Μετάβαση σε περιεχόμενο

"Με τα χρώματα του Οκτώβρη στέλνω σε όλους μια ευχή, να γεμίσουν οι κοιλίτσες με μωρά κι όχι φαΐ " 🧿🤰


Maria98

Recommended Posts

στις πριν 13 ώρες, ο/η ntina93 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!

Λοιπόν τα καφέ ξεκίνησαν 9η μέρα από το θετικό τεστ ωορρηξίας...κ σήμερα 14η μέρα ήρθε πολύ αίμα! Η γυναικολόγος Μ είπε από τον επόμενο κύκλο μόλις βρω την ωορρηξία να ξεκινήσω utrogestan..και 14η μέρα να κάνω χορική!

Στην πρώτη Μ εγκυμοσύνη είχα περίοδο δεν είχα καταλάβει ότι έμεινα έγκυος..κ μόλις τ ανακαλύψαμε κάναμε εξέταση προγεστερόνης κ ήταν 1... οπότε μάλλον έχουμε θέμα με την προγεστερόνη για αυτό Μ είπε τα ουτρο!

Συγνώμη ακόμα δεν φαίνονται τα μνματα Μ. ? Γιατί βλέπω ότι γράφω και δεν έχω κανένα σχόλιο- απάντηση! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Angie N. είπε:

Εμένα είναι στο πρόγραμμα απ' την αρχή να την κάνω αυτή την εξέταση και μου διευκρίνισε ότι δεν υπάρχει κάτι που έχει δει(είμαστε στην 17η εβδομάδα και έχουμε κάνει μόνο την αυχενική διαφάνεια και ήταν εξαιρετικες οι τιμές όπως είπε ο εμβρυολογος) απλά  προληπτικά την κάνουμε και να μην αγχώνομαι, αλλά μου έκανε εντύπωση η διαδικασία γιατί μου είπε δεκα μέρες πριν την εξέταση να κόψω όσπρια και ότι με πρήζει γενικά στα έντερα για την εξέταση, ενώ ξέρω ότι είναι ένας απλός υπέρηχος. Επίσης μου είπε να πάρω μαζί μου μια σοκολάτα σε περίπτωση που το μωρό κοιμάται ή είναι πολύ ήσυχο. Το ίδιο είχε πει και σε εσάς; 

Ουτε σε μένα έδωσε τέτοια οδηγία και μάλιστα μου κάνει εντύπωση γιατί στην καρδιολογική εξέταση του εμβρύου ιδανικά θέλουμε να κοιμάται η να είναι ήσυχο, δε θέλουμε να είναι πολύ δραστήριο για να είναι εύκολες οι μετρήσεις του μυοκαρδίου. Σε άλλες εξετάσεις θέλουμε να είναι ζωηρό όπως πχ στη β επιπέδου για να γυρνάει ώστε να μετράει ο γιατρός σε διάφορα σημεία εξυπηρετεί να μην είναι ακίνητο και ακόμα περισσότερο στο τέλος στα καρδιοτοκογραφηματα. Εκεί μου έλεγε να πιω ένα μεγάλο ποτήρι παγωμένο νερό για να ξυπνήσει. Αλλά στην καρδιολογική όχι, τίποτα, ίσα ίσα ειμασταν τυχεροί που εκείνη την ώρα έπαιρνε τη σιεστα του. Ομολογώ πως δεν έχω ξανακουσει η καρδιολογική εξέταση του εμβρύου να γίνεται προληπτικά εκτός κ αν έχετε καποιο ιστορικό στην οικογένεια ίσως; Όπως και να έχει εύκολη και ευχάριστη εξέταση είναι, εύχομαι να δείτε την πιο όμορφη καρδούλα ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η ntina93 είπε:

Συγνώμη ακόμα δεν φαίνονται τα μνματα Μ. ? Γιατί βλέπω ότι γράφω και δεν έχω κανένα σχόλιο- απάντηση! 

