Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Αυγούστου 2024 🌈


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια μου! Τι κανετε; 
 

εγω ηρθα για την καμπύλη και βαρεθηκα εδω. Ουφ δεν περνά η ωρα. Εχω ακομα μια ωρα! Ελπιζω μονο να πανε ολα καλα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Christi.D. είπε:

Αφού το εντόπισε μια χαρά! Θα παίρνεις το μαγνήσιο και θα είσαι εντάξει!!

 

στις πριν 11 ώρες, ο/η Elk είπε:

Ααα το πήρα και εγω αυτό έχει ωραία γεύση τα επινα στην πρώτη εγκυμοσύνη 

δεν είναι κάτι φοβερό είναι φυσιολογικό να υπάρχουν μικρες συσπασεις

σας βάζουν απο τώρα σε καρδιοτοκογραφημα ; σε κλινική πας και σε εξετάζουν ;
το μαγνήσιο τις μειώνει τις συσπάσεις θα του πω να παρω και εγω γιατί έχω κραμπες στα πόδια 

 

στις πριν 10 ώρες, ο/η Katiana1987 είπε:

Ναι καλά... αυτά τα είχα κι εγώ γιατί απαγορευόταν μέχρι και ο απλός οργασμός και είχα φρικάρει... Όταν άρχισα να την αισθάνομαι την μπουμπού... τότε άρχισαν τα άλλα όνειρα... όχι εφιάλτες όμως!!! Σήμερα, ας πούμε, είδα ότι γέννησα και πήγαν όλα καλά και το μωρό ήταν υγιέστατο και τελειόμηνο!

Κοντά στα 300 το έχω βρει αλλά ακόμα προβληματίζομαι για το 3 σε 1! Δεν έχω καταλήξει! Καλαθούνα θα μου δώσουν και αυγό αφού δεν έχω αυτοκίνητο δε θα μου χρειαστεί για πολύ οπότε σκέφτομαι να δανειστώ... Άρα μπορεί να πάρω κι ένα απλό καρότσι που να είναι για νεογέννητο!

Όταν λέει ο γιατρός να μην αγχώνεσαι... τότε δεν υπάρχει κανένας λόγος... Εκείνος ξέρει καλύτερα!

Κορίτσια στο ιατρείο έκανα τον καρδιοτοκογράφο! Πρώτα με είδε υπέρηχο, όλα πολύ καλά, ο τράχηλος βαρβάτος μου είπε 😆 και επειδή εγώ επέμενα ότι νιώθω σφίξιμο με έβαλε κι εκεί όπου και είδαμε μικρές συσπασούλες.. ναι η αλήθεια είναι ότι και εκείνον δεν τον είδα αγχωμένο που όταν είναι το δείχνει γενικά οπότε προχωράμε!

Ωω κι εγώ πριν λίγες μέρες είδα ότι γέννησα!! Και το κορυφαίο; Το ίδιο βράδυ το είχε δει και ο σύντροφός μου! Απίστευτο; Ελπίζω μην ήτανε σημαδιακό! 😟

Οκ, οκ δεν αγχώνομαι!! 😀

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Χρύσακι είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου! Τι κανετε; 
 

εγω ηρθα για την καμπύλη και βαρεθηκα εδω. Ουφ δεν περνά η ωρα. Εχω ακομα μια ωρα! Ελπιζω μονο να πανε ολα καλα! 

Ωχ δεν εχεις κανέναν παρέα ε; Όλα καλά θα πάνε! Μουσικούλα, κινητό και θα περάσει η ώρα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η Elk είπε:

Χαχαχαχα και εγω έλεγα άντε να βγει δεν άντεχα άλλο 😅Μπόρεσες γέννησες φυσιολογικά ; Εγω εκανα καισαρική

ήταν ψηλά το μωρο και δεν με έπιασε η πρόκληση δεν είχα καθόλου συσπάσεις διαστολή ούτε τα νερά έσπασαν 

Όχι κ εγώ καισαρική έκανα. Δεν της έφτανε που έκατσε παραπάνω από 40 εβδομάδες μέσα, δεν έλεγε κ να βγει🤣🤣

Κ μένα δεν κατέβαινε με τίποτα, ενώ το προσπαθήσαμε για φυσιολογικά, περιμέναμε ωρες ως το βράδυ, μετα δεν γινόταν άλλο κ έκανα καισαρική. 

Εγώ βασικά δεν ειχα κανένα πρόβλημα με το πως θα γεννουσα από την αρχή!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η nanouko είπε:

Κορίτσια κι εγώ το κλασσικό καρότσι λέω να πάρω..που έχει το αυγό, την καλαθούνα και το καρότσι για μετέπειτα..γτ σκέφτομαι να χρησιμοποιώ την καλαθούνα και για τον ύπνο πέρα από την κούνια..αλλά δεν ξέρω ποιο ακόμη..σγρ κάποιο ελαφρύ και βολικό..inglesina και τέτοιες μάρκες μου φαίνονται πανάκριβες ..

Όταν βρω θα σας πω!

Να ρωτήσω όταν το πάρετε θα βγάλετε να πλύνετε όλα τα υφάσματα ή αρκεί το πέρασμα με ένα πανί; 

Κ εγώ μέχρι που χωρούσε την καλαθουνα χρησιμοποιουσα για τον ύπνο. Κ για τις βόλτες της τους πρώτους μήνες, μου φαινόταν πιο βολική από το καροτσι. 

Κ εγώ θυμάμαι ότι έβγαινε από ύφασμα το είχα πλύνεις, αν κάτι δεν έβγαινε το περνούσα με πανί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 47 λεπτά, ο/η Χρύσακι είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου! Τι κανετε; 
 

εγω ηρθα για την καμπύλη και βαρεθηκα εδω. Ουφ δεν περνά η ωρα. Εχω ακομα μια ωρα! Ελπιζω μονο να πανε ολα καλα! 

Στείλε μας να μας πεις κι εσύ την εμπειρία σου!!! 

Και βρε κορίτσια, όσες έχετε ήδη κάνει, πόσο κοστίζει τελικά η καμπύλη ζαχάρου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η katerinayia είπε:

Κ εγώ μέχρι που χωρούσε την καλαθουνα χρησιμοποιουσα για τον ύπνο. Κ για τις βόλτες της τους πρώτους μήνες, μου φαινόταν πιο βολική από το καροτσι. 

Κ εγώ θυμάμαι ότι έβγαινε από ύφασμα το είχα πλύνεις, αν κάτι δεν έβγαινε το περνούσα με πανί.

Ευχαριστώ κορίτσι μου, ναι κι εγώ θα τα πλύνω!

Εγώ κορίτσια έβαλα στόχο τις επόμενες δύο εβδομάδες μαξ να έχω ολοκληρώσει όλες τις αγορές, εφόσον ξέρω ότι κανένας δεν μπορεί να μου δώσει μιας κι έχουν ακόμη μωρά, για να είμαι χαλαρή μετά, δεν ξέρω για ποιο λόγο είχα αγχωθεί με τα πράγματα 😆 για να καταλήξουμε στην κούνια πχ έγιναν άπειρες συζητήσεις..οπότε λέω στοπ δε χάθηκε κι ο κόσμος κάτι να μη βγει και τέλειο ή αν δε βρω την καλύτερη προσφορά! Μόνο τα σουτιέν θα αφήσω να δω πού θα φτάσει αυτό το στήθος που άρχισε πάλι να μεγαλώνει 😆😆

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Katiana1987 είπε:

Στείλε μας να μας πεις κι εσύ την εμπειρία σου!!! 

Και βρε κορίτσια, όσες έχετε ήδη κάνει, πόσο κοστίζει τελικά η καμπύλη ζαχάρου;

Τπτ η εξέταση εφόσον στη γράψει, εγώ πλήρωσα μόνο το μπουκαλάκι της γλυκόζης 5€ αν θυμάμαι καλά..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η nanouko είπε:

Ευχαριστώ κορίτσι μου, ναι κι εγώ θα τα πλύνω!

Εγώ κορίτσια έβαλα στόχο τις επόμενες δύο εβδομάδες μαξ να έχω ολοκληρώσει όλες τις αγορές, εφόσον ξέρω ότι κανένας δεν μπορεί να μου δώσει μιας κι έχουν ακόμη μωρά, για να είμαι χαλαρή μετά, δεν ξέρω για ποιο λόγο είχα αγχωθεί με τα πράγματα 😆 για να καταλήξουμε στην κούνια πχ έγιναν άπειρες συζητήσεις..οπότε λέω στοπ δε χάθηκε κι ο κόσμος κάτι να μη βγει και τέλειο ή αν δε βρω την καλύτερη προσφορά! Μόνο τα σουτιέν θα αφήσω να δω πού θα φτάσει αυτό το στήθος που άρχισε πάλι να μεγαλώνει 😆😆

Μου είπαν ότι πρέπει να περιμένω σίγουρα τον 8ο για τα σουτιέν που πήγα και ρώτησα. Μεγαλώνει τους τελευταίους 2 μήνες αρκετά μου είπαν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η nanouko είπε:

Τπτ η εξέταση εφόσον στη γράψει, εγώ πλήρωσα μόνο το μπουκαλάκι της γλυκόζης 5€ αν θυμάμαι καλά..

Ναι καλέ, θα μου τη γράψει, εννοείται! Α μια χαρά είναι τότε... Γιατί διάβαζα κάτι 50άρια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Katiana1987 είπε:

Ναι καλέ, θα μου τη γράψει, εννοείται! Α μια χαρά είναι τότε... Γιατί διάβαζα κάτι 50άρια...

Τι;; Όχιιιιιιι μάλλον τους ξέφυγε το μηδενικό 😀 😀

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Χρύσακι είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου! Τι κανετε; 
 

εγω ηρθα για την καμπύλη και βαρεθηκα εδω. Ουφ δεν περνά η ωρα. Εχω ακομα μια ωρα! Ελπιζω μονο να πανε ολα καλα! 

Καλά αποτελέσματα κορίτσι μου να έχεις λίγο υπομονή 

η γλυκόζη σε πείραξε ;  Σου έφερε ζάλη ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η nanouko είπε:

 

 

Κορίτσια στο ιατρείο έκανα τον καρδιοτοκογράφο! Πρώτα με είδε υπέρηχο, όλα πολύ καλά, ο τράχηλος βαρβάτος μου είπε 😆 και επειδή εγώ επέμενα ότι νιώθω σφίξιμο με έβαλε κι εκεί όπου και είδαμε μικρές συσπασούλες.. ναι η αλήθεια είναι ότι και εκείνον δεν τον είδα αγχωμένο που όταν είναι το δείχνει γενικά οπότε προχωράμε!

Ωω κι εγώ πριν λίγες μέρες είδα ότι γέννησα!! Και το κορυφαίο; Το ίδιο βράδυ το είχε δει και ο σύντροφός μου! Απίστευτο; Ελπίζω μην ήτανε σημαδιακό! 😟

Οκ, οκ δεν αγχώνομαι!! 😀

Εμένα στο ιατρείο δεν είχε ο ιδιώτης καρδιοτοκογραφημα οργανωμένος ο δικός σου ☺️

εγω στην κόρη μου μια φορά την έκανα αυτήν την εξέταση την μέρα που γέννησα δεν με είχε ξανά βάλει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 59 λεπτά, ο/η katerinayia είπε:

Όχι κ εγώ καισαρική έκανα. Δεν της έφτανε που έκατσε παραπάνω από 40 εβδομάδες μέσα, δεν έλεγε κ να βγει🤣🤣

Κ μένα δεν κατέβαινε με τίποτα, ενώ το προσπαθήσαμε για φυσιολογικά, περιμέναμε ωρες ως το βράδυ, μετα δεν γινόταν άλλο κ έκανα καισαρική. 

Εγώ βασικά δεν ειχα κανένα πρόβλημα με το πως θα γεννουσα από την αρχή!

Ααα τα ίδια και εγω μωρέ βάλαμε χάπι περίμενα 8 ώρες χωρίς καμία εξέλιξη εφαγα όλη την νύχτα περιμένοντας να έχω έστω λίγους πόνους να σπάσουν τα νερά κάτι αλλά μπα δεν ήταν έτοιμο να βγει να μωρο .. Αν μπορούσαν να μου σπάσουν τα νερά ίσως κάτι να γινόταν 🤷‍♀️

ηθελα να το ζήσουμε με τον αντρα μου να είναι μέσα στην γεννά να κόψει ομφάλιο λορο αλλά αφού δεν ήρθε έτσι όπως το θέλαμε δεν με πείραξε η καισαρική ήμουν οκ με την ιδέα αυτήν από την αρχή 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η nanouko είπε:

Ωχ δεν εχεις κανέναν παρέα ε; Όλα καλά θα πάνε! Μουσικούλα, κινητό και θα περάσει η ώρα!!

Τελείωσε κ αυτο! Τωρα να σας στειλω τα αποτελέσματα να μ πείτε κ εσεις την γνώμη σας Γιατι γιατρο στις 20 θα παω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Elk είπε:

Καλά αποτελέσματα κορίτσι μου να έχεις λίγο υπομονή 

η γλυκόζη σε πείραξε ;  Σου έφερε ζάλη ; 

Οχι κορίτσι μ καθολου! Ηταν γλυκό που το έπινα Αλλα το ήπια! Αλλα ολα οκ :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Elk είπε:

Εμένα στο ιατρείο δεν είχε ο ιδιώτης καρδιοτοκογραφημα οργανωμένος ο δικός σου ☺️

εγω στην κόρη μου μια φορά την έκανα αυτήν την εξέταση την μέρα που γέννησα δεν με είχε ξανά βάλει 

Εγώ θα κάνω κάθε φορά μάλλον από εδώ και πέρα..τι να κάνουμε, όλα για καλό γίνονται! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Χρύσακι είπε:

Πώς σας φαίνονται; 

IMG_9623.jpeg

IMG_9622.jpeg

Εγώ νομίζω είναι πολύ καλές! Εμένα το νηστείας και των δύο ωρών ήταν καλά, αλλά της μίας ώρας ακριβώς στο όριο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η nanouko είπε:

Εγώ νομίζω είναι πολύ καλές! Εμένα το νηστείας και των δύο ωρών ήταν καλά, αλλά της μίας ώρας ακριβώς στο όριο! 

Κ εγω νομιζω είναι καλα τα δικά μου. Κ τελικα τι σ ειπε που ηταν στο όριο; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Χρύσακι είπε:

Κ εγω νομιζω είναι καλα τα δικά μου. Κ τελικα τι σ ειπε που ηταν στο όριο; 

Με έστειλε σε διαβητολόγο και από τότε προσέχω συγκεκριμένα πράγματα στη διατροφή, εμένα με πειράζουν τα ψωμιά, το ρύζι και τα φρούτα (αυτά που μου αρέσουν δηλαδή 😭 αλλά δεν πειράζει!) και μετράω με το μηχανηματάκι! Μέχρι στιγμής δεν έχει χρειαστεί κάτι άλλο! Και γλυκό τρώω, πχ με μισή σοκολάτα φτάνει άντε 115 μαξ.. Αα! Και ευτυχώς  επιτρέπονται οι τηγανητές πατάτες, ε αν μου το κόβανε κι αυτό δεν ξέρω τι θα έτρωγα 😆

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 54 λεπτά, ο/η Χρύσακι είπε:

Πώς σας φαίνονται; 

IMG_9623.jpeg

IMG_9622.jpeg

Πολύ καλά είναι νομίζω κορίτσι μου! Στη μια ώρα ήθελες κάτω από 180 και στις δύο ώρες κάτω από 150 οπότε εμένα μια χαρά μού φαίνονται.

στις πριν 1 ώρα, ο/η Χρύσακι είπε:

Τελείωσε κ αυτο! Τωρα να σας στειλω τα αποτελέσματα να μ πείτε κ εσεις την γνώμη σας Γιατι γιατρο στις 20 θα παω.

Εμένα μού έχει πει ο γυναικολογος και του τις στέλνω τις εξετάσεις που κάνω οπότε τις βλέπει άμεσα και μου λέει τηλεφωνικά αν όλα είναι οκ. Δεν ξέρω αν είναι επειδή έχει καταλάβει πόσο αγχωδης είμαι ή το κάνει σε όλες τις εγκύους 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Χρύσακι είπε:

Πώς σας φαίνονται; 

IMG_9623.jpeg

IMG_9622.jpeg

Με βάση τις τιμές που δείχνει εκεί είσαι κομπλέ είναι καλή η εξέταση σου 

Εμένα γιατί θέλει να μου δώσει 100 ml γλυκόζη δεν ξέρω οσες φορές έκανα καμπύλη με 75 έκανα και βλέπω όλες με 75 το κάνετε 🤷‍♀️

Γρήγορα στα έβγαλαν τα αποτελέσματα πάντως μπράβο !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η nanouko είπε:

Με έστειλε σε διαβητολόγο και από τότε προσέχω συγκεκριμένα πράγματα στη διατροφή, εμένα με πειράζουν τα ψωμιά, το ρύζι και τα φρούτα (αυτά που μου αρέσουν δηλαδή 😭 αλλά δεν πειράζει!) και μετράω με το μηχανηματάκι! Μέχρι στιγμής δεν έχει χρειαστεί κάτι άλλο! Και γλυκό τρώω, πχ με μισή σοκολάτα φτάνει άντε 115 μαξ.. Αα! Και ευτυχώς  επιτρέπονται οι τηγανητές πατάτες, ε αν μου το κόβανε κι αυτό δεν ξέρω τι θα έτρωγα 😆

Το πιο πολύ που έχεις φτάσει ποσο είναι ;  Φεύγεις πάνω από 140 με ψωμι ή ρύζι ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...