Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πρωτόμηνια, Πρωτόχρονια, ελπίδα μία μες στην καρδιά, ο Αι Βασίλης έρχεται ξανά!!!


Recommended Posts

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Mpourmpoulo είπε:

Καλημερα κορίτσι μου! Μήπως κόλλησες καμία ιωσουλα; Έκανες κανένα τεστ κοβιντ ή γρίπης ; 

Λογικά ίωση είναι γιατί όλο το περιβάλλον μου κάτι λίγο έχει οπότε πιθανόν δε την γλίτωσα αλλά αγχώνομαι πάρα πολύ ότι δε πάνε καλά τα πράγματα ότι επηρεάζεται το έμβρυο κτλ κτλ...Έχω ήδη μια παλινδρομη στο ιστορικό μου και όπως καταλαβαίνεις φοβάμαι με το παραμικρό 😔😔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwni όχι δεν ξέρω την ημέρα της ωορηξίας μου...

Γιατί όπως είχα γράψει εγώ με τα τεστ ωορρηξίας καμία σχέση ποτέ...

Σε αυτόν τον κύκλο που είπαμε να ξεκινήσουμε "χαλαρά" ξεκινήσαμε από την 15η μέρα του κύκλου και εγώ ξεκίνησα από περιέργεια να κάνω τεστ από την 18η μέρα του κύκλου μόνο και μόνο για να δω αν τα λέει σωστά το πρόγραμμα που έχω....

Τις 3 π΄ρωτες μέρες ήταν αχνά όπου και μετά έγινε τελειως αρνητικο...

Και η απορία μου ήταν αν έκανα νωρίτερα ωορρηξία ή δεν έκανα καθόλου...

Αλλά με την απορία θα μείνω γιατί δεν τα ξεκίνησα τα τεστ όταν έπρεπε... 🤣

Οπότε πάμε πιο σωστά αυτόν τον μήνα... ✌️

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Κοριτσάκι μου στις φυσιολογικές κύησης δεν μπορείς να ξέρεις ακριβώς για αυτό το λόγο παρακολουθούμε εύχομαι πραγματικά να είναι μια καθυστερημένη κύηση. 

Εγώ δεν παυω να ελπίζω. Όπως σου είπα σε 3 μηνο είσαι έγκυος . Οι ενέσεις είναι σαν αυτές που παίρνουμε στην εξωσωματική απλά με χαμηλότερη δόση (ρυθμίζεται) 

Μακάρι κορίτσι μου🙏 μάλλον οι ίδιες θα είναι σε χαμηλότερη δόση! Δεν ξερω τι να κάνω να του στείλω σήμερα ή αύριο του γιατρού;🤔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Demy93 είπε:

Λογικά ίωση είναι γιατί όλο το περιβάλλον μου κάτι λίγο έχει οπότε πιθανόν δε την γλίτωσα αλλά αγχώνομαι πάρα πολύ ότι δε πάνε καλά τα πράγματα ότι επηρεάζεται το έμβρυο κτλ κτλ...Έχω ήδη μια παλινδρομη στο ιστορικό μου και όπως καταλαβαίνεις φοβάμαι με το παραμικρό 😔😔

Τοτε κάτι έχεις κολλήσει και εσυ! Προσπάθησε να σκέφτεσαι θετικα κοριτσάκι μου🙏 όλα θα πανε καλααα! Τώρα έχεις αγχωθεί γτ σε έχει καταβάλλει η ίωση! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Unique23 είπε:

@Diwni όχι δεν ξέρω την ημέρα της ωορηξίας μου...

Γιατί όπως είχα γράψει εγώ με τα τεστ ωορρηξίας καμία σχέση ποτέ...

Σε αυτόν τον κύκλο που είπαμε να ξεκινήσουμε "χαλαρά" ξεκινήσαμε από την 15η μέρα του κύκλου και εγώ ξεκίνησα από περιέργεια να κάνω τεστ από την 18η μέρα του κύκλου μόνο και μόνο για να δω αν τα λέει σωστά το πρόγραμμα που έχω....

Τις 3 π΄ρωτες μέρες ήταν αχνά όπου και μετά έγινε τελειως αρνητικο...

Και η απορία μου ήταν αν έκανα νωρίτερα ωορρηξία ή δεν έκανα καθόλου...

Αλλά με την απορία θα μείνω γιατί δεν τα ξεκίνησα τα τεστ όταν έπρεπε... 🤣

Οπότε πάμε πιο σωστά αυτόν τον μήνα... ✌️

 

Έχεις σταθερο κύκλο γενικα; Συγνώμη που δεν θυμαμαι🙃

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Mpourmpoulo είπε:

Έχεις σταθερο κύκλο γενικα; Συγνώμη που δεν θυμαμαι🙃

Σιγά καλέ τι συγνώμη...

Είμαι ανάμεσα πάντα 30-32 

Μήπως πρέπει να δω 1-2 κύκλους με τεστ πως παει ο κύλος μου με τις ωορρηξίες για να έχω μία εικόνα και μετά να ξεκινήσω προσπάθειες;

Αν και στις 2 προηγούμενες εγκυμοσύνες μου δεν έκανα ποτέ μου τεστ απλά είχα επαφες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Unique23 είπε:

Σιγά καλέ τι συγνώμη...

Είμαι ανάμεσα πάντα 30-32 

Μήπως πρέπει να δω 1-2 κύκλους με τεστ πως παει ο κύλος μου με τις ωορρηξίες για να έχω μία εικόνα και μετά να ξεκινήσω προσπάθειες;

Αν και στις 2 προηγούμενες εγκυμοσύνες μου δεν έκανα ποτέ μου τεστ απλά είχα επαφες...

Ναι, κι εγώ αυτό θα σου πρότεινα - δες 1-2 κύκλους με τεστ πότε κάνεις ωορρηξία, πότε δηλαδή είναι οι γόνιμές σου για να κάνεις επαφές στοχευμένα 🙏 Μη σταματήσεις όμως τις επαφ΄ές, δεν υπάρχει λόγος να περιμένεις εφόσον βέβαια το νιώθετε και θέλετε τις επαφές. Κι εγώ στην πρώτη εγκυμσύνη που κατέληξε παλίνδρομη, ιδέα δεν είχα από γόνιμες κτλ, τυχαία είχα 3 επαφές όταν μου έλεγε η εφαρμογή μου και κατά κάποιο τρόπο λειτούργησε 🤷‍♀️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Unique23 είπε:

Σιγά καλέ τι συγνώμη...

Είμαι ανάμεσα πάντα 30-32 

Μήπως πρέπει να δω 1-2 κύκλους με τεστ πως παει ο κύλος μου με τις ωορρηξίες για να έχω μία εικόνα και μετά να ξεκινήσω προσπάθειες;

Αν και στις 2 προηγούμενες εγκυμοσύνες μου δεν έκανα ποτέ μου τεστ απλά είχα επαφες...

Αν ο κύκλος σου είναι 30-32 συνήθως η ωορρηξια σου γινετε 16η -18η μέρα! Στον καινούργιο κύκλο ξεκινά τα τεστακια νωρίς για να δεις πως κυμαίνεται ο κύκλο σου! Ξεκινησετα από την 12η ! Εγώ όταν ξεκίνησα να χρησιμοποιώ τα τεστ και ας έχω μεγάλο κύκλο τα ξεκινούσα από την 12η μέρα! Πλέον επειδη πάνω κατω ξερω που κυμαίνεται ο κύκλος μου τα ξεκινάω 2-3 μέρες νωρίτερα από την υποτιθεμενη ωορρηξια! Επίσης όταν δεις θετικο τεστακι να έχεις επαφές την ίδια μέρα και σίγουρα και τις  επόμενες δυο μέρες! Θα σε βοηθήσουν πολύ ωστε να βρίσκεις την ωορρηξια σου και να έχεις στοχευμένες επαφουλες❤️ εγώ χρησιμοποιώ της hometest αν έχεις αυτά θετικο θεωρείται μόνο όταν και η δεύτερη γραμμουλα είναι τόσο έντονη όσο η γραμμή ελέγχου και η ωορρηξια γινετε την ίδια μέρα μέχρι τις δυο επόμενες μέρες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Θέτις Κ. είπε:

Ναι, κι εγώ αυτό θα σου πρότεινα - δες 1-2 κύκλους με τεστ πότε κάνεις ωορρηξία, πότε δηλαδή είναι οι γόνιμές σου για να κάνεις επαφές στοχευμένα 🙏 Μη σταματήσεις όμως τις επαφ΄ές, δεν υπάρχει λόγος να περιμένεις εφόσον βέβαια το νιώθετε και θέλετε τις επαφές. Κι εγώ στην πρώτη εγκυμσύνη που κατέληξε παλίνδρομη, ιδέα δεν είχα από γόνιμες κτλ, τυχαία είχα 3 επαφές όταν μου έλεγε η εφαρμογή μου και κατά κάποιο τρόπο λειτούργησε 🤷‍♀️

 

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Mpourmpoulo είπε:

Αν ο κύκλος σου είναι 30-32 συνήθως η ωορρηξια σου γινετε 16η -18η μέρα! Στον καινούργιο κύκλο ξεκινά τα τεστακια νωρίς για να δεις πως κυμαίνεται ο κύκλο σου! Ξεκινησετα από την 12η ! Εγώ όταν ξεκίνησα να χρησιμοποιώ τα τεστ και ας έχω μεγάλο κύκλο τα ξεκινούσα από την 12η μέρα! Πλέον επειδη πάνω κατω ξερω που κυμαίνεται ο κύκλος μου τα ξεκινάω 2-3 μέρες νωρίτερα από την υποτιθεμενη ωορρηξια! Επίσης όταν δεις θετικο τεστακι να έχεις επαφές την ίδια μέρα και σίγουρα και τις  επόμενες δυο μέρες! Θα σε βοηθήσουν πολύ ωστε να βρίσκεις την ωορρηξια σου και να έχεις στοχευμένες επαφουλες❤️ εγώ χρησιμοποιώ της hometest αν έχεις αυτά θετικο θεωρείται μόνο όταν και η δεύτερη γραμμουλα είναι τόσο έντονη όσο η γραμμή ελέγχου και η ωορρηξια γινετε την ίδια μέρα μέχρι τις δυο επόμενες μέρες!

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ ❤️❤️

Δεν μπορω να πω... Είμαστε της επαφής γενικά δόξα τον θεό σε αυτό δεν έχουμε πρόβλημα 🤣

Άντε ας έρθει η "φίλη" να τελειώσει με το καλό και ξεκινάμε... 💪

Εδώ θα είμαστε πάλι κορίτσια 🥰

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Unique23 είπε:

 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ ❤️❤️

Δεν μπορω να πω... Είμαστε της επαφής γενικά δόξα τον θεό σε αυτό δεν έχουμε πρόβλημα 🤣

Άντε ας έρθει η "φίλη" να τελειώσει με το καλό και ξεκινάμε... 💪

Εδώ θα είμαστε πάλι κορίτσια 🥰

 

 

τότε μια χαρά, θα συμβεί, εύχομαι το συντομότερο 💖🤞 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Unique23 είπε:

 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ ❤️❤️

Δεν μπορω να πω... Είμαστε της επαφής γενικά δόξα τον θεό σε αυτό δεν έχουμε πρόβλημα 🤣

Άντε ας έρθει η "φίλη" να τελειώσει με το καλό και ξεκινάμε... 💪

Εδώ θα είμαστε πάλι κορίτσια 🥰

 

 

Τελεια κορίτσι μου❤️ θα έρθει τοτε το νινακι ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η marilouu είπε:

Καλημέρα κορίτσια.Για μένα δεν είναι καλή και δεν έχω κοιμηθεί όλη νύχτα.Ειμαι πάρα πολύ στεναχωρημένη.Πηγαμε στον υπέρηχο δεν ακούσαμε καρδούλα.Με βάση αυτά που βλέπει είναι λες και είμαι στην 6η εβδομάδα.Εχει μεγαλώσει ο σακος είδε εμβρυϊκό πόλο και κάτι έχει αρχίσει να αχνό φαίνεται δίπλα.Δεν τον είδα πολύ χαρούμενο.Μου έγραψε χοριακη σήμερα και ξανά την Πέμπτη.Αν δεν δει αύξηση 65% μιλάμε πλέον για παλινδρομη κύηση.Εχω γίνει κομμάτια.Κλαιω από χθες δεν μπορώ να ηρεμήσω.Δεν ξέρω αν έχω αντοχή και κουράγιο να σας ξαναγράψω σύντομα.Μην με παρεξηγήσετε.😔😔💔

@marilouuμου πάρε τον χρόνο σου!! Ξέρω πως είναι αρκετά δύσκολο να διαχειριστείς αυτή τη συνθήκη, αλλά προσπάθησε να μη κλαίς και ιδίως να μην κάνεις μαύρες σκέψεις. Σου εύχομαι 🙏🙏 να πάνε όλα καλά!!! Η σκέψη μου θα είναι μαζί σου!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Θέτις Κ. είπε:

τότε μια χαρά, θα συμβεί, εύχομαι το συντομότερο 💖🤞 

 

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Mpourmpoulo είπε:

Τελεια κορίτσι μου❤️ θα έρθει τοτε το νινακι ❤️

Σε όλες μας κορίτσια να έρθει ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου καλημέρα!! Τρίτη σήμερα δύσκολη μέρα για εμάς αλλά εντάξει την παλεύω 😁!! Εχθές πήγαμε στον γιατρό για να συζητήσουμε για την σπερμματεγχηση κ μου είπε ότι γίνεται και σε αυτόν τον κύκλο να κάνουμε!! Σε φυσικό κύκλο δηλαδή! Και είπαμε ναι γιατί όχι!! Μου έκανε υπέροχο και θα κάνω ωορρηξία το Σάββατο! Είδε καλό μέγεθος στο αυγό! Οπότε μου είπε την Παρασκευή να κάνω την ένεση για να σκάσει το αυγό και Σάββατο πρωί θα γίνει η σπερμματεγχηση! Κάναμε και κάποιες εξετάσεις που μας ζήτησαν και περιμένω τα αποτελέσματα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η annitakianna είπε:

Κορίτσια μου καλημέρα!! Τρίτη σήμερα δύσκολη μέρα για εμάς αλλά εντάξει την παλεύω 😁!! Εχθές πήγαμε στον γιατρό για να συζητήσουμε για την σπερμματεγχηση κ μου είπε ότι γίνεται και σε αυτόν τον κύκλο να κάνουμε!! Σε φυσικό κύκλο δηλαδή! Και είπαμε ναι γιατί όχι!! Μου έκανε υπέροχο και θα κάνω ωορρηξία το Σάββατο! Είδε καλό μέγεθος στο αυγό! Οπότε μου είπε την Παρασκευή να κάνω την ένεση για να σκάσει το αυγό και Σάββατο πρωί θα γίνει η σπερμματεγχηση! Κάναμε και κάποιες εξετάσεις που μας ζήτησαν και περιμένω τα αποτελέσματα! 

Καλημέρα, τι όμορφα νέα, έτσι ξαφνικά μπαμ μπαμ, εύχομαι κορίτσι μου να πάνε όλα υπέροχα❤️ να πετύχει έτσι με την μια ! 

Το κόστος εάν επιτρέπεται πόσο είναι??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η annitakianna είπε:

Κορίτσια μου καλημέρα!! Τρίτη σήμερα δύσκολη μέρα για εμάς αλλά εντάξει την παλεύω 😁!! Εχθές πήγαμε στον γιατρό για να συζητήσουμε για την σπερμματεγχηση κ μου είπε ότι γίνεται και σε αυτόν τον κύκλο να κάνουμε!! Σε φυσικό κύκλο δηλαδή! Και είπαμε ναι γιατί όχι!! Μου έκανε υπέροχο και θα κάνω ωορρηξία το Σάββατο! Είδε καλό μέγεθος στο αυγό! Οπότε μου είπε την Παρασκευή να κάνω την ένεση για να σκάσει το αυγό και Σάββατο πρωί θα γίνει η σπερμματεγχηση! Κάναμε και κάποιες εξετάσεις που μας ζήτησαν και περιμένω τα αποτελέσματα! 

Τελειαααα κορίτσι μου❤️❤️❤️❤️ με το καλοοοοοοοοοο λίγες μέρες εμειναν❤️❤️❤️ τι ωραία νεααα🥳

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Demy93 είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου,πώς είστε ??

Εγώ σήμερα καθόλου καλά 😔..Παρασκευή έχουμε αυχενική και σήμερα δε μπορώ να σηκωθώ από το κρεβάτι,έχω τρομερό πονοκέφαλο και μπούκωμα...Μου έχει δημιουργήσει τρομερό άγχος δε ξέρω γιατί 😔

Κορίτσι μου ήμουν και εγώ πριν ένα μήνα έτσι.! Έκανα φισιομερ και για τον πονοκέφαλο παυσίπονα. Θέλει υπομονή. Επίσης εχανα κιλά την ίδια περίοδο μάλλον λόγω της αρρώστιας; δεν ξέρω. 

Όλα καλά θα πάνε, κανε υπομονή 🙏🙏🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η marilouu είπε:

Καλημέρα κορίτσια.Για μένα δεν είναι καλή και δεν έχω κοιμηθεί όλη νύχτα.Ειμαι πάρα πολύ στεναχωρημένη.Πηγαμε στον υπέρηχο δεν ακούσαμε καρδούλα.Με βάση αυτά που βλέπει είναι λες και είμαι στην 6η εβδομάδα.Εχει μεγαλώσει ο σακος είδε εμβρυϊκό πόλο και κάτι έχει αρχίσει να αχνό φαίνεται δίπλα.Δεν τον είδα πολύ χαρούμενο.Μου έγραψε χοριακη σήμερα και ξανά την Πέμπτη.Αν δεν δει αύξηση 65% μιλάμε πλέον για παλινδρομη κύηση.Εχω γίνει κομμάτια.Κλαιω από χθες δεν μπορώ να ηρεμήσω.Δεν ξέρω αν έχω αντοχή και κουράγιο να σας ξαναγράψω σύντομα.Μην με παρεξηγήσετε.😔😔💔

Κορίτσι μου μην προδικάζεις τίποτα και ν' ακους τα βήματα που σου λέει ν' ακολουθήσεις! Ψυχραιμία. Δεν παρεξηγείσαι απο κανέναν... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η flowerv είπε:

Καλημέρα, τι όμορφα νέα, έτσι ξαφνικά μπαμ μπαμ, εύχομαι κορίτσι μου να πάνε όλα υπέροχα❤️ να πετύχει έτσι με την μια ! 

Το κόστος εάν επιτρέπεται πόσο είναι??

Κορίτσι μου ευχαριστώ πολύ για τις ευχές!! Ναι μπαμ μπαμ έγινε μιας και είμαι κοντά στην ωορρηξία είπαμε να το κάνουμε σε φυσικό κύκλο και αν δεν πετύχει το δοκιμάζουμε και με πρόκληση!!  Γύρο στα 200 θα κοστίσει η διαδικασία! Τις εξετάσεις που κάναμε τις καλύπτει η ασφάλεια και +50 ήταν η επίσκεψη η χθεσινή! Αρα 250 και κάτι ψιλά θα μου κοστίσει εμένα! Και μιαλμε για Θεσσαλονίκη! Αθήνα δεν έχω ιδέα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mpourmpoulo είπε:

Τελειαααα κορίτσι μου❤️❤️❤️❤️ με το καλοοοοοοοοοο λίγες μέρες εμειναν❤️❤️❤️ τι ωραία νεααα🥳

Ναι πολύ λίγες!! Μόλις 4 🥰🥰😁 πολύ άγχος και αγωνία!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κι απο μένα κορίτσια μου. Κι εκεί που έλεγα εχθές πόσο ζεν είμαι γενικά... ένα τηλεφώνημα σήμερα με τάραξε λιγάκι... Μια τιμή στις εξέτασεις αίματος δεν είναι ιδανική και πρέπει να κάνω μοριακό έλεγχο για μεσογειακή αναιμία... Εύχομαι το προαισθημά μου πως θα πάνε όλα καλά να μη με διαψεύσει αυτήν τη φορά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η annitakianna είπε:

Κορίτσι μου ευχαριστώ πολύ για τις ευχές!! Ναι μπαμ μπαμ έγινε μιας και είμαι κοντά στην ωορρηξία είπαμε να το κάνουμε σε φυσικό κύκλο και αν δεν πετύχει το δοκιμάζουμε και με πρόκληση!!  Γύρο στα 200 θα κοστίσει η διαδικασία! Τις εξετάσεις που κάναμε τις καλύπτει η ασφάλεια και +50 ήταν η επίσκεψη η χθεσινή! Αρα 250 και κάτι ψιλά θα μου κοστίσει εμένα! Και μιαλμε για Θεσσαλονίκη! Αθήνα δεν έχω ιδέα

Ααα μια χαρά, είχα ακούσει κάτι για 700, τέλεια η τιμή! Μέσα από τη ψυχή μου σου εύχομαι να είναι η πρώτη και τυχερή να πάνε όλα τέλεια 🥳🤍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η annitakianna είπε:

Κορίτσια μου καλημέρα!! Τρίτη σήμερα δύσκολη μέρα για εμάς αλλά εντάξει την παλεύω 😁!! Εχθές πήγαμε στον γιατρό για να συζητήσουμε για την σπερμματεγχηση κ μου είπε ότι γίνεται και σε αυτόν τον κύκλο να κάνουμε!! Σε φυσικό κύκλο δηλαδή! Και είπαμε ναι γιατί όχι!! Μου έκανε υπέροχο και θα κάνω ωορρηξία το Σάββατο! Είδε καλό μέγεθος στο αυγό! Οπότε μου είπε την Παρασκευή να κάνω την ένεση για να σκάσει το αυγό και Σάββατο πρωί θα γίνει η σπερμματεγχηση! Κάναμε και κάποιες εξετάσεις που μας ζήτησαν και περιμένω τα αποτελέσματα! 

Καλή επιτυχία κορίτσι μου, εύχομαι να το πιάσετε με την πρώτη το σποράκι σας🥰🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Katiana1987 είπε:

Καλησπέρα κι απο μένα κορίτσια μου. Κι εκεί που έλεγα εχθές πόσο ζεν είμαι γενικά... ένα τηλεφώνημα σήμερα με τάραξε λιγάκι... Μια τιμή στις εξέτασεις αίματος δεν είναι ιδανική και πρέπει να κάνω μοριακό έλεγχο για μεσογειακή αναιμία... Εύχομαι το προαισθημά μου πως θα πάνε όλα καλά να μη με διαψεύσει αυτήν τη φορά...

Καλησπερα ηταν αδιευκρινιστο το " στιγμα" δηλαδη η ηλεκτροφορηση αιμοσφαιρινης?

Αυτη η εξεταση βοηθαει να δει κανεις για τη β μεσογειακη αναιμια εαν ειναι φορεας που ειναι 2 γονιδια ενα απο το πατερα και ενα απτη μαμα. Εαν ειναι και οι 2 φορεις οι γονεις υπαρχει πιθανοτητα το μωρο 25% να εχει β μεσογειακη που θελει μεταγηισεις εφορου ζωης οποτε χρειαζεται επαγρυπνηση να μην συμβει αυτο.

Αλλα οταν βγαινει αδιευκρινιστο τοτε αυτο οφειλεται συνηθως σε φορεα της α μεσογειακης που ειναι ομως 4 γονιδια και ο τροπος που " κυκλοφορει" στην Ελλαδα 99% δεν δημιουργει προβλημα. Με α μεσογειακη αναιμια εχουν σοβαρα προβληματα οι ασιατες. Ή αν ενας πχ ευρωπαιος φορεας βρει κανενα φορεα ασιατη. Η φορεια των ασιατων ειναι αλλου ειδους που μπορει να προκυψει εμβρυο νε 3-4 ελλατωματικα γονιδια που ειναι οχι μονο μη βιωσιμο για το εμβρυο αλλα τα 3 γονιδια ειναι επικινδυνα και για τη ζωη της εγκυου που φερει τετοιπ εμβρυο.

Εχω κανει και γω μοριακο ελεγχο για μεσογειακη και ο αντρας μου. Αναλογα με τα αποτελεσματα σε εσενα θα αποφασισετε μετα εαν χρειαζεται να κανει ο αντρας σου για α ή β ή για τα 2 ή και για κανενα!

Δεν ειναι κατι! Μην ανησυχεις καθολου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η mariza85 είπε:

Καλησπερα ηταν αδιευκρινιστο το " στιγμα" δηλαδη η ηλεκτροφορηση αιμοσφαιρινης?

Αυτη η εξεταση βοηθαει να δει κανεις για τη β μεσογειακη αναιμια εαν ειναι φορεας που ειναι 2 γονιδια ενα απο το πατερα και ενα απτη μαμα. Εαν ειναι και οι 2 φορεις οι γονεις υπαρχει πιθανοτητα το μωρο 25% να εχει β μεσογειακη που θελει μεταγηισεις εφορου ζωης οποτε χρειαζεται επαγρυπνηση να μην συμβει αυτο.

Αλλα οταν βγαινει αδιευκρινιστο τοτε αυτο οφειλεται συνηθως σε φορεα της α μεσογειακης που ειναι ομως 4 γονιδια και ο τροπος που " κυκλοφορει" στην Ελλαδα 99% δεν δημιουργει προβλημα. Με α μεσογειακη αναιμια εχουν σοβαρα προβληματα οι ασιατες. Ή αν ενας πχ ευρωπαιος φορεας βρει κανενα φορεα ασιατη. Η φορεια των ασιατων ειναι αλλου ειδους που μπορει να προκυψει εμβρυο νε 3-4 ελλατωματικα γονιδια που ειναι οχι μονο μη βιωσιμο για το εμβρυο αλλα τα 3 γονιδια ειναι επικινδυνα και για τη ζωη της εγκυου που φερει τετοιπ εμβρυο.

Εχω κανει και γω μοριακο ελεγχο για μεσογειακη και ο αντρας μου. Αναλογα με τα αποτελεσματα σε εσενα θα αποφασισετε μετα εαν χρειαζεται να κανει ο αντρας σου για α ή β ή για τα 2 ή και για κανενα!

Δεν ειναι κατι! Μην ανησυχεις καθολου!

Τα γνωρίζω αυτά δυστυχώς... Ήταν λιγο χαμηλότερη η δική μου τιμή ηλεκτροφόρησης. Τώρα θα πώ και στον μπαμπά του παιδιού να κάνει μια ηλεκτροφόρηση αιμοσφαιρίνης και με αυτά να πάω εγώ για τον μοριακό έλεγχο. Εγώ έχω χρόνια ένα μικρό πρόβλημα με το σίδηρο αλλά δεν έχω εξεταστεί ποτέ για το στίγμα. Απο την άλλη ο πρώην σύντροφος είναι απο τη βόρεια Ευρώπη και δε θυμάμαι να είχε ποτέ θέμα με το αίμα. Θα δούμε τώρα. Εγώ συνεχίζω να είμαι ψύχραιμη!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...