Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μετά από αποβολή άλλαξε η περίοδος


Recommended Posts

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Χαρά 3 είπε:

Καλημέρα κορίτσια πως το βλέπετε εσείς? Θετικό η αρνητικό? Πρέπει να είναι ίδιο με την γραμμή ελέγχου σωστά? 

20231220_102729.jpg

Καλό είναι αλλά θέλει ένα τσικ το απόγευμα ή αύριο θα είναι μια χαρά 

Μια μέρα έχεις θετικό ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 152
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Elk είπε:

Καλό είναι αλλά θέλει ένα τσικ το απόγευμα ή αύριο θα είναι μια χαρά 

Μια μέρα έχεις θετικό ; 

Καλημέρα κορίτσι μου.

Περιμένω να μου πεις χοριακή έτσι?😍

Σήμερα είναι πιο έντονο από χθες. Θα ξανά κάνω ένα πριν πάω για δουλειά να δω πως θα είναι...

Χθες είχαμε αγάπες πάντως 🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Χαρά 3 είπε:

Καλημέρα κορίτσια πως το βλέπετε εσείς? Θετικό η αρνητικό? Πρέπει να είναι ίδιο με την γραμμή ελέγχου σωστά? 

20231220_102729.jpg

Καλημέρα! Αν καταλαβαίνω καλά, είναι σχεδόν θετικό! 

Όπως και να χει αν το πάτε για ελεύθερες επαφές, νομίζω μπορείς να ξεκινήσεις από σήμερα και για τις επόμενες 3-4 μέρες.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 19/12/2023 at 9:24 ΠΜ, ο/η mariza85 είπε:

Καλημερα !

Να χαιρεσαι το κοριτσακι σου!

Σιγουρα καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη εμενα εκτινασσοταν γρηγορα στο 8. Το 4 σιγουρα ειναι καλυτερο. Αλλα εχει και σημασια ποτε ειναι 4 αλλιως ειναι να ειναι στο 1ο τριμηνο και αλλιως στο 2ο τριμηνο. Στο 1ο μου εχει πει η ενδοκρινολογος οτι σχετιζεται με αποβολες. Στα επομενα τριμηνα αν δεν διορθωθει συντομα ζοριζει την φυσιολογικη αναπτυξη του εμβρυου.

Ολα θα πανε καλα!

Χαρουμενα Χριστουγεννα σε ολα τα κοριτσια!

 

Καλημέρα μακάρι να πάνε όλα καλά. Καλά Χριστούγεννα με υγεία και όμορφες στιγμές σε όλες μας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Naty_ είπε:

Καλημέρα! Αν καταλαβαίνω καλά, είναι σχεδόν θετικό! 

Όπως και να χει αν το πάτε για ελεύθερες επαφές, νομίζω μπορείς να ξεκινήσεις από σήμερα και για τις επόμενες 3-4 μέρες.

 

Καλημέρα... εργασία και χαρά λοιπόν 🤣🥰 μακάρι να περάσουμε το τεστ με άριστα ένα νινακι ☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Χαρά 3 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου.

Περιμένω να μου πεις χοριακή έτσι?😍

Σήμερα είναι πιο έντονο από χθες. Θα ξανά κάνω ένα πριν πάω για δουλειά να δω πως θα είναι...

Χθες είχαμε αγάπες πάντως 🤣

Ωραία καλα εκανες να εχεις επαφες αυτες τις μετες όσο μποριες εγω κάνω 5 μερες συνεχόμενα για να είμαι σίγουρη 😊

Την έκανα την χοριακη ηθελα ένα μεγαλύτερο νούμερο να πω την αλήθεια αλλά όλοι μου είπαν πως είναι καλή 🤷‍♀️

η πρώτη ήταν 213 της Δευτέρας 

 

IMG_6111.jpeg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Ωραία καλα εκανες να εχεις επαφες αυτες τις μετες όσο μποριες εγω κάνω 5 μερες συνεχόμενα για να είμαι σίγουρη 😊

