Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΤΡΩΕΙ ΤΑ ΝΥΧΙΑ ΤΗΣ. ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα. Η κόρη μου είναι τριών χρονών και έχει αποκτήσει μια πολύ κακή συνήθεια. Τρώει τα νύχια της. Αυτό το κάνει οταν συνήθως βλέπει τηλεόραση. Εγώ προσπαθώ με διάφορες δραστηριότητες να την απασχολώ, αλλα μου φαίνεται δεν κάνω τιποτα. Της έχω πει πως αυτό που κάνει είναι άσχημο και ότι δεν φαίνεται όμορφη, αλλά δεν χαμπαριάζει τίποτα. Τι άλλο να κάνω?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου markat μου!Μερες τωρα ηθελα να ανοιξω αυτο το θεμα κι εγω για τον γιο μου!Εμενα ειναι σχεδον 2 1/2 και οπως λες κι εσυ τρωει τα νυχια του!Τι τον μαλωσαμε τι του βαρεσαμε τα χερια για να μην το ξανακανει,μεχρι πιπερι του εβαλα αλλα δεν καταφεραμε τιποτα!Με το που τον δουμε να το κανει τον μαλωνουμε αλλα με το που θα παρει χαμπαρι οτι δεν τον κοιταμε το ξαναβαζει το χερι στο στομα!Ανησυχω γιατι τα καταπινει κιολας!Αχ αν υπαρχει καμια κοπελα ας μας συμβουλεψει!Εχεις ρωτησει εσυ τον παιδιατρο σας;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

markat έγραψε:

Κορίτσια καλησπέρα. Η κόρη μου είναι τριών χρονών και έχει αποκτήσει μια πολύ κακή συνήθεια. Τρώει τα νύχια της. Αυτό το κάνει οταν συνήθως βλέπει τηλεόραση. Εγώ προσπαθώ με διάφορες δραστηριότητες να την απασχολώ, αλλα μου φαίνεται δεν κάνω τιποτα. Της έχω πει πως αυτό που κάνει είναι άσχημο και ότι δεν φαίνεται όμορφη, αλλά δεν χαμπαριάζει τίποτα. Τι άλλο να κάνω?

ΕΓΩ ΤΑ ΕΤΡΩΓΑ ΜΕΧΡΙ ΜΕΓΑΛΗ:P

ΕΙΧΕ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΝΑ Μ ΤΗΝ ΚΟΨΕΙ ΤΗ ΣΥΝΗΘΕΙΑ....

ΜΕΧΡΙ ΕΙΔΙΚΟ ΜΑΝΟΑ ΠΟ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ ΕΙΧΕ ΠΑΡΕΙ.ΗΤΑΝ ΠΙΚΡΟ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ , ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΑ.

ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΜΕ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΗΣΑΝ ΟΤΙ ΚΑΤΑΠΙΝΟΝΤΑΣ ΤΑ ΘΑ ΤΡΥΠΗΣΕΙ ΤΟ ΕΝΤΕΡΟ ΚΑΙ ΤΟ ΕΚΟΨΑ ΤΟ ΧΟΥΙ.

ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΠΩΣ ΕΠΙΑΝΕ ΟΤΑΝ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΜΟΥ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΤΑ ΕΦΕΡΝΑ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΕΚΑΝΕ ΕΝΑΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΟ ΗΧΟ.

ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΝ ΑΚΟΥΣΩ, ΔΕΝ ΤΑ ΕΤΡΩΓΑ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ! ΤΟ ΔΑΓΚΩΜΑ ΤΩΝ ΝΥΧΙΩΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΔΕΙΞΗ ΚΑΠΟΙΑΣ ΑΝΗΣΥΧΙΑΣ. ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΤΕ ΤΗ ΣΥΝΗΘΕΙΑ ΑΥΤΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΤΕ ΤΗΝ ΑΙΤΙΑ ΠΟΥ ΤΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΕΚΝΕΥΡΙΣΜΟ. ΠΟΛΥ ΣΥΧΝΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΟΠΩΣ Η ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΑ ΚΑΙ Η ΕΛΛΕΙΨΗ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΙΤΙΕΣ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ.ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ ΣΤΟ ΕΜΠΟΡΙΟ ΚΑΤΙ ΠΙΚΡΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΕΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΤΑΙ. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΑΡΕΣΤΗ Η ΓΕΥΣΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

lemon τον παιδίατρο δεν τον ρώτησα, αλλά πιστεύω ότι η καντινου εχει δίκιο, το θέμα είναι ψυχολογικό, κάτι την απασχολεί, το κρατάει μέσα της και το βγάζει μ' αυτή την άσχημη συνήθεια.

Νομίζω με λίγη υπομονή και πολύ κουβέντα να το ξεπεράσουμε είδωμεν..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

markat μου γεια σου και απο μενα.

εγω ακομα τα τρωω.

εγω με αυτον δουλευω μαζι ειναι ψυχολογος και το εχουμε συζητησει.

αν δεν θελουν να το κοψουν - δεν θα το κοψουν.

οσο τα μαλωνεται τα κανετε χειροτερα τα πραγματα,

γιατι οπως ειπε πολυ σωστα η κατινου ειναι ενδειξη ανασφαλειας και αγχους.

τωρα με την εγκυμοσυνη τα εχω ταραξει να φαντασεις.

μονο με ψυχολογο μπορει να το κοψει αλλιως θελει ολη την ωρα θετικη αντιμετωπιση και υποστηριξη.

κατι τα αγχωνει τα παιδακια σας , που μπορει και να μην σας το πουν.

αλλα δεν σας κατεληξα. οταν του ειπα του αυναδελφου τελικα τι πρεπει να κανω , αν χρειαζομαι να μιλησω σε θεραπευτη μουειπε:

ελα βρε Μαρια τωρα σιγα για τα νυχια - αν δεν σε ενοχλει εσενα να τα βλεπεις ειναι ο τροπος σου να εκτονώνεσαι.

θα σου αρεσε να καπνιζεις για να ξερεσασεις το αγχος σου οπως κανω εγω;

ολοι εχουμε τα κουσουρια μας για σκεψου το.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...