Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΔΙΠΛΑΣΙΑ Η ΑΔΕΙΑ ΛΟΧΕΙΑΣ ΚΑΙ ΑΝΑΤΡΟΦΗΣ ΣΤΑ ΔΙΔΥΜΑ?


Recommended Posts

οχι αντιθετως μονοι τους την ενημερωσαν οτι δικαιουται τοσους μηνες.η κοπελα πηγε να παρουσιαστει, γιατι μολις μπηκε στο δημοσιο, ηταν ηδη εγκυος και με το που πηγε στο γενικο κρατικο της ειπαν οτι σε 2μιση χρονια θα επιστρεψει. αλλες λεπτομεριες δεν ξερω! εγω ειμαι στο στρατο και δεν ισχυουν τα ιδια για μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αυτες ειναι οι αδικιες!!!

εμεις πρεπει να μπουμε στη διαδικασια τω δικαστηριων...

Μαρια οταν κανεις την εφεση, γιατι δε διεκδικεις και το 3μηνο; που ξερεις τι μπορει να γινει. δε χανεις τιποτα.

και στο στρατο δεν μπορεις να κανεις δικαστηριο για να διεκδηκισεις κατι τετοιο;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σου ευχομαι ολοψυχα να εχεις και εσυ και ολες μας θετικο αποτελεσμα!

αντε γιατι, δε φτανει που μας κοβουν τοσα λεφτα, ας μας αφησουν τουλαχιστον να μεγαλωσουμε σωστα τα παιδια μας, χωρις να γινονται μπαλακι αναλογα με τις βαρδιες μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

ξαναπηρε σημερα τηλ στο ΑΕΑ ο αντρας μου. του ειπαν οτι για το +1 μηνα μητροτητας λογω διδυμων εχουν ηδη στειλει εδω και καιρο τη θετικη φυσικα απαντηση (αλλα προφανως η Διευθυνση στην οποια ανηκω τα ξυνει κανονικα!), οσο για το 2 9μηνο την εστειλαν σημερα, αλλα δε μας ειπαν τηλεφωνικα αν ειναι θετικη ή αρνητικη. που σιγα μην απαντησουν θετικα... θα ενημερωθουμε υπηρεσιακως, ειπε. αντε με το καλο οι δικαστηκες αποφασεις λοιπον...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 months later...

αχ κοριτσια μου δεν θελω να σας πληγωσω

αλλα νομιζεται οτι τοσο καιρο μεσα στο σπιτι με 2 μωρα θα αντεξετε

εγω εκατσα 11 μηνες σχεδον και σας λεω οτι οχι μονο το καταευχαριστιεμαι που ειμαι στη δουλεια

μακαρι να μπορουσα κιαλλο

σιγουρα θα πρεπει να βρειτε μια ασχολια

γιατι ειναι δυσκολο μεσα στο σπιτι τοσες ωρες με 2 μωρα

να μου πειτε που θα αφησετε;

εμεις θα τα παμε παιδικο τωρα και βλεπουμε πως θα παει

εμενα θα τα κραταει ο αντρας μου μεχρι 1η του μηνα

αλλα χρειαζεται λιγο να αλλαζεται παραστασεις

ελπιζω σε ολες να ερθουν οπως θελεται

φυσικα πανω απο ολα τα παιδακια μου

τωρα μεχρι 1η του μη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ, ΕΙΜΑΙ ΚΙ ΕΓΩ ΔΙΔΥΜΟΜΑΝΟΥΛΑ .ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ ΕΞΙ ΜΗΝΩΝ.ΕΙΜΑΙ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΙΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΕΣ ΣΤΑ ΣΩΜΑΤΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΑΝ ΑΠΕΥΘΥΝΘΗΚΑΝ ΣΤΟ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΜΟ ΜΑΣ,ΑΝ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΟΜΑΔΙΚΗ ΠΡΟΣΦΥΓΗ,ΤΟ ΑΡΧΗΓΕΙΟ ΜΑΣ ΤΙ ΤΟΥΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΟΤΑΝ ΖΗΤΗΣΑΝ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΕΝΝΕΑΜΗΝΟ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπον κοριτσια...

εμενα το Α.Ε.Α. απαντησε αρνητικα για το 2ο 9μηνο. ειχαν στειλει το αιτημα στο Υπ.Εσ. και εκει σε μια επιτροπη κριθηκε αρνητικα ΚΑΤΑ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ.