Την έκανα την χοριακη ηθελα ένα μεγαλύτερο νούμερο να πω την αλήθεια αλλά όλοι μου είπαν πως είναι καλή 🤷‍♀️

η πρώτη ήταν 213 της Δευτέρας 

 

IMG_6111.jpeg

Να σου πω και εγώ πιστεύω ότι είναι τέλεια, να μην σε αγχώνει καθόλου. Καταλαβαίνω όμως  το άγχος σου και είναι λογικό. Μίλα με γιατρό και θα δεις θα σου πει ότι είναι μια χαρά,είμαι σίγουρη γιαυτό. Μίλησε του για να σου πει πότε να πας να σε δει,

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Χαρά 3 είπε:

Να σου πω και εγώ πιστεύω ότι είναι τέλεια, να μην σε αγχώνει καθόλου. Καταλαβαίνω όμως  το άγχος σου και είναι λογικό. Μίλα με γιατρό και θα δεις θα σου πει ότι είναι μια χαρά,είμαι σίγουρη γιαυτό. Μίλησε του για να σου πει πότε να πας να σε δει,

Καλημέρα τι κανείς ; Έκανες αλλο τεστ ωορρηξιας ; 

 αναγκάστηκα πήρα τηλ τον παλιό μου γιατρό είχα πει δεν θα ξανά πάω αλλά τέτοιες μερες δεν μπορω να βρω γιατρό κλείνουν και για τις γιορτες ο ενας που μίλησα ανοίγει αρχες Γενάρη ασε που δεν ξέρουν και το ιστορικό μου ούτε φάρμακα δεν θα μπορούσαν να μου γράψουν χωρίς να με δουν από κοντά 

μου έδωσε προγεστερονη για ενίσχυση μήπως μπορέσει να βοηθήσει έστω και λίγο και μου ειπε να πάω αύριο να με δει τώρα βέβαια δεν νομίζω ότι μπορεί να δει και κάτι είναι νωρίς αλλά θα πάω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα @Elk το πρώτο το έκανα όταν ήρθα σπίτι και το από κάτω πριν λίγο

Δύσκολη μέρα σήμερα πολύ τρέξιμο στην δουλειά λόγω εορτών 😮💨 

Τώρα έβαλα λίγο κρασάκι να πιω να χαλαρώσω 😌

20231221_214408.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Elk είπε:

Καλημέρα τι κανείς ; Έκανες αλλο τεστ ωορρηξιας ; 

 αναγκάστηκα πήρα τηλ τον παλιό μου γιατρό είχα πει δεν θα ξανά πάω αλλά τέτοιες μερες δεν μπορω να βρω γιατρό κλείνουν και για τις γιορτες ο ενας που μίλησα ανοίγει αρχες Γενάρη ασε που δεν ξέρουν και το ιστορικό μου ούτε φάρμακα δεν θα μπορούσαν να μου γράψουν χωρίς να με δουν από κοντά 

μου έδωσε προγεστερονη για ενίσχυση μήπως μπορέσει να βοηθήσει έστω και λίγο και μου ειπε να πάω αύριο να με δει τώρα βέβαια δεν νομίζω ότι μπορεί να δει και κάτι είναι νωρίς αλλά θα πάω 

Είναι λίγο περίεργες οι μέρες αυτές. Για μένα πήγαινε στον γιατρό σου τώρα και από την καινούργια χρονιά πας σε κάποιον άλλον. Γιατί θες να τον αλλάξεις? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Χαρά 3 είπε:

Καλησπερα @Elk το πρώτο το έκανα όταν ήρθα σπίτι και το από κάτω πριν λίγο

Δύσκολη μέρα σήμερα πολύ τρέξιμο στην δουλειά λόγω εορτών 😮💨 

Τώρα έβαλα λίγο κρασάκι να πιω να χαλαρώσω 😌

20231221_214408.jpg

Βουρ επαφες τώρα σήμερα αύριο μεθαύριο και συνέχισε τα τεστ για δυο μέρες ακόμα να δεις πως θα είναι Ρα τεστ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Χαρά 3 είπε:

Είναι λίγο περίεργες οι μέρες αυτές. Για μένα πήγαινε στον γιατρό σου τώρα και από την καινούργια χρονιά πας σε κάποιον άλλον. Γιατί θες να τον αλλάξεις? 

