Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Αυγούστου 2024 🌈


Recommended Posts

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Katiana1987 είπε:

 

Δεν ξέρω βρε κορίτσια μου... Εμένα δε με ενοχλούν οι αλλαγές. Τις ευχαριστιέμαι! Χαίρομαι τόσο πολύ για το μικρό μου θαυματάκι που δε με επηρεάζει τίποτα απο αυτά...

Καλά κάνεις και τις ευχαριστιεσαι! 

Εγώ καταλαβαίνω αυτό που λέει και η @Elk γιατί είναι όντως απότομες οι αλλαγές! 

Και εννοείται ότι αυτό ούτε στο ελάχιστο δεν μειώνει τη χαρά για αυτό το μωράκι!!🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 5.1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 3 ώρες, ο/η Christi.D. είπε:

Ναι θα έχουν παχύνει κιόλας και θα μοιάζουν πιο πολύ με το πώς θα είναι όταν γεννηθούν!! 🥰🥰

Ναιιιι!! Σκέψου στην β επιπέδου ήμασταν 20 βδομαδων, τωρα θα ειμαστε 30+. Θα εχουν μεγαλώσει παρά πολύ, θα μοιάζουν με το πως θα εχουν γεννηθειιι 🥰🥰😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Elk είπε:

Γενικα και εγω έχω αρκετές κινήσεις μέσα στην μέρα δεν χρειάζεται να μετράω δίνει το παρών συνέχεια 

τωρα αν δουλεύεις παίζει το ρόλο του και αυτό γιατί μπορεί να δίνει το παρών αλλά επειδή είσαι αφοσιωμένη στην δουλειά μπορεί να μην το δίνεις σημασία 

Ναι μπορει κ αυτο, να είναι πιο απαλές οι κινήσεις της και να μην την νιώθω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Χρύσακι είπε:

Ναι μπορει κ αυτο, να είναι πιο απαλές οι κινήσεις της και να μην την νιώθω!

Έχει να κάνει και με την θέση που έχει εκείνη την ώρα με την ένταση που κλωτσάει ολα παίζουν τον ρόλο τους ποσο απασχολημένη είσαι σημασία έχει μέσα στην μέρα ή έστω το βράδυ που θα ξαπλωσεις να νιώσεις κινήσεις του μωρού 

Ποτε θα βγεις σε άδεια ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Έχει να κάνει και με την θέση που έχει εκείνη την ώρα με την ένταση που κλωτσάει ολα παίζουν τον ρόλο τους ποσο απασχολημένη είσαι σημασία έχει μέσα στην μέρα ή έστω το βράδυ που θα ξαπλωσεις να νιώσεις κινήσεις του μωρού 

Ποτε θα βγεις σε άδεια ;

Την αλλη βδομαδα με το καλο. Πρεπει να αρχίσουμε να φτιάχνουμε την τσαντα; Ή είναι νωρις; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Χρύσακι είπε:

Την αλλη βδομαδα με το καλο. Πρεπει να αρχίσουμε να φτιάχνουμε την τσαντα; Ή είναι νωρις; 

Εγω αυτά που θα χρειαστώ τα έχω απλά πρεπει να τα πλύνω να τα βάλω στην τζαντα μου αυτό σκέφτομαι να την κάνω τέλος του μήνα που θα μπω στον 8ο 

πιστεύω πως αν  χρειάζεται να αγοράσεις πράγματα καλά θα είναι να αρχίζεις να τα παίρνεις σιγά σιγά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Katiana1987 είπε:

 

Δεν ξέρω βρε κορίτσια μου... Εμένα δε με ενοχλούν οι αλλαγές. Τις ευχαριστιέμαι! Χαίρομαι τόσο πολύ για το μικρό μου θαυματάκι που δε με επηρεάζει τίποτα απο αυτά...

Αυτό είναι το καλύτερο 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Christi.D. είπε:

Καλά κάνεις και τις ευχαριστιεσαι! 

Εγώ καταλαβαίνω αυτό που λέει και η @Elk γιατί είναι όντως απότομες οι αλλαγές! 

Και εννοείται ότι αυτό ούτε στο ελάχιστο δεν μειώνει τη χαρά για αυτό το μωράκι!!🥰🥰

Πιστεύω πως το μεγαλύτερο ποσοστό των γυναικών παθαίνουν ένα σοκ με τις αλλαγές είναι νορμαλ δεν χρειάζεται να νιώθουμε ενοχικά με αυτό..

