Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Αυγούστου 2024 🌈


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elk είπε:

Εγω κορίτσια αγόρασα και μια πόδια θηλασμού για να μπορω να θηλάζω έξω στην πρώτη δεν είχα πάρει.. ειπα να το δοκιμάσω τώρα.. επλιζω να είναι βολική 

Καλά έκανες! Το σκεφτόμουν κι εγώ να πάρω από το shein μια που είναι και οικονομικές..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 11 ώρες, ο/η Elk είπε:

Άντε ωραία αφού θα είσαι εκεί στο νοσοκομείο θα σε βοηθήσουν αν χρειαστείς κάτι στον θηλασμό τέλεια..😊 

Σας είπε ποσο μπορείς να αφήσεις το γαλα στην κατάψυξη ; 

Σε κατάψυξη που βρίσκεται μέσα στο ψυγείο, (-15), 2 εβδομάδες. Σε "ξεχωριστή" κατάψυξη, (δίπορτο ψυγείο), (-18), βέλτιστη φύλαξη 3 μήνες, γενικά εως 6 μήνες. Σε καταψύκτη βαθιάς ψύξης χωρίς αυτόματη απόψυξη, (-20), βέλτιστη φύλαξη 6 μήνες, γενικά εως 12 μήνες.

Και μας έδωσαν και οδηγίες απόψυξης αν θέλεις κι αυτές, μου λες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Katiana1987 είπε:

Σε κατάψυξη που βρίσκεται μέσα στο ψυγείο, (-15), 2 εβδομάδες. Σε "ξεχωριστή" κατάψυξη, (δίπορτο ψυγείο), (-18), βέλτιστη φύλαξη 3 μήνες, γενικά εως 6 μήνες. Σε καταψύκτη βαθιάς ψύξης χωρίς αυτόματη απόψυξη, (-20), βέλτιστη φύλαξη 6 μήνες, γενικά εως 12 μήνες.

Και μας έδωσαν και οδηγίες απόψυξης αν θέλεις κι αυτές, μου λες. 

Ευχαριστώ  κορίτσι μου όχι εντάξει έτσι πληροφοριακά το ρωταω πιο πολύ μου το είχαν πει και εμένα αλλά δεν το θυμόμουν..

εγω δεν κάνω έτσι και αλλιώς τράπεζα 

θα κάνετε και άλλο μάθημα; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 58 λεπτά, ο/η nanouko είπε:

Καλά έκανες! Το σκεφτόμουν κι εγώ να πάρω από το shein μια που είναι και οικονομικές..

Εγω κανένα 13 ευρώ την πήρα δεν ξέρω το shein μπορεί να έχει και πιο φτύνει δεν κοίταξα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Ευχαριστώ  κορίτσι μου όχι εντάξει έτσι πληροφοριακά το ρωταω πιο πολύ μου το είχαν πει και εμένα αλλά δεν το θυμόμουν..

εγω δεν κάνω έτσι και αλλιώς τράπεζα 

θα κάνετε και άλλο μάθημα; 

Έχω τώρα Τρίτη και Τετάρτη του ανώδυνου τοκετού στο Έλενα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Εγω κανένα 13 ευρώ την πήρα δεν ξέρω το shein μπορεί να έχει και πιο φτύνει δεν κοίταξα 

Εγώ δεν ξέρω αν θα πάρω. Νομίζω πως και με μία πάνα αγκαλιάς, βολεύεσαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η Katiana1987 είπε:

Εγώ δεν ξέρω αν θα πάρω. Νομίζω πως και με μία πάνα αγκαλιάς, βολεύεσαι!

Ναι εξαρτάται τι βολεύει την κάθε μια πχ για έξω στην καφετέρια εμένα δεν με βόλεψε γιατί την τραβούσε η μικρή να την βγάλει 

συνήθως προσπαθούσα να έχω μακριά μπλούζα για να την καλύπτω αλλά και πάλι με περιόριζε πολύ στο τι θα φορέσω δεν είχα σκεφτεί να παρω πόδια μετά το ειδα σε μια κοπέλα και λέω τι χαζή δεν είχα πάρει και εγω μια… τώρα βέβαια θα φανεί στην πράξη αν όντως με βολέψει και αυτήν 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η Katiana1987 είπε:

Έχω τώρα Τρίτη και Τετάρτη του ανώδυνου τοκετού στο Έλενα.

Άντε ωραία αρκετά μαθήματα εκανες ε; Και είναι όλα δωρεαν αυτά ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλό Σαββατοκύριακο κορίτσια!!

@Katiana1987 ευχαριστώ για τη διευκρίνιση! Μάλλον μπερδεύτηκα με τις ψευδοθηλες που είπε η @Elk!

Κατιάνα αυτά τα μαθήματα τα κάνεις δωρεάν; Έλεγα κι εγώ μήπως έκανα κανένα! Βέβαια εγώ είμαι Θεσσαλονίκη αλλά απ' ότι είδα έχει στη γενική κλινική! 

Το βράδυ εγώ κοιμήθηκα 40 λεπτά κατά τις 7 το πρωί... Βρυκολακιασα!! Πιστεύω σήμερα θα κοιμηθώ σαν πουλάκι!

Να περάσετε όμορφα το Σαββατοκύριακο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Άντε ωραία αρκετά μαθήματα εκανες ε; Και είναι όλα δωρεαν αυτά ;

Μόνο μία μαία που έκανε διαδικτυακά 3 μαζί έχω πληρώσει. Όλα τα υπόλοιπα που σας έχω πει, είναι δωρεάν! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Christi.D. είπε:

Καλό Σαββατοκύριακο κορίτσια!!

@Katiana1987 ευχαριστώ για τη διευκρίνιση! Μάλλον μπερδεύτηκα με τις ψευδοθηλες που είπε η @Elk!

Κατιάνα αυτά τα μαθήματα τα κάνεις δωρεάν; Έλεγα κι εγώ μήπως έκανα κανένα! Βέβαια εγώ είμαι Θεσσαλονίκη αλλά απ' ότι είδα έχει στη γενική κλινική! 

Το βράδυ εγώ κοιμήθηκα 40 λεπτά κατά τις 7 το πρωί... Βρυκολακιασα!! Πιστεύω σήμερα θα κοιμηθώ σαν πουλάκι!

Να περάσετε όμορφα το Σαββατοκύριακο!!

Όλα τα δημόσια νοσοκομεία έχουν σίγουρα μαθήματα ανώδυνου τοκετού δωρεάν! Όπως είπα και παραπάνω μόνο 3 διαδικτυακά έχω πλήρώσει που έκανα με μία συγκεκριμένη μαία που παρακολουθώ απο την αρχή της εγκυμοσύνης στο instagram κι έκανε : ύπνου, θηλασμού και τοκετού... Μάλιστα γέννησε στο Έλενα και με την ίδια γιατρό... οπότε μου ήταν πολύ βοηθητική και χρήσιμη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Katiana1987 είπε:

Σε κατάψυξη που βρίσκεται μέσα στο ψυγείο, (-15), 2 εβδομάδες. Σε "ξεχωριστή" κατάψυξη, (δίπορτο ψυγείο), (-18), βέλτιστη φύλαξη 3 μήνες, γενικά εως 6 μήνες. Σε καταψύκτη βαθιάς ψύξης χωρίς αυτόματη απόψυξη, (-20), βέλτιστη φύλαξη 6 μήνες, γενικά εως 12 μήνες.

Και μας έδωσαν και οδηγίες απόψυξης αν θέλεις κι αυτές, μου λες. 

Δε μας λες και τις οδηγίες απόψυξης;🤗🤗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Christi.D. είπε:

Καλό Σαββατοκύριακο κορίτσια!!

@Katiana1987 ευχαριστώ για τη διευκρίνιση! Μάλλον μπερδεύτηκα με τις ψευδοθηλες που είπε η @Elk!

Κατιάνα αυτά τα μαθήματα τα κάνεις δωρεάν; Έλεγα κι εγώ μήπως έκανα κανένα! Βέβαια εγώ είμαι Θεσσαλονίκη αλλά απ' ότι είδα έχει στη γενική κλινική! 

Το βράδυ εγώ κοιμήθηκα 40 λεπτά κατά τις 7 το πρωί... Βρυκολακιασα!! Πιστεύω σήμερα θα κοιμηθώ σαν πουλάκι!

Να περάσετε όμορφα το Σαββατοκύριακο!!

Ωχ η αϋπνία χτυπάει κόκκινο ε; Εμένα με ξύπνησε το τηλέφωνο πρωί πρωί για χαζό λόγο και ήμουν μες στα νεύρα μετά γτ είχα κοιμηθεί στις 4 εχθές.. αλλά κοιμήθηκα μια ωρίτσα το μεσημέρι και έστρωσα.. καλό ΣΚ και καλά μπάνια όσες πάτε! Εγώ μες στη βδομάδα προβλέπεται να κάνω 2-3 στο εξοχικό της φίλης μου και ανυπομονώ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 58 λεπτά, ο/η nanouko είπε:

Δε μας λες και τις οδηγίες απόψυξης;🤗🤗

To αποψύχεις βάζοντας το στο ψυγείο για 12-16 ώρες ή αφήνοντας το κάτω απο τρεχούμενο νερό σε θερμοκρασία δικτύου και μετά το ζεσταίνεις αποκλειστικά σε μπεν μαρί σε χαμηλή φωτιά και ποτέ στα μικροκύματα! Επίσης το "ανακατεύεις" κάνοντας απαλές κυκλικές κινήσεις στο μπουκάλι κι όχι με κουταλάκι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια!

πηγα σημερα παλι για καρδιοτογραφημα, ολα καλα.

μετα πηγα στην γυναικολόγο μου, είδαμε το μωράκι κ εγινε σχεδόν 2200. Ειμαι 35 κ 2 σημερα, δεν είναι λίγα; 
 

μ ειπε μαλλον θα γεννήσω στις 37-38η βδομαδα! Θα πάω μεσα στην βδομαδα στην έμβρυο μητρικό για Doppler παλι, να δουμε τι θα μας πει κι αυτή. Αγχώθηκα λιγο η αληθεια! Τωρα να δουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Χρύσακι είπε:

Γεια σας κορίτσια!

πηγα σημερα παλι για καρδιοτογραφημα, ολα καλα.

μετα πηγα στην γυναικολόγο μου, είδαμε το μωράκι κ εγινε σχεδόν 2200. Ειμαι 35 κ 2 σημερα, δεν είναι λίγα; 
 

μ ειπε μαλλον θα γεννήσω στις 37-38η βδομαδα! Θα πάω μεσα στην βδομαδα στην έμβρυο μητρικό για Doppler παλι, να δουμε τι θα μας πει κι αυτή. Αγχώθηκα λιγο η αληθεια! Τωρα να δουμε!

Θα σε βάλει με προκληση τοκετού 37-38 εβδ ; 
εμενα η κόρη μου 35& 5 την έβγαζε 2340γρ χάνουν και λίγο μωρέ η μετρησεις τους 

σε άγχωσε γιατί σε ξανά έστειλε για Doppler ;

στην σελίδα του Ιασώ γραφει 35 εβδ 2250 γρ με 2400γρ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Θα σε βάλει με προκληση τοκετού 37-38 εβδ ; 
εμενα η κόρη μου 35& 5 την έβγαζε 2340γρ χάνουν και λίγο μωρέ η μετρησεις τους 

σε άγχωσε γιατί σε ξανά έστειλε για Doppler ;

στην σελίδα του Ιασώ γραφει 35 εβδ 2250 γρ με 2400γρ 

Δεν ξερω .. αγχώθηκα που μ ειπε οτι θα γεννήσω γύρω στις 5 Αυγούστου! Εγω θελω να γεννήσω φυσιολογικά. Προτιμώ να παω για Doppler να δω τι θα μ πει κ εκεί η εμβρυολογος. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Χρύσακι είπε:

Δεν ξερω .. αγχώθηκα που μ ειπε οτι θα γεννήσω γύρω στις 5 Αυγούστου! Εγω θελω να γεννήσω φυσιολογικά. Προτιμώ να παω για Doppler να δω τι θα μ πει κ εκεί η εμβρυολογος. 

Δεν την ρωτησες για ποιον λόγο να γεννήσεις 37-38 εβδ ; Τι πλάνο έχει ; Το Doppler δεν ήταν καλό την προηγούμενη φορά ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Χρύσακι είπε:

Γεια σας κορίτσια!

πηγα σημερα παλι για καρδιοτογραφημα, ολα καλα.

μετα πηγα στην γυναικολόγο μου, είδαμε το μωράκι κ εγινε σχεδόν 2200. Ειμαι 35 κ 2 σημερα, δεν είναι λίγα; 
 

μ ειπε μαλλον θα γεννήσω στις 37-38η βδομαδα! Θα πάω μεσα στην βδομαδα στην έμβρυο μητρικό για Doppler παλι, να δουμε τι θα μας πει κι αυτή. Αγχώθηκα λιγο η αληθεια! Τωρα να δουμε!

Έχουν και μια απόκλιση οι μετρήσεις +-200 γρ,οπότε μια χαρά είναι..Σου εξήγησε γιατί θα γεννήσεις 37- 38η ;; Είδε κάτι;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επειδη φοβάται λόγω του πλακούντα που είναι grade 2-3, λέει θα το ελέγχουμε Αλλα μαλλον θα γεννήσω 37-38η εβδομάδα. 
για αυτο το λόγο θελει να κανω και Doppler. Πρεπει να παρω κ τηλ την έμβρυο λόγο για να με δει εντός της βδομάδας, Γιατι η γυναικολόγος θα παει διακοπές μέχρι τις 31/7. Κ καρδιοτοκογραφημα θελει να κανω 2-3 φορες την εβδομάδα.

στις πριν 3 ώρες, ο/η Elk είπε:

Δεν την ρωτησες για ποιον λόγο να γεννήσεις 37-38 εβδ ; Τι πλάνο έχει ; Το Doppler δεν ήταν καλό την προηγούμενη φορά ;

στις πριν 3 ώρες, ο/η maroo8 είπε:

Έχουν και μια απόκλιση οι μετρήσεις +-200 γρ,οπότε μια χαρά είναι..Σου εξήγησε γιατί θα γεννήσεις 37- 38η ;; Είδε κάτι;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Katiana1987 είπε:

To αποψύχεις βάζοντας το στο ψυγείο για 12-16 ώρες ή αφήνοντας το κάτω απο τρεχούμενο νερό σε θερμοκρασία δικτύου και μετά το ζεσταίνεις αποκλειστικά σε μπεν μαρί σε χαμηλή φωτιά και ποτέ στα μικροκύματα! Επίσης το "ανακατεύεις" κάνοντας απαλές κυκλικές κινήσεις στο μπουκάλι κι όχι με κουταλάκι.

Ευχαριστώ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Χρύσακι είπε:

Γεια σας κορίτσια!

πηγα σημερα παλι για καρδιοτογραφημα, ολα καλα.

μετα πηγα στην γυναικολόγο μου, είδαμε το μωράκι κ εγινε σχεδόν 2200. Ειμαι 35 κ 2 σημερα, δεν είναι λίγα; 
 

μ ειπε μαλλον θα γεννήσω στις 37-38η βδομαδα! Θα πάω μεσα στην βδομαδα στην έμβρυο μητρικό για Doppler παλι, να δουμε τι θα μας πει κι αυτή. Αγχώθηκα λιγο η αληθεια! Τωρα να δουμε!

Ο γιατρός τι σου είπε για το βάρος; Εμένα καλά μου φαίνονται αλλά δεν ξέρω κιόλας.. δεν ακολουθεί την καμπύλη του από την προηγούμενη μέτρηση;

Αυτό για το πότε θα γεννήσεις μια υπόθεση -προβλεψη δεν είναι;

Ας πας να τα κάνεις όλα χρυσακι για να σου πουν πώς θα κινηθείς και να μην αγχώνεσαι τζάμπα με υποθετικά σενάρια!

Κι εγώ θα αγχωνομουν αλλά θα σε δουν τόσοι γιατροί, οπότε θα γίνει το καλύτερο για σένα και το μωρό!

Σίγουρα τόσα καρδιοτοκογραφηματα δημιουργούν μια ανησυχία και ψυχική κούραση...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Christi.D. είπε:

Ο γιατρός τι σου είπε για το βάρος; Εμένα καλά μου φαίνονται αλλά δεν ξέρω κιόλας.. δεν ακολουθεί την καμπύλη του από την προηγούμενη μέτρηση;

Αυτό για το πότε θα γεννήσεις μια υπόθεση -προβλεψη δεν είναι;

Ας πας να τα κάνεις όλα χρυσακι για να σου πουν πώς θα κινηθείς και να μην αγχώνεσαι τζάμπα με υποθετικά σενάρια!

Κι εγώ θα αγχωνομουν αλλά θα σε δουν τόσοι γιατροί, οπότε θα γίνει το καλύτερο για σένα και το μωρό!

Σίγουρα τόσα καρδιοτοκογραφηματα δημιουργούν μια ανησυχία και ψυχική κούραση...

Εμένα πιο πολύ με αγχώνει που δεν έχω κάθε βδομάδα ραντεβού να σου πω την αλήθεια. Γιατί σκέψου ότι την επόμενη εξέταση μπορεί και να μην την προλάβω καν. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Χρύσακι είπε:

Επειδη φοβάται λόγω του πλακούντα που είναι grade 2-3, λέει θα το ελέγχουμε Αλλα μαλλον θα γεννήσω 37-38η εβδομάδα. 
για αυτο το λόγο θελει να κανω και Doppler. Πρεπει να παρω κ τηλ την έμβρυο λόγο για να με δει εντός της βδομάδας, Γιατι η γυναικολόγος θα παει διακοπές μέχρι τις 31/7. Κ καρδιοτοκογραφημα θελει να κανω 2-3 φορες την εβδομάδα.

Ααα ναι σωστά είχες τον πλακούντα σου πιστεύω πως είναι ένα σενάριο αν σε περίπτωση η Doppler σου δεν είναι «τόσο καλή» θα γεννήσεις 37-38 εδβ και νομίζω πως σε αυτήν την περίπτωση είναι το πιο ασφαλές για εσας.. αλλά φαντάζομαι θα σε βάλει με πρόκληση τοκετού για φυσιολογικό θα το ρωτήσεις αυτό όμως για να ξέρεις και εσυ τι πλάνο έχουν 

έχουμε και αυτό το βάσανο εμείς που γεννάμε καλοκαίρι.. έχουμε και τις διακοπές των γιατρών μας  🤷‍♀️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Χρύσακι είπε:

Δεν ξερω .. αγχώθηκα που μ ειπε οτι θα γεννήσω γύρω στις 5 Αυγούστου! Εγω θελω να γεννήσω φυσιολογικά. Προτιμώ να παω για Doppler να δω τι θα μ πει κ εκεί η εμβρυολογος. 

Καταρχήν μην αγχώνεσαι για τα κιλά γτ είναι μια χαρά όπως είδαμε και στη σελίδα του Ιασώ, συν το γεγονός της πιθανής απόκλισης..τώρα κι εγώ δεν κατάλαβα και θα πρέπει να το ρωτήσεις πώς σκοπεύει να σε βάλει να γεννήσεις νωρίτερα? Με πρόκληση; Γτ υπάρχει κι αυτή η λύση! Βασικά όπως τα είπε η elk θα είναι, απλά να το ρωτήσεις να ξεαγχωθείς!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...