Μετάβαση σε περιεχόμενο

Τώρα είν Μάης και Άνοιξη , τώρα ειν το καλοκαίρι , τώρα ειν ο καιρός μωράκια 👶👶 μωράκια να μας φέρει 🤰❤️🧿💖💙🙏🧿


Recommended Posts

στις πριν 11 ώρες, ο/η Raf123 είπε:

Αν δεν εχεις διαστολή δε θα πετύχει το να είναι ψηλά εξαρταται ποσό ψηλά είναι σίγουρα κατεβαίνει στον τοκετό. Αλλά αν δεν εχεις διαστολή δεν υπάρχει λόγος έστω κ 1εκ να εχεις μπορεί να γίνει 

Όχι τίποτα δεν είχα καθόλου διαστολή και τράχηλο μάκρη και κλειστό δεν μπόρεσαν ούτε τα νερά να μου σπάσουν και χάπι που με έβαλε για πρόκληση δεν με έπιασε πάλι καθόλου διαστολή καθόλου συσπάσεις καθόλου πόνος δεν ήταν έτοιμο το μωρακι να βγει αλλά ο γιατρός φοβόταν να με αφήσει και άλλο 

αναρωτιέμαι τωρα πως θα πάει το πράγμα σε αυτήν την εγκυμοσύνη αν ειναι πιο ευνοϊκά τα πράγματα θα δείξει 🤷‍♀️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Όχι τίποτα δεν είχα καθόλου διαστολή και τράχηλο μάκρη και κλειστό δεν μπόρεσαν ούτε τα νερά να μου σπάσουν και χάπι που με έβαλε για πρόκληση δεν με έπιασε πάλι καθόλου διαστολή καθόλου συσπάσεις καθόλου πόνος δεν ήταν έτοιμο το μωρακι να βγει αλλά ο γιατρός φοβόταν να με αφήσει και άλλο 

αναρωτιέμαι τωρα πως θα πάει το πράγμα σε αυτήν την εγκυμοσύνη αν ειναι πιο ευνοϊκά τα πράγματα θα δείξει 🤷‍♀️

Οπως να έχει καλά να είναι υγιής κ το πως εμεις γεννήσαμε δεν χει κ τόση σημασία! Εγώ της ελεγα άμα είναι να δυσκολευτώ κ να ταλαιπωρηθώ θέλω καισαρικη γιατί ήμουν κ 37εβ! Αλλά τελικά το αγόρι μου ήταν έτοιμο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Rena92 είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου!! Αυτό είναι θετικό;; IMG_6442.thumb.jpeg.ceb9905e21a092e4a84f8339639bf9ba.jpeg

Καλημέρα κορίτσι μου. Ή το απόγευμα ή το πολύ αύριο θα γίνει θετικό! Συνέχισε να κάνεις τεστ και ξεκινα επαφές! Καλή επιτυχία 🤞 🤞 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Raf123 είπε:

Οπως να έχει καλά να είναι υγιής κ το πως εμεις γεννήσαμε δεν χει κ τόση σημασία! Εγώ της ελεγα άμα είναι να δυσκολευτώ κ να ταλαιπωρηθώ θέλω καισαρικη γιατί ήμουν κ 37εβ! Αλλά τελικά το αγόρι μου ήταν έτοιμο 

Καλά ναι δεν είχα και εγω θέμα με την καισαρική το είχα στο μυαλό μου από την αρχή έτσι και αλλιώς 

Απλά ηθελα λίγο να το προσπαθήσω περισσότερο να νιώσω έστω και λίγο την διαδικασία του φυσιολογικού τοκετού αλλά δεν πειράζει εκείνη την ώρα όταν μου με ρώτησε να πάμε για καισαρική δεν το σκέφτηκα γιατί έβλεπα ότι δεν έχει νοημα να περιμένω άλλο ήταν ανώφελο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Καλά ναι δεν είχα και εγω θέμα με την καισαρική το είχα στο μυαλό μου από την αρχή έτσι και αλλιώς 

Απλά ηθελα λίγο να το προσπαθήσω περισσότερο να νιώσω έστω και λίγο την διαδικασία του φυσιολογικού τοκετού αλλά δεν πειράζει εκείνη την ώρα όταν μου με ρώτησε να πάμε για καισαρική δεν το σκέφτηκα γιατί έβλεπα ότι δεν έχει νοημα να περιμένω άλλο ήταν ανώφελο 

Κορίτσι μου κ εγώ κάπως έτσι ήμουν…μετά από 12 ώρες μόνο 1 εκ διαστολή… ο γιατρός μου, μου είχε ξεκαθαρίσει από 2 βδομαδες νωρίτερα πως αν μπούμε με πρόκληση θα το προσπαθήσουμε ένα δωδεκάωρο κ δε θέλει να ταλαιπωρηθώ παραπάνω. Εγώ να πω την αλήθεια το διασκέδαζα τόσο πολύ με τον άντρα μου στην αναμονή, που μπορούσα να περιμένω ακόμη κ ολόκληρη μέρα. Παρόλα αυτά άκουσα τον γιατρό μου…δε ξέρω αν έκανα σωστά, πάντως είχα κ πολύ καλή ανάρρωση. Ο γιατρός μου είχε πει και 36 ώρες να περιμένουμε δε ξέρω κατά ποσο θα προχωρήσει…Επίσης, από μικρό κοριτσάκι έλεγα πως θέλω να γεννήσω με καισαρική 😂 δε ξέρω γιατί αλλά το προτιμούσα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Rena92 είπε:

Κορίτσι μου κ εγώ κάπως έτσι ήμουν…μετά από 12 ώρες μόνο 1 εκ διαστολή… ο γιατρός μου, μου είχε ξεκαθαρίσει από 2 βδομαδες νωρίτερα πως αν μπούμε με πρόκληση θα το προσπαθήσουμε ένα δωδεκάωρο κ δε θέλει να ταλαιπωρηθώ παραπάνω. Εγώ να πω την αλήθεια το διασκέδαζα τόσο πολύ με τον άντρα μου στην αναμονή, που μπορούσα να περιμένω ακόμη κ ολόκληρη μέρα. Παρόλα αυτά άκουσα τον γιατρό μου…δε ξέρω αν έκανα σωστά, πάντως είχα κ πολύ καλή ανάρρωση. Ο γιατρός μου είχε πει και 36 ώρες να περιμένουμε δε ξέρω κατά ποσο θα προχωρήσει…Επίσης, από μικρό κοριτσάκι έλεγα πως θέλω να γεννήσω με καισαρική 😂 δε ξέρω γιατί αλλά το προτιμούσα. 

Εεε και εγω 8-9 ώρες περίμενα και εμένα αυτό μου είπε δεν βλέπει να προχωράει το πράγμα 

Και εγω καλή ανάρρωση ειχα δεν είχα κάποιο θέμα με την καισαρική αν και έκανα ολική ναρκωση συνήλθα γρήγορα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Rena92 είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου!! Αυτό είναι θετικό;; IMG_6442.thumb.jpeg.ceb9905e21a092e4a84f8339639bf9ba.jpeg

Είναι πολύ κοντά! Σήμερα, αύριο και μεθαύριο δώστε του να καταλάβει 🎉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Rena92 είπε:

Κορίτσι μου κ εγώ κάπως έτσι ήμουν…μετά από 12 ώρες μόνο 1 εκ διαστολή… ο γιατρός μου, μου είχε ξεκαθαρίσει από 2 βδομαδες νωρίτερα πως αν μπούμε με πρόκληση θα το προσπαθήσουμε ένα δωδεκάωρο κ δε θέλει να ταλαιπωρηθώ παραπάνω. Εγώ να πω την αλήθεια το διασκέδαζα τόσο πολύ με τον άντρα μου στην αναμονή, που μπορούσα να περιμένω ακόμη κ ολόκληρη μέρα. Παρόλα αυτά άκουσα τον γιατρό μου…δε ξέρω αν έκανα σωστά, πάντως είχα κ πολύ καλή ανάρρωση. Ο γιατρός μου είχε πει και 36 ώρες να περιμένουμε δε ξέρω κατά ποσο θα προχωρήσει…Επίσης, από μικρό κοριτσάκι έλεγα πως θέλω να γεννήσω με καισαρική 😂 δε ξέρω γιατί αλλά το προτιμούσα. 

Ενώ εγώ το ακριβώς αντίθετο! Δεν ήθελα με τίποτα καισαρική. Μπήκα με πρόκληση Παρασκευή και από Σάββατο πρωί με έπιασαν οι πόνοι χωρίς καθόλου διαστολή. Η επισκληρηδιος με έπιανε και με άφηνε και κάθε φορά που με άφηνε ένιωθα να πεθαίνω από τον πόνο... Δεν άντεχα άλλο την αναμονή, ήμουν ολομόναχη στην αίθουσα τοκετών, πηγαινοερχόταν ο άντρας μου και φυσικά οι μαίες αλλά ο χρόνος κυλούσε βασανιστικά αργά. Πέρασα τόσο άσχημα που το βράδυ του Σαββάτου έβαλα τα κλάματα μόλις είδα τον γιατρό μου. Εάν δεν είχα εκείνον να επιμένει τόσο για φυσιολογικό τοκετό θα είχα κάνει καισαρική να τελειώνω, δεν προχωρούσε με τίποτα το θέμα μέχρι την Κυριακή το μεσημέρι που σε λίγη ώρα από 1 διαστολή έφτασα 10. Είχα ταλαιπωρηθεί τόσο όμως από Παρασκευή μέχρι Κυριακή (εντάξει από Σάββατο που ξεκίνησαν οι συσπάσεις) που όλοι αμφέβαλλαν εάν θα είχα το κουράγιο να κάνω εξωθήσεις. Ευτυχώς πεισμωσα τόσο εκείνη τη στιγμή με τη βοήθεια του γιατρου μου που μου έδινε κουράγιο, που με λίγες σπρωξιες τα κατάφερα.

Το μόνο κακό της υπόθεσης είναι ότι Σάββατο βράδυ έσπασε ο γιατρός τα νερά μήπως και προχωρησει ο τοκετός, και μέχρι να γεννήσω πέρασαν πάνω από 12 ώρες που ήταν κάπως ας πούμε επικίνδυνο για το μωρό να κολλήσει κάποιο μικρόβιο από εμένα. Οπότε όσο ήμασταν εκεί την είχαν με μια μόνιμη πεταλούδα στο χεράκι της για να της περνάνε αντιβίωση, στείλαμε και αιμα στο Παίδων για έλεγχο (ευτυχώς ήταν καθαρο) και μας κράτησαν μέσα μια μέρα παραπάνω. Που σημαίνει ότι μπήκα Παρασκευή και βγήκα Πέμπτη. Κόντευα να τρελαθώ ήθελα να φύγω απεγνωσμένα, όλο έκλαιγα (ήταν και οι ορμόνες...). 

