Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πρωτόμηνια, Πρωτόχρονια, ελπίδα μία μες στην καρδιά, ο Αι Βασίλης έρχεται ξανά!!!


Recommended Posts

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Κατερίνα!!! είπε:

@Elkμου κ εγώ είχα στην αρχή αυτής της εγκυμοσύνης έτσι προς το μπεζ ήταν! Δεν ηταν τπτ εν τελει, κρατήσανε 2 3 μερες κ μετα την επόμενη βδομάδα ειχα ξανα δει παλι 2 3 μερες κ τέλος!

Επίσης ρώτησε τον γιατρό σου για τα χάπια nuperal, είναι ότι πιο τελευταίο για τις ναυτιες της εγκυμοσύνης συγκεκριμένα, έχουν βοηθήσει πολλές γυναίκες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η marinaP είπε:

Γειά σας κορίτσια μου🥰 σας διαβάζω όσο προλαβαίνω και μπορώ καθημερινά, είχα δύσκολα συμπτώματα μέχρι τώρα, αυτές τις μέρες είμαι λίγο άρρωστη με βηχα και μπούκωμα. Χαίρομαι πάρα πολύ για όλα τα θετικά τεστακια που είδα! Και εύχομαι σε όλα τα κορίτσια ο νέος χρόνος να είναι και ο τυχερός για όλες σας!! Προσπαθώ να παρακολουθώ την κάθε μία σας αλλα δεν σας προλαβαίνω 😁

Θέλω τη βοήθεια των μαμάδων τώρα... Όπως είπα έχω μπούκωμα εδω και 3 μέρες και εδώ και δυο μέρες δεν έχω συμπτώματα, ενω είχα έντονες αναγουλες σε σημείο που δεν κοιμόμουν τα βράδυα 🥴 να σημειώσω οτι έχω μπει στην 11 βδομάδα, πλησιάζει το δεύτερο τρίμηνο που λένε οτι τα συμπτώματα είναι πιο ήπια. Το επόμενο ραντεβού αργεί και είμαι να σκάσω... Όπως πάντα πάει το μυαλό στο χειρότερο σενάριο 

Γεια σου Μαρίνα! Μας έλειψες!

Εγώ θα πω : Μη χαίρεσαι/αγχώνεσαι θα ξαναέρθουν 🤣🤣🤣 Θυμάμαι κι εγώ μπορεί να ήμουν οκ για 2-3 μέρες και μετά ήμουν χειρότερα 😅 Έλεγα 10-13 εβδομάδα ήταν όλο και χειρότερα. Την 14 ξεκίνησα να ηρεμώ. 

Αν αγχώνεσαι κλείσε ένα ραντεβού να δείτε το μπεμπέ 😊 Αλλά είμαι σίγουρη ότι θα είναι όλα καλά!

Εγώ είχα μπούκωμα και έτρεχε η μύτη όλο το 1ο τρίμηνο, λόγο εγκυμοσύνης. Και έπειτα μου άνοιξε και η μύτη 3-4 φορές ενώ δεν το έχω πάθει ποτέ! Και για αυτό η εγκυμοσύνη έφταιγε 😜 Στο αναφέρω μήπως το πάθεις, να μην αγχωθεις.

Πότε θα κάνεις την αυχενική;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Eliza Kats είπε:

Γεια σου Μαρίνα! Μας έλειψες!

Εγώ θα πω : Μη χαίρεσαι/αγχώνεσαι θα ξαναέρθουν 🤣🤣🤣 Θυμάμαι κι εγώ μπορεί να ήμουν οκ για 2-3 μέρες και μετά ήμουν χειρότερα 😅 Έλεγα 10-13 εβδομάδα ήταν όλο και χειρότερα. Την 14 ξεκίνησα να ηρεμώ. 

Αν αγχώνεσαι κλείσε ένα ραντεβού να δείτε το μπεμπέ 😊 Αλλά είμαι σίγουρη ότι θα είναι όλα καλά!

Εγώ είχα μπούκωμα και έτρεχε η μύτη όλο το 1ο τρίμηνο, λόγο εγκυμοσύνης. Και έπειτα μου άνοιξε και η μύτη 3-4 φορές ενώ δεν το έχω πάθει ποτέ! Και για αυτό η εγκυμοσύνη έφταιγε 😜 Στο αναφέρω μήπως το πάθεις, να μην αγχωθεις.

Πότε θα κάνεις την αυχενική;

Ωχχχ ωραία θα περάσω δηλαδή..😝 αγχωνομαι μωρέ γιατί γενικά έχω και πολλά νεύρα, δεν έχω καθόλου υπομονή σε σημείο να ξεσπω καμιά φορά, και μετα έχω και τύψεις. Τώρα κόπηκαν και τα συμπτώματα και είναι όλα μαζι στο μυαλό Μ.

22/01 έχω την αυχενική 🙏🙏💓

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Θέτις Κ. είπε:

Χαχαχα είσαι κι εσύ δικιά μου! Κι εγώ τα κοιτάω όλα τα ματζούνια 🤣 Θα ψάξω και το τζελ να δούμε. Αυτό με το ποτηράκι το είχα δει, αλλά επειδή μου μοιάζει με το κύπελλο περιόδου που χρησιμοποιώ ούτως ή άλλως, σε ένα κύκλο έβαζα το κύπελλο μετά από κάθε επαφή. Αλλά με κούρασε αυτή η μέθοδος να πω την αλήθεια 😅Πάντως η γυναικολόγος μου είχε πει ότι είναι φυσιολογικό να βγαίνει το σπερματικό υγρό - στην ουσία τα βοηθά στο να δώσει ώθηση στα σπερματοζωάρια να κολυμπήσουν μέσα στην μήτρα, οπότε μόλις επιτευχθεί αυτό το σπερματικό υγρό αποβάλλεται.

Κι εγώ είχα 3 μικρούς συνεχόμενους κύκλους κορίτσι μου 26 ημερών, ενώ κανονικά έχω 28-30 μέρες. Κι η γυναικολόγος όσο και η ειδική γονονιμότητας μου είπαν ότι είναι φυσιολογικό, Κάτω από 24 μέρες και απουσία περιόδου, τότε ανησυχούμε μου είπαν. Εσένα πόσο ήταν αυτοί οι μικροί κύκλοι; Όπως και να χει, καλά κάνεις και το ψάχνεις για να είσαι κι εσύ ήρεμη :) Να μας πεις πως πάει με τους υπερήχους 

Δε πειράζει κορίτσι, μάλλον το σώμα ετοιμάζεται, πάμε δυναμικά για τον επόμενο κύκλο 💪 

Καλημέρα κορίτσι μου, δεν είναι μικρός ο κύκλος μου, δηλαδή έχω σταθερά περίοδο στις 27-28 μέρες. Απλά δεν έχω αιμορραγία. Έχω μόνο την πρώτη μέρα λίγο και μετά για μια δυο μέρες μόνο καφέ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Diwni είπε:

@marilouu απο τις ορμονες ειναι. Το ειχα σε ολο τ πρωτο τρίμηνο τωρα στην 3η εγκυμοσύνη που διακοπηκε. Το μεσημέρι σκεψου ξαπλωνα ψιλο καθιστη, ετσι κοιμόμουν αν νυσταζα πολυ. Αν ξαπλωνα κανονικα γινομουν χειροτερα. Αρχισε να υποχωρει καπου στη 10η βδομαδα.

@ΛΕΥΚΗκοριτσι μ την Παρασκευή θα έχεις καλύτερη εικονα. Θα το συζητησεις μς τ γιατρο σου και θα σε κατατοπισει. Καταλαβαινω τη στεναχωρια σου αλλα θα σου ευχηθώ ενα πραγμα καο αυτο να σκεφτεσαι. Τοσο καιρο ταλαιπωρεισαι και ίσως χρειαστει να ταλαιπωρηθεις λιγο ακομα. Αλλα οταν θα ρθει να ρθει για να μεινει κ να πανε ολα καλα. Εγω ετσι σκεφτόμουν δε με νοιαζει να κανω εξετασεις, δε με νοιαζει να οανω εξωσωματικη, αρκει οταν θα ρθει να ρθει για να μεινει και να πανε ολα καλα.

Καλημέρα, ναι εννοείται και εγώ αυτό θέλω, απλά με στενοχώρησε γιατί πίστευα πως θα έχω και ΄΄άλλο χρόνο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/1/2024 at 12:58 ΜΜ, ο/η erodios είπε:

Καλή χρονιά σε όλες με υγεία, ευτυχία και δύναμη!! Είναι η πρώτη φορά που σας γράφω. Είμαστε κι εμείς στην προσπάθεια να αποκτήσουμε παιδάκι. Λόγω ινομυωμάτων, μου πρότεινε ο γιατρός την λύση της εξωσωματικής αφού μετά από 7 μήνες προσπαθειών δεν είχα μείνει έγκυος. Ξεκίνησα Νοέμβρη με τη διέγερση...πήραμε μόνο 2 ωάρια που τελικά ήταν πολύ καλής ποιότητας και γονιμοποιήθηκαν και τα 2. Τα βάλαμε κατάψυξη στην 3η μέρα για να τα μεταφέρουμε στον επόμενο κύκλο. Η περίοδος μου ήρθε αμέσως και πρόλαβα το κέντρο πριν κλείσει για γιορτές. Κάναμε την ετ στις 19/12 με ένα εμβρυάκι (δεν ήθελα και τα 2, φοβήθηκα ότι θα χαθούν και θα πρέπει να κάνω πάλι από την αρχή τη διαδικασία και δεν ήμουν έτοιμη). Το πίστεψα πολύ γιατί το εμβρυάκι μου ήταν ενεργό (είχε αρχίσει να διαιρείται τη μέρα της ετ), είχα όλα τα συμπτώματα μετά (λίγα πονάκια κλπ)... Την 9η μέρα από την ετ ξύπνησα με πόνους περιόδου σαν να μου κατεβαίνει το αίμα και πράγματι στο σκούπισμα είδα λίγο ανοιχτό ροζ και μετά τίποτα. Την επόμενη λίγο αχνό καφέ και πάλι τίποτα. Έκανα ένα τεστ εγκυμοσύνης πρωτομηνιά, αρνητικό. Την επόμενη μέρα χοριακή, αρνητική. Καταλαβαίνετε την απογοήτευση και τη στεναχώρια μας. 

Η περίοδος μου ήρθε αμέσως μόλις έκοψα τα χάπια. Ρώτησα πότε μπορούμε να κάνουμε την επόμενη ετ, μας είπαν άμεσα αν το θέλουμε. Ρώτησα αν χρειάζεται να κάνω κάποια εξέταση. Μου είπαν αφού δεν έχω ιστορικό αποβολών όχι. Διαβάζω κάποιες κοπέλες ότι έκαναν υστεροσκόπηση, εξέταση για θρομβοφιλία. Δεν ξέρω αν έπρεπε να έχω δει κάτι παραπάνω. Η εξωσωματική έγινε με εξετάσεις που είχα κάνει τον Ιούλιο (fsh 17, amh 4,4, όλες οι υπόλοιπες ορμόνες + θυροειδής σε φυσιολογικά επίπεδα, υστεροσαλπιγγογραφία καλή).

Το συζήτησα με τον άντρα μου και είπαμε να πάμε πάλι για ετ αυτόν τον μήνα. Το τελευταίο (και μακάρι και τυχερό). Οπότε έχω ξεκινήσει πάλι τα σικλακούρ (1-2-2) και ελπίζω αυτή τη φορά να πάνε όλα καλά... 🙏

Γειά σου κορίτσι μου, λυπάμαι πολύ.... Μακάρι να είχε πετύχει η προσπάθειά σου από την 1η, αλλά σκέψου ότι έχεις άλλη μια ευκαιρία. Κι εγώ στη θέση σου θα προσπαθούσα με 2η ετ, μιας και το έμβρυο είναι καλό. Το πιο σημαντικό για μένα είναι να ρωτήσεις το γιατρό σου ποια είναι η δική του εκτίμηση για το λόγο ή λόγους που δεν πέτυχε. Συνήθως η διερεύνηση με υστεροσκόπηση κλπ γίνεται μετά από 2-3 αποτυχίες και όχι από την αρχή. Υπάρχουν και γιατροί που δεν ξεκινούν τη διαδικασία χωρίς υστεροσκόπηση. Εσύ που είχες το θέμα με τα ινομυώματα, θα έλεγα να τον ρωτήσεις μήπως έπαιξαν ρόλο. Δεν ξέρω κιόλας, μπορεί να ξαναβγούν ή όχι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/1/2024 at 7:06 ΜΜ, ο/η Lou418 είπε:

Κορίτσια μου πήγα που λέτε σήμερα στον γιατρό με την ΑΜΗ μου 0,95 και ο,τι άλλο μου είχε ζητήσει, περιμένοντας να μου πει προχωράμε σε εξωσωματική, και αυτό ακριβώς μου είπε.. Και δεν ξέρω γιατί, αλλά έχω πέσει πάρα πολύ, το έχω πάρει πολύ βαριά. Επίσης, πώς να το πω.. δεν το πολυσυζητήσαμε, μου είπε προχωράμε σε αυτό και τέλος. Βέβαια όταν τον ρώτησα αν γίνεται κάτι άλλο μου εξήγησε ότι δεν αποκλείεται να μεινω έγκυος και μόνη μου, αλλά ο χρόνος μας πιέζει, και αν πάω πχ του χρόνου και του πω για εξωσωματική τα ωάρια μου θα έχουν πέσει και άλλο σε ποσότητα και ποιότητα και θα είναι δύσκολα και με την εξωσωματική.. Και το καταλαβαίνω, εννοείται, είμαι 40 και προσπαθώ πάνω από χρόνο, πολύ λογικά μου τα είπε, αλλά εγώ γιατί έχω πέσει τόσο πολύ? Ουφ..

Κορίτσι μου, όλες αυτές οι απαντήσεις που παίρνουμε από τους γιατρούς που δείχνουν ότι δεν πάνε και όλα ρολόι είναι φυσικό να μας ρίχνουν. Θέλουμε όλες το πιο φυσικό, να κάνουμε μια-δυο προσπάθειες (φυσικές) και να τα καταφέρουμε. Έλα όμως που δεν είναι έτσι. Ακόμα και με την εξωσωματική, οι πιθανότητες ποτέ δεν είναι 100%. Πάρε το χρόνο σου να διαχειριστείς την πληροφορία και αν μπορείς δες το θετικά ότι η εξωσωματική είναι είναι εργαλείο για να πετύχεις τον στόχο σου. Είμαστε σε μια ηλικία που καλό είναι να μην αφήνουμε το χρόνο να περνάει, όσο αγχωτικό κι αν είναι... Θα πάρεις τα πάνω σου και εύχομαι ο γιατρός σου να είναι επεξηγηματικός και υποστηρικτικός. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@marinaP κοίτα να αγχώνεσαι όσο λιγότερο γίνεται και να αρχίσεις να απολαμβάνεις αυτό το όμορφο ταξίδι όσο περισσότερο γίνεται γιατί τελικά είναι πιο σύντομο απ όσο νομίζουμε! Δεν κερδίζεις κάτι με το πολύ άγχος, δεν προλαβαίνεις κάποια κατάσταση. Άρχισε να ακούς το σώμα σου και το ένστικτό σου και αν κρίνεις ότι χρειάζεσαι ένα επιπλέον υπέρηχο για να νοιώσεις πιο ήρεμη, πήγαινε στον γιατρό σου και κάνε. Μια ευκαιρία ακόμα να δεις το σποράκι σου....

Πήγα χθες το απόγευμα στον γιατρό μου μιας και η περίοδος μου παραμένει άφαντη  (χωρίς καφέ, ροζ υγρά) και μου έδωσε προγεστερόνη για 7 μέρες για να μου έρθει.

Τον ρώτησα αν θα έρθει σίγουρα γιατί την τελευταία φορά που το κάναμε αυτό....μου ήρθε ένας μπέμπης αντί για περίοδο και έσκασε στα γέλια!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου!!!

Σήμερα πολύ όμορφη μέρα για εμάς🩵 σαν σήμερα πριν από 9 χρόνια έγινα για δεύτερη φορά μαμά!!! 9 ετών το μικρό μου παλικάρι!!!♥️♥️♥️ Εύχομαι μέσα από την καρδιά μου όλες να νιώσετε το μεγαλείο της μητρότητας♥️ 

Μακάρι να με ευλογήσει ο Θεός να γίνω και για τρίτη φορά μαμά 😁🤰🏼

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η marinamanoulitsa είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου!!!

Σήμερα πολύ όμορφη μέρα για εμάς🩵 σαν σήμερα πριν από 9 χρόνια έγινα για δεύτερη φορά μαμά!!! 9 ετών το μικρό μου παλικάρι!!!♥️♥️♥️ Εύχομαι μέσα από την καρδιά μου όλες να νιώσετε το μεγαλείο της μητρότητας♥️ 

Μακάρι να με ευλογήσει ο Θεός να γίνω και για τρίτη φορά μαμά 😁🤰🏼

Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου και να τα χαίρεσαι!!! 

Εύχομαι αφού το θες να έρθει και το τρίτο παιδάκι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η ditaki είπε:

@marinaP κοίτα να αγχώνεσαι όσο λιγότερο γίνεται και να αρχίσεις να απολαμβάνεις αυτό το όμορφο ταξίδι όσο περισσότερο γίνεται γιατί τελικά είναι πιο σύντομο απ όσο νομίζουμε! Δεν κερδίζεις κάτι με το πολύ άγχος, δεν προλαβαίνεις κάποια κατάσταση. Άρχισε να ακούς το σώμα σου και το ένστικτό σου και αν κρίνεις ότι χρειάζεσαι ένα επιπλέον υπέρηχο για να νοιώσεις πιο ήρεμη, πήγαινε στον γιατρό σου και κάνε. Μια ευκαιρία ακόμα να δεις το σποράκι σου....

Πήγα χθες το απόγευμα στον γιατρό μου μιας και η περίοδος μου παραμένει άφαντη  (χωρίς καφέ, ροζ υγρά) και μου έδωσε προγεστερόνη για 7 μέρες για να μου έρθει.

Τον ρώτησα αν θα έρθει σίγουρα γιατί την τελευταία φορά που το κάναμε αυτό....μου ήρθε ένας μπέμπης αντί για περίοδο και έσκασε στα γέλια!!!!

Καλημέρα!Δίκιο έχεις κορίτσι μου, το ξέρω! Προσπαθώ όσο μπορώ να σκέφτομαι θετικά 🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η marinaP είπε:

Καλημέρα!Δίκιο έχεις κορίτσι μου, το ξέρω! Προσπαθώ όσο μπορώ να σκέφτομαι θετικά 🙏

Καλημερα κορίτσι μου συμφωνώ και εγώ με το @ditaki! Αν σε τρώει όμως να παρεις τηλ τον γιατρό σου και μα του πεις να κάνετε έναν υπερυχο! Ξερω ότι δεν θέλεις να του το πεις γιατί νοιωθεις ότι τον ζαλίζεις και ότι είσαι υπερβολική αλλά δεν είναι έτσι και είμαι σιγουρη ότι μπορεί να σε καταλαβει! Έτσι νοιωθω και εγώ ότι τον ζαλίζω αν τον ενοχλώ ! Φαντάσου προχθές του είπα να μου δώσει οδηγίες και να μου γράψει σε ένα χαρτι για το ποιες ενέσεις πρέπει να παρω τον επόμενο μηνα αν δεν μείνω έγκυος αυτόν καη του είπα ακριβώς την φράση γράψτε τα μου τώρα για να μη σας ενοχλώ συνέχεια και σας ζαλιζω! Η απάντηση του ήταν ότι δεν τον ενοχλώ καθόλου και να του στείλω αν το τεστ είναι αρνητικο για να μου στείλει οδηγίες και τις ενέσεις! Είμαι σιγουρη ότι αγχώνεσαι και σε τρώει μέσα σου όποτε παρτον και κλείσε ένα ραντεβού για να σου φύγει το άγχος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η ΛΕΥΚΗ είπε:

Καλημέρα, ναι εννοείται και εγώ αυτό θέλω, απλά με στενοχώρησε γιατί πίστευα πως θα έχω και ΄΄άλλο χρόνο. 

Καλημερα κορίτσι μου! Μη προδικάζεις το αποτέλεσμα χωρίς ακόμη να ξερεις τι γινετε! Ευχομαιιιι όλα να είναι μια χαρααα και να συνεχίσετε τις προσπάθειες χωρίς κάποιο εμπόδιο🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η marinamanoulitsa είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου!!!

Σήμερα πολύ όμορφη μέρα για εμάς🩵 σαν σήμερα πριν από 9 χρόνια έγινα για δεύτερη φορά μαμά!!! 9 ετών το μικρό μου παλικάρι!!!♥️♥️♥️ Εύχομαι μέσα από την καρδιά μου όλες να νιώσετε το μεγαλείο της μητρότητας♥️ 

Μακάρι να με ευλογήσει ο Θεός να γίνω και για τρίτη φορά μαμά 😁🤰🏼

Καλημερα κορίτσι μου❤️ να χαιρεσαι τα παιδάκια σου και εύχομαι αυτόν τον μηνα να έρθει και το τρίτο σας🥰❤️🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ κορίτσια έκανα ωορηξια δεν είχα το πρωί.αλλα έχω αυτή τη βλεννα που βγάζουμε...δε ξέρω τι να πω.... αλλά ναι δε πρέπει να μας γίνεται εμμονή!!! Οι μαμάδες δηλαδή και οι γιαγιάδες μας γιατί δεν τα είχαν αυτά κι απλά έπιαναν παιδιά αβέρτα? Εμείς νομίζω σκεφτόμαστε πολύ...αυτό μας τρώει.... δηλαδή 8 ηωρα έκανα κ λέω θα δω χαμόγελο τίποτα.που υποτίθεται σήμερα έχω ωορηξια.και τώρα σκουπιστηκα κ έχω το διάφανο πικτο σαν ασπράδι αυγού...κάθε 2 ώρες πρέπει δηλαδή να κάνεις τεστ? Καήκαμε!!! 🤣🤣🤣 επίσης βγήκαν τα αποτελέσματα για να δει η γιατρός αν υπάρχει υποψία θρομβοφυλλιας εμένα... τα στέλνω. Δε εχω ιδεα... τι ειναι το ινωδογονο?940107335_Screenshot_20240110_104027_Microsoft365(Office).thumb.jpg.f3a92df3b66622dd73711e5628b77e78.jpg

Screenshot_20240110_103908_Microsoft 365 (Office).jpg

Screenshot_20240110_104404_Microsoft 365 (Office).jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η Mpourmpoulo είπε:

Καλημερα κορίτσι μου συμφωνώ και εγώ με το @ditaki! Αν σε τρώει όμως να παρεις τηλ τον γιατρό σου και μα του πεις να κάνετε έναν υπερυχο! Ξερω ότι δεν θέλεις να του το πεις γιατί νοιωθεις ότι τον ζαλίζεις και ότι είσαι υπερβολική αλλά δεν είναι έτσι και είμαι σιγουρη ότι μπορεί να σε καταλαβει! Έτσι νοιωθω και εγώ ότι τον ζαλίζω αν τον ενοχλώ ! Φαντάσου προχθές του είπα να μου δώσει οδηγίες και να μου γράψει σε ένα χαρτι για το ποιες ενέσεις πρέπει να παρω τον επόμενο μηνα αν δεν μείνω έγκυος αυτόν καη του είπα ακριβώς την φράση γράψτε τα μου τώρα για να μη σας ενοχλώ συνέχεια και σας ζαλιζω! Η απάντηση του ήταν ότι δεν τον ενοχλώ καθόλου και να του στείλω αν το τεστ είναι αρνητικο για να μου στείλει οδηγίες και τις ενέσεις! Είμαι σιγουρη ότι αγχώνεσαι και σε τρώει μέσα σου όποτε παρτον και κλείσε ένα ραντεβού για να σου φύγει το άγχος!

Καλημέρα κοριτσι Μ! Τον πήρα του είπα οτι έχω άγχος με τον βήχα λίγο μήπως και κάνω κακό στο έμβρυο, μου είπε οτι δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση και μου έδωσε νέα φάρμακα για το μπούκωμα και τον βήχα. Δεν νιώθω οτι τον ζαλίζω το έχουμε συζητήσει από τον πρώτο υπέρηχο αυτό το θέμα και γενικά με ρωτάει πάντα πότε θέλω να βάλουμε το επόμενο ραντεβού γιατί ξέρει το θέμα με το άγχος , δεν έχω τέτοιο παράπονο. Απλά προσπαθώ με τον τρόπο μου να αποβάλλω όλο αυτό. Με το να πηγαίνω κάθε τρείς και λίγο νμζω θα μου μείνει συνήθειο 😁 γιατί το κάνω συχνά είναι η αλήθεια. Θα αντέξω μέχρι την αυχενική 🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η marw90 είπε:

Εγώ κορίτσια έκανα ωορηξια δεν είχα το πρωί.αλλα έχω αυτή τη βλεννα που βγάζουμε...δε ξέρω τι να πω.... αλλά ναι δε πρέπει να μας γίνεται εμμονή!!! Οι μαμάδες δηλαδή και οι γιαγιάδες μας γιατί δεν τα είχαν αυτά κι απλά έπιαναν παιδιά αβέρτα? Εμείς νομίζω σκεφτόμαστε πολύ...αυτό μας τρώει.... δηλαδή 8 ηωρα έκανα κ λέω θα δω χαμόγελο τίποτα.που υποτίθεται σήμερα έχω ωορηξια.και τώρα σκουπιστηκα κ έχω το διάφανο πικτο σαν ασπράδι αυγού...κάθε 2 ώρες πρέπει δηλαδή να κάνεις τεστ? Καήκαμε!!! 🤣🤣🤣 επίσης βγήκαν τα αποτελέσματα για να δει η γιατρός αν υπάρχει υποψία θρομβοφυλλιας εμένα... τα στέλνω. Δε εχω ιδεα... τι ειναι το ινωδογονο?940107335_Screenshot_20240110_104027_Microsoft365(Office).thumb.jpg.f3a92df3b66622dd73711e5628b77e78.jpg

Screenshot_20240110_103908_Microsoft 365 (Office).jpg

Screenshot_20240110_104404_Microsoft 365 (Office).jpg

Καλημερα,

 

Να συνεχισεις να κανεις το τεστ ανα 12 ωρο για 3 μερες. Μπορει να εχεις σημερα υγρα αλλα ωορρηξια το Σαββατο.

Αν δεν σου βγαλει χαμογελο το clearblue μπορει να φταιει το glucophage. Ειναι αξιοπιστο το clearblue. 

Το δινουν σε διαβητη, πολυκυστικες και αντισταση ινσουλινης. Εσυ δεν εχεις αυτα.

Αν δεν σου βγαλει χαμογελο ειναι υποπτο και καλυτερα να βρεις ενα καλο ενδοκρινολογο ή ενα καλο  γυναικολογο να σε συμβουλευσει.

Αλοιμονο εαν σε οποια ειχε 1 βιοχημικη κυηση στο ιστορικο της χωρις αλλα προβληματα, δινανε σε ολες glucophage.

 Για το ινωδογονο καλυτερα να κλεισεις ραντεβου με αιματολογο να σου κανει πληρη ελεγχο θρομβοφιλιας μιας και επιασες και αυτο κεφαλαιο κανοντας εξεταση για ινωδογονο να σε συμβουλευσει. Χωρις αγχος κλεισε ραντεβου σε ενα δημοσιο νοσοκομειο με αιματολογο να σου πει. Ρωτα καλυτερα ποιος ασχολειται με ελεγχο θρομβοφιλιας να πας σε τετοιο γιατρο να σου πει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η marw90 είπε:

Εγώ κορίτσια έκανα ωορηξια δεν είχα το πρωί.αλλα έχω αυτή τη βλεννα που βγάζουμε...δε ξέρω τι να πω.... αλλά ναι δε πρέπει να μας γίνεται εμμονή!!! Οι μαμάδες δηλαδή και οι γιαγιάδες μας γιατί δεν τα είχαν αυτά κι απλά έπιαναν παιδιά αβέρτα? Εμείς νομίζω σκεφτόμαστε πολύ...αυτό μας τρώει.... δηλαδή 8 ηωρα έκανα κ λέω θα δω χαμόγελο τίποτα.που υποτίθεται σήμερα έχω ωορηξια.και τώρα σκουπιστηκα κ έχω το διάφανο πικτο σαν ασπράδι αυγού...κάθε 2 ώρες πρέπει δηλαδή να κάνεις τεστ? Καήκαμε!!! 🤣🤣🤣 επίσης βγήκαν τα αποτελέσματα για να δει η γιατρός αν υπάρχει υποψία θρομβοφυλλιας εμένα... τα στέλνω. Δε εχω ιδεα... τι ειναι το ινωδογονο?940107335_Screenshot_20240110_104027_Microsoft365(Office).thumb.jpg.f3a92df3b66622dd73711e5628b77e78.jpg

Screenshot_20240110_103908_Microsoft 365 (Office).jpg

Screenshot_20240110_104404_Microsoft 365 (Office).jpg

Τη μόνο που ξερω να σου απαντήσω είναι ότι έχεις περάσει κυτταρομεγαλοϊό και αυτό είναι καλό γτ έχεις αντισώματα και σε ενδεχόμενη εγκυμοσυνη δεν θα φοβάσαι να μη κολλήσεις! Τώρα για τις άλλες δεν έχω ιδέα τι είναι! Στείλτε α στον γιατρό σου να δούμε τι θα σου πει! Αφού έχεις υγρα ίσως κανεις αυτές τις μέρες ! Μια φορά την ημέρα κάνε τεστακι την ίδια ωρα ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 58 λεπτά, ο/η marinaP είπε:

Καλημέρα κοριτσι Μ! Τον πήρα του είπα οτι έχω άγχος με τον βήχα λίγο μήπως και κάνω κακό στο έμβρυο, μου είπε οτι δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση και μου έδωσε νέα φάρμακα για το μπούκωμα και τον βήχα. Δεν νιώθω οτι τον ζαλίζω το έχουμε συζητήσει από τον πρώτο υπέρηχο αυτό το θέμα και γενικά με ρωτάει πάντα πότε θέλω να βάλουμε το επόμενο ραντεβού γιατί ξέρει το θέμα με το άγχος , δεν έχω τέτοιο παράπονο. Απλά προσπαθώ με τον τρόπο μου να αποβάλλω όλο αυτό. Με το να πηγαίνω κάθε τρείς και λίγο νμζω θα μου μείνει συνήθειο 😁 γιατί το κάνω συχνά είναι η αλήθεια. Θα αντέξω μέχρι την αυχενική 🙏

Όποτε τώρα προσπάθησε να χαλαρώσει και όλα θα πανε τελεια❤️ αφού σε καθησύχασε και ο γιατρός να μη φοβάσαι κορίτσι μου❤️ περιμενουμε νέα σου από τον αυχενική τώρα💝

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η marw90 είπε:

Εγώ κορίτσια έκανα ωορηξια δεν είχα το πρωί.αλλα έχω αυτή τη βλεννα που βγάζουμε...δε ξέρω τι να πω.... αλλά ναι δε πρέπει να μας γίνεται εμμονή!!! Οι μαμάδες δηλαδή και οι γιαγιάδες μας γιατί δεν τα είχαν αυτά κι απλά έπιαναν παιδιά αβέρτα? Εμείς νομίζω σκεφτόμαστε πολύ...αυτό μας τρώει.... δηλαδή 8 ηωρα έκανα κ λέω θα δω χαμόγελο τίποτα.που υποτίθεται σήμερα έχω ωορηξια.και τώρα σκουπιστηκα κ έχω το διάφανο πικτο σαν ασπράδι αυγού...κάθε 2 ώρες πρέπει δηλαδή να κάνεις τεστ? Καήκαμε!!! 🤣🤣🤣 επίσης βγήκαν τα αποτελέσματα για να δει η γιατρός αν υπάρχει υποψία θρομβοφυλλιας εμένα... τα στέλνω. Δε εχω ιδεα... τι ειναι το ινωδογονο?940107335_Screenshot_20240110_104027_Microsoft365(Office).thumb.jpg.f3a92df3b66622dd73711e5628b77e78.jpg

Screenshot_20240110_103908_Microsoft 365 (Office).jpg

Screenshot_20240110_104404_Microsoft 365 (Office).jpg

Επίσης αυτή τη διαφανή βλέννη την είχα εγώ το πρωί ! Ίσως σήμερα να κάνω ωορρηξια! Εσυ καλου κακου κάνε επαφουλες ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η marw90 είπε:

Εγώ κορίτσια έκανα ωορηξια δεν είχα το πρωί.αλλα έχω αυτή τη βλεννα που βγάζουμε...δε ξέρω τι να πω.... αλλά ναι δε πρέπει να μας γίνεται εμμονή!!! Οι μαμάδες δηλαδή και οι γιαγιάδες μας γιατί δεν τα είχαν αυτά κι απλά έπιαναν παιδιά αβέρτα? Εμείς νομίζω σκεφτόμαστε πολύ...αυτό μας τρώει.... δηλαδή 8 ηωρα έκανα κ λέω θα δω χαμόγελο τίποτα.που υποτίθεται σήμερα έχω ωορηξια.και τώρα σκουπιστηκα κ έχω το διάφανο πικτο σαν ασπράδι αυγού...κάθε 2 ώρες πρέπει δηλαδή να κάνεις τεστ? Καήκαμε!!! 🤣🤣🤣 επίσης βγήκαν τα αποτελέσματα για να δει η γιατρός αν υπάρχει υποψία θρομβοφυλλιας εμένα... τα στέλνω. Δε εχω ιδεα... τι ειναι το ινωδογονο?940107335_Screenshot_20240110_104027_Microsoft365(Office).thumb.jpg.f3a92df3b66622dd73711e5628b77e78.jpg

Screenshot_20240110_103908_Microsoft 365 (Office).jpg

Screenshot_20240110_104404_Microsoft 365 (Office).jpg

Κορίτσι μου η εφαρμογή δεν θα σου πει πότε θα κάνεις ωορρηξία δεν είναι αξιόπιστη μέθοδος!! Μόνο τα τεστ ωορρηξίας και ο υπέροχος λένε ποτέ έχεις ωορρηξία! Συνέχισε τα τεστακια και θα την βρεις!! Από ότι διάβασα την περίπτωση σου δεν έχεις κάποιο ορμονικό θέμα οπότε είσαι μια χαρά! Και εγώ παραξενεύτηκα με το χάπι που σου έδωσε η γιατρός σου! Είναι ένα χάπι το οποίο έχει προκαλέσει παρενέργειες σε κορίτσια εδώ στο φόρουμ και το δίνουν για συγκεκριμένο σκοπό! Για να να κάνεις καλύτερη ωορρηξία έπρεπε να σου δώσει βιταμίνες συμπληρώματα διατροφής! Εγώ έχω σύνδρομο πολυκυστικων και η γιατρός μου δεν μου έδωσε το συγκεκριμένο χάπι και προτίμησε τις βιταμίνες και ας αργεί η δράση τους!! Καλό είναι να την ρωτήσεις ξανά ποιος είναι ο σκοπός να σου δώσει το glucophage 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@marw90 το εκανες το πρωι? Συνηθως τα τεστ ωορηξιας στις οδηγίες λενε να γινονται απογευματινες ωρες. Κανε ενα κ τ απογευμα γυρω στις 8.

@marinamanoulitsa να το χαιρεσαι το παιδάκι σου! Πολύχρονος! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η marinamanoulitsa είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου!!!

Σήμερα πολύ όμορφη μέρα για εμάς🩵 σαν σήμερα πριν από 9 χρόνια έγινα για δεύτερη φορά μαμά!!! 9 ετών το μικρό μου παλικάρι!!!♥️♥️♥️ Εύχομαι μέσα από την καρδιά μου όλες να νιώσετε το μεγαλείο της μητρότητας♥️ 

Μακάρι να με ευλογήσει ο Θεός να γίνω και για τρίτη φορά μαμά 😁🤰🏼

Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου κορίτσι μου, χρόνια πολλά και στον μικρό σου 😁 Μακάρι να έρθει και το 3ο που τόσο πολύ επιθυμείτε 🤞

στις πριν 2 ώρες, ο/η marw90 είπε:

Εγώ κορίτσια έκανα ωορηξια δεν είχα το πρωί.αλλα έχω αυτή τη βλεννα που βγάζουμε...δε ξέρω τι να πω.... αλλά ναι δε πρέπει να μας γίνεται εμμονή!!! Οι μαμάδες δηλαδή και οι γιαγιάδες μας γιατί δεν τα είχαν αυτά κι απλά έπιαναν παιδιά αβέρτα? Εμείς νομίζω σκεφτόμαστε πολύ...αυτό μας τρώει.... δηλαδή 8 ηωρα έκανα κ λέω θα δω χαμόγελο τίποτα.που υποτίθεται σήμερα έχω ωορηξια.και τώρα σκουπιστηκα κ έχω το διάφανο πικτο σαν ασπράδι αυγού...κάθε 2 ώρες πρέπει δηλαδή να κάνεις τεστ? Καήκαμε!!! 🤣🤣🤣 επίσης βγήκαν τα αποτελέσματα για να δει η γιατρός αν υπάρχει υποψία θρομβοφυλλιας εμένα... τα στέλνω. Δε εχω ιδεα... τι ειναι το ινωδογονο?940107335_Screenshot_20240110_104027_Microsoft365(Office).thumb.jpg.f3a92df3b66622dd73711e5628b77e78.jpg

Screenshot_20240110_103908_Microsoft 365 (Office).jpg

Screenshot_20240110_104404_Microsoft 365 (Office).jpg

Καλημέρα κορίτσι! Στα δικά μου τεστ ωορρηξίας αναγράφεται ότι πρέπει να γίνονται μετά το μεσημέρι και μέχρι της 8μμ, διότι η LH ορμόνη την οποία μετρά αυτό το τεστ βρίσκεται σε υψηλότερη συγκέντρωση μεσημεριανές/απογευματινές ώρες. Δεν είναι σαν το τεστ εγκυμοσύνης που πρέπει να γίνεται με τα πρώτα πρωινά ούρα. Άλλη ορμόνη βρίσκει το ένα κι άλλη το άλλο. Πιστεύω θα ήταν καλύτερο να τα κάνεις μετά τις 12μμ, αποφεύγοντας τα υγρά πριν όσο περισσότερο μπορείς. Εγώ έχω υπενθύμιση στο κινητό και τα κάνω στη 1μμ όταν δουλεύω απ το σπίτι γιατί ούτως ή άλλως δε πίνω καφέ το πρωί, κι όταν είμαι γραφείο τα κάνω 7μμ που θα χω έρθει πίσω. Το κάνω έτσι γιατί 1ον είναι δύσκολο να κάνεις τεστ στο γραφείο 😅 και 2ον γιατί μεταξύ 4-7μμ δεν πίνω κάτι ούτως ή αλλώς ενώ με το μεσημεριανό το θες το νεράκι σου.

Πάντως έχεις δίκιο ότι τα ψάχνουμε σίγουρα πιο πολύ απ τις γιαγιάδες μας, αλλά επιπλέον η ζωή ήταν πολύ διαφορετική από το τότε, οπότε μη σε αγχώνει αυτό και συγκρίνεσαι - η δική μας γενιά καλώς ή κακώς έχει πιο καθιστική και αγχωτική ζωή και επιπλέον είμαστε εκτεθειμένοι σε περισσότερα χημικά και τοξικές ουσίες απ' ό,τι παλιά.

Για τις εξετάσεις σου, να μας πεις σε παρακαλώ τι θα πει ο γιατρός γιατί κι εμένα μου βαλε για θρομβωση αυτή το ινωδογόνο, aPTT, I.N.R. αλλά εγώ πρέπει να περιμένω μέχρι τον επόμενο κύκλο οπότε θα μ ενδιέφερε να δω και τη δική σου εμπειρία :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η annitakianna είπε:

Κορίτσι μου η εφαρμογή δεν θα σου πει πότε θα κάνεις ωορρηξία δεν είναι αξιόπιστη μέθοδος!! Μόνο τα τεστ ωορρηξίας και ο υπέροχος λένε ποτέ έχεις ωορρηξία! Συνέχισε τα τεστακια και θα την βρεις!! Από ότι διάβασα την περίπτωση σου δεν έχεις κάποιο ορμονικό θέμα οπότε είσαι μια χαρά! Και εγώ παραξενεύτηκα με το χάπι που σου έδωσε η γιατρός σου! Είναι ένα χάπι το οποίο έχει προκαλέσει παρενέργειες σε κορίτσια εδώ στο φόρουμ και το δίνουν για συγκεκριμένο σκοπό! Για να να κάνεις καλύτερη ωορρηξία έπρεπε να σου δώσει βιταμίνες συμπληρώματα διατροφής! Εγώ έχω σύνδρομο πολυκυστικων και η γιατρός μου δεν μου έδωσε το συγκεκριμένο χάπι και προτίμησε τις βιταμίνες και ας αργεί η δράση τους!! Καλό είναι να την ρωτήσεις ξανά ποιος είναι ο σκοπός να σου δώσει το glucophage 

Όχι γιατί της το είπα μια μέρα κι θύμωσε... επίσης οπότε οι εφαρμογες έλεγαν ότι 12 του μηνα έχεις έπεφταν μέσα ρε φιλε.... τότε όντως είχα βλεννα κτλ...κι για σήμερα έλεγε κι σήμερα την είδα χαχα

Τι να σας πω!!! Εγώ έχω 30 μέρες κύκλο...4 μέρες περιοδο.στανταρ .οπότε αρχιζεις και μετράς από την 1η μέρα μέχρι 14η.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η marw90 είπε:

Όχι γιατί της το είπα μια μέρα κι θύμωσε... επίσης οπότε οι εφαρμογες έλεγαν ότι 12 του μηνα έχεις έπεφταν μέσα ρε φιλε.... τότε όντως είχα βλεννα κτλ...κι για σήμερα έλεγε κι σήμερα την είδα χαχα

Τι να σας πω!!! Εγώ έχω 30 μέρες κύκλο...4 μέρες περιοδο.στανταρ .οπότε αρχιζεις και μετράς από την 1η μέρα μέχρι 14η.

 

Αν έχεις σταθερό κύκλο 30 ημέρες την 16η μέρα θεωρητικά κανεις ωορρηξια ! Το ιδανικο είναι να έχεις επαφές 13η μέρα μέχρι 17η ! Σήμερα σε ποια μερα του κύκλου είσαι; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...