Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σίδηρο-Μαγνήσιο μήπως είναι νωρίς???


Recommended Posts

Καλημέρα κοριτσάκια θα ήθελα αν σας κάνω κάποιες ερωτήσεις.

Είμαι στην 6η εβδομάδα της εγκυμοσύνης μου και ο γιατρός μου έδωσε να παίρνω μαγνήσιο και σίδηρο. Εσείς παίρνατε??? Δεν είναι νωρίς για να παίρνω όλα αυτά. Ααααα και το πρωί παίρνω φολικό οξύ. Κανονικά δεν θα έπρεπε να κάνω εξετάσεις και μετά να μου τα δώσει αυτά???? Είχα κάνει εξετάσεις τον προγεννητικό έλεγχο δηλαδή αρχές Μαΐου και αμέσως μετά έμεινα έγκυος. Μήπως γι αυτό που είπε δεν χρειάζεται να κάνεις πάλι τώρα εξετάσεις??? Γιατί τότε ήταν όλα καλά. Εσείς κορίτσια τι κάνατε???

Και πως τα πέρνετε???? όλα μαζι????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όλες αυτά – μετά θα σου δώσει και ασβέστιο αν και νομίζω ότι έπρεπε να σου δώσει ήδη τις δίνουν προληπτικά. Η κουμπάρα μου είχε πολύ υψηλά επίπεδα σιδήρου και αιματοκρίτη σε όλη την εγκυμοσύνη της και πάλη έπαιρνε. Το φολικό οξύ κάποια στιγμή μπορεί και να το σταματήσεις τα άλλα θα τα παίρνεις μέχρι το τέλος. Εμένα τους τελευταίους μήνες το μαγνήσιο και το σίδηρο το έπαιρνα δυο φορές την ημέρα. . Τώρα τα παίρνεις όπως σε βολεύει. Εμένα το μαγνήσιο μου είπε να το παίρνω το βράδυ. Το σίδηρο το έπαιρνα το πρωί μαζί με το φολικό οξύ και το ασβέστιο το μεσημέρι. Ανάλογα τι θα σου πει ο γιατρός.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρία Σ. έγραψε:

Καλημέρα κοριτσάκια θα ήθελα αν σας κάνω κάποιες ερωτήσεις.

Είμαι στην 6η εβδομάδα της εγκυμοσύνης μου και ο γιατρός μου έδωσε να παίρνω μαγνήσιο και σίδηρο. Εσείς παίρνατε??? Δεν είναι νωρίς για να παίρνω όλα αυτά. Ααααα και το πρωί παίρνω φολικό οξύ. Κανονικά δεν θα έπρεπε να κάνω εξετάσεις και μετά να μου τα δώσει αυτά???? Είχα κάνει εξετάσεις τον προγεννητικό έλεγχο δηλαδή αρχές Μαΐου και αμέσως μετά έμεινα έγκυος. Μήπως γι αυτό που είπε δεν χρειάζεται να κάνεις πάλι τώρα εξετάσεις??? Γιατί τότε ήταν όλα καλά. Εσείς κορίτσια τι κάνατε???

Και πως τα πέρνετε???? όλα μαζι????

ΤΑ ΨΥΧΟΦΑΡΜΑΚΑ ΞΕΧΑΣΕ:P :P :P :P

ΝΑΙ ΤΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΑ ΧΟΥΦΤΑ ΚΑΙ ΓΚΛΟΥΠ! ΤΑ ΚΑΤΑΠΙΝΕΙΣ....

ΑΧ, ΕΓΡΑΨΕΣ ΠΑΛΙ:woohoo: :woohoo:

ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ ΚΑΠΟΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ Η ΛΗΨΕΙΣ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΙΔΗΡΟ ΝΑ ΛΑΜΒΑΝΕΙΣ ΤΡΟΦΕΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΑΠΟΡΟΦΑΤΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.