Λιτσα και εγω στην αστυνομια ειμαι, πρωην Σ/Φ. μιλησαμε με το δικηγορο της Ενωσης των Σ/Φ. ομαδικη προσφυγη δυστυχως δεν παιζει. το εψαξε αυτος, και ειπε οτι ναι μεν κερδιζουν οι κοπελες τα Εφετεια, αλλα μετα το Δημοσιο τους παει στο ΣτΕ και εκει σε 2 περιπτωσεις κερδισε το Δημοσιο ομοφωνα (γιατι αραγε;;;;) και αλλη μια που βρηκε, κατα πλειοψηφια. :angry:

Αλλα, λεει, δεν ξερεις αν οταν παει η δικη σου υποθεση στο ΣτΕ, ποιοι θα ειναι εκει και τι αποφαση θα παρουν.

εμεις θα το σκεφτουμε μεχρι τελος του μηνα που ειναι κλειστα τα δικαστηρια και θα δουμε τι θα κανουμε. τα δικοσημα, μονο, για την προσφυγη στο Εφετειο ειναι 700Ε. οχι και λιγα...

new mammy αυτη την υποθεση απο τα Ιωαννινα, την πηγε το Δημοσιο στο ΣτΕ;;; please μαθε αν μπορεις!!!! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χμμμμ...τι εστί Στε? αποτι κατάλαβα δηλαδή μπορεί να χάσεις τα λεφτά σου και να μην κερδίσεις και τίποτα.Η απόφαση του δικαστηρίου δεν αρκεί μόνο?VAGMAN την αίτηση την έκανες προς ΑΕΑ πριν τελειώσει το πρώτο εννιάμηνο?πόσο καιρό κάνανε να σου απαντήσουν και τι τους έγραψες ακριβώς?τον ένα μήνα συν στην άδεια λοχείας τον πήρες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

new mammy ειδα στο παρεντς αυτο που λες. αυτη δεν πηρε για διδυμα, πηρε αυτοτελες για καθε τεκνο κατω των 4 χρονων.

παντως αν μπαινεις εκει, βλεπε αν τελικα το πηρε απο την υπηρεσια της ή αν την εστειλε την υποθεση στο ΣτΕ το Δημοσιο. :kiss:

Λιτσα, ΣτΕ ειναι το Συμβουλιο της Επικρατειας καλε.

λοιπον εγω γεννησα 22-10-2009. εκανα την αιτηση στο ΑΕΑ ιεραρχικα, την 1-12-2009. εγραφα αποφασεις κλπ για το 2ο 9μηνο και το νομο του Σεπτεμβριου 2009 για το +1 μηνα, γιατι η Δ/νση που ανηκω, αν και υπαρχει νομος ΔΕ ΜΟΥ ΤΟΝ ΕΔΙΝΑΝ!!!

τελικα μετα απο πολλα τηλεφωνηματα στο ΑΕΑ, επιδη ο Δ/ντης του γραφειου νομοθεσιας πολυ το σκεφτοτανε, μου απαντησαν αρνητικα για το 9μηνο και για το +1, απλα ειπαν στη Δ/νση να τηρησουν το νομο. απαντηση πηρα στα χερια μου 18Ιουνιου 2010!! γιατι;;; γιατι την ειχαν ξεχασει στα συρταρια τους, νομιζοντας οτι την εστειλαν και εφυγαν με αδεια!!!

τωρα, επιδη Αυγουστο ειναι κλειστα τα δικαστηρια, εχω μεχρι 18 Σεπτεμβριου δικαιωμα να κανω την προσφυγη κατα της αποφασης στο Εφετειο. κανονικα ειναι 2 μηνες.

θελουμε να μιλησουμε με το δικηγορο, μηπως βρηκε τιποτα νεοτερο. απογευμα, ειπε η γραμματεας του. να δουμε.

αυτα... σας αφηνω να διαβασω το βιβλιο που με πηρε ο αντρας μου, Κουμησου παιδι μου, μπας και καταφερουμε να κοιμομαστε ολοι στο σπιτι, γιατι βρυκολακιαζουμε!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vagman εχεις δικιο, η κοπελα το εγραψε μετα και το διευκρινισε.

αν μπορεις στειλε μου σε πμ τα στοιχεια του δικηγορου σου αν μενεις αθηνα.

περιμενω εν αγωνιως νεοτερα σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 5 months later...

δεν εκανα αιτηση προτιμησης... ελπιζω να μη μου βγει σε κακο...