Γι αυτό είπα στην επόμενη γέννα, ούτε πρόκληση ούτε τίποτα. Θα αφήσω το μωράκι να αποφασίσει πότε θα θελήσει να έρθει στον κόσμο (εάν φυσικά μου το επιτρέψουν οι συνθήκες και είναι όλα καλά όπως ήταν με την μπεμπα).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπερααα, έκανα την πρώτη μου σπερματέγχυση πριν 12 μέρες και εννοείται πως δεν άντεχα να περιμένω μέχρι τις 30 που με είχε προγραμματισμένη η γυναικολόγος για χοριακη και εκανα τεστ το οποίο βγήκε θετικοοοο. Τώρα έχω αύριο το πρωί να πάω για χοριακη αλλά δεν γνωρίζω καθόλου τι τιμές πρέπει να έχει για να θεωρηθεί καλή, μπορεί κάποια να με ξεαγχωσει;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Elk είπε:

Καλά ναι δεν είχα και εγω θέμα με την καισαρική το είχα στο μυαλό μου από την αρχή έτσι και αλλιώς 

Απλά ηθελα λίγο να το προσπαθήσω περισσότερο να νιώσω έστω και λίγο την διαδικασία του φυσιολογικού τοκετού αλλά δεν πειράζει εκείνη την ώρα όταν μου με ρώτησε να πάμε για καισαρική δεν το σκέφτηκα γιατί έβλεπα ότι δεν έχει νοημα να περιμένω άλλο ήταν ανώφελο 

Κοιτα παρά να ταλαιπωρηθείς κ στο τελος να καταλήξεις καισαρικη καλύτερα έτσι οπως ήρθαν τα πράγματα ❤️

 

στις πριν 4 ώρες, ο/η Elli13 είπε:

Ενώ εγώ το ακριβώς αντίθετο! Δεν ήθελα με τίποτα καισαρική. Μπήκα με πρόκληση Παρασκευή και από Σάββατο πρωί με έπιασαν οι πόνοι χωρίς καθόλου διαστολή. Η επισκληρηδιος με έπιανε και με άφηνε και κάθε φορά που με άφηνε ένιωθα να πεθαίνω από τον πόνο... Δεν άντεχα άλλο την αναμονή, ήμουν ολομόναχη στην αίθουσα τοκετών, πηγαινοερχόταν ο άντρας μου και φυσικά οι μαίες αλλά ο χρόνος κυλούσε βασανιστικά αργά. Πέρασα τόσο άσχημα που το βράδυ του Σαββάτου έβαλα τα κλάματα μόλις είδα τον γιατρό μου. Εάν δεν είχα εκείνον να επιμένει τόσο για φυσιολογικό τοκετό θα είχα κάνει καισαρική να τελειώνω, δεν προχωρούσε με τίποτα το θέμα μέχρι την Κυριακή το μεσημέρι που σε λίγη ώρα από 1 διαστολή έφτασα 10. Είχα ταλαιπωρηθεί τόσο όμως από Παρασκευή μέχρι Κυριακή (εντάξει από Σάββατο που ξεκίνησαν οι συσπάσεις) που όλοι αμφέβαλλαν εάν θα είχα το κουράγιο να κάνω εξωθήσεις. Ευτυχώς πεισμωσα τόσο εκείνη τη στιγμή με τη βοήθεια του γιατρου μου που μου έδινε κουράγιο, που με λίγες σπρωξιες τα κατάφερα.

Το μόνο κακό της υπόθεσης είναι ότι Σάββατο βράδυ έσπασε ο γιατρός τα νερά μήπως και προχωρησει ο τοκετός, και μέχρι να γεννήσω πέρασαν πάνω από 12 ώρες που ήταν κάπως ας πούμε επικίνδυνο για το μωρό να κολλήσει κάποιο μικρόβιο από εμένα. Οπότε όσο ήμασταν εκεί την είχαν με μια μόνιμη πεταλούδα στο χεράκι της για να της περνάνε αντιβίωση, στείλαμε και αιμα στο Παίδων για έλεγχο (ευτυχώς ήταν καθαρο) και μας κράτησαν μέσα μια μέρα παραπάνω. Που σημαίνει ότι μπήκα Παρασκευή και βγήκα Πέμπτη. Κόντευα να τρελαθώ ήθελα να φύγω απεγνωσμένα, όλο έκλαιγα (ήταν και οι ορμόνες...). 

Γι αυτό είπα στην επόμενη γέννα, ούτε πρόκληση ούτε τίποτα. Θα αφήσω το μωράκι να αποφασίσει πότε θα θελήσει να έρθει στον κόσμο (εάν φυσικά μου το επιτρέψουν οι συνθήκες και είναι όλα καλά όπως ήταν με την μπεμπα).

Σε ποια εβδομάδα έκανες πρόκληση; Το καλύτερο είναι να τα αφήνουμε όποτε θέλουν, γίνεται κ πιο εύκολος ο τοκετός! Ευτυχως εμένα η γιατρος μου αφήνει μέχρι 41εβ μετά σε βάζει με πρόκληση…απλά εγώ λόγο αύξησης πίεσης με έλεγξε διαστολή είχε 2 δάκτυλά κ μ εκανε sweep κ την επόμενη ημέρα γέννησα. Τα νερά μου τα έσπασε όταν είχα διαστολή 5-6 κ μετά έβαλα επισκληρίδειο κ γέννησα  εύκολα 2 σπρωξίματα κ αναμονή 8ωρες  κ μπορώ να πω ότι δεν κατάλαβα διαφορά στην ένταση του πόνου του δικού μου με του φαρμάκου π μ έβαλαν μετά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Κοιτα παρά να ταλαιπωρηθείς κ στο τελος να καταλήξεις καισαρικη καλύτερα έτσι οπως ήρθαν τα πράγματα ❤️

 

