Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ακομα δεν γεννηθηκε, προβλημα με το ονομα!!!


to agoraki mou

Recommended Posts

Κοριτσια βοηθηστε με δεν ξερω πως να φερθω !!!

Απο τη στιγμη που μαθαμε το φυλο του παιδιου μας αποφασισαμε και το ονομα του...Θα διναμε το ονομα του νεκρου αδελφου του αντρα μου και καποια στιγμη το ανακοινωσαμε στα πεθερικα μου για να δουμε αντιδραση !

Και δεν αντεδρασαν τοτε !!!

Προχθες ομως ηρθαν σπιτι μας και μας το ασκασε το παραμυθι : "Το παιδι θα παρει το δικο ονομα, το αξιζω γιατι εγω τοσα εκανα για σας . Αλλωστε οτι εχω θα παει σ'αυτο το παιδι":blink: . Κοκαλο εμεις . Κοιταχτηκαμε και ο πεθερος το επιασε το βλεμμα και μας λεει "μην κοιταζεστε καθολου το παιδι θα παρει το δικο μου ονομα" :S . Εχασα τη γη κατω απο τα ποδια μου . Και καλα να του δωσουμε το ονομα του αλλα ειναι ονομα αυτο ? Μαργαριτης .:dry:

Πειτε μου ρε κοριτσια πως να φερθω ? :huh:

Σημειωτεον οτι ο αντρας μου αρχισε να σκεφτεται κι αυτος ... Αλλα συμφωνει μαζι μου οτι δεν του αρεσει το ονομα !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 55
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Συγγνώμη!! Κατάλαβα καλά;; Δηλαδή ο πεθερός σου έχει χάσει έναν γιο και παρ'ολά αυτά θέλει να βγει το δικό του όνομα;; Πάει, χάλασε ο κόσμος. Ντροπή και sorry αν ακούγομαι σκληρή αλλά μου τη βιδώνουν αυτές οι ππριες!!!Νομίζω ότι το όνομα του παιδιού πρέπει να το διαλέξει το ζευγάρι και μόνο.Είμαι απόλυτη σε αυτό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελενη μου τι να πω?Και μονο που ακουω τετοια πραγματα.... τα νευρα μου κροσιααααα!!!

Δεν ξερω τι μπορεις να κανεις εσυ..Μαλλον να συμφωνησετε με τον αντρα σου και να το αφησεις πανω του.

Ηταν απαραδεκτος ο πεθερος σου.Εγω δε θα εβαζα το ονομα του ακομα κι αν ηταν το ωραιοτερο του κοσμου!Δλδ ο δικος σου μπαμπας δεν το αξιζει?Ο αδερφος που "εφυγε"??? Ή το οτι ολα σε αυτο το μωρο θα πανε....Ελεος!Περιμενει ανταμοιβη????????????????????? Απαραδεκτος.Ο αντρας σου εμεινε ψυχραιμος??????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νευριαζω οταν βλεπουν το μωρο μονο και μονο για το ονομα...

Δηλαδη αν δεν βγει το ονομα του θα το αγαπαει πιο λιγο...

Αστα, εμενα κυριολεκτικα δεν εχει γεννηθει ακομα και αρχισαν τα παρατραγουδα απο την πλευρα του πεθερου...

Λοιπον εγω δεν θα βγαλω κανενος το ονομα και ας προσπαθουν να με λαδωσουν...

ΕΛΕΟΣ δηλαδη...

Να μην ακους κανενα να κανεις αυτο που θελεις εσυ και ο αντρας σου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

to agoraki mou ,μου κάνει και εμένα εντύπωση που δεν θέλει να βγει το ονομα του παιδιού που έχει χάσει :blink:

Εγώ στην θέση σας απλά θα του ξεκαθάριζα οτι θα βγάλουμε το όνομα του θείου του και θα σταμάταγα την συζήτηση εκεί!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εεεεε????????????

Εγώ θα έδινα το όνομα που αποφασίσαμε

με τον άντρα μου και...

το ξέρω πως δεν είναι και τόσο εύκολο το 8έμα

αλλά, έτσι είναι αυτά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΑ....ΑΝΤΙ ΝΑ ΧΑΡΕΙ ΠΟΥ ΘΑ ΔΩΣΕΤΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΤΟΥ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΘΑΝΕΙ,ΚΑΘΕΤΕ Κ ΛΕΕΙ ΝΑ ΒΓΑΛΕΤΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ????????????????:angry:

ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ!!!!!!

ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΧΑΡΗ...................

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνώ απόλυτα με την Παναγιώτα..

δεν είναι δυνατόν να επεμβαίνουν σε τόσο λεπτά ζητήματα είτε είναι οι γονείς μας είτε τα πεθερικά μας και να επιβάλουν , κιολας , την γνώμη τους ...

σήμερα είναι το όνομα , αυριο θα είναι το σχολείο , μεθαύριο .... Χαραξε από τώρα τις γραμμες που πρέπει να ακολουθούν οι άλλοι , στην οικογένειά σου , διότι μετά θα είναι αργά ...

Εξάλλου όπως είπε και η Παναγιώτα του παιδιού τους που χάθηκε , επιλέξατε το όνομα... και αυτό δείχνει μια ύψιστη τιμή για τον άνθρωπο αυτόν καθώς και την μεγαλοψυχία και την ευαισθησία σας που σας διακρίνει ... Αντί, λοιπόν να σας δώσουν εύσημα γι' αυτό ..... εκνευρίζομαι όταν συμβαίνουν τέτοια πράγματα που μπορούν ακόμα και σε ρίξη να οδηγήσουν το ζευγάρι... και που να επιλέγατε άσχετο όνομα...

Εγώ στη θέση σου θα ήμουν ανένδοτη .. η συμφωνιά με το σύζυγό σου ήταν ξεκάθαρη ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοιτα... απο την πλευρα του ισως και να εχει δικιο... ειδικα αν ειναι και το 1ο αγορακι εγγονακι! Είθισται το 1ο παιδακι απο την πλευρα του γαμπρου να παιρνει το ονομα του πατερα του γαμπρου! Απο την αλλη ομως, το ονομα ειναι λιγο ...cult k sorry για τον χαραακτηρισμο! Αραγε υπαρχει ονομαστικη Γιορτη για το ονομα αυτο? (ειναι καλο επιχειρημα αν δεν υπαρχει) τι να πω... ευχομαι να μην γινετε κ...λος μεεταξυ σας και να βρειτε μια λυση! που στο κατω κατω δικο σας παιδι ειναι οτι θελετε κανετε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Panayiota έγραψε:

Συγγνώμη!! Κατάλαβα καλά;; Δηλαδή ο πεθερός σου έχει χάσει έναν γιο και παρ'ολά αυτά θέλει να βγει το δικό του όνομα;; Πάει, χάλασε ο κόσμος. Ντροπή και sorry αν ακούγομαι σκληρή αλλά μου τη βιδώνουν αυτές οι ππριες!!!Νομίζω ότι το όνομα του παιδιού πρέπει να το διαλέξει το ζευγάρι και μόνο.Είμαι απόλυτη σε αυτό.

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ.Τη στιγμη που το εταξες πρεπει να το κανεις.Για τον αντρα σου...αλλιως βρειτε ενα ουδετερο ονομα!

Αυτο το πραγμα πια με τα ονοματα στην ελλαδα εχει καταντησει αηδια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το όνομα που θα δώσετε στο παιδί πρέπει να είναι καθαρά και μόνο απο επιλογή δική σας. ΚΑΝΕΝΑΣ δεν έχει το δικαιώμα να σας επιβάλει τί θα κάνετε με το ΔΙΚΟ ΣΑΣ παιδι.

Και εμένα μου δημιούργησαν μια φασαρία μεγάλη, σε βαθμό που παραλίγο να χωρίσω με τον αντρούλη μου. Ευτυχώς δεν συνέβη κάτι τέτοιο, πέρασε το δικό τους εν μέρει, αλλά το γυαλί ράισε ανάμεσά μας. Το αγκάθι πάντα θα υπάρχει και πάντα θα μετανιώνω που δεν πάτησα πόδι, και ας πήγαινε να αυτοκτονήσει όπως απειλούσε η πεθερά μου. Δεν έχω αναφερθεί ποτέ ξανά στην άτυχη εμπειρία μου αυτή απο τότε που έγινα μέλος της παρέας. Αλλά τσαντίζομαι όταν διαβάζω παράλογα πράγματα. Θυμάμαι τα δικά μου και μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι.

