Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Χριστουγέννων 24 & Πρωτοχρονιάς 25


Recommended Posts

στις πριν 10 ώρες, ο/η Tonia. είπε:

Γεια σας κορίτσια και από εμένα!

Πρωτα ο Θεός , αν πανε ολα καλα, θα ειμαι κι εγω μαμα Ιανουαρίου!

Την Παρασκευή έμαθα για την εγκυμοσύνη μου.

Ειναι πολυ πολυ φρεσκια. Ειμαι μολις 4+5 σήμερα.

Κορίτσια συμπτώματα απο πότε ξεκίνησαν; 

Γειά σου Τόνια μου!!! Εύχομαι το Γενάρη να κρατάς αγκαλίτσα το μωράκι σου!!!❤️🙏 Εγώ γλυκου δεν είχα μόνο πρησμένο στήθος και υπνηλία μέχρι και την αρχή της 7ης εβδομάδας. Πλέον έχω αναγούλες, κάνω εμετούς, μου μυρίζουν όλα άσχημα, γενικά δυσκολεύομαι γιατί στη δουλειά μου δε θέλω να το πω ακόμα... Σήμερα θα ξεκινήσω να παίρνω ένα φάρμακο για τη ναυτία και τους εμετούς, διότι δεν μπορώ να συγκρατήσω ούτε το χάπι του θυροειδή, τη βιταμίνη κλπ.😔

Δεν πειράζει όμως, κάνουμε υπομονή γιατί το μωράκι μου τα αξίζει όλα! Εσύ φαντάζομαι δεν έχεις ακόμα συμπτώματα ε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 285
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 1 ώρα, ο/η lilly1984 είπε:

Γειά σου Τόνια μου!!! Εύχομαι το Γενάρη να κρατάς αγκαλίτσα το μωράκι σου!!!❤️🙏 Εγώ γλυκου δεν είχα μόνο πρησμένο στήθος και υπνηλία μέχρι και την αρχή της 7ης εβδομάδας. Πλέον έχω αναγούλες, κάνω εμετούς, μου μυρίζουν όλα άσχημα, γενικά δυσκολεύομαι γιατί στη δουλειά μου δε θέλω να το πω ακόμα... Σήμερα θα ξεκινήσω να παίρνω ένα φάρμακο για τη ναυτία και τους εμετούς, διότι δεν μπορώ να συγκρατήσω ούτε το χάπι του θυροειδή, τη βιταμίνη κλπ.😔

Δεν πειράζει όμως, κάνουμε υπομονή γιατί το μωράκι μου τα αξίζει όλα! Εσύ φαντάζομαι δεν έχεις ακόμα συμπτώματα ε?

Ωωωω εύχομαι να σε βοηθήσει το χάπι που σου εδωσε ο γιατρός 

Σήμερα ειμαι μολις 4+6 μονο λίγη κούραση νιώθω σήμερα τίποτε άλλο.😞 Αγχώνομαι λίγο. Αλλα ισως είναι νωρις για περισσότερα συμπληρώματα. Στις προηγούμενες εγκυμοσύνες μου, η αλήθεια είναι πως γυρω στην 6η με 7η ξεκίνησαν.

Σε ποια βδομάδα εισαι;; Καλη τελειομηνη εγκυμοσύνη ❤️.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Tonia. είπε:

Ωωωω εύχομαι να σε βοηθήσει το χάπι που σου εδωσε ο γιατρός 

Σήμερα ειμαι μολις 4+6 μονο λίγη κούραση νιώθω σήμερα τίποτε άλλο.😞 Αγχώνομαι λίγο. Αλλα ισως είναι νωρις για περισσότερα συμπληρώματα. Στις προηγούμενες εγκυμοσύνες μου, η αλήθεια είναι πως γυρω στην 6η με 7η ξεκίνησαν.

Σε ποια βδομάδα εισαι;; Καλη τελειομηνη εγκυμοσύνη ❤️.

Εγώ σήμερα είμαι 9 εβδομάδες ακριβώς🙏🎉! Είναι φυσιολογικό να μην έχεις συμπτώματα ακόμα, απόλαυσέ το όσο μπορείς γιατί όπου να' ναι θα κάνουν την εμφάνισή τους! Εύχομαι και σε σένα μια ανέφελη και τελειόμηνη εγκυμοσύνη!❤️✌️💪

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η peacock είπε:

Συγνώμη που επεμβαίνω στη συζήτηση αλλά μόλις σε διάβασα και χάρηκα πραγματικά πάρα πολύ με τα νέα σου! !! 

Σε σκεφτόμουν αλλά δεν ήθελα να σε ρωτήσω τίποτα μη σε φέρω σε δύσκολη θέση. 

Θα πάνε όλα σούπερ! ❤️☺️ Το μωράκι αυτό ήρθε για να μείνει! 

Υπομονή με τις αιμορραγίες, καταλαβαίνω πόσο πολύ σε τρομάζουν αλλά εφόσον δεν υπάρχει αποκόλληση και αιμάτωμα οοοοολα καλά! ☺️

Αγαπημένη μου!!!!! 😍😍😍😍😍 Να 'σαι καλά!! Το ξέρω και το πιστεύω!!! Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!!! Αμήν Παναγίτσα μου μακάρι... Θα δείξει...🙏🙏🙏🤞🤞🤞

Όλα good! Εφόσον έχει 5 εβδομάδες τώρα με αιμορραγίες και το μωράκι ακάθεκτο έχω αναθαρρησει.. κύριος φόβος τώρα μη σταματήσει η καρδούλα του... Μετράω τις μέρες και τις εβδομάδες που μένουν μέχρι την αυχενική μπας και μπορέσω να ηρεμήσω λίγο.. αλλά γενικότερα πολύ συγκρατημένη και αποστασιοποιημένη μπορώ να πω μέχρι τότε μη και τυχόν πάει κάτι στραβά..

Ο κούκλος σου τι κάνει;;; Πως είναι;; Με τα δοντακια του πως είναι το παιδί; Εσύ πως είσαι αλήθεια; Πότε επιστρέφεις στη δουλειά; Σε διάβαζα εντωμεταξυ στα μωράκια Ιουλίου ήθελα να σου στείλω, για το ότι στη μετάβαση στις στέρεες δεν πήγατε στα αλεσμένα αλλά στα κομματάκια και με ενδιαφέρει πολύ να μάθω περισσότερα αλλά λέω άσε νωρίς είναι ακόμα για να σκας για αυτά από τώρα..!!! Χαχαχαχαχα 🤣🤣🤣 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Tonia. είπε:

Ωωωω εύχομαι να σε βοηθήσει το χάπι που σου εδωσε ο γιατρός 

Σήμερα ειμαι μολις 4+6 μονο λίγη κούραση νιώθω σήμερα τίποτε άλλο.😞 Αγχώνομαι λίγο. Αλλα ισως είναι νωρις για περισσότερα συμπληρώματα. Στις προηγούμενες εγκυμοσύνες μου, η αλήθεια είναι πως γυρω στην 6η με 7η ξεκίνησαν.

Σε ποια βδομάδα εισαι;; Καλη τελειομηνη εγκυμοσύνη ❤️.