Σε ποια εβδομάδα έκανες πρόκληση; Το καλύτερο είναι να τα αφήνουμε όποτε θέλουν, γίνεται κ πιο εύκολος ο τοκετός! Ευτυχως εμένα η γιατρος μου αφήνει μέχρι 41εβ μετά σε βάζει με πρόκληση…απλά εγώ λόγο αύξησης πίεσης με έλεγξε διαστολή είχε 2 δάκτυλά κ μ εκανε sweep κ την επόμενη ημέρα γέννησα. Τα νερά μου τα έσπασε όταν είχα διαστολή 5-6 κ μετά έβαλα επισκληρίδειο κ γέννησα  εύκολα 2 σπρωξίματα κ αναμονή 8ωρες  

Μπήκα για πρόκληση τη μέρα που έκλεισα 40 εβδ. Το είχε αφήσει πάνω μου ουσιαστικά για το αν θα έμπαινα για πρόκληση ή θα περιμέναμε ακόμα μια εβδομάδα. Φοβομασταν όμως για μεγάλο μωράκι... 

Αργότερα, αφού γέννησα και το έψαξα κατάλαβα οτι ουσιαστικά το σώμα μας δημιουργει μωράκια που μπορεί να κυοφορήσει και να γεννήσει. Συν του ότι στον φυσιολογικό τοκετό χωρίς πρόκληση, οι ορμόνες που εκκρίνονται λειτουργούν ως πολύ ισχυρό παυσίπονο και σε καμία περίπτωση οι συσπάσεις δεν είναι τόσο επώδυνες. Τη στιγμή των εξωθησεων από τόση ωκιτοκινη που είχα λάβει (είχε περάσει και η επισκληρηδιος οπότε τα ένιωθα όλα), η μια σύσπαση ήταν ακριβώς μετά την άλλη και με το ζόρι προλάβαινα να πάρω ανάσα. 

Γενικά ένιωσα ότι βίασα μια κατάσταση και ένα μωρό που δεν ήταν ακόμα έτοιμο με αποτέλεσμα να μην έχω καθόλου ευχάριστη εμπειρία από τον ίδιο τον τοκετό, αν και οι μαίες και ο γιατρός μου ήταν όλοι άψογοι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η Elli13 είπε:

Μπήκα για πρόκληση τη μέρα που έκλεισα 40 εβδ. Το είχε αφήσει πάνω μου ουσιαστικά για το αν θα έμπαινα για πρόκληση ή θα περιμέναμε ακόμα μια εβδομάδα. Φοβομασταν όμως για μεγάλο μωράκι... 

Αργότερα, αφού γέννησα και το έψαξα κατάλαβα οτι ουσιαστικά το σώμα μας δημιουργει μωράκια που μπορεί να κυοφορήσει και να γεννήσει. Συν του ότι στον φυσιολογικό τοκετό χωρίς πρόκληση, οι ορμόνες που εκκρίνονται λειτουργούν ως πολύ ισχυρό παυσίπονο και σε καμία περίπτωση οι συσπάσεις δεν είναι τόσο επώδυνες. Τη στιγμή των εξωθησεων από τόση ωκιτοκινη που είχα λάβει (είχε περάσει και η επισκληρηδιος οπότε τα ένιωθα όλα), η μια σύσπαση ήταν ακριβώς μετά την άλλη και με το ζόρι προλάβαινα να πάρω ανάσα. 

Γενικά ένιωσα ότι βίασα μια κατάσταση και ένα μωρό που δεν ήταν ακόμα έτοιμο με αποτέλεσμα να μην έχω καθόλου ευχάριστη εμπειρία από τον ίδιο τον τοκετό, αν και οι μαίες και ο γιατρός μου ήταν όλοι άψογοι!

Ναι όταν αφήνεις το σώμα να αρχίζει από μόνο του γενικά όλα είναι πιο εύκολα κ Πιο «ανώδυνα». Είχα πάει με την μάνα μου να με δει κ της λέει η μαμα μου αν της βάλεις πόνους τώρα να γεννήσει σήμερα; Κ της λέει η γιατρος αν το κάνω αυτό θα καταλήξουμε σε καισαρικη κ είναι κρίμα να ταλαιπωρηθεί. Καλύτερα να αρχίσει μονος του ο τοκετός. Στην ουσία απλά έδωσε ερέθισμα με την αποκόλληση του σάκου να αρχίσει ο τοκετός, χωρις κάποιο φάρμακο χωρις να πονέσω κιολας… την επομενη φορά άστο όσο μπορείτε, σίγουρα θα είναι πιο εύκολα η δεύτερη φορά λένε είναι όλα πιο εύκολα κ όχι τόσο χρονοβόρα… 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Raf123 είπε:

Κοιτα παρά να ταλαιπωρηθείς κ στο τελος να καταλήξεις καισαρικη καλύτερα έτσι οπως ήρθαν τα πράγματα ❤️

 

Σε ποια εβδομάδα έκανες πρόκληση; Το καλύτερο είναι να τα αφήνουμε όποτε θέλουν, γίνεται κ πιο εύκολος ο τοκετός! Ευτυχως εμένα η γιατρος μου αφήνει μέχρι 41εβ μετά σε βάζει με πρόκληση…απλά εγώ λόγο αύξησης πίεσης με έλεγξε διαστολή είχε 2 δάκτυλά κ μ εκανε sweep κ την επόμενη ημέρα γέννησα. Τα νερά μου τα έσπασε όταν είχα διαστολή 5-6 κ μετά έβαλα επισκληρίδειο κ γέννησα  εύκολα 2 σπρωξίματα κ αναμονή 8ωρες  κ μπορώ να πω ότι δεν κατάλαβα διαφορά στην ένταση του πόνου του δικού μου με του φαρμάκου π μ έβαλαν μετά 