ΤΟ ΜΑΓΝΗΣΙΟ ΤΟ ΔΙΝΟΥΝ ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ Η ΜΗΤΡΑ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΘΑ ΣΤΟ ΚΟΨΕΙ ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΜΑΡΙΑ.ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟ ΜΠΕΜΠΕ ΣΟΥ.Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΓΙΑΤΡΟΣ ΔΕ ΜΟΥ ΕΔΙΝΕ ΤΙΠΟΤΑ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΕΠΕΣΕ Ο ΑΙΜΑΤΟΚΡΙΤΗΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΝΑ ΠΑΙΡΝΩ 2 ΧΑΠΙΑ ΣΙΔΗΡΟΥ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ.ΑΑΑΑΑ ΤΟ ΦΟΛΛΙΚΟ ΤΟ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΕΜΑΘΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ.ΤΩΡΑ ΑΣΒΕΣΤΙΟ ΜΑΓΝΗΣΙΟ ΔΕΝ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΕΣ.Ο ΚΑΘΕ ΓΙΑΤΡΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμενα μου ειχε δωσει απο την αρχη της εγκυμοσυνης πριν κανω τις εξετασεις μου, σιδηρο, μαγνησιο και φολικο οξυ... απο τον τριτο μηνα ξεκινησα και ασβεστιο γιατι με το γαλα μου ερχοταν αναγουλα και δεν μπορουσα να τρωω γιαουρτια... επαιρνα σιδηρο και φολικο οξυ το πρωι, το μεσημερι μαγνησιο και το βραδυ το ασβεστιο...!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α ξεχασα να αναφερω οτι εγω επειδη δεν μπορω τα χαπια επαιρνα σιδηρο σε υγρη μορφη (αμπουλα) που ειχε μεσα και το φολικο οξυ, μαγνησιο σε σκονη και ασβεστιο σε καραμελες...!!!:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμενα μου ειχε δωσει απο την αρχη της εγκυμοσυνης πριν κανω τις εξετασεις μου, σιδηρο, μαγνησιο και φολικο οξυ... απο τον τριτο μηνα ξεκινησα και ασβεστιο γιατι με το γαλα μου ερχοταν αναγουλα και δεν μπορουσα να τρωω γιαουρτια... επαιρνα σιδηρο και φολικο οξυ το πρωι, το μεσημερι μαγνησιο και το βραδυ το ασβεστιο...!

SYMFONW MAZI SOU SWEETMAMMY MOU...

Wmos egw ta eperna opote thumamou...

Ax ti ataxtoula...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα και απο μενα .Εγω ειμαι στο δευτερο μηνα και απο την ημερα που εμαθα οτι ειμαι εγκυος ο γιατρος μου εδωσε δυο χαπακια φολικο πρωι βραδυ και μαγνησιο επισης πρωι βραδυ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα συμπληρώματα βιταμινών μειώνουν τον κίνδυνο αποβολής

Η λήψη βιταμινών πριν και κατά την διάρκεια των πρώτων σταδίων της εγκυμοσύνης σχετίζεται με μειωμένο κίνδυνο αποβολής, ωστόσο η σχέση μπορεί να αποδοθεί στις γενικές καλές πρακτικές υγείας που ακολουθούν οι γυναίκες που παίρνουν βιταμίνες.

Όπως αναφέρεται στο επιστημονικό έντυπο American Journal of Epidemiology, ο Δρ Ριμ Χασάν του Πανεπιστημίου της Βόρειας Καρολίνα στο Τσάπελ Χιλ μίλησε με 4.752 γυναίκες που διένυαν το πρώτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης τους για να καθορίσει την χρήση προγεννητικά βιταμινών και πολυβιταμινών για την περίοδο 2000-2008.

Συνολικά, το 95% των γυναικών ανέφερε χρήση βιταμινών ή πολυβιταμινών προγεννητικά σε κάποια φάση κατά τους πρώτους τρεις μήνες της κύησης. Περίπου οι μισές γυναίκες ανέφεραν ότι έπαιρναν βιταμίνες πριν την σύλληψη.

Καταγράφηκαν 524 αποβολές μεταξύ των συμμετεχόντων. Ο ερευνητής διαπίστωσε ότι ο κίνδυνος αποβολής ήταν 57% χαμηλότερος στις γυναίκες που έπαιρναν βιταμίνες, συγκριτικά με εκείνες που δεν έκαναν χρήση βιταμινών.

Αυτός ο μειωμένος κίνδυνος δεν τροποποιούνταν από παράγοντες όπως η ηλικία, η χρήση ορμονών, ο αριθμός των προηγούμενων κυήσεων, το κάπνισμα, η φυλή/εθνικότητα, το μορφωτικό επίπεδο και η οικογενειακή κατάσταση.

Επειδή η αποβολή συμβαίνει πολύ νωρίς στην εγκυμοσύνη, είναι σημαντικό για τις γυναίκες αναπαραγωγικής ηλικίας, που μπορεί να κυοφορήσουν, να ακολουθούν ισορροπημένη διατροφή και να παίρνουν βιταμίνες.

Πάντως η μελέτη δεν υπολόγισε τους διατροφικούς παράγοντες ή τις συμπεριφορές του τρόπους υγιεινής διαβίωσης και δεν διαχώρισε την προγεννητική χρήση βιταμινών από την χρήση των πολυβιταμινών.

Πηγή: Reuters Health

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου και συγχαρητήρια για τηνεγκυμοσύνη σου !

Εμενα τηλεφωνικώς απο την μερα που έκανα το τεστ μου ειπενα παιρνω φολικό οξύ 1φοράτηνμέρα, μια πολυβιταμίνη 1 φορατην ημέρα και προγεστερόνη 2 φορές. Δεν είναι καθόλου νωρίς που στα ζητησε. Καλή συνέχεια να έχεις !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα από την αρχή της εγκυμοσύνης μου έδωσε φολλικό οξύ μια φορά την ημέρα και utrogestan τα οποία σταμάτησα την 10η εβδομάδα.

Από την προηγούμενη εβδομάδα ξεκίνησα σίδηρο πρωι και βράδυ πριν το φαγητό, μαγνήσιο(που είναι απάισιο) πρωί και βράδυ μετά το φαγητό και ασβέστιο το μεσημέρι!!

Φαίνεται λοιπόν οτι κάθε γιατρός ακολουθεί δική του τακτική, οπότε μην αγχώνεσαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και μια χαρα στα εχει δωσει. εγω απο την αρχη περνω 2 σιδηρους με φολικο μαζι - 1 μεσημερι και 1 βραδυ και το ασβεστιο πρωι. ασε που μεχρι και το τελος του τριτου επαιρνα μαζι με αυτα 3 buscopan (πρωι -μεσημερι-βραδυ) και απο ενα utrogestan για τις αποκολλήσεις. αφου καποια στιγμη επαθε προβλημα το στομαχι μου και επερνα και 3 χαπια για το στομαχι. τρεις μηνες ζουσα μονο με χαπια. ευτυχως τωρα παιρνω μονο σιδηρο-φολικο-ασβεστιο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΠΑΛΙ, ΕΝΑ ΧΑΠΑΚΙ ΑΣΒΕΣΤΙΟ ΚΑΙ ΔΥΟ ΔΟΣΕΙΣ ΠΟΣΙΜΟΥ ΣΙΔΗΡΟΥ ΤΑ ΠΑΙΡΝΩ ΑΠΟ ΤΟΝ 3ο ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ. ΤΟ ΦΟΛΛΙΚΟ ΟΞΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΩ Κ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΑΦΟΥ ΕΚΑΝΑ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω επαιρνα απο τον 3ο μηνα σιδηρο,μαγνησιο και φολικο οξυ απο ενα χαπακι την ημερα στο καθε ενα και τα επινα πρωι μεσημερι βραδυ.μπορει να σου τα δινει προληπτικα για παραδειγμα εγω δεν ειχα προβλημα με τον αιματοκριτη μου ηταν παντα πανω απο το κανονικο αλλα μου εδινε σιδηρο γιατι κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης μπορει ανετα να πεσει ξαφνικα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...