 2 μηνες. Μαλιστα δεν το πηρα με το που γεννηθηκε η μικρη τον Απριλιο γιατι ειχε ελλειψη η Νομαρχια και αν θυμασαι παλι ειχε γινει θεμα εδω μεσα. Απ οτι λεει και η Hope89 ειναι μαλλον νεο βιβλιαριο. Αλλα παντως τα γραφει δεν τα βγαζω απο το μυαλο μου, αληθεια. Δεν ξερω τωρα αν γινεται να ζητησεις ενα νεο βιβλιαριο απο καπου.γινεται;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νομίζω είχαν έλλειψη και φέρανε ανανεωμένα...Δεν ξέρω .Ίσως κάποια άλλη κοπέλα που γνωρίζει θα μπορούσε να μας βοηθήσει ;)

Δεν νομίζω να σου δίνουν 2ο...:huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eχει βγει καινουργιο που αντικαθιστα το παλιο....Δεν νομιζω εμεις που εχουμε το παλιο να μας δωσουν καινουργιο.......Ειναι για τις νεες μανουλες.

www.noesi.gr/files/docs/apa_vivliario-igeias_m-chat.pdf

tirogaridaki,hope_89,baby sm

θα συμφωνησω μαζι σας !!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φίλη μου Hope δεν τέθηκε θέμα περί θηλασμού σαφώς...

Μάλλον δεν εννόησες τη σωστή διάσταση των απόψεων...

TIROGARIDAKI συμφωνώ...

ΥΣ.Η αμερικανική ακαδημία θεωρεί ότι η εισαγωγή στερεεών πλέον συνίσταται νωρίς...Το γάλα δεν αντικαθιστά, μοσχάρι, λαχανικά, φρούτα...

Επομένως το βιβλιάριο δεν είναι ΜΠΟΥΣΟΥΛΑΣ...

Τέλος πάντων...

ΥΣ.ΤΗΑLIA όντως η εγκράτεια της γλώσσας είναι προσόν...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Tirogaridaki συμφωνώ στα μισά!

Καταρχάς όταν ένα μωρό τρέφεται σωστά με φρούτα, λαχανικά και κρέας αναπτύσσεται! Και όχι 100γρ...Επίσης ταυτόχρονα αναπτύσσεται και εξελίσσεται και το νευρικό σύστημα...

Ακόμη ΙΟΓΕΝΗΣ σημαίνει γίνεται, προέρχεται από τον ίδιο τον οργανισμό....

Συνεπώς δεν τίθεται θέμα περί μετάδοσης...

Το ανοσοποιητικό του μωρού έπειτα από τον 4ο μήνα ενισχύεται και με τις βιταμίνες από όλα όσα αναφέραμε...Το γάλα πλέον, ακόμη και το ΜΗΤΡΙΚΟ δεν επαρκεί...Ανάπτυξη και εξέλιξη έχουν και τα ΖΩΑ!

Αυτά...

Όταν έχω όρεξη θα παραθέσω έκθεση ιδεών περί θηλασμού εμπεριστατωμένο για πάσα ενδιαφερόμενη...

ΥΣ.πάντως χαίρομαι που υφίσταται διάλογος και ΟΧΙ ΠΟΛΕΜΟΣ...

Αν και υπάρχουν και οι ''ΦΩΝΟΥΛΕΣ'' ΟΙ ΚΑΛΟΠΡΟΑΙΡΕΤΕΣ...(ΗΟPE δεν εννοώ εσένα...)

''Τα όρια της γλώσσας μας φανερώνουν τα όρια του ήθους μας!''

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

elpi76 έγραψε:

Eχει βγει καινουργιο που αντικαθιστα το παλιο....Δεν νομιζω εμεις που εχουμε το παλιο να μας δωσουν καινουργιο.......Ειναι για τις νεες μανουλες.

www.noesi.gr/files/docs/apa_vivliario-igeias_m-chat.pdf

tirogaridaki,hope_89,baby sm

θα συμφωνησω μαζι σας !!!!!!!

καλά τέλειο το καινούργιο βιβλιάριο !!!!!(αν και κάπου έχω ένα θεματακι εκεί με τα 15 λεπτά)

για να μην μακρηγορώ και βάζω και το μωρό για ύπνο συμφωνώ και εγώ με τις παραπάνω που συμφωνούνε όλες μαζί:laugh:

:laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Franita...:)

Επιτέλους και μία μη ισχυρογνώμων θηλάζουσα μητέρα...:cheer: :cheer: :cheer:

Και περισσότερο μετριόφρων...:) :) :)

(Ε,Εντάξει τρόπος του λέγειν...2η,3η...)