 

στις πριν 5 ώρες, ο/η Elli13 είπε:

Ενώ εγώ το ακριβώς αντίθετο! Δεν ήθελα με τίποτα καισαρική. Μπήκα με πρόκληση Παρασκευή και από Σάββατο πρωί με έπιασαν οι πόνοι χωρίς καθόλου διαστολή. Η επισκληρηδιος με έπιανε και με άφηνε και κάθε φορά που με άφηνε ένιωθα να πεθαίνω από τον πόνο... Δεν άντεχα άλλο την αναμονή, ήμουν ολομόναχη στην αίθουσα τοκετών, πηγαινοερχόταν ο άντρας μου και φυσικά οι μαίες αλλά ο χρόνος κυλούσε βασανιστικά αργά. Πέρασα τόσο άσχημα που το βράδυ του Σαββάτου έβαλα τα κλάματα μόλις είδα τον γιατρό μου. Εάν δεν είχα εκείνον να επιμένει τόσο για φυσιολογικό τοκετό θα είχα κάνει καισαρική να τελειώνω, δεν προχωρούσε με τίποτα το θέμα μέχρι την Κυριακή το μεσημέρι που σε λίγη ώρα από 1 διαστολή έφτασα 10. Είχα ταλαιπωρηθεί τόσο όμως από Παρασκευή μέχρι Κυριακή (εντάξει από Σάββατο που ξεκίνησαν οι συσπάσεις) που όλοι αμφέβαλλαν εάν θα είχα το κουράγιο να κάνω εξωθήσεις. Ευτυχώς πεισμωσα τόσο εκείνη τη στιγμή με τη βοήθεια του γιατρου μου που μου έδινε κουράγιο, που με λίγες σπρωξιες τα κατάφερα.

Το μόνο κακό της υπόθεσης είναι ότι Σάββατο βράδυ έσπασε ο γιατρός τα νερά μήπως και προχωρησει ο τοκετός, και μέχρι να γεννήσω πέρασαν πάνω από 12 ώρες που ήταν κάπως ας πούμε επικίνδυνο για το μωρό να κολλήσει κάποιο μικρόβιο από εμένα. Οπότε όσο ήμασταν εκεί την είχαν με μια μόνιμη πεταλούδα στο χεράκι της για να της περνάνε αντιβίωση, στείλαμε και αιμα στο Παίδων για έλεγχο (ευτυχώς ήταν καθαρο) και μας κράτησαν μέσα μια μέρα παραπάνω. Που σημαίνει ότι μπήκα Παρασκευή και βγήκα Πέμπτη. Κόντευα να τρελαθώ ήθελα να φύγω απεγνωσμένα, όλο έκλαιγα (ήταν και οι ορμόνες...). 

Γι αυτό είπα στην επόμενη γέννα, ούτε πρόκληση ούτε τίποτα. Θα αφήσω το μωράκι να αποφασίσει πότε θα θελήσει να έρθει στον κόσμο (εάν φυσικά μου το επιτρέψουν οι συνθήκες και είναι όλα καλά όπως ήταν με την μπεμπα).

 

στις πριν 8 ώρες, ο/η Rena92 είπε:

Κορίτσι μου κ εγώ κάπως έτσι ήμουν…μετά από 12 ώρες μόνο 1 εκ διαστολή… ο γιατρός μου, μου είχε ξεκαθαρίσει από 2 βδομαδες νωρίτερα πως αν μπούμε με πρόκληση θα το προσπαθήσουμε ένα δωδεκάωρο κ δε θέλει να ταλαιπωρηθώ παραπάνω. Εγώ να πω την αλήθεια το διασκέδαζα τόσο πολύ με τον άντρα μου στην αναμονή, που μπορούσα να περιμένω ακόμη κ ολόκληρη μέρα. Παρόλα αυτά άκουσα τον γιατρό μου…δε ξέρω αν έκανα σωστά, πάντως είχα κ πολύ καλή ανάρρωση. Ο γιατρός μου είχε πει και 36 ώρες να περιμένουμε δε ξέρω κατά ποσο θα προχωρήσει…Επίσης, από μικρό κοριτσάκι έλεγα πως θέλω να γεννήσω με καισαρική 😂 δε ξέρω γιατί αλλά το προτιμούσα. 

Αχ βρε κορίτσια μου... με αυτές τις περιγραφές, με κάνετε να ανυπομονώ... Εγώ που μέχρι τώρα απολαμβάνω την κάθε στιγμή... δύσκολη κι εύκολη... Θέλω πολύ να τα ζήσω όταν έρθει η ώρα και θέλει η μπουμπού!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 25/5/2024 at 8:20 ΠΜ, ο/η Eliza Kats είπε:

Ναι όπως τα λες είναι! Οι μαίες κάνουν όλη τη δουλειά! Το κακό είναι ότι υπάρχουν γιατροί (η πλειοψηφία ίσως) που τις θεωρούν αχρειαστες! Μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι όταν το ακούω (ειδικά στην επαρχία)

Συγχαρητήρια και που τα κατάφερες 😊 Πολύ γρήγορα γεννήθηκε το μωράκι σου 😊 Στο πρώτο είχε ξεκινήσει ο τοκετός; Είχες περάσει κάποια στάδια;

Με το καλό να έρθει και το 3ο μωράκι.