Αν έφτασες τα 20 φαίνονται κανονικά!!!! Για την προγεστερόνη όντως ήταν χαμηλή κ δεν βοηθάει για να επιτευχθεί εγκυμοσύνη, οπότε καλά θα κάνεις κ θα παίρνεις utro. Καλό θα ήταν να το παίρνεις κολπικά για καλύτερη απορροφηση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Angie N. είπε:

Εμένα είναι στο πρόγραμμα απ' την αρχή να την κάνω αυτή την εξέταση και μου διευκρίνισε ότι δεν υπάρχει κάτι που έχει δει(είμαστε στην 17η εβδομάδα και έχουμε κάνει μόνο την αυχενική διαφάνεια και ήταν εξαιρετικες οι τιμές όπως είπε ο εμβρυολογος) απλά  προληπτικά την κάνουμε και να μην αγχώνομαι, αλλά μου έκανε εντύπωση η διαδικασία γιατί μου είπε δεκα μέρες πριν την εξέταση να κόψω όσπρια και ότι με πρήζει γενικά στα έντερα για την εξέταση, ενώ ξέρω ότι είναι ένας απλός υπέρηχος. Επίσης μου είπε να πάρω μαζί μου μια σοκολάτα σε περίπτωση που το μωρό κοιμάται ή είναι πολύ ήσυχο. Το ίδιο είχε πει και σε εσάς; 

Κοπέλα μου συγνώμη αν γίνομαι αδιάκριτη αλλά εφόσον δεν υπάρχει κάτι γιατί σε παρέπεμψαν έμβρυο καρδιολόγο και μάλιστα σε αυτή την εβδομάδα; Εγώ σε πολύ προχωρημένη εγκυμοσύνη την έκανα γιατί έβλεπαν κάτι στην καρδούλα του μικρού μου αλλά και πάλι τέτοιες οδηγίες δεν είχα..ένας υπέρηχος ήταν που στην δική μου περίπτωση κράτησε πολύ..Με το καλό το μωράκι σας!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Mantarini είπε:

@Tina23 οι εξετάσεις μας πάνω κάτω είναι ίδιες. και εγώ αυξημένη fsh και χαμηλή η Lh όπως και η άμη μου βγήκε αρκετά χαμηλή. ο γυναικολόγος μου μου έδωσε περιθώριο 3 μήνες μήπως τα καταφέρουμε μόνοι μας, αν όχι θα το συζητήσουμε για το πως θα κινηθούμε. 

Εγώ απο εχτές διαβαζω και διαβάζω οι περισσότερες γυναίκες πήραν την κατάσταση στα χέρια τους και πήγαν με εξωσωματική, εγώ με το σύζυγο δεν είμαστε διατεθειμένοι να μπούμε σε αυτή τη διαδικασία, όχι επειδή "σνομπάρουμε' την εξωσωματική αλλά γιατί οικονομικά δεν το αντέχουμε! Έχουμε ένα παιδάκι, το κοριτσάκι μας και όσο και αν με πονάει όταν με ρωτάει εκείνη γιατί δεν έχει αδερφάκι νομίζω σιγά σιγά πρέπει να αρχίσω να της μιλάω ότι μάλλον δεν θα έχει ποτέ αδερφάκι. Γενικά μου έκατσε βαριά αυτό με την ΑΜΗ, στεναχωρήθηκα αρκετά, είπα και στον άντρα μου ότι εμείς αντί να κοιτάξουμε να κάνουμε οικογένεια όταν έπρεπε, χτίζαμε ντουβάρια (κάναμε ανακαίνιση το σπίτι μας). Τέλος πάντων, σήμερα είμαστε καλύτερα και κάπως το δουλεύω μέσα μου για να μην τρέφω πολλές ελπίδες.  

Κορίτσι μου, μην σε παίρνει από κάτω και στο λέω εγώ που μέχρι πριν μερικούς μήνες πίστευα ότι δεν πρόκειται ΠΟΤΕ να καταφέρω να έχω σύλληψη. Εξωσωματική δεν υπάρχει ούτε στα δικά μας πλάνα γιατί δυστυχώς κυρίως γιατί δεν μπορούμε να το υποστηρίξουμε οικονομικά, οπότε θα το παλέψουμε μόνοι μας. 