Γιατί όταν τον ρωταω κάτι οι απαντήσεις του δεν με καλύπτουν πολλές φορές πχ το βασικό που ρώτησα αν για την παλινδρόμηση μπορεί να φταίει η προλακτινη μου που ήταν ανεβασμένη λόγο του θηλασμού.. μου είπε εεε ΜΠΟΡΕΙ να επηρεάζει μέχρι να ακούσουμε καρδιά… το μπορεί το ξέρω και εγω που δεν είμαι γιατρός ! Περίμενα μου πει κάτι παρά πάνω.. 
Τον άλλο γιατρό που ρώτησα που μου έκανε την αποξεση, μου είπε αν έφταιγε η προλακτινη θα είχες αιμορραγία και συσπάσεις την μήτρας να το πετάξει το σώμα σου η παλινδρόμηση είναι αλλο πράγμα..συνήθως οφείλετε σε καποιο χρωμόσωμα..  όλο αυτό που με είπε μου φάνηκε λογικό το τεκμηρίωσε ένιωσα ότι ξέρει τι λέει.. με τον γιατρό μου αυτό δεν το ένιωσα ποτε..

και το τελευταίο είναι επειδή έγω εχω μεγαλους κύκλους η σύλληψη είναι καθυστερημένη είμαι μια βδομαδα πίσω στις μετρήσεις αφού έχω κύκλο μέσο ορο 36 μερες( μπορεί και παρά πάνω)

 εεε μόνιμος έλεγε στην κόρη οτι είναι μικρη και μπορεί να γίνει και 2500 -2700 κιλά και είναι μικρό.. και γέννησα 40 εβδομάδων  ένα κοριτσάκι 3280 εεε δεν το λες μικρό τώρα αυτό .. δηλαδή ντε και καλε έπρεπε να συλλάβω 14 μέρα; Δεν τον είχε ξανά τύχη δηλαδή αυτό είμαι με Πολυκυστηκες δεν έχω ποτε την ίδια μερα ωορρηξία και πάντα αργω να κάνω τώρα είχα θετικό τεστ ωορρηξίας 22 ημέρα του κύκλου είμαι 9 μερες πίσω πάλι τα ίδια θα έχω ; Ούτε αυτό του εχει ξανά τυχει ; Δηλαδή όλες 14 μέρα  κάνουν ωορρηξία ; Αφού σκέφτηκα να πω ψέμματα για το ποτε είχα τελευταία περίοδο αντί για 11/11 να πω 20/11 να τελειώνουμε 

Συγγνώμη για το κατεβατό 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Elk είπε:

Γιατί όταν τον ρωταω κάτι οι απαντήσεις του δεν με καλύπτουν πολλές φορές πχ το βασικό που ρώτησα αν για την παλινδρόμηση μπορεί να φταίει η προλακτινη μου που ήταν ανεβασμένη λόγο του θηλασμού.. μου είπε εεε ΜΠΟΡΕΙ να επηρεάζει μέχρι να ακούσουμε καρδιά… το μπορεί το ξέρω και εγω που δεν είμαι γιατρός ! Περίμενα μου πει κάτι παρά πάνω.. 
Τον άλλο γιατρό που ρώτησα που μου έκανε την αποξεση, μου είπε αν έφταιγε η προλακτινη θα είχες αιμορραγία και συσπάσεις την μήτρας να το πετάξει το σώμα σου η παλινδρόμηση είναι αλλο πράγμα..συνήθως οφείλετε σε καποιο χρωμόσωμα..  όλο αυτό που με είπε μου φάνηκε λογικό το τεκμηρίωσε ένιωσα ότι ξέρει τι λέει.. με τον γιατρό μου αυτό δεν το ένιωσα ποτε..

