Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καισαρική τομή


AIMI

Recommended Posts

Simadiki epilogi: I episkliridios ine safos kaliteri epilogi, para i geniki ( ektos ean milame yia emergency).

Stin episkliridio bori o yiatros san na prosthesi pain relief pou diarki 24 ores ke episis borite na dite ti genisi tou

pediou sas.

Stin geniki-ke idika se toketo- i dosis ine hamiles ke poles fores i ginekes akoune! tis sizitisis ton giatro ( eidika otan sas ravoun)

eno parallila den borite akoma na kinithite....Afto 'fovizi'me ashimo tropo tin psihologia sas ke ine oti pio akatalilo.

Eho polles fores akousi sholia tou stil : Ítan san na me ihan thapsi zodani', yiati eno akougan den borousan na kinisoun ta heria

ke na epikinonisoun.

Episis meta apo geniki , o ponos sto simio tis tomis ine oxitatos.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 177
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Simadiki epilogi: I episkliridios ine safos kaliteri epilogi, para i geniki ( ektos ean milame yia emergency).

Stin episkliridio bori o yiatros san na prosthesi pain relief pou diarki 24 ores ke episis borite na dite ti genisi tou

pediou sas.

Stin geniki-ke idika se toketo- i dosis ine hamiles ke poles fores i ginekes akoune! tis sizitisis ton giatro ( eidika otan sas ravoun)

eno parallila den borite akoma na kinithite....Afto 'fovizi'me ashimo tropo tin psihologia sas ke ine oti pio akatalilo.

Eho polles fores akousi sholia tou stil : Ítan san na me ihan thapsi zodani', yiati eno akougan den borousan na kinisoun ta heria

ke na epikinonisoun.

Episis meta apo geniki , o ponos sto simio tis tomis ine oxitatos.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Simadiki epilogi: I episkliridios ine safos kaliteri epilogi, para i geniki ( ektos ean milame yia emergency).

Stin episkliridio bori o yiatros san na prosthesi pain relief pou diarki 24 ores ke episis borite na dite ti genisi tou

pediou sas.

Stin geniki-ke idika se toketo- i dosis ine hamiles ke poles fores i ginekes akoune! tis sizitisis ton giatro ( eidika otan sas ravoun)

eno parallila den borite akoma na kinithite....Afto 'fovizi'me ashimo tropo tin psihologia sas ke ine oti pio akatalilo.

Eho polles fores akousi sholia tou stil : Ítan san na me ihan thapsi zodani', yiati eno akougan den borousan na kinisoun ta heria

ke na epikinonisoun.

