Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Αυγούστου 2024 🌈


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η Katiana1987 είπε:

Εγώ άμα δεν τα πάρω δε νομίζω να καταφέρω να σηκωθώ απο το κρεβάτι. Όποτε έχω σταματήσει το σίδηρο, (πάντα με οδηγία γιατρού) πέφτει πολύ και η φεριτίνη μου. Έχω ζαλάδες έντονες και τάσεις λιποθυμίας, όσο δεν παίρνω. Ασχέτως εγκυμμοσύνης δηλαδή. Άρα τώρα ούτε που το σκέφτομαι να πειραματιστώ. Δεν ξέρω μη μου πουν να πάρω και 3 χάπια την ημέρα.

Εσυ αν έχεις και θέμα από πριν στην εγκυμοσύνη πέφτει και άλλο ειναι ζόρι.. εγω στην πρώτη επαιρνα 3 χάπια τώρα μέχρις στιγμής το έχουμε στα 2 

στις πριν 46 λεπτά, ο/η Barbiee είπε:

35.6 είσαι πολύ καλά... εγώ ούτε πριν την εγκυμοσύνη δεν είχα τοσο φαντάσου! οπότε μην σε αγχώνει και που δεν πήρες τα χάπια 😍😍

Σε γενικες γραμμες καλα ειναι 0,4 κάτω από το όριο για την ώρα τουλάχιστον

Δεν τα είχα πάρει τα χάπια γιατί δεν τα έβρισκα στο φαρμακείο είχα πάει σε 5 φαρμακεία και όλοι μου έλεγαν είναι σε έλλειψη δεν μπορούσα να τα βρω όποτε ξέμεινα και έτσι δεν τα πήρα μέχρι να καταφέρω να βρω 🤷‍♀️

το ίδιο πρόβλημα είχα και με το ασβεστιο δεν μπορούσα να το βρω λέω τι στο καλό ότι νου γραφει είναι σε έλλειψη 😕

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 5.1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@Barbiee άντε μπράβο!

Αφού ανέβασες και αιματοκρίτη ποιος σε πιάνει!!

Εμένα βγήκε η καμπύλη και μου φαίνεται καλή (όλες οι τιμές είναι κάτω από το όριο) απλά η μέτρηση στις 2 ώρες είναι 139 με όριο το 153.

Ελπίζω να είναι οκ! Και να μην είναι τσίμπημενη επειδή είναι σχετικά κοντά στο όριο.

Λογικά θα με πάρει ο γιατρός όταν δει τις εξετάσεις και θα μου πει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Barbiee άντε μπράβο!

Αφού ανέβασες και αιματοκρίτη ποιος σε πιάνει!!

Εμένα βγήκε η καμπύλη και μου φαίνεται καλή (όλες οι τιμές είναι κάτω από το όριο) απλά η μέτρηση στις 2 ώρες είναι 139 με όριο το 153.

Ελπίζω να είναι οκ! Και να μην είναι τσίμπημενη επειδή είναι σχετικά κοντά στο όριο.

Λογικά θα με πάρει ο γιατρός όταν δει τις εξετάσεις και θα μου πει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Christi.D. είπε:

@Barbiee άντε μπράβο!

Αφού ανέβασες και αιματοκρίτη ποιος σε πιάνει!!

Εμένα βγήκε η καμπύλη και μου φαίνεται καλή (όλες οι τιμές είναι κάτω από το όριο) απλά η μέτρηση στις 2 ώρες είναι 139 με όριο το 153.

Ελπίζω να είναι οκ! Και να μην είναι τσίμπημενη επειδή είναι σχετικά κοντά στο όριο.

Λογικά θα με πάρει ο γιατρός όταν δει τις εξετάσεις και θα μου πει!

στις δύο ώρες εμένα είναι 130...μ είπε η γιατρός οτι είναι πολύ καλά και να μην αγχώνομαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Barbiee είπε:

στις δύο ώρες εμένα είναι 130...μ είπε η γιατρός οτι είναι πολύ καλά και να μην αγχώνομαι!

Ωραία!

Άρα ελπίζω ότι και το δικό μου καλό θα είναι!!

Ευχαριστώ που μου είπες! Για να έχω ένα μέτρο σύγκρισης!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Barbiee είπε:

εσυ ποτε;

Δευτέρα 3/6 ραντεβού με την καινούρια γιατρό και λογικά κι υπέρηχο. Τρίτη 4/6 εξετάσεις. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η Katiana1987 είπε:

Δευτέρα 3/6 ραντεβού με την καινούρια γιατρό και λογικά κι υπέρηχο. Τρίτη 4/6 εξετάσεις. 

Είπαμε από αυτή τη βδομάδα όλα άρχισαν να στρώνουν και να τακτοποιούνται ένα ένα!! ☺️☺️

Θα σε δει και η καινούρια γιατρός!Μια χαρά θα είναι και η καμπύλη!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Christi.D. είπε:

Είπαμε από αυτή τη βδομάδα όλα άρχισαν να στρώνουν και να τακτοποιούνται ένα ένα!! ☺️☺️

Θα σε δει και η καινούρια γιατρός!Μια χαρά θα είναι και η καμπύλη!! 

Δεν αγχώνομαι καλέ. Αλλά ανυπομονώ να τελειώσω και με αυτά για να πάμε παρακάτω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Katiana1987 είπε:

Δεν αγχώνομαι καλέ. Αλλά ανυπομονώ να τελειώσω και με αυτά για να πάμε παρακάτω. 

Ναι καταλαβαίνω! 

Κάθε εξέταση υπέρηχος εβδομάδα μάς φέρνει πιο κοντά στο μωράκι μας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Christi.D. είπε:

Κορίτσια μου, όλα εντάξει με τις εξετάσεις μου είπε ο γιατρός!

Πάει κι αυτό!!

Άντε μπράβο ήταν καλή η τιμή σου το θέμα είναι να μην είσαι πάνω από το όριο όπως είμαι εγω που ήμουν στο 180 

@nanouko εσυ την καμπύλη την εκανες ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elk είπε:

Άντε μπράβο ήταν καλή η τιμή σου το θέμα είναι να μην είσαι πάνω από το όριο όπως είμαι εγω που ήμουν στο 180 

@nanouko εσυ την καμπύλη την εκανες ; 

Ναι την έχω κάνει εδώ και καιρό! Δε θύμαμαι σε ποια εβδομάδα ήμουν! Νομίζω 20η..εμένα το νηστείας είχε βγει 80κάτι, της 1ης ώρας 185 και της 2ης 140.. +- τώρα μια δύο μονάδες.. είμαι ξαπλωμένη και βαριέμαι να βρω το χαρτί 😛😀.. δεν είναι και πολύ χάλια ε; Με προσοχή ελπίζω να τα καταφέρω να μην πάρω ινσουλίνη..για να δούμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τελικά ο αιματολόγος μου είπε ότι είμαι εντάξει όσον αφορά στον αιματοκρίτη αφού από την αρχή της κύησης είναι σταθερός ..χαμηλός μεν αλλά σταθερός στο 29..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η nanouko είπε:

Ναι την έχω κάνει εδώ και καιρό! Δε θύμαμαι σε ποια εβδομάδα ήμουν! Νομίζω 20η..εμένα το νηστείας είχε βγει 80κάτι, της 1ης ώρας 185 και της 2ης 140.. +- τώρα μια δύο μονάδες.. είμαι ξαπλωμένη και βαριέμαι να βρω το χαρτί 😛😀.. δεν είναι και πολύ χάλια ε; Με προσοχή ελπίζω να τα καταφέρω να μην πάρω ινσουλίνη..για να δούμε!

Άντε καλε μια χαρά είσαι δεν το θυμόμουν ότι εκανες νωρίτερα εμένα η δίκη μου ήταν πιο χάλια 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα! Κ μένα καλά ήταν τα αποτελέσματα μου.

Αιματοκρίτη 35 κ το σάκχαρο ήταν νηστείας 75, 1η ώρα 137 κ 2η ώρα 134.

Ο γιατρός μου είπε ότι είναι μια χαρά απλά επειδή στις 2 ώρες θα έπρεπε να έχει πέσει περισσότερο στις επόμενες εξετάσεις μου έγραψε να κάνω και γλυκοζυλιωμενη. 

Κατά τα άλλα όλα καλά, απλά μου είπε πως το βάρος του εμβρυου είναι ελαφρώς μικρότερο από τον μέσο όρο, αλλά ελεγξε πως τρέφεται σωστα οπότε όλα οκ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η katerinayia είπε:

Καλημέρα! Κ μένα καλά ήταν τα αποτελέσματα μου.

Αιματοκρίτη 35 κ το σάκχαρο ήταν νηστείας 75, 1η ώρα 137 κ 2η ώρα 134.

Ο γιατρός μου είπε ότι είναι μια χαρά απλά επειδή στις 2 ώρες θα έπρεπε να έχει πέσει περισσότερο στις επόμενες εξετάσεις μου έγραψε να κάνω και γλυκοζυλιωμενη. 

Κατά τα άλλα όλα καλά, απλά μου είπε πως το βάρος του εμβρυου είναι ελαφρώς μικρότερο από τον μέσο όρο, αλλά ελεγξε πως τρέφεται σωστα οπότε όλα οκ.

Καλημέρα κορίτσια 

Έτσι ήταν το πρώτο μου παιδάκι είχε λιγότερο βαρος από μ.ο αλλά μια χαρά γεννήθηκε μετά.. αυτό φαίνεται και στην Doppler μετά που θα κάνουμε να δούμε πως τρέφεται το μωρο και την ωρίμανση του πλακούντα 

να την κανείς την γλυκόζηλιωμένη δείχνει νομίζω το τελευταίο 3 μηνο πως ήταν το ζαχαρο σου είναι καλή εξέταση και απορώ πως δεν την βάζουν οι γιατροί να την κάνουμε 🤷‍♀️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η katerinayia είπε:

Καλημέρα! Κ μένα καλά ήταν τα αποτελέσματα μου.

Αιματοκρίτη 35 κ το σάκχαρο ήταν νηστείας 75, 1η ώρα 137 κ 2η ώρα 134.

Ο γιατρός μου είπε ότι είναι μια χαρά απλά επειδή στις 2 ώρες θα έπρεπε να έχει πέσει περισσότερο στις επόμενες εξετάσεις μου έγραψε να κάνω και γλυκοζυλιωμενη. 

Κατά τα άλλα όλα καλά, απλά μου είπε πως το βάρος του εμβρυου είναι ελαφρώς μικρότερο από τον μέσο όρο, αλλά ελεγξε πως τρέφεται σωστα οπότε όλα οκ.

Κι εμένα μου το είπε αυτό η γιατρός που είδε μόνο αυχενική και Β' επιπέδου. Ελπίζω όταν με δει απο κοντά να μην ισχυεί. Ανυπομονώ γι' αυτές τις εξετάσεις, αλήθεια. Ο μπαμπάς μου (χειρουργός) μου είπε να κάνω γλυκοζυλιωμένη. Είδωμεν!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elk είπε:

Καλημέρα κορίτσια 

Έτσι ήταν το πρώτο μου παιδάκι είχε λιγότερο βαρος από μ.ο αλλά μια χαρά γεννήθηκε μετά.. αυτό φαίνεται και στην Doppler μετά που θα κάνουμε να δούμε πως τρέφεται το μωρο και την ωρίμανση του πλακούντα 

να την κανείς την γλυκόζηλιωμένη δείχνει νομίζω το τελευταίο 3 μηνο πως ήταν το ζαχαρο σου είναι καλή εξέταση και απορώ πως δεν την βάζουν οι γιατροί να την κάνουμε 🤷‍♀️

Άντε να δούμε πως θα πάνε κι αυτές να μπαίνουμε στην τελική ευθεία σιγά σιγά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elk είπε:

Καλημέρα κορίτσια 

Έτσι ήταν το πρώτο μου παιδάκι είχε λιγότερο βαρος από μ.ο αλλά μια χαρά γεννήθηκε μετά.. αυτό φαίνεται και στην Doppler μετά που θα κάνουμε να δούμε πως τρέφεται το μωρο και την ωρίμανση του πλακούντα 

να την κανείς την γλυκόζηλιωμένη δείχνει νομίζω το τελευταίο 3 μηνο πως ήταν το ζαχαρο σου είναι καλή εξέταση και απορώ πως δεν την βάζουν οι γιατροί να την κάνουμε 🤷‍♀️

Έλα ντε! Σκεφτόμουν να κάνω κι εγώ από μόνη μου μια γλυζηλιωμενη να δω που βρίσκεται! Γτ ούτε εμένα μου την έκανε! Άσχετο το φυλλικό το συνεχίζετε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η nanouko είπε:

Έλα ντε! Σκεφτόμουν να κάνω κι εγώ από μόνη μου μια γλυζηλιωμενη να δω που βρίσκεται! Γτ ούτε εμένα μου την έκανε! Άσχετο το φυλλικό το συνεχίζετε;

Εγώ ναι γιατί είναι μαζί με το σίδηρο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η nanouko είπε:

Έλα ντε! Σκεφτόμουν να κάνω κι εγώ από μόνη μου μια γλυζηλιωμενη να δω που βρίσκεται! Γτ ούτε εμένα μου την έκανε! Άσχετο το φυλλικό το συνεχίζετε;

Είναι μαζί με το σίδηρο και εμένα όποτε ναι παίρνω 

Εγω θα πάω να δω τι θα μου πει πρώτα για την καμπύλη ο γιατρός και βλέπω μετά πως θα συνεχίσω αν χρειαστεί να κάνω και τίποτα άλλο 🤷‍♀️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η nanouko είπε:

Έλα ντε! Σκεφτόμουν να κάνω κι εγώ από μόνη μου μια γλυζηλιωμενη να δω που βρίσκεται! Γτ ούτε εμένα μου την έκανε! Άσχετο το φυλλικό το συνεχίζετε;

και εμενα μαζί με το σίδηρο είναι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η nanouko είπε:

Έλα ντε! Σκεφτόμουν να κάνω κι εγώ από μόνη μου μια γλυζηλιωμενη να δω που βρίσκεται! Γτ ούτε εμένα μου την έκανε! Άσχετο το φυλλικό το συνεχίζετε;

Κι εγώ το συνεχίζω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα κορίτσια! Να ρωτήσω μια απορία που μου δημιουργήθηκε. Όσον αφορά τα άλματα ανάπτυξης, το 1ο άλμα λέει πως είναι στις 5 εβδομάδες. Ποια θεωρείται 5η εβδομάδα? Από 4εβδ κ 1 μέρα ως 5 εβδ ή 5εβδ ως 5εβδ κ 6 μέρες? Ξέρει καμία?
    • Καλημέρα κορίτσια όπως είπε και Barbiee το Α21 η διαδικασία πως κάνεις αίτηση δεν την ξέρω τα κάνει ο άντρας μου αυτά απλά και εμένα με πλήρωσαν μόνο για το ένα παιδί, τώρα με το δεύτερο θα αυξηθεί το ποσό αλλά από την επόμενη φορά 
    • ναι κορίτσι μου να το πεις! αν και είναι εύκολη διαδικασία αν δεν θες να πληρώνεις το λογιστή... καν την μονη σου!
    • Κορίτσι Μ καλησπέρα! Επειδή από ότι θυμάμαι τα μωράκια μας είναι στις ίδιες βδομάδες... Θα σ πω εμάς τι μας έχει πει για την δυσκοιλιότητα ο δικός μας γιατρός π είναι και ανεπτυξιολογος.  Αν δίνεις ξένο γάλα δεν θεωρείται δυσκοιλιότητα μέχρι 5 μέρες! Και εγώ θυμάμαι είχα πολύ άγχος γιατί ειχε μια κένωση την ημέρα και αυτό με πολύ κλάμα! Αλλάξαμε όμως μόνο ένα γάλα και αυτό γιατί όπως Μ εξήγησε οταν είναι τόσο μικρουλικα αποφεύγουμε να αλλάζουμε συχνά γάλατα καθώς το πεπτικό τους σύστημα δεν έχει εμπεδωθεί ακόμη οπότε χρειάζονται καποιες βδομάδες μεχρι να καταλάβουμε αν ενοχλεί το μωρό το γάλα ή όχι.Εμείς τώρα κλείσαμε δύο μηνών και μια βδομάδα και αυτή την βδομάδα είμαστε πολύ πολύ καλύτερα! Κάναμε αρκετή υπομονή και πολλές αϋπνίες με πονακια και σφυξιμο και τελικά ο γιατρός μας είχε δίκιο αν και εγώ ως αγχωδης νέα μανούλα τον τρελανα να αλλάξουμε γάλα.  Βέβαια αυτα π σ έγραψα είναι οτι μας έχει πει ο γιατρός μας. Έχεις προσέξει εκτός από δυσκοιλιότητα κάτι άλλο, ίσως εχει δυσανεξία στη λακτόζη; Κολικούς; Υπομονή εύχομαι!! 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...