και το τελευταίο είναι επειδή έγω εχω μεγαλους κύκλους η σύλληψη είναι καθυστερημένη είμαι μια βδομαδα πίσω στις μετρήσεις αφού έχω κύκλο μέσο ορο 36 μερες( μπορεί και παρά πάνω)

 εεε μόνιμος έλεγε στην κόρη οτι είναι μικρη και μπορεί να γίνει και 2500 -2700 κιλά και είναι μικρό.. και γέννησα 40 εβδομάδων  ένα κοριτσάκι 3280 εεε δεν το λες μικρό τώρα αυτό .. δηλαδή ντε και καλε έπρεπε να συλλάβω 14 μέρα; Δεν τον είχε ξανά τύχη δηλαδή αυτό είμαι με Πολυκυστηκες δεν έχω ποτε την ίδια μερα ωορρηξία και πάντα αργω να κάνω τώρα είχα θετικό τεστ ωορρηξίας 22 ημέρα του κύκλου είμαι 9 μερες πίσω πάλι τα ίδια θα έχω ; Ούτε αυτό του εχει ξανά τυχει ; Δηλαδή όλες 14 μέρα  κάνουν ωορρηξία ; Αφού σκέφτηκα να πω ψέμματα για το ποτε είχα τελευταία περίοδο αντί για 11/11 να πω 20/11 να τελειώνουμε 

Συγγνώμη για το κατεβατό 😅

Αφού δεν σε καλύπτει εννοείται τον αλλάζεις.  Τι να πω ρε κορίτσι μου νομίζουν ότι τα ξέρεις? Νομίζουν ότι θα διαβάσεις από το ίντερνετ για να ενημερωθείς?  Αν δεν μπορεί να σου εξηγήσει δυο πράγματα γιατί βαριέται ή δεν ξέρω με πια δικαιολογία δεν μπορεί να εξηγήσει αυτά τα δυο πράγματα,τότε αυτός θα χάσει. 

Κάνε υπομονή να περάσουν αυτές οι μέρες 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Χαρά 3 είπε:

Αφού δεν σε καλύπτει εννοείται τον αλλάζεις.  Τι να πω ρε κορίτσι μου νομίζουν ότι τα ξέρεις? Νομίζουν ότι θα διαβάσεις από το ίντερνετ για να ενημερωθείς?  Αν δεν μπορεί να σου εξηγήσει δυο πράγματα γιατί βαριέται ή δεν ξέρω με πια δικαιολογία δεν μπορεί να εξηγήσει αυτά τα δυο πράγματα,τότε αυτός θα χάσει. 

Κάνε υπομονή να περάσουν αυτές οι μέρες 

Πιστεύω δεν ξέρει να μου απαντήσει ή επειδή είναι ευθυνόφοβος φοβάται μην πει κάτι και πέσει έξω και γυρίσω μετά να του λέω μα εσύ είπες αλλά και τελικά έγιναν αλλά ..  τέλος πάντων..

σήμερα πήγα με είδε ειδαμε έναν πολύ μικρό σακο εντάξει λογικό είναι νωρίς ακόμα (4 εβδομάδες & 4 μερες ) με είπε σε μια βδομαδα να πάω να με ξανά δει.. με βάση την στατιστική μου λέει πως είναι με το μερος μας στο να πάει καλά αυτήν η εγκυμοσύνη..  η χοριακη είναι καλή παίρνω και τα χάπια και βλέπουμε.. 😊🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Elk είπε:

Πιστεύω δεν ξέρει να μου απαντήσει ή επειδή είναι ευθυνόφοβος φοβάται μην πει κάτι και πέσει έξω και γυρίσω μετά να του λέω μα εσύ είπες αλλά και τελικά έγιναν αλλά ..  τέλος πάντων..

