Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΟΣΑ ML????????


Recommended Posts

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ! ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ: ΠΟΣΑ ML ΓΑΛΑ (ΞΕΝΟ ΜΕ ΜΠΙΜΠΕΡΟ) ΠΙΝΟΥΝ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΤΑ ΜΩΡΑ 1,5 ΜΗΝΩΝ! ΠΕΡΙΠΟΥ ΔΗΛΑΔΗ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑΝΤΑΡ ΚΑΙ ΔΙΑΦΕΡΕΙ ΑΠΟ ΜΩΡΟ ΣΕ ΜΩΡΟ! ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΕ ΜΩΡΑΚΙΑ ΠΟΥ ΤΡΩΝΕ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΗΚΑ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελένη να σου ζήσει ο μπέμπης!

Ο κανόνας είναι 75 ml για κάθε 500 γρ βάρους. Ένα μωρό δηλαδή 4 κιλά, θα πρέπει να τρώει ημερησίως 600 ml μοιρασμένο σε γεύματα.

Αυτή ήταν η οδηγία του παιδιάτρου μας. Μετά τον δεύτερο μήνα η οδηγία του ήταν να μην τηρούμε πρωτόκολλο στη διατροφή της. Όσο θέλει και όποτε θέλει! Έπαιρνε σταθερά καλό βάρος (800 - 1000 γρ) το μήνα κι ας μην έτρωγε τα "προβλεπόμενα" ml.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμενα eleni μου ειναι 10 μερες μεγαλυτερο επο το δικο σου και τρωει απο 130 μεχρι 200,αναλογως την ορεξη. Ομως της δινω κ δικο μου,λιγοτερο βεβαια,το οποιο δεν την πολυ πιανει κ πειναει

Αληθεια ποσα κιλα εισαστε; Εμεις πρεπει να φτασαμε τα 6:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δε γνωρίζω καλή μου ακριβώς, αλλά έχω ακούσει κ εγώ αυτό που λέει η Ιφιγένεια. Αλλά δε νομίζω να είναι απαραίτητο να το μετράς.

Ποιος ο λόγος να ζορίσεις πχ το μωράκι σου να φάει περισσότερο ενώ δεν πεινάει άλλο? Ή να του στερήσεις λίγο γαλατάκι ακόμα?

Από τη στιγμή που το μωράκι μεγαλώνει σταθερά και με φυσιολογικούς ρυθμούς δε νομίζω να είναι απαραίτητο να έχεις πρόγραμμα στο γαλατάκι του.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ifigeneia έγραψε:

Ελένη να σου ζήσει ο μπέμπης!

Ο κανόνας είναι 75 ml για κάθε 500 γρ βάρους. Ένα μωρό δηλαδή 4 κιλά, θα πρέπει να τρώει ημερησίως 600 ml μοιρασμένο σε γεύματα.

Αυτή ήταν η οδηγία του παιδιάτρου μας. Μετά τον δεύτερο μήνα η οδηγία του ήταν να μην τηρούμε πρωτόκολλο στη διατροφή της. Όσο θέλει και όποτε θέλει! Έπαιρνε σταθερά καλό βάρος (800 - 1000 γρ) το μήνα κι ας μην έτρωγε τα "προβλεπόμενα" ml.

ax re Ifigeneia ,zo mesa sto agxos giafton akrivos to logo ,to moro den troei pote ta ml pou "prepei",einai sxedon 5 kila 2 1/2 minon 58 cm upsos kai troei oso goustarei,apo 580 mexri kai 780,kanei 8 geumata kai sunithos trome me klama,troei kala ta prota 50 kai meta arxizei to zorisma(tis ftiaxno katostaria) entometaksu i mana mou mou leei oti oute ego etroga (meta pira fora xaxa)lete na uparxei klironomikotita?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

savropinguinos ,οχι βρε δεν νομίζω να υπάρχει κληρονομικότητα :P

eleni83 το κάθε μωράκι πίνει όσο χρειάζεται και καλό θα ήταν να μην τα ζορίζουμε.Το κάθε παιδί είναι διαφορετικό.Έχω ομοζυγωτικά δίδυμα κοριτσάκια και η μια έτρωγε και συμπλήρωμα(και πολλές φορές δεν χόρταινε κιόλας!)ή άλλη μετά βίας έτρωγε το απαιτούμενο;)

Έχω ακούσει και εγώ αυτό που είπε η Ιφιγένεια και θα σου πρότινα αν θέλεις να μάθεις συγκεκριμένα για το μωράκι σου να ρωτήσεις τον παιδίατρο σας:)

φιλάκια πολλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σε αυτο ελενη μου μου ειναι δυσκολο να σου πω γιατι εμενα ο μπεμπης επρεπε να πινει συγκεκριμενα ml καθε μερα λογω οτι ηταν ελλειποβαρης στην ηλικια του δικου σου ηταν 2 κιλα!!!! και παλευαμε να παρει βαρος οποτε τα ml για εμας ηταν νομος αλλα και τρομερο αγχος αυτο που λεει η ιφιγενεια ισχυει μου το εχει πει και εμενα η παιδιατρος και οτι καθε μηνα αυξανονται τα ml αναλογα με το βαρος του μωρου εγω καθε μηνα ρωταγα την παιδιατρο αυτον τον μηνα ποσα ml την ημερα? και μου ελεγε.τωρα απο μωρο σε μωρο υπαρχει διαφορα αν κρινω απο τον δικο μου που τα επινε και επαιρνε 300 με 500 γρ το ανωτερο καθε μηνα (δεν ηταν και το ιδανικο βαρος επρεπε να παιρνει παραπανω)για πρωτη φορα μου πηρε 1 ολοκληρο κιλο τωρα που πηγε 91/2 μηνων;) ;)