ΥΣ.ξέρετε τί με εξιτάρει στο συγκεκριμένο φόρουμ;;;:woohoo:

Η στάση κάποιων...΄:blink: :silly:

Καλυπτόμενες από τις απόψεις άλλων...

ΕΕΕΕΕΕ,έχετε και προσωπικότητα και άποψη...:lol: :lol: :lol:

Περισσότερο σεβαστή μάλιστα...

ΥΣ.Αχ βαρέθηκα και αναλώθηκα επί του θέματος...:P :P :P

Καλό μήνα σε όλες τις μαμάδες...:)

Θηλάζουσες και μη!!!;) ;) ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

katrina σε... τιμωρησαν κ σενα κοριτσι μου!:woohoo:

παει το καρμα σου τσακιζεται!

:P

Μη μιλας! μη λες τιποτε αλλο διαφορετικο απο το βιβλιο που εχουν διαβασει οι μπουμπουλινες του site!

Μη ! γιατι αυτες τιμωρουν !!:lol:

Ποσο μ αρεσει να πηγαινω κοντρα στους στενομυαλους μα ποσο!

Εκει εσεις τα δικα σας κ γω τα δικα μου!

Μονο που εγω δεν θα μπω στον κοπο να μειωσω το καρμα καμια απο εσας,γιατι απλα εγω δεν τιμωρω,δεν ειμαι αξια να κανω κατι τετοιο

Προσπαθω να ειμαι εγκρατης,μεγαληηηηηη αρετη η εγκρατεια!

franita μια απο τα ιδια κ γω σε καταλαβαινω απολυτα κ γω δεν δυσκολευτηκα να θηλασω,η μικρη ειχε υπομονη,αλλα απλα,περιοριζεσαι κ κουραζεσαι μετα κ δε νομιζω να υπαρχει λογος μετα τους6 μηνες

:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τιρογαριδακι ο θοδωρακος μου ειναι 5,5 μηνων...

η παιδιατρος μου με λεει αν ξεκινησω με κρεμα κ μετα φρουτα κ γω την ειπα δε θελω...

εψαξα στο ιντερνετ με βοηθα κ μια φιλη απο σουηδια ..κ αποφασισα να αρχισω με λαχανικα

κ μετα φρουτα γιατι τα φρουτα

ειναι γλυκα κ το μωρο πιο ευκολα θα τα παρει

ενω τα λαχανικα αν τα δωσω δευτερα

ισωσ να με δυσκολεψει...

με αρεσε αυτη η λογικη κ θα το εφαρμοσω..

ευχομαι να μη ελατωθει το γαλα μου:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρε παιδια γιατι δημιουργειτε αντιπαλοτητα και κλιμα;;;Για πιο λογο;Βοηθαει καμια αυτο;Υποτιθεται οτι καταθετουμε αποψεις. Δεν κοροιδευουμε η μια την αλλη ουτε ειρωνευομαστε. Υποτιθεται οτι αυτο το site υπαρχει για να βοηθαμε. Προσπαθουμε ολες να κανουμε το καλυτερο για τα μωρα μας. Δεν συζηταμε αν ο θηλασμος κανει περισσοτερο καλο! Αυτο ειναι δεδομενο. Τωρα η καθε μια κατα πως τη βολευει κανει αυτο που θελει. Δεν υπαρχει λογος για αντιπαραθεσεις νομιζω

ΕΛΕΟΣ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

thalia7 έγραψε:

katrina σε... τιμωρησαν κ σενα κοριτσι μου!:woohoo:

παει το καρμα σου τσακιζεται!

:P

Μη μιλας! μη λες τιποτε αλλο διαφορετικο απο το βιβλιο που εχουν διαβασει οι μπουμπουλινες του site!

Μη ! γιατι αυτες τιμωρουν !!:lol:

Ποσο μ αρεσει να πηγαινω κοντρα στους στενομυαλους μα ποσο!

Εκει εσεις τα δικα σας κ γω τα δικα μου!

Μονο που εγω δεν θα μπω στον κοπο να μειωσω το καρμα καμια απο εσας,γιατι απλα εγω δεν τιμωρω,δεν ειμαι αξια να κανω κατι τετοιο

Προσπαθω να ειμαι εγκρατης,μεγαληηηηηη αρετη η εγκρατεια!