σήμερα πήγα με είδε ειδαμε έναν πολύ μικρό σακο εντάξει λογικό είναι νωρίς ακόμα (4 εβδομάδες & 4 μερες ) με είπε σε μια βδομαδα να πάω να με ξανά δει.. με βάση την στατιστική μου λέει πως είναι με το μερος μας στο να πάει καλά αυτήν η εγκυμοσύνη..  η χοριακη είναι καλή παίρνω και τα χάπια και βλέπουμε.. 😊🙏

Μπράβο κορίτσι μου.

Όλα θα πάνε καλά 🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια! Καλά Χριστούγεννα με υγεία και αγάπη! Ελπίζω να περνάτε όμορφες στιγμές με τους αγαπημένους σας ❤️

@Elkπώς είσαι; έχεις συμπτώματα; πότε θα ξαναπάς στο γιατρό; 

Να σας ρωτήσω και κάτι άλλο. Ανακοινώσατε την προηγούμενη αποβολή σας σε αρκετούς ανθρώπους; 

Προσωπικά είχα πει για την εγκυμοσύνη μου στις πιο έμπιστες φίλες και σε γονείς κυρίως. Οπότε και όταν ήρθε η αποβολή το είπαμε σε εκείνους. Δεν μου βγαίνει να το πω σε ΄όλες τις φίλες που δεν γνώριζαν για την εγκυμοσύνη (εννοώ πχ και φίλες χρόνων που όμως πλέον δεν νιώθω τόσο κοντά μου), ίσως γιατί πολύ επιλεκτικά εμπιστεύομαι πλέον συγκεκριμένους ανθρώπους και νιώθω ότι έχουν κάτι να μου πουν ΄ώστε να στηρίξουν, ή δεν θα το κουτσομπολέψουν αλλού. Εσείς πώς το διαχειριστήκατε; 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Naty_ είπε:

Γεια σας κορίτσια! Καλά Χριστούγεννα με υγεία και αγάπη! Ελπίζω να περνάτε όμορφες στιγμές με τους αγαπημένους σας ❤️

@Elkπώς είσαι; έχεις συμπτώματα; πότε θα ξαναπάς στο γιατρό; 

Να σας ρωτήσω και κάτι άλλο. Ανακοινώσατε την προηγούμενη αποβολή σας σε αρκετούς ανθρώπους; 

Προσωπικά είχα πει για την εγκυμοσύνη μου στις πιο έμπιστες φίλες και σε γονείς κυρίως. Οπότε και όταν ήρθε η αποβολή το είπαμε σε εκείνους. Δεν μου βγαίνει να το πω σε ΄όλες τις φίλες που δεν γνώριζαν για την εγκυμοσύνη (εννοώ πχ και φίλες χρόνων που όμως πλέον δεν νιώθω τόσο κοντά μου), ίσως γιατί πολύ επιλεκτικά εμπιστεύομαι πλέον συγκεκριμένους ανθρώπους και νιώθω ότι έχουν κάτι να μου πουν ΄ώστε να στηρίξουν, ή δεν θα το κουτσομπολέψουν αλλού. Εσείς πώς το διαχειριστήκατε; 

 

Καλησπέρα δεν έχω πολλά συμπτώματα ακόμα σήμερα πχ με έπιασε ναυτία για λίγο, λαχανιάζω πιο εύκολα,ένα βαρος στην κοιλιά νιωθω και λίγο ότι κρυώνω αυτά σε γενικές γραμμές τώρα είμαι 5 εβδομάδων όποτε ίσως και λίγο νωρίς ακόμα για να έχω πολλά συμπτώματα την Παρασκευή έχω πάλι ραντεβού λογικά θα δούμε λεκιθικο 

τωρα για την αποβολή που λες εγω είχα πει στους γονεις μου ότι ήμουν εγκυος

σε φίλες μου όχι ( εκτός από εσας εδώ  που μιλάμε και μια ομαδούλα στο fb που μιλάω με κοπέλες που γνώρισα εδώ στο φόρουμ ) 

μετά που το εχασα το ειπα εννοεται στους γονεις που ήξεραν για την εγκυμοσύνη και σε φίλες μου που τις ειπα  ότι ήμουν εγκυος και το εχασα.. έτσι και αλλιώς 2 στις 4 φίλες είχαν και εκείνες παλινδρομήσεις όποτε το πέρασαν και εκείνες.. 