Μας εύχομαι λοιπόν να έχουμε σύντομα θετικό τεστ στα χέρια μας ♥️♥️ (σε όλα τα κορίτσια εδώ μέσα το εύχομαι ♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια υπάρχει κάποια που να κάνει τα τεστ ωορρηξίας με το χαμόγελο? Χθες έβγαλε το χαμόγελο που σημαίνει θετικό 19η μέρα του κύκλου ενώ την Δευτέρα κ σμρ βγήκαν αρνητικά. Σε αυτά τα τεστ 2 μ΄έρες δεν βγαίνει θετικό ή μπορεί να συμβαίνει κ για 1 μέρα? Πάντα όταν έβλεπα το χαμόγελο σταματούσα αλλά επειδή τον προηγούμενο μήνα δεν έκανα ωορρηξία, αυτό τον μήνα είπα να τα συνεχίσω να δω αν πέσει η LH κ κάπως μπερδεύτηκα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η evaa__ είπε:

Πήγα να παρω καποια δωρα για βαπτίσεις και με επιασαν τα ζουμια μεσα στα μωρουδιακα. Αραγε να αποκτήσω ποτέ δικο μου θα τα καταφέρω. Αλλη μια περίοδος με απειρη μοναξιά και σκέψεις. Ευτυχώς υπάρχει αυτή εδω η ομάδα🌈🤍🙂↕️

Μα και φυσικά θα έρθει κι εσένα το ουράνιο τόξο σου κορίτσι μου! Μπορεί να σε ταλαιπωρεί λιγάκι... αλλά θα τα καταφέρεις!!! Θετική σκέψη=Θετική ενέργεια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Sia A είπε:

Κορίτσια υπάρχει κάποια που να κάνει τα τεστ ωορρηξίας με το χαμόγελο? Χθες έβγαλε το χαμόγελο που σημαίνει θετικό 19η μέρα του κύκλου ενώ την Δευτέρα κ σμρ βγήκαν αρνητικά. Σε αυτά τα τεστ 2 μ΄έρες δεν βγαίνει θετικό ή μπορεί να συμβαίνει κ για 1 μέρα? Πάντα όταν έβλεπα το χαμόγελο σταματούσα αλλά επειδή τον προηγούμενο μήνα δεν έκανα ωορρηξία, αυτό τον μήνα είπα να τα συνεχίσω να δω αν πέσει η LH κ κάπως μπερδεύτηκα

@marinamanoulitsaεσένα ζητάει το κορίτσι μας εδώ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 50 λεπτά, ο/η Tina23 είπε:

Κορίτσι μου, μην σε παίρνει από κάτω και στο λέω εγώ που μέχρι πριν μερικούς μήνες πίστευα ότι δεν πρόκειται ΠΟΤΕ να καταφέρω να έχω σύλληψη. Εξωσωματική δεν υπάρχει ούτε στα δικά μας πλάνα γιατί δυστυχώς κυρίως γιατί δεν μπορούμε να το υποστηρίξουμε οικονομικά, οπότε θα το παλέψουμε μόνοι μας. 

Μας εύχομαι λοιπόν να έχουμε σύντομα θετικό τεστ στα χέρια μας ♥️♥️ (σε όλα τα κορίτσια εδώ μέσα το εύχομαι ♥️

Σκεφτείτε θετικά και θα έρθει κορίτσια μου!!! Εγώ 6 χρόνια προσευχόμουν στη Φανερωμένη για ένα μωράκι (και χωρίς να έχω σχέση) και σήμερα κρατάω στην αγκαλιά μου ένα υπέροχο πλάσμα 2 μηνών που ειναι ο κόσμος μου όλος!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Katiana1987 είπε:

Μα και φυσικά θα έρθει κι εσένα το ουράνιο τόξο σου κορίτσι μου! Μπορεί να σε ταλαιπωρεί λιγάκι... αλλά θα τα καταφέρεις!!! Θετική σκέψη=Θετική ενέργεια!!!

Σήμερα είμαι πιο αισιόδοξη σ ευχαριστώ πολύ! Μακάρι να έχεις δίκιο και να έρθει και σε μένα 🙏🙏🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Sia A είπε:

Κορίτσια υπάρχει κάποια που να κάνει τα τεστ ωορρηξίας με το χαμόγελο? Χθες έβγαλε το χαμόγελο που σημαίνει θετικό 19η μέρα του κύκλου ενώ την Δευτέρα κ σμρ βγήκαν αρνητικά. Σε αυτά τα τεστ 2 μ΄έρες δεν βγαίνει θετικό ή μπορεί να συμβαίνει κ για 1 μέρα? Πάντα όταν έβλεπα το χαμόγελο σταματούσα αλλά επειδή τον προηγούμενο μήνα δεν έκανα ωορρηξία, αυτό τον μήνα είπα να τα συνεχίσω να δω αν πέσει η LH κ κάπως μπερδεύτηκα

