Μετάβαση σε περιεχόμενο

Στα μέσα της Άνοιξης ο Απρίλης, πολλά σποράκια στις κοιλίτσες μας να στείλει 🌸🌼


Recommended Posts

στις πριν 4 ώρες, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Εάν θηλάζεις θα σου πω ότι η κυρά κάνει τα δικά της σήμερα είμαι με 12 μέρες καθυστέρηση. Εάν δεν έρθει περισσότερο αίμα τότε είναι καλό σημάδι 

Θηλάζω αποκλειστικά ναι. Όπως φαίνεται είναι όντως περίοδος. Δεν φαίνεται να έχουν ισορροπήσει ακόμα οι ορμόνες μου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Elli13 είπε:

Θηλάζω αποκλειστικά ναι. Όπως φαίνεται είναι όντως περίοδος. Δεν φαίνεται να έχουν ισορροπήσει ακόμα οι ορμόνες μου...

Κορίτσι μου λόγο του θηλασμού θα έχεις περίεργα με την περίοδο είναι η αλήθεια εμένα αργούσε πολύ να έρθει όταν θηλαζα 

σου ήρθε αίμα ; Δεύτερη περιοδος δεν είναι αυτήν ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Κορίτσι μου λόγο του θηλασμού θα έχεις περίεργα με την περίοδο είναι η αλήθεια εμένα αργούσε πολύ να έρθει όταν θηλαζα 

σου ήρθε αίμα ; Δεύτερη περιοδος δεν είναι αυτήν ;

Η δεύτερη είναι ναι. Και όσο έλεγα ότι δεν πειράζει να μην έρθει το μωράκι τόσο άμεσα, τόσο στεναχωρήθηκα τώρα που είδα αίμα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα κ από μένα κορίτσια! Καλή εβδομάδα!!! Κ εγώ Τρίτη-Τετάρτη περιμένω, και ήδη είδα λίγο καφέ στο σκούπισμα σήμερα. Μα καλά! πώς συγχρονιστήκαμε έτσι τόσες κοπέλες αυτή τη φορά;;;;  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια και καλή εβδομάδα να έχουμε. Εγώ τελείωσα με περίοδο κα ευτυχώς αυτή τη φορά ήταν εντάξει από αίμα. 

Τώρα ξεκινά νέος κύκλος. Δεν έχω πάρει τεστ ωορρηξίας και δεν πρόκειται. Ότι γίνει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Elli13 είπε:

Η δεύτερη είναι ναι. Και όσο έλεγα ότι δεν πειράζει να μην έρθει το μωράκι τόσο άμεσα, τόσο στεναχωρήθηκα τώρα που είδα αίμα. 

Ίσως θέλει λίγο τον χρόνο του αφού είναι η δεύτερη μωρέ δεν θα έχουν ισορροπήσει οι ορμόνες σου ακόμα είναι λογικό.. το καταλαβαίνω ότι στεναχωρέθηκες με το αίμα γιατί τελικά δεν πάει να είναι το πρώτο ή δεύτερο ή τρίτο μωρο που προσπαθούμε, όταν βλέπουμε το αίμα μας πιάνει κάτι… θα έρθει σύντομα είναι το μόνο σίγουρο αυτό κορίτσι μου δεν υπάρχει περίπτωση 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mpourmpouloμου θα συμφωνήσω κ γώ με τα κορίτσια! Πρέπει να αφήσεις το σώμα σου να ηρεμήσει ! Να του δώσεις χρόνο! 1 χρόνο τώρα το έχεις στην πίεση με χάπια ενέσεις υπερήχους εγκυμοσύνες ! Πρέπει ν αναρρώσεις και σωματικά και ψυχικά πριν αρχίσει ν σ βαράει καμπανάκια ο οργανισμός σ! Δεν σε πήραν και τα χρόνια κοριτσάκι μ!!! ❤️ ίσως αυτούς τους μήνες που θα λείπει ο σύζυγος να ειναι η ευκαιρία ν κανεις κ εσυ ένα διάλειμμα από το θεμα παιδί! 
 

εγω σε αλλα νέα πήγα τώρα τ πρωί στον γιατρό γ ν ξεκινήσουμε παρακολούθηση κύκλου και ο γιατρός μπερδεύτηκε και ήθελε στο μνμ ν μ γράψει 5μιση το απόγευμα και μου έγραψε 9 μισή! Όποτε πήγα τζάμπα! Ευτυχώς ειναι κοντά! Άρα το απόγευμα 5 μισή η ώρα θ έχω νέα εγώ κορίτσια μ!σημερα είμαι 12η μέρα τ κύκλου! Ξέρω ξεκινάμε αργά την παρακολούθηση αλλά ήμουν άρρωστη και δν μπορούσα ν πάω νωρίτερα! 
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 12/4/2024 at 6:46 ΜΜ, ο/η Maria98 είπε:

Κορίτσια εγώ θεωρητικά είμαι 9η μέρα σήμερα μετά την ωορρηξία...παρατηρώ σήμερα βλεννα ασπράδι αυγου , λέτε να είναι κάτι αυτό; 

Συγγνώμη για την φώτο γυναίκες είμαστε εδώ 

20240412_130948.jpg

Τέτοια υγρά είχα και γω 2-3 μέρες πριν κάνω τεστ και σε συνδυασμό με την ούρηση την νύχτα μου μπήκαν ψύλλοι στα αυτιά και έκανα το τεστ 3 μέρες πριν την αναμενόμενη μέρα περιόδου και βγήκε θετικό. 

Βέβαια πολλές κοπέλες έχουν βλέννες πριν την περίοδο...προσωπικά δεν είχα αλλά ξέρω ότι είναι σύνηθες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Καλή εβδομάδα..εγώ τελείωσα με περίοδο και μεθαύριο έχω ραντεβου με την γυναικολόγο να δούμε οτι καθάρισα και ειναι ολα οκ..

Πόσα κορίτσια έχουμε σε αναμονή για τεστ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Elli13 είπε:

Θηλάζω αποκλειστικά ναι. Όπως φαίνεται είναι όντως περίοδος. Δεν φαίνεται να έχουν ισορροπήσει ακόμα οι ορμόνες μου...

Δεν θα μπορούσε να είναι εμφύτευση ;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια 

Εμένα τελικά κατέβηκε και αίμα αλλά δεν έχω τόση μεγάλη ροή...από ότι φαίνεται το σπορακι δεν ήθελε να μας επισκεφθεί 😮💨

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Μπουρμπουλακι μου γλυκό  καταλαβαίνω απόλυτα την αγωνία σου. Αλλά κοριτσάκι μου γλυκο κάνε υπομονή  δώσε χρόνο στο σώμα σου . Αυτό το σώμα θέλει ξεκούραση θέλω ηρεμία , τα λόγια δεν λένε αυτά που νιώθω και ξέρω ακριβώς πώς νιώθεις μετρούσα τις μέρες τις ώρες πάλευα κάθε μέρα να ακούσω αρνητική χοριακη.  Γτ μόνο τότε μπορούσα να βάλω μπρος .άσε χρόνο στο γλυκό μου μπουρμπουλακι 

 

στις πριν 4 ώρες, ο/η annie! είπε:

Σίγουρα το σώμα σου θα χρειαστεί κάποιο χρόνο για να αναρρώσει. Ο γιατρός θα σου δώσει το οκ για προσπάθειες. Από κει κ πέρα το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι πως αν πάτε με σπερματέγχυση μήπως σκεφτείτε να καταψυξετε σπερμα εφόσον θα λείπει ο σύντροφος σου το καλοκαίρι έτσι ώστε να μην χάσεις χρόνο. 

 

στις πριν 4 ώρες, ο/η Elk είπε:

Εννοεται ότι θα πάρεις το οκ πρώτα και εγω έκανα την αποξεση πήγα μετά από μια βδομαδα με είδε ότι ήμουν οκ και μου είπε μπορω να αρχίσω επαφες ελεύθερα από τώρα 

εγω είχα ελεύθερες επαφες αλλά δεν έκανα τεστ ωορρηξιας είχα επαφή οποτε ηθελα μετά που ήρθε η περιοδος πήγα στοχευμένα με τεστ

Θετικό που δεν έχεις αίμα θα καθαρίσουν και τα καφέ θα πας να σε δει να μιλήσετε και βλέπετε πως θα προχωρήσετε 

 

στις πριν 2 ώρες, ο/η Kate1992 είπε:

@Mpourmpouloμου θα συμφωνήσω κ γώ με τα κορίτσια! Πρέπει να αφήσεις το σώμα σου να ηρεμήσει ! Να του δώσεις χρόνο! 1 χρόνο τώρα το έχεις στην πίεση με χάπια ενέσεις υπερήχους εγκυμοσύνες ! Πρέπει ν αναρρώσεις και σωματικά και ψυχικά πριν αρχίσει ν σ βαράει καμπανάκια ο οργανισμός σ! Δεν σε πήραν και τα χρόνια κοριτσάκι μ!!! ❤️ ίσως αυτούς τους μήνες που θα λείπει ο σύζυγος να ειναι η ευκαιρία ν κανεις κ εσυ ένα διάλειμμα από το θεμα παιδί! 
 

εγω σε αλλα νέα πήγα τώρα τ πρωί στον γιατρό γ ν ξεκινήσουμε παρακολούθηση κύκλου και ο γιατρός μπερδεύτηκε και ήθελε στο μνμ ν μ γράψει 5μιση το απόγευμα και μου έγραψε 9 μισή! Όποτε πήγα τζάμπα! Ευτυχώς ειναι κοντά! Άρα το απόγευμα 5 μισή η ώρα θ έχω νέα εγώ κορίτσια μ!σημερα είμαι 12η μέρα τ κύκλου! Ξέρω ξεκινάμε αργά την παρακολούθηση αλλά ήμουν άρρωστη και δν μπορούσα ν πάω νωρίτερα! 
 

Κοριτσάκια μου καταλαβαίνω αυτά που μου λέτε να δώσω χρόνο στον οργανισμό μου και στον ψυχικό μου κόσμο❤️ 

ξερω ότι πολλές κοπέλες το έχετε βιώσει αλλά και οι κοπέλες που δεν το έχετε βιώσει , βιώνετε τις προσπάθειες για να αποκτήσετε το πολυπόθητο είτε το πρώτο είτε το δευτερο κτλ! 
Σαν ζευγάρι ναι είμαστε μικροί δεν μας πήραν και τα χρόνια όμως ο χρόνος μας μέσα σε κάθε χρόνια είναι περιορισμένος είτε στην προσπάθεια της σύλληψης είτε σε ενδεχόμενη γεννά διότι όπως έχω πει ο σύντροφος τα καλοκαίρια λείπει! Θέλω να κάνω ότι περνάει από το χέρι μου και να εξαντλήσω κάθε πιθανότητα για εγκυμοσυνη στο αμέσως επόμενο διάστημα αλλιώς από τον Ιανουάριο και μετά ωστε η γεννά αν υπάρξει εγκυμοσυνη να είναι από τον οκτωμβρη και μετα ωστε να είναι εδώ και ο σύντροφος γτ δεν θα ήθελα να γεννήσω μονη μου χωρίς αυτόν ! Έκανα λοιπόν τα τεστ να δω που βρίσκομαι για να δω ποτέ περίπου θα αδιαθετησω για να δούμε αν θα είναι εδώ ο σύντροφος για να προσπαθησουμε! Την Πέμπτη έχω γιατρό όποτε θα δούμε εν έγινε η ωορρηξια ή αν θα γίνει κοντα στις μέρες! 
ειμαι καλύτερα από θέμα ψυχολογίας και αυτό που θα με ανακουφίσει είναι να μπορέσουμε να προσπαθησουμε ξανά! Βέβαια θα κάνω ότι μου πει ο γιατρός νου δεν το συζητω αυτό! Αν μου πει ότι μπορούμε κάποια στιγμή μέσα στο καλοκαιρι να κάνουμε σπερματεγχυνση θα κάνω καταψύχοντας ο σύντροφος σπερμα! Αν μου πει να μην κάνουμε φυσικά και δεν θα κάνουμε! Οι οδηγίες που μας έδωσε την ημέρα της απόξεση α ήταν με το που μου έρθει η περίοδος μπορούμε να ξεκινήσουμε τις προσπάθειες και ότι δεν χρειαζετε άλλος χρόνος !  
πιστευω πως αν ήσασταν στη θέση μου θα θέλατε το ίδιο αλλά και θα είχατε αυτές τις αγωνίες! Εμείς δυστυχώς εχουμε συν ένα εμπόδιο την δουλειά του συντρόφου μου ! Βέβαια δεν θέλω να είμαι αχάριστη! Εχουμε την υγεια μας που είναι το πιο πολύτιμο αγαθό ! Όμως και η αγωνια μας  για να αποκτήσουμε το ουράνιο τόξο μας  είναι μεγάλη🙏🌈

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Kate1992 είπε:

@Mpourmpouloμου θα συμφωνήσω κ γώ με τα κορίτσια! Πρέπει να αφήσεις το σώμα σου να ηρεμήσει ! Να του δώσεις χρόνο! 1 χρόνο τώρα το έχεις στην πίεση με χάπια ενέσεις υπερήχους εγκυμοσύνες ! Πρέπει ν αναρρώσεις και σωματικά και ψυχικά πριν αρχίσει ν σ βαράει καμπανάκια ο οργανισμός σ! Δεν σε πήραν και τα χρόνια κοριτσάκι μ!!! ❤️ ίσως αυτούς τους μήνες που θα λείπει ο σύζυγος να ειναι η ευκαιρία ν κανεις κ εσυ ένα διάλειμμα από το θεμα παιδί! 
 

εγω σε αλλα νέα πήγα τώρα τ πρωί στον γιατρό γ ν ξεκινήσουμε παρακολούθηση κύκλου και ο γιατρός μπερδεύτηκε και ήθελε στο μνμ ν μ γράψει 5μιση το απόγευμα και μου έγραψε 9 μισή! Όποτε πήγα τζάμπα! Ευτυχώς ειναι κοντά! Άρα το απόγευμα 5 μισή η ώρα θ έχω νέα εγώ κορίτσια μ!σημερα είμαι 12η μέρα τ κύκλου! Ξέρω ξεκινάμε αργά την παρακολούθηση αλλά ήμουν άρρωστη και δν μπορούσα ν πάω νωρίτερα! 
 

Καλή επιτυχια κορίτσι μου🙏 εντάξει δεν είναι και αργα θα δει ποτέ το αυγουλακι θα είναι σε κατάλληλο μέγεθος και θα σας πει να έρθετε σε επαφές! 🙏🤞

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Elli13 είπε:

Η δεύτερη είναι ναι. Και όσο έλεγα ότι δεν πειράζει να μην έρθει το μωράκι τόσο άμεσα, τόσο στεναχωρήθηκα τώρα που είδα αίμα. 

Κορίτσι μου είναι λογικο να στεναχωρεθείς ! Ναι μεν έχεις το ζουζούνια μη σου αλλά η λαχτάρα για άλλο ένα ζουζουνακι είναι το ίδιο! 
τώρα υπάρχουν δυο ενδεχόμενα ή να είναι εμφυτευσης ή όντως να μην έχει ρυθμιστεί η περιοδος σου ακόμη! Αν συνεχιστεί το αιμα και με μεγαλύτερη ροη τοτε θα είναι περίοδος ! Εύχομαι να πετύχατε με την πρώτη🙏❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Maria98 είπε:

Καλημέρα κορίτσια 

Εμένα τελικά κατέβηκε και αίμα αλλά δεν έχω τόση μεγάλη ροή...από ότι φαίνεται το σπορακι δεν ήθελε να μας επισκεφθεί 😮💨

Κοριτσάκι μου ψηλά το κεφαλι ξεκιναει ένας και ούριος κύκλος και εύχομαι να είναι ο τυχερος σου🙏❤️ όπως λέει και η φράση μια φορά έγκυος , για πάντα έγκυος! Δλδ θα μείνεις πάλι εγκυουλα όπως και να έχει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η Maria98 είπε:

Καλημέρα κορίτσια 

Εμένα τελικά κατέβηκε και αίμα αλλά δεν έχω τόση μεγάλη ροή...από ότι φαίνεται το σπορακι δεν ήθελε να μας επισκεφθεί 😮💨

Πάμε για τον επόμενο μήνα κοπέλα μου 🤞🤞💪💪 Εγώ ακόμα περιμένω. Πονάει το στήθος μου και η κοιλιά μου... Άντε να δούμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η nobody είπε:

Πάμε για τον επόμενο μήνα κοπέλα μου 🤞🤞💪💪 Εγώ ακόμα περιμένω. Πονάει το στήθος μου και η κοιλιά μου... Άντε να δούμε...

Μακάρι κορίτσι μου να συνεχίσουν να πονάνε και να μη δεις περίοδο🙏🤞

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Mpourmpoulo είπε:

Κοριτσια μου να σας ρωτήσω αν ξερει καμία ! Είμαι 11 μέρες μετά την απόξεση και έκανα τεστ ωορρηξιας για να δω ποτέ θα βγει θετικο έτσι ωστε να υπολογίσω ποτέ περίπου θα αδιαθετησω! Έκανα και ένα τεστ εγκυμοσύνης ! Το ωορρηξιας θέλει λίγο ακόμη για να είναι στο πικ ! Το εγκυμοσύνης βγαίνει ακόμη αχνό δεν έχει πέσει τελείως η ορμονη (λογικο) ! Τώρα για το τεστ ωορρηξιας λέτε να βγαίνει ψευδώς λόγω την χοριακης ή όντως να κοντεύω για ωορρηξια; Έχω και κάτι πονάκια αυτές τις μέρες αριστερα αλλά θεώρησα μήπως είναι λόγω συσπάσεων της μήτρας από την απόξεση ! Για πείτε τι πιστεύετε !

image.jpg

Σε είπε αμέσως να ξεκινήσεις προσπαθειες;;;εμένα μετά από ένα μήνα που θα ερχόταν περίοδος....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η marinamanoulitsa είπε:

Σε είπε αμέσως να ξεκινήσεις προσπαθειες;;;εμένα μετά από ένα μήνα που θα ερχόταν περίοδος....

Όχι δε μου είπε να ξεκινήσω τώρα! Μου είπε να έρθει η πρώτη περίοδος και μετά! Επίσης μου είπε ότι πριν την Πέμπτη που θα με δει να μην έχω καθόλου επαφές για τυχόν μόλυνση! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια την προηγούμενη βδομάδα έκανα την αυχενική. Υπερηχογραφικα ήταν όλα τέλεια και έδινε ποσοστό  για νταουν 1/6.000 περίπου. Μετά από 2-3 μέρες με παίρνει η γιατρός και μου λέει ότι οι αίματος δεν ήταν καλές και ρίχνει το ποσοστό για νταουν 1/1.800. Μου είπε ότι ή θα κάνω τη νιπτ ή θα περιμένω  β επιπέδου. Ότι από τον υπέρηχο δεν φάνηκε καμία ανωμαλία και αν ήμουν κάτω από 1000 θα μου έλεγε να κανω σίγουρα τη νιπτ οποτε τωρα ειναι στο χερι μου τι θα κανω. Και τώρα εγώ έχω βρεθεί σε μια κατάσταση να αποφασίσω τι θα κάνω. Από τη μια σκέφτομαι ότι γίνεται συνέχεια αυτό με τα αποτελέσματα ώστε να πληρώνουμε τη νιπτ και ότι είναι λίγο μπιζνα,  από την άλλη ομως το ρισκαρεις;; επίσης η νιπτ και αυτή με ποσοστά είναι δεν κάνει διάγνωση.  Τα αποτελέσματα θα τα έχω αύριο να δω ακριβώς τις τιμες, προς το παρόν η ενημέρωση μου ήταν τηλεφωνική. Έχετε παρόμοιες εμπειρίες; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Pinacolada είπε:

Καλησπέρα κορίτσια την προηγούμενη βδομάδα έκανα την αυχενική. Υπερηχογραφικα ήταν όλα τέλεια και έδινε ποσοστό  για νταουν 1/6.000 περίπου. Μετά από 2-3 μέρες με παίρνει η γιατρός και μου λέει ότι οι αίματος δεν ήταν καλές και ρίχνει το ποσοστό για νταουν 1/1.800. Μου είπε ότι ή θα κάνω τη νιπτ ή θα περιμένω  β επιπέδου. Ότι από τον υπέρηχο δεν φάνηκε καμία ανωμαλία και αν ήμουν κάτω από 1000 θα μου έλεγε να κανω σίγουρα τη νιπτ οποτε τωρα ειναι στο χερι μου τι θα κανω. Και τώρα εγώ έχω βρεθεί σε μια κατάσταση να αποφασίσω τι θα κάνω. Από τη μια σκέφτομαι ότι γίνεται συνέχεια αυτό με τα αποτελέσματα ώστε να πληρώνουμε τη νιπτ και ότι είναι λίγο μπιζνα,  από την άλλη ομως το ρισκαρεις;; επίσης η νιπτ και αυτή με ποσοστά είναι δεν κάνει διάγνωση.  Τα αποτελέσματα θα τα έχω αύριο να δω ακριβώς τις τιμες, προς το παρόν η ενημέρωση μου ήταν τηλεφωνική. Έχετε παρόμοιες εμπειρίες; 

Το 1/1800 δεν το λες και χάλια από ότι διαβαζω δεν έχω ανάλογη εμπειρια βέβαια! Για την νίπτ έχω διαβάσει ότι και αυτή δίνει ποσοστά και δεν είναι διαγνωστική! Δεν ξερω το κόστος αλλά εγώ πιστεύω πως θα την έκανα για να παρω μια ανάσα έστω και ας είναι ποσοστιαία και όχι διαγνωστική ! Στη συνέχεια θα περιμενα και την β επιπέδου που είναι πολύ σημαντική εξέταση ! Επίσης η αυχενική αξιολογείται και με το αν είδατε ρινικό οστό και αλλους παραμέτρους που υποδηλώνουν σύνδρομο νταουν ! Εύχομαι όλα να πανε κατευχην ! Υπομονή και κουράγιο 🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Pinacolada είπε:

Καλησπέρα κορίτσια την προηγούμενη βδομάδα έκανα την αυχενική. Υπερηχογραφικα ήταν όλα τέλεια και έδινε ποσοστό  για νταουν 1/6.000 περίπου. Μετά από 2-3 μέρες με παίρνει η γιατρός και μου λέει ότι οι αίματος δεν ήταν καλές και ρίχνει το ποσοστό για νταουν 1/1.800. Μου είπε ότι ή θα κάνω τη νιπτ ή θα περιμένω  β επιπέδου. Ότι από τον υπέρηχο δεν φάνηκε καμία ανωμαλία και αν ήμουν κάτω από 1000 θα μου έλεγε να κανω σίγουρα τη νιπτ οποτε τωρα ειναι στο χερι μου τι θα κανω. Και τώρα εγώ έχω βρεθεί σε μια κατάσταση να αποφασίσω τι θα κάνω. Από τη μια σκέφτομαι ότι γίνεται συνέχεια αυτό με τα αποτελέσματα ώστε να πληρώνουμε τη νιπτ και ότι είναι λίγο μπιζνα,  από την άλλη ομως το ρισκαρεις;; επίσης η νιπτ και αυτή με ποσοστά είναι δεν κάνει διάγνωση.  Τα αποτελέσματα θα τα έχω αύριο να δω ακριβώς τις τιμες, προς το παρόν η ενημέρωση μου ήταν τηλεφωνική. Έχετε παρόμοιες εμπειρίες; 

Αγάπη εμένα λόγω ηλικίας ήταν κάτω 1/1000, αλλά μου είπε ότι δεδομένου του υπερήχου και ότι ήμουν 5πλάσιες φορές πάνω από το αναμενόμενο λόγω ηλικίας δεν υπάρχει λόγος να αγχωθούμε. Βέβαια θα περιμένουμε και τις αιματολογικές για να έχουμε την ολοκληρωμένη εικόνα αλλά γενικά δεν με άγχωσε. 

Αν σε αγχώνει όλο αυτό κάνε την ΝΙΡΤ, έχει αρκετό κόστος και ποσοστά θα πάρεις αλλά θα έχεις μια καλύτερη εικόνα και στην συνέχεια αποφασίζεις. Αν ήταν κάτι που τον ανησυχούσε πάρα πολύ δεν θα σου έλεγε να κάνεις αμνιοπαρακέντιση;;;; 

Σε καταλαβαίνω πως νοιώθεις...και γω αγχώθηκα όταν είδα το 1/634 αλλά step by step....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Mpourmpoulo είπε:

Το 1/1800 δεν το λες και χάλια από ότι διαβαζω δεν έχω ανάλογη εμπειρια βέβαια! Για την νίπτ έχω διαβάσει ότι και αυτή δίνει ποσοστά και δεν είναι διαγνωστική! Δεν ξερω το κόστος αλλά εγώ πιστεύω πως θα την έκανα για να παρω μια ανάσα έστω και ας είναι ποσοστιαία και όχι διαγνωστική ! Στη συνέχεια θα περιμενα και την β επιπέδου που είναι πολύ σημαντική εξέταση ! Επίσης η αυχενική αξιολογείται και με το αν είδατε ρινικό οστό και αλλους παραμέτρους που υποδηλώνουν σύνδρομο νταουν ! Εύχομαι όλα να πανε κατευχην ! Υπομονή και κουράγιο 🙏

Το αυχενικό υγρό ήταν 1,2, το ρινικο οστό στη θέση του και όλη η εικόνα του εμβρύου φυσιολογική κατά τα λεγόμενα της γιατρού. Γι αυτό και απλά μου πρότεινε τη νιπτ. Αν  και είμαι σίγουρη ότι το έμβρυο δεν έχει κάτι και γω λέω να την κάνω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Pinacolada είπε:

Το αυχενικό υγρό ήταν 1,2, το ρινικο οστό στη θέση του και όλη η εικόνα του εμβρύου φυσιολογική κατά τα λεγόμενα της γιατρού. Γι αυτό και απλά μου πρότεινε τη νιπτ. Αν  και είμαι σίγουρη ότι το έμβρυο δεν έχει κάτι και γω λέω να την κάνω. 

Μπράβο....θετική σκέψη και ψυχραιμία! 

Μην προτρέχεις και βήμα βήμα... ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η ditaki είπε:

Αγάπη εμένα λόγω ηλικίας ήταν κάτω 1/1000, αλλά μου είπε ότι δεδομένου του υπερήχου και ότι ήμουν 5πλάσιες φορές πάνω από το αναμενόμενο λόγω ηλικίας δεν υπάρχει λόγος να αγχωθούμε. Βέβαια θα περιμένουμε και τις αιματολογικές για να έχουμε την ολοκληρωμένη εικόνα αλλά γενικά δεν με άγχωσε. 

Αν σε αγχώνει όλο αυτό κάνε την ΝΙΡΤ, έχει αρκετό κόστος και ποσοστά θα πάρεις αλλά θα έχεις μια καλύτερη εικόνα και στην συνέχεια αποφασίζεις. Αν ήταν κάτι που τον ανησυχούσε πάρα πολύ δεν θα σου έλεγε να κάνεις αμνιοπαρακέντιση;;;; 

Σε καταλαβαίνω πως νοιώθεις...και γω αγχώθηκα όταν είδα το 1/634 αλλά step by step....

Μα φαντάσου και τη νιπτ δεν μου είπε να την κάνω απαραίτητα γιατί και αυτήν από την εικόνα του εμβρύου ήταν πολύ ευχαριστημένη,. Καλά τα λες βήμα βήμα αλλά τώρα είναι η ώρα να αποφασίσω για το επόμενο βήμα  🤔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα κορίτσια 😊 Ο τράχηλος αρχίζει και μειώνεται όσο περνάει η εγκυμοσύνη έχει να κάνει με την κάθε κοπέλα εμένα πχ μειώθηκε στην πρώτη αλλά μετά κόλλησε στο 3 δεν επεσα πιο κάτω εεε για φυσιολογική γεννά δεν ήταν καλό το 3  Είναι νωρίς ακόμα όμως μην σκας για αυτό στην παρούσα φάση είναι μια χαρά αυτό να σκέφτεσαι είναι όσο πρέπει να είναι 
    • Καλημέρα κορίτσια  Πώς είστε εσείς; Εμένα ξεκίνησε η δυσκοιλιότητα όπως στο πρώτο τρίμηνο... Ότι χειρότερο αυτή την περίοδο, που έχουν φουσκώσει και όλα, χέρια, πόδια. Χαλάλι βέβαια, καλά να είναι τα παιδάκια μας και θα τα αντέξουμε και αυτά. Λίγο έμεινε.  
    • Αχ άσε... Αναπολώ τις μέρες που κοιμόταν πολύ τα πρωινά και προλάβαινα να πιω καφεδάκι 🤣 εμένα το παληκάρι κοιμάται 1,5 το πολύ 2 ώρες το μεσημέρι αλλά μόνο πάνω μου... Αν κάνω να τον αφήσω δίπλα ανοίγει μάτια και κλαίει... Οπότε είμαστε αυτοκόλλητοι μέχρι το βράδυ που θα κοιμηθεί. Δε προλαβαίνω τι-πο-τα 🤯 ξέρω όμως ότι αυτές οι στιγμές αργότερα θα μου λείπουν.  Αααααα σιδερένιο το 7ο δοντακι σας! (Κι εμένα με δαγκώνει το κουνέλι μου 🤣) Ναι όσο μπορείς πάλεψε το με τα πατημένα γιατί μετά αν το αφήσεις ίσως να δυσκολευτεις.  Κι εγώ νιώθω ότι δεν έχω συνέλθει πλήρως από τη φάση γέννα - νεογέννητο... Καταρχάς ακόμα σκέφτομαι τη καισαρική και τη περίοδο της λοχείας και ανατριχιαζω... Μπρρρρρ!  Πότε πέρασε ένας χρόνος Ε; Απίστευτο! Ένας χρόνος απαιτητικός αλλά συνάμα όμορφος! Πως έχουν αλλάξει τα μωράκια μας... από μικρά νεογέννητα έχουν γίνει μικροι εξερευνητές 🤣 Κοιτάζω τις φωτογραφίες από την εγκυμοσύνη ή βιντεάκια με τη κοιλιά μου να κινείται και ακόμα δε μπορώ να πιστέψω ότι το έζησα, σαν ένα γλυκό όνειρο.... Τον κοιτάζω και η καρδιά μου πάει να σπάσει από αγάπη... 💙      
    • Πώς τη παλεύω; Πφφφφ ανάλογα τη μέρα .. υπάρχουν μέρες που βγαίνουμε βόλτα, μέρες που συναντιεμαι με φίλες που έχουν κι αυτές μικρά παιδάκια και μέρες που είναι σκέτη καταστροφή...  Εμένα αν ξυπνήσει μέσα στη νύχτα θέλει οπωσδήποτε να πιει γάλα αλλιώς δεν ηρεμεί με τίποτα.  Ευτυχώς 20:30-21:00 κοιμάται. Τις τελευταίες δυο μέρες και μένα κοιμάται περισσότερο.... Μωρέ λες; Λες να κοιμόμαστε σαν άνθρωποι σιγά σιγά; 🤣🤣🤣🤣 Φτου φτου φτου μη το ματιασω!   
    • Να χαίρεσαι!! Μια χαρά είναι ο τράχηλος! Άλλες έχουν μικρό τράχηλο και κάνουν περίδεση, εσύ δεν έχεις να το σκέφτεσαι αυτό!!  Σε κάποια φάση λογικά ξεκινά και μειώνεται το πάχος για τον τοκετό! Τα κορίτσια που είναι μαμάδες θα ξέρουν καλύτερα κιόλας!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...