Μην το πολύ σκέφτεσαι όπως σου βγει δεν είναι ανάγκη να το λες αν δεν νιώθεις άνετα και δεν υπάρχει λόγος για εμένα να το συζητάς με άτομα που είναι απλά γνωστοί σου.. δεν είναι κάτι κακο σε όλους μπορεί να συμβεί αν σε κάνει να νιωθεις καλά με το να το βγαζεις από μέσα σου πες το δεν πρέπει να θεωρείτε ταμπού μια αποβολή

εμένα παράδειγμα ξέρω πως μερικά άτομα εδώ στο χωριό παίζει να το έχουν μαθει δεν με νοιάζει αν έχει μαθευτεί,  ξέρω ότι μπορεί να το γνωρίζουν κάποιοι γνωστοί που κανουμε λίγο παρέα εεε δεν θα κάτσω τώρα  ομως να το συζητάω δεν νιωθω άνετα ήταν μια άσχημη στιγμή που θέλω να την αφήσω πίσω τώρα κοιτάω μπροστά 

τωρα όμως σε αυτήν την εγκυμοσύνη δεν το έχουν πει σε κανέναν ούτε οι γονεις μου το γνωρίζουν φοβαμαι να το πω 😕

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 55 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Καλησπέρα δεν έχω πολλά συμπτώματα ακόμα σήμερα πχ με έπιασε ναυτία για λίγο, λαχανιάζω πιο εύκολα,ένα βαρος στην κοιλιά νιωθω και λίγο ότι κρυώνω αυτά σε γενικές γραμμές τώρα είμαι 5 εβδομάδων όποτε ίσως και λίγο νωρίς ακόμα για να έχω πολλά συμπτώματα την Παρασκευή έχω πάλι ραντεβού λογικά θα δούμε λεκιθικο 

τωρα για την αποβολή που λες εγω είχα πει στους γονεις μου ότι ήμουν εγκυος

σε φίλες μου όχι ( εκτός από εσας εδώ  που μιλάμε και μια ομαδούλα στο fb που μιλάω με κοπέλες που γνώρισα εδώ στο φόρουμ ) 

μετά που το εχασα το ειπα εννοεται στους γονεις που ήξεραν για την εγκυμοσύνη και σε φίλες μου που τις ειπα  ότι ήμουν εγκυος και το εχασα.. έτσι και αλλιώς 2 στις 4 φίλες είχαν και εκείνες παλινδρομήσεις όποτε το πέρασαν και εκείνες.. 

Μην το πολύ σκέφτεσαι όπως σου βγει δεν είναι ανάγκη να το λες αν δεν νιώθεις άνετα και δεν υπάρχει λόγος για εμένα να το συζητάς με άτομα που είναι απλά γνωστοί σου.. δεν είναι κάτι κακο σε όλους μπορεί να συμβεί αν σε κάνει να νιωθεις καλά με το να το βγαζεις από μέσα σου πες το δεν πρέπει να θεωρείτε ταμπού μια αποβολή

εμένα παράδειγμα ξέρω πως μερικά άτομα εδώ στο χωριό παίζει να το έχουν μαθει δεν με νοιάζει αν έχει μαθευτεί,  ξέρω ότι μπορεί να το γνωρίζουν κάποιοι γνωστοί που κανουμε λίγο παρέα εεε δεν θα κάτσω τώρα  ομως να το συζητάω δεν νιωθω άνετα ήταν μια άσχημη στιγμή που θέλω να την αφήσω πίσω τώρα κοιτάω μπροστά 

τωρα όμως σε αυτήν την εγκυμοσύνη δεν το έχουν πει σε κανέναν ούτε οι γονεις μου το γνωρίζουν φοβαμαι να το πω 😕

Καταλαβαίνω τον φόβο που λες ναι και δεν το θεωρώ παράλογο. Όλα θα πάνε καλά και όποτε νιώσεις έτοιμη μπορείς να το πεις. 

