Μετάβαση σε περιεχόμενο

"Με τα χρώματα του Οκτώβρη στέλνω σε όλους μια ευχή, να γεμίσουν οι κοιλίτσες με μωρά κι όχι φαΐ " 🧿🤰


Maria98

Recommended Posts

στις πριν 2 ώρες, ο/η Γιάννα 36 είπε:

4-5 pmol είναι η ΑΜΗ σου, είναι χαμηλουτσικη αλλά σημασία έχει ο υπέρηχος τι δείχνει. Μπορείς αν έχεις χρόνο να κάνεις μία παρακολούθηση ωορρηξίας με το γυναικολόγο. Κι ο άντρας σου σπερμοδιαγραμμα αλλά όχι σε διαγνωστικά απλά αλλά σε εξειδικευμένο.

Γιάννα μου ευχαριστώ πολύ για το μήνυμα σου! Έχω κανονίσει υπέρηχο στις 12/11 όπου θα συζητήσουμε και με τον γιατρό από κοντά. Ο άντρας μου ήταν Αθήνα την προηγούμενη εβδομάδα αλλά τελικά δεν έκανε σπερμοδιαγραμμα γιατί όπου πήρε τηλέφωνο του είπαν ότι η αποχή θα έπρεπε να ήταν 2 έως 4 μέρες και εμείς είχαμε να έρθουμε σε επαφή παραπάνω μέρες οπότε το αφήσαμε. Θα δούμε τώρα πως θα κινηθούμε γιατί εδώ στο νησί δεν γίνεται σωστά η διαδικασία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Elli13  συγχαρητήριααα, το σποράκι μεγαλώνει! Μίλησες με γιατρό, τι σου είπε; 

@marinamanoulitsa αχ αυτές οι "φίλες". Μετά τις εγκυμοσύνες μου - έκτοπη & αποβολές - άρχισαν να ξεκαθαρίζουν πολλά πράγματα. "Φίλες" που πέταξαν χολή και κακία για διάφορους λόγους, "φίλες" που πάντα ήθελα να κάνω πέρα και τελικά μου έδωσαν ακόμη έναν καλό λόγο να απομακρυνθώ. Όσο μεγαλώνουμε και όσο μας συμβαίνουν διάφορα - γιατί έτσι είναι η ζωή!- τόσο περισσότερο θα ξεκαθαρίζει το τοπίο. Ας μείνουν όσοι,ες αξίζουν πραγματικά κι ας είναι στα δάχτυλα του ενός χεριού! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Elli13 είπε:

Βγήκε η χοριακη μου είναι 199! Ήταν 40 την Παρασκευή. Οπότε θεωρώ είμαστε καλά!! 🧿🧿🥳🥳🙏🙏

Σούπερ ❣️❣️❣️❣️❣️🫶🫶🫶🫶💪💪💪🤰🏼🤰🏼🤰🏼 στο είπα εγώ θα πάνε όλα τέλεια 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mantarini είπε:

Γιάννα μου ευχαριστώ πολύ για το μήνυμα σου! Έχω κανονίσει υπέρηχο στις 12/11 όπου θα συζητήσουμε και με τον γιατρό από κοντά. Ο άντρας μου ήταν Αθήνα την προηγούμενη εβδομάδα αλλά τελικά δεν έκανε σπερμοδιαγραμμα γιατί όπου πήρε τηλέφωνο του είπαν ότι η αποχή θα έπρεπε να ήταν 2 έως 4 μέρες και εμείς είχαμε να έρθουμε σε επαφή παραπάνω μέρες οπότε το αφήσαμε. Θα δούμε τώρα πως θα κινηθούμε γιατί εδώ στο νησί δεν γίνεται σωστά η διαδικασία.

Μπορείτε να κάνετε σε δεύτερο χρόνο το σπερμοδιαγραμμα. Καθώς έχετε ήδη ένα παιδάκι, πιστεύω είναι θέμα χρόνου, να πέσετε στον καλό τον κύκλο!  Δεν σάς πήραν τα χρόνια! Σκέψου εγώ 36 γράφτηκα στο φόρουμ και ξεκίνησα προσπάθειες χαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Γιάννα 36 είπε:

Μπορείτε να κάνετε σε δεύτερο χρόνο το σπερμοδιαγραμμα. Καθώς έχετε ήδη ένα παιδάκι, πιστεύω είναι θέμα χρόνου, να πέσετε στον καλό τον κύκλο!  Δεν σάς πήραν τα χρόνια! Σκέψου εγώ 36 γράφτηκα στο φόρουμ και ξεκίνησα προσπάθειες χαχαχα

Μακάρι βρε κορίτσι μου, τι να πω! Μίλησα με τον γιατρό μου ξανά, θα πάω για τον υπέρηχο όπως είπα και μας δίνει περιθώριο ένα τρίμηνο. Μου είπε ότι δεν περίμενε αυτή την ΑΜΗ και ότι υπάρχει και περίπτωση λάθους αλλά για την ώρα αυτό έχουμε με αυτό θα πορευτούμε. Βήμα βήμα τι φορά και βλέπουμε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Καλή εβδομάδα! Προσπαθώ να σας διαβάσω γιατί έχω χάσει πολλά! 

Να πω μόνο για την επιλοχείο θλίψη ότι εκτός από το θέμα ορμόνες, το θεωρώ πολύ λογικό. Αλλάζει όλος μας ο κόσμος! Και μόνο ο δικός μας δυστυχώς... Μόνο μια άλλη μαμά μπορεί να μας καταλάβει.

Και να το πω και για όσες περιμένουν ή είναι στην προσπάθεια για μωράκι. Δεν είναι εύκολο κορίτσια. Φυσικά τα θέλουμε, φυσικά τα αγαπάμε αλλά σε μία μέρα αλλάζει όλος μας ο κόσμος. Σε μία μέρα είμαστε υπεύθυνες για ένα πλάσμα και όλες μας οι ανάγκες ξαφνικά έρχονται δεύτερες. Και όταν λέω ανάγκες, εννοώ και τις βασικές! Φαί, ύπνος, τουαλέτα. Και φυσικά όταν δεν κοιμάσαι σερί δεν γίνεται να είσαι χαρούμενη. Είσαι άνθρωπος.

Και μένεις μόνη σου με ένα μωρό (εκτός και έχεις βοήθεια) και δεν έχεις με ποιον να μιλήσεις, γιατί το πρωί συνήθως όλοι δουλεύουν και το απόγευμα είσαι κουρασμένη εσύ 😅 Γενικώς οι πρώτοι μήνες είναι ψιλό σκατά θεωρώ 😜 Ας το αποδεχτούμε 😜

Η γιατρειά; Βόλτες το πρωί με το καρότσι φουλ. Ο ήλιος κάνει καλό. Αρέσει και στο μωρό και δεν θα έχει τόση γκρίνια. Και να βρίσκεται χρόνο τελείως μόνες σας 😊 

Αγωνιστικός χαιρετισμούς στις μαμάδες 💪

Νομίζω θα πρέπει να ανοίξουμε ένα τέτοιο θέμα. Δυστυχώς δεν πολύ ακούγεται και είναι κρίμα . Στο πρώτο μου παιδάκι ήξερα για την επιλοχιο κατάθλιψη αλλά όχι για την θλίψη. Και πραγματικά νόμιζα κάτι μου συμβαίνει. Έκλαιγα σα να πενθουσα και δεν ήξερα τι λάθος έχω κάνει και γτ με κατηγορούσα και ας μη μιλήσω από περίγυρο (πεθερά -δυσκολη ) που μου άρπαζε το μωρό και δε με αφήνε να βγω έξω επειδή έτσι είναι τα ήθη και τα έθιμα. 

Πρέπει να ανοίξουμε το θέμα ξεχωριστά και είμαι σίγουρη όταν κάποια μαμάκα νιώσει έτσι και δει ότι δεν είναι η μόνη θα νιώσει καλύτερα θα μπορέσει και να μας μιλήσει γτ εγώ αυτό πίστευα μέχρι που ήρθε το μήνυμα απ' την @Lisaki 80 και καταλαβα ότι όλα είναι καλά είμαι νορμαλ και έχω κάθε δικαίωμα να κλαίω κι όχι να φοβάμαι να κλάψω να φοβάμαι να νιωσω έτσι. Είναι τόσα πολλά μετά τη γέννα που έχεις να διαχειριστείς . 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Νομίζω θα πρέπει να ανοίξουμε ένα τέτοιο θέμα. Δυστυχώς δεν πολύ ακούγεται και είναι κρίμα . Στο πρώτο μου παιδάκι ήξερα για την επιλοχιο κατάθλιψη αλλά όχι για την θλίψη. Και πραγματικά νόμιζα κάτι μου συμβαίνει. Έκλαιγα σα να πενθουσα και δεν ήξερα τι λάθος έχω κάνει και γτ με κατηγορούσα και ας μη μιλήσω από περίγυρο (πεθερά -δυσκολη ) που μου άρπαζε το μωρό και δε με αφήνε να βγω έξω επειδή έτσι είναι τα ήθη και τα έθιμα. 

Πρέπει να ανοίξουμε το θέμα ξεχωριστά και είμαι σίγουρη όταν κάποια μαμάκα νιώσει έτσι και δει ότι δεν είναι η μόνη θα νιώσει καλύτερα θα μπορέσει και να μας μιλήσει γτ εγώ αυτό πίστευα μέχρι που ήρθε το μήνυμα απ' την @Lisaki 80 και καταλαβα ότι όλα είναι καλά είμαι νορμαλ και έχω κάθε δικαίωμα να κλαίω κι όχι να φοβάμαι να κλάψω να φοβάμαι να νιωσω έτσι. Είναι τόσα πολλά μετά τη γέννα που έχεις να διαχειριστείς . 

Κορίτσια τι να λέμε τώρα? Πώς μας βομβαρδίζουν με εικόνες της τέλειας ζωής της τέλειας μαμάς με το τέλειο αφράτο μπεμπέ που τρώει και κοιμάται?  Δεν ξέρω γιατί πολλοι ωραιοποιουν τις καταστάσεις.. κι αν παλευες και καιρό για παιδί σε περνάνε και για τρελή κι αχάριστη αν γκρινιάξεις.. εγώ ζοριστηκα πολύ, κυρίως στο θέμα της μοναξιάς. Σού φέρονται - οι περισσότεροι- σαν να μην επιτρέπεται να νιώθεις κάτι αρνητικό ,αφού έχεις το μωράκι σου. Καλά το τι κλάμα είχα ρίξει..   καλό είναι πάντως να εξωτερικευουμε ότι νιώθουμε για να μην φτάσουμε μετά σε πιο δύσκολες καταστάσεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Elli13 είπε:

Βγήκε η χοριακη μου είναι 199! Ήταν 40 την Παρασκευή. Οπότε θεωρώ είμαστε καλά!! 🧿🧿🥳🥳🙏🙏

Πολλά πολλά συγχαρητήρια κορίτσι μου! Πανέμορφη μέρα για σένα με ένα κοριτσάκι που μόλις έγινε 1 και ένα σποράκι που μόλις έγινε 199! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ μέσα από την ψυχή μου όλες σας (δεν έχω άλλες αντιδράσεις). Και για τις ευχές για το μικρό μου κοριτσάκι, και για την εγκυμοσύνη. Είστε όλες μέσα στις προσευχές μου, δεν ξεχνάω ποτέ καμία γιατί ξέρω πόσο πονάει να θέλεις ένα μωράκι και να γίνεται άπιαστο όνειρο.

@marinamanoulitsa για το θέμα φιλία, μπορώ να γράψω σεντόνια ολόκληρα. Καμένη από πάνω μέχρι κάτω. Τόσο που πλέον έχω λίγες φίλες και καλές αλλά δυστυχώς όχι κολλητές. Όχι ότι δεν θέλω, αλλά έχω πληγωθεί τόσο πολύ, και από διαφορετικές φίλες στο πέρασμα των χρόνων, που έβαλα και εγώ πάνω από όλα την οικογένεια μου. Πριν έρθει το παιδάκι μου, ήταν ο καλός μου εκεί για όλα. Και φίλος, και σύντροφος και εραστής.. Εγώ θα πω μόνο ότι για να μιλήσει κάποιος άνθρωπος ετσι, με τέτοια λόγια, δεν υπήρξε ποτέ πραγματική φίλη, άρα καλύτερα να μην είναι στη ζωή σου. Ξέρω βέβαια πόσο στενάχωρο είναι αυτό, ειδικά όταν έχεις επενδύσει σε αυτή τη φιλία. Και εγώ από όταν γέννησα, έγινε ένα αυτόματο ξεκαθάρισμα. Λίγοι και καλοί!!

Για τα tantrums που λέτε, εμένα με αγχωνουν αρκετά.. Η δικιά μου είναι και λίγο νευρική, οπότε δεν ξέρω όταν έρθει αυτή η ώρα αν θα έχω την ψυχική δύναμη να το χειριστώ όπως πρέπει... Έχω και αυτό το κακό, δεν αντέχω να την ακούω να κλαίει, με πιάνει απίστευτο στρες, νιώθω σαν να χτυπάνε συναγερμοί στο κεφάλι μου. Ήταν πολύ πιο έντονο όσο ήταν βρεφακι, αλλά ως ένα βαθμό ακόμα το νιώθω.. Για καλή μου τύχη, η νονά της είναι ψυχολόγος, οπότε όλο και κάποια βοήθεια θα έχουμε..

Και μια φωτογραφία από την βόλτα μας σήμερα στον ήλιο 😊😊 Και να θυμάστε.. μετά τη βροχή, βγαίνει το ουράνιο τόξο 🌈🌈

IMG_20241021_160939.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Καλώς την το τι πέρασες για να έχεις τον κύριο με την προσωπικότητα εσύ το ξέρεις και κανένας δεν μπορεί να σε πει άχρηστη μάνα . Την γράφω και δε με νοιάζει ας λέει ότι θέλει η πεθερά.. ας τα έκανε καλύτερα ωυσς να μην είχα να μεγαλώνω και το δικό της παιδί λέω ψαψαψαψ

Σωστηηηη!! Τώρα άρχισα να τους γράφω όλους σιγά σιγά πιο πριν δεν μπορούσα επηρεαζομουν αρκετά.. ποιος ξέρει στο δεύτερο μπορεί από την αρχή να είμαι κουλ.. πω πω ρε κορίτσι τώρα τι μου θύμησες.. μιλούσαμε και τότε που προσπαθούσαμε πριν κάνα 3+ χρόνια.. πόσο με είχατε βοηθήσει όλες τότε μετά την αποβολή μου.. τι είχες περάσει κ συ.. πόσο είναι το δεύτερο σου παιδάκι τώρα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Elli13 είπε:

Σας ευχαριστώ μέσα από την ψυχή μου όλες σας (δεν έχω άλλες αντιδράσεις). Και για τις ευχές για το μικρό μου κοριτσάκι, και για την εγκυμοσύνη. Είστε όλες μέσα στις προσευχές μου, δεν ξεχνάω ποτέ καμία γιατί ξέρω πόσο πονάει να θέλεις ένα μωράκι και να γίνεται άπιαστο όνειρο.

@marinamanoulitsa για το θέμα φιλία, μπορώ να γράψω σεντόνια ολόκληρα. Καμένη από πάνω μέχρι κάτω. Τόσο που πλέον έχω λίγες φίλες και καλές αλλά δυστυχώς όχι κολλητές. Όχι ότι δεν θέλω, αλλά έχω πληγωθεί τόσο πολύ, και από διαφορετικές φίλες στο πέρασμα των χρόνων, που έβαλα και εγώ πάνω από όλα την οικογένεια μου. Πριν έρθει το παιδάκι μου, ήταν ο καλός μου εκεί για όλα. Και φίλος, και σύντροφος και εραστής.. Εγώ θα πω μόνο ότι για να μιλήσει κάποιος άνθρωπος ετσι, με τέτοια λόγια, δεν υπήρξε ποτέ πραγματική φίλη, άρα καλύτερα να μην είναι στη ζωή σου. Ξέρω βέβαια πόσο στενάχωρο είναι αυτό, ειδικά όταν έχεις επενδύσει σε αυτή τη φιλία. Και εγώ από όταν γέννησα, έγινε ένα αυτόματο ξεκαθάρισμα. Λίγοι και καλοί!!

Για τα tantrums που λέτε, εμένα με αγχωνουν αρκετά.. Η δικιά μου είναι και λίγο νευρική, οπότε δεν ξέρω όταν έρθει αυτή η ώρα αν θα έχω την ψυχική δύναμη να το χειριστώ όπως πρέπει... Έχω και αυτό το κακό, δεν αντέχω να την ακούω να κλαίει, με πιάνει απίστευτο στρες, νιώθω σαν να χτυπάνε συναγερμοί στο κεφάλι μου. Ήταν πολύ πιο έντονο όσο ήταν βρεφακι, αλλά ως ένα βαθμό ακόμα το νιώθω.. Για καλή μου τύχη, η νονά της είναι ψυχολόγος, οπότε όλο και κάποια βοήθεια θα έχουμε..

Και μια φωτογραφία από την βόλτα μας σήμερα στον ήλιο 😊😊 Και να θυμάστε.. μετά τη βροχή, βγαίνει το ουράνιο τόξο 🌈🌈

IMG_20241021_160939.jpg

Ζουζουνααααα🩷🩷🩷🩷🩷🌈🌈🌈🌈 ψυχή μου όμορφη!!!!τα παιδιά και τα ζωάκια είναι οι αληθινοί άγγελοι επί Γης...🩷

Σε ευχαριστώ τόσο πολύ για τα λόγια σου!έτσι είναι..δεν ήταν αληθινή φίλη!!!!αλλά κοιτάμε μπροστά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Elli13 είπε:

Βγήκε η χοριακη μου είναι 199! Ήταν 40 την Παρασκευή. Οπότε θεωρώ είμαστε καλά!! 🧿🧿🥳🥳🙏🙏

Συγχαρητήρια κορίτσι μου! Μια καλή και τελειομηνη εγκυμοσύνη σου εύχομαι 😊 Είμαι σίγουρη πως αυτό το μωράκι ήρθε για να μένει 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια, θέλω να ρωτήσω σχετικά με μια εξέταση που μου είπε ο γιατρός μου να κάνω, είναι υπέρηχος καρδιάς του εμβρύου. Έχει κάνει κάποια άλλη αυτή την εξέταση; Σε τι χρησιμεύει και ποια η εμπειρία σας;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Angie N. είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, θέλω να ρωτήσω σχετικά με μια εξέταση που μου είπε ο γιατρός μου να κάνω, είναι υπέρηχος καρδιάς του εμβρύου. Έχει κάνει κάποια άλλη αυτή την εξέταση; Σε τι χρησιμεύει και ποια η εμπειρία σας;

Όχι εγώ αν και έχω δύο παιδιά δεν το έχω ακούσει ποτέ...ίσως το είπε για περαιτέρω διερεύνηση σε κάτι που είδε για να είναι σίγουρος ότι όλα είναι καλά....καλά αποτελέσματα εύχομαι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα, σήμερα βγήκαν και οι δικές μου εξετάσεις.. Σας ανεβάζω μια εικόνα, μπας και ρίξετε λίγο τα φώτα σας 🔦💡 εσείς που ξέρετε γιατί εγώ ποτέ κατάφερα να καταλάβω τις τιμές και ποιες είναι ιδανικές 🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️ και πάντα στεναχωριέμαι κ απογοητευομαι. 

Screenshot_20241022_150336.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 56 λεπτά, ο/η Angie N. είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, θέλω να ρωτήσω σχετικά με μια εξέταση που μου είπε ο γιατρός μου να κάνω, είναι υπέρηχος καρδιάς του εμβρύου. Έχει κάνει κάποια άλλη αυτή την εξέταση; Σε τι χρησιμεύει και ποια η εμπειρία σας;

Καλησπέρα! Πρόκειται για εξέταση που ιδανικά γίνεται λίγο μετά τη β επιπέδου. Συνήθως τη συστήνουν οι γυναικολόγοι η εμβρυομητρικοι που κάνουν τη β επιπέδου αν διαπιστώσουν κάποια πιθανή ανωμαλία στην καρδιά του εμβρύου η κάποια άλλη ένδειξη που μπορεί να σχετίζεται με σύνδρομο πχ και θέλουν να ελέγξουν καρδιολογικά το έμβρυο. Ακόμα κ αν έχουν καλά μηχανήματα και είναι έμπειροι, είναι ένα εξαιρετικά εξειδικευμενο κομμάτι για αυτό παραπέμπουν αν το κρίνουν απαραίτητο. Εμείς κάναμε αν και μας είχαν πει ότι δεν είναι απαραίτητο γιατί είχε βρεθεί στη β επιπέδου το λεγόμενο εύρημα golf ball που είναι πολύ συχνό και συνήθως δε σημαίνει τίποτα απλώς θέλαμε εμείς να είμαστε σίγουροι (όντως τελικά δεν ήταν τίποτα). Αλλά είδα με τα μάτια μου την εμπειρία του γιατρού που το έκανε που με το που έκατσα βάζει την κεφαλή του υπερήχου στην κοιλιά και τσακ κατευθείαν στην οθόνη μια καρδιά να! Έχουν και πολύ εξειδικευμένα μηχανήματα και είναι και φουλ έμπειροι συγκεκριμενα στην καρδιά. Εμείς το κάναμε στο Ιασώ. Εύχομαι να είναι όλα καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Sandyb είπε:

Σωστηηηη!! Τώρα άρχισα να τους γράφω όλους σιγά σιγά πιο πριν δεν μπορούσα επηρεαζομουν αρκετά.. ποιος ξέρει στο δεύτερο μπορεί από την αρχή να είμαι κουλ.. πω πω ρε κορίτσι τώρα τι μου θύμησες.. μιλούσαμε και τότε που προσπαθούσαμε πριν κάνα 3+ χρόνια.. πόσο με είχατε βοηθήσει όλες τότε μετά την αποβολή μου.. τι είχες περάσει κ συ.. πόσο είναι το δεύτερο σου παιδάκι τώρα?

Στο δεύτερο παιδί δεν ήθελα κανέναν να με "βοηθησει" έτσι όλοι εμείς εδώ και οι 4 τα πήγαμε καλύτερα και ας είχα ένα θηρίο και τι πειράζει που δεν σιδέρωμα ; Τι έγινε που είχε σκόνες; Δεν τα έβλεπε κανένας δεν με ζαλιζς κανένας και όλα μια χαρά . Ο μικρός είναι 18 μηνών πριν 2 χρόνια σας είχα γράψει για τα τέστ περίμενα πως και πως να έκλεινα την 12 εβδ. Και τώρα μέσα ροχαλιζει και μας ροκανιζει που λέω ζιζάνιο ειναι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Γιάννα 36 είπε:

Κορίτσια τι να λέμε τώρα? Πώς μας βομβαρδίζουν με εικόνες της τέλειας ζωής της τέλειας μαμάς με το τέλειο αφράτο μπεμπέ που τρώει και κοιμάται?  Δεν ξέρω γιατί πολλοι ωραιοποιουν τις καταστάσεις.. κι αν παλευες και καιρό για παιδί σε περνάνε και για τρελή κι αχάριστη αν γκρινιάξεις.. εγώ ζοριστηκα πολύ, κυρίως στο θέμα της μοναξιάς. Σού φέρονται - οι περισσότεροι- σαν να μην επιτρέπεται να νιώθεις κάτι αρνητικό ,αφού έχεις το μωράκι σου. Καλά το τι κλάμα είχα ρίξει..   καλό είναι πάντως να εξωτερικευουμε ότι νιώθουμε για να μην φτάσουμε μετά σε πιο δύσκολες καταστάσεις.

Ακριβώς όπως τα λες. Να δω εάν θα προλάβω να ανοίξω ξεχωριστό θέμα το βράδυ ώστε να ακούγεται. Δεν θέλω άλλη κοπέλα να νιώσει ότι είναι μόνη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η Tina23 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα, σήμερα βγήκαν και οι δικές μου εξετάσεις.. Σας ανεβάζω μια εικόνα, μπας και ρίξετε λίγο τα φώτα σας 🔦💡 εσείς που ξέρετε γιατί εγώ ποτέ κατάφερα να καταλάβω τις τιμές και ποιες είναι ιδανικές 🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️ και πάντα στεναχωριέμαι κ απογοητευομαι. 

Screenshot_20241022_150336.jpg

Καλησπέρα, όλες μέσα στα φυσιολογικά όρια φαίνονται απλά αυτό που ξέρω είναι ότι ιδανικά θέλουμε τον λόγο fsh:lh να είναι 1.. αμη έχεις κάνει? Βέβαια η fsh διαφέρει από κύκλο σε κύκλο συνήθως κάνουν μια επαναληπτική.. θα σου πει και ο γιατρός σου γιατί εμας τις ψειριζανε πολύ τις ορμονικές στην εξωσωματική και μπορεί να ισχύει και κάτι άλλο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Στο δεύτερο παιδί δεν ήθελα κανέναν να με "βοηθησει" έτσι όλοι εμείς εδώ και οι 4 τα πήγαμε καλύτερα και ας είχα ένα θηρίο και τι πειράζει που δεν σιδέρωμα ; Τι έγινε που είχε σκόνες; Δεν τα έβλεπε κανένας δεν με ζαλιζς κανένας και όλα μια χαρά . Ο μικρός είναι 18 μηνών πριν 2 χρόνια σας είχα γράψει για τα τέστ περίμενα πως και πως να έκλεινα την 12 εβδ. Και τώρα μέσα ροχαλιζει και μας ροκανιζει που λέω ζιζάνιο ειναι

Να σας ζήσει ρε κορίτσι.. πως περνάει ο καιρός άσε... Πόσο δίκιο έχεις κ εγώ δεν ήθελα κανέναν.. για κάποιο λόγο όλοι νόμιζαν ότι για να πάω μια τουαλέτα θα πρέπει να φωνάζω κάποιον.. μια χαρά τα κάναμε όλα και ας μη γίνονται τέλεια σιγά... Ποιος νοιάζεται.. Καλή είναι η βοήθεια ΑΝ υπάρχει και φυσικά δεν πρέπει να το παίζουμε σούπερ ήρωες και να ζητάμε κάτι αν χρειαζόμαστε αλλά όχι να μπαστακωνονται όλοι πάνω στο κεφάλι μας και να έχουν κ κάτι να πουν πάντα... Εμένα πιο πολύ αυτό με κούρασε ψυχολογικά στη λοχεια, ήθελα να έχω λίγο χρόνο μόνη μου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για πείτε βρε κορίτσια εσείς που ξέρετε τα πολλά :) είναι θετικό ή θέλει λίγο ακόμα? Πάντως με βάση τις εφαρμογές Σαββατοκύριακο υποτίθεται κάνω ωορρηξία αλλά αποκλείεται να φτάσει τόσο με τέτοιο τεστ Τρίτη. Τουλάχιστον έτσι νομίζω. Από κοντά είναι πιο σκούρο.

IMG20241022155745.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Diwni είπε:

@MinaSam κοριτσι μου θες τουλάχιστον 2 μερες ακομα για να δείξει φουλ κοκκινο. Συνεχισε τα τεστ και θα το βρεις.

13η μέρα σήμερα και αρχίζουμε love zone με πειθαρχία και αποφασιστικότητα :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




  • Απαντήσεις

    • Είναι λίγο τσιμπημενη η fsh σε σχέση με την lh.. έχεις παρακολουθήσει τα αποθέματα με υπέρηχο?
    • Καλησπέρα Elk μου!! Μιλήσαμε με τον παιδίατρο χθες κ μου είπε ότι όντως δε χορταινει το μωρό από εμένα κ πως ο,τι ήταν να καθιερωθεί από τον θηλασμό έχει γίνει. Κι επειδή δε μπορούμε να αφήσουμε το μωρό με την ελάχιστη ποσότητα κ πρέπει να αναπτυχθεί, μου είπε κρατάμε πλέον 3ωρα, τον βάζω στο στήθος κανονικά κάθε φορά κ μετά παίρνει συμπλήρωμα 90ml.   Στον μπαμπά του ξεκίνησε να κάθεται από χθες, γιατί κ το στήθος μου έχει αρχίσει να το αρνείται. Μπαίνει, κάθεται πέντε με δέκα λεπτά, τον ακούω που καταπίνει μετά από 4-5 κινήσεις, το αδειάζει μάλλον εντελώς, γιατι γίνεται τέρμα μαλακό κ μετά με σπρώχνει κι αρχίσει κ κλαίει από την πείνα. Οπότε μόλις τον δώσει ο μπαμπάς του μπιμπερό ηρεμεί κ μετά κάθεται κ σε εκείνον! Την πιπίλα την παίρνει μόνο το βράδυ αν έχει φάει κ θέλει να πιπιλισει κάτι. Μετά τον παίρνει ο ύπνος κ του πέφτει. Μετά δεν τη θέλει ξανά, ακόμη κι αν ξυπνήσει.
    • @Maria98Θύμισε μου σε ποιο νοσοκομείο θα πας? Έχεις βρει γιατρό?  @Diwni εγώ στην ουσία που είμαι 11η εβδομαδα από το πρωινό και μετα εχω μια μονιμη αηδια. Τουλάχιστον πέρασε η πολύ αναγούλα που είχα.  Αλλά από την μία λέω ας πηγαίνουν όλα καλά και ας  έχω τα συμπτώματα για όσο καιρό πάρει.   
    • Καλησπέρα Ιωάννα μου!! Τη νύχτα μου κοιμάται περίπου 10:30 με 11 κ φτάνουμε να σηκωνόμαστε 8 με 9 το πρωί με 3-4 ξυπνήματα το βράδυ, γιατί έπαιρνε έξτρα το ξένο μετά από κάθε θηλασμό. Τη μέρα δεν μου κοιμόταν παρά μόνο 12-2 ή 2-4 κ το απόγευμα καμιά φορά κοιμάται 6-8, αλλά όχι πάντα. Γενικά δυσκολεύεται τη μέρα.  Τώρα από χθες που τον ζύγισε ο παιδίατρος κ τον έβγαλε 4100 κ 57 εκ ύψος, του είπα ότι τις τελευταίες 3 μέρες πρόσθεσα κι άλλα 2 μικρότερα γεύματα ξένου τη μέρα για να χορταινει, γιατί έφτασα σε σημείο να είναι όλη μέρα στο στήθος κ να το πατάω κ να μη βγάζει τίποτα. Κ μου είπε ότι δεν χορταινει, γιατί κ με τα έξτρα που έβαλα δεν ήταν αρκετά για να τον καλύψει. Οπότε τώρα συνεχίζω θηλασμό κ σε κάθε γεύμα του ανά 3 ώρες θα παίρνει έξτρα 90ml ξένο γάλα. Θα το παλέψω με τον θηλασμό μέχρι να κοπεί τελείως το γάλα. Με αυτό τον τρόπο μου κοιμάται πιο πολύ. Σήμερα που είναι η πρώτη μέρα με το νέο σύστημα κοιμήθηκε 3 ώρες 12 με 3 κ έφαγε κ τώρα κοιμήθηκε ξανά. Τον βλέπω από εκεί που ήταν αδυνατουλης, χωρίς μάγουλα να γίνεται μπαμπατσικος με αυτό το σύστημα 🤣.  Στις 11 Νοεμβρίου θα κάνει το πρώτο του εμβόλιο κι εγώ έκλεισα την επόμενη Τρίτη για τεστ Παπ.  Εσείς πως τα πάτε;;
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...