Γεια σου κοπέλα μου τα χρησιμοποιώ 6 μήνες..τις περισσότερες φορές βγαίνουν δύο ημέρες θετικά αλλά και εμένα μου έχει συμβεί αυτό!να βρίσκω το θετικό μια ημέρα και την επόμενη να είναι αρνητικό...δεν σε πειράζει κάπου αυτό...εφόσον είδες θετικό είσαι σε  ωορρηξία σίγουρα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η marinamanoulitsa είπε:

Γεια σου κοπέλα μου τα χρησιμοποιώ 6 μήνες..τις περισσότερες φορές βγαίνουν δύο ημέρες θετικά αλλά και εμένα μου έχει συμβεί αυτό!να βρίσκω το θετικό μια ημέρα και την επόμενη να είναι αρνητικό...δεν σε πειράζει κάπου αυτό...εφόσον είδες θετικό είσαι σε  ωορρηξία σίγουρα 

Σε ευχαριστώ πολύ!!! Αχ πάλι καλά γιατί λέω τι γίνεται κ αυτόν τον μήνα. Επαφές είχαμε 15η, 16η, 18η,19η κ θα έχουμε κ σμρ κ αύριο οπότε πιστεύω ότι θα είμαστε καλά ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Mantarini είπε:

@Tina23 οι εξετάσεις μας πάνω κάτω είναι ίδιες. και εγώ αυξημένη fsh και χαμηλή η Lh όπως και η άμη μου βγήκε αρκετά χαμηλή. ο γυναικολόγος μου μου έδωσε περιθώριο 3 μήνες μήπως τα καταφέρουμε μόνοι μας, αν όχι θα το συζητήσουμε για το πως θα κινηθούμε. 

Εγώ απο εχτές διαβαζω και διαβάζω οι περισσότερες γυναίκες πήραν την κατάσταση στα χέρια τους και πήγαν με εξωσωματική, εγώ με το σύζυγο δεν είμαστε διατεθειμένοι να μπούμε σε αυτή τη διαδικασία, όχι επειδή "σνομπάρουμε' την εξωσωματική αλλά γιατί οικονομικά δεν το αντέχουμε! Έχουμε ένα παιδάκι, το κοριτσάκι μας και όσο και αν με πονάει όταν με ρωτάει εκείνη γιατί δεν έχει αδερφάκι νομίζω σιγά σιγά πρέπει να αρχίσω να της μιλάω ότι μάλλον δεν θα έχει ποτέ αδερφάκι. Γενικά μου έκατσε βαριά αυτό με την ΑΜΗ, στεναχωρήθηκα αρκετά, είπα και στον άντρα μου ότι εμείς αντί να κοιτάξουμε να κάνουμε οικογένεια όταν έπρεπε, χτίζαμε ντουβάρια (κάναμε ανακαίνιση το σπίτι μας). Τέλος πάντων, σήμερα είμαστε καλύτερα και κάπως το δουλεύω μέσα μου για να μην τρέφω πολλές ελπίδες.  

Κορίτσι μου, συγγνωμη που παρεμβαίνω, αλλά το μήνυμά σου μίλησε στην καρδιά μου, γιατί κι εμείς για το δεύτερο προσπαθούμε (και με εξωσωματική και μόνοι μας) και δεν έρχεται. Κι εγώ με χαμηλή ΑΜΗ πια, οριακή fsh στο 12- 13 και λίγα ωάρια κάθε μήνα. Αλλά εγώ είμαι μεγαλύτερη από εσένα. Εσύ στα 36 σου, αν διάβασα καλά, μην τα παρατήσεις. Είσαι νέα για υποβοηθούμενη. Και με φυσικό τρόπο δηλαδή, δεν αποκλείεται αφού ήδη έχεις ένα παιδί.

Υπάρχουν και ήπιες μορφές υποβοηθούμενης σε γυναίκες με λίγα αποθέματα ωοθηκών. Φυσικοί κύκλοι, φυσικοί τροποποιημένοι, λίγα ή καθόλου φάρμακα και φυσικά χαμηλότερο κόστος. Ούτε κατά διάνοια όσο κοστίζει ένας ολοκληρωμένος κύκλος εξωσωματικής. Εγώ θα σου έλεγα να πάρετε μια ενημέρωση, γιατί είναι κρίμα να το αφήσεις απ΄   τα 36 σου.

