Μετάβαση σε περιεχόμενο

Κοινωνικός αποκλεισμός;;


Recommended Posts

σε καταλαβαίνω απόλυτα. έχω και εγώ στην οικογένεια μου δύο άτομα πολύ αγαπημένα μου με ιδιαιτερότητες και το έχω νιώσει αυτό που λες απο τους γύρω μας. Εννοείται πως σε αυτές τις περιπτώσεις η αδιαφορία είναι το μόνο που αρμόζει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σισιω μου εσυ μιλας για στραβωμα στην καφετερεια πως θα σας ακουγοταν αν σας ελεγα οτι φαγαμε πορτα στην εκκλησια ; Ηταν Μ,Παρασκευη και μολις ειχε τελειωσει ο παπας ρο ευαγγελιο και ο κόσμος ηθελε να παει να προσκυνησει στο Σταυρο ο πατερας μου κραταγε αγκαλια τον ανιχιο μου ηταν τοτε γυρω στα 2 .Υπήρχαν δυο σειρες μια που πηγαιναν και μια που γυρναγαν , ειχαν φτοιαξει όμως αλλη μια για να περνανε ατομα με ειδικες αναγκες , μωρακια στα καροτσια και στην αγκαλια πολλοι ηλικιωμενοι ακι εγκυος γυναικες .Πηγε λοιπον καιμενα ο πατερας μου με το μωρο αγκαλια απο τη μεση και ξαφνικα ακουμε :που πας δεν ντρεπεσε που ηρθες να μας παρεις τη σειρα.Ο ανθρωπος τα επαιξε δεν προλαβε να μιλησει και αρχισαν ακομα μερικες γριες που μονο για την εκλησια δεν πανε και να αρχιζουν να του τη λενΕ.Μα λεει ο πατερας μου ηρυθα απο δω για το μωρο , αντε του λεει ο καντιλαναφτης το βρηκατε ολοι και φερνατε τα παιδια στη εκκλησια !κοριτσια ,μου ανεβηκε το αιμα στο κεφαλι .Παω αι του λεω :τα μωρα ειναι τα μονα αγνα και εχουν καθαρη ψυχη ενω εσυ και εγω και ολες αυτες οι καρακαξες που μαζευονται εδω εχουννανοιξει το στομα τους και λενε λενε σχολιαζουν καιμετα κανουν μετανοιες .Ηρθε ο παπας μου ειπε εα κοπελα μου πηγαινε να προσκυνησεις καιμε αυτο το θεμα θα ασχοληθω εγω .Του ειπα του πατερα οτι κανονικα ο συγκεκεριμενος μονο για την εκκλησια δεν κανει σε κανενα γηπεδο ισως .

Αλλη μια φορα παλι μετα απο πολλα χρονια ειχα το Σταυρο μωρο δεν ειχε χρονισει και τον ειχα στο καροτσακι η εκλησια δενειχε πολυ κόσμο ειχα παει να τον κοινωνησω .εΙΧΑ ΒΑΛΕΙ ΤΟ ΚΑΡΟΤΣΑΚΙΜΕΣΑ ΝΑΜΗ ΜΟΥ ΤΟ ΠΑΡΟΥΝ ΚΑΙ ΗΡΘΕ ΜΙΑ Η ΟΠΟΙΑ ΤΟ ΕΠΑΙΖΕ ΑΡΧΗΓΟς ΚΟΥΜΑΝΤΑΔΟΡΟς ΚΑΙΜΕ ΥΦΑΚΙ ΜΟΥ ΕΙΠς ΜΕΓΑΛΟΦΩΝΑ !ΒΓΑΛΕ ΤΟ ΚΑΡΟΤΣΙ ΕΞΩ !οριστε της λεω ; βγαλτο απαγαρευτε!ενταξειτης απανταω εγω θα βγαλω το καροτσι εξω και θα κρτησω το μωρο αγκαλια αλλα πρωτα θα φυγουν απο δω μεσα ολα τα σκαμπω που εχουν οι γιαγιαδες καιμετα θα βγαλω και το καροτσι .Δεν μου ξαναμιλησε και την αλλη κυριακη πηγα καιμε παρεα με αλλη μια κοπελα με αλλο νεο καροτσι .

Σισιω μου αυτε οι κοπελες που γεννησαν φαντασου οτι ειναι 25 ετων εγω θα ηθελα να ηξερα πως θα γινουν μητερες;

Και κατι κομικο ;εχετε δει στη θαλασσα τις γιαγιαδες που κανουν μπανιο και τα πιτσιρικια που κανουν μπανιο και αυτες φωναζουν :μη μας βρεχετε;ε εγω παντα ειμαι στη παρεα μ τα πιτσιρικια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι ναι αυτα που λες ρε Σισσυ; σοβαρα; ειναι δυνατον να συμβαινουν τετοια πραγματα; δεν μου εχει τυχει ποτε κατι τετοιο πραγματικα... :ohmy: κι'αν μου τυχει ξερεις τι θα κανω; θα βαλω το μωρο μου επιτηδες να κανει φασαρια για να σγκωθουν και να φυγουν αυτοι... εγω μια φορα δεν φευγω... τετοια χατηρια δεν κανω... :angry: κι'εσυ καλα εκανες... να δω τι αλλο θ'ακουσουμε... :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σισσιω μου εγω ξερεις τι λεω???? οτι ειναι παλιοζηλιαρες!!!!!!!!!!! βλεπουν μπροστα τους την απολυτη ευτυχια του να δημιουργησεις ενα παιδι!!! αλλα επειδη ξερουν οτι για να ζεις με αυτην την ευτυχια,πρεπει να κανουνκαι θυσιες!!! και τις θυσιες αυτες....μονο εσεις οι μανουλες τις ξερετε...και εμεις λιγοτερο που ειναι σκοπος της ζωης μας να γινουμε μαμαδες και ημαστε συνειδητοποιημενες! και κο-κο-κο οι κοτουλες μολις σκεφτουν οοοολα αυτα που η καθε μανουλα περναει σε ολη της τη ζωη για τοπαιδι της(αγωνιες,ξενυχτια,αρρωστιες,κτλ.....). δεν μπορουν να αντιληφθουν οτι ενω φαινονται ακατορθωτα ολα αυτα, οτι στην ουσια δεν σε νοιζει τιποτα και ειναι ευχαριστο να μεγαλωνεις εναν ανθρωπο.....

αστους μωρε να κουρευονται!!αυτοι χανουν!!!! που δεν ξερουν το μεγαλειο που ζεις εσυ και ολες οι μανουλες του κοσμου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

έχει χαλάσει ο κόσμος κορίτσια!

Μηδέν σεβασμός!!

Ωραίος ο τύπος, μάθατε και φέρνετε τα μωρά στην εκκλησία! αχαχαχαχαχα

πω πωωω.... πετάχτε τον έξω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βάνια απίστευτο?!?!?!? Όταν γερνάει ο άνθρωπος νομίζει οτι έχει το μονοπώλειο με τα Θεία. Είδες πως γίνεται ο άνθρωπος όταν πλησιάζει όλο και περισσότερο το Χάρο? Άστα να πάνε... Ελπίζω μόνο να μη γίνουμε και εμείς έτσι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

se mia koinonia pou polydiafimizete apo pantoy (efimerides ,periodika ,thlevrash) oti h "shnxronh " gynaika einai gynaika karigieras kai kanei paidia meta ta 35 oles oi ypolipes einai giaytoys "agrammates","anerges" me iq radikioy poy to mono poy kanoyn einai paidia se "mikrh" hlikia .

afoy ayto to protipo afinoume kai probaloun tote as kakathomaste na mas kitane san plibious .

einai eglimatiko pia na kanes oikogeneia kai parakmiako ,einai gia xamilou biotikou kai pneumatikou epipedou .

lipame autes tis kopeles kai autous tous anthropous tha katalaboun polu arga ti exei shmasia sthn zwh .ayto pou exei shmasia einai na zeis opos esthanese kai na mhn skeutese ta prepei kai to ti prostazei h"moda" .otan zeis thn zoh sou opos thn thes tote exei aksia h zwh .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πιστεύω ότι οι νέοι όταν βγαίνουν έξω να διασκεδάσουν, θέλουν να περάσουν καλά, να γελάσουνε, να φλερτάρουνε, να συζητήσουν. Όταν βλέπουν στις καφετέριες, μπαράκια κλπ έγκυες, παιδιά, άτομα μεγαλύτερης ηλικίας, "ξενερώνουν" και ενοχλούνται από τις φωνές και τη φασαρία. Έχουν και λίγο δίκιο, έτσι δεν κάναμε και μεις όταν είμαστε πιο μικρές;

Εμείς μένουμε τώρα επαρχία και το περιβάλλον είναι πιο φιλικό για τα παιδιά και τις έγκυες. Κι εμείς όμως προσπαθούμε να πηγαίνουμε σε πιο οικογενειακές ταβέρνες και καφετέριες, για να νιώθουμε πιο άνετα.

Στην Αθήνα νομίζω ενοχλούνται πιο πολύ όταν βλέπουν παιδιά, δεν το έχουνε συνηθίσει.

Και οι δυο πλευρές έχουν το δίκιο τους, γι'αυτό πρέπει να σέβονται οι μεν τους δε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κάθε πράγμα έχει τον καιρό του. Καλή η ζωή του single αλλά εμείς επιλέξαμε να κάνουμε παιδιά. Και κανένας δεν έχει δικαίωμα να περιθοριποιήσει μία μητέρα και το παιδί της. Έλεος!!! τι ποιο φυσικό στον κόσμο.

Εμείς πάντως στον γάμο μας επειδή θα είχαμε πάρα πολλά παιδάκια – όλα τα ξαδέλφια μας είναι παντρεμένα με παιδιά, και φανταζόμασταν ότι θα είχαμε μερικά στραβόξυλα , ακουγότανε μήνες πριν σχόλια – ποπο τα παιδιά στους γάμους κάνουν φασαρία…ανακατεύονται στα πόδια..κλπ κλπ, λες και αυτοί δεν ήταν ποτέ παιδιά. δεν μπορούμε να χορέψουμε κλπ. πήραμε έναν κλόουν να απασχολεί τα παιδιά – όσα θέλανε- σε ειδικά διαμορφωμένο χώρο.

Δεν ήθελα να στερήσω από κανέναν γονιό την χαρά αλλά και από κανένα παιδάκι. Από την άλλη δεν ήθελε ούτε τα παιδιά να αναπνέουν την καπνίλα και τον θόρυβο. Απ’ ότι μου είπαν μετά άρεσε σε όλους γιατί και οι γονείς περάσανε καλά και τα παιδιά. Όταν θα κάνουμε - με το καλό- τα βαφτίσια του μικρούλη μας εννοείτε ότι θα έχουμε κάτι παρόμοιο. Τα 200 ευρώ δεν ήταν τίποτα μπροστά στα άλλα έξοδα που κάναμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν μου έχει τύχει αντίθετα μάλιστα που κάνουν χάζι τον γιο μου και τώρα και την κόρη μου, όταν δεν κοιμάται στο καρότσι και την έχω στην αγκαλιά μου!

Αλλά δεν θα έδινα και σημασία γιατί να δώσω άλλωστε επειδή έχω μια ωραία οικογένεια, ωραία παιδάκια?

σκασίλα μου μεγάλη για τους άλλους αρκεί βέβαια και τα παιδιά μου να μην πηγαίνουν στα τραπέζια και ενοχλούν τους άλλους, όπως έχω δει άλλα παιδάκια να κάνουν και αυτό το κατακρίνω!

Εσείς συνεχίστε τις βόλτες σας με τα παιδάκια σας και άσε τους άλλους να λένε...!

Μόνο μια φορά που είχα πάει με τα πεθερικά στο burgerking, όταν ήμουν έγκυος, φεύγοντας κάτι νέοι ηλικίας 18 ετών έκαναν σχόλιο για την κοιλιά μου τι μεγάλη που ήταν!! και πάλι δεν με ένοιαξε βέβαια, το μπουμπουκάκι μου σε 2 μέρες ήρθε στον κόσμο!!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΣΙΣΑΚΗ ΜΟΥ!!! ΜΗΝ ΔΙΝΕΙΣ ΣΥΜΑΣΙΑ ΣΤΟΥΣ ΒΡΩΜΟΚΟΜΠΛΕΞΙΚΟΥΣ!

ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΚΟΜΕΝΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΓΑ.......ΜΕ ΟΠΟΙΟΝ ΒΡΟΥΝ.....

ΦΙΛΑΚΙΑΑΑΑΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AFRODITH EXEIS APOLYTO DIKIO,EMENA KAPOIOI SYGGENEIS MOU LENE TA ONEIRA SOU EINAI NA KNEIS PAIDIA KAI DOULEIES STO SPITI KAI OXI NA TELEIWSEIS TIS SPOUDES KAI NA VREIS MIA <KALH> DOULEIA,H OIKOGENEIA EINAI PIA GIA AMORFOTOUS,XWRIS FILODOXIES GIA KARIERA

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...