Μετάβαση σε περιεχόμενο

Συλληψη και θυρεοειδεκτομη


mich

Recommended Posts

Γειά σε όλες. 

Θα ήθελα τη γνώμη και την εμπειρία γυναικών που υποβλήθηκαν σε θυρεοειδεκτομη πριν από κάποια εγκυμοσύνη τους. 

Το Σεπτέμβριο '23 υποβλήθηκα σε ολικη αφαιρεση θυρεοειδη, χωρίς την χορήγηση ιωδίου. Αμέσως προέκυψε εγκυμοσύνη την οποία δε προγραμματιζαμε η οποία όμως κατέληξε σε κενό σάκο και στις 8 εβδομάδες κάναμε αποξεση. 

Σε όλο αυτό το διάστημα η tsh ήταν χάλια, οι τιμές υπερεβαιναν το 20 κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, κμως μετά την αποξεση την κατεβάσαμε στα φυσιολογικά. Είχαμε μια μικρή αύξηση πιθανά λόγω αμέλειας από δικής μου πλευράς όμως και πάλι εύκολα σταθεροποιηθηκε όπως θέλουμε σε τιμή <1. 

Οι ερωτήσεις που έχω είναι 

Α) τι σημαίνει σταθεροποιηθηκε; δηλαδή πόσες εξετάσεις ή για πόσο διάστημα θα πρέπει να έχω κάτω από 1 για να ξεκινήσουμε ξανά να προσπαθούμε? 

Β) θα είναι εύκολη η σταθεροποιηση σε καλά όρια μέσα στην εγκυμοσύνη από δική σας εμπειρία? Η δική μου εμπειρία δεν είναι αξιόπιστη γιατί η εγκυμοσύνη ξεκίνησε με τιμή tsh >20 και έτσι παρέμεινε κιόλας με μικρές μειώσεις 

Γ) είμαστε σχεδόν 5 μήνες από τη θυρεοειδεκτομη, και 3 μήνες από την αποξεση (δλδ 2 κύκλους μετα). Με μια καλή tsh πλέον, μπορούμε να προσπαθήσουμε; 

Ναι, έχω οκ από τους γιατρούς όμως ο φόβος είναι τεράστιος. Δεν αντέχω άλλη αποβολη.. 

Σας Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...