Μετάβαση σε περιεχόμενο

Στα μέσα της Άνοιξης ο Απρίλης, πολλά σποράκια στις κοιλίτσες μας να στείλει 🌸🌼


Recommended Posts

στις πριν 5 ώρες, ο/η Tina23 είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου, σήμερα αδιαθετησα και αύριο ξεκινάω εξετάσεις αμη, tsh, E2, προλακτινη, καμπύλη ζαχάρου και σαλπιγγογραφια..να δούμε σε τι κατάσταση είμαι φέτος μιας και το 2022 που είχα ξανακανει τις αιματολογικες δν είχα κ τα καλύτερα αποτελέσματα. Πφφφ έχω αγχωθεί λίγο 🤞🤞🤞

Επίσης ρε κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι, για την προλακτινη δεν πρέπει να έχουμε ξύπνησε ένα 2ωρο πριν την εξέταση;; 

 

Καλημέρα κορίτσι μου, με το καλό οι εξετάσεις σου! Εγώ έκανα αυτές τις εξετάσεις στον κύκλο του Φεβρουαρίου και δε μου έδωσε τέτοια οδηγία για την προλακτίνη η ειδικός γονιμότητας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 4 ώρες, ο/η annie! είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου, πως είστε; Ο Μάρτης έκλεισε απελπιστικά άσχημα.. Δε μπορεί να το χωρέσει το κεφάλι μου αυτό!!! @marinamanoulitsa είχες κάποιο νεότερο κοριτσάκι μου;

Να σας ρωτήσω... Σήμερα είμαι 12η DPO κ έκανα τεστ το πρωί (ωορρηξίας καθώς μπερδεύτηκα η ξανθιά!!!) και βγήκε αρκετά έντονο, όχι θετικό αλλά σαν να πλησιάζει η ωορρηξία.. Στην εφαρμογή που το ανέβασα το έβγαλε 0,66 ενώ της ωορρηξίας ήταν 0,89. Τι φάση;;;;

 

στις πριν 1 ώρα, ο/η annie! είπε:

Δεν το θυμόμουν καθόλου κοριτσάκι μου.. Αλήθεια;;; Αχ θα με κάνετε να πάω να πάρω τεστ πάνω που το έιχα αποκλείσει γι αυτό το μήνα...

Κι εγώ συμφωνώ με την @Κατερίνα!!! ! Δε μου έχει συμβεί, αλλά έχω δει πολλές κοπέλες που ανακαλύπτουν εγκυμοσύνη μέσω των ωορρηξίας. Αυτό συμβαίνει διότι το τεστ μπερδεύει την β-Hcg και την πιάνει για LH επειδή είναι πολύ παρόμοιες ορμόνες. Κάνε ένα τεστ αύριο, ποτέ δε ξέρεις 🤞

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η marinamanoulitsa είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου ...αύριο έχω ραντεβού στον γυναικολόγο...θα σας πω αν θα με πει να ξανακάνω χοριακη...δεν ξέρω...πάντως αίμα ακόμα δεν έχω...

στις πριν 2 ώρες, ο/η marinamanoulitsa είπε:

Όχι δεν κάνω τεστ τώρα....θα κάνω ξανά χοριακη αν με πει ο γιατρός..ας με δει και αύριο από κοντά στον υπέρηχο και βλέπουμε....μακάρι τι να πω...αν και είναι απειροελάχιστες οι πιθανότητες 

Εύχομαι να πάνε όλα καλά κορίτσι μου 🙏 Η αλήθεια είναι ότι εφόσον δεν εχεις αίμα ακόμα, όλα παίζονται, αλλά καταλαβαίνω που θέλεις να εχεις συγκρατημένη αισιοδοξία, κι εγώ έτσι θα μουν... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου... Ελπίζω να έχουμε ξυπνήσει όλες λίιιιιγο πιο αισιόδοξα σήμερα. @marinamanoulitsaδεν κάνεις άλλη μια χοριακή βρε κούκλα μου; Ποτέ δεν ξέρεις! Περιμένουμε τα νέα σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κσλημέρα κορίτσια! Εγώ είμαι καλύτερα σήμερα, είχαμε μια όμορφη κουβέντα με το σύντροφό μου χθες και κάπως ξύπνησα με καλύτερη διάθεση 🙃

Μου απάντησε κι η γιατρός μου και δυστυχώς δεν είναι καλά τα νέα (για εκείνη) - η καημένη έχει κήλη στη σπονδυλική της στήλη και θα κάνει χειρουργείο την άλλη βδομάδα... 😥 Χθες της είχα στείλει ότι μου ήρθε κι η περίοδος, άρα και αποβάλλω τη βιοχημική κανονικά, απλά ήθελα να καταλάβω τι πρέπει να κάνουμε απο εδώ και πέρα και κυρίως εάν μας παίρνει να πάμε με το πρωτόκολλο ωορρηξίας που είχαμε ήδη συζητήσει πριν την ανακάλυψη της εγκυμοσύνης. Τη Δευτ΄ερα το βράδυ δε μου έδωσε κάποια συγκεκριμένη οδηγία σχετικά με τη βιοχημική, απλά μου είπε όταν της έστειλα τα αποτελέσματα της χοριακής ότι θα μου έρθει σύντομα περίοδος. Και δεν είπε κάτι παραπάνω για υπέρηχο ή να περιμένουμε ένα κύκλο κτλ. Δεν ήθελα κι εγώ να πιέσω γιατί ήταν κρεβατωμένη η γυναίκα. Μου είπε να δω αύριο μια συνάδελφό της που είναι κι αυτή ειδικός γονιμότητας για να με κατευθύνει σχετικά με το πλάνο μας για πρόκληση ωορρηξίας, οπότε βλέπουμε αύριο!