η συναδελφισσα που εκανε μετα απο μενα αιτημα στο εφετειο Θεσ/νικης, δικαστηκε η υποθεση κιολλας, αλλα η αποφαση, λεει, θα βγει μετα απο 3-8 μηνες!!!! καλα ειναι δυνατον!!! βαλε και το χρονο μεχρι να "καθαρογραφει" και να αρχισει η ισχυς της... τρεχα γυρευε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

καλημερα κοριτσια κ απο μενα.γ εγω προκειται να γινω διδυμομαμα σε λιγο καιρο καλως εχοντων των πραγματων.ειμαι εκπαιδευτικος.χτες επικοινωνησα με το τμημα αδειων της υπηρεσιας μου κ μου ειπαν οτι δικαιουμαι +1 μηνα λοχειας(που ομως το χανω μιας κ εχω πητ ως 10/8)και οτι δε δικαιουμαι 2ο 9μηνο αλλα κανονικα ενα.ειπαν οτι τους ηρθε διευκρινιστικη εγκυκλιος η οποια λεει οτι η αποφαση του εφετειου ηταν για ειδικη περιπτωση.τι να πω? :?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου αννα και με το καλο

μπορεις σε παρακαλω να τους ξαναπαρεις και να τους ρωτησεις σε ποιο αριθμο εγκυκλιου αναφερονται?

ετσι για να την διαβασουμε ολες μας και να δουμε αν σου λενε και αληθεια

και μαλιστα ζητα την να στην δωσουν και με φαξ αμεσα!

τωρα για το +1 μηνα λοχειας που λες οτι το χανεις δεν ειναι ετσι, το δικαιουσαι και πρεπει να το παρεις κανονικα και να σου πω υπαρχει και γραμμενο στον δημοσιουπαλληλικο

αν ψαξεις το βρισκεις πολυ ευκολα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σε ποιο εφετειο αναφερεσαι? το προσφατο θεσσαλονικης? ελεγε καπου οτι ισχυει για ολες τις διδυμομανες?

νομιζω οτι καθε περιπτωση δικαζετα/εξεταζεται/βγαινει αποφαση ξεχωριστα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θα τους παρω παλι τη δευτερα να μου το στειλουν κ θα σας ενημερωσω.εγω ως εκπαιδευτικος ειχα ρωτησει στην αρχη της εγκυμοσ κ μου χαν πει οτι δικαιουμαι 13 μηνες ανατροφης +4 λοχειας.τωρα τι εγινε δε ξερω.ετσι ακριβως μου ειπε.οτι τους εχει ερθει διευκρινιστικη εγκυκλιος που αναφερει οτι δικαιουμαστε μονο 9 μηνες ανατροφης.παντως σ ενα συνδεσμο καπου διαβασα οτι προκειται να περασει τροπολογια για αυτο το θεμα.τωρα να δουμε.μακαρι γιατι δε με βλεπω καλα.δε καταλαβαινω ποια ειναι η διαφορα απο το να τα κανεις ενα-ενα απο να τα κανεις μαζι.κ δε συγκρινεται το ζορι ωσπου να στηθουν τα παιδια ετσι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δε μπορουν να μου στειλουν την εγκυκλιο που διευκρινιζει οτι δε δικαιουμαστε διπλη αδεια ανατροφης.http://prezatv.blogspot.com/2010/12/blog-post_2822.html

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εδω μου ειπε....................μην ενθουσιαζεστε τζαμπα.δεν υπαρχει περιπτωση για διπλη αδεια.ακουσον ακουσον απο γυναικα ατακα.λες κ ειμαστε οι λουφατζουδες της ελλαδας.θα το ψαξω ομως πιο πολυ κ θα γραψω νεα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννα αμα διαβασεις τις πρωτες σελιδες που δεν ηξερα και ρωτουσα για το θεμα, θα δεις και εδω τετοια αντιμετωπιση....

λες και δικια τους αδεια ή δικα τους λεφτα ζηταμε!

ελεος!

ενας συναδελφος με ειχε πει οτι διαβασε καπου πως η Χρυσα Αραπογλου, βουλευτης Πασοκ Θεσσαλονικης, εκανε ερωτημα στη βουλη, γιατι να πρεπει οι μητερες διδυμων να πληρωνουν και να κανουν αγωγες για να παρουν παραπανω αδεια κλπ κλπ.... μακαρι να γινει κατι... και γρηγορα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...