Μετάβαση σε περιεχόμενο

Η βαλίτσα για το μαιευτήριο


erma

Recommended Posts

Ειρηνη μου συμφωνω απολυτα μαζι σου,ετσι σκεφτομαι να κανω οταν ερθει εκεινη η ωρα.Δεν συμπαθω καθολου τα νυχτικα ειναι αβολα κατα την γνωμη μου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 204
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

κοριτσια απλως αν τυχει καισαρικη ειναι πολυ δυσκολο να φορας πυζαμα.

αλλα οπως και να χει βολευει πιο πολυ στην κλινικη γιατι θα ερχονται να σας εξεταζουν και απο κατω.αλλωστε υπαρχουν νυχτικακια με κουμπακια μπροστα για το θηλασμο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια απλως αν τυχει καισαρικη ειναι πολυ δυσκολο να φορας πυζαμα.

αλλα οπως και να χει βολευει πιο πολυ στην κλινικη γιατι θα ερχονται να σας εξεταζουν και απο κατω.αλλωστε υπαρχουν νυχτικακια με κουμπακια μπροστα για το θηλασμο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Koritsia egw prin 2 evdomades pou gennhsa me kaisarikh

pitzames forousa kai formes kai me volepsan poly.Den

antimetwpisa kanena provlima.Forousa kai Polo mplouzakia

me koumpaki kai etsi thylaza poio eykola.Ase pou oi

nyxtikies einai poly avoles!Koimasai kai sou shkononte

mexri ton laimo!! :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Koritsia egw prin 2 evdomades pou gennhsa me kaisarikh

pitzames forousa kai formes kai me volepsan poly.Den

antimetwpisa kanena provlima.Forousa kai Polo mplouzakia

me koumpaki kai etsi thylaza poio eykola.Ase pou oi

nyxtikies einai poly avoles!Koimasai kai sou shkononte

mexri ton laimo!! :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΙΡΗΝΗ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΠΙΘΑΝΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΟΚΕΤΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ 09/01/08. ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΠΩΣ Η ΝΥΧΤΙΚΙΑ ΒΟΛΕΥΕΙ ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΟΤΙ ΚΑΘΕ ΤΟΣΟ ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΣΕΡΒΙΕΤΑ ΚΑΙ ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΤΑΛΑΙΠΩΡΕΙΣΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΥΤΖΑΜΑ. ΕΓΩ ΠΡΟΤΙΜΩ ΤΗΝ ΠΥΤΖΑΜΑ ΦΥΣΙΚΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΙΡΗΝΗ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΠΙΘΑΝΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΟΚΕΤΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ 09/01/08. ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΠΩΣ Η ΝΥΧΤΙΚΙΑ ΒΟΛΕΥΕΙ ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΟΤΙ ΚΑΘΕ ΤΟΣΟ ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΣΕΡΒΙΕΤΑ ΚΑΙ ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΤΑΛΑΙΠΩΡΕΙΣΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΥΤΖΑΜΑ. ΕΓΩ ΠΡΟΤΙΜΩ ΤΗΝ ΠΥΤΖΑΜΑ ΦΥΣΙΚΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχω ετοιμάσει μια νυχτικιά και 3 πιτζάμες.. την νυχτικιά την έβαλα γιατι διάβασα κάπου ότι μόλις γεννήσεις ειναι πιο βολική. Για ακριβώς μετά την γέννα δηλαδή.. Ολα με κουμπάκια βεβαια..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχω ετοιμάσει μια νυχτικιά και 3 πιτζάμες.. την νυχτικιά την έβαλα γιατι διάβασα κάπου ότι μόλις γεννήσεις ειναι πιο βολική. Για ακριβώς μετά την γέννα δηλαδή.. Ολα με κουμπάκια βεβαια..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εύχομαι με το καλό και με έναν πόνο.Προσωπικά θεωρώ ότι την ώρα που θα γεννάς είναι καλύτερη η νυχτικιά γιατί απλά δεν θα χρειαστεί να τη βγάλεις απλά θα σου την σηκώσουν και θα σε κάνει να νιώθεις καλύτερα γιατί θα νιώθεις ντυμένη.Για μετά οι πιτζάμες είναι βολικότερες γιατί θα σε κρατήσουν ζεστή και δεν θα έχεις συνέχεια την έννοια να κυνηγάς χαρτοβάμβακα ή σερβιέτες.Επίσης η καλύτερη συμβούλη που μου έδωσε ο γυναικολόγος μου είναι να πάρω μαζί ένα liposan και μου φάνηκε πραγματικά χρήσιμο γιατί είχαν ξεραθεί τα χείλια μου κατά τη διάρκεια της γέννας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εύχομαι με το καλό και με έναν πόνο.Προσωπικά θεωρώ ότι την ώρα που θα γεννάς είναι καλύτερη η νυχτικιά γιατί απλά δεν θα χρειαστεί να τη βγάλεις απλά θα σου την σηκώσουν και θα σε κάνει να νιώθεις καλύτερα γιατί θα νιώθεις ντυμένη.Για μετά οι πιτζάμες είναι βολικότερες γιατί θα σε κρατήσουν ζεστή και δεν θα έχεις συνέχεια την έννοια να κυνηγάς χαρτοβάμβακα ή σερβιέτες.Επίσης η καλύτερη συμβούλη που μου έδωσε ο γυναικολόγος μου είναι να πάρω μαζί ένα liposan και μου φάνηκε πραγματικά χρήσιμο γιατί είχαν ξεραθεί τα χείλια μου κατά τη διάρκεια της γέννας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 months later...