Κάντε κορίτσι μου ότι νομίζετε εσείς σωστό για το παιδί σας, και όποιου δεν του αρέσει, ας μην πατήσει στη βάφτιση. Ενας λιγότερος, και αυτός θα το μετανιώνει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΙ ΛΕΣ ΒΡΕ ΕΛΕΝΗ.ΜΙΛΑΣ ΣΟΒΑΡΑ?ΕΧΑΣΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ ΕΣΕΙΣ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΒΓΑΛΕΤΕ ΤΟ ΓΙΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΒΓΕΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ.Α-ΠΑ-ΡΑ-ΔΕ-ΚΤΟΣ ΝΑ ΜΗ ΠΩ ΚΙ ΑΛΛΑ ΑΛΛΑ ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ.ΑΙΣΧΟΣ.ΑΥΤΟΣ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΤΕΡΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΠΑΠΠΟΥΣ.ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΜΕ ΚΟΥΦΑΝΕΣ ΒΡΕ ΣΥ.ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΟΤΙ ΛΕΕΙ Η ΚΑΡΔΙΑ ΣΑΣ ΑΛΛΑ ΠΡΟΠΑΝΤΩΝ ΜΗ ΜΑΛΩΣΕΤΕ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΣΟΥ.ΤΟ ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ.ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΑΝΤΙΘΕΤΗ ΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΓΙΑΤΙ ΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΚΑΠΟΙΩΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΜΕΙΣ ΘΕΛΟΥΜΕ.ΣΥΓΧΙΣΤΙΚΑ ΤΩΡΑ.ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ.ΚΑΝΕ ΑΓΑΠΗ ΜΟΥ ΟΤΙΝΟΜΙΖΕΤΕ ΑΝΤΕ.ΚΑΙ ΜΗ ΣΚΑΣ ΚΑΘΟΛΟΥ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ αυτα τα ονοματα...!!! σκετος μπελας ειναι... :x τι να σου πω κοριτσι μου... αν δεν συμφωνησετε μαζι εσυ και ο αντρας σου για το ονομα θα εχετε προβλημα... μια λυση ειναι να δωσετε δυο ονοματα... το καλυτερο βεβαια ειναι να μην σαν αλλαξει κανεις τη γνωμη και να κανετε αυτο που αποφασισατε αρχικα... να τα βρεις με τον αντρα σου και ασε τους αλλους να λενε...! σου ευχομαι να βρειτε γρηγορα μια λυση...:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

PO po auto to pragma me ta onomata einai epeiikos aparadekto!! Na valete to onoma pou thelete eseis sa zeugari oxi auto pou tha sas pei o enas k o allos!!!ts ts ts ts ts..

EMeis tha dosoume to onoma tis miteras tou antra mou pou eixe pethanei otan itan mikros. Anastasia tin elegan Anastasi tha vgaloume to mikro. Oute o pateras tou oute oi goneis oi dikoi mou mas exoun pei to paramikro gia to sigkekrimeno thema. ALLA (an einai dinaton) kati theiades apo ti diki mou pleura exoun skasei na rotane pos tha to poume to moro k na mou lene "min ton rikseis ton TOli, to onoma tou mpampa tou na dosete" eleos eleos eleos

Min afinete tritous na epemvainoun k na exoun logo gia tetoia zitimata. Tha to sinexisoun k se alles faseis tis zois sas. Kalo einai na iparxoun kapoia oria, einai poli lepta auta ta zitimata.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ κοριτσια καλα κι αγια ολα αυτα και συμφωνω με ολες σας, αλλα ειμαι σε πολυ δυσκολη θεση ... Κι ο αντρας μου εχει αρχισει να το σκεφτεται αλλιως ... Μεχρι τωρα δεν εχουμε υποχωρησει σε κανενα "εκβιασμο" του πεθερου μου -και δεν ηταν λιγες οι φορες που μας πιεσε με το ενα ή το αλλο τροπο- γιατι πεσαμε στην αναγκη του και βοηθησε στερουμενος πραγματα για τον εαυτο του . Αλλα μου τη δινει που ζηταει ανταλλαγματα και εχω εκνευριστει αφανταστα . Ειναι περιεργος ανθρωπος και πολυ χοντροκομμενος . Εγω εχω μαλωσει μαζι του πολλες φορες, ειναι αδιαλλακτος ανθρωπος και καθολου συζητησιμος ειναι πολυ κολλημενο μυαλο ... οτι λεει αυτος εχει δικιο ...γενικα σε οποιο θεμα!!!

Το εχουμε συζητησει με φιλους μας και συμφωνουν κι αυτοι οτι το δικαιουται να ακουσει το ονομα του:blink: αλλα αντι να χαιρομαι που εχω το αστερακι μου επιτελους στην αγκαλια μου ... μου το εχουν χαλασει μ'αυτο το θεμα ...

ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΟΝΟΜΑ !!!:(

Σκεφτηκα και το ενδεχομενο να του δωσουμε 2 ονοματα αλλα ο αντρας μου δεν συμφωνει και εχει δικιο ... Θα διχαστει το παιδι ο ενας θα το φωναζει ετσι κι ο αλλος αλλιως!!!:blink: Το φανταζεστε ? Χαμος !!!:unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

to agoraki mou αν τελικά αποφασίσετε να του δώσετε το όνομα του πεθερού θα μπορούσατε να φωνάζετε τον μικρούλη με ένα υποκοριστικό.Εμένα μου ήρθε το Άκης.Ξέρω,δεν λέει και πολλά αλλά είναι καλύτερο απο το Μαργαρίτης...:ohmy:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΛΟΙΠΟΝ ΣΥΓΝΩΜΗ ΚΑΡΑΡΧΗΝ ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΓΕΛΑΩ!!!!!!!!!!:laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

ΟΧΙ ΜΕ ΕΣΕΝΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ...

ΕΙΠΑΜΕ ΤΟ ΝΙΝΙ ΜΑΣ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΦΙΛΙΠΠΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΠΑΜΠΑ ΤΟΥ ΠΕΘΕΡΟΥ ΜΟΥ.

ΕΓΙΝΕ ΕΝΑΣ ΨΙΛΟΧΑΜΟΣ ΑΛΛΑ ΟΛΑ ΑΠΟ ΠΙΣΩ ΜΟΥ ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΕΙΠΑΝΕ ΤΙΠΟΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ,ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΕΙΠΑΝΕ ΣΤΗΝ ΜΑΜΑ ΜΟΥ, ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΤΟΥΣ ΤΟ ΕΚΟΨΕ Ο ΑΝΤΡΑΜΟΥ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ ΜΑΣ ΚΙΑ ΕΙΤΕ ΑΥΤΟ ΘΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΕΙΤΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΣΧΕΤΟ...ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΚΑΛΑ ΝΑ ΛΕΝΕ ΔΗΛ.

ΤΟΥ ΠΕΘΕΡΟΥ ΜΟΥ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΕΧΕΙ ΑΚΟΥΣΤΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΔΕΡΦΟ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΜΑΡΓΑΡΙΤΗΣ!!!!!!!!!

ΕΙΝΑΙ ΧΑΛΙΑ!!!!!!!!! ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟ ΦΩΝΑΖΟΥΝ ΜΑΡΙΟ.ΤΙ ΩΡΑΙΑ ΔΗΛΑΔΗ!!!ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ! ΚΑΙ ΘΕΛΑΝΕ ΚΑΙ 2ο ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΟΝΟΜΑ..ΕΛΕΟΣ ΔΗΛ.!!!!!!!!!!

ΓΙΑΥΤΟ ΓΕΛΑΩ ΕΛΕΝΙΤΣΑ ΜΟΥ!!!!

ΜΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΤΙ ΟΝΟΜΑΤΑ!!!!

ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΕΤΕ ΑΛΛΑ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΙΛΙΕΣΤΕ ΚΙΟΛΑΣ ΒΓΑΛΕΤΕ ΤΟ ΜΑΡΓΑΡΙΤΗΣ ΚΑΙ ΦΩΝΑΖΕΤΕ ΤΟ ΜΑΡΙΟ...ΜΟΝΟ Ο ΠΕΘΕΡΟΣ ΣΟΥ ΘΑ ΤΟΝ ΛΕΕΙ ΜΑΡΓΑΡΙΤΗ ΟΠΩΣ ΚΑΝΕ ΙΚΑΙ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ!!!!!!!!!!!!

ΑΧ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΠΙΑ!!! ΤΗΝ ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΤΗΝ ΛΕΝΕ ΑΡΧΟΝΤΟΥΛΑ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΛΟΥΜΕ!!! ΟΥΤΕ ΑΡΧΟΝΤΗ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

to agoraki mou έγραψε:

Μεχρι τωρα δεν εχουμε υποχωρησει σε κανενα "εκβιασμο" του πεθερου μου -και δεν ηταν λιγες οι φορες που μας πιεσε με το ενα ή το αλλο τροπο- γιατι πεσαμε στην αναγκη του και βοηθησε στερουμενος πραγματα για τον εαυτο του . Αλλα μου τη δινει που ζηταει ανταλλαγματα και εχω εκνευριστει αφανταστα . Ειναι περιεργος ανθρωπος και πολυ χοντροκομμενος . Εγω εχω μαλωσει μαζι του πολλες φορες, ειναι αδιαλλακτος ανθρωπος και καθολου συζητησιμος ειναι πολυ κολλημενο μυαλο ... οτι λεει αυτος εχει δικιο ...γενικα σε οποιο θεμα!!!

Εμας δεν τον εχει πει στα μουτρα μας οτι θελει να βγει το ονομα του (πραγμα που δεν θα γινει φυσικα) αλλα το εχει πει σε αλλους και αυτοι σε εμας.

Να σου πω και κατι ο δικος μου δεν εχει τα μουτρα να το ζητησει face to face διοτι πολυ απλα σε αντιθεση με το δικο σου ποτε δεν εδωσε ΜΙΑ ουτε για μενα ουτε για το γιο του παντα βλεπει την παρτυ του μεχρι και τωρα που μιλαμε. Αντιθετα ο πατερας μου 'εφτυσε αιμα' για να μας χτισει το σπιτι.Οταν τελιωσε το σπιτι δεν μας ρωτησε καν αν εχουμε πιρουνι να φαμε. Το ιδιο εγινε και με το γαμο....ΜΗΔΕΝ βοηθεια. Τωρα ερχετε να μας δωσει καποια λεφτα για να παρουμε ενα μερος της προικας του μωρου και ειμαι σιγουρη γιατι το κανει αυτο.

Τελοσπαντων μην σου τα πριζω με τον δικο μου τωρα. Απλα σου λεω οτι υπαρχουν και χειροτερα!

Φιλακια :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοπελα μου ενα ονομα να δωσετε και να ειναι αυτο που πρωτοδιαλεξατε. εσεις ειστε οι γονεις και μονο εσεις θα αποφασισετε. με την ιδια λογικη θα μπορουσες να πεις οτι θελεις να βγαλεις τον δικο σου μπαμπα. το θεμα ομως ενος ανθρωπου που εφυγε απο την ζωη δεν μπορω να καταλαβω πως μπορεσε να το θηξει και να μην το δεχτει σαν αποφαση δικια σας. στην τελικη πες στον αντρα σου οτι ειδες τον συγχωρεμενο στον υπνο σου η κατι τετοιο και να τελειωσει η ιστορια. οσο πιο πολυ το συζητατε δεν λυνεται. μεγαλωνει το προβλημα και δεν καταληγει καπου. εμενα ο αντρας μου μου ειπε οτι θελει αν ειναι αγορι να βγει ο πατερας του και το δεχτηκα και ξερεις γιατι? γιατι περα απο το γεγονος οτι ειναι αγιος ανθρωπος, μας εχει βοηθησει πολυ τοσα χρονια, δινει συνεχεια στον αντρα μου λεφτα για να ανταπεξελθουμε στο κοστος των εξετασεων της εγκυμοσυνης και ειναι τρομερα διακριτικος. δεν ζητησε να βγει το ονομα του και δεν τον νοιαζει αλλα εμεις θελουμε απο την καρδια μας. μακαρι να ειχε και ο δικος σου πεθερος αυτη την συμπεριφορα.....

το ονομα δεν κανει τον ανθρωπο αλλα ο τροπος του μπορει να αποβει για το ονομα κατι το υποτιμητικο(βλ. πεθερος σου). και στην τελικη επειδη εσυ το κουβαλησες στην κοιλια σου, εσυ πονεσες να το γεννησεις, εσυ το θηλαζεις ....εχεις και ενα λογο παραπανω. αυτο να το καταλαβει ο αντρας σου πιο πολυ γιατι ο πεθερος σου δεν εχει ελπιδες. καλα ξεμπερδεματα και να σας ζησει το μωρακι σας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μα καλά, Μαργαρίτης; Μα τί ονόματα υπάρχουν! Τον πεθερό σου δηλαδή έτσι τον φωνάζουν ή έχει υποκοριστικό; Ούτε τα δυο ονόματα κάνουν στην περίπτωσή σου. Το φαντάζεσαι; ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΑΡΓΑΡΙΤΗΣ. Σαν τον τραγουδιστή;;;;;;;

Αυτό το έθιμο πάντως στην Ελλάδα πρέπει κάποτε να ξεπεραστεί. ΕΛΕΟΣ! Τί να πω πια. Κολλάνε οι άνθρωποι σε κάτι θέματα. Αντί να νοιάζονται να είναι καλά το παιδάκι και να μεγαλώσει σωστά τους νοιάζει το όνομα; Και ζητάνε κι ανταλλάγματα; τα έχω πάρει έτσι;;;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελένη τα πράγματα είναι απλά! Πρώτα απ'όλα μην χαλιέσαι! Κοίτα να περνάς καλά με το αγοράκι σου και τον αντρούλη σου και γραψ'τους! Για όνομα του Θεού και της Παναγίας που θα κάνουν κουμάντο αυτοί.. Έλεος!!

Κι μεένα η πεθερά μου έλεγε για τον πεθερό μου, ο οποίος δεν ζει! Τον έλεγαν Δημήτρης! Μου αρέσει πολύ τ'όνομα και θα τον βγάλω έτσι! Τον φώναζε Μίμη! Εγώ είπα στον άντρα μου μην τυχόν κι ακούσω κανέναν να φωναζει το παιδί Μίμη, αλοίμονο του!

Στην τελική την απόφαση θα την πάρετε εσείς που είστε γονείς και κανένας άλλος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

harap έγραψε:

Το όνομα που θα δώσετε στο παιδί πρέπει να είναι καθαρά και μόνο απο επιλογή δική σας. ΚΑΝΕΝΑΣ δεν έχει το δικαιώμα να σας επιβάλει τί θα κάνετε με το ΔΙΚΟ ΣΑΣ παιδι.

Και εμένα μου δημιούργησαν μια φασαρία μεγάλη, σε βαθμό που παραλίγο να χωρίσω με τον αντρούλη μου. Ευτυχώς δεν συνέβη κάτι τέτοιο, πέρασε το δικό τους εν μέρει, αλλά το γυαλί ράισε ανάμεσά μας. Το αγκάθι πάντα θα υπάρχει και πάντα θα μετανιώνω που δεν πάτησα πόδι, και ας πήγαινε να αυτοκτονήσει όπως απειλούσε η πεθερά μου. Δεν έχω αναφερθεί ποτέ ξανά στην άτυχη εμπειρία μου αυτή απο τότε που έγινα μέλος της παρέας. Αλλά τσαντίζομαι όταν διαβάζω παράλογα πράγματα. Θυμάμαι τα δικά μου και μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι.

Κάντε κορίτσι μου ότι νομίζετε εσείς σωστό για το παιδί σας, και όποιου δεν του αρέσει, ας μην πατήσει στη βάφτιση. Ενας λιγότερος, και αυτός θα το μετανιώνει.

Απειλουσε να αυτοκτονησει επειδη δεν θελατε να της βγαλατε το ονομα???? πλακα κανεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΥΜΦΩΝΩ!!

χρυσα78 έγραψε:

Συμφωνώ απόλυτα με την Παναγιώτα..

δεν είναι δυνατόν να επεμβαίνουν σε τόσο λεπτά ζητήματα είτε είναι οι γονείς μας είτε τα πεθερικά μας και να επιβάλουν , κιολας , την γνώμη τους ...

σήμερα είναι το όνομα , αυριο θα είναι το σχολείο , μεθαύριο .... Χαραξε από τώρα τις γραμμες που πρέπει να ακολουθούν οι άλλοι , στην οικογένειά σου , διότι μετά θα είναι αργά ...

Εξάλλου όπως είπε και η Παναγιώτα του παιδιού τους που χάθηκε , επιλέξατε το όνομα... και αυτό δείχνει μια ύψιστη τιμή για τον άνθρωπο αυτόν καθώς και την μεγαλοψυχία και την ευαισθησία σας που σας διακρίνει ... Αντί, λοιπόν να σας δώσουν εύσημα γι' αυτό ..... εκνευρίζομαι όταν συμβαίνουν τέτοια πράγματα που μπορούν ακόμα και σε ρίξη να οδηγήσουν το ζευγάρι... και που να επιλέγατε άσχετο όνομα...

Εγώ στη θέση σου θα ήμουν ανένδοτη .. η συμφωνιά με το σύζυγό σου ήταν ξεκάθαρη ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...