Μετάβαση σε περιεχόμενο

"Με τα χρώματα του Οκτώβρη στέλνω σε όλους μια ευχή, να γεμίσουν οι κοιλίτσες με μωρά κι όχι φαΐ " 🧿🤰


Maria98

Recommended Posts

στις πριν 2 ώρες, ο/η Tina23 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα, σήμερα βγήκαν και οι δικές μου εξετάσεις.. Σας ανεβάζω μια εικόνα, μπας και ρίξετε λίγο τα φώτα σας 🔦💡 εσείς που ξέρετε γιατί εγώ ποτέ κατάφερα να καταλάβω τις τιμές και ποιες είναι ιδανικές 🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️ και πάντα στεναχωριέμαι κ απογοητευομαι. 

Screenshot_20241022_150336.jpg

Είναι λίγο τσιμπημενη η fsh σε σχέση με την lh.. έχεις παρακολουθήσει τα αποθέματα με υπέρηχο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Sandyb είπε:

Καλησπέρα, όλες μέσα στα φυσιολογικά όρια φαίνονται απλά αυτό που ξέρω είναι ότι ιδανικά θέλουμε τον λόγο fsh:lh να είναι 1.. αμη έχεις κάνει? Βέβαια η fsh διαφέρει από κύκλο σε κύκλο συνήθως κάνουν μια επαναληπτική.. θα σου πει και ο γιατρός σου γιατί εμας τις ψειριζανε πολύ τις ορμονικές στην εξωσωματική και μπορεί να ισχύει και κάτι άλλο..

Έχω κάνει ναι, είναι 1,00ng/mL. Έχω αναφέρει ότι έχω πρόωρη γήρανση ωοθηκών, οπότε εξου και η τόση χαμηλή ΑΜΗ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Γιάννα 36 είπε:

Είναι λίγο τσιμπημενη η fsh σε σχέση με την lh.. έχεις παρακολουθήσει τα αποθέματα με υπέρηχο?

Σε δύο κύκλους μόνο. Στον έναν κύκλο τα πράγματα ήταν πολύ χάλια. Και στον άλλον κύκλο ήταν κάπως καλύτερα. Μεταξύ των δύο κύκλων αυτών υπήρξε ένα διάστημα περίπου 2μιση - 3 μηνών όπου είχα ξεκινήσει κάποιες βιταμίνες. Από τότε δεν έχω παρακολουθήσει γιατί ήταν στο πρόγραμμα να κάνω  σαλπιγγογραφια και μετά υστεροσκοπηση. Τον Αύγουστο είχα μια βιοχημικη. Και τώρα λέμε να ξεκινήσουμε ξανά τις προσπαθειες 🤷🏻‍♀️🤷🏻‍♀️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Diwni είπε:

@Tina23 φυσιολογικες φαίνονται κορίτσι μου. Γιατι απογοητευσαι? 

Γιατί δεν καταλαβαίνω πόσο πρέπει να είναι για να θεωρούνται καλες οι τιμές 🤭🤭🤭🤭  και δεδομένου του ιστορικού (με το θέμα που έχω με τις ωοθήκες) αγχώνομαι περισσότερο. 😟😟

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Tina23 είπε:

Έχω κάνει ναι, είναι 1,00ng/mL. Έχω αναφέρει ότι έχω πρόωρη γήρανση ωοθηκών, οπότε εξου και η τόση χαμηλή ΑΜΗ. 

Α σορυ δεν το ειχα διαβάσει.. κάτι τέτοιο ξέρω ότι δείχνει και ο λόγος fsh:lh γι'αυτό σε ρώτησα.. όλα καλά θα πάνε!!! δεν ξέρω την ηλικία σου αλλά είχα αμη 0.6 στα 33 μου.. παρόλα αυτά είχα πάει καλά τότε, δεν μας επηρέασε πολύ.. προσπαθείτε καιρό? Είστε πολλές κοπέλες στο θεμα και σας μπερδεύω ακόμα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πήγα να παρω καποια δωρα για βαπτίσεις και με επιασαν τα ζουμια μεσα στα μωρουδιακα. Αραγε να αποκτήσω ποτέ δικο μου θα τα καταφέρω. Αλλη μια περίοδος με απειρη μοναξιά και σκέψεις. Ευτυχώς υπάρχει αυτή εδω η ομάδα🌈🤍🙂↕️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sandyb είπε:

Α σορυ δεν το ειχα διαβάσει.. κάτι τέτοιο ξέρω ότι δείχνει και ο λόγος fsh:lh γι'αυτό σε ρώτησα.. όλα καλά θα πάνε!!! δεν ξέρω την ηλικία σου αλλά είχα αμη 0.6 στα 33 μου.. παρόλα αυτά είχα πάει καλά τότε, δεν μας επηρέασε πολύ.. προσπαθείτε καιρό? Είστε πολλές κοπέλες στο θεμα και σας μπερδεύω ακόμα..

Δεν πειράζει, μη ζητάς συγγνώμη, όπως είπες είμαστε πάρα πολλές και γίνεται χαμός 🤭🤭

Είμαι 38 και προσπαθούμε στο χαλαρό περίπου 2 χρόνια αλλά τους τελευταίους μήνες έχουμε μπει πιο ζεστά στο θέμα αυτό. Τον Αύγουστο δυστυχώς είχα μια βιοχημικη. 

Επειδή δεν γνωρίζω εσύ έχεις παιδάκι;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου να ρωτήσω.. έχω παρατηρήσει απο τότε που μπήκαμε πάλι σε διαδικασία για σύλληψη τα χει παίξει λίγο το σώμα. Μπαίνω στην ωορρηξία και ήδη νιώθω το στήθος στο πλάι κάπως πιο πρησμένο και όταν το πιέζω σαν να με πονάει, κάτι που γενικά το ένιωθα λίγο πριν την περίοδο. Το έχετε παθει γενικά; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η evaa__ είπε:

Πήγα να παρω καποια δωρα για βαπτίσεις και με επιασαν τα ζουμια μεσα στα μωρουδιακα. Αραγε να αποκτήσω ποτέ δικο μου θα τα καταφέρω. Αλλη μια περίοδος με απειρη μοναξιά και σκέψεις. Ευτυχώς υπάρχει αυτή εδω η ομάδα🌈🤍🙂↕️

Θα ρθει κορίτσι μου! Όπως για όλες μας εδώ σίγουρα 🙏🏻 Πόσο είσαι, πόσο καιρό "προσπαθείτε" ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η evaa__ είπε:

Πήγα να παρω καποια δωρα για βαπτίσεις και με επιασαν τα ζουμια μεσα στα μωρουδιακα. Αραγε να αποκτήσω ποτέ δικο μου θα τα καταφέρω. Αλλη μια περίοδος με απειρη μοναξιά και σκέψεις. Ευτυχώς υπάρχει αυτή εδω η ομάδα🌈🤍🙂↕️

Πολλά χρόνια αγόραζα δώρα για βαπτίσεις, για παιδιά φίλων μας.... Έβγαινα από τα μαγαζιά και βουρκωνα, ένας αναστεναγμός κάθε φορά... Και όσο περνούσαν τα χρόνια τόσο πιο πολύ βυθιζομουν στη θλίψη.... 

Δε ξέρω πότε... Όμως αυτό που μπορώ να σου πω με σιγουριά είναι ότι θα έρθει και το δικό σου μωράκι! 

Αφού μπόρεσα εγώ... Σίγουρα μπορεί τότε όποια κοπέλα το επιθυμεί. 

Μη χάνεις το κουράγιο σου! 

Μεγάλη αγκαλιά....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Tina23 είπε:

Έχω κάνει ναι, είναι 1,00ng/mL. Έχω αναφέρει ότι έχω πρόωρη γήρανση ωοθηκών, οπότε εξου και η τόση χαμηλή ΑΜΗ. 

Απ'τή στιγμή που έχεις πρόωρη γήρανση είναι λογικό να υπάρχει αυτή η αναλογία fsh/lh.. αν έχετε όμως πετύχει σύλληψη θα πετύχετε ξανά! Θέλει να βρεθεί ο κατάλληλος κύκλος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η peacock είπε:

Πολλά χρόνια αγόραζα δώρα για βαπτίσεις, για παιδιά φίλων μας.... Έβγαινα από τα μαγαζιά και βουρκωνα, ένας αναστεναγμός κάθε φορά... Και όσο περνούσαν τα χρόνια τόσο πιο πολύ βυθιζομουν στη θλίψη.... 

Δε ξέρω πότε... Όμως αυτό που μπορώ να σου πω με σιγουριά είναι ότι θα έρθει και το δικό σου μωράκι! 

Αφού μπόρεσα εγώ... Σίγουρα μπορεί τότε όποια κοπέλα το επιθυμεί. 

Μη χάνεις το κουράγιο σου! 

Μεγάλη αγκαλιά....

Μία από τα ίδια... Και όταν πλέον μπήκα στη διαδικασία της εξωσωματικής κι απέτυχε η πρώτη έμβρυο μεταφορά, έμειναν στο περιβάλλον μου έγκυες όσες φίλες και συγγενείς δεν είχαν ακόμα παιδί ή έκαναν το δεύτερο, τρίτο.. απανωτά όμως! Εκεί κρασαρα θυμάμαι αλλά ευτυχώς για λίγο! Σκεφτόμουν πως θα έρθει και η σειρά μου αν συνεχίσω🥹

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα!