Εγω πήρα μια νυχτικια θηλασμου ανοιγει στο υψος του στηθους και ειναι εξαιρετικα βολική και δυο πυτζαμες. μια ρομπα και μια φορμα βελουτε για να κανω τις βολτες μου εκτος δωματιου (συμβουλη ξαδερφης η οποια ειναι πολυ χρησιμη)καλη γεννα σε ολες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ.ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΜΙΑ ΚΟΥΒΕΡΤΟΥΛΑ ΣΕΝΤΟΝΙ ΚΑΙ 2 ΦΟΡΜΑΚΙΑ ΜΕΣΑ ΕΞΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΕΞΟΔΟ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ.ΤΩΡΑ ΜΕ ΠΥΤΖΑΜΕΣ ΚΑΙ ΝΥΧΤΙΚΕΣ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΜΟΝΟ ΔΥΟ ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΤΙΣ ΛΕΡΩΣΑ ΚΑΙ ΤΙΣ 2 ΟΠΟΤΕ ΠΑΡΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΓΑΤΙ ΤΑ ΑΥΧΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΟ ΑΙΜΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ:silly: ΦΙΛΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΕΡΘΕΙΣ ΣΤΟ ΚΛΑΜΠ ΤΗΣ ΧΑΖΟΜΑΜΑΣ:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

την τελευταια φορα που πηγα στο "μητερα" - όπου και θα γεννησω- για επίσκεψη έκανε τόση ζέστη στο δωμάτιο που ακόμα και γω που είμαι κρυουλιάρα είπα θα σκάσω! εγω όταν θα ετοιμάσω βαλίτσα θα βάλω μέσα μόνο καλοκαιρινά γιατι αλλιως δε θα τη βγαλω καθααρη. Οσον αφορά όλα τα άλλα .... μην ξεχάσετε και καλύμματα λεκάνης για την τουαλέτα :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ.ΑΚΟΥΣΑ ΟΤΙ Η ΝΥΧΤΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΚΑΘΕΤΗΡΑ ΕΙΔΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ.ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΤΟΝ ΚΑΘΕΤΗΡΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟΝ ΕΧΕΙΣ ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΑΝ ΦΟΡΑΣ ΠΥΤΖΑΜΕΣ.......ΚΙ ΕΓΩ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΝΥΧΤΙΚΩΝ ΕΙΜΑΙ ΤΙΣ ΘΕΩΡΩ ΑΒΟΛΕΣ.ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

an kaneis kaisarikh pare kalhtera nuxtikia esto kai gia thn prwth mera tha se bolepsei apisteuta.tora teleutea gennisa ,an kai den gennisa me kaisarikh alla fusiologika oles oi ales kopeles sto dwmatio htan me kaisarikh kai apoti eblepa oles eixane nixtikes kai mporousan eukolotera kai me ton kathetira kai otan eprepe na tis allaksoun apo katw (kilota -aima)giati apo ton pono tis tomhs kai thn anesthisia den ginete na bgazeis mpizama ,edw den mporeis kala kala na sikotheis thn prwth mera .para niktikia esto kai gia thn prwth mera.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα!!!

Θα σου πω το εξης.

Και μενα δε με βολευαν καθολου οι νυχτικες αλλα αναγκαστικα να φορεσω λογω καισαρικης...

Θα χρειαστεις σιγουρα 3 γιατι λερωνονται σε περιπτωση που κανεις καισαρικη.

Οι πυτζαμες ειναι εντελως αχρηστες γιατι θα πρεπει να ανεβοκατεβαζεις το παντελονι τρεις την ωρα πραγμα το οποιο ειναι δυσκολο γιατι θα πονας.

Ασε που εμενα με ενοχλουσαν ιδιαιτερα τα λαστιχα...

Δεν εχεις απολυτη ελευθερια κινησεων.

Εγω στην αρχη ουτε στην τουαλεττα δεν μπορουσα να καθησω μονη μου....

Να παρεις οπως και να χει νυχτικες γιατι σιγουρα χρειαζονται

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια εμενα οι νυχτικιες δεβ μου αρεσουν καθολου, αλλα η μαια μου μου ειπε να παρω 3 για το μαιευτηριο με κουμπια. Εγω βεβαια θα παρω μαζι μου και πιτζαμες, που τις υπεραγαπω και πιστευω θα μου χρειαστουν γιατι ειμαι κι εγω κρυουλιαρα. Θα τα παρω όλα και θα δειξει. Απλα ελπιζω να μην φτασω στο σημειο να σκασω μυτη στο μαιευτηριο με ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΒΑΛΙΤΣΑ ΤΑΞΙΔΙΟΥ!!!

Επισης μου ειπε να παρω ακομα πετσετες, πολλες σερβιετες λοχειας, πολλα κυλοτακιαφαρδια...τυπου λαικης να το πω, ρομπα οπωσδηποτε, παντοφλες βολικες, και ειδη περιποιησης μπανιου κτλ. επιθεματα στηθους. Νομιζω αυτα...εγω θα παρω εννοειται και κρεμα χεριων και το propoline μου για τα χειλη που ετσι και αλλιως και θα χρειαστουν και τα χρησιμοποιω καθημερινα... Νομιζω αυτα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

erma για το μωρο μην αγχωνεσαι. οσο πλησιαζει ο καιρος θα δεις ακριβως τι πρεπει να παρεις. η δικη μαια μου ειπε οτι θα χρειαστουν 5 φορμακια, πανες, και ρουχα εξοδου νομιζω. Τα βασικα αυτα πρεπει να ναι. Τωρα , καποια συμπληρωματικα θα χρειαστουν αλλα δεν εχω σημειωσει απο τωρα ποια ειναι. Εγω ειμαι στον 7ο, και οσο περνα ο καιρος θα τα σταμπιλαρω στο μυαλο μου, που θα μου παει. Να εχεις μια καλη εγκυμοσυνη και μια καλη γεννα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΓΕΝΝΗΣΑ ΠΡΙΝ 4 ΜΗΝΕΣ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ.ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΚΑΜΙΑ ΝΥΧΤΙΚΙΑ,ΠΗΡΑ ΠΙΤΖΑΜΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΚΟΥΜΠΙΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΕΥΚΟΛΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ ΚΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΜΕ ΒΟΛΕΨΑΝΕ.ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΘΕΤΗΡΑ,ΟΙ ΠΙΤΖΑΜΕΣ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΒΟΛΙΚΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΝΥΧΤΙΚΙΕΣ,ΟΥΤΟΣ Η ΑΛΛΩΣ ΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙΣ ΤΟ ΕΣΩΡΟΥΧΟ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΙΝΗΣΗ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΙΤΖΑΜΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

την τελευταια φορα που πηγα στο "μητερα" - όπου και θα γεννησω- για επίσκεψη έκανε τόση ζέστη στο δωμάτιο που ακόμα και γω που είμαι κρυουλιάρα είπα θα σκάσω!

και γω εκεί θα γεννήσω και οσες ηταν εκει αυτο μου τόνισαν!!Ακομα και ο γιατρος μου ειπε να μην κανω το λαθος και παρω χοντρα ρουχα γιατι κανει αφορηρη ζέστη!!Καλα τόσο πολύ!!Σε σάουνα θα μπούμε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αμα κανει ζεστη να ξερω να αγορασω κοντομανικα τα παντα...ε να μην βγαλουμε και τη μπεμπελη!!! ειπαμε κρυουλιαρες κρυουλιαρες, αλλα μεχρι ενα σημειο:):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΑ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΙΣ ΠΥΤΖΑΜΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΝΥΧΤΙΚΙΕΣ..ΚΙ ΕΓΩ ΠΟΥ ΔΕ ΤΙΣ ΠΟΛΥΣΥΜΠΑΘΩ ΜΑΛΛΟΝ ΝΥΧΤΙΚΙΕΣ ΘΑ ΠΑΡΩ..ΚΙ ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ,ΜΟΥ ΦΕΡΝΟΥΝ ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΜΟΥ ΜΕΤΑ ΠΥΤΖΑΜΕΣ.ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΒΟΛΙΚΗ Η ΝΥΧΤΙΚΙΑ ΕΙΔΙΚΑ ΤΗ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ..

ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ?

ΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΓΕΝΝΗΣΕ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΣΤΟ ΜΗΤΕΡΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΙ ΣΟΥ ΠΑΡΕΧΕΙ?

ΝΑ ΞΕΡΩ ΝΑ ΜΗ ΠΑΡΩ ΤΖΑΜΠΑ ΣΕΡΒΙΕΤΕΣ ΚΑΙ ΒΡΑΚΑΚΙΑ ΜΙΑΣ ΧΡΗΣΗΣ...ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΩΡΟ,ΟΣΕΣ ΜΕΡΕΣ ΜΕΝΕΙΣ ΜΕΣΑ ΤΟΥ ΦΟΡΑΝΕ ΕΚΕΙ ΡΟΥΧΑΛΑΚΙ ΚΑΙ ΜΠΕΜΠΙΛΙΝΟ,Η ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΔΩΣΩ ΣΤΙΣ ΚΟΠΕΛΈΣ??????

ΤΑ ΔΩΜΑΤΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ?Η ΤΟΥΑΛΕΤΑ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ?

ΖΕΣΤΟ ΝΕΡΟ ΓΙΑ ΝΤΟΥΖ ΕΧΕΙ?

ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΚΩΜΜΩΤΗΡΙΟ...!!!!ΛΕΩ ΠΡΩΤΑ Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΤΟ ΕΠΙΣΚΕΥΤΩ ΜΕΤΑ ΤΗ ΓΕΝΝΑ!!!

ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΟΜΟΡΦΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΤΡΕΣ ΜΟΥ!!!!

ΧΙΧΙ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites


  • Απαντήσεις

    • Κορίτσια πηγα κ εγώ γιατρό σήμερα! Ολα καλά μας είπε.  Τράχηλο με εξέτασε κολπικά 36.  Πολύ ζωηρή μας είπε ήταν η μπεμπούλα μας👧🏼🎀 Βγήκαν κ τα αποτελέσματα απο Νιπτ ολα καλά κ εκει.  Για την καλλιέργεια μ είπε αφου αγχώνομαι κ το σκεφτομαι να παω σε δεκα μερες να την κανω γιατι δεν μπορούσε σημερα να συνταγογράφησει. Β επιπέδου μετα τις 18/6 μ ειπε να κλείσω ραντεβου 
    • Έλα ρρρεεεέ!! Να τα χαίρεσαι πραγματικά!! Αχχχχχ.. πόσο χαίρομαι για εσάς βρε Κατερίνα μου!!! Πολύ συγκινήθηκα και γέλασα με τις περιγραφές σου!! Φτου φτου φτου τα παιδάκια υγεία να έχουν πάντα στη ζωή τους!! Να είστε και εσείς πάντα καλά να τα καμαρώνετε για μια ολόκληρη ζωή!!🥰 Εγώ ακόμα εδώ στον αγώνα για ένα παιδάκι, όπως τα ήξερες, δεν άλλαξε κάτι.. αν και καταφέραμε μια εγκυμοσύνη πέρσι δυστυχώς σταμάτησε η καρδούλα του μερικές μέρες πριν την αυχενική.. αλλά έχει η ζωή..! Θα έρθει κάποια στιγμή! Και αν όχι, καλά να είμαστε με τον άντρα μου, υγιείς και αγαπημένοι..!
    • Καρότσι ψάχνω τώρα!!! Μάρσιπο και καλαθούνα θα μου φέρουν!
    • Ααα εγω μπρούμυτα δεν μπορούσα ποτε να κοιμηθώ νιωθω δεν μπορω να παρω ανάσα 😅 ναι είναι θέμα τώρα αυτό είναι η αλήθεια.. αν δεν βολεύεσαι για να κοιμηθείς.. και όσο μεγαλώνει η κοιλιά ακόμα πιο ζόρι
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...