Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ιούλιε ζεστέ🌞, Ιούλιε καλοκαιρινέ🐬 μαζί με τα μπανάκια 🏊‍♀️ φέρε και μπόλικα μωράκια👶👶🙏


Recommended Posts

στις πριν 11 ώρες, ο/η ditaki είπε:

Καλό δρόμο να έχετε!!! Να ξεκουραστείς μόλις φτάσεις γιατί είναι αρκετές οι ώρες. 

Σ' ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου. Φτάσαμε νωρίτερα και όλα καλά. Κοιμήθηκα κιόλας λίγο και στο ταξίδι και στο σπίτι. Μόλις σηκώθηκα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Elk είπε:

@Elli13 κορίτσι μου τι κανείς πως είσαι ; 

Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον κορίτσι μου . Πάντα μας σκέφτεσαι όλες ♥️

Μπαίνω και σας διαβάζω συνέχεια, πήγα να σου απαντήσω το μεσημέρι αλλά το έσβησα. Δεν ξέρω αν μπορώ να γράψω όλα όσα νιώθω και πευρνάω. Δύσκολα πολύ.. 

Αρχικά,σωματικά μου πήρε περίπου 2 εβδομάδες να συνέλθω. Έχασα πάρα πολύ αίμα. Αύριο έχω υπέρηχο να δούμε αν καθάρισα.

Ψυχολογικά τώρα... Πφφφφ .. Είχα για χρόνια κατάθλιψη, έχω κάνει και ψυχοθεραπεία και ξέρω πως είναι. Ξέρω τον εαυτό μου. Πριν μείνω έγκυος δεν ήμουν και στα καλύτερα μου γενικά. Να είχα επιλοχειο άραγε; Δεν ξέρω. Ξέρω όμως ότι με αυτό που έγινε βούλιαξα. Και οι μέρες έγιναν αβάσταχτες, και αναγνώρισα την Έλλη που είχε κατάθλιψη. Σε κάνα δυο δικούς μου ανθρώπους που μίλησα για το πώς νιώθω αναλυτικά, επιβεβαίωσαν τις υποψίες μου περί κατάθλιψης. Ξέρω ότι πρέπει να δω ειδικό αλλά αυτήν την περίοδο δυσκολεύομαι πολύ (και οικονομικά γιατί θέλουμε να μετακομίσουμε και τα ενοίκια της Αθήνας είναι όσο το επίδομα μητρότητας που παίρνω).

Δύο τρεις μέρες μετά την αποβολή με τα χάπια λοιπόν, η μητέρα μου για διάφορους λόγους δεν μπορούσε πλέον να έρχεται να με βοηθάει. Έπεσα στα βαθιά, σωματικά και ψυχολογικά ράκος να πρέπει να φροντίσω ένα μωρό που είναι κυριολεκτικά κολλημένο πάνω μου και αν πάω μέχρι την τουαλέτα σπαραζει. Μου φαινόταν βουνό το να βγάλω τη μέρα. Και αυτό με έριξε ακόμα περισσότερο.

Με όλα αυτά λοιπόν, ο σύζυγος μου, προκειμένου να βγαίνω έξω και να μην κλείνονται στο σπίτι,έχει στερηθεί ύπνο και ξεκούραση για να μας βγάζει σχεδόν κάθε μέρα έξω και για μπάνιο. Έχουν δημιουργηθεί όμως και εντάσεις ανάμεσα μας λόγω της κούρασης από τη μεριά του και λόγω της δικής μου κακής ψυχολογικης κατάστασης. Το καλό ειναι ότι με συζήτηση τα λύνουμε όλα, δόξα τω Θεώ έχουμε πολύ καλές βάσεις σαν ζευγάρι.

Πολλές τύψεις απέναντι στην μικρούλα μου, που η μαμά της προσευχόταν μέρα νύχτα να την αποκτήσει και τώρα δεν μπορεί να την χαρεί,ούτε να της αφοσιωθεί όπως θα έπρεπε. Μέσα σε αυτές τις άσχημες μέρες, είπε πρώτη φορά μαμαμαμααμα (και από τότε δεν σταμάτησε), χτύπησε παλαμάκια και κανει κάτι ενδιάμεσα σε Ινδιανος και φιλάκι 😂😂 Αυτή είναι η δύναμη μου και ο λόγος που χαμογελάω, αλλά είναι και κάποιες μέρες που θα ήθελα τόσο πολύ να μείνω λίγο μόνη, κλεισμένη στο δωμάτιο μου και να κλάψω μέχρι να ξεπλύνω όλο τον πόνο από την ψυχή μου.

Συγγνώμη για το σεντόνι, είχα πολύ ανάγκη να τα βγάλω από μέσα μου. Ελπίζω να μην σας μαύρισα το βράδυ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ξέχασα να αναφέρω ότι αύριο μετά τον υπέρηχο θα απαιτησω να πάρω ορισμένες απαντήσεις από τον γιατρό. Γιατί έπρεπε να ζήσω αυτή την εφιαλτική διαδικασία; Γιατί με υπέβαλε σε κάτι τόσο ψυχοφθόρο και επικίνδυνο; Από την στιγμή που έπαιρνα salospir που είναι αντιθρομβωτικο, δεν ήταν αναμενόμενο ότι θα πάθω αιμορραγία; Γενικά τον εμπιστευομουν πολύ, χάρη σε εκείνον γέννησα φυσιολογικά την κόρη μου, που το ήθελα τόσο πολύ. Όμως δεν μπορώ να δικαιολογήσω κάπως αυτό που πέρασα, ήταν πραγματικά φρικτό. Πέρσι στην παλινδρομη εκείνος μου είχε κάνει αποξεση και σε λίγες ώρες πήγα σπίτι μου. Τώρα γιατι έπρεπε να συμβεί έτσι; Με ένα μωρό στο σπίτι που έπρεπε να φροντισω.. Ειλικρινά για πρώτη φορά στη ζωή μου το δεύτερο βράδυ με την απίστευτη αιμορραγία ένιωσα ότι θα πεθανω!!