Λοιπόν τα καφέ ξεκίνησαν 9η μέρα από το θετικό τεστ ωορρηξίας...κ σήμερα 14η μέρα ήρθε πολύ αίμα! Η γυναικολόγος Μ είπε από τον επόμενο κύκλο μόλις βρω την ωορρηξία να ξεκινήσω utrogestan..και 14η μέρα να κάνω χορική!

Στην πρώτη Μ εγκυμοσύνη είχα περίοδο δεν είχα καταλάβει ότι έμεινα έγκυος..κ μόλις τ ανακαλύψαμε κάναμε εξέταση προγεστερόνης κ ήταν 1... οπότε μάλλον έχουμε θέμα με την προγεστερόνη για αυτό Μ είπε τα ουτρο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Naty_ είπε:

Θα ρθει κορίτσι μου! Όπως για όλες μας εδώ σίγουρα 🙏🏻 Πόσο είσαι, πόσο καιρό "προσπαθείτε" ; 

33 είμαι.. Δεν προσπαθούμε πολύ καιρό 6 μήνες..Ο γιατρός μου ειπε απο το νέο ετος αν δεν έχω μείνει να μπούμε σε διαδικασία εξετάσεων..Δεν απογοητεύομαι ξερω ότι είναι νωρις και ο δρόμος μπορεί να είναι εύκολος αλλα και πολυ δύσκολος.. Αλλά.. υπάρχουν και αυτες οι μέρες που είναι πιο δύσκολες και σκέφτομαι μηπως ειμαι μεγαλη μήπως βρουμε κάποιο πρόβλημα όλα αυτά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η peacock είπε:

Πολλά χρόνια αγόραζα δώρα για βαπτίσεις, για παιδιά φίλων μας.... Έβγαινα από τα μαγαζιά και βουρκωνα, ένας αναστεναγμός κάθε φορά... Και όσο περνούσαν τα χρόνια τόσο πιο πολύ βυθιζομουν στη θλίψη.... 

Δε ξέρω πότε... Όμως αυτό που μπορώ να σου πω με σιγουριά είναι ότι θα έρθει και το δικό σου μωράκι! 

Αφού μπόρεσα εγώ... Σίγουρα μπορεί τότε όποια κοπέλα το επιθυμεί. 

Μη χάνεις το κουράγιο σου! 

Μεγάλη αγκαλιά....

Σ ευχαριστώ πολύ!!! Μακαρι να έρθει καποια στιγμή και σε μένα 🙏Η σκέψη οτι δεν θα έρθει ποτέ είναι ισως αυτό που με φοβίζει περισσότερο 🙂↕️🙏 Προσπαθώ να σκέφτομαι θετικά αλλά μερικές φορές δεν το πετυχαίνω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Angie N. είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, θέλω να ρωτήσω σχετικά με μια εξέταση που μου είπε ο γιατρός μου να κάνω, είναι υπέρηχος καρδιάς του εμβρύου. Έχει κάνει κάποια άλλη αυτή την εξέταση; Σε τι χρησιμεύει και ποια η εμπειρία σας;

Γεια σου, με το καλό το μωράκι σας! Εγώ αν και δεν είχα κάποιο εύρημα. μετά την Β επιπέδου με συμβούλευσε η γυναίκα του γιατρού μου που έκανε την Β επιπέδου, να το κάνω καθαρά προληπτικά! Κοιτούν με περισσότερη λεπτομέρεια την καρδιά του εμβρύου. Είχα πάει στο μητέρα και το έκανα, όλα καλά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 57 λεπτά, ο/η evaa__ είπε:

33 είμαι.. Δεν προσπαθούμε πολύ καιρό 6 μήνες..Ο γιατρός μου ειπε απο το νέο ετος αν δεν έχω μείνει να μπούμε σε διαδικασία εξετάσεων..Δεν απογοητεύομαι ξερω ότι είναι νωρις και ο δρόμος μπορεί να είναι εύκολος αλλα και πολυ δύσκολος.. Αλλά.. υπάρχουν και αυτες οι μέρες που είναι πιο δύσκολες και σκέφτομαι μηπως ειμαι μεγαλη μήπως βρουμε κάποιο πρόβλημα όλα αυτά...

Καλησπέρα και απο εμένα, η ηλικία σου είναι μια χαρά. 6 μήνες δεν είναι μεγάλο χρονικό διάστημα.  Μην σε παίρνει απο κάτω.  Στον λέω εγώ που το πρώτο παιδί το γέννησα στα 31 και στα 35 ξεκίνησα να σκέφτομαι για δεύτερο το οποίο μετά από κάποιες δυσκολίες και παλινδρομες(λόγω θέματος υγείας που διαγνωστηκα κατά τύχη μετά από καιρό),δεν πίστευα πως θα καταφέρω να ξαναμεινω έγκυος και όμως είμαι στην 11η εβδομάδα στα 39 και κατι πατημενα και Παρασκευή πάω για την αυχενική.

Μην το βάζετε κάτω, μπορεί σε κάποιες να καθυστερεί να έρθει αλλά θα έρθει ένα γερό μωρό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Tina23 είπε:

Δεν πειράζει, μη ζητάς συγγνώμη, όπως είπες είμαστε πάρα πολλές και γίνεται χαμός 🤭🤭

Είμαι 38 και προσπαθούμε στο χαλαρό περίπου 2 χρόνια αλλά τους τελευταίους μήνες έχουμε μπει πιο ζεστά στο θέμα αυτό. Τον Αύγουστο δυστυχώς είχα μια βιοχημικη. 

Επειδή δεν γνωρίζω εσύ έχεις παιδάκι;; 

Ω λυπάμαι για τη βιοχημική, είναι δύσκολο, είχα κ γω μια παλινδρομη κύηση. κοντά είμαστε σε ηλικία εγώ πλέον 37. Ναι έχω ένα παιδάκι 2.5 χρόνων το οποίο αποκτήσαμε με εξωσωματική και τώρα πάμε για δεύτερο, είπαμε να προσπαθήσουμε λίγο φυσιολογικά μπας και είμαστε πιο τυχεροι.. αν και δεν έχω σκοπό να το παλέψω για πολύ θα ξανακάνω εξωσωματική.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η ΜαρίαΔημήτρης είπε:

Καλησπέρα και απο εμένα, η ηλικία σου είναι μια χαρά. 6 μήνες δεν είναι μεγάλο χρονικό διάστημα.  Μην σε παίρνει απο κάτω.  Στον λέω εγώ που το πρώτο παιδί το γέννησα στα 31 και στα 35 ξεκίνησα να σκέφτομαι για δεύτερο το οποίο μετά από κάποιες δυσκολίες και παλινδρομες(λόγω θέματος υγείας που διαγνωστηκα κατά τύχη μετά από καιρό),δεν πίστευα πως θα καταφέρω να ξαναμεινω έγκυος και όμως είμαι στην 11η εβδομάδα στα 39 και κατι πατημενα και Παρασκευή πάω για την αυχενική.

Μην το βάζετε κάτω, μπορεί σε κάποιες να καθυστερεί να έρθει αλλά θα έρθει ένα γερό μωρό.

@ΜαρίαΔημήτρηςΣ ευχαριστω πολύ! Να χαίρεσαι το παιδάκι σου και με μια τελειομηνη εγκυμοσύνη εύχομαι 🙏🤍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Tina23 οι εξετάσεις μας πάνω κάτω είναι ίδιες. και εγώ αυξημένη fsh και χαμηλή η Lh όπως και η άμη μου βγήκε αρκετά χαμηλή. ο γυναικολόγος μου μου έδωσε περιθώριο 3 μήνες μήπως τα καταφέρουμε μόνοι μας, αν όχι θα το συζητήσουμε για το πως θα κινηθούμε. 

Εγώ απο εχτές διαβαζω και διαβάζω οι περισσότερες γυναίκες πήραν την κατάσταση στα χέρια τους και πήγαν με εξωσωματική, εγώ με το σύζυγο δεν είμαστε διατεθειμένοι να μπούμε σε αυτή τη διαδικασία, όχι επειδή "σνομπάρουμε' την εξωσωματική αλλά γιατί οικονομικά δεν το αντέχουμε! Έχουμε ένα παιδάκι, το κοριτσάκι μας και όσο και αν με πονάει όταν με ρωτάει εκείνη γιατί δεν έχει αδερφάκι νομίζω σιγά σιγά πρέπει να αρχίσω να της μιλάω ότι μάλλον δεν θα έχει ποτέ αδερφάκι. Γενικά μου έκατσε βαριά αυτό με την ΑΜΗ, στεναχωρήθηκα αρκετά, είπα και στον άντρα μου ότι εμείς αντί να κοιτάξουμε να κάνουμε οικογένεια όταν έπρεπε, χτίζαμε ντουβάρια (κάναμε ανακαίνιση το σπίτι μας). Τέλος πάντων, σήμερα είμαστε καλύτερα και κάπως το δουλεύω μέσα μου για να μην τρέφω πολλές ελπίδες.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Προσθήκη...