:kiss:

Thalia...δε νομίζω ότι διακατέχεσαι από εγκράτεια από το λόγο και μόνο ότι θεωρείς στενόμυαλες κοπέλες που θεωρούν το θηλασμό κάτι πολύ σημαντικό και προσπαθούν να βοηθήσουν κοπέλες που έχουν τη διάθεση να συνεχίσουν να θηλάζουν και εκτός αυτού θέλεις να πηγαίνεις κόντρα σε αυτές. Εγκράτεια σημαίνει ότι αν δε συμφωνείς με κάποιον και δε θέλεις να προκαλεσεις σουσουρο να μην ασχοληθείς καθόλου...γνώμη μου είναι πως η μομ το μπι ζητησε μια συμβουλή απο μας...όχι να πας ενάντια σε <<στενόμυαλες θηλάζουσες μητέρες>> ...έτσι δεν είναι; Και όπως λέει και η baby sm γιατί ν δημιουργείται αντιπαλότητα και άσχημο κλίμα χωρίς λόγο; Ας τα αφήσουμε καλύτερα αυτά και ας επικεντρωθούμε στην ανάγκη της mom to be να θέλει να θηλάσει...

mom to be..δεν ξερω να σου πω πολλά σχετικά με αυτό που λες..φρουτόκρεμες και σουπες λαχανικών..οτι και να κάνεις είναι το ίδιο. Το μητρικό γάλα δε χάνει τη σημαντικότηά του και δε χάθηκε και ο κόσμος αν του δώσεις κρέμα..αν έχεις βρει κάποια που σε βοηθάει ακόμη καλύτερα!

Φρανιτα καλά κάνεις και σταματάς το θηλασμό από τη στιγμή που νιώθεις ότι δεν μπορείς να το συνεχίσεις. Πιστεύω πως ήδη και μέχρι τους 6 μήνες έκανες και θα κάνεις πολυ καλά που το θηλάζεις. Βέβαια όσο περισσότερο τόσο το καλύτερο αλλά και αυτό το διάστημα ΄νομίζω είναι πολύ καλό. Σημασία έχει να αισθάνεται όμορφα και η μητέρα και το παιδί. Κι εγώ επειδή κουράστηκα σταμάτησα το θηλασμό. Μετά βέβαια το μετάνιωσα και επιδιώκω να θηλάσω το 2ο παιδί πιο πολ΄ύ...δεν ξέρω όμως αν θα καταφέρω να φτάσω κάν όσο θηλασα το 1ο δηλαδή ένα χρόνο!!(απίστευτο ακούγεται..όμως η κουραση [ρος το τέλος ήταν αρκετή..αν και είτε θηλάσες τελικά είτε όχι πάλι ζόρι τραβάς..)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

η αληθεια ειναι οτι οι παιδιατροι μερικες φορες μπορει αν σε τρελανουν .Σου λενε κατι και σου δημιουργουν τετοιο πρεσαρισμα και κατι ενοχες και ειδικα αν και εισια και πρωτη φορα μαμα μπορει και να τα παιξεις .Βλεπετε καλη η επιστημη αλλα και η μιζα απο καθε προιον που θα πλασαρουν ειανι ακομα καλυτετη γιατι περα απο ιατροι ειναι και επιχειρηματιες .

Λοιπον οπως ξερετε εγω δεν θηλασα καθόλου το μωρο γεννηθηκε 2950 και βγηκαμε απο το νοσοκομειο 2760 και ξεκινησαμε με το adapta ηταν το γαλ που ηπις στο νοσοκομειο ακι ειπα θα συνεχισω με αυτο η παιδιατρος βεβαια μου ειπε καλο ειναι αλλα καλο ειναι και το ταδε το οποιο ομως ειχε 11 ευρω πιο πολυ απο αυτο που εδεινα εγω και σημειωτεον ο μικρος το επεινε και επαιρνε κανονικοτατα βαρος .Σε ενα μηνα και κατι ειχε φτασειι 4280 και 6 μηνων ηταν 6670.Εγω επειδη ηταν αδυνατουλης του ξεκινησα απο νωρις κρεμα βανιλια και φαγακι τελειωνοντας τον 4 μηνα .Ακουστε τη μου εκανε η παιδιατρος οταβ το ζυγιζαμου ελεγε οτι πρπει να παιρνει πιο πολυ και το μωρι καθε εβδομαδα επαιρνε κανονικα βαρος μου ειχε δημιουργησει τοσο αγχο ςκαιμε εβαζε να γραφω ποσο γαλα πινει μεχρι που πηγα στο γυναικολογο καιμου ειπε πετα το χαρτι ακι ηρεμησε μεταδιδεις το αγχος στο μωρο το παιδι θα παρει οσο βαρος πρπει καθε παιδι εχει το δικο του τυπο .Κια μαλιστα αυτο που αθ πω ειναι κατι που μου ειχε πει ο γυανικολογος μου .Οταν υπαρχει γαλα μητρικο οθηλασμος ειναι θειο δωρο αλλα καλο ειναι να μην το μπερδευουμε με το ξενο για το λογο οτι δημιουργει δυσκιλιοτηταστα μωρα .