Καλά κάνατε και οργανώσατε την ζωή σας. Να μην έχεις τύψεις. Δεν το ξέρεις πώς έρχονται τα πράγματα, κανείς μας δεν ξεκινάει με την ιδέα ότι είναι υπογόνιμος. Κι εγώ τα ίδια λέω ότι τα καθυστερήσαμε όλα και μακάρι να τα ήξερα νωρίτερα. Αλλά όλα για καλό γίνονται τελικά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα κορίτσια! Πως είστε; έχουμε καμία κοπέλα σε αναμονή περιόδου τώρα κοντά;

Εγώ θα παω αύριο για τις εξετάσεις ούρων και την καλλιέργεια να δούμε αν έχω καθαρίσει από την ουρολοίμωξη..που το εύχομαι γιατί δεν ξέρω τι άλλο θα κάνω :P πίνω και μανόζη προληπτικά που και που..ο σύντροφος καθάρισε από το μικρόβιο και ειμαστε οκ απο αυτή την πλευρά..

δεν θυμάμαι αν σας είχα πει και για το θεμα της θρομβοφιλίας..είχα κάνει κάποιες εξετάσεις οι οποίες βγήκαν καλές εκτός απο εναν γονότυπο αλλά δεν μας ανησυχεί σε κάτι και δεν ευθύνεται για τις βιοχημικές που είχα..μου είπε όμως ο αιματολόγος ότι δεν έχω κάνει το πλήρες πακέτο και όταν το επιθυμώ ξανά να παω να το κάνω για να μου φύγει από το κεφάλι αυτή η περίπτωση της θρομβοφιλίας..από την μια λεω να ξεκινήσουμε ξανά προσπάθειες με τον νεο χρόνο από την άλλη θέλω τόσο πολύ από τον επόμενο κύκλο κιόλας..αχ αυτή η επιθυμία..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η RAM21 είπε:

Κορίτσι μου, συγγνωμη που παρεμβαίνω, αλλά το μήνυμά σου μίλησε στην καρδιά μου, γιατί κι εμείς για το δεύτερο προσπαθούμε (και με εξωσωματική και μόνοι μας) και δεν έρχεται. Κι εγώ με χαμηλή ΑΜΗ πια, οριακή fsh στο 12- 13 και λίγα ωάρια κάθε μήνα. Αλλά εγώ είμαι μεγαλύτερη από εσένα. Εσύ στα 36 σου, αν διάβασα καλά, μην τα παρατήσεις. Είσαι νέα για υποβοηθούμενη. Και με φυσικό τρόπο δηλαδή, δεν αποκλείεται αφού ήδη έχεις ένα παιδί.

Υπάρχουν και ήπιες μορφές υποβοηθούμενης σε γυναίκες με λίγα αποθέματα ωοθηκών. Φυσικοί κύκλοι, φυσικοί τροποποιημένοι, λίγα ή καθόλου φάρμακα και φυσικά χαμηλότερο κόστος. Ούτε κατά διάνοια όσο κοστίζει ένας ολοκληρωμένος κύκλος εξωσωματικής. Εγώ θα σου έλεγα να πάρετε μια ενημέρωση, γιατί είναι κρίμα να το αφήσεις απ΄   τα 36 σου.

Καλά κάνατε και οργανώσατε την ζωή σας. Να μην έχεις τύψεις. Δεν το ξέρεις πώς έρχονται τα πράγματα, κανείς μας δεν ξεκινάει με την ιδέα ότι είναι υπογόνιμος. Κι εγώ τα ίδια λέω ότι τα καθυστερήσαμε όλα και μακάρι να τα ήξερα νωρίτερα. Αλλά όλα για καλό γίνονται τελικά. 

 