Πέρυσι που είχα την έκτοπη το είχα πει σε κάποιες φίλες και φέτος δεν το είπα σε όλες τους, δεν ξέρω ίσως γιατί δεν θελω να μπω πάλι στη διαδικασία να συζητάω για αυτό. Γενικά μετά από αυτά τα σκηνικά άρχισαν να γίνονται πολλές διεργασίες και μέσα μου και να συνειδητοποιώ ποια άτομα θέλω να έχω όντως δίπλα μου. Όπως και να χει δεν υπάρχει λάθος και σωστό, όλα είναι αποδεκτά σε τέτοιες περιπτώσεις. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κορίτσια!!!  Αχ @Elkτι ωραία θα περιμένουμε πως και πως την επομενη επισκεψη σου, καταλαβαινω πως το αγχος είναι αρκετό αλλά όλα καλά θα πάνε ❣️ 

Όσον αφορά το θέμα της εγκυμοσύνης, εμένα κάπως ειχε αρχίσει να μαθευεται αλλά εν μέρει δε με ενοχλούσε γιατί όλα τα άτομα αυτά θεωρούνταν γνωστά του αγοριού μου (έχει και πολύ μεγάλο σόι) και όλοι ήταν καλοπροαορετοι. Από κάποιους φίλους είχα την αμφιβολία, μια κοπέλα συγκεκριμένα που νομίζω το είχε ανακατέψει πολύ με την έννοια από όταν το έμαθε ρωτούσε συνέχεια σαν να μου έλεγε τι να κάνω πως να το κάνω κλπ κλπ (που εκείνη δεν έχει παιδί και γενικά περίεργη κοπέλα από την αρχή που την γνώρισα αλλα κάπως συμβιβάζομαι και γω διότι στο μέρος εδώ δεν έχω κάνει ακόμα παρεες). Μην τα πολυλογώ, μόλις συνέβη αυτό κατευθείαν ενημερώσαμε τις οικογένειες μας και για τους υπόλοιπους μόνο όταν συναντιομασταν το αναφέραμε κάπως.  Πλέον εγώ το έχω συζητήσει και παραέξω, πχ στο μικροβιολογικο που συνεχίζω να πηγαίνω εκεί και άλλο ένα ζευγάρι φίλοι μας που έχουν ένα παιδάκι είχαν κι εκείνοι μια αποβολη , άλλη μια κοπέλα φίλη μου είχε τρεις, ο ξάδερφος μου κι αυτός άλλη μια , δηλαδή κατάλαβα πως είναι πολυυυυ συχνό αυτό μιλώντας απλά με κάποια κοντινά μου άτομα. Σίγουρα και μετά από αυτό θα είμαι  πιο επιφυλακτική στην επόμενη εγκυμοσύνη. 

Σε γενικές γραμμές εμένα με βοήθησε αρκετά που μπήκα στην διαδικασία να το συζητήσω με λίγα κοντινά μου άτομα και το έβγαλα από μέσα μου. 