Να σας πω την αλήθεια έχω ξενερώσει λιγάκι γιατί βαριέμαι και μόνο στη σκέψη ότι θα πρέπει να εξηγήσω ξανά-μανά στη νέα ειδικό γονιμότητας την κατασταση, το ιστορικό μας, και ποιος ξέρει τι άποψη θα χει κι αυτή, πφφφ

🧘‍♀️Θετικήηηηη σκέψηηηηηη 🧘‍♀️ (το λέω σε μένα και σε όσες το χρειάζονται 😅)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η annie! είπε:

Δεν το θυμόμουν καθόλου κοριτσάκι μου.. Αλήθεια;;; Αχ θα με κάνετε να πάω να πάρω τεστ πάνω που το έιχα αποκλείσει γι αυτό το μήνα...

Κάνε ένα τεστακι δε χάνεις τπτ😊 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Tina23 είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου, σήμερα αδιαθετησα και αύριο ξεκινάω εξετάσεις αμη, tsh, E2, προλακτινη, καμπύλη ζαχάρου και σαλπιγγογραφια..να δούμε σε τι κατάσταση είμαι φέτος μιας και το 2022 που είχα ξανακανει τις αιματολογικες δν είχα κ τα καλύτερα αποτελέσματα. Πφφφ έχω αγχωθεί λίγο 🤞🤞🤞

Επίσης ρε κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι, για την προλακτινη δεν πρέπει να έχουμε ξύπνησε ένα 2ωρο πριν την εξέταση;; 

 

Καλημέρα κορίτσι μου εμένα η γιατρός για την προλακτίνη μου είχε πει να έχω ξυπνήσει ένα 2 ωρο πριν και όταν πάω να είμαι σε ήρεμη κατάσταση...( Να μην περπατήσω κ πάω και αν γίνει κάτι τέτοιο να καθίσω λίγο πριν δώσω αίμα να ηρεμήσω κ μετά)

Καλά αποτελέσματα 🙏🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Θέτις Κ. είπε:

Κσλημέρα κορίτσια! Εγώ είμαι καλύτερα σήμερα, είχαμε μια όμορφη κουβέντα με το σύντροφό μου χθες και κάπως ξύπνησα με καλύτερη διάθεση 🙃

Μου απάντησε κι η γιατρός μου και δυστυχώς δεν είναι καλά τα νέα (για εκείνη) - η καημένη έχει κήλη στη σπονδυλική της στήλη και θα κάνει χειρουργείο την άλλη βδομάδα... 😥 Χθες της είχα στείλει ότι μου ήρθε κι η περίοδος, άρα και αποβάλλω τη βιοχημική κανονικά, απλά ήθελα να καταλάβω τι πρέπει να κάνουμε απο εδώ και πέρα και κυρίως εάν μας παίρνει να πάμε με το πρωτόκολλο ωορρηξίας που είχαμε ήδη συζητήσει πριν την ανακάλυψη της εγκυμοσύνης. Τη Δευτ΄ερα το βράδυ δε μου έδωσε κάποια συγκεκριμένη οδηγία σχετικά με τη βιοχημική, απλά μου είπε όταν της έστειλα τα αποτελέσματα της χοριακής ότι θα μου έρθει σύντομα περίοδος. Και δεν είπε κάτι παραπάνω για υπέρηχο ή να περιμένουμε ένα κύκλο κτλ. Δεν ήθελα κι εγώ να πιέσω γιατί ήταν κρεβατωμένη η γυναίκα. Μου είπε να δω αύριο μια συνάδελφό της που είναι κι αυτή ειδικός γονιμότητας για να με κατευθύνει σχετικά με το πλάνο μας για πρόκληση ωορρηξίας, οπότε βλέπουμε αύριο!

Να σας πω την αλήθεια έχω ξενερώσει λιγάκι γιατί βαριέμαι και μόνο στη σκέψη ότι θα πρέπει να εξηγήσω ξανά-μανά στη νέα ειδικό γονιμότητας την κατασταση, το ιστορικό μας, και ποιος ξέρει τι άποψη θα χει κι αυτή, πφφφ

🧘‍♀️Θετικήηηηη σκέψηηηηηη 🧘‍♀️ (το λέω σε μένα και σε όσες το χρειάζονται 😅)

Την έχω κάνει και εγω αυτήν την επέμβαση στην μέση ευτυχώς έχει γρήγορο αποθεραπεία 

καλυτερα έτσι να φευγει μόνο του να μην χρειάζεται να κανείς επέμβαση.. 

Έλα μην βλέπεις έτσι είναι καλό να ξανά δεις άλλη μια γιατρό να κάνετε την κουβέντα ξανά από την αρχή και που ξέρεις μπορεί εκείνη να σε βοηθήσει πιο πολύ 😊 εγω θετικά το βλέπω μόνο , αφου συνεργάζονται αρα θα έχουν και επικοινωνία μεταξύ τους.. εμένα ο γιατρός μου έλεγε καλύτερα 4 μάτια-αυτιά, απο τα δυο… αν εμένα μου ξεφύγει κάτι, ο άλλος γιατρός να το δει 😉 είπε και ένα σωστό αυτός ο γιατρός 😂   

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η marinamanoulitsa είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου ...αύριο έχω ραντεβού στον γυναικολόγο...θα σας πω αν θα με πει να ξανακάνω χοριακη...δεν ξέρω...πάντως αίμα ακόμα δεν έχω...

Θα περιμένουμε νέα σου αύριο κορίτσι μου .. τι ώρα θα πας;

 

εγω έχω 11:30 η ώρα ραντεβού 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Την έχω κάνει και εγω αυτήν την επέμβαση στην μέση ευτυχώς έχει γρήγορο αποθεραπεία 

καλυτερα έτσι να φευγει μόνο του να μην χρειάζεται να κανείς επέμβαση.. 

Έλα μην βλέπεις έτσι είναι καλό να ξανά δεις άλλη μια γιατρό να κάνετε την κουβέντα ξανά από την αρχή και που ξέρεις μπορεί εκείνη να σε βοηθήσει πιο πολύ 😊 εγω θετικά το βλέπω μόνο , αφου συνεργάζονται αρα θα έχουν και επικοινωνία μεταξύ τους.. εμένα ο γιατρός μου έλεγε καλύτερα 4 μάτια-αυτιά, απο τα δυο… αν εμένα μου ξεφύγει κάτι, ο άλλος γιατρός να το δει 😉 είπε και ένα σωστό αυτός ο γιατρός 😂   

Αφού συνεργάζονται όπως είπε και η @Elkείναι οκευ...αν ήταν νέος γιατρός θα ήταν λίγο φτου και από την αρχή...ας έχετε μια επικοινωνία και βλέπεις πως θα σε κατευθύνει μαι κείνη 🤞

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Mpourmpoulo είπε:

Κοριτσια μου στεναχωρεθηκα πολύ με τα λιγα που διάβασα στα γρηγορα! Λυπαμαι πολύ 🥲 και εγώ σήμερα πήγα στο γιατρό και η καρδιά του μωρο σταμάτησε🥲🥲🥲 το μωρακι μου είναι ένα αγγελάκι στον ουρανο μαζί με τα υπόλοιπα αγγελάκια τα δικά σας 🙏🙏🙏 θα είναι στην καρδιά μας πάντα και είμαι σιγουρη ότι εκεί είναι πολύ χαρούμενα 👼👼👼👼

παρτε βαθιά ανάσα κοριτσια μου όπως θα κάνω και εγώ και θα δείτε πως όλα θα πανε καλά!  Αύριο το πρωί θα κάνω απόξεση και εύχομαι να πανε όλα καλά🙏  

Υ.ΓΘα στειλουμε  και το μωρο για καρυοτυπο !

κορίτσι μου ποσο στεναχωρήθηκα με τα νέα σου!! 

Δύναμη και κουράγιο σου εύχομαι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Θέτις Κ. είπε:

Κσλημέρα κορίτσια! Εγώ είμαι καλύτερα σήμερα, είχαμε μια όμορφη κουβέντα με το σύντροφό μου χθες και κάπως ξύπνησα με καλύτερη διάθεση 🙃

Μου απάντησε κι η γιατρός μου και δυστυχώς δεν είναι καλά τα νέα (για εκείνη) - η καημένη έχει κήλη στη σπονδυλική της στήλη και θα κάνει χειρουργείο την άλλη βδομάδα... 😥 Χθες της είχα στείλει ότι μου ήρθε κι η περίοδος, άρα και αποβάλλω τη βιοχημική κανονικά, απλά ήθελα να καταλάβω τι πρέπει να κάνουμε απο εδώ και πέρα και κυρίως εάν μας παίρνει να πάμε με το πρωτόκολλο ωορρηξίας που είχαμε ήδη συζητήσει πριν την ανακάλυψη της εγκυμοσύνης. Τη Δευτ΄ερα το βράδυ δε μου έδωσε κάποια συγκεκριμένη οδηγία σχετικά με τη βιοχημική, απλά μου είπε όταν της έστειλα τα αποτελέσματα της χοριακής ότι θα μου έρθει σύντομα περίοδος. Και δεν είπε κάτι παραπάνω για υπέρηχο ή να περιμένουμε ένα κύκλο κτλ. Δεν ήθελα κι εγώ να πιέσω γιατί ήταν κρεβατωμένη η γυναίκα. Μου είπε να δω αύριο μια συνάδελφό της που είναι κι αυτή ειδικός γονιμότητας για να με κατευθύνει σχετικά με το πλάνο μας για πρόκληση ωορρηξίας, οπότε βλέπουμε αύριο!

Να σας πω την αλήθεια έχω ξενερώσει λιγάκι γιατί βαριέμαι και μόνο στη σκέψη ότι θα πρέπει να εξηγήσω ξανά-μανά στη νέα ειδικό γονιμότητας την κατασταση, το ιστορικό μας, και ποιος ξέρει τι άποψη θα χει κι αυτή, πφφφ

🧘‍♀️Θετικήηηηη σκέψηηηηηη 🧘‍♀️ (το λέω σε μένα και σε όσες το χρειάζονται 😅)

Ίσως όμως να είναι καλύτερο να δεις και άλλη γιατρός πιο πολλές γνώμες ίσως να υπάρχει κάτι που η άλλη δε στο είπε δες τη θετική μέρια . Δες και το κομμάτι που σου είπα για αιματολογο, σε εμάς καθυστερούν τα ραντεβού οπότε ίσως να δεις και αυτό 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Θέτις Κ. είπε:

Κσλημέρα κορίτσια! Εγώ είμαι καλύτερα σήμερα, είχαμε μια όμορφη κουβέντα με το σύντροφό μου χθες και κάπως ξύπνησα με καλύτερη διάθεση 🙃

Μου απάντησε κι η γιατρός μου και δυστυχώς δεν είναι καλά τα νέα (για εκείνη) - η καημένη έχει κήλη στη σπονδυλική της στήλη και θα κάνει χειρουργείο την άλλη βδομάδα... 😥 Χθες της είχα στείλει ότι μου ήρθε κι η περίοδος, άρα και αποβάλλω τη βιοχημική κανονικά, απλά ήθελα να καταλάβω τι πρέπει να κάνουμε απο εδώ και πέρα και κυρίως εάν μας παίρνει να πάμε με το πρωτόκολλο ωορρηξίας που είχαμε ήδη συζητήσει πριν την ανακάλυψη της εγκυμοσύνης. Τη Δευτ΄ερα το βράδυ δε μου έδωσε κάποια συγκεκριμένη οδηγία σχετικά με τη βιοχημική, απλά μου είπε όταν της έστειλα τα αποτελέσματα της χοριακής ότι θα μου έρθει σύντομα περίοδος. Και δεν είπε κάτι παραπάνω για υπέρηχο ή να περιμένουμε ένα κύκλο κτλ. Δεν ήθελα κι εγώ να πιέσω γιατί ήταν κρεβατωμένη η γυναίκα. Μου είπε να δω αύριο μια συνάδελφό της που είναι κι αυτή ειδικός γονιμότητας για να με κατευθύνει σχετικά με το πλάνο μας για πρόκληση ωορρηξίας, οπότε βλέπουμε αύριο!

Να σας πω την αλήθεια έχω ξενερώσει λιγάκι γιατί βαριέμαι και μόνο στη σκέψη ότι θα πρέπει να εξηγήσω ξανά-μανά στη νέα ειδικό γονιμότητας την κατασταση, το ιστορικό μας, και ποιος ξέρει τι άποψη θα χει κι αυτή, πφφφ

🧘‍♀️Θετικήηηηη σκέψηηηηηη 🧘‍♀️ (το λέω σε μένα και σε όσες το χρειάζονται 😅)

Αχχ βρε Θέτις μου πόσο δίκιο έχεις σε αυτό το ξανά μανά κ ειδικά μετά από όλο αυτό που πέρασες, όμως σκέψου ότι ίσως δει ή σας προτείνει κάτι που η δική σου γυναικολόγος να μην είχε προσέξει. ΄Δεν λένε μια "δεύτερη" ματιά πάντα βοηθάει?!! Όλα για κάποιο λόγο γίνονται και εύχομαι όταν γυρίσεις απο την επίσκεψη να μας γράψεις και να είσαι ακόμα πιο πολύ ήρεμη μέσα σου..🥰🥰

 

Στείλε στείλε κ από δω λίγη θετική σκέψη, να στείλω κ εγω λίγο από κει μπόλικη θετική σκέψη για να πάει ακόμα καλύτερα ο μήνας αυτός..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η Melikara86 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου εμένα η γιατρός για την προλακτίνη μου είχε πει να έχω ξυπνήσει ένα 2 ωρο πριν και όταν πάω να είμαι σε ήρεμη κατάσταση...( Να μην περπατήσω κ πάω και αν γίνει κάτι τέτοιο να καθίσω λίγο πριν δώσω αίμα να ηρεμήσω κ μετά)

Καλά αποτελέσματα 🙏🙏

Καλησπέρα κορίτσι μου, κάτι τέτοιο θυμόμουν αλλά δεν είμαι σίγουρη, γιαυτό είπα να σας ρωτήσω🤭. Έστειλα και στον γιατρό μου αλλά δεν μου έχει απαντήσει ακόμα. Εαν δεν έχω κάποιο νέο του μέχρι αύριο που θα την κάνω, θα κάνω ξυπνήσω ένα 2ώρο νωρίτερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Την έχω κάνει και εγω αυτήν την επέμβαση στην μέση ευτυχώς έχει γρήγορο αποθεραπεία 

καλυτερα έτσι να φευγει μόνο του να μην χρειάζεται να κανείς επέμβαση.. 

Έλα μην βλέπεις έτσι είναι καλό να ξανά δεις άλλη μια γιατρό να κάνετε την κουβέντα ξανά από την αρχή και που ξέρεις μπορεί εκείνη να σε βοηθήσει πιο πολύ 😊 εγω θετικά το βλέπω μόνο , αφου συνεργάζονται αρα θα έχουν και επικοινωνία μεταξύ τους.. εμένα ο γιατρός μου έλεγε καλύτερα 4 μάτια-αυτιά, απο τα δυο… αν εμένα μου ξεφύγει κάτι, ο άλλος γιατρός να το δει 😉 είπε και ένα σωστό αυτός ο γιατρός 😂   

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Maria98 είπε:

Αφού συνεργάζονται όπως είπε και η @Elkείναι οκευ...αν ήταν νέος γιατρός θα ήταν λίγο φτου και από την αρχή...ας έχετε μια επικοινωνία και βλέπεις πως θα σε κατευθύνει μαι κείνη 🤞

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Ίσως όμως να είναι καλύτερο να δεις και άλλη γιατρός πιο πολλές γνώμες ίσως να υπάρχει κάτι που η άλλη δε στο είπε δες τη θετική μέρια . Δες και το κομμάτι που σου είπα για αιματολογο, σε εμάς καθυστερούν τα ραντεβού οπότε ίσως να δεις και αυτό 

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Tina23 είπε:

Αχχ βρε Θέτις μου πόσο δίκιο έχεις σε αυτό το ξανά μανά κ ειδικά μετά από όλο αυτό που πέρασες, όμως σκέψου ότι ίσως δει ή σας προτείνει κάτι που η δική σου γυναικολόγος να μην είχε προσέξει. ΄Δεν λένε μια "δεύτερη" ματιά πάντα βοηθάει?!! Όλα για κάποιο λόγο γίνονται και εύχομαι όταν γυρίσεις απο την επίσκεψη να μας γράψεις και να είσαι ακόμα πιο πολύ ήρεμη μέσα σου..🥰🥰

 

Στείλε στείλε κ από δω λίγη θετική σκέψη, να στείλω κ εγω λίγο από κει μπόλικη θετική σκέψη για να πάει ακόμα καλύτερα ο μήνας αυτός..

έχετε δίκιο κορίτσια μου, ίσως είναι μια καλή ευκαιρία για 2η γνώμη - βέβαια η αρχική ειδικός γονιμότητας είναι ήδη η 4η γυναικολόγος που πήγα, άρα η αυριανή θα είναι η 5η 😅 Μπορώ να πω με σιγουριά πάντως, πως σε κάθε νέα γιατρό που πάω όλο και κάτι καινούργιο ανακαλύπτουμε και έρχομαι πιο κοντά στο στόχο. Οπότε κρατάω τα θετικά!

Και λέγοντας αυτό, για να στείλω και μια νότα αισιοδοξίας όπως είπε η @Tina23, έκανα σήμερα ένα απολογισμό στο μυαλό μου και θα πω το εξής για όποια κοπέλα χρειάζεται μια χροιά αισιοδοξίας: σ αυτόν τον κύκλο του Μαρτίου έχοντας ξεκινήσει ινοσιτόλη (μόλις 30 μέρες) και έχοντας κάνει τη σαλπιγγογραφία, το σώμα μου όχι μόνο έκανε ωορρηξία μετά από πιθανώς ανωορρηκτικούς κύκλους κατα τα λεγόμενα της ειδ γονιμότητας, αλλά κι η σαλπιγγογραφία αποδείχτηκε ότι βοήθησε έτσι ώστε το σπέρμα και το ωάριο να συναντηθούν και να έχουμε σύλληψη ❤️ Επίσης, παρα την μη επιθυμητή έκβαση, το σώμα μου έδρασε άμεσα και μου ήρθε περίοδος αρκετά σύντομα, οπότε είμαι περίφανη για το σώμα μου, τόσα που έχει περάσει, είναι συνοδοιπόρος μου σ αυτό 🙏

Θα σας πω και τα νεότερα αύριο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Θέτις Κ. είπε:


Και λέγοντας αυτό, για να στείλω και μια νότα αισιοδοξίας όπως είπε η @Tina23, έκανα σήμερα ένα απολογισμό στο μυαλό μου και θα πω το εξής για όποια κοπέλα χρειάζεται μια χροιά αισιοδοξίας: σ αυτόν τον κύκλο του Μαρτίου έχοντας ξεκινήσει ινοσιτόλη (μόλις 30 μέρες) και έχοντας κάνει τη σαλπιγγογραφία, το σώμα μου όχι μόνο έκανε ωορρηξία μετά από πιθανώς ανωορρηκτικούς κύκλους κατα τα λεγόμενα της ειδ γονιμότητας, αλλά κι η σαλπιγγογραφία αποδείχτηκε ότι βοήθησε έτσι ώστε το σπέρμα και το ωάριο να συναντηθούν και να έχουμε σύλληψη ❤️ Επίσης, παρα την μη επιθυμητή έκβαση, το σώμα μου έδρασε άμεσα και μου ήρθε περίοδος αρκετά σύντομα, οπότε είμαι περίφανη για το σώμα μου, τόσα που έχει περάσει, είναι συνοδοιπόρος μου σ αυτό 🙏

Θα σας πω και τα νεότερα αύριο!

Να είσαι περήφανη για το σώμα σου αλλά και για την αισιοδοξία που μόλις μου μετέφερες καθώς διάβασα το σημείο που αναφέρεις για την σαλπιγγογραφία, μιας και την επόμενη Πέμπτη θα την κάνω και εγώ για πρώτη φορά και η αλήθεια είναι οτι έχω ένα άγχος 😬 για να έχουμε ολοκληρωμένη εικόνα, μιας και είμαι μάλλον στην κατηγορία με πρόωρη γήρανση ωοθηκών όποτε αυτόματα σημαίνει και ελάχιστες πιθανότητες εγκυμοσύνης φυσιολογικά.
Πάμε δυνατά και όλα θα γίνουν 😎 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Tina23 είπε:

Να είσαι περήφανη για το σώμα σου αλλά και για την αισιοδοξία που μόλις μου μετέφερες καθώς διάβασα το σημείο που αναφέρεις για την σαλπιγγογραφία, μιας και την επόμενη Πέμπτη θα την κάνω και εγώ για πρώτη φορά και η αλήθεια είναι οτι έχω ένα άγχος 😬 για να έχουμε ολοκληρωμένη εικόνα, μιας και είμαι μάλλον στην κατηγορία με πρόωρη γήρανση ωοθηκών όποτε αυτόματα σημαίνει και ελάχιστες πιθανότητες εγκυμοσύνης φυσιολογικά.
Πάμε δυνατά και όλα θα γίνουν 😎 

Χαίρομαι που έστω και μέσα από μια τέτοια συνθήκη σου μεταφέρω κάτι θετικό 🤗

Να μη σε αγχωνει καθόλου η σαλπιγγογραφια, κι εγώ πήγα πολύ χαλαρή χάρις τα κορίτσια εδώ που περιέγραψαν τη διαδικασία και πραγματικά είναι εξαιρετικά απλή! Νιώθεις απλά στιγμιαία κράμπες περιόδου όταν ο/η γιατρός θα κάνει έγχυση του σκιαγραφικού υγρού μεσα στη μητρα και μετά τίποτα απολύτως! Θα σου πουν λογικά να πάρεις ιμπουπροφενη 600μγ μία ώρα πριν την εξέταση, αυτό κάνει όλη τη διαφορά!

Αυτά αν θα κάνεις την κλασσική σαλπιγγογραφια, έπειτα υπάρχει κι αυτή με τον αφρό που άλλες κοπέλες είπαν ότι είναι ανώδυνη τελείως! 

Όλα θα πάνε καλά ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εγω στην σαλπιγγογραφια πονεσα πάρα πολύ,  λες και με έκοβαν στα δύο.  Την έκανα Μάιο Ιούνιο κ έγκυος έμεινα τον Ιανουάριο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Θέτις Κ. είπε:

Χαίρομαι που έστω και μέσα από μια τέτοια συνθήκη σου μεταφέρω κάτι θετικό 🤗

Να μη σε αγχωνει καθόλου η σαλπιγγογραφια, κι εγώ πήγα πολύ χαλαρή χάρις τα κορίτσια εδώ που περιέγραψαν τη διαδικασία και πραγματικά είναι εξαιρετικά απλή! Νιώθεις απλά στιγμιαία κράμπες περιόδου όταν ο/η γιατρός θα κάνει έγχυση του σκιαγραφικού υγρού μεσα στη μητρα και μετά τίποτα απολύτως! Θα σου πουν λογικά να πάρεις ιμπουπροφενη 600μγ μία ώρα πριν την εξέταση, αυτό κάνει όλη τη διαφορά!

Αυτά αν θα κάνεις την κλασσική σαλπιγγογραφια, έπειτα υπάρχει κι αυτή με τον αφρό που άλλες κοπέλες είπαν ότι είναι ανώδυνη τελείως! 

Όλα θα πάνε καλά ❤️

Αν δεν κάνω λάθος, την απλή θα κάνω και μου είπαν να πιω 2 buscopan μια ώρα πριν για τον πόνο. 🤷🏻‍♀️🤷🏻‍♀️🤷🏻‍♀️

Ωστόσο επειδή έχω διαβάσει που άλλες πονάνε πάρα πολύ και άλλες όχι, φαντάζομαι έχει να κάνει κ με πόσο ανοχή στον πόνο έχει ο κάθε οργανισμός.  Θα μάθουμε σε λίγες μέρες και την δική μου εμπειρία, αν θα κλάψω ή αν δν θα καταλάβω τπτ 😂😂😂

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μου σας ευχαριστώ όλες για την συμπαράσταση και για τα καλά σας λογια❤️ 

Όλα πήγαν καλά όσο αναφορά την απόξεση! Τώρα για το πως νοιωθω; Αχ Παναγία μου πως νοιωθω! Πριν λίγες μέρες είχα ένα μωρακι στην κοιλιτσα μου που χτύπαγε η καρδουλα του! Έκανα όνειρα για αυτό και έλεγα τι ωραία το Νοέμβριο θα το έχω στην αγκαλια μου και θα είναι εδώ και ο σύντροφος μου το στήριγμα μου η αγαπη μου η μεγάλη που πρσοπαθει κάθε λεπτό να με κάνει να νοιωθω ομορφα , που περνάει τόσο δύσκολα τώρα γτ είναι στεναχωρημένος για το αγγελάκι μας και ταυτόχρονα και για εμένα που με βλέπει έτσι! Αχ Παναγία μου γιατί τέτοιος πόνος γιατί;;; Δεν μπορώ να το διαχειριστώ τι θα κανωωωωωω🥲🥲🥲 θλίψη, πόνος απογοήτευση και ένα τεράστιο γιατί; Πως θα το ξεπεράσουμε; Πως; Να μη το ζήσει καμία μανούλα ποτέ αυτό ποτεεε! Και το επόμενο στενάχωρο κομμάτι είναι ότι θέλω άμεσα να προσπαθήσω να έρθει το ουράνιο τόξο μας αλλά δυστυχώς ο σύντροφος θα λείπει και είναι αδύνατον να είναι εδω τις μέρες που πρέπει! Το μόνο που θα με ανακούφιζε αυτήν την στιγμή θα ήταν να ηξερα ότιθα μπορέσουμε άμεσα να κάνουμε τις προσπάθειες μας😩 ο γιατρός μου είπε ότι μετά την περίοδο μπορούμε και μάλιστα εχουμε πολύ περισσότερες πιθανοτητες τώρα να μείνω φυσιολογικά έγκυος ! Θα χάσουμε μάλλον την ευκαιρία αυτή 😢 του ειπαμε αν μπορούμε να κάνουμε σπερματεγχυνση καταψύχοντας ο σύντροφος σπερμα έτσι ωστε αν δεν είναι εδώ να μπορούμε να την κάνουμε αλλά προς το παρών δεν είναι σύμφωνος στο να παρω το διάστημα αυτό πάλι χάπια διέγερσης αλλά θα το δούμε στην πορεια δεν μου το επέρριψε εντελώς! Σε 15 μέρες από τώρα θα πάω να με δει για το πως αναρρώνω! Θα το ξανά συζητήσω πάλι όταν πάω να με δει! Πέτυχαν και οι δυο σπερματεγχυνσεις όποτε είμαι πολύ θετική στο να κάνω άλλη μια! Μακάρι να μπορούσε να γίνει έτσι μακάρι🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τελικά πήρα τεστ κορίτσια....λέτε να γίνει κανένα θαύμα και να ήταν καθυστερημένη σύλληψη;;;;;

Ο γιατρός δεν μου έδωσε ελπίδες βέβαια...

IMG20240403172914.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Mpourmpoulo είπε:

Κοριτσια μου σας ευχαριστώ όλες για την συμπαράσταση και για τα καλά σας λογια❤️ 

Όλα πήγαν καλά όσο αναφορά την απόξεση! Τώρα για το πως νοιωθω; Αχ Παναγία μου πως νοιωθω! Πριν λίγες μέρες είχα ένα μωρακι στην κοιλιτσα μου που χτύπαγε η καρδουλα του! Έκανα όνειρα για αυτό και έλεγα τι ωραία το Νοέμβριο θα το έχω στην αγκαλια μου και θα είναι εδώ και ο σύντροφος μου το στήριγμα μου η αγαπη μου η μεγάλη που πρσοπαθει κάθε λεπτό να με κάνει να νοιωθω ομορφα , που περνάει τόσο δύσκολα τώρα γτ είναι στεναχωρημένος για το αγγελάκι μας και ταυτόχρονα και για εμένα που με βλέπει έτσι! Αχ Παναγία μου γιατί τέτοιος πόνος γιατί;;; Δεν μπορώ να το διαχειριστώ τι θα κανωωωωωω🥲🥲🥲 θλίψη, πόνος απογοήτευση και ένα τεράστιο γιατί; Πως θα το ξεπεράσουμε; Πως; Να μη το ζήσει καμία μανούλα ποτέ αυτό ποτεεε! Και το επόμενο στενάχωρο κομμάτι είναι ότι θέλω άμεσα να προσπαθήσω να έρθει το ουράνιο τόξο μας αλλά δυστυχώς ο σύντροφος θα λείπει και είναι αδύνατον να είναι εδω τις μέρες που πρέπει! Το μόνο που θα με ανακούφιζε αυτήν την στιγμή θα ήταν να ηξερα ότιθα μπορέσουμε άμεσα να κάνουμε τις προσπάθειες μας😩 ο γιατρός μου είπε ότι μετά την περίοδο μπορούμε και μάλιστα εχουμε πολύ περισσότερες πιθανοτητες τώρα να μείνω φυσιολογικά έγκυος ! Θα χάσουμε μάλλον την ευκαιρία αυτή 😢 του ειπαμε αν μπορούμε να κάνουμε σπερματεγχυνση καταψύχοντας ο σύντροφος σπερμα έτσι ωστε αν δεν είναι εδώ να μπορούμε να την κάνουμε αλλά προς το παρών δεν είναι σύμφωνος στο να παρω το διάστημα αυτό πάλι χάπια διέγερσης αλλά θα το δούμε στην πορεια δεν μου το επέρριψε εντελώς! Σε 15 μέρες από τώρα θα πάω να με δει για το πως αναρρώνω! Θα το ξανά συζητήσω πάλι όταν πάω να με δει! Πέτυχαν και οι δυο σπερματεγχυνσεις όποτε είμαι πολύ θετική στο να κάνω άλλη μια! Μακάρι να μπορούσε να γίνει έτσι μακάρι🙏

Κορίτσι μου γλυκό! Για αρχή, χαίρομαι που πήγαν όλα καλά με την "επέμβαση"! Δεύτερον : διακρίνω μια μικρή αισιοδοξία στο κείμενο σου... Πάρα πολύ καλό αυτό! Τρίτον : ακολούθησε τις οδηγίες του γιατρού σου και είμαι σίγουρη ότι πάρα πολύ σύντομα θα έρθει και το ουράνιο τόξο στη ζωή σας... Πάντα μετά την καταιγίδα, βγαίνει ο ήλιος κοπέλα μου!!! Τέλος... Καταλαβαίνω τον πόνο σου πάρα πολύ καλά... Έχω κάνει απόξεση όταν ήμουν σχεδόν 16 χρονών... Δε θα σου χρυσώσω το χάπι σε καμία περίπτωση... Θέλει χρόνο, για να καταλαγιάσει αυτή η μαύρη σκόνη που σε περιβάλει αυτήν την στιγμή... το ξέρω... Αλλά, ο σύντροφος σου, ο γιατρός σου και όλες εμείς εδώ, είμαστε μαζί σου!!! Ψηλά το κεφάλι και πάμε για την κατάκτηση του ονείρου αγάπη μου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η marinamanoulitsa είπε:

Τελικά πήρα τεστ κορίτσια....λέτε να γίνει κανένα θαύμα και να ήταν καθυστερημένη σύλληψη;;;;;

Ο γιατρός δεν μου έδωσε ελπίδες βέβαια...

IMG20240403172914.jpg

Εάν είναι εντός 5λέπτου εγώ η άπειρη των τεστ... θα έλεγα να κάνεις άλλη μια χοριακή! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η marinamanoulitsa είπε:

Τελικά πήρα τεστ κορίτσια....λέτε να γίνει κανένα θαύμα και να ήταν καθυστερημένη σύλληψη;;;;;

Ο γιατρός δεν μου έδωσε ελπίδες βέβαια...

IMG20240403172914.jpg

Ρεεεε έχεις γραμμουλα!!!! Μωρέ μήπως είναι καθυστερημένη σύλληψη; Κάνε μια χοριακη ρε κούκλα μ να δούμε τι παίζει! Ευχομαι ν διαψεύσεις το γιατρό κ εσυ κ το σποράκι σ 😍😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Αχ άσε... Αναπολώ τις μέρες που κοιμόταν πολύ τα πρωινά και προλάβαινα να πιω καφεδάκι 🤣 εμένα το παληκάρι κοιμάται 1,5 το πολύ 2 ώρες το μεσημέρι αλλά μόνο πάνω μου... Αν κάνω να τον αφήσω δίπλα ανοίγει μάτια και κλαίει... Οπότε είμαστε αυτοκόλλητοι μέχρι το βράδυ που θα κοιμηθεί. Δε προλαβαίνω τι-πο-τα 🤯 ξέρω όμως ότι αυτές οι στιγμές αργότερα θα μου λείπουν.  Αααααα σιδερένιο το 7ο δοντακι σας! (Κι εμένα με δαγκώνει το κουνέλι μου 🤣) Ναι όσο μπορείς πάλεψε το με τα πατημένα γιατί μετά αν το αφήσεις ίσως να δυσκολευτεις.  Κι εγώ νιώθω ότι δεν έχω συνέλθει πλήρως από τη φάση γέννα - νεογέννητο... Καταρχάς ακόμα σκέφτομαι τη καισαρική και τη περίοδο της λοχείας και ανατριχιαζω... Μπρρρρρ!  Πότε πέρασε ένας χρόνος Ε; Απίστευτο! Ένας χρόνος απαιτητικός αλλά συνάμα όμορφος! Πως έχουν αλλάξει τα μωράκια μας... από μικρά νεογέννητα έχουν γίνει μικροι εξερευνητές 🤣 Κοιτάζω τις φωτογραφίες από την εγκυμοσύνη ή βιντεάκια με τη κοιλιά μου να κινείται και ακόμα δε μπορώ να πιστέψω ότι το έζησα, σαν ένα γλυκό όνειρο.... Τον κοιτάζω και η καρδιά μου πάει να σπάσει από αγάπη... 💙      
    • Πώς τη παλεύω; Πφφφφ ανάλογα τη μέρα .. υπάρχουν μέρες που βγαίνουμε βόλτα, μέρες που συναντιεμαι με φίλες που έχουν κι αυτές μικρά παιδάκια και μέρες που είναι σκέτη καταστροφή...  Εμένα αν ξυπνήσει μέσα στη νύχτα θέλει οπωσδήποτε να πιει γάλα αλλιώς δεν ηρεμεί με τίποτα.  Ευτυχώς 20:30-21:00 κοιμάται. Τις τελευταίες δυο μέρες και μένα κοιμάται περισσότερο.... Μωρέ λες; Λες να κοιμόμαστε σαν άνθρωποι σιγά σιγά; 🤣🤣🤣🤣 Φτου φτου φτου μη το ματιασω!   
    • Να χαίρεσαι!! Μια χαρά είναι ο τράχηλος! Άλλες έχουν μικρό τράχηλο και κάνουν περίδεση, εσύ δεν έχεις να το σκέφτεσαι αυτό!!  Σε κάποια φάση λογικά ξεκινά και μειώνεται το πάχος για τον τοκετό! Τα κορίτσια που είναι μαμάδες θα ξέρουν καλύτερα κιόλας!
    • Καλά εσενα θα θέλει σίγουρα να σου το αυξήσει όταν μιλήσεις μαζί του πες μας 
    • Είχε ζοριστεί που με έβλεπε τότε με τους εμετούς συνέχεια ξαπλωμένη γιατί ερχόταν και με πείραζε  για να σηκωθώ μετά από ένα σημείο άρχισε να μου τραβάει και τα μαλλιά για να με σηκώσει 😅 τωρα όχι γιατί την παίρνω αγκαλιά αλλά επειδή περπατάει κιολας Εεε δεν την ζητάει συνέχεια την αγκαλιά αλλα οποτε απλώσει χερι να την παρω την παίρνω απλά δεν θα την κρατήσω πολύ ώρα μετά από λίγο την αφήνω 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...