η ουσια ειναι οτι μπορει ενα γευμα να φαει πολυ ενα λιγοτερο στο συνολο θα δεις ποσο τρωει εγω ειχα ενα τετραδιο οπου εγραφα ανα ημερα ποσα γευματα εκανε τι ωρες και ποσο επινε και μετα εκανα το συνολο(αυτην την συμβουλη μου την ειχε δωσει η παιδιατρος)και βοηθησε πολυ παρακολουθουσα ετσι ποσο πινει καθε μηνα.και εμενα που και που αφηνε λιγο στο μπουκαλι του ποτε 10 ποτε 20ml αλλα το αναπληρωνε στο επομενο γευμα και μου ετρωγε 6 γευματα μονο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ! Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΙ ΝΑ ΠΙΝΕΙ ΟΣΟ ΘΕΛΕΙ ΚΙ ΟΠΟΤΕ ΘΕΛΕΙ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΑΓΧΩΝΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ! ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ Ο ΥΠΝΟΣ ΘΡΕΦΕΙ ΤΑ ΜΩΡΑ ΓΙΑΤΙ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΘΑ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΠΟΛΥ ΑΦΟΥ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΤΟΟΟΟΟΟΣΕΣ ΩΡΕΣ! ΣΑΒΡΟΠΙΓΚΟΥΙΝΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΚΑΙ Η ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΑΣ ΕΥΧΗΘΟΥΜΕ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΚΟΤΗΤΑ!ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ! ΦΙΛΙΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 12 years later...

Καλησπέρα κορίτσια!! Το μωρό μου είναι 35 ημερων ζυγίζει 4300 και έχει ύψος 59 εκατοστα. Η παιδίατρος μου είπε να το ταιζω 90ml καθε 3 ώρες και θηλασμό όσο θέλει. Όμως το δικό μου το μωρό δεν αντέχει τόσες ώρες, το θηλάζω αλλά φαίνεται ότι δεν του φτάνει, δείχνει να μην χορταινει και γκρινιάζει συνέχεια και δεν κοιμάται καθόλου την ημέρα μόνο το βράδυ. Όταν του έδωσα σερη 150 ml τότε ησύχασε και κοιμήθηκε. Τι να κάνω με το φαγητό; Μπορείτε να με βοηθήσετε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Noula1994 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!! Το μωρό μου είναι 35 ημερων ζυγίζει 4300 και έχει ύψος 59 εκατοστα. Η παιδίατρος μου είπε να το ταιζω 90ml καθε 3 ώρες και θηλασμό όσο θέλει. Όμως το δικό μου το μωρό δεν αντέχει τόσες ώρες, το θηλάζω αλλά φαίνεται ότι δεν του φτάνει, δείχνει να μην χορταινει και γκρινιάζει συνέχεια και δεν κοιμάται καθόλου την ημέρα μόνο το βράδυ. Όταν του έδωσα σερη 150 ml τότε ησύχασε και κοιμήθηκε. Τι να κάνω με το φαγητό; Μπορείτε να με βοηθήσετε;

Καλησπερα Νούλα! Βλέπω ότι η συζήτηση είναι πάρα πολύ παλιά, τα παιδάκια του παραπάνω ποστ θα είναι τώρα στην εφηβεία 😉

Πάντως από εμπειρία δική μου το παιδί μην το αφήνεις να πεινάει. Στην ηλικία που λες η κόρη μου ήταν 3. 5 κιλά πως είναι δυνατό να τρώει το ίδιο με το δικό σου που είναι τόσο πιο μεγάλο; για μένα δίνε στο παιδί το γάλα που έχει ανάγκη κ φυσικά συζήτησε με τον παιδίατρο την ανησυχία σου. Αν σε περιορίσει πολύ κ προτείνει δίαιτα πείνας για τόσο μικρό παιδί μάλλον πρέπει να πάρεις κ άλλη γνώμη. Γιατρός δεν είμαι αλλά μου φαίνεται τρελό να αφήνει ένα νεογέννητο να πεινάει! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα εμένα είναι 2 μηνών τρωει μονο ξενο γαλα κι πίνει 180μλ δινε όσο ζητάει..για να το ζητάει σημαίνει ότι πεινάει γιατι να του το στερήσεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 8 months later...

Καλησπέρα κορίτσια και από μένα (αν και το ποστ είναι πριν μερικούς μήνες) 😥

Έχω το ίδιο θέμα με τα ml. Ο δικός μου είναι 15 ημερών και ήδη τρώει 90 ml για πλάκα και όσο θέλει από το στήθος.

Ο παιδίατρος μου είπε ότι για να τρώει τόσο από το μπουκάλι, δεν του δίνω εγώ τίποτα.

Αλλά εγώ βλέπω ότι ξεκινάω τον θηλασμό με πρησμένο και γεμάτο στήθος και τελειώνω με άδειο.

Κάποιες φορές του δίνω και 60ml όπου καταλαβαίνω ότι από μένα έφαγε περισσότερο αλλά μετά από μια ώρα έχουμε πάλι γκρίνιες.

Δεν το ρισκάρω πλέον, 90ml μόνιμα και ας περισσέψει.

 

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...