Αν δεν με καλύψουν οι απαντήσεις δυστυχώς θα αναγκαστώ να αναζητήσω άλλον γυναικολόγο, και αυτό με στεναχωρεί πολύ. Δεν ξέρω αν το έχετε και άλλες κοπέλες αυτό το αίσθημα ότι με τον γυναικολόγο σας έχετε ένα ιδιαίτερο δέσιμο (ειδικά μετά από τοκετό). Νιώθω πληγωμένη και σοκαρισμένη, σαν να πρόδωσε την εμπιστοσύνη μου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elli13 είπε:

Ξέχασα να αναφέρω ότι αύριο μετά τον υπέρηχο θα απαιτησω να πάρω ορισμένες απαντήσεις από τον γιατρό. Γιατί έπρεπε να ζήσω αυτή την εφιαλτική διαδικασία; Γιατί με υπέβαλε σε κάτι τόσο ψυχοφθόρο και επικίνδυνο; Από την στιγμή που έπαιρνα salospir που είναι αντιθρομβωτικο, δεν ήταν αναμενόμενο ότι θα πάθω αιμορραγία; Γενικά τον εμπιστευομουν πολύ, χάρη σε εκείνον γέννησα φυσιολογικά την κόρη μου, που το ήθελα τόσο πολύ. Όμως δεν μπορώ να δικαιολογήσω κάπως αυτό που πέρασα, ήταν πραγματικά φρικτό. Πέρσι στην παλινδρομη εκείνος μου είχε κάνει αποξεση και σε λίγες ώρες πήγα σπίτι μου. Τώρα γιατι έπρεπε να συμβεί έτσι; Με ένα μωρό στο σπίτι που έπρεπε να φροντισω.. Ειλικρινά για πρώτη φορά στη ζωή μου το δεύτερο βράδυ με την απίστευτη αιμορραγία ένιωσα ότι θα πεθανω!!

Αν δεν με καλύψουν οι απαντήσεις δυστυχώς θα αναγκαστώ να αναζητήσω άλλον γυναικολόγο, και αυτό με στεναχωρεί πολύ. Δεν ξέρω αν το έχετε και άλλες κοπέλες αυτό το αίσθημα ότι με τον γυναικολόγο σας έχετε ένα ιδιαίτερο δέσιμο (ειδικά μετά από τοκετό). Νιώθω πληγωμένη και σοκαρισμένη, σαν να πρόδωσε την εμπιστοσύνη μου..

Υοαρχει η άποψη ότι όσο περισσότερες απόξεση κάνουμε έχουμε μεγαλύτερη κίνδυνο ανεπάρκεια τράχηλου. Φυσικά και να ρωτήσεις και να μάθεις να μας ενημερώσεις. Απλά σκέφτομαι μήπως για αυτό; Μήπως επειδή θέλεις και άλλο μωράκι 🤷

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elli13 είπε:

Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον κορίτσι μου . Πάντα μας σκέφτεσαι όλες ♥️

Μπαίνω και σας διαβάζω συνέχεια, πήγα να σου απαντήσω το μεσημέρι αλλά το έσβησα. Δεν ξέρω αν μπορώ να γράψω όλα όσα νιώθω και πευρνάω. Δύσκολα πολύ.. 

Αρχικά,σωματικά μου πήρε περίπου 2 εβδομάδες να συνέλθω. Έχασα πάρα πολύ αίμα. Αύριο έχω υπέρηχο να δούμε αν καθάρισα.

Ψυχολογικά τώρα... Πφφφφ .. Είχα για χρόνια κατάθλιψη, έχω κάνει και ψυχοθεραπεία και ξέρω πως είναι. Ξέρω τον εαυτό μου. Πριν μείνω έγκυος δεν ήμουν και στα καλύτερα μου γενικά. Να είχα επιλοχειο άραγε; Δεν ξέρω. Ξέρω όμως ότι με αυτό που έγινε βούλιαξα. Και οι μέρες έγιναν αβάσταχτες, και αναγνώρισα την Έλλη που είχε κατάθλιψη. Σε κάνα δυο δικούς μου ανθρώπους που μίλησα για το πώς νιώθω αναλυτικά, επιβεβαίωσαν τις υποψίες μου περί κατάθλιψης. Ξέρω ότι πρέπει να δω ειδικό αλλά αυτήν την περίοδο δυσκολεύομαι πολύ (και οικονομικά γιατί θέλουμε να μετακομίσουμε και τα ενοίκια της Αθήνας είναι όσο το επίδομα μητρότητας που παίρνω).

Δύο τρεις μέρες μετά την αποβολή με τα χάπια λοιπόν, η μητέρα μου για διάφορους λόγους δεν μπορούσε πλέον να έρχεται να με βοηθάει. Έπεσα στα βαθιά, σωματικά και ψυχολογικά ράκος να πρέπει να φροντίσω ένα μωρό που είναι κυριολεκτικά κολλημένο πάνω μου και αν πάω μέχρι την τουαλέτα σπαραζει. Μου φαινόταν βουνό το να βγάλω τη μέρα. Και αυτό με έριξε ακόμα περισσότερο.

Με όλα αυτά λοιπόν, ο σύζυγος μου, προκειμένου να βγαίνω έξω και να μην κλείνονται στο σπίτι,έχει στερηθεί ύπνο και ξεκούραση για να μας βγάζει σχεδόν κάθε μέρα έξω και για μπάνιο. Έχουν δημιουργηθεί όμως και εντάσεις ανάμεσα μας λόγω της κούρασης από τη μεριά του και λόγω της δικής μου κακής ψυχολογικης κατάστασης. Το καλό ειναι ότι με συζήτηση τα λύνουμε όλα, δόξα τω Θεώ έχουμε πολύ καλές βάσεις σαν ζευγάρι.

Πολλές τύψεις απέναντι στην μικρούλα μου, που η μαμά της προσευχόταν μέρα νύχτα να την αποκτήσει και τώρα δεν μπορεί να την χαρεί,ούτε να της αφοσιωθεί όπως θα έπρεπε. Μέσα σε αυτές τις άσχημες μέρες, είπε πρώτη φορά μαμαμαμααμα (και από τότε δεν σταμάτησε), χτύπησε παλαμάκια και κανει κάτι ενδιάμεσα σε Ινδιανος και φιλάκι 😂😂 Αυτή είναι η δύναμη μου και ο λόγος που χαμογελάω, αλλά είναι και κάποιες μέρες που θα ήθελα τόσο πολύ να μείνω λίγο μόνη, κλεισμένη στο δωμάτιο μου και να κλάψω μέχρι να ξεπλύνω όλο τον πόνο από την ψυχή μου.