Μαμα το μπε αφου θα δωσεις στερεα τροφη θα δεις θα παρει ουτε συ αλλος θα εχει μπροστα του πολυ καιρο να πινει ξενο γαλα αν παλι δεις οτι παιρναει καιρος και δενε χει παρει σταματα το θηλασμο και ξεκινα με ξενο .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρε κορίτσια...:)

Ας χαλαρώσουμε λίγο :woohoo:

Ίσως έχει δίκιο η Θάλεια...Μπορεί να είμαστε και στενόμυαλες :silly:

Το νόμισμα έχει δυο πλευρές και πρέπει να τις κοιτάζουμε ;)

Εγώ ας πούμε θεωρώ οτι είμαι ικανή να ταίσω το παιδάκι μου μόνη μου και δεν έχω ανάγκη κανένα γάλα σε σκόνη :P

Άλλη μαμά μπορεί να βγάζει το γάλα με το θήλαστρο και να ποτίζει τα λουλούδια!:woohoo:

Ο καθένας λοιπόν κάνει οτι θεωρεί σωστότερο ;) Εμένα το δεύτερο παράδειγμα μου φαίνεται ανόητο σε άλλουες μπορεί και να μην φαίνεται...

Εν κατακλείδι...Όποια μητέρα μπορεί να θηλάσει ας το κάνει.Δίνει πολλά στο παιδί της.Όποια όμως δεν νιώθει καλά με τον θηλασμό,δεν μπορεί να θηλάσει για άλλους λόγους ή απλά δεν θέλει,μια χαρά θα μεγαλώσει και το δικό της το παιδάκι.

Υπάρχουν εξίσου καλά γάλατα σε σκόνη που όμως δεν συγκρίνονται με το μητρικό γάλα.

Όσο για το κάρμα.....Εγώ μόνο ανεβάζω:P Θάλεια πάρε ένα καρμάκι απο εμένα :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

hope_89 έγραψε:

Το νόμισμα έχει δυο πλευρές και πρέπει να τις κοιτάζουμε ;)

Εγώ ας πούμε θεωρώ οτι είμαι ικανή να ταίσω το παιδάκι μου μόνη μου και δεν έχω ανάγκη κανένα γάλα σε σκόνη :P

Άλλη μαμά μπορεί να βγάζει το γάλα με το θήλαστρο και να ποτίζει τα λουλούδια!:woohoo:

Ο καθένας λοιπόν κάνει οτι θεωρεί σωστότερο ;) Εμένα το δεύτερο παράδειγμα μου φαίνεται ανόητο σε άλλουες μπορεί και να μην φαίνεται...

Εν κατακλείδι...Όποια μητέρα μπορεί να θηλάσει ας το κάνει.Δίνει πολλά στο παιδί της.Όποια όμως δεν νιώθει καλά με τον θηλασμό,δεν μπορεί να θηλάσει για άλλους λόγους ή απλά δεν θέλει,μια χαρά θα μεγαλώσει και το δικό της το παιδάκι.

Υπάρχουν εξίσου καλά γάλατα σε σκόνη που όμως δεν συγκρίνονται με το μητρικo.

ΠΟιος είπε το αντιθετο Νέλλη μου; Όμως η mom to be θέλει να συνεχίσει να θηλάζει κ προς αυτό πρεπει να κοιτούν οι συμβουλές μας.
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tirogaridaki ήταν λίγο γενικό ;) Γιατι νομίζω και η όλη κουβέντα πλέον έχει φύγει απο το θέμα της mom to be και έχει γενικευτεί στον θηλασμό και στα ξένα γάλατα.