Καλώς μας ήρθες!! Με το καλό το μωράκι σας!!! Υγιές και τελειομηνο να είναι πάνω από όλα!! Εγώ δεν είχα τίποτα απολύτως από συμπτώματα στην αρχή οπότε μη σε αγχωνει αυτό, είναι νωρίς ακόμα! Εκεί γύρω ξεκινάνε σιγά σιγά τα περισσότερα 6η εβδομάδα.. τα έχεις ξαναπεράσει προφανώς οπότε ξέρεις! Με το καλό!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Kiddo είπε:

Καλώς μας ήρθες!! Με το καλό το μωράκι σας!!! Υγιές και τελειομηνο να είναι πάνω από όλα!! Εγώ δεν είχα τίποτα απολύτως από συμπτώματα στην αρχή οπότε μη σε αγχωνει αυτό, είναι νωρίς ακόμα! Εκεί γύρω ξεκινάνε σιγά σιγά τα περισσότερα 6η εβδομάδα.. τα έχεις ξαναπεράσει προφανώς οπότε ξέρεις! Με το καλό!!

Σ'ευχαριστώ πολύ!!

Σήμερα η αλήθεια ειναι πως αγχωθηκα αρκετά γιατι εφυγαν και τα ελάχιστα συμπτώματα που ειχα. Οπότε πηγα και έκανα χοριακη και το νούμερο είναι σούπερ. Υπερδιπλασιαστηκα. Τωρα προς το βραδυ παλι νιώθω λιγο ζάλη. Ειναι το 1ο τριμηνο ψυχοφθόρο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Tonia. είπε:

Σ'ευχαριστώ πολύ!!

Σήμερα η αλήθεια ειναι πως αγχωθηκα αρκετά γιατι εφυγαν και τα ελάχιστα συμπτώματα που ειχα. Οπότε πηγα και έκανα χοριακη και το νούμερο είναι σούπερ. Υπερδιπλασιαστηκα. Τωρα προς το βραδυ παλι νιώθω λιγο ζάλη. Ειναι το 1ο τριμηνο ψυχοφθόρο...

Δυστυχώς ισχύει... Σκέψου εμένα είχαν ξεκινήσει αιμορραγίες στην εβδομάδα που είσαι και κάθε φορά έλεγα πάει τώρα το έχασα... Υπομονή και πίστη γλυκιά μου στο εμβρυακι σου... Δυστυχώς μόνο αυτό μπορείς να κάνεις, δεν είναι τίποτα άλλο στο δικό μας χέρι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σε όλες!!’ Με το καλό να κρατήσουμε τα μωράκια μας, να πάνε όλα καλα μέχρι τέλους ! Χαίρομαι πολύ που βρήκα τέτοια ομάδα, είναι όμορφο να μοιράζεσαι εμπειριες που είναι χρήσιμες. Εγώ έχω ΠΗΤ 04/01/2025. Και είμαι 8+6 ημερών. Έχω έντονη δυσπεψία, απίστευτο πρήξιμο, ξινιλεσ άπειρες, δυσφορία και γενικά νιώθω σαν να είμαι άρρωστη, επίσης μόνιμα δεκατα(λόγω προγεστερόνης) ειδικά από το μεσημέρι κ μετά. Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα πιο ήπια συμπτώματα. Κοιλιακές κραμπες δεν έχω  καθόλου που στην προηγούμενη είχα. Γενικά έχω πολύ άγχος, αλλά θέλω να είμαι θετική όσο γίνεται. Εσείς αλήθεια έχετε κράμπες στην κοιλιά;; Ότι καλύτερο για την κάθε μια ☺️☺️☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τώρα ανακάλυψα την ομάδα σας 😮😮 Με το καλό σε όλες να κρατήσουμε υγιή και τελειομηνα μωράκια 🙏🙏

Οι περισσότερες ξέρουν την ιστορία μου, ωστόσο θα την γράψω πολύ σύντομα. Πρώτος μήνας ελεύθερων επαφών, θετικό τεστ και βιοχημική κύηση. Επόμενος μήνας ξανά θετικό τεστ και το μωράκι παλινδρόμησε 8,5 εβδομάδων. Αυτό ομολογώ ότι ήταν μαχαίρια στην καρδιά μου, μια τόσο μεγάλη πληγή που ακόμα δεν έχει κλείσει. Κάναμε εξετάσεις και ευτυχώς δεν βρέθηκε τίποτα. Επόμενος κύκλος μετά την αποξεση ξανά θετικό τεστ, πολύ συγκρατημένη εγώ,να κλαίω σε κάθε υπέρηχο από φόβο. Τελικά απέκτησα μια πανέμορφη κόρη, τον θησαυρό μου, το φως μου που σήμερα είναι 7 μηνών ♥️.

Είπαμε με τον σύζυγο αν είναι να κάνουμε δεύτερο να είναι κοντά με το πρώτο για διάφορους λόγους. Όταν η μπέμπα ήταν 5 μηνών ήρθε η πρώτη περίοδος μετά τον τοκετό (θηλάζω αποκλειστικά) και στην αμέσως επόμενη ωορρηξία έμεινα έγκυος. Το κατάλαβα πολύ αργότερα βέβαια (6,5 εβδομάδων), γιατί το αίμα εμφύτευσης ήταν σαν κανονική περίοδος. 

Τώρα είμαι 9+1, έχω κλείσει αυχενική για 17/6 και είμαι ξανά πολύ συγκρατημένη και φοβισμένη αν θα πάνε όλα καλά,και ας απέκτησα το παιδάκι μου. 

Από συμπτώματα έχω απίστευτη κουραση και υπνηλία, και κρυώνω πολύ. Ευτυχώς δεν έχω τους εμετούς που έκανα καθημερινά στην μπέμπα, είναι όλα πολύ πιο ήπια αυτή τη φορά.

Προσεύχομαι να πάνε όλα καλά για όλα τα κορίτσια 🙏🙏🙏🧿🧿

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ελενη βιδ είπε:

Καλησπέρα σε όλες!!’ Με το καλό να κρατήσουμε τα μωράκια μας, να πάνε όλα καλα μέχρι τέλους ! Χαίρομαι πολύ που βρήκα τέτοια ομάδα, είναι όμορφο να μοιράζεσαι εμπειριες που είναι χρήσιμες. Εγώ έχω ΠΗΤ 04/01/2025. Και είμαι 8+6 ημερών. Έχω έντονη δυσπεψία, απίστευτο πρήξιμο, ξινιλεσ άπειρες, δυσφορία και γενικά νιώθω σαν να είμαι άρρωστη, επίσης μόνιμα δεκατα(λόγω προγεστερόνης) ειδικά από το μεσημέρι κ μετά. Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα πιο ήπια συμπτώματα. Κοιλιακές κραμπες δεν έχω  καθόλου που στην προηγούμενη είχα. Γενικά έχω πολύ άγχος, αλλά θέλω να είμαι θετική όσο γίνεται. Εσείς αλήθεια έχετε κράμπες στην κοιλιά;; Ότι καλύτερο για την κάθε μια ☺️☺️☺️

Καλώς μας βρήκες!! Με το καλό γλυκιά μου!! Να πάνε όλα κατ'ευχήν με ένα υγιές και τελειομηνο μωράκι στην αγκαλιά σας!! Δεν χρειάζεται άγχος.. δεν είναι τίποτα στο χέρι σου αν και πίστεψε με καταλαβαίνουμε όλες την αγωνία και τους φόβους σου.. κράμπες έχω πολλές αλλά κάθε φορά που θα τις νοιώσω μετά από λίγο θα ακολουθήσει αίμα οπότε μόλις τις παρατηρώ πλέον παίρνω δύο buscopan plus για να ηρεμήσει η μήτρα.. ο γιατρός σου βέβαια εσένα τι σου είπε σχετικά; Εμένα υποθέτει ότι κάνω συσπάσεις και για αυτό.. να είμαι ζεστή γενικά μου είπε και να κρατάω κυρίως ζεστά τα άκρα και την κοιλιά μου..

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elli13 είπε:

Τώρα ανακάλυψα την ομάδα σας 😮😮 Με το καλό σε όλες να κρατήσουμε υγιή και τελειομηνα μωράκια 🙏🙏

Οι περισσότερες ξέρουν την ιστορία μου, ωστόσο θα την γράψω πολύ σύντομα. Πρώτος μήνας ελεύθερων επαφών, θετικό τεστ και βιοχημική κύηση. Επόμενος μήνας ξανά θετικό τεστ και το μωράκι παλινδρόμησε 8,5 εβδομάδων. Αυτό ομολογώ ότι ήταν μαχαίρια στην καρδιά μου, μια τόσο μεγάλη πληγή που ακόμα δεν έχει κλείσει. Κάναμε εξετάσεις και ευτυχώς δεν βρέθηκε τίποτα. Επόμενος κύκλος μετά την αποξεση ξανά θετικό τεστ, πολύ συγκρατημένη εγώ,να κλαίω σε κάθε υπέρηχο από φόβο. Τελικά απέκτησα μια πανέμορφη κόρη, τον θησαυρό μου, το φως μου που σήμερα είναι 7 μηνών ♥️.

Είπαμε με τον σύζυγο αν είναι να κάνουμε δεύτερο να είναι κοντά με το πρώτο για διάφορους λόγους. Όταν η μπέμπα ήταν 5 μηνών ήρθε η πρώτη περίοδος μετά τον τοκετό (θηλάζω αποκλειστικά) και στην αμέσως επόμενη ωορρηξία έμεινα έγκυος. Το κατάλαβα πολύ αργότερα βέβαια (6,5 εβδομάδων), γιατί το αίμα εμφύτευσης ήταν σαν κανονική περίοδος. 

Τώρα είμαι 9+1, έχω κλείσει αυχενική για 17/6 και είμαι ξανά πολύ συγκρατημένη και φοβισμένη αν θα πάνε όλα καλά,και ας απέκτησα το παιδάκι μου. 

Από συμπτώματα έχω απίστευτη κουραση και υπνηλία, και κρυώνω πολύ. Ευτυχώς δεν έχω τους εμετούς που έκανα καθημερινά στην μπέμπα, είναι όλα πολύ πιο ήπια αυτή τη φορά.

Προσεύχομαι να πάνε όλα καλά για όλα τα κορίτσια 🙏🙏🙏🧿🧿

Καλησπέρα κοριτσάκι μου!! Σε διάβαζα και στο άλλο θεματακι..! Καλός μας ήρθες και εσύ!! Καταρχήν να χαίρεσαι το παιδάκι σου υγιές και ευτυχισμένο να είναι πάνω από όλα πάντα στη ζωή του!!! Με το καλό και το δεύτερο μωράκι σας τελειομηνο και υγιέστατο να είναι και αυτό να το κρατήσετε στην αγκαλιά σας!!! Μπράβο για το θάρρος σας θα πω κιόλας να προχωρήσετε ξανά τόσο άμεσα! Τα παιδάκια σας βέβαια θα το ευχαριστηθουν καθώς θα μεγαλώνουν, εσείς δεν ξέρω πόσο μέχρι να μαλακώσουν λίγο! 🤣🤣🤣

Δυστυχώς ξέρω πως νοιώθεις.. έκανα αποξεση(αντί για αυχενική) 12η εβδομάδα (αν και είχε σταματήσει η καρδούλα του μερικές μέρες πριν στην 11η..) οπότε νοιωθω πολύ καλά το πόνο αυτό και μέχρι σήμερα δεν έχω μπορέσει να δεθώ με αυτή την εγκυμοσύνη όσο με τη προηγούμενη.. ακόμα και προχθές έπιασα τον εαυτό μου μετά τον υπέρηχο να κάνει σύγκριση με το προηγούμενο έμβρυο και διατυπώνοντας τη σκέψη μου στον άντρα μου του είπα ότι "το μωράκι αυτό είναι έτσι και έτσι, σε σύγκριση με το δικό μας που ήταν έτσι και έτσι.." εννοώντας το μωράκι που χάσαμε.. μόλις το συνειδητοποίησα ένιωσα πολλές τύψεις.. είσαι πολύ τυχερή μέσα σε όλα αυτά που βίωσες και εσύ που έχεις σήμερα αγκαλιά το θαυματακι σου και που συλλαμβάνετε με τόση ευκολία οπότε το πιθανότερο δυστυχώς είναι απλά να ήταν τυχαίο γεγονός το ότι δεν προχώρησε.. και να θυμάσαι ότι το σώμα θυμάται, εφόσον είχες ήδη και μάλιστα πρόσφατα μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη, όλα θα πάνε κατ'ευχήν και αυτή τη φορά με το καλό!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια και απο εμενα. Καλημέρα και στα 2, κοριτσια που έγραψαν. Καλες τελειόμηνες εγκυμοσύνες σε ολες μας.

Εγώ σήμερα ειμαι 5 βδομαδων ακριβώς... Απ οτι έχω καταλάβει, όλες , είστε πάνω απο 8 βδομάδων. Αυτο το πολυ πρώιμο  στάδιο που βρίσκομαι εγω, ειμαι φουλ αγχωτικό.

Ο γιατρός αργει παααρα πολυ. 10/6 πρώτος υπέρηχος και φαίνεται αιώνας μέχρι τότε.

Χθες ειχαν μειωθεί τα συμπτώματα μου και φοβηθηκα. Πηγα για χοριακη και ολα καλα ομως. Τριπλαστιαστηκε. Σήμερα είμαι λιγο πιο πολυ με συμπτώματα παλι.

Κούραση πολυ, περιεργη όσφρηση,αναγουλες και τετοια δεν έχω αλλα μου έχει κοπεί αρκετα η ορεξη για φαγητό.

Κραμπες που ρώτησε ένα κορίτσι πριν, ούτε εγω εχω. Ουτε πονους στη κοιλια και με ανησυχεί λιγο αυτο γιατι στις προηγούμενες εγκυμοσύνες μου, είχα πονους. Στο στήθος δεν εχω γιατί θηλάζω.(Και στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου λογο θηλασμού δεν είχα ούτε πόνους , ούτε πρήξιμο στο στήθος).

Αυτα από εμένα.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α... Να ρωτήσω βρε κορίτσια.

Πολυ περίεργο και "ιδιότροπο" μου φαίνεται αυτο το φόρουμ. Ενω εχω πατήσει να μου έρχονται ενημερώσεις, δεν μου έρχονται. Καποιες φορες μου βγαζει απλα ειδοποίηση με το που μπαίνω αλλά πατώντας πανω, τις περισσότερες, δεν με παει στις απαντήσεις.

Και καθε φορα ψάχνω να βρω το συγκεκριμένο θέμα.

Επίσης ούτε προφιλ υπάρχει;;; Ενημερώσεις απο που παίρνετε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 31/5/2024 at 10:55 ΠΜ, ο/η Tonia. είπε:

Α... Να ρωτήσω βρε κορίτσια.

Πολυ περίεργο και "ιδιότροπο" μου φαίνεται αυτο το φόρουμ. Ενω εχω πατήσει να μου έρχονται ενημερώσεις, δεν μου έρχονται. Καποιες φορες μου βγαζει απλα ειδοποίηση με το που μπαίνω αλλά πατώντας πανω, τις περισσότερες, δεν με παει στις απαντήσεις.

Και καθε φορα ψάχνω να βρω το συγκεκριμένο θέμα.

Επίσης ούτε προφιλ υπάρχει;;; Ενημερώσεις απο που παίρνετε;

Αν είσαι από chrome, πήγαινε πάνω πάνω δεξιά στο κινητό, πάτα τις 3 τελιτσες και από τις επιλογές κάνε κλικ την επιλογή "για υπολογιστή"

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 31/5/2024 at 12:27 ΠΜ, ο/η Kiddo είπε:

Καλώς μας βρήκες!! Με το καλό γλυκιά μου!! Να πάνε όλα κατ'ευχήν με ένα υγιές και τελειομηνο μωράκι στην αγκαλιά σας!! Δεν χρειάζεται άγχος.. δεν είναι τίποτα στο χέρι σου αν και πίστεψε με καταλαβαίνουμε όλες την αγωνία και τους φόβους σου.. κράμπες έχω πολλές αλλά κάθε φορά που θα τις νοιώσω μετά από λίγο θα ακολουθήσει αίμα οπότε μόλις τις παρατηρώ πλέον παίρνω δύο buscopan plus για να ηρεμήσει η μήτρα.. ο γιατρός σου βέβαια εσένα τι σου είπε σχετικά; Εμένα υποθέτει ότι κάνω συσπάσεις και για αυτό.. να είμαι ζεστή γενικά μου είπε και να κρατάω κυρίως ζεστά τα άκρα και την κοιλιά μου..

Καλησπέρα κοριτσάκι μου!! Σε διάβαζα και στο άλλο θεματακι..! Καλός μας ήρθες και εσύ!! Καταρχήν να χαίρεσαι το παιδάκι σου υγιές και ευτυχισμένο να είναι πάνω από όλα πάντα στη ζωή του!!! Με το καλό και το δεύτερο μωράκι σας τελειομηνο και υγιέστατο να είναι και αυτό να το κρατήσετε στην αγκαλιά σας!!! Μπράβο για το θάρρος σας θα πω κιόλας να προχωρήσετε ξανά τόσο άμεσα! Τα παιδάκια σας βέβαια θα το ευχαριστηθουν καθώς θα μεγαλώνουν, εσείς δεν ξέρω πόσο μέχρι να μαλακώσουν λίγο! 🤣🤣🤣

Δυστυχώς ξέρω πως νοιώθεις.. έκανα αποξεση(αντί για αυχενική) 12η εβδομάδα (αν και είχε σταματήσει η καρδούλα του μερικές μέρες πριν στην 11η..) οπότε νοιωθω πολύ καλά το πόνο αυτό και μέχρι σήμερα δεν έχω μπορέσει να δεθώ με αυτή την εγκυμοσύνη όσο με τη προηγούμενη.. ακόμα και προχθές έπιασα τον εαυτό μου μετά τον υπέρηχο να κάνει σύγκριση με το προηγούμενο έμβρυο και διατυπώνοντας τη σκέψη μου στον άντρα μου του είπα ότι "το μωράκι αυτό είναι έτσι και έτσι, σε σύγκριση με το δικό μας που ήταν έτσι και έτσι.." εννοώντας το μωράκι που χάσαμε.. μόλις το συνειδητοποίησα ένιωσα πολλές τύψεις.. είσαι πολύ τυχερή μέσα σε όλα αυτά που βίωσες και εσύ που έχεις σήμερα αγκαλιά το θαυματακι σου και που συλλαμβάνετε με τόση ευκολία οπότε το πιθανότερο δυστυχώς είναι απλά να ήταν τυχαίο γεγονός το ότι δεν προχώρησε.. και να θυμάσαι ότι το σώμα θυμάται, εφόσον είχες ήδη και μάλιστα πρόσφατα μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη, όλα θα πάνε κατ'ευχήν και αυτή τη φορά με το καλό!!!

Δεν του το έχω πει ακόμα, γιατί ίσως με ανησυχεί λιγότερο. Στην προηγούμενη κύηση είχα πολλές κράμπες κ είχα αποκόλληση. Παίρνω προληπτικά utrogestan ωστόσο, απλά αναρωτιέμαι αν έχουν όλες οι κοπέλες κράμπες. 
 

Το μεγάλο μου άγχος είναι η κυστικη ινωση. Είμαστε φορείς κ εγώ κ ο σύζυγος κ στην πρώτη κύηση έπρεπε να γίνει διακοπή, στην δεύτερη είναι απλά φορέας το κοριτσάκι μας κ δεν νοσεί. Θα κάνουμε αυχενική μαζί με τροφοβλαστη στοσ 25/6 και θα είμαι στα κάγκελα εκεινες τις μέρες. Αλλά ελπίζω να μας ξανά χαμογελάσει. Θα δείξει!

 

με το καλό σου εύχομαι κ να πάνε όλα καλα! Σε ποια εβδομάδα βρίσκεσαι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Ελενη βιδ είπε:

Δεν του το έχω πει ακόμα, γιατί ίσως με ανησυχεί λιγότερο. Στην προηγούμενη κύηση είχα πολλές κράμπες κ είχα αποκόλληση. Παίρνω προληπτικά utrogestan ωστόσο, απλά αναρωτιέμαι αν έχουν όλες οι κοπέλες κράμπες. 
 

Το μεγάλο μου άγχος είναι η κυστικη ινωση. Είμαστε φορείς κ εγώ κ ο σύζυγος κ στην πρώτη κύηση έπρεπε να γίνει διακοπή, στην δεύτερη είναι απλά φορέας το κοριτσάκι μας κ δεν νοσεί. Θα κάνουμε αυχενική μαζί με τροφοβλαστη στοσ 25/6 και θα είμαι στα κάγκελα εκεινες τις μέρες. Αλλά ελπίζω να μας ξανά χαμογελάσει. Θα δείξει!

 

με το καλό σου εύχομαι κ να πάνε όλα καλα! Σε ποια εβδομάδα βρίσκεσαι;

Εύχομαι ολα να πάνε καλά!! Και να περάσουν γρήγορα οι μέρες...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 31/5/2024 at 12:27 ΠΜ, ο/η Kiddo είπε:

Καλώς μας βρήκες!! Με το καλό γλυκιά μου!! Να πάνε όλα κατ'ευχήν με ένα υγιές και τελειομηνο μωράκι στην αγκαλιά σας!! Δεν χρειάζεται άγχος.. δεν είναι τίποτα στο χέρι σου αν και πίστεψε με καταλαβαίνουμε όλες την αγωνία και τους φόβους σου.. κράμπες έχω πολλές αλλά κάθε φορά που θα τις νοιώσω μετά από λίγο θα ακολουθήσει αίμα οπότε μόλις τις παρατηρώ πλέον παίρνω δύο buscopan plus για να ηρεμήσει η μήτρα.. ο γιατρός σου βέβαια εσένα τι σου είπε σχετικά; Εμένα υποθέτει ότι κάνω συσπάσεις και για αυτό.. να είμαι ζεστή γενικά μου είπε και να κρατάω κυρίως ζεστά τα άκρα και την κοιλιά μου..

Καλησπέρα κοριτσάκι μου!! Σε διάβαζα και στο άλλο θεματακι..! Καλός μας ήρθες και εσύ!! Καταρχήν να χαίρεσαι το παιδάκι σου υγιές και ευτυχισμένο να είναι πάνω από όλα πάντα στη ζωή του!!! Με το καλό και το δεύτερο μωράκι σας τελειομηνο και υγιέστατο να είναι και αυτό να το κρατήσετε στην αγκαλιά σας!!! Μπράβο για το θάρρος σας θα πω κιόλας να προχωρήσετε ξανά τόσο άμεσα! Τα παιδάκια σας βέβαια θα το ευχαριστηθουν καθώς θα μεγαλώνουν, εσείς δεν ξέρω πόσο μέχρι να μαλακώσουν λίγο! 🤣🤣🤣

Δυστυχώς ξέρω πως νοιώθεις.. έκανα αποξεση(αντί για αυχενική) 12η εβδομάδα (αν και είχε σταματήσει η καρδούλα του μερικές μέρες πριν στην 11η..) οπότε νοιωθω πολύ καλά το πόνο αυτό και μέχρι σήμερα δεν έχω μπορέσει να δεθώ με αυτή την εγκυμοσύνη όσο με τη προηγούμενη.. ακόμα και προχθές έπιασα τον εαυτό μου μετά τον υπέρηχο να κάνει σύγκριση με το προηγούμενο έμβρυο και διατυπώνοντας τη σκέψη μου στον άντρα μου του είπα ότι "το μωράκι αυτό είναι έτσι και έτσι, σε σύγκριση με το δικό μας που ήταν έτσι και έτσι.." εννοώντας το μωράκι που χάσαμε.. μόλις το συνειδητοποίησα ένιωσα πολλές τύψεις.. είσαι πολύ τυχερή μέσα σε όλα αυτά που βίωσες και εσύ που έχεις σήμερα αγκαλιά το θαυματακι σου και που συλλαμβάνετε με τόση ευκολία οπότε το πιθανότερο δυστυχώς είναι απλά να ήταν τυχαίο γεγονός το ότι δεν προχώρησε.. και να θυμάσαι ότι το σώμα θυμάται, εφόσον είχες ήδη και μάλιστα πρόσφατα μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη, όλα θα πάνε κατ'ευχήν και αυτή τη φορά με το καλό!!!

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου!! Δυστυχώς πολλές έχουμε περάσει 1 ή και παραπάνω απώλειες. Σαφέστατα νιώθω υπερτυχερη που έχω την μικρούλα μου, ευχαριστώ συνεχώς την Παναγία που μου την έφερε στην αγκαλιά μου υγιέστατη!! 

Για την απόφαση του δεύτερου παιδιού τόσο σύντομα, νομίζω δεν θα άντεχα να στρώσει και να μεγαλώσει η μπέμπα και μετά να ξαναμπώ σε όλη τη φάση του νεογέννητου... Ξενύχτια, θηλασμός, κολικοί, δόντια 😱😱😱. Και εκτός αυτού αν όλα πάνε καλά ο σύζυγος θα πάρει μετάθεση για νησί σε 1-2 χρόνια και εκεί δεν ξέρω πόσο εύκολο θα είναι να βρω καλό γυναικολόγο να με παρακολουθεί. Θα πρέπει να πηγαινοερχομαι Αθήνα και κυρίως για τον τοκετό. Και τρίτον δεν θέλω να στείλω την μικρούλα μου σχολείο από τώρα για να επιστρέψω στη δουλειά. Η εγκυμοσύνη αυτή (χωρίς να το έχω υπολογίσει ειλικρινά) έρχεται με άδεια κυοφορίας ακριβώς όταν τελειώσει το 9μηνο που βρίσκομαι τώρα. Αυτό θα με διευκολύνει πάρα πολύ να πω την αλήθεια. Αλλά ναι δόξα τω Θεώ συλλαμβάνουμε με την πρώτη προσπάθεια κάθε φορά 🙏🙏

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια! Προσπαθώ να διαβάσω τα νεότερα σ αυτό το θεματάκι γιατί έχασα κάποιες αναρτήσεις η αλήθεια είναι. Έχω επιστρέψει και στη δουλειά μετά από άδεια και προσπαθώ ακόμα να βρώ τους ρυθμούς μου.

Όπως σας έγραψα ο τελευταίος υπέρηχος (#3) ήταν την περασμένη Τρίτη 28/05 όπου είδαμε το μικρό ζελεδάκι και μου έβαλε η γυναικολόγος κάποια δευτερόλεπτα την κοαρδούλα για να ηρεμήσω μιας και ήμουν αγχωμένη. Έπειτα έχω ηρεμήσει αρκετά μπορώ να πω, τα συμπτώματα παραμένουν ίδια, αν και δε ξανα έκανα εμετό απ την αρχή της εβδομάδας. Κάπως βρήκα το "κόλπο" που λειτουργεί για εμένα - οι ναυτίες συνήθως με πιάνουν όταν πεινάω ή όταν κάποια έντονη μυρωδιά μου τα σκάσει. Οπότε πήρα κάτι μπισκότα, που υποτίθεται είναι και υγιεινά, και τρώω 3-4 από αυτά ή αν είναι η ώρα του γεύματος τρώω φαγητό ή κάποιο φρούτο. Και κάπως έτσι περνάει. Οι κράμπες με πιάνουν που και που, κυρίως στη μέση, αλλά ευτυχώς παραμένουν ήπιες και όχι συστηματικές. Αυτό απ τη μια με ηρεμεί ότι δεν έρχεται κάτι κακό κι απ την άλλη με ηρεμεί ότι εξελίσσεται φυσιολογικά (έτσι θέλω να πιστεύω δλδ γιατί δεν είχα τέτοιες κράμπες σε καμία απ τις 2 προηγούμενες εγκυμοσύνες που δε προχώρησαν). Κατα τα τ' άλλα η ενέργειά μου είναι σαφώς πεσμένη, δεν έχω όρεξη να κάνω τίποτα, ακόμα και για ψώνια που πήγα θέλω να κάθομαι ανα 30 λεπτά γιατί κουράζομαι. Επιπλέον το σ΄τηθος με πονάει καθημερινά, άλλοτε περισσότερο άλλοτε λιγότερο, πάντως είναι το μόνο "σταθερό" σύμπτωμα. α! επίσης παρατηρώ ότι είμαι πιο ευαίσθητη συναισθηματικά, βάζω τα κλάμματα πολύ εύκολα καθώς βλέπω πχ μια συγκινητική στιγμή στο Νετφλιξ, που όμως δε θα έκλαιγα υπό άλλες συνθήκες 🤣

Η γυναικολόγος μου έκλεισε κατευθείαν την αυχενική για 1/07 αλλά δε ξέρω αν θα την παλέψω ψυχολογικά να περιμένω τόσο, καθώς την παλίδρομη κύση την έχασα στον τρίτο μήνα και, όσο να ναι, με αγχώνει κάπως αυτός ο άτιμος μήνας. έκλεισα ένα ραντεβού στις 18/06, να είμαι δλδ κάπου στη μέση απ το σήμερα μέχρι την αυχενική για την ηρεμία μου.

Κατα τ' άλλα έχω πολλή θετική σκέψη καθημερινά, ο σύζυγος βοηθάει πάρα πολύ σ αυτό, φροντίζουμε να υπάρχουν όμορφες στιγμές μαζί μες τη μέρα και να το ζήσουμε χωρίς φόβο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 28/5/2024 at 11:02 ΜΜ, ο/η Kiddo είπε:

Σας ευχαριστώ ολόψυχα κορίτσια μου!! Έχω κάνει καρδιακές φιλίες από εδώ μέσα από παλιά και ξέρω διαβάζοντας και το topic πόσο υποστηρικτικές είστε και εσείς εδώ κορίτσια μου..! Μακάρι ειλικρινά να βάλει η Παναγίτσα το χεράκι της να φτάσουμε να γεννησουμε και εμείς υγιή μωράκια ιδιαίτερα σε μια περίοδο που γιορτάζουμε τη γέννηση του δικού Της παιδιού με μια σύλληψη που έγινε σε μια περίοδο που έχασε και εκείνη το δικό Της παιδί.. δεν είμαι της θρησκείας μη "κοροϊδεύω" απλά προσπαθώ να το δω λίγο πιο αισιόδοξα και ότι δεν ήταν τόσο τυχαίο και πως όλα γίνονται για κάποιο λόγο ιδιαίτερα όταν οι περισσότερες από εμάς έχουμε περάσει δύσκολα... Όπως προείπα ο συναισθηματισμός μου κάνει τυμπανοκρουσιες πλέον.. χαχαχαχαχα!!

@Naty_ σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την θετική ενέργεια!! Ναι θα σας στείλω!!! Προγεστερόνη φουλ!!! Ενέσιμη, από το στόμα, κολπική (αν και πλέον την σταματήσαμε λόγω των αιμορραγιών..) + lentogest μέρα παρά μέρα σχεδόν δηλαδή όποτε βλέπω αιμορραγίες.. καλά καφέ/ροζ ή απλά λίγο αίμα στο σκούπισμα ούτε που τα δίνω σημασία πλέον.. Μαγνήσιο πρωί βράδυ από πριν την ετ.. γενικά δηλαδή από ιατρικής άποψης είμαι καλυμμένη φουλ και με το παραπάνω από συμπληρώματα κτλ γιατί είμαι και ολίγον ιδιοψυχαναγκαστικη (κοινώς μουρλοκομειο!!!) μήπως και τα καταφέρουμε αυτή τη φορά... Πλέον είναι στο χέρι της φύσης.. 

@Θέτις Κ. σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την στήριξη!!! Μακάρι και τα δικά μας μωράκια να είναι τόσο τυχερά και υγιή όπως τα κατάφερε η μαμά σου... Θέλω να σε ρωτήσω εντωμεταξυ και διάφορα αλλά έχουν "χτυπήσει" τα ultro και είμαι κάτι τις "μαστουρομενη" τώρα παρά την αγωνία μου για αύριο.. Συγχαρητήρια κιόλας σήμερα για τον υπέρηχο!!! Με το καλό το ίδιο καλός και ο επόμενος πάλι!! Έτσι ακριβώς.. βήμα βήμα και πίστη με ελπίδα στα σπορακια μας ότι ήρθαν για να μείνουν ..!🙏🙏🙏🙏

Αυτό που λες για την Παναγία, κι εγώ, ενώ δεν είμαι καθόλου της θρησκείας, για κάποιο λόγο ένιωσα την ανάγκη τελευταία να την προσφωνώ να προσέχει το μωράκι μου 🙏 Νομίζω είναι λόγω των απωλειών που βιώσαμε, ότι έχουμε την ανάγκη για πίστη σε μια ανώτερη δύναμη Είναι σίγουρα κι ορμόνες που κάνουν πάρτυ, αλλά δεν είσαι μόνη στις τυμπανοκρουσιες, να ξέρεις 🤣🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 29/5/2024 at 8:23 ΜΜ, ο/η Tonia. είπε:

Γεια σας κορίτσια και από εμένα!

Πρωτα ο Θεός , αν πανε ολα καλα, θα ειμαι κι εγω μαμα Ιανουαρίου!

Την Παρασκευή έμαθα για την εγκυμοσύνη μου.

Ειναι πολυ πολυ φρεσκια. Ειμαι μολις 4+5 σήμερα.

Κορίτσια συμπτώματα απο πότε ξεκίνησαν; 

Καλώς ήρθες κορίτσι μου και με το καλό το μωράκι σου 💖

όπως σου είπαν και τα κορ΄ιτσια μη σε αγχώνουν τα συμπτώματα, αυτά πάνε κι έρχονται, κι επίσης, κι εγώ στις πρώτες εβδομάδες δεν είχα κάποιο τρανταχτό σύμπτωμα, παρα μ΄όνο τον πόνο στο στήθος και έτσι ψιλοζαλάδες αν θυμάμαι καλά. απ την ημέρα που άκουσα την καρδούλα να σου πω την αλήθεια σταμάτησα να τα παρτηρώ κιόλας, γιατί μόνο άγχος προκαλούν. Μόνο όταν τα λέμε εδώ κάνω τον απολογισμό και τα γ΄ραφω. Κατα τ άλλα, θα υπάρχουν μέρες που αισθανόμαστε έγκυες κι άλλες που θα το ξεχνάμε γιατί τα συμπτώματα δεν είναι στάνταρ. Περιμένουμε τα νεάκια σου απ τον πρώτο υπέρηχο 💖

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 30/5/2024 at 8:35 ΜΜ, ο/η Ελενη βιδ είπε:

Καλησπέρα σε όλες!!’ Με το καλό να κρατήσουμε τα μωράκια μας, να πάνε όλα καλα μέχρι τέλους ! Χαίρομαι πολύ που βρήκα τέτοια ομάδα, είναι όμορφο να μοιράζεσαι εμπειριες που είναι χρήσιμες. Εγώ έχω ΠΗΤ 04/01/2025. Και είμαι 8+6 ημερών. Έχω έντονη δυσπεψία, απίστευτο πρήξιμο, ξινιλεσ άπειρες, δυσφορία και γενικά νιώθω σαν να είμαι άρρωστη, επίσης μόνιμα δεκατα(λόγω προγεστερόνης) ειδικά από το μεσημέρι κ μετά. Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα πιο ήπια συμπτώματα. Κοιλιακές κραμπες δεν έχω  καθόλου που στην προηγούμενη είχα. Γενικά έχω πολύ άγχος, αλλά θέλω να είμαι θετική όσο γίνεται. Εσείς αλήθεια έχετε κράμπες στην κοιλιά;; Ότι καλύτερο για την κάθε μια ☺️☺️☺️

Γεια σου κορίτσι! Να έχουμε καλές και τελειόμηνες εγκυμοσύνες 🙏

Κι εγώ έχω κράμπες που ξεκίνησαν την 7η εβδομάδα - τώρα είμαι στην 8η. Απ τον υπέρηχο ήταν όλα καλά, η γιατρός μου δεν το βρήκε καθόλου ανηχυτικό και μου πρότεινε αν θέλω να πάρω είτε παρακεταμόλη ή μαγνήσιο. Τελικά πήρα μόνο μια φορά μικρή δόση παρακεταμόλης γιατί με πονούσε η μέση μου κυρίως (και δεν είχα τροφοκαρτ) κι από τότε οι κράμπες έρχονται αραιά και πού. Στην αρχή ήταν σα να μου ερχόταν περίοδος κι είχα κατατρομάξει, αλλά μετά πήγαμε για υπέηχο κι ήταν όλα καλά, οπότε δε δίνω και πολύ σημασία πλέον.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 30/5/2024 at 8:51 ΜΜ, ο/η Kiddo είπε:

Αγαπημένη μου!!!!! 😍😍😍😍😍 Να 'σαι καλά!! Το ξέρω και το πιστεύω!!! Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!!! Αμήν Παναγίτσα μου μακάρι... Θα δείξει...🙏🙏🙏🤞🤞🤞

Όλα good! Εφόσον έχει 5 εβδομάδες τώρα με αιμορραγίες και το μωράκι ακάθεκτο έχω αναθαρρησει.. κύριος φόβος τώρα μη σταματήσει η καρδούλα του... Μετράω τις μέρες και τις εβδομάδες που μένουν μέχρι την αυχενική μπας και μπορέσω να ηρεμήσω λίγο.. αλλά γενικότερα πολύ συγκρατημένη και αποστασιοποιημένη μπορώ να πω μέχρι τότε μη και τυχόν πάει κάτι στραβά..

Ο κούκλος σου τι κάνει;;; Πως είναι;; Με τα δοντακια του πως είναι το παιδί; Εσύ πως είσαι αλήθεια; Πότε επιστρέφεις στη δουλειά; Σε διάβαζα εντωμεταξυ στα μωράκια Ιουλίου ήθελα να σου στείλω, για το ότι στη μετάβαση στις στέρεες δεν πήγατε στα αλεσμένα αλλά στα κομματάκια και με ενδιαφέρει πολύ να μάθω περισσότερα αλλά λέω άσε νωρίς είναι ακόμα για να σκας για αυτά από τώρα..!!! Χαχαχαχαχα 🤣🤣🤣 

Έτσι ήμουν κι εγώ, συγκρατημένη και αποστασιοποιημένη.. θυμάμαι μέχρι να κάνω την αυχενική διαφάνεια δε μιλούσα για την εγκυμοσύνη και δεν ακουμπούσα καν τη κοιλιά μου. Θα δεις πως όλα θα πάνε καλά και με το καλό θα γεννήσεις και δε θα πιστεύεις κι εσύ σαν εμένα ότι αυτό μωράκι είναι δικό σου! ☺️❤️ 

Καλά είμαστε όλοι! Υπάρχουν μέρες δύσκολες με γκρίνια και μέρες με λιγότερη! Κάθε μέρα είναι έξω ο μικρός πρωί και απόγευμα, μέσα στο σπίτι πλέον δε κρατιέται με τίποτα! Με τα δόντια εντάξει προς το παρόν ηρέμησε. 

Όταν πλησιάζει η ώρα για τις στερεές τροφές θα σου πω ευχαρίστως ότι θέλεις για τη μέθοδο σίτισης με κομμάτια. 😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Θέτις Κ. είπε:

Γεια σου κορίτσι! Να έχουμε καλές και τελειόμηνες εγκυμοσύνες 🙏

Κι εγώ έχω κράμπες που ξεκίνησαν την 7η εβδομάδα - τώρα είμαι στην 8η. Απ τον υπέρηχο ήταν όλα καλά, η γιατρός μου δεν το βρήκε καθόλου ανηχυτικό και μου πρότεινε αν θέλω να πάρω είτε παρακεταμόλη ή μαγνήσιο. Τελικά πήρα μόνο μια φορά μικρή δόση παρακεταμόλης γιατί με πονούσε η μέση μου κυρίως (και δεν είχα τροφοκαρτ) κι από τότε οι κράμπες έρχονται αραιά και πού. Στην αρχή ήταν σα να μου ερχόταν περίοδος κι είχα κατατρομάξει, αλλά μετά πήγαμε για υπέηχο κι ήταν όλα καλά, οπότε δε δίνω και πολύ σημασία πλέον.

Σ'ευχαριστώ πολύ!! Κάνω παράθεση εδώ αν και απευθύνεσαι στην Ελένη, για τις κράμπες. Δεν έχω κράμπες και με ανησυχεί αυτό. Δεν έχω καθόλου πονακια περιόδου. Το στήθος δεν με πονάει οκ δεν με απασχολεί γιατί θηλάζω. Και στην προηγούμενη που επίσης θήλαζα, το στήθος μου δεν με ενοχλούσε καθόλου.

Έχω λίγη ζάλη, αδυναμία, χαμηλή  όρεξη για φαγητό και εδω και κανένα  2ωρο λιγο βαρυ στομάχι. Αλλα με φοβίζει που δεν έχω καθόλου πονακια. Γράφεις οτι εσένα σου ξεκίνησαν την 7η; Νωρίτερα δεν είχες πόνους;

Ειμαι 5+1 ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tonia. είπε:

Σ'ευχαριστώ πολύ!! Κάνω παράθεση εδώ αν και απευθύνεσαι στην Ελένη, για τις κράμπες. Δεν έχω κράμπες και με ανησυχεί αυτό. Δεν έχω καθόλου πονακια περιόδου. Το στήθος δεν με πονάει οκ δεν με απασχολεί γιατί θηλάζω. Και στην προηγούμενη που επίσης θήλαζα, το στήθος μου δεν με ενοχλούσε καθόλου.

Έχω λίγη ζάλη, αδυναμία, χαμηλή  όρεξη για φαγητό και εδω και κανένα  2ωρο λιγο βαρυ στομάχι. Αλλα με φοβίζει που δεν έχω καθόλου πονακια. Γράφεις οτι εσένα σου ξεκίνησαν την 7η; Νωρίτερα δεν είχες πόνους;

Ειμαι 5+1 ...

Εμένα μου φαίνονται πολύ καλά τα συμπτώματα κορίτσι μου για τη βδομάδα που είσαι! Είχες και προηγούμενες εγκυμοσύνες οπότε το σώμα σου είναι προσαρμοσμένο και ξέρει. Εμένα συγκεκριμένα, κράμπες την 5η εβδομάδα ένιωσα 2 φορές που κουράστηκα - μια που ταξίδεψα με αεροπλάνο πολλές ώρες και μια που έγινα νονά λόγω ορθοστασίας. Οπότε τότε το απέδωσα πιο πολύ στην κούραση. Έπειτα κράμπες εμφανίστηκαν ξανά απ' την αρχή της 7ης με έντονες τις ημέρες 7+1, 7+2, 7+3 κι από τότε έρχονται και φεύγουν στιγμιαία μες τη μέρα ή και καθόλου. Πιστεύω δεν είναι στάνταρ, μη σε ανησυχεί αν δε νιώθεις ακόμα γιατί το έμβρυο είναι πάρα πολύ μικρούλη ακόμα 🙏 όλα καλά θα πάνε κορίτσι μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Θέτις Κ. είπε:

Εμένα μου φαίνονται πολύ καλά τα συμπτώματα κορίτσι μου για τη βδομάδα που είσαι! Είχες και προηγούμενες εγκυμοσύνες οπότε το σώμα σου είναι προσαρμοσμένο και ξέρει. Εμένα συγκεκριμένα, κράμπες την 5η εβδομάδα ένιωσα 2 φορές που κουράστηκα - μια που ταξίδεψα με αεροπλάνο πολλές ώρες και μια που έγινα νονά λόγω ορθοστασίας. Οπότε τότε το απέδωσα πιο πολύ στην κούραση. Έπειτα κράμπες εμφανίστηκαν ξανά απ' την αρχή της 7ης με έντονες τις ημέρες 7+1, 7+2, 7+3 κι από τότε έρχονται και φεύγουν στιγμιαία μες τη μέρα ή και καθόλου. Πιστεύω δεν είναι στάνταρ, μη σε ανησυχεί αν δε νιώθεις ακόμα γιατί το έμβρυο είναι πάρα πολύ μικρούλη ακόμα 🙏 όλα καλά θα πάνε κορίτσι μου

Σ'ευχαριστώ για την αναλυτική σου απάντηση!!!

Δεν το περίμενα πως στη 4η εγκυμοσύνη μου θα ειχα τόσο άγχος. Σε ολες ειχα ειναι η αλήθεια, απλά επειδή στις προηγούμενες ειχα πολυ έντονα συμπτώματα (μετα τις 5μιση προς 6 βδομάδες βέβαια) ίσως αυτο με ανακούφιζε οτι όλα πάνε καλα. 

Απλα με θυμάμαι στις αλλες που ειχα τόσο έντονα το αίσθημα πως θα αδιαθετησω , παρ'ολο που ηξερα ότι ειμαι έγκυος , που πηγαινα κάθε λιγο στο μπάνιο να τσεκαρω αν έχω αίμα. Τώρα τίποτα. Και απο συμπτώματα , αυτα τα λιγα που εχω, μια έρχονται μια φεύγουν. Το μεσημέρι για παράδειγμα ειχα λιγο το στομάχι κάπως... Μετά έφυγε. Τωρα πηγα τα παιδια στις κουνιες και μονο λιγη ζαλη ένιωθα που και που.

Αλλα ειμαι μολις 5+1

Πφφφφ οπότε μακαρι να ερθουν οι αναγουλες μπας και ηρεμήσω γιατι έχω αρχίσει να μην με αντέχω χαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tonia. είπε:

Σ'ευχαριστώ για την αναλυτική σου απάντηση!!!

Δεν το περίμενα πως στη 4η εγκυμοσύνη μου θα ειχα τόσο άγχος. Σε ολες ειχα ειναι η αλήθεια, απλά επειδή στις προηγούμενες ειχα πολυ έντονα συμπτώματα (μετα τις 5μιση προς 6 βδομάδες βέβαια) ίσως αυτο με ανακούφιζε οτι όλα πάνε καλα. 

Απλα με θυμάμαι στις αλλες που ειχα τόσο έντονα το αίσθημα πως θα αδιαθετησω , παρ'ολο που ηξερα ότι ειμαι έγκυος , που πηγαινα κάθε λιγο στο μπάνιο να τσεκαρω αν έχω αίμα. Τώρα τίποτα. Και απο συμπτώματα , αυτα τα λιγα που εχω, μια έρχονται μια φεύγουν. Το μεσημέρι για παράδειγμα ειχα λιγο το στομάχι κάπως... Μετά έφυγε. Τωρα πηγα τα παιδια στις κουνιες και μονο λιγη ζαλη ένιωθα που και που.

Αλλα ειμαι μολις 5+1

Πφφφφ οπότε μακαρι να ερθουν οι αναγουλες μπας και ηρεμήσω γιατι έχω αρχίσει να μην με αντέχω χαχαχα

Κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική, ίσως επηρρεάζει και το γεγονός ότι θηλάζεις ακόμα, δε ξέρω τι να πω... Πάντως σίγουρα μην αγχώνεσαι, θα σου ρθει μια μέρα ένα κύμα ναυτίας και θα λες τι καλά που ήμουν πριν χαλαρ΄η 🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • ναι εχεις δικιο..αλλαξες γιατρό τώρα εσύ!
    • Το καταλαβαίνω γιατί και εμένα θηλαζε όλη την νύχτα (μπιμπερό δεν είχε πάρει ποτε μέχρι τοτε ) και όταν έγινε η παλινδρόμηση ήταν 13 μηνών ηθελα να κόψω στο στήθος όποτε τότε που έγινε εκείνο το συμβάν σταμάτησα και τον θηλασμό μια και καλή πήγα έκανα την αποξεση σε δημόσιο νοσοκομείο γιατί ο γιατρός μου ήθελε 700 ευρώ.. πήγα πρωί 7 η ώρα στο νοσοκομείο και βγηκα 7 το απόγευμα το στηθος της το έκοψα δεν την ξανά έδωσε από τότε.. αλλά πραγματικά γιατί δεν σε έκανε εισαγωγή για μερικές ώρες και ήθελε 3 μερες δεν το κατάλαβα κορίτσι μου 😞 Εσενα βέβαια είναι πιο μικρή η κορούλα σου την θηλαζεις μόνο νύχτα ;  εγω κορίτσι μου στην θέση σου θα πήγαινα απευθείας νοσοκομείο να με εξετάσουν καλύτερα εκεί 
    • Ναι εντάξει ότι μου είπε τώρα θα κάνω μωρέ απλά ξέρεις είναι και άλλος τώρα αυτός ο γιατρός και λίγο η επικοινωνίας μας είναι μικρή  τι να σου πω κορίτσι μου εγω δεν το έκανα ούτε στην πρώτη εγκυμοσύνη ούτε τώρα.. αλλα γενικα το συστήνουν αρκετοί γιατροί 🤷‍♀️  
    • κατι θα ξέρει ο γιατρός σου...μην αγχώνεσαι! απο τη μια σκέφτομαι να το κάνω... γιατί αν δεν το κάνω και αυριο μεθαύριο παθει κάτι το μωρό θα έχω τύψεις 🤷 απο την άλλη δεν ξέρω κατά πόσο είναι καλό όντως!
    • @Kiddo μακαρι να ήταν έτσι. Αλλα δεν είναι. Ήταν κολπικός υπέρηχος. Ο γιατρός που πήγα χθές, κάνει και τους μεγάλους υπερήχους είναι δηλαδή και εμβρυολογος οπότε θεωρώ πως θα εχει καλό μηχάνημα. Το ιατρείο του εξάλλου, πρεπει να το εχει καμια 5ετια. Αυτο που περιγράφεις το εχω ζησει κι εγω στο τελευταίο παιδι μου. Ειχα παει σε εναν γιατρό που ακουγα καλά λόγια, φουλ στην αναγουλα δεν μπορουσα να σταθω και μου λεει πως βλεπει εναν αδιο σακο. 2 ημερες μετα παω στον γιατρό μου και βλέπουμε και έμβρυο. Αυτος χθες, ήταν αισιόδοξος. Μου ειπε ότι υπάρχει πιθανότητα να μην προχωρήσει αλλα εμπειρικα μου εδειξε το σχημα του σάκου και μου λεει , "μιλώντας εμπειρικά, πιστεύω πως θα προχωρήσει και πως το σχήμα που έχει ο σακος μου, είναι σχήμα που ετοιμάζεται να υποδεχτεί και έμβρυο." Αλλα δεν το πιστεύω. Είμαι απόλυτα σίγουρη πως θα παλλινδρομησει ή ηδη εχει γίνει. Το ξερω, το νιωθω , το διαισθανομαι. Τουλάχιστον χθες, δεν μπορούσα ουτε να κλάψω και όλη αυτή η ένταση μου χτυπησε σε δυνατό πονοκέφαλο. Σήμερα ομως καταφερα να ξεσπασω και σε κλάμα. Ξερω θα μου πειτε πως εχω αλλα 3 θαυματακια διπλα μου και δεν πειράζει. Ομως οσα παιδια και να εχεις η απώλεια αυτη πονάει. Το αγάπησα, του μιλούσα, του εγραψα και γραμματα, το οραματιστηκα. Τέλος πάντων. Την αλλη Τέταρτη πλεον θα το ξέρω και επίσημα...
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...