Συγγνώμη για το σεντόνι, είχα πολύ ανάγκη να τα βγάλω από μέσα μου. Ελπίζω να μην σας μαύρισα το βράδυ..

Για ποιο λόγο ζητάς συγνώμη. Εδώ είμαστε να τα λέμε. Δεν είμαστε μόνο για τράλαλα και τριλαλο. 

Άδραξε όταν είσαι μόνη και κλάψε. Ναι βγάλω το από μέσα σου. Ξέρω πως είναι και θα σου πω πολλές φορές έκλαψα βουβα αν το μαξιλάρι μου μιλούσε θα σου έλεγε πολλά .

Προσπάθησε να έχεις στιγμές με τη μικρή σου. Για να ξεφύγεις αλλά όταν νιώθεις ανάγκη για ηρεμία να πηγαίνεις στο μπάνιο είναι δύσκολο και πρέπει να έχεις τον χρόνο σου .

α

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elli13 είπε:

Ξέχασα να αναφέρω ότι αύριο μετά τον υπέρηχο θα απαιτησω να πάρω ορισμένες απαντήσεις από τον γιατρό. Γιατί έπρεπε να ζήσω αυτή την εφιαλτική διαδικασία; Γιατί με υπέβαλε σε κάτι τόσο ψυχοφθόρο και επικίνδυνο; Από την στιγμή που έπαιρνα salospir που είναι αντιθρομβωτικο, δεν ήταν αναμενόμενο ότι θα πάθω αιμορραγία; Γενικά τον εμπιστευομουν πολύ, χάρη σε εκείνον γέννησα φυσιολογικά την κόρη μου, που το ήθελα τόσο πολύ. Όμως δεν μπορώ να δικαιολογήσω κάπως αυτό που πέρασα, ήταν πραγματικά φρικτό. Πέρσι στην παλινδρομη εκείνος μου είχε κάνει αποξεση και σε λίγες ώρες πήγα σπίτι μου. Τώρα γιατι έπρεπε να συμβεί έτσι; Με ένα μωρό στο σπίτι που έπρεπε να φροντισω.. Ειλικρινά για πρώτη φορά στη ζωή μου το δεύτερο βράδυ με την απίστευτη αιμορραγία ένιωσα ότι θα πεθανω!!

Αν δεν με καλύψουν οι απαντήσεις δυστυχώς θα αναγκαστώ να αναζητήσω άλλον γυναικολόγο, και αυτό με στεναχωρεί πολύ. Δεν ξέρω αν το έχετε και άλλες κοπέλες αυτό το αίσθημα ότι με τον γυναικολόγο σας έχετε ένα ιδιαίτερο δέσιμο (ειδικά μετά από τοκετό). Νιώθω πληγωμένη και σοκαρισμένη, σαν να πρόδωσε την εμπιστοσύνη μου..

Εγώ στο είχα πει από την αρχή...μην το κάνεις αυτό θα έχεις μεγάλο θέμα!!!!

Θυμάσαι εγώ στη δεύτερη απόξεση με είχε αφήσει λίγο υπολλειμα μέσα με την δικαιολογία να μην σε ξυσω πολύ και δεν μπορέσεις να ξανακάνεις παιδί...και άντε να έχω αίμα 2 μήνες και να με πιάσει μια αιμορραγία στην βόλτα μας με τα παιδιά ξαφνικά 

 

.και άντε να τρέχω μετά με ασθενοφόρα σε κλινική για απόξεση γιατί δεν σταματούσε με τίποτα η αιμορραγία!!!!και μετά που ξαναέκανα εκεί ησύχασα!!!!

Είπαμε θέλουμε  και άλλα παιδιά αλλά εμείς που έχουμε ήδη παιδάκια  και ΠΡΕΠΕΙ να είμαστε ικανές να τα φροντίσουμε,γιατί να υποστούμε όλο αυτό;;;;;;;; Αν ο γιατρός είναι ΚΑΛΟΣ κάνεις παιδιά και απόξεση να σε κάνει...δεν παθαίνεις τίποτα!

Εγώ θα σε έλεγα να αλλάξεις άμεσα!!!εγώ πάντως άλλαξα μετά από αυτό 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Diwni είπε:

@marinamanoulitsa εσυ αδιαθετησες τελικα? Ναι και γω τη σκέφτομαι την @Mpourmpoulo.

Επίσης η @Girly πως να ειναι? Καιρο εχουμε να μάθουμε νεα της.

Όντως ρε συ τι κάνει η @Girly?τώρα θα έχει μάθει και φύλο μωρού σίγουρα!!!!!!

Ναι ρε αγάπη αδιαθετησα......και μάλιστα ακριβώς στην ώρα της!!!!!το περίμενα μετά το χθεσινό τεστ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/7/2024 at 8:13 ΠΜ, ο/η arntalia είπε:

Κ γω με πολυκυστικες ειμαι κ ακανονιστους κυκλους οπως πολλα κοριτσια εδω στη παρεα μας....η προγεστερονη οταν δεν ειχες σταθερο κυκλο δεν εισαι σιγουρη γ το αποτελεσμα ποτε γτ δεν γινεται στη σωστη μερα η μετρηση...απτη στιγμη π το ειδε στον υπερηχο ομως οτι εγινε ωορηξια ισως περασαν μερες κ κοντευε να σ ερθει περιοδος ...ετσι κ γω με εβαλε να τη ξαναμετρησω 21μερα κ 25ημερα κυκλου κ παλι στο 0 ηταν ...μην ανησυχεις θα δεις στον επομενο κυκλο σ...ν κανεις κ ορμονολογικες

Τώρα κατάφερα να μπω σορυ γτ αργοπορημένη απάντηση μου ..

Έχω κάνει ορμονολογικες και ήταν καλές μου είπε! Τώρα αν όντως έγινε ωορρηξία όπως είδε στον υπέρηχο σε μια δυο μέρες πρέπει να αδιαθεσω σήμερα είναι 29η ημέρα! Μίλησα με την γυναικολόγο και μου είπε αυτή η μέτρηση δείχνει η ότι τελικά δεν έγινε ωορρηξία ή ότι έχω έλλειψη...με μπέρδεψε λίγο γτ ενώ στον υπέρηχο είδε ότι είχα εικόνα πως έγινε μετά μου είπε αυτό! Πφφφ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

IMG_20240708_041021.thumb.jpg.1ff9d08329031e91e069e7f13afcb5a6.jpg

στις On 5/7/2024 at 10:04 ΠΜ, ο/η Elk είπε:

Κορίτσι μου στην περίπτωση τώρα αυτήν θέλει υπομονή και ψάξιμο να βρείτε την αιτία που δεν κανείς ωορρηξία κάτι την εμποδίζει η προλακτινη πρέπει να είναι 20-25 το πολύ ανάλογα με το μικροβιολογικό αν έχεις μικρότερη τιμή από αυτήν είναι οκ 

εσυ έχεις και δυο παιδεία μεγαλα από ότι θυμάμαι όποτε αυτό είναι θετικό μπορείς να μείνεις εγκυος απλά πρέπει να βρεις την αιτία τώρα 

απλα ψαξτο πιο ενεργά γιατί έχω την εντύπωση η γιατρός σου σε πάει λίγο με αργους ρυθμους αυτήν την αίσθηση έχω εγω

υγρο από το στήθος βγάζεις ακόμα ;

Καλησπέρα κορίτσι μου γλυκό...πως είσαι εσύ;; @Elk

Ναι έχω δύο μεγάλα κορίτσια σωστά θυμάσαι! 

Αυτή είναι η καινούργια γυναικολόγος που πήγα....είναι σε αυτή δύο κύκλους και πάω στον τρίτο ( έλειπα κ εγώ εκτός νησιού αρκετό διάστημα και όσο καταφέραμε να ελέγξουμε) 

Σου ανεβάζω τις εξετάσεις του Φλεβάρη που έκανα να δείς προλακτίνη! Μου είπε είναι εντάξει ο ενδοκρινολόγος μου και η γυναικολόγος! Υγρό βγάζω  ακόμα αλλά έχω κάνει όλες τις απαραίτητες εξετάσεις στείλαμε μέχρι και υγρό να γίνει κυτταρολογικη εξέταση και ήταν καθαρή....δεν ξέρουμε που οφείλεται! Αλλά αφού όλα είναι οκ δεν υπάρχει κάτι άλλο να κάνω μου είπε η γιατρός!!! 

Πήγα στην γιατρό 19η μέρα κύκλου και κάναμε έναν υπέρηχο και εκεί είδε ότι είχα εικόνα πως έγινε η ωορρηξία αλλά δεν μπορούσε να προσδιορισει το πότε μου είπε λογικά δύο τρεις μέρες πριν!  Έκανα την εξέταση και όταν της την έστειλα μου είπε ή έχω έλλειψη ή τελικά δεν έγινε!! Θα το δούμε από την αρχή του Κύκλου όταν έρθει περίοδος!! Πφφφ εκεί μπερδεύτηκα ( βέβαια πάλι θα φύγω εκτός για οικογενειακούς λόγους και δεν ξέρω κατά πόσο θα προλάβω! ) τώρα θα κάνει κ εξετάσεις σπέρματος ο σύντροφός μου να δούμε τι γίνεται ( εκείνος θα της κάνει εκεί που θα είμαστε αναγκαστικά για να μην το αφήσουμε κ άλλο πίσω) μου είπε ότι ανάλογα το σπέρμα θα προχωρήσουμε με φάρμακα για ωορρηξία κτλ!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Εγώ είδα λάθος το ρολόι για 6 αντί για 5 που ήταν και βρικολάκιασα! Με βάση την εφαρμογή περιμένω την Πέμπτη ή την Παρασκευή, έκανα ένα τεστ σήμερα από αυτά τα 6 μέρες νωρίτερα και αρνητικό. Συμπτώματα μόνο πονάκια περιόδου, πόνος στη μέση και ελάχιστα πρησμένο στήθος. Μάλλον κουβάς και αυτός ο μήνας :( Εν τω μεταξύ στην αρχή μου φάνηκε ότι κααααατι ψιλοεβλεπα αλλά δε νομίζω τελικά, λογικά κάνουν γραμμουλες τα μάτια μου :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Elli13 είπε:

Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον κορίτσι μου . Πάντα μας σκέφτεσαι όλες ♥️

Μπαίνω και σας διαβάζω συνέχεια, πήγα να σου απαντήσω το μεσημέρι αλλά το έσβησα. Δεν ξέρω αν μπορώ να γράψω όλα όσα νιώθω και πευρνάω. Δύσκολα πολύ.. 

Αρχικά,σωματικά μου πήρε περίπου 2 εβδομάδες να συνέλθω. Έχασα πάρα πολύ αίμα. Αύριο έχω υπέρηχο να δούμε αν καθάρισα.

Ψυχολογικά τώρα... Πφφφφ .. Είχα για χρόνια κατάθλιψη, έχω κάνει και ψυχοθεραπεία και ξέρω πως είναι. Ξέρω τον εαυτό μου. Πριν μείνω έγκυος δεν ήμουν και στα καλύτερα μου γενικά. Να είχα επιλοχειο άραγε; Δεν ξέρω. Ξέρω όμως ότι με αυτό που έγινε βούλιαξα. Και οι μέρες έγιναν αβάσταχτες, και αναγνώρισα την Έλλη που είχε κατάθλιψη. Σε κάνα δυο δικούς μου ανθρώπους που μίλησα για το πώς νιώθω αναλυτικά, επιβεβαίωσαν τις υποψίες μου περί κατάθλιψης. Ξέρω ότι πρέπει να δω ειδικό αλλά αυτήν την περίοδο δυσκολεύομαι πολύ (και οικονομικά γιατί θέλουμε να μετακομίσουμε και τα ενοίκια της Αθήνας είναι όσο το επίδομα μητρότητας που παίρνω).

Δύο τρεις μέρες μετά την αποβολή με τα χάπια λοιπόν, η μητέρα μου για διάφορους λόγους δεν μπορούσε πλέον να έρχεται να με βοηθάει. Έπεσα στα βαθιά, σωματικά και ψυχολογικά ράκος να πρέπει να φροντίσω ένα μωρό που είναι κυριολεκτικά κολλημένο πάνω μου και αν πάω μέχρι την τουαλέτα σπαραζει. Μου φαινόταν βουνό το να βγάλω τη μέρα. Και αυτό με έριξε ακόμα περισσότερο.

Με όλα αυτά λοιπόν, ο σύζυγος μου, προκειμένου να βγαίνω έξω και να μην κλείνονται στο σπίτι,έχει στερηθεί ύπνο και ξεκούραση για να μας βγάζει σχεδόν κάθε μέρα έξω και για μπάνιο. Έχουν δημιουργηθεί όμως και εντάσεις ανάμεσα μας λόγω της κούρασης από τη μεριά του και λόγω της δικής μου κακής ψυχολογικης κατάστασης. Το καλό ειναι ότι με συζήτηση τα λύνουμε όλα, δόξα τω Θεώ έχουμε πολύ καλές βάσεις σαν ζευγάρι.

Πολλές τύψεις απέναντι στην μικρούλα μου, που η μαμά της προσευχόταν μέρα νύχτα να την αποκτήσει και τώρα δεν μπορεί να την χαρεί,ούτε να της αφοσιωθεί όπως θα έπρεπε. Μέσα σε αυτές τις άσχημες μέρες, είπε πρώτη φορά μαμαμαμααμα (και από τότε δεν σταμάτησε), χτύπησε παλαμάκια και κανει κάτι ενδιάμεσα σε Ινδιανος και φιλάκι 😂😂 Αυτή είναι η δύναμη μου και ο λόγος που χαμογελάω, αλλά είναι και κάποιες μέρες που θα ήθελα τόσο πολύ να μείνω λίγο μόνη, κλεισμένη στο δωμάτιο μου και να κλάψω μέχρι να ξεπλύνω όλο τον πόνο από την ψυχή μου.

Συγγνώμη για το σεντόνι, είχα πολύ ανάγκη να τα βγάλω από μέσα μου. Ελπίζω να μην σας μαύρισα το βράδυ..

Κορίτσι μου γλυκό πραγματικά μπορεί εν μέρη να πέρασα και εγω μια παλινδρόμηση  αλλά η αλήθεια είναι πως όταν διαβάζω αυτά που γράφεις καταλαβαίνω ποσο δύσκολα το πέρασες και το περνάς εσυ και λυπάμαι πολύ για αυτό που έπρεπε να περασεις όλο αυτο

ίσως αν δεν σε αφηνε μόνη σου ο γιατρός να ήταν καλύτερα τα πράγματα  σωματικά σίγουρα αλλα ίσως και ψυχολογικά 

Από κατάθλιψη δεν γνωριζω καθόλου αλλά θα μπορούσες να πας σε καποια δημόσια δομή που δεν θα χρειαζόταν να πληρώσεις κάτι, για να μπορείς λίγο να σταθείς και πάλι στα πόδια σου, τώρα προτεραιότητα έχει η ψυχική σου υγεία για να μπορέσεις να είσαι εσύ πρώτα καλα και μετά για να σταθείς δίπλα στο παιδάκι σου.. δεν είχες το χρόνο ελλη μου που χρειαζόταν δεν σε άφησαν οι καταστάσεις.. αλλά με τον καιρό θα μαλακώσει αυτό μέσα σου.. ο σύζυγος κάνει και αυτός ότι μπορεί θα στεναχωριέται που σε βλέπει έτσι και δεν μπορεί να βοηθήσει όποτε λογικό να υπάρχουν και λίγα νεύρα .. 

Είπε Μαμαααα έλα ρε η γλυκουλα μου είδες ποσο γρήγορα μεγαλωνουν ; Είναι φοβερό !!! αχ και κάθε μήνας που παίρνεις θα κάνει όλο και περισσότερο πράγματα 🥰

οσο για τον γιατρό κορίτσια εγω ποτε δεν έχω δεθεί ποτε με κανένα πάντα κρατάω πισινή με αυτούς όπως και τον δικό μου τον αλλαξα ελλη μου πρέπει να σου δώσει απαντήσεις ναι και αν δεν σε καλύψουν να φύγεις ευτυχώς από γιατρους έχουμε μπόλικου απλά θέλει λίγο ψάξιμο αλλά σίγουρα θα βρεις κάποιον άλλον.. σου έδινε Σαλοσπίρ ;; Δεν περίμενε την μεγάλη αιμορραγία ;

αχ ελλη μου ξέρω περιττό τώρα που το λέω αλλά το γράφω να το δει και καποια άλλη κοπέλα..κορίτσια να παίρνετε πάντα δεύτερη γνωμη όταν δεν σας καλύπτουν οι απαντήσεις τον γιατρο σας ! 

Εμένα ο γιατρός μου μέρα την παλινδρόμηση τον ρώτησα μήπως παρω και λέει από την στιγμή που δεν εκανες εξετάσεις να ξέρουμε ότι το χρειάζεσαι δεν μπορω να σε δώσω γιατί μια αιμορραγία να έχεις το Σαλοσπίρ δεν την αυξήσει πολύ είσαι και μακριά από νοσοκομείο δεν το ρισκάρουμε.. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Elli13 αγαπη μου γλυκια.. εδω σε εμας να τα λες. Περνας δυσκολα πολυ. Ουσιαστικα βιωσες εναν τοκετο. Οι ορμονες σου, η ψυχολογία σου, τ σωμα σου, αντιδρούν οπως στην λοχεια. Πολυ πιθανόν να περνας επιλοχεια. Δε μπορείς να φανταστείς ποσο σε καταλαβαίνω. Εχω 2 υγιεστατα παιδια κ οταν μ συνεβει οτι μ συνεβει δ εβρισκα νοημα σε τίποτα. Ενα χρονο μετα και με πιανουν ξέσπασματα οταν σκέφτομαι τ μωρο π τοσο αδικα αποχωρίστηκα. Η ψυχολογία σου ειναι πολυ εύθραυστη τωρα. Εφοσον εχεις περασει κατάθλιψη στο παρελθον θα χρειαστεις λογικα βοηθεια ειδικού. Ναι μεν ειναι πολυ νωρις για να παρεις τ πανω σου, η ψυχη σου και το κορμι σου αιμοραγουν ακομα, αλλα αν δεις και σε ρουφαει προς τ κατω ολο αυτο, ζητα βοήθεια ειδικού. Απευθυνσου σε δημοσιες δομες. Θα εκπλαγεις απο τ ποσο καλο προσωπικο μπορει να υπάρχει. Μακαρι να ειμασταν κοντα να σ ελεγα ελα να παμε μια βολτα να περπατησουμε και ας μη σε ξερω. Ειμαστε ολες εδω για σενα κορίτσι μου. Μην τ ξεχνας. Οποτε θελεις να μας μιλας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@marinamanoulitsa κριμα κορίτσι μου.. να σε ρωτησω εχεις σκεφτεί να κανεις εξετάσεις, απλες, εναν ορμονολογικο πχ.

Εγω σκέφτομαι τ Σεπτεμβριο π θα παω για τεστ παπ, να τ πω να μ γράψει κ εναν ορμονολογικο για οταν αδιαθετησω. Και ισως να κανω τότε κ εναν έλεγχο ωορηξιας να δω ποτε ακριβως κανω σε συγκριση με τ θετικο τεστ. Παντως κ γω ακριβώς στις 14 μερες αδιαθετω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Elli13 είπε:

Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον κορίτσι μου . Πάντα μας σκέφτεσαι όλες ♥️

Μπαίνω και σας διαβάζω συνέχεια, πήγα να σου απαντήσω το μεσημέρι αλλά το έσβησα. Δεν ξέρω αν μπορώ να γράψω όλα όσα νιώθω και πευρνάω. Δύσκολα πολύ.. 

Αρχικά,σωματικά μου πήρε περίπου 2 εβδομάδες να συνέλθω. Έχασα πάρα πολύ αίμα. Αύριο έχω υπέρηχο να δούμε αν καθάρισα.

Ψυχολογικά τώρα... Πφφφφ .. Είχα για χρόνια κατάθλιψη, έχω κάνει και ψυχοθεραπεία και ξέρω πως είναι. Ξέρω τον εαυτό μου. Πριν μείνω έγκυος δεν ήμουν και στα καλύτερα μου γενικά. Να είχα επιλοχειο άραγε; Δεν ξέρω. Ξέρω όμως ότι με αυτό που έγινε βούλιαξα. Και οι μέρες έγιναν αβάσταχτες, και αναγνώρισα την Έλλη που είχε κατάθλιψη. Σε κάνα δυο δικούς μου ανθρώπους που μίλησα για το πώς νιώθω αναλυτικά, επιβεβαίωσαν τις υποψίες μου περί κατάθλιψης. Ξέρω ότι πρέπει να δω ειδικό αλλά αυτήν την περίοδο δυσκολεύομαι πολύ (και οικονομικά γιατί θέλουμε να μετακομίσουμε και τα ενοίκια της Αθήνας είναι όσο το επίδομα μητρότητας που παίρνω).

Δύο τρεις μέρες μετά την αποβολή με τα χάπια λοιπόν, η μητέρα μου για διάφορους λόγους δεν μπορούσε πλέον να έρχεται να με βοηθάει. Έπεσα στα βαθιά, σωματικά και ψυχολογικά ράκος να πρέπει να φροντίσω ένα μωρό που είναι κυριολεκτικά κολλημένο πάνω μου και αν πάω μέχρι την τουαλέτα σπαραζει. Μου φαινόταν βουνό το να βγάλω τη μέρα. Και αυτό με έριξε ακόμα περισσότερο.

Με όλα αυτά λοιπόν, ο σύζυγος μου, προκειμένου να βγαίνω έξω και να μην κλείνονται στο σπίτι,έχει στερηθεί ύπνο και ξεκούραση για να μας βγάζει σχεδόν κάθε μέρα έξω και για μπάνιο. Έχουν δημιουργηθεί όμως και εντάσεις ανάμεσα μας λόγω της κούρασης από τη μεριά του και λόγω της δικής μου κακής ψυχολογικης κατάστασης. Το καλό ειναι ότι με συζήτηση τα λύνουμε όλα, δόξα τω Θεώ έχουμε πολύ καλές βάσεις σαν ζευγάρι.

Πολλές τύψεις απέναντι στην μικρούλα μου, που η μαμά της προσευχόταν μέρα νύχτα να την αποκτήσει και τώρα δεν μπορεί να την χαρεί,ούτε να της αφοσιωθεί όπως θα έπρεπε. Μέσα σε αυτές τις άσχημες μέρες, είπε πρώτη φορά μαμαμαμααμα (και από τότε δεν σταμάτησε), χτύπησε παλαμάκια και κανει κάτι ενδιάμεσα σε Ινδιανος και φιλάκι 😂😂 Αυτή είναι η δύναμη μου και ο λόγος που χαμογελάω, αλλά είναι και κάποιες μέρες που θα ήθελα τόσο πολύ να μείνω λίγο μόνη, κλεισμένη στο δωμάτιο μου και να κλάψω μέχρι να ξεπλύνω όλο τον πόνο από την ψυχή μου.

Συγγνώμη για το σεντόνι, είχα πολύ ανάγκη να τα βγάλω από μέσα μου. Ελπίζω να μην σας μαύρισα το βράδυ..

 

στις πριν 8 ώρες, ο/η Elli13 είπε:

Ξέχασα να αναφέρω ότι αύριο μετά τον υπέρηχο θα απαιτησω να πάρω ορισμένες απαντήσεις από τον γιατρό. Γιατί έπρεπε να ζήσω αυτή την εφιαλτική διαδικασία; Γιατί με υπέβαλε σε κάτι τόσο ψυχοφθόρο και επικίνδυνο; Από την στιγμή που έπαιρνα salospir που είναι αντιθρομβωτικο, δεν ήταν αναμενόμενο ότι θα πάθω αιμορραγία; Γενικά τον εμπιστευομουν πολύ, χάρη σε εκείνον γέννησα φυσιολογικά την κόρη μου, που το ήθελα τόσο πολύ. Όμως δεν μπορώ να δικαιολογήσω κάπως αυτό που πέρασα, ήταν πραγματικά φρικτό. Πέρσι στην παλινδρομη εκείνος μου είχε κάνει αποξεση και σε λίγες ώρες πήγα σπίτι μου. Τώρα γιατι έπρεπε να συμβεί έτσι; Με ένα μωρό στο σπίτι που έπρεπε να φροντισω.. Ειλικρινά για πρώτη φορά στη ζωή μου το δεύτερο βράδυ με την απίστευτη αιμορραγία ένιωσα ότι θα πεθανω!!

Αν δεν με καλύψουν οι απαντήσεις δυστυχώς θα αναγκαστώ να αναζητήσω άλλον γυναικολόγο, και αυτό με στεναχωρεί πολύ. Δεν ξέρω αν το έχετε και άλλες κοπέλες αυτό το αίσθημα ότι με τον γυναικολόγο σας έχετε ένα ιδιαίτερο δέσιμο (ειδικά μετά από τοκετό). Νιώθω πληγωμένη και σοκαρισμένη, σαν να πρόδωσε την εμπιστοσύνη μου..

Κορίτσι μου γλυκο καλή σου μέρα. Πραγματικά είναι ανατριχιαστικό αυτό που πέρασες. Εννοείται να αλλάξεις γιατρό αν δεν αισθάνεσαι ασφαλής μαζί του. Εγώ π.χ τώρα που πάω στη γιατρό στο δημόσιο, έχω και το γιατρό μου απο πίσω να τον ρωτάω για τα πάντα και να ξέρει τα πάντα. Όσο για την ψυχοθεραπεία... έκανα 2 χρόνια εντατικά το 2017-2018 και απο τότε έχω άριστη σχέση με την ψυχολόγο μου και όποτε τη χρειάζομαι είναι εκεί. Αν είσαι Αθήνα είχα βρει μια σελίδα με δωρεάν υποστήριξη. Αν σ' ενδιαφέρει μπορώ να στη στείλω σε προσωπικό. 

Μη ζητάς συγγνώμη εδώ μέσα κοπέλα μου. Είμαστε όλες μαζί για όλα! Και στα καλά και στα άσχημα. Να μας τα λες να τα βγάζεις απο μέσα σου. Το μόνο που μπορώ να σου πω τώρα, είναι σφίξε τα δόντια όταν φροντίζεις το μωράκι σου και όταν βρίσκεις χρόνο μόνη σου... κλάψε!!! μέχρι να "καθαρίσει" η ψυχούλα σου!!! Μια τεράστια και σφιχτή αγκαλιά απο μένα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Diwni είπε:

@marinamanoulitsa εσυ αδιαθετησες τελικα? Ναι και γω τη σκέφτομαι την @Mpourmpoulo.

Επίσης η @Girly πως να ειναι? Καιρο εχουμε να μάθουμε νεα της.

Καλά είναι η γκερλι, όλα μια χαρά . 🥰 Αυτή την εβδομάδα θα μάθει μάλλον φύλο έχει την αυχενική διαφάνεια 🥰🥰🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Melikara86 είπε:

Τώρα κατάφερα να μπω σορυ γτ αργοπορημένη απάντηση μου ..

Έχω κάνει ορμονολογικες και ήταν καλές μου είπε! Τώρα αν όντως έγινε ωορρηξία όπως είδε στον υπέρηχο σε μια δυο μέρες πρέπει να αδιαθεσω σήμερα είναι 29η ημέρα! Μίλησα με την γυναικολόγο και μου είπε αυτή η μέτρηση δείχνει η ότι τελικά δεν έγινε ωορρηξία ή ότι έχω έλλειψη...με μπέρδεψε λίγο γτ ενώ στον υπέρηχο είδε ότι είχα εικόνα πως έγινε μετά μου είπε αυτό! Πφφφ

Η αληθεια ειναι οτι σε μπερδεψε αρκετα...κμενα ετσι μ ειπε στ τελευταιο κυκλο οτι δεν εγινε κ μετα μαλλον δεν εγινε...αλλα αν δεν ξερει ο γιατρος αν καναμε ποιος ξερει αλλος??!!!!! Πφφ σε νοιωθω κ γω 34μερα κυκλου κ ακομη περιμενω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Diwni είπε:

@marinamanoulitsa κριμα κορίτσι μου.. να σε ρωτησω εχεις σκεφτεί να κανεις εξετάσεις, απλες, εναν ορμονολογικο πχ.

Εγω σκέφτομαι τ Σεπτεμβριο π θα παω για τεστ παπ, να τ πω να μ γράψει κ εναν ορμονολογικο για οταν αδιαθετησω. Και ισως να κανω τότε κ εναν έλεγχο ωορηξιας να δω ποτε ακριβως κανω σε συγκριση με τ θετικο τεστ. Παντως κ γω ακριβώς στις 14 μερες αδιαθετω.

Όλα τα έχω κάνει...μέχρι και σαλπιγγογραφια έκανα...όλα φυσιολογικά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η marinamanoulitsa είπε:

Όλα τα έχω κάνει...μέχρι και σαλπιγγογραφια έκανα...όλα φυσιολογικά 

Σπέρμα έχετε ελέγξει?  Πιστεύω πως το θέμα σας είναι είτε κακής ποιότητας ωαρίων, είτε σπέρματος.. Το λέω γιατί δεν είναι μόνο η δυσκολία σύλληψης αλλά και οι παλίνδρομες και η βιοχημική που υποδηλώνουν κάποιο θέμα...
Εφόσον έχεις καλές ορμονολογικές, σταθερό κύκλο, κάνεις ωορρηξίαμ έκανες σαλπιγγογραφία, τότε συνήθως μιλάμε για θέμα στην ποιότητα στο σπέρμα ή στα ωάρια. 
Τα ωάρια δεν μπορείς να τα ελέγξεις,  μόνο εκ του αποτελέσματος.. Αλλά το σπέρμα είναι εύκολο. Και με μερικές βιταμίνες μπορείς να λύσεις το πρόβλημα. ή επίσης αν πχ υπάρχει θέμα στην κινητικότητα τότε με μια απλή σπερματέγχυση το λύνεις γρήγορα..

Ξέρω πως δεν θέλεις να μπεις σε περαιτέρω διαδικασίες, αλλά γνώμη μου είναι, εφόσον είναι να το προσπαθείς κάνε ένα μπαμ δυνατά και γερά, προσπάθησε το και με διαφορετικό τρόπο και αν δεν κάτσει οκ το αφήνεις.
Εφόσον το θέλεις τοσο πολύ δικαιούσαι να το προσπαθήσεις και πιο εντατικά.. Και ας είναι και για 3ο.. τι σημασία έχει εφόσον το θέλεις τοσο πολύ!
Για  εξετάσεις σπέρματος (με κατακερματισμό μαζί) αν μένεις θεσσαλονίκη να πας στην Λυμπέρη (https://spermogene.com/team-member/στεφανία-λυμπέρη/ πραγματικά θα σε βοηθήσει και θα σου πει τι να κάνεις.. Επίσης να ξέρεις πως δεν χρειάζεται να έρθει και ο άντρας σου μαζί.. Μπορείς απλά να πας το σπέρμα από το σπίτι μέσα σε ουροσυλλέκτη  μέσα σε 45λεπτά με 1 ώρα..  (Εγώ έτσι είχα κάνει)
Από εκεί θα ξεκινούσα στη θέση σου.. 
Καλή επιτυχία εύχομαι!
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@marinamanoulitsa α ναι ειχες κανει σαλπιγγογραφια προσφατα το ειχα ξεχασει. Σπερμα έχετε τσεκάρει? Εμεις ξέρουμε πως εκει ειναι κυριως τ θεμα μας. Ξερω οτι δ προσπαθώ καιρο. Περυσι π αποφασισαμε για 3ο ηρθε στους 6 μηνες. Φετος ξεκινησαμε το Φεβρουάριο. Δεν προσπαθω καιρο δηλαδη. Αλλα εναν ορμονολογικο σκέφτομαι να τον κανω να δω αν ολα ειναι καλα. Ειμαι κ σε ηλικια π δ με παιρνει να χανω χρονο.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lisaki 80 είπε:

Σπέρμα έχετε ελέγξει?  Πιστεύω πως το θέμα σας είναι είτε κακής ποιότητας ωαρίων, είτε σπέρματος.. Το λέω γιατί δεν είναι μόνο η δυσκολία σύλληψης αλλά και οι παλίνδρομες και η βιοχημική που υποδηλώνουν κάποιο θέμα...
Εφόσον έχεις καλές ορμονολογικές, σταθερό κύκλο, κάνεις ωορρηξίαμ έκανες σαλπιγγογραφία, τότε συνήθως μιλάμε για θέμα στην ποιότητα στο σπέρμα ή στα ωάρια. 
Τα ωάρια δεν μπορείς να τα ελέγξεις,  μόνο εκ του αποτελέσματος.. Αλλά το σπέρμα είναι εύκολο. Και με μερικές βιταμίνες μπορείς να λύσεις το πρόβλημα. ή επίσης αν πχ υπάρχει θέμα στην κινητικότητα τότε με μια απλή σπερματέγχυση το λύνεις γρήγορα..

Ξέρω πως δεν θέλεις να μπεις σε περαιτέρω διαδικασίες, αλλά γνώμη μου είναι, εφόσον είναι να το προσπαθείς κάνε ένα μπαμ δυνατά και γερά, προσπάθησε το και με διαφορετικό τρόπο και αν δεν κάτσει οκ το αφήνεις.
Εφόσον το θέλεις τοσο πολύ δικαιούσαι να το προσπαθήσεις και πιο εντατικά.. Και ας είναι και για 3ο.. τι σημασία έχει εφόσον το θέλεις τοσο πολύ!
Για  εξετάσεις σπέρματος (με κατακερματισμό μαζί) αν μένεις θεσσαλονίκη να πας στην Λυμπέρη (https://spermogene.com/team-member/στεφανία-λυμπέρη/ πραγματικά θα σε βοηθήσει και θα σου πει τι να κάνεις.. Επίσης να ξέρεις πως δεν χρειάζεται να έρθει και ο άντρας σου μαζί.. Μπορείς απλά να πας το σπέρμα από το σπίτι μέσα σε ουροσυλλέκτη  μέσα σε 45λεπτά με 1 ώρα..  (Εγώ έτσι είχα κάνει)
Από εκεί θα ξεκινούσα στη θέση σου.. 
Καλή επιτυχία εύχομαι!
 

Και εμένα μου τα έλεγε το λισακι . Και είχε δίκιο έκανα εξωσωματικη κτλ χωρίς να πολύ ασχοληθούν στο κέντρο, γτ θεωρούν ότι μόνο στη γυναίκα πρέπει να δώσουμε βάση παρόλο που το θέμα μας ήταν γνωστό! Τελικά και φυσικά έμεινα έγκυος και στην αγκαλιά μου έχω το παιδάκι με απλές βιταμίνες των 15€!! Μέσα σε ένα μήνα!!! 

@marinamanoulitsa

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Και εμένα μου τα έλεγε το λισακι . Και είχε δίκιο έκανα εξωσωματικη κτλ χωρίς να πολύ ασχοληθούν στο κέντρο, γτ θεωρούν ότι μόνο στη γυναίκα πρέπει να δώσουμε βάση παρόλο που το θέμα μας ήταν γνωστό! Τελικά και φυσικά έμεινα έγκυος και στην αγκαλιά μου έχω το παιδάκι με απλές βιταμίνες των 15€!! Μέσα σε ένα μήνα!!! 

@marinamanoulitsa

ζαιρα μου ποιες ήταν οι βιταμίνες;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Και εμένα μου τα έλεγε το λισακι . Και είχε δίκιο έκανα εξωσωματικη κτλ χωρίς να πολύ ασχοληθούν στο κέντρο, γτ θεωρούν ότι μόνο στη γυναίκα πρέπει να δώσουμε βάση παρόλο που το θέμα μας ήταν γνωστό! Τελικά και φυσικά έμεινα έγκυος και στην αγκαλιά μου έχω το παιδάκι με απλές βιταμίνες των 15€!! Μέσα σε ένα μήνα!!! 

@marinamanoulitsa

Για πες μου βιταμίνες;;;;; Σκέφτομαι να του αγοράσω και εγώ....

Γιατί με το τσιγάρο στο στόμα όλη μέρα.....αν και έχει κάνει εξέταση και βγήκε καλή του είπαν παίρνει και βελτίωση....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...