Διορθώστε με αν έχω καταλάβει λάθος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Και γω ποτέ δε το προτιμούσα, ας ελπίσουμε οι υπόλοιπες επαφές να είναι καλές και να έρθει το σπορακι🤞 Εμένα υπάρχουν διάφορες καταστάσεις που είχαν τύχει και είχαν συνδεθεί με την εγκυμοσύνη αυτή, που νομίζω συνεχώς θα μου περνάει από το μυαλό, τουλάχιστον όσο περνάει ο καιρός λίγο λίγο απαλύνουν, Συνέχεια βλέπω πεταλουδιτσες να με περιτριγυριζουν και σκέφτομαι πως αυτές οι πεταλουδιτσες είναι τόσο μικρές όσο και αυτό το μωρακι όταν έφυγε και πέταξε ψηλά στον ουρανό, είναι στιγμές που περνάει από το μυαλό μου έντονα και σκέφτομαι πωπω πως μπορεί να αλλάξει η ζωή έτσι....πως να μην είναι δύσκολο ψυχολογικά μετά; πραγματικά έχουμε τόση δύναμη μέσα μας 
    • Κοριτσια μ πως είστε; Εγω εισαγωγή νοσοκομειο λόγω συσπάσεων. Εχθες το βραδυ εκανα μια μεγαλη πέτρωσε ολη η κοιλιά κ κράτησε καποια λεπτα. Σημερα πρωι μιλησα με την γιατρό μ κ μ ζήτησε να με δει. Οντως μ ειπε κανω συσπασούλες κ με κράτησε μεσα για ενδοφλέβιο μαγνήσιο. Εχω απο τις 5:30 το απογευμα να κανω, θελω μα πιστευω πως εκανε δουλεια το Mg κ δεν θα ξανακάνω. Κοριτσια εσεις παίρνετε μαγνήσιο; Εμενα δεν μ είχε ξεκινήσει
    • Γλυκούλα μου!! 🥹🥹🥹   Καλό μήνα κορίτσια!!! Καλό καλοκαίρι!! Σήμερα πήγαμε σε ένα παραλιακό μαγαζί με τον άντρα μου και τους κουμπάρους μας και τα παιδιά μας και ήταν μαγικά!! Μου ρθε επιθυμία για μπύρα βαρελίσια, πήρα μια μεγάλη το ευχαριστήθηκε η ψυχή μου!! Και μετά σκεφτόμουν λες αυτή να ήταν η τελευταία μπύρα του καλοκαιριού;; Να μην μπορέσω να πιω άλλη;; Χάχαχα του τρελού!! 
    • Ρένα μου κ η μεγάλη μου η κόρη από τη μια στιγμή στην άλλη άλλαξε από αλεσμένα σε κομμάτια! Οπότε μην ανησυχείς! Λίγο προσοχή μόνο, μην την αφήνεις μόνη της να τρώει! Κάποιος να είναι συνέχεια μαζί της!    Εμείς τρώμε και φρούτα κ μεσημεριανό σαν μεγαλύτερες 😂😂😂😂😂  Τώρα που πάμε κούνιες η δικιά μου είναι από τις μεγαλύτερες! Ενώ πριν 1 χρόνο ήταν από τα μικρότερα κ φοβόμουν μην την πάρει κανένας αμπαριζα καθώς έτρεχε 😂😂 πως αλλάζουν οι καιροί 😂😂
    • Πόσο γλυκιά κίνηση αυτή που έκανες κορίτσι μου..... Δεν θα ξεχάσω όσο ακόμα πενθουσα το μωρό μου και ανάρρωνα από την αποξεση, σε μια βόλτα με τον καλό μου είδα ένα μικρό κοριτσάκι με την μαμά του. Το κοίταξα στιγμιαία, γιατί με πονούσε πολύ η εικόνα, ήταν σαν να μου έστριβαν το μαχαίρι στην πληγή, αλλά ο άντρας μου το κατάλαβε. Μην στεναχωριέσαι μου είπε, σύντομα θα έχεις και εσύ το παιδάκι μας. Μου φάνηκαν τόσο κενά λόγια, λόγια παρηγοριάς, αλλά είχε δίκιο. Η υπέροχη κορούλα μου ήταν πολύ κοντά, το μόνο που χρειάστηκε ήταν να μην το βάλω κάτω 🫶🌈🌈
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...