Episis meta apo geniki , o ponos sto simio tis tomis ine oxitatos.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalimera koritsia!egw gennisa prin 8 mines ena ygiestato koritsaki me kaisariki...!den to epeleksa...to mwro mou eixe parei oles tis meres tou 9tou mina ...k oute eixe katebei ...mpika stis 5 iounou to prwi gia texnitous ponous..me eixan poses wres k tipota oute ponoi...eixa kourastei egw k to mwro mou arketa...telika apo tis 8 to prwi mpika gia kaisariki stis 12 misi...me oliki!o giatros itan polu arnitikos gia episkliridio....!epeisis to mwro mou itan mplexmeno 3 fores guro apo to laimo k to xeraki tou k giayto den katebene!stis 12:50 eixa gennisei tin kouklitsa pou tin eida stis 16:00....!ponaga polu k k gia 2 meres den mporousa na sunel8w apo tin oliki...to xeri mou apo ton oro eixe pristei k to mwraki mou to krataa me to zori k to taize o antras mou k i mama mou...!to brady tis 2hs meras fnaksa ton giatro mou k zitisa na mou bgaloun ka8etira k oro imoun eksagriomeni...telika tin 3h mera mou ta bgalane!sike8ika na perpatisw k na kanw mpanio epitelous parolo tous ponous....eytyxos molis ebala mia zwni kaisarikis eniw8a para pou kalitera....!k eixa to mwraki mou me anesi stin agkalia mou k epitelous to8ulaza kiolas!!!i tomi pou mou kane o giatros einai apaisia...se sxesei me alles kopeles pounai mia anepestati gramoula....!oi kopeles dipla mou pou kanane kaisariki itan mia xara eixan ligous ponous alla kamia sxesei memena!o giatros mou pou eixa stin arxi epa8e mia sobari as8enia sto xeri tou k anagkastika anelabe allos me ton opoio de emeina ka8olou eyxaristimeni....mou ekane eswterika rammata k ka8olou plastiki stin tomi...!ka8e kopela to biwnei diaforetika!makari na gennaga fusiologika san empeiria gia kanena allo logo...i isws na moun poio dunatoi k na antexa tous metepeita ponous wste na mporousa na xarw to mwraki mou tis prwtes meres pou to laxtarousa...alla den to epilegeis panta!doksazw to 8eo pou pigan ola kala k exw to koritsaki mou!opws k na er8ei sto kosmo to paidakimas me kaisariki i fysiologika to desimo yparxei metaksi mamas k paidiou!!!to oti den itan k oti kalitero ayto pou biwsa meta tin kaisariki mou den sumeni oti den niw8w demenei me tin kori mou i ekeini me emana!i ekeines i meres oti den itan ieres...itan k ka8e mera pou pernaei einai kati ksexwristo!!!otan ka8emera eimai dipla tis k panta 8amai k pername ateliwtes wrais mazi!!!!!!!otan uparxei i epilogi anamesa se fusiologiki i kaisariki kalo 8anai na to afeisete stin fysi tou...alla an k pali kapoies manoules epileksoun gia ton diko tous logo kaisariki...ayto den sumenei oti den agapane to paidi tous i den 8a olokliro8oun san gunaikes ...k oute kan oti den 8a tous agapaei to paidi tous...ayto den uparxei ...!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Agapiti Hapiland,

''Κοριτσάκια μου γεια σας.

Εχθές πήγα στον γιατρό και μου είπε μέχρι 10 Αυγούστου θα πρέπει να έχω γεννήσει με καισαρική, διότι υο μωράκι έχει μια κύστη στο κεφαλάκι του και δεν πρέπει να στρεσσαριστεί με τον φυσιολογικό τοκετό. Όταν του είπα ότι δε θέλω να κάνω καισαρική, αντιπρότεινε να ξεκινήσουμε με φυσιολογικο (με πρόκληση) και αν δούμε ότι το μωρό ζορίζεται να κάνουμε καισαρική.

Το δίλλημα μου τώρα έιναι: να προσπαθήσω αρχικά για φυσιολογικό, ή είναι δώρον άδωρο, θα ταλαιπωρηθώ τζάμπα (αφού πιθανότατα θα καταλήξω σε καισαρική) και να επιλέξω από την αρχή την καισαρική;

Ποιά είναι η γνόμη σας''

Molis diavasa tin erotisi sou, ean ke ine prin apo 7 mines. Ekanes kesariki telika?

Afto pou me xenizi stin protasi tou yiatrou sou ine to exis:

Eno lei oti o fisiologikos bori na to stresari, simfoni na kani proklito?? Pos ine dinaton, eno o proklitos ehi pio dinates odines, pou stresaroun poli perisotero to moro?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 5 months later...

geia sas koritsia. ego an kai sthn 24 vdomada akoma, arxisa k skeftomai k go gia kaisariki me olikh narkosi giati eimai poli fovismenh me to thema toy toketoy. diavazo kai akoyo diafora alla den ksero akoma ti tha kano. pros to paron to mwraki moy einai mia xara k i giatros moy systhnei fysiologika na genniso. ego omos de me vlepo na exo to koyragio.einai telika toso asximi empeiria h kaisariki;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

για μενα δεν ηταν ασχημη εμπειρια.Γενησα με καισαρικη κ ολικη ναρκωση στο Ελενα. Δεν ειχα πονους,σηκωθηκα την ιδια μερα,περπατησα και σηκωνα το μωρο μου κανονικα.Τον θηλαζα αγκαλιτσα (παρολο που θηλασα λιγο ειναι η πιο τρυφερη αναμνηση απο το μαιευτηριο) αλλα και ξαπλωμενη,ειχα γαλα αμεσως,και οταν βγηκαμε για να ρθουμε σπιτι περπατουσα μια χαρα με το μωρο μου αγκαλια:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κ εγώ δε μπορώ να πω ότι η καισαρική ήταν τόσο άσχημη εμπειρία όσον αφορά τους πόνους!!! Πονούσα σε φυσιολογικά πλαίσια. Από τη δεύτερη μέρα ημουν όρθια και έκανα βόλτα στο μαιευτήριο (μετά από προτροπή του γιατρού μου). Το μωράκι μου το πήρα αγκαλιά και το έβαλα στο στήθος με το που μου το έφεραν στο δωμάτιο, 2 ώρες μετά τη γέννα. Γάλα μου ήρθε αμέσως... και η κοιλιά μου εχει σχεδόν φυγει μετά από 15 μέρες που έχω γεννήσει!