Σίγουρα όταν έρθει επόμενη εγκυμοσυνη θα το κρατήσουμε κρυφό λίγο περισσότερο για να νιώθουμε κι εμείς καλά.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Maria98 είπε:

Γειά σας κορίτσια!!!  Αχ @Elkτι ωραία θα περιμένουμε πως και πως την επομενη επισκεψη σου, καταλαβαινω πως το αγχος είναι αρκετό αλλά όλα καλά θα πάνε ❣️ 

Όσον αφορά το θέμα της εγκυμοσύνης, εμένα κάπως ειχε αρχίσει να μαθευεται αλλά εν μέρει δε με ενοχλούσε γιατί όλα τα άτομα αυτά θεωρούνταν γνωστά του αγοριού μου (έχει και πολύ μεγάλο σόι) και όλοι ήταν καλοπροαορετοι. Από κάποιους φίλους είχα την αμφιβολία, μια κοπέλα συγκεκριμένα που νομίζω το είχε ανακατέψει πολύ με την έννοια από όταν το έμαθε ρωτούσε συνέχεια σαν να μου έλεγε τι να κάνω πως να το κάνω κλπ κλπ (που εκείνη δεν έχει παιδί και γενικά περίεργη κοπέλα από την αρχή που την γνώρισα αλλα κάπως συμβιβάζομαι και γω διότι στο μέρος εδώ δεν έχω κάνει ακόμα παρεες). Μην τα πολυλογώ, μόλις συνέβη αυτό κατευθείαν ενημερώσαμε τις οικογένειες μας και για τους υπόλοιπους μόνο όταν συναντιομασταν το αναφέραμε κάπως.  Πλέον εγώ το έχω συζητήσει και παραέξω, πχ στο μικροβιολογικο που συνεχίζω να πηγαίνω εκεί και άλλο ένα ζευγάρι φίλοι μας που έχουν ένα παιδάκι είχαν κι εκείνοι μια αποβολη , άλλη μια κοπέλα φίλη μου είχε τρεις, ο ξάδερφος μου κι αυτός άλλη μια , δηλαδή κατάλαβα πως είναι πολυυυυ συχνό αυτό μιλώντας απλά με κάποια κοντινά μου άτομα. Σίγουρα και μετά από αυτό θα είμαι  πιο επιφυλακτική στην επόμενη εγκυμοσύνη. 

Σε γενικές γραμμές εμένα με βοήθησε αρκετά που μπήκα στην διαδικασία να το συζητήσω με λίγα κοντινά μου άτομα και το έβγαλα από μέσα μου. 

Σίγουρα όταν έρθει επόμενη εγκυμοσυνη θα το κρατήσουμε κρυφό λίγο περισσότερο για να νιώθουμε κι εμείς καλά.  

Και εδώ στο χωριο δεν έχω παρέες ούτε μια φίλη όποτε καταλαβαίνω πως είναι μόνο κάτι γνωστούς του αντρα μου 

οταν το συζητάς θα δεις ποσο συχνό φαινόμενο είναι οι αποβολές απλά εγω το συζητάω μονο με τις φίλες μου… αν πάνε όλα καλά τώρα σε αυτήν την εγκυμοσύνη μπορεί και να το πω αλλά για την ώρα φοβαμαι γιατί είμαι πάλι σε μια περίεργη φάση με τις ορμόνες μου μπορω να κλάψω στο πι και φι αν ανοίξω τέτοια κουβέντα (που γενικα δεν είμαι άνθρωπος που κλαίει εύκολα 😅) αλλά τώρα είμαι σε ευαίσθητη περίοδο που δεν θέλω να ανοίξω τέτοια κουβέντα 

Θα σας στείλω μόλις εγω νέα από τον γιατρό την Παρασκευή ☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φυσικά όταν θα νιώθεις καλά και συ θα το συζητήσεις, εμένα με βοηθάει και το αγόρι μου βέβαια που δείχνει πώς και κείνος το έχει ξεπεράσει, όταν τύχει να το συζητήσουμε δείχνει πολύ καλά και είναι πρόθυμος, θέλει να έρθει μαζί μου και στη γιατρό τώρα που θα πάω την Πέμπτη να με δει.

Να πω πως αύριο θα είναι 20 μερες από την αποξεση και γω νιώθω τώρα πως είμαι στις γόνιμες, έχω λίγα υγρά, λογικά η γιατρός θα το δει ; δε ξερω ... προχθές είχαμε ξανά μια επαφή είