Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΜΗΤΕΡΑ


Recommended Posts

Γεια σου κι απο μενα και τις καλυτερες ευχες μου για εναν ανωδυνο τοκετο !Ευχομαι ολα να πανε καλα...

Γενησα και γω πριν ενα μηνα στο μητερα...Εχω και καλες και κακες αναμνησεις απ αυτο!

Οσο αναφορα το θεμα με τον συζυγο κι αν επιτρεπεται να μενει μεσα στο δωματιο, σου εχω την απαντηση.Δεν του επιτρεπουν! (δεν αφορα το μονοκλινο δωματιο).

Μια κοπελα στο δωματιο που ημουν ηθελε τον συζυγο κοντα της,παρολο που ειχε γενησει φυσιολογικα και οι νοσοκομες ολη την νυχτα ερχονταν στο δωμάτιό μας και προσπαθουσαν να τον βγαλουν στο διάδρομο.-Ναι, ναι ελεγε αυτος , αλλα παλι μεσα καθόταν.Οποτε να ξερεις, θα σου κανουν παρατηρηση,αλλα δεν θα τον διωξουν κι ολας με την βια....!

Αλλα εδω που τα λεμε, δεν εχουν κι αδικο που φωναζουν οι νοσοκομες, γιατι οσο κι αν καταλαβαινουμε η μια την αναγκη της αλλης να χει την παρεα του συζυγου της(την καλυτερη παρεα ever), πρεπει ομως να καταλαβουμε και την αμηχανία η μια της άλλης , που ντρέπεται να σηκωθει μες στη νυχτα να παει στο μπανιο, με την τεραστια σερβιέτα να διαγράφεται απ το νυχτικο της,να ντρεπεται να ξεσκεπαστει γιατι κανει πολυ ζεστη εκει μεσα την νυχτα (γιατι η τριχα στο ποδι ειναι καγκελο) και γενικοτερα, οσο τυπικος και να ναι ο αλλος , δεν παυει να ειναι ενας αντρας μεσα σε γυναικες που δεν τον γνωριζουν !

Εσυ αποφασίζεις !

Σου ευχομαι οτι το καλυτερο !

ΥΣ:Γενικοτερα παντως μην ανησυχεις, γιατι ο συζυγός σου θα μπορει να ειναι ολες τις υπολοιπες ωρες κοντα σου,λογω του οτι το επισκεπτηριο δεν τηρειται επ ουδενί!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμενα ο αντρας μου εφευγε αργα γυρω στις 12 και το χαραμα ηταν εκει. Αν κανεις καισαρικη επιτρεπεται ενα ατομο. Πολυ προκαταληψη και επιθετικοτητα βρε κοριτσια τι να πω δεν καταλαβαινω τι ζητατε.

Το θεμα ειναι να διεκδικεις τα δικαιωματα σου εφοσον εσυ πληρωνεις απο κει και περα ολα ρυθμιζονται. Εγω εμεινα ευχαριστημενη και θα ξαναπαω μιας και ο γιατρος μου δεν παιζεται. Και παρεπιπτοντως γεννησα φυσιολογικά. Για το θεμα του θηλασμου το γραφουν στο πυρεξακι και κρατας το παιδι οσο θελεις εφοσον τρωει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΡΜΕΝΙΤΣΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΕΙΣΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΛΙΓΕΣ ΠΟΥ ΜΙΛΑΝΕ ΘΕΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΗΤΕΡΑ....ΠΟΙΟ ΓΙΑΤΡΟ ΕΧΕΙΣ ΑΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λέγεται Βλάσσης Ψυχογιός και ειναι μεγάλος αλλα κατα της καισαρικής. Μου ειχε ξεκαθαρισει απ την αρχη οτι δεν θα μου εκανε καισαρικη εκτος αν κινδυνευα εγω η το μωρο. Στη δικη μου περιπτωση ανετα θα εκανα μιας και η μικρη δεν εβγαινε με τιποτα και δεν ειχαμε σταθερους παλμους αλλα ηταν και πολλες οι ώρες και πολλα αλλα. Και ομως επεμενε και γεννησα φυσιολογικά. Ναι εχω θετικη αποψη γιατι δεν ζηταγα κατι εξωφρενικο απλα να περναω καλα εγω και το παιδι μου. Μου το εφερναν καθαρο, απ την στιγμη που ειπα αποκλειστικο θηλασμο αυτο εγινε, ζήτησα μερικα μπουκαλακια ξενο γιατι ειχα ταξιδι και μου τα εδωσε η υπευθυνη οροφου στην ζουλα. Καθισα μια εβδομαδα μεσα λογο ικτερου και δεν ειχα παραπονο. Ενταξει δεν απαιτω να ζητησω κατι και να ναι πανω απ το κεφαλι μου αλλα κι ομως μου το εφερναν. Ηταν καθαρο. Το φαγητο μια χαρα και απ οταν πηρα χαμπαρι οτι μπορω να κραταω το μωρο μαζι μου παραπανω ωρα με την προφαση οτι θηλαζει εγιναν καλυτερα τα πραγματα. Γιατι να εχω παραπονο? Ειναι στο χερι της καθε μιας μας. Εγω αγριεψα 2/3 φορες που δεν μου αρεσαν καποια πραγματα και μετα με σεβοντουσαν μια χαρα. Αν δεν εχεις πηγμη δεν γινεται τιποτα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καρμενίτσα έγραψε:

Λέγεται Βλάσσης Ψυχογιός και ειναι μεγάλος αλλα κατα της καισαρικής. Μου ειχε ξεκαθαρισει απ την αρχη οτι δεν θα μου εκανε καισαρικη εκτος αν κινδυνευα εγω η το μωρο. Στη δικη μου περιπτωση ανετα θα εκανα μιας και η μικρη δεν εβγαινε με τιποτα και δεν ειχαμε σταθερους παλμους αλλα ηταν και πολλες οι ώρες και πολλα αλλα. Και ομως επεμενε και γεννησα φυσιολογικά. Ναι εχω θετικη αποψη γιατι δεν ζηταγα κατι εξωφρενικο απλα να περναω καλα εγω και το παιδι μου. Μου το εφερναν καθαρο, απ την στιγμη που ειπα αποκλειστικο θηλασμο αυτο εγινε, ζήτησα μερικα μπουκαλακια ξενο γιατι ειχα ταξιδι και μου τα εδωσε η υπευθυνη οροφου στην ζουλα. Καθισα μια εβδομαδα μεσα λογο ικτερου και δεν ειχα παραπονο. Ενταξει δεν απαιτω να ζητησω κατι και να ναι πανω απ το κεφαλι μου αλλα κι ομως μου το εφερναν. Ηταν καθαρο. Το φαγητο μια χαρα και απ οταν πηρα χαμπαρι οτι μπορω να κραταω το μωρο μαζι μου παραπανω ωρα με την προφαση οτι θηλαζει εγιναν καλυτερα τα πραγματα. Γιατι να εχω παραπονο? Ειναι στο χερι της καθε μιας μας. Εγω αγριεψα 2/3 φορες που δεν μου αρεσαν καποια πραγματα και μετα με σεβοντουσαν μια χαρα. Αν δεν εχεις πηγμη δεν γινεται τιποτα

Ο γιατρός σου Καρμενίτσα προφανώς είναι από τις εξαιρέσεις γιατί ο κανόνας είναι οι καισαρικές. Και είναι γνωστό ότι δίνουν ξένο γάλα στα μωρά κάτι που είναι αντίθετο με τις οδηγίες των Παγκόσμιων Οργανισμών περί αποκλειστικού θηλασμού και περι μη προώθησης ξένου γάλατος. Ή χώρα μας έχει από τα υψηλότερα ποσοστά ΄καισαρικών και από τα χαμηλότερα ποσοστά θηλασμού. Αυτό οφείλεται κυρίως στα ιδιωτικά μαιευτήρια τύπου ΜΗΤΕΡΑ. Προκατάληψη δεν είχα γι'αυτό πήγα εκεί.

Απλά η εμπειρεία μου, εκεί, παρά το ΄μονόκλινο, και τις απαιτήσεις μου που τις έκανα ξεκάθαρες και σαφείς από την αρχή, ήταν ΑΘΛΙΑ.

Είναι επείικώς απαράδεκτο εκτός και αν δεν ενδιαφέρει μια γυναίκα π.χ. το αν θα κάνει καισαρική ή όχι ή τον αν θα μπουκώσουν με ξένο γάλα το μωρό της... Όπως έγραψε και η rad_mid ούτε να με πλήρωναν δεν ξαναγεννάω εκεί!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΓΕΝΝΗΣΑ ΠΡΙΝ ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΜΗΝΕΣ ΣΤΟ ΜΗΤΕΡΑ ΚΑΙ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ.

ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΖΗΤΗΣΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΟΥ ΦΕΡΝΑΝΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΕΙΝΑΓΕ ΚΑΙ ΑΝΑΡΩΤΙΟΜΟΥΝΑ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΝΑ ΜΩΡΟ ΜΙΑΣ Η ΔΥΟ ΗΜΕΡΩΝ ΝΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΤΟΣΗ ΩΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΓΕΥΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΙΝΑΕΙ,ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΜΠΟΥΚΩΝΟΥΝΕ ΜΕ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ ΜΕΣΑ.

ΑΚΟΜΗ ΜΙΑ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΟΤΑΝ ΜΟΥ ΤΟ ΦΕΡΑΝΕ ΚΑΙ ΠΗΓΑ ΝΑ ΤΟ ΣΗΚΩΣΩ ΑΠΟ ΤΟ "ΠΥΡΕΞΑΚΙ" ΕΒΓΑΛΕ ΓΑΛΑΤΑΚΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΟΜΑ(ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΝΑ ΗΤΑΝΕ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΓΕΥΜΑ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΤΟΣΕΣ ΩΡΕΣ ΠΙΟ ΠΡΙΝ).

ΑΠΛΑ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ ΠΟΥ ΠΑΡΟΛΟ ΤΑ ΤΟΣΑ ΛΕΦΤΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΔΙΝΟΥΜΕ ΜΑΣ ΕΞΑΠΑΤΟΥΝ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑΣ.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΖΗΓΟ ΣΟΥ,ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΤΟΝ ΑΦΗΣΑΝ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΚΑΙ ΚΟΙΜΟΤΑΝΕ ΣΤΟ ΣΑΛΟΝΑΚΙ ΕΞΩ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Vevea, to sosto ine na min prepi os lehones na prepi na kanoume mahi ke na mas spane ta neura yia na boroume na thilasoume sto meeftirio. Eleos!

Den ine kalitera na pame kapou, pou entharinoun ton thilasmo? tin stigmi pou plironoume kiolas! Na po oti itan dorean ke polemousame yia kati parapano....?

Ego opos iha pi ke prin, sto Mitera den xanapao...den iparhi periptosi kapios na me koroidepsi pali etsi....

Diavazodas ta minimata ana ferate mia mea- kiria Popi- pou ine iper tou thilasmou,,,,isos- oso imoun eki ipirhe mia mionotita apo mees pou kiriolektika 'polemousan' to genikotero klima yia na kanoun ti doulia tous. Mia malista, otan me ide toso sastismeni ke apogoitumeni apo afta pou diadramatizodan giro mou, mou epiveveose oti prospathi me dinami na ine pragmatiki mea,,,alla i katastasi den tis to epitrepi. Itan mikris ilikias ke onirevotan na figi apo to mitera ke na pai sto exoteriko ne idikefti ston fisiologiko ke ston toketo sto nero....

Afti ine i katastasi...sta perisotero megala idiotika meeftiria...I kopela apenadi mou--pou ilikrina ihe gala ohi yia ena! alla yia dio mora....parakalage!!! na tis feroun to moro yia thilasmo-yiati ponage - tha petrone to gala---ke katsoufiasmenes tis to edinan :((

Krima, ilikrina pou ferode etsi se nees miteras. Kamia ipostirixi....

Enadion tou fisilogikou, enadion tou thilasmou! Eleos! Meeftiria ine afta?!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μου φαινετε και λιγο υπερβολη ολα αυτα.πως μιλατε ετσι;πρωτον οταν καποιος πληρωνει μπορει να απαιτησει και καποια πραγματα.δεν καταλαβαινω την τοσο εντονη αντιδραση.δικο σας μαιευτηριο εχετε;τελοσπαντων ειναι γνωστο τι γινεται στα δημοσια και τι στα ιδιωτικα αλλα εδω διαβαζουν κοπελες που εχουν γιατρους στο μητερα η αλλου και πιστευω οτι τις αγχωνετε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

dolfin έγραψε:

μου φαινετε και λιγο υπερβολη ολα αυτα.πως μιλατε ετσι;πρωτον οταν καποιος πληρωνει μπορει να απαιτησει και καποια πραγματα.δεν καταλαβαινω την τοσο εντονη αντιδραση.δικο σας μαιευτηριο εχετε;τελοσπαντων ειναι γνωστο τι γινεται στα δημοσια και τι στα ιδιωτικα αλλα εδω διαβαζουν κοπελες που εχουν γιατρους στο μητερα η αλλου και πιστευω οτι τις αγχωνετε.
ρε κοριτσακι αφου αγχωνεσαι γιατι το διαβαζεις;;;;;;;;;;;εξαλλου το θεμα το ανοιξε κοπελα η οποια γενναει στο μητερα!!!!!!!γι αυτο υπαρχουν οι τιτλοι σε καθε θεμα ετσι ωστε αν δε μας αφορα ενα θεμα να μην το ανοιγουμε καθολου!!!!!!!!!!
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μηπως παιζει ρολο και η σταση του γυναικολογου ή και του παιδιατρου? εννοω αν ο ιδιος ο γιατρος ξεκαθαρισει απο την αρχη στις μαιες για την απαιτηση αποκλειστικου θηλασμου να γινει κατανοητο και να ακολουθηθει κατα γράμμα?

εγω θα γεννησω εκει αρχες απριλιου και οταν το συζητησα με τον γιατρο μου, μου ειπε οτι θα ειμαστε απολυτα σαφεις και θα επιμεινουμε σ αυτο.

Συνηθως αν μπουν στη μεση οι γιατροι λιγο δυσκολο οι νοσοκομες να κανουν κατι διαφορετικο.

Εχω ομως και μια απορια: γιατι να μεινει καποιος το βραδυ - εκτος βεβαια αν υπαρχει αναγκη?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φραπεδιά δυστηχώς όσο και να το συζητήσεις με το γιατρό η όσο κατηγορηματική κι αν είσαι στο θέμα του αποκλειστικού θηλασμού οταν στην αίθουσα του κάθε ορόφου υπάρχουνε πάνω απο 30 μωρά που κλαίνε οι νοσοκόμες το πρώτο πράγμα που θα κάνουν ειναι να τους δώσουν γάλα και όχι να στα φέρουν να το ταίσεις.Δυστηχώς έτσι έχουν τα πράγματα.Και εγώ και ο γιατρός μου επιμείναμε στο θέμα του αποκλειστικου θηλασμού και όχι μόνο μου το φέρνανε ταισμένο ΑΛΛΑ μου χρεώσανε και τα μπουκάλια με το ξένο γάλα που ούτε τα είδα ποτέ μπροστά μου γιατί δεν τα χρησιμοποίησα βέβαια!!!.

Οσο για το να μείνει κάποιος μαζί σου δέν υπάρχει κανένας λόγος γιατί οι νοσοκόμες ειναι δίπλα σου σε ότι χρειαστείς,αλλα το να μείνει κάποιος δικός σου ειναι πιο πολύ για θέμα ασφάλειας και σύντροφιάς.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Dolfin, kanis den fovizi kanenan. Alla kathe nea mitera prepi na ine enimeromeni yia to ti ginete ke na min vlepi to thema romadika. I igia ine politimo agatho, yia ti mitera ke to pedi.

Afta pou grafode edo den ine ipervoles alla i pikri allithia.

Den nomizis oti ine ipervoli to 80% ton kesarikon sto mitera??? Afto den sou kroui to kodona tou kindinou??? I ine ok?

I mipios pragmatika pistevis oti to 80% ton manadon poupigan eki na genisoun itan distokes!!?

Pios plironi tin kathe mia mas meta, tin agonia yia ton epomeno kalo fisiologiko? I nomizoun oti ean 'sfaxan mia' meta ine ok, tha kathomaste na mas kovoun ti mitra tripitiri esti??! Eleos.

http://icanofjacksonms.blogspot.com/200 ... ter-2.html

diavase ligo to link.....

Den nomizis oti to sabotage pou ginete kata tou thilasmou ine skliropiriniko? Ti pregmata ine afta. Enadion tis manas, alla ke tou pediou! Posa mora den adehoun to xeno gala, kanoun allergies....?

Telios ma telios enadia sti fisi ke ston anthropo!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω ειπα αυτα που ειπα γιατι καταλαβαινω πως ειναι πολυ δυσκολο οταν σου πουν οτι κινδυνευει το παιδι να σκεφτεις και να αντιδρασεις.θα κανεις οτι προτεινει ο γιατρος σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω που γεννισα στο μητερα ειχε μηνει μαζι μου η μαμα μου αλλα αν δεν εχεις καποιον αλλον νομιζω επιτρεπετε να μεινει ο συζυγος σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalitera na paris tilefono na rotisis yia na ise sigouri. Ego den ida kanena sizigo na meni mesa- enas kimotan stis karekles exo ta vradia.

( sta triklina).

Alla opos ipame,,,iparhi tosi vromia eki mesa, pou afto ine to telefteo.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Κορίτσια πηγα κ εγώ γιατρό σήμερα! Ολα καλά μας είπε.  Τράχηλο με εξέτασε κολπικά 36.  Πολύ ζωηρή μας είπε ήταν η μπεμπούλα μας👧🏼🎀 Βγήκαν κ τα αποτελέσματα απο Νιπτ ολα καλά κ εκει.  Για την καλλιέργεια μ είπε αφου αγχώνομαι κ το σκεφτομαι να παω σε δεκα μερες να την κανω γιατι δεν μπορούσε σημερα να συνταγογράφησει. Β επιπέδου μετα τις 18/6 μ ειπε να κλείσω ραντεβου 
    • Έλα ρρρεεεέ!! Να τα χαίρεσαι πραγματικά!! Αχχχχχ.. πόσο χαίρομαι για εσάς βρε Κατερίνα μου!!! Πολύ συγκινήθηκα και γέλασα με τις περιγραφές σου!! Φτου φτου φτου τα παιδάκια υγεία να έχουν πάντα στη ζωή τους!! Να είστε και εσείς πάντα καλά να τα καμαρώνετε για μια ολόκληρη ζωή!!🥰 Εγώ ακόμα εδώ στον αγώνα για ένα παιδάκι, όπως τα ήξερες, δεν άλλαξε κάτι.. αν και καταφέραμε μια εγκυμοσύνη πέρσι δυστυχώς σταμάτησε η καρδούλα του μερικές μέρες πριν την αυχενική.. αλλά έχει η ζωή..! Θα έρθει κάποια στιγμή! Και αν όχι, καλά να είμαστε με τον άντρα μου, υγιείς και αγαπημένοι..!
    • Καρότσι ψάχνω τώρα!!! Μάρσιπο και καλαθούνα θα μου φέρουν!
    • Ααα εγω μπρούμυτα δεν μπορούσα ποτε να κοιμηθώ νιωθω δεν μπορω να παρω ανάσα 😅 ναι είναι θέμα τώρα αυτό είναι η αλήθεια.. αν δεν βολεύεσαι για να κοιμηθείς.. και όσο μεγαλώνει η κοιλιά ακόμα πιο ζόρι
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...