Όχι κορίτσι μου στο 1ο πήγαμε προγραμματισμένη καισαρική στις 38 εβδομάδες επειδή ήμουν υπό ινσουλίνη με αρρύθμιστο όμως το ζάχαρο και έπρεπε βάση πρωτοκόλλου να γεννήσω στις 38 εβδομάδες. Δεν μπορουσα όμως να γεννήσω φυσιολογικά γιατί η κυρία ερχόταν σε πλήρη ισχιακή προβολή. 
Ουσιαστικά στο 2ο ήμουν σαν πρωτότοκη σε όλα…αλλά το απόλαυσα προσωπικά! Είχα τον άντρα μου και την Μαια όλη την ώρα και όλα κύλησαν ήρεμα και όμορφα και ο γιος μου δεν με παίδεψε ιδιαίτερα οφείλω να ομολογήσω! 
Γενικά ήπιες παρεμβάσεις επιτρέπονται στο vbac αλλά όχι πρόκληση με ωκυτοκινη. 
εμένα το sweep προκάλεσε μόνο ήπια διαστολή 2 εκ και μετά από 3 μέρες πήγα να με δει και του είπα σπάσε μου τα νερά και θα γεννήσω. 
Το ενοιωθα όμως ότι θα γίνει, ότι ήταν έτοιμο και το μωρό να έρθει! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elli13 είπε:

Μπήκα για πρόκληση τη μέρα που έκλεισα 40 εβδ. Το είχε αφήσει πάνω μου ουσιαστικά για το αν θα έμπαινα για πρόκληση ή θα περιμέναμε ακόμα μια εβδομάδα. Φοβομασταν όμως για μεγάλο μωράκι... 

Αργότερα, αφού γέννησα και το έψαξα κατάλαβα οτι ουσιαστικά το σώμα μας δημιουργει μωράκια που μπορεί να κυοφορήσει και να γεννήσει. Συν του ότι στον φυσιολογικό τοκετό χωρίς πρόκληση, οι ορμόνες που εκκρίνονται λειτουργούν ως πολύ ισχυρό παυσίπονο και σε καμία περίπτωση οι συσπάσεις δεν είναι τόσο επώδυνες. Τη στιγμή των εξωθησεων από τόση ωκιτοκινη που είχα λάβει (είχε περάσει και η επισκληρηδιος οπότε τα ένιωθα όλα), η μια σύσπαση ήταν ακριβώς μετά την άλλη και με το ζόρι προλάβαινα να πάρω ανάσα. 

Γενικά ένιωσα ότι βίασα μια κατάσταση και ένα μωρό που δεν ήταν ακόμα έτοιμο με αποτέλεσμα να μην έχω καθόλου ευχάριστη εμπειρία από τον ίδιο τον τοκετό, αν και οι μαίες και ο γιατρός μου ήταν όλοι άψογοι!

Ναι έχεις δίκιο! Όταν υπάρχει αυτόματη έναρξη είναι πολύ πιο εύκολα τα πράγματα. Εγώ θα το άφηνα λίγο παραπάνω αλλά μπήκα με πρόκληση γιατί είχα θέμα με το νεφρό μου και δε πήγαινε άλλο. Η ουσία όμως είναι ίδια. Να έρθει ένα γερό μωράκι στον κόσμο, με όποιον τρόπο επιλέξουμε και είναι ασφαλής. Σου εύχομαι στο δεύτερο μωράκι τώρα, να συμβεί όπως ακριβώς το θέλεις ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Katiana1987 είπε:

 

 

Αχ βρε κορίτσια μου... με αυτές τις περιγραφές, με κάνετε να ανυπομονώ... Εγώ που μέχρι τώρα απολαμβάνω την κάθε στιγμή... δύσκολη κι εύκολη... Θέλω πολύ να τα ζήσω όταν έρθει η ώρα και θέλει η μπουμπού!

Κορίτσι μου θα έρθει η ώρα και θα ζήσεις την πιο ωραία στιγμή της ζωής σου!! Το άκουγα που το έλεγαν και ως αρκετά ρεαλίστρια, δε μπορούσα να το πιστέψω. 6 μήνες μετά και κάθε βράδυ σχεδόν πριν κοιμηθώ, ξανά ζω την στιγμή και βουρκώνω! Εύχομαι όλες οι κοπέλες εδώ μέσα, μέσα από την καρδιά μου, να ζήσετε πολύ σύντομα αυτό το θαύμα! Αξίζει σε όλες τις γυναίκες που προσπαθούν να βιώσουν αυτήν την εμπειρία και είμαι σίγουρη ότι θα συμβεί σε όλες, όσο απίστευτο και να φαίνεται κάποιες φορές. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Elli13 είπε:

Μπήκα για πρόκληση τη μέρα που έκλεισα 40 εβδ. Το είχε αφήσει πάνω μου ουσιαστικά για το αν θα έμπαινα για πρόκληση ή θα περιμέναμε ακόμα μια εβδομάδα. Φοβομασταν όμως για μεγάλο μωράκι... 

Αργότερα, αφού γέννησα και το έψαξα κατάλαβα οτι ουσιαστικά το σώμα μας δημιουργει μωράκια που μπορεί να κυοφορήσει και να γεννήσει. Συν του ότι στον φυσιολογικό τοκετό χωρίς πρόκληση, οι ορμόνες που εκκρίνονται λειτουργούν ως πολύ ισχυρό παυσίπονο και σε καμία περίπτωση οι συσπάσεις δεν είναι τόσο επώδυνες. Τη στιγμή των εξωθησεων από τόση ωκιτοκινη που είχα λάβει (είχε περάσει και η επισκληρηδιος οπότε τα ένιωθα όλα), η μια σύσπαση ήταν ακριβώς μετά την άλλη και με το ζόρι προλάβαινα να πάρω ανάσα. 

Γενικά ένιωσα ότι βίασα μια κατάσταση και ένα μωρό που δεν ήταν ακόμα έτοιμο με αποτέλεσμα να μην έχω καθόλου ευχάριστη εμπειρία από τον ίδιο τον τοκετό, αν και οι μαίες και ο γιατρός μου ήταν όλοι άψογοι!

Ζόρικη η κατάσταση εγω δεν πιστεύω πως θα μπορούσα να περιμένω τοοοοσο πολύ για να εξελιχθεί η γεννά μπράβο για την υπομονή και επιμονή σου χαίρομαι τουλάχιστον μετά από τοση ταλαιπωρία κατάφερες να γεννήσεις έτσι όπως ήθελες…πιστεύω στο δευτερο να εχεις έναν πιο εύκολο τοκετο και να έρθει χωρίς πίεση και αβίαστα 

εμενα δεν μου άφησε επιλογή να σου πω την αλήθεια 40 εβδ και 2 μερες μπήκα για πρόκληση δεν πήρε το ρίσκο ο γιατρός να με αφήσει να περιμένω άλλο εγω από την μια ηθελα να περιμένω 5 μερούλες ακόμα αλλά από την άλλη είχα κουραστεί να περιμένω άλλο μέσα στην ζεστη 

απλα με πήρε τηλ μια μέρα και μου λέει το Σάββατο μπαίνουμε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kορίτσια καλημέρα! Καλή εβδομάδα! Να σας ρωτήσω κάτι;; Τώρα μιας και επανήλθαμε στις προσπάθειες ξανά, θυμήθηκα το Γενάρη που είδε τις εξετάσεις μου μια ενδοκρινολόγος και μου είπε ότι την FSH θα τη θέλαμε λίγο πιο χαμηλή. Είναι 9,8 και είμαι 33. Η αναλογία FSH/LH είναι 1.5. Ιδανικό θεωρείται το 1, φυσιολογικό το 1-2, άρα είμαι στη μέση... Όλες οι υπόλοιπες ορμόνες είναι οκ.

Σε μερικά σάιτ διαβάζω ότι βάσει ηλικίας η FSH 9,8 δείχνει να είμαι 45 (????), σε άλλα διαβάζω ότι μέχρι 12 είναι φυσιολογικό και υψηλή θεωρείται πάνω από 15. Στα ξένα σάιτ είμαι μια χαρά, στα ελληνικά είμαι γερασμένη. 2 γυναικολόγοι που είχαν δει τοοοτε τις εξετάσεις, δε σχολίασαν τίποτα, τις βρήκαν μια χαρά. Εσείς τι λέτε;; Να ψάξω κανένα γιατρό πιο καλό, πιο εξειδικευμένο να πάω; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η kokkinoskoufitsa είπε:

Kορίτσια καλημέρα! Καλή εβδομάδα! Να σας ρωτήσω κάτι;; Τώρα μιας και επανήλθαμε στις προσπάθειες ξανά, θυμήθηκα το Γενάρη που είδε τις εξετάσεις μου μια ενδοκρινολόγος και μου είπε ότι την FSH θα τη θέλαμε λίγο πιο χαμηλή. Είναι 9,8 και είμαι 33. Η αναλογία FSH/LH είναι 1.5. Ιδανικό θεωρείται το 1, φυσιολογικό το 1-2, άρα είμαι στη μέση... Όλες οι υπόλοιπες ορμόνες είναι οκ.

Σε μερικά σάιτ διαβάζω ότι βάσει ηλικίας η FSH 9,8 δείχνει να είμαι 45 (????), σε άλλα διαβάζω ότι μέχρι 12 είναι φυσιολογικό και υψηλή θεωρείται πάνω από 15. Στα ξένα σάιτ είμαι μια χαρά, στα ελληνικά είμαι γερασμένη. 2 γυναικολόγοι που είχαν δει τοοοτε τις εξετάσεις, δε σχολίασαν τίποτα, τις βρήκαν μια χαρά. Εσείς τι λέτε;; Να ψάξω κανένα γιατρό πιο καλό, πιο εξειδικευμένο να πάω; 

Καλημέρα κοριτσάκι μου!!! Αυτό που τους απασχολεί περισσότερο είναι ο λόγος μεταξύ FSH/LH να είναι γύρω στο 1. Πιστεύω οτι έιναι μια χαρά!!! Από τη στιγμή που τις είδαν 2 γιατροί και δε σχολίασαν τίποτα μην ανησυχείς!!! Το internet δεν είναι και ότι πιο αξιόπιστο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η annie! είπε:

Καλημέρα κοριτσάκι μου!!! Αυτό που τους απασχολεί περισσότερο είναι ο λόγος μεταξύ FSH/LH να είναι γύρω στο 1. Πιστεύω οτι έιναι μια χαρά!!! Από τη στιγμή που τις είδαν 2 γιατροί και δε σχολίασαν τίποτα μην ανησυχείς!!! Το internet δεν είναι και ότι πιο αξιόπιστο..

αυτό προσπαθώ κι εγώ να μου πω κάθε φορά που γκουγκλάρω τέτοια πράγματα, αλλά δεν με ακούω 😪

Μακάρι να είναι έτσι! 

Τις έκανα αυτές τις ορμονικές 1η φορά μετά το χειρουργείο μου πέρυσι τον Ιούνιο, και 2η φορά τον Οκτώβρη. Αν ζητήσω πάλι να μου τις γράψει η γυναικολόγος θα είναι υπερβολή; Έτσι μπας και είναι κάπως καλύτερες και χαρώ, ξέρω γω;; 🙄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Με το καλό και σ' εσένα κοπέλα μου!!! Μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη κι μ' ένα γερό μωρό στην αγκαλιά!
    • πωπω πάρα πολλές πληροφόριες πήρες! Μπράβο κορίτσι μου, χαίρομαι που πήγε καλά η αυχενική σου!! ❤️ να τα μας, κι άλλο κοριτσάκι στην παρέα!! πότε θα σου πουν για σίγουρα;;  εγώ περιμένω μήπως και μας πουν στην αυχενική αν κι ο γυναικολόγος που μας είδε τη Δευτέρα κάπως μας είπε να μην έχουμε και πολλές προσδοκίες. Από την 16η εβδ και μετά θα φανεί λέει 🤪 εκτ΄ός κι αν είναι αγοράκι όπου θα ε΄ιναι ένα τσικ πιο εμφανές  😝🤣🤣🤣🤣 Αν φοβάσαι τις κρέμες για ραγάδες, η κολλητή μου πρότεινε αμυγδαλέλαιο! ό,τι πιο φυτικό και ενυδατικό! εγώ προς το παρόν β΄αζω μόνο μια ενυδατική που είναι 98% φυσικά συστατικά αλλα΄ το έχω στο νου μου να πάρω αμυγδαλέλαιο προσεχώς. Όσον αφορά το που θα γεννήσω που ρώτησες κορίτσι μου, στην Ελλάδα δεν έχω καμία ασφάλιση και το ΑΜΚΑ μου είναι ανενεργό από τότε που δηλώθηκα ως κάτοικος εξωτερικού... Να φανταστείς μια φορά έτυχε να χρειαστώ να πάω για μια ακτινογραφία στο Παπαγεωργίου στη Θεσ/νικη και με πήραν με την ΕυρωπαΪκή Κάρτα υγείας από το εξωτερικό που έχω εκδόσει και το όνομά μου ήταν γραμμένο με λατινικούς χαρακτήρες... Η χώρα μου με αντιμετωπίζει σα τουρίστρια πλέον 🥲🥲🥲 Οπότε, όχι ότι το σκεφτόμουν διαφορετικά, θα παραμείνω εδώ μέχρι και το τέλος, με το καλό, της εγκυμοσυνης, που έχω την ιδιωτική μου ασφάλιση κτλ. Δε θα έρθω Ελλάδα ούτε για Χριστούγεννα για τους προφανείς λόγους... Με το καλό το μωράκι μας θα πάει πρώτη φορά στην Ελλάδα το καλοκαίρι του '25 🙏🙏🙏 Και μετά μας περιμένει ο γολγοθάς της δήλωσης γεννήσεως κτλ.... Δε θέλω ούτε να το σκέφτομαι 😅😅 Αχ τώρα που σας τα γράφω αυτά, μ έπιασε μια συγκίνηση που την επόμενη φορά που θα έρθω Ελλάδα θα έχω το μωράκι μου 😍😍😍 όταν έφυγα τον περασμένο μήνα δε το είχα συνειδητοποίησει ότι ήταν η τελευταία φορά που πηγαινοερχόμουν "μόνη" 🥲🥲🥲
    • Κρίμα βρε κορίτσι μου, πολύ δύσκολο αυτ΄ο που περιγράφεις, αλλά πιστεύω θα σταματήσει κάποια στιμγή, δε μπορεί! Πάντως είναι για καλό, αυτό να σκεφτεσαι όσο μπορείς ❤️ Εγώ έκανα όλο κι όλο 4 εμετούς μεταξύ 6η-9ης εβδ, μετά υποχώησαν αρκετά οι ναυτίες και επανήλθαν κάπου στην 11η εβδ με αποκορύφωμα χθες που ήμουν 12+1 έκανα εμετό μετά από τόσο καιρό και ήταν ο χειρότερος μέχρι στιγμής.... δλδ σα να έβγαλα και την ψυχή μου ένα πράγμα 😅 δε ξέρω τι φάση... και στο μεταξύ ενώ είχα ψιλοεπανέλθει και με την ενέργεια, από χθες είμαι ένα κουρέλι, σήμερα να φανταστείτε, κατά τις 4μμ λέω ας ξαπλώσω λίγο έτσι 30 λεπτά, μιας και δεν είχα άλλα μιτιγκς, και κορίτσια ξύπνησα στις 6+μμ!! πάλι καλά δε μ' έψαξε κανείς απ τη δουλειά 🤣🤣🤣  και χθες τα ίδια, είχα πάρα πολύ κακή διάθεση και τρομερή εξάντληση... πιστεύω όμως ότι σε 1-2 εβδ να είναι πάλι καλύτερα τα πράγματα. Τλχ τώρα που είδα το μωρό να χοροπηδάει σα βατράχι την περασμένη Δευτέρα, ξέρω γιατί επανήλθαν οι αναγούλες  🤣🤣🤣 
    • Όχι καλε τι μόνη είμαιστε πολλες εδώ 😂 Εεε και εγω λόγο παλινδρομήσεις είχα πολύ άγχος και με έβαζε κάθε εβδομάδα δεν μου πήρε σε όλες τις επισκέψεις λεφτά  εεε συνήθως οι αναγούλες μετά την 7-8 εβδ αρχίζουν αλλά μπορεί και να μην έχεις βέβαια 
    • Κορίτσι μου, μην μπαίνεις σε αυτη τη διαδικασία. Ακου τον γιατρό σου που έτσι κι αλλιώς τον εμπιστεύεσαι!! Μια χαρα ειναι τα νούμερα. Εγω δεν ρισκαρα αμνιο ουτε οταν είχα ζήσει αυτά που σας έγραφα χθες... Ολα καλα!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...