για εμένα η περιοδος της εγκυμοσυνης ειναι από την πιο ανισόρροπη φάση που μπορω να περάσω στο ψυχολογικό κομματι.. μεγάλες εναλλαγές στην διάθεση από χαρά άγχος νεύρα ανυπομονησία ευτυχία ευγνωμοσύνη στεναχώρια όλα ένα τουρλουμπούκι 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια μου τι κάνετε???Εγώ σήμερα έκανα το εμβόλιο που μου ζήτησε ο γιατρός και έβαλα και την πρώτη μας μπουγάδα ώστε να προετοιμαζόμαστε σιγά σιγά 👣👣🤗🤗🧿🧿..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 53 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Εγω αυτά που θα χρειαστώ τα έχω απλά πρεπει να τα πλύνω να τα βάλω στην τζαντα μου αυτό σκέφτομαι να την κάνω τέλος του μήνα που θα μπω στον 8ο 

πιστεύω πως αν  χρειάζεται να αγοράσεις πράγματα καλά θα είναι να αρχίζεις να τα παίρνεις σιγά σιγά 

Βασικά πήρα

κούνια με συρταριερα 

καροτσι 3-1 

ρηλαξ

καλαθουνα 

Και απο λευκά είδη 

φορμακια πήρα αρκετά 

Πάνες πήρα 5 καλοκαιρινές και 2 χειμωνιάτικες 

Κουβέρτες 2 με 2 

πετσέτες 3 (θα χρειαστώ κι αλλες;)

σεντονάκια πήρα μονο 1 σετ για την κούνια καλλα χρειάζομαι και για την κάλαθουνα

παντα και κουνουπιέρα και μια τσαντα για τις βόλτες μας αυτά απο όσα θυμαμαι.

για μένα ακομα τιποτα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Demy93 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου τι κάνετε???Εγώ σήμερα έκανα το εμβόλιο που μου ζήτησε ο γιατρός και έβαλα και την πρώτη μας μπουγάδα ώστε να προετοιμαζόμαστε σιγά σιγά 👣👣🤗🤗🧿🧿..

Τι εμβόλιο; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Demy93 είπε:

Για τον κοκκυτη...

Αα μ ελεγε η μαμα μ σημερα οτι πρεπει να το κανω. Σου ειπε ο γιατρός; Εμενα δεν μ ειπε κατι για εμβόλιο προς το παρόν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Χρύσακι είπε:

Αα μ ελεγε η μαμα μ σημερα οτι πρεπει να το κανω. Σου ειπε ο γιατρός; Εμενα δεν μ ειπε κατι για εμβόλιο προς το παρόν.

Ε ναι προφανώς μετά από σύσταση του γιατρού μου το έκανα,ούτε καν ιδέα δεν είχα μέχρι να μου το αναφέρει!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Elk είπε:

Πιστεύω πως το μεγαλύτερο ποσοστό των γυναικών παθαίνουν ένα σοκ με τις αλλαγές είναι νορμαλ δεν χρειάζεται να νιώθουμε ενοχικά με αυτό..

για εμένα η περιοδος της εγκυμοσυνης ειναι από την πιο ανισόρροπη φάση που μπορω να περάσω στο ψυχολογικό κομματι.. μεγάλες εναλλαγές στην διάθεση από χαρά άγχος νεύρα ανυπομονησία ευτυχία ευγνωμοσύνη στεναχώρια όλα ένα τουρλουμπούκι 😅

Ναι ναι ταυτίζομαι μς αυτά που λες απόλυτα!!😅

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Elk είπε:

Πιστεύω πως το μεγαλύτερο ποσοστό των γυναικών παθαίνουν ένα σοκ με τις αλλαγές είναι νορμαλ δεν χρειάζεται να νιώθουμε ενοχικά με αυτό..

για εμένα η περιοδος της εγκυμοσυνης ειναι από την πιο ανισόρροπη φάση που μπορω να περάσω στο ψυχολογικό κομματι.. μεγάλες εναλλαγές στην διάθεση από χαρά άγχος νεύρα ανυπομονησία ευτυχία ευγνωμοσύνη στεναχώρια όλα ένα τουρλουμπούκι 😅

Εγώ έχω μια μόνιμη χαρά! Υπάρχουν κάποιες στιγμές που έχω νεύρα  και λίγο άγχος αλλά γενικά είμαι μες στην τρελλή χαρά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Χρύσακι είπε:

Βασικά πήρα

κούνια με συρταριερα 

καροτσι 3-1 

ρηλαξ

καλαθουνα 

Και απο λευκά είδη 

φορμακια πήρα αρκετά 

Πάνες πήρα 5 καλοκαιρινές και 2 χειμωνιάτικες 

Κουβέρτες 2 με 2 

πετσέτες 3 (θα χρειαστώ κι αλλες;)

σεντονάκια πήρα μονο 1 σετ για την κούνια καλλα χρειάζομαι και για την κάλαθουνα

παντα και κουνουπιέρα και μια τσαντα για τις βόλτες μας αυτά απο όσα θυμαμαι.

για μένα ακομα τιποτα. 

Βασικά για την τσάντα του μαιευτηρίου νομίζω εννοούσε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Demy93 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου τι κάνετε???Εγώ σήμερα έκανα το εμβόλιο που μου ζήτησε ο γιατρός και έβαλα και την πρώτη μας μπουγάδα ώστε να προετοιμαζόμαστε σιγά σιγά 👣👣🤗🤗🧿🧿..

Εμένα ακόμα δε μου το έχει ανφέρει κανείς να το κάνω. Θα ρωτήσω απο βδομάδα που θα πάω στη γιατρό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Χρύσακι είπε:

Βασικά πήρα

κούνια με συρταριερα 

καροτσι 3-1 

ρηλαξ

καλαθουνα 

Και απο λευκά είδη 

φορμακια πήρα αρκετά 

Πάνες πήρα 5 καλοκαιρινές και 2 χειμωνιάτικες 

Κουβέρτες 2 με 2 

πετσέτες 3 (θα χρειαστώ κι αλλες;)

σεντονάκια πήρα μονο 1 σετ για την κούνια καλλα χρειάζομαι και για την κάλαθουνα

παντα και κουνουπιέρα και μια τσαντα για τις βόλτες μας αυτά απο όσα θυμαμαι.

για μένα ακομα τιποτα. 

Πιστεύω πως είναι εντάξει και αν δεις πως δεν σε φτανουν οι πετσέτες θα πάρεις και άλλες μωρε μετά.. 

ισως πάρεις και καμία λίγο πιο μικρούλα για όταν πλένεις τοπικά εμένα με βόλεψαν και αυτές θα το δεις στην πορεία γιατί κάθε μαμα μπορεί να την βολέψει διαφορετικά πράγματα  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Πιστεύω πως είναι εντάξει και αν δεις πως δεν σε φτανουν οι πετσέτες θα πάρεις και άλλες μωρε μετά.. 

ισως πάρεις και καμία λίγο πιο μικρούλα για όταν πλένεις τοπικά εμένα με βόλεψαν και αυτές θα το δεις στην πορεία γιατί κάθε μαμα μπορεί να την βολέψει διαφορετικά πράγματα  

Εγώ πάντως δε θα πάρω πετσέτες ειδικά για την μπουμπού. Έχω πολλές... και απ' όλα τα μεγέθη... Κάνω λάθος λες;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Demy93 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου τι κάνετε???Εγώ σήμερα έκανα το εμβόλιο που μου ζήτησε ο γιατρός και έβαλα και την πρώτη μας μπουγάδα ώστε να προετοιμαζόμαστε σιγά σιγά 👣👣🤗🤗🧿🧿..

Αρχισες τα πλύσιμο ; Άντε καλή αρχή τώρα 😊

Αφού στο είπε ο γιατρός κορίτσι μου για το εμβόλιο εμένα δεν μου ζήτησαν κάτι για την ώρα τουλάχιστον 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Demy93 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου τι κάνετε???Εγώ σήμερα έκανα το εμβόλιο που μου ζήτησε ο γιατρός και έβαλα και την πρώτη μας μπουγάδα ώστε να προετοιμαζόμαστε σιγά σιγά 👣👣🤗🤗🧿🧿..

Άντε πάει κι αυτό! 

Εμένα δεν μου είπε τπτ 

Εσύ σε ποια βδομάδα ήσουν όταν στο πρότεινε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 53 λεπτά, ο/η Katiana1987 είπε:

Εγώ πάντως δε θα πάρω πετσέτες ειδικά για την μπουμπού. Έχω πολλές... και απ' όλα τα μεγέθη... Κάνω λάθος λες;;;

Αν ρωτας την γνωμη μου θα σου έλεγα αν τις έχεις χρησιμοποιήσει καλύτερα να παρεις  έστω 2 καινούργιες για το πρώτο διάστημα τουλάχιστον.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Αν ρωτας την γνωμη μου θα σου έλεγα αν τις έχεις χρησιμοποιήσει καλύτερα να παρεις  έστω 2 καινούργιες για το πρώτο διάστημα τουλάχιστον.. 

Οκ αλλά γιατί όμως;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elk είπε:

Αρχισες τα πλύσιμο ; Άντε καλή αρχή τώρα 😊

Αφού στο είπε ο γιατρός κορίτσι μου για το εμβόλιο εμένα δεν μου ζήτησαν κάτι για την ώρα τουλάχιστον 

ευχαριστώ πολυυυ 🥰🥰

Εγώ είμαι και αρκετά.νωριτερα από εσάς οπότε έπρεπε σιγά σιγά 🤗

 

στις πριν 1 ώρα, ο/η Christi.D. είπε:

Άντε πάει κι αυτό! 

Εμένα δεν μου είπε τπτ 

Εσύ σε ποια βδομάδα ήσουν όταν στο πρότεινε;

Στην 28η ήμουν και το έκανα σήμερα που πλέον είμαι 30+3 🧿🩵🧿

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα κορίτσια! Να ρωτήσω μια απορία που μου δημιουργήθηκε. Όσον αφορά τα άλματα ανάπτυξης, το 1ο άλμα λέει πως είναι στις 5 εβδομάδες. Ποια θεωρείται 5η εβδομάδα? Από 4εβδ κ 1 μέρα ως 5 εβδ ή 5εβδ ως 5εβδ κ 6 μέρες? Ξέρει καμία?
    • Καλημέρα κορίτσια όπως είπε και Barbiee το Α21 η διαδικασία πως κάνεις αίτηση δεν την ξέρω τα κάνει ο άντρας μου αυτά απλά και εμένα με πλήρωσαν μόνο για το ένα παιδί, τώρα με το δεύτερο θα αυξηθεί το ποσό αλλά από την επόμενη φορά 
    • ναι κορίτσι μου να το πεις! αν και είναι εύκολη διαδικασία αν δεν θες να πληρώνεις το λογιστή... καν την μονη σου!
    • Κορίτσι Μ καλησπέρα! Επειδή από ότι θυμάμαι τα μωράκια μας είναι στις ίδιες βδομάδες... Θα σ πω εμάς τι μας έχει πει για την δυσκοιλιότητα ο δικός μας γιατρός π είναι και ανεπτυξιολογος.  Αν δίνεις ξένο γάλα δεν θεωρείται δυσκοιλιότητα μέχρι 5 μέρες! Και εγώ θυμάμαι είχα πολύ άγχος γιατί ειχε μια κένωση την ημέρα και αυτό με πολύ κλάμα! Αλλάξαμε όμως μόνο ένα γάλα και αυτό γιατί όπως Μ εξήγησε οταν είναι τόσο μικρουλικα αποφεύγουμε να αλλάζουμε συχνά γάλατα καθώς το πεπτικό τους σύστημα δεν έχει εμπεδωθεί ακόμη οπότε χρειάζονται καποιες βδομάδες μεχρι να καταλάβουμε αν ενοχλεί το μωρό το γάλα ή όχι.Εμείς τώρα κλείσαμε δύο μηνών και μια βδομάδα και αυτή την βδομάδα είμαστε πολύ πολύ καλύτερα! Κάναμε αρκετή υπομονή και πολλές αϋπνίες με πονακια και σφυξιμο και τελικά ο γιατρός μας είχε δίκιο αν και εγώ ως αγχωδης νέα μανούλα τον τρελανα να αλλάξουμε γάλα.  Βέβαια αυτα π σ έγραψα είναι οτι μας έχει πει ο γιατρός μας. Έχεις προσέξει εκτός από δυσκοιλιότητα κάτι άλλο, ίσως εχει δυσανεξία στη λακτόζη; Κολικούς; Υπομονή εύχομαι!! 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...