Σας καταλαβαίνω κορίτσια.. και εγώ παθούσα. Στα 38 μου γέννησα το 1ο μου παιδί με φυσιολογική σύλληψη.. 39 ετών έμεινα ξαν΄ά εγκυος αλλά ήταν βιοχημική.. Μετά ξεκίνησε ο κυκεώνας..  η απόξεση μου αφησε συμφύσεις στον τράχηλο, υστεροσκοπιση. Στη συνέχεια για  εναν χρ΄όνο προσπαθούσαμε μόνοι μας και κάναμε και μια σπερματέγχυση αλλα τιποτα!
Στα 40,5 κατέληξα σε εξωσωματική! διαγνώστηκα με πρόωρη γήρανση, ΑΜΗ 0.05! και fsh 15-16 περίπου.. φυσικοί κύκλοι, ωοληψίες και πολύς πολύς κοπος και χρονος, (έναν ολόκληρο χρόνο μου πήρε) για να μαζέψω μόνο 2 έμβρυα! τα εβαλα έμεινα έγκυος και.. αποβολή στην 9η 10η βδομάδα..
ξανά φυσικός κύκλος! μάζεψα 1! το εβαλα. αρνητική χοριακή! είχε ΄ήδη ξεκινησει και ο κοβιντ..  καπου εκει σταμάτησα και αποφασίσαμε να πάμε με δανεικά..  εμεινα αμέσως έγκυος και εχω ακομα ενα παιδάκι 2,5 χρονών τωρα!! Ξέρω πως δεν επιλέγουν πολλοι τα δανεικά για 2ο παιδι όταν εχουν ηδη ενα παιδι βιολογικο και απο τις δύο πλευρές. 
Αλλά αν καποια το σκέφτεται και διστάζει, πραγματικά να το προχωρήσει! Δεν υπάρχει καμία μα καμία διαφορά συναισθηματική, το ξεχνάω πως ειναι δανεικά! γελάω ΄όταν μου λένε οτι τους θυμιζει εμενα μικρη!! Επίσης μοιάζουν τοσο πολυ μεταξυ τους! 



 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σ' ευχαριστώ που μοιράστηκες την ιστορία σου. Είχα διαβάσει ότι πήγες με δωρεά και πραγματικά είσαι παράδειγμα που είσαι τόσο γενναία και επέμεινες τόσο για το 2ο παιδάκι. Εγώ δεν έχω τόσες αντοχές πια. Ούτε ξέρω αν θα μπαίναμε οικονομικά και συναισθηματικά στη διαδικασία να πάμε με δωρεά. Έχω ήδη κάνει δύο ετ, μία με το απόθεμά μου και μία με νέα φουλ προσπάθεια. Για το 2ο μιλάω πάντα, το 1ο άλλη ιστορία. Πήρα βιοχημικές και τις δύο φο΄ρές. Ο γιατρός μου με αποθάρρυνε για την ποιότητα των ωαρίων μου πλέον (αν και έχω 2-3 ωάρια κάθε μήνα). Άλλαξα γιατρό και προσπάθησα να κάνω άλλη μία προσπάθεια τον περασμένο Ιούνιο, πήγα σε έναν πολύ γνωστό, αλλά απογοητεύτηκα, γιατί ήταν εκτός τόπου και χρόνου. Μην μπαίνω σε λεπτομέρειες και μην καταχρώμαστε το θεματάκι των κοριτσιών που δεν συζητούν για εξωσωματική.

Απλά ήθελα να πω στην κοπέλα ότι η υποβοηθούμενη δεν είναι αποκλειστικά η εξωσωματική με ακριβά φάρμακα. Και ότι πρέπει να έχει ελπίδες στα 36 της. Έχει πολύ χρόνο, έστω και με λίγα ωάρια. Κι εγώ 38 ήμουν όταν έμεινα έγκυος στο πρώτο, με εξωσωματική από δική μου επιλογή, χωρίς άλλα προβλήματα. 

Αν θέλεις στείλε μου σε πμ ποιον γιατρό είχες στην προσπάθεια για το 2ο και αν έμεινες ευχαριστημένη απ' την προσέγγιση (γιατί απ' το αποτέλεσμα, δεν το συζητώ!). ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mantariniθα στο πω στα ισα οπως θα το ελεγα στην κολλητη μου. ΛΕΣ ΒΛΑΚΕΙΕΣ! Τιποτα δεν τελειωσε. Οι τιμές ολες ειναι ενδεικτικες. Κανενας δεν μπορει να προαποφασισει αν θα κανεις αλλο παιδακι η οχι. Κατ αρχας τ διαστημα που προσπαθειτε δεν ειναι μεγαλο. Δευτερον μια χαμηλη αμη δ σημαινει οτι απο τον επομενο κιολας μηνα θα σου τελειώσει το αποθεμα η οτι τα ωαρια σου δ ειναι ποιοτικα για την επίτευξη εγκυμοσυνης. Σίγουρα μετα τα 35 δεν εχουμε την εικονα αποθεματων που ειχαμε στα 25. Καπου δηλαδή είναι και αναμενομενο. Κακως σκεφτεσαι ετσι. Οπως σου εγραψε κ μια κοπελα παραπανω υπαρχουν πολλες λυσεις πριν την εξωσωματικη και φυσικα κανενας απο οτι καταλαβα δ σ μιλησε για εξωσωματικη. Επίσης το ποτε θα αποφασισει το καθε ζευγαρι να φερει ενα παιδι στον κόσμο, ειτε είναι το 1ο ειτε το 2ο ειτε το 10ο σιγουρα λαμβάνει πολλα υποψιν του. Ναι κανατε ανακαινιση, θελατε να ανεβασετε το επιπεδο της καθημερινής σας ζωης. Και? Σκεψου πως ήσουν πριν 3 χρόνια πχ.. ηθελες τοτε 2ο? Για να το ξεκινησες τωρα παει να πει οτι τωρα ειναι για σας οι καλύτερες συνθηκες απο οικονομικα, δουλεια,περιβαλλον κτλ. Μην σκεφτεσαι αρνητικα. Ειμαι σιγουρη οτι πολυ πολυ συντομα θα μεινεις και πάλι εγκυος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η RAM21 είπε:

Σ' ευχαριστώ που μοιράστηκες την ιστορία σου. Είχα διαβάσει ότι πήγες με δωρεά και πραγματικά είσαι παράδειγμα που είσαι τόσο γενναία και επέμεινες τόσο για το 2ο παιδάκι. Εγώ δεν έχω τόσες αντοχές πια. Ούτε ξέρω αν θα μπαίναμε οικονομικά και συναισθηματικά στη διαδικασία να πάμε με δωρεά. Έχω ήδη κάνει δύο ετ, μία με το απόθεμά μου και μία με νέα φουλ προσπάθεια. Για το 2ο μιλάω πάντα, το 1ο άλλη ιστορία. Πήρα βιοχημικές και τις δύο φο΄ρές. Ο γιατρός μου με αποθάρρυνε για την ποιότητα των ωαρίων μου πλέον (αν και έχω 2-3 ωάρια κάθε μήνα). Άλλαξα γιατρό και προσπάθησα να κάνω άλλη μία προσπάθεια τον περασμένο Ιούνιο, πήγα σε έναν πολύ γνωστό, αλλά απογοητεύτηκα, γιατί ήταν εκτός τόπου και χρόνου. Μην μπαίνω σε λεπτομέρειες και μην καταχρώμαστε το θεματάκι των κοριτσιών που δεν συζητούν για εξωσωματική.

Απλά ήθελα να πω στην κοπέλα ότι η υποβοηθούμενη δεν είναι αποκλειστικά η εξωσωματική με ακριβά φάρμακα. Και ότι πρέπει να έχει ελπίδες στα 36 της. Έχει πολύ χρόνο, έστω και με λίγα ωάρια. Κι εγώ 38 ήμουν όταν έμεινα έγκυος στο πρώτο, με εξωσωματική από δική μου επιλογή, χωρίς άλλα προβλήματα. 

Αν θέλεις στείλε μου σε πμ ποιον γιατρό είχες στην προσπάθεια για το 2ο και αν έμεινες ευχαριστημένη απ' την προσέγγιση (γιατί απ' το αποτέλεσμα, δεν το συζητώ!). ❤️

@Lisaki 80 σε σένα απάντησα στο προηγούμενο μήνυμα. Ξέχασα να κάνω παράθεση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




  • Απαντήσεις

    • @Mantariniθα στο πω στα ισα οπως θα το ελεγα στην κολλητη μου. ΛΕΣ ΒΛΑΚΕΙΕΣ! Τιποτα δεν τελειωσε. Οι τιμές ολες ειναι ενδεικτικες. Κανενας δεν μπορει να προαποφασισει αν θα κανεις αλλο παιδακι η οχι. Κατ αρχας τ διαστημα που προσπαθειτε δεν ειναι μεγαλο. Δευτερον μια χαμηλη αμη δ σημαινει οτι απο τον επομενο κιολας μηνα θα σου τελειώσει το αποθεμα η οτι τα ωαρια σου δ ειναι ποιοτικα για την επίτευξη εγκυμοσυνης. Σίγουρα μετα τα 35 δεν εχουμε την εικονα αποθεματων που ειχαμε στα 25. Καπου δηλαδή είναι και αναμενομενο. Κακως σκεφτεσαι ετσι. Οπως σου εγραψε κ μια κοπελα παραπανω υπαρχουν πολλες λυσεις πριν την εξωσωματικη και φυσικα κανενας απο οτι καταλαβα δ σ μιλησε για εξωσωματικη. Επίσης το ποτε θα αποφασισει το καθε ζευγαρι να φερει ενα παιδι στον κόσμο, ειτε είναι το 1ο ειτε το 2ο ειτε το 10ο σιγουρα λαμβάνει πολλα υποψιν του. Ναι κανατε ανακαινιση, θελατε να ανεβασετε το επιπεδο της καθημερινής σας ζωης. Και? Σκεψου πως ήσουν πριν 3 χρόνια πχ.. ηθελες τοτε 2ο? Για να το ξεκινησες τωρα παει να πει οτι τωρα ειναι για σας οι καλύτερες συνθηκες απο οικονομικα, δουλεια,περιβαλλον κτλ. Μην σκεφτεσαι αρνητικα. Ειμαι σιγουρη οτι πολυ πολυ συντομα θα μεινεις και πάλι εγκυος.
    • @Demy93 αντε ωραία  Μεγαλώνει το μωράκι σου και μας δίνεις κουράγιο ότι μεγαλώνοντας στρώνουν τα πράγματα (κι ας περνάνε φάσεις)  @Barbiee μακάρι να είναι άλμα και σε λίγες μερες να ηρεμήσει!  Να σου πω την αλήθεια σκέφτομαι ότι τον είχα χθες όλο αγκαλιά και κουράστηκα αλλά σε λίγα χρόνια θα του λέω να έρθει να με αγκαλιάσει και δεν θα θέλει.. και ας κρατήσω αυτές τις στιγμές κι ας είναι και δύσκολες ταυτόχρονα (κατάλαβες παρηγορια στον άρρωστο αυτά που σκέφτομαι αλλά κάτι πρέπει να σκεφτώ κι εγώ για να μην αποκαρδιωνομαι)
    • Σ' ευχαριστώ που μοιράστηκες την ιστορία σου. Είχα διαβάσει ότι πήγες με δωρεά και πραγματικά είσαι παράδειγμα που είσαι τόσο γενναία και επέμεινες τόσο για το 2ο παιδάκι. Εγώ δεν έχω τόσες αντοχές πια. Ούτε ξέρω αν θα μπαίναμε οικονομικά και συναισθηματικά στη διαδικασία να πάμε με δωρεά. Έχω ήδη κάνει δύο ετ, μία με το απόθεμά μου και μία με νέα φουλ προσπάθεια. Για το 2ο μιλάω πάντα, το 1ο άλλη ιστορία. Πήρα βιοχημικές και τις δύο φο΄ρές. Ο γιατρός μου με αποθάρρυνε για την ποιότητα των ωαρίων μου πλέον (αν και έχω 2-3 ωάρια κάθε μήνα). Άλλαξα γιατρό και προσπάθησα να κάνω άλλη μία προσπάθεια τον περασμένο Ιούνιο, πήγα σε έναν πολύ γνωστό, αλλά απογοητεύτηκα, γιατί ήταν εκτός τόπου και χρόνου. Μην μπαίνω σε λεπτομέρειες και μην καταχρώμαστε το θεματάκι των κοριτσιών που δεν συζητούν για εξωσωματική. Απλά ήθελα να πω στην κοπέλα ότι η υποβοηθούμενη δεν είναι αποκλειστικά η εξωσωματική με ακριβά φάρμακα. Και ότι πρέπει να έχει ελπίδες στα 36 της. Έχει πολύ χρόνο, έστω και με λίγα ωάρια. Κι εγώ 38 ήμουν όταν έμεινα έγκυος στο πρώτο, με εξωσωματική από δική μου επιλογή, χωρίς άλλα προβλήματα.  Αν θέλεις στείλε μου σε πμ ποιον γιατρό είχες στην προσπάθεια για το 2ο και αν έμεινες ευχαριστημένη απ' την προσέγγιση (γιατί απ' το αποτέλεσμα, δεν το συζητώ!). ❤️
    • Πρέπει να περνάμε το ίδιο…και εμένα είναι πολύ γκρινιάρα έχει δυναμώσει και το κλάμα και δεν κοιμάται εύκολα…αρνείται να φάει, το βράδυ ξύπνησε 3 φορές ενώ κοιμόταν σερί…δύσκολα κορίτσια υπομονή 🙏🏻
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...