Καμία σχέση με ό,τι ακουγα!

Παρ' όλ ' αυτα, θέλω όσο τίποτα να γεννησω φυσιολογικά το επόμενο μωρακι μου και αυτό για να νιώσω τη μαγεία του φυσιολογικού τοκετού! Βέβαια, μόνο αν δεν κινδυνέψω εγώ και πολύ περισσότερο το μωρό μου! Θα το ψάξω πολύ όμως!!!!

Φιλιά!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 months later...

Μήπως οι Έλληνες γιατροί το έχουν παρακάνει με τις καισαρικές, μιας και είναι ένα προγραμματισμένο ραντεβού για εκείνους;;;

Αληθεύει ότι με την καισαρική καταστρέφονται οι μύες της κοιλιάς και δεν επανέρχονται ποτέ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η καισαρική είναι η εύκολη και γρήγορη λύση.

Αν επανέρχονται κάποτε οι μύες,δεν ξέρω να σου πω.

Αλλά εγώ,μετά από 6 μήνες,ακόμα δε νιώθω την κοιλιά μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω κοριτσια γεννησα πριν 20 μηνες με καισαρικη κ ολικη ναρκωση...μετανιωνω για την ολικη γιατι δεν αντικρυσα πρωτη τον γιο μου...μεχρι κ η κουτση μαρια τον ειδε κ εγω τον ειδα μετα απο 6.5 ωρες(πηγα 10 στο δωματιο κ μεχρι να μοιρασουν τα μωρα,κ επεσα κ στην αλαγη βαρδιας)...αλλα χαλαλι του απο τη στιγμη που ηταν υγειεις...πονεσα μετα γιατι δεν ειχα επισκληριδιο αλλα ολα καλα.ξαναεκανα καισαρικη γιατι εκανα διακοπη στον 5ο κ τα ιδια παλι.

δεν υπαρχει περιπτωση να παω για φυσιολογικο ποτε γιατι υπαρχουν ενδεχομενα για ρηξη μητρας κ δεν το διακυνδινευω να μην αποκτησω τα 4 παιδια που θελω...

εχω διαβασει κ κατι κουλα οτι γεννα ειναι μονο ο φυσιολογικος τοκετος..δεν ειναι ετσι γιατι οταν υπαρχουν προβληματα γεννα ειναι κ η καισαρικη...αν δεν ειχα κ εγω ενα ινομυωμα 10 εκ ισωε γεννουσα φυσιολογιακα.κανονικα δεν πρεπει να γινοντε καισαρικες ετσι χωρις λογω.

για του μυες τις κοιλιας κ εγω δεν ξερω...κ εγω μετα απο 6 μηνες ακομα δεν την νιωθω...αλλα ελπιζω να πανε ολα καλα.

καν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα κι από εμένααα

κι εγώ γέννησα προ μιας εβδομάδας σχεδόν

με καισαρική τομή και ολική νάρκωση.

δε μπορώ να πω ότι με πείραξε που δεν άκουσα το πρώτο κλάμα του

μωρού, ούτε που δεν τον είδα εκείνη τη στιγμή.

Τον είδα 20 λεπτά αργότερα απ τη στιγμή που ξύπνησα μέχρι να με πάνε στο δωμάτιο, δεν έγινε και κάτι το τραγικό.

αγχώθηκα κατόπιν όταν έμαθα ότι κατά τη διάρκεια του χειρουργείου

η πίεσή μου είχε φτάσει στο 15....

εφόσον όλα τελείωσαν ομαλά, κανένα πρόβλημα δεν υπάρχει.

Σηκώθηκα κατ ευθείαν (Σάββατο απόγευμα έγινε η καισαρική, Κυριακή μεσημέρι ήμουν όρθια)

πυρετό δεν έκανα, και όλα καλά. Μια μικρή ενόχληση μόνο στη τομή τις πρώτες μέρες, αλλά μη ξεχνάμε πως είναι χειρουργείο.

πιστεύω πως είναι λογικό να μη νιώθεις τους μυς γύρω απ τη τομή....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγ πιστευα οτι αφου δεν μου τον φερναν οτι δεν ζουσε...και ημουν ετοιμη να σηκωθω αλλα τελικα πηγε κ τους παρακαλεσε ο συζηγος κ μου τον φεραν...το δικο μου μωρακι πηρε την πρωτη του αγκαλια απο τον μπαμπακα...μου τον δειχναν στις φωτο κ δεν εβλεπα καθολου απο την ναρκωση...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεννησα με καισαρικη πριν απο πεντεμιση χρόνια η καισαρικη αποφασιστηκε τελευταια στιγμη αφου ειχα φτασει με σπασμενα νερα στο νοσοκομειο και δνε ειχα καθολου πονους με αποτελεσμα να πεφτουν οι παλμοι της καρδιας του μωρου.Θεωρω οτι αυτη ηταν η σοφοτερη επιλογη του γιατρου μου δηλαδηβτι θα περιμενε το ποτε θα μου ερθουν εμενα οι πονοι ; καιμετα με το μωρο τι θα γινοταν ;στις 6,20 το πτωι της τριτης γεννησα και στις 12,30 την ιδια μερα εκαν τα πρωτα βηματα στο δωματιο ενω την αλλη μερα εκοβα βολτες στους διαδρομους του νοσκομειου.Αν ποναγα; οχι ρε κοριτσια δεν ποναγα απλα ενιωθα σαν αν ειχα κανει κοιλιακους μετα απο ενα χρονο .Εκανα ολοκη δνε ειδα το μωρο αμεσως αλλα το ειδα αργοτερα δεν εγεινε και τιποτα εφτανε που τον ειχα αγκαλια εκεινη τη σιγμη.

Δεν ξερω αν θα κανω αλλο παιδι αλλα η επιλογη μου ειναι αν γεννησω φυσιολογικα απλα ακιμονο γιανα ζησω την εμπειρια βεβαια αν δε κατσει εννοειτε οτι θελω καισαρικη με ολικη η επισκληριδιος δνε μου προσφερει τιποτα μονο προβληματα αργοτερα.Παντως οπως καιναεχει με οποιο τροπο αινα γεννησει μια γυναιακ το αποτελεσμα ειναι το ιδιο -για το ιδιο θαυμα μιλαμε !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καταλαβα!!! Καλα με λεει η μανα μου υστερικια!!!

Εμενα παντως με πειραξε, και το μωρο που δεν ειδα αμεσως- εκλεγα μεχρι να μου τον φερουν. Και εμετο εκανα μετα τη ναρκωση, και με το ζορι περπατουσα ακομα και οταν εφτασα σπιτι. Παντως με την τομη ολα καλα. Ουτε φεναται!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΥΜΦΩΝΩ ΟΤΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΛΛΟΝ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΑΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΙΣ ΚΑΙΣΑΡΙΚΕΣ... ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΕΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΕΝΟ ΡΑΝΤΕΒΟΥ!!!

ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΑΝ ΔΕΝ ΓΙΝΟΤΑΝ ΑΥΤΗ Η ΕΠΜΒΑΣΗ Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΗΡΧΕ Ή ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΧΕ ΣΟΒΑΡΑ ΠΡΟΒΛΗΜΜΑΤΑ...

ΕΙΧΕ ΤΥΛΙΧΤΕΙ Ο ΛΩΡΟΣ, ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΗΝ ΕΛΕΙΠΗ ΟΞΥΓΟΝΩΣΗ ΤΟΥ...

ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΗΓΑΝ ΟΛΑ ΚΑΛΑ!!!

ΕΙΔΑ ΚΑΠΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΟΤΙ ΟΙ ΜΥΕΣ ΤΗΣ ΚΟΙΛΙΑΣ ΔΕΝ ΕΠΑΝΕΡΧΟΝΤΑΙ... ΜΑΛΛΟΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΘΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ!

ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΜΟΥ ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΑΡΚΕΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ!!!

ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΕΠΑΝΕΡΧΟΝΤΑΝ ΤΑ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΓΙΝΟΤΑΝ Η ΤΟΜΗ ΚΑΘΕΤΑ!

ΚΙ ΕΜΕΝΑ Η ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΣ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΜΟΥ ΕΚΑΤΣΕ... ΕΝΙΩΣΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΟΝΟ!!! ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΕΙΔΑ ΚΑΙ ΑΓΚΑΛΙΑΣΑ ΠΡΩΤΗ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ...

ΠΟΝΟΥΣ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑ...

Η ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΑΝ ΘΑ ΠΕΣΕΙΣ ΣΕ ΚΑΛΟ ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΟΛΟΓΟ... ΠΟΥ ΝΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ, ΝΑ ΜΗ ΒΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΜΕ ΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΚΑΙ ΤΗ ΦΥΣΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΚΑΘΕ ΓΥΝΑΙΚΑΣ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άρχισα να νιώθω την κοιλιά μου και να μην νιώθω άβολα όταν με άγγιζε εκεί ο άντρας μου μετά από 7 μήνες περίπου.

Την άποψή μου την έχω πει επανειλλημένως...

Είμαι η Ιφιγένεια, έκανα καισαρική και είμαι καλά! :P;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eγω εκανα καισαρικη γιατι η μικρη μου ηταν ισχιακης προβολης(αναποδα),ειχε σφινωσει κ δε γυρναγε με τιποτα κ οι μερες κ τα υγρα τελειωναν!!Εκανα επισκληριδιο κ ημουν μια χαρα κ τοτε κ τωρα μετα απο 4,5 μηνες.Πονουσα μονο το απογευμα της ιδιας μερας,κ ολη την τριτη μερα.Μετα μια χαρα!

Στην αρχη το μουδιασμα στην κοιλια μου ηταν μεγαλο κ ανατριχιαζα να την αγγιζω,με τον καιρο σιγα σιγα υποχωρουσε κ τωρα το μουδιασμα εχει περιοριστει σ'ενα μικρο σημειο γυρω απο την τομη!

Ετσι ηταν να γινει κ ετσι εγινε!Ολα καλα ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγω εκανα καισαρικη γιατι το μωρακι ειχε μια κυστη στο κεφαλακι και δεν επρεπε να ζοριστει. Τον τοκετο τον ευχαριστηθηκα. Ενιωσα που βγηε η μπουμπου, την ειδα με τα αιματα και την πηρα πρωτη αγκαλιτσα. Αυτο που δεν αντεξα ηταν η πρωτη φορα που σηκωθηκα και οτι ολοι ετρωγαν ταρτακια εκτος απο μενα!!!. Την αλλη μερα πηγα για καφε στο κυλικειο!

Παρεπιπτοντως μου ηρθε να αεριστω οταν ολοι ηταν στο δωματιο! Ξεφτιλα! Την κοιλια μου την ενιωσα στους 6 μηνες. Αυτα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Happyland έγραψε:

Παρεπιπτοντως μου ηρθε να αεριστω οταν ολοι ηταν στο δωματιο!

:laugh: :laugh: :laugh:

Η άδικη σου αυτή η τύχη... :laugh:

που λέει και ο Καβάφης!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Happyland έγραψε:

Αυτο που δεν αντεξα ηταν η πρωτη φορα που σηκωθηκα και οτι ολοι ετρωγαν ταρτακια εκτος απο μενα!!!

ΝΑ ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΤΗΣ ΓΕΝΝΑΣ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΤΟΥΣ ΞΕΧΝΑΣ... ΜΕ ΤΑΡΑΞΑΝΕ ΣΤΗΝ ΠΕΙΝΑ!!! ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΜΟΝΟ ΤΣΑΙ, ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΦΙΔΕ... ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΕΤΡΩΓΑΝ ΜΠΙΦΤΕΚΙΑ, ΓΛΥΚΑ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites


×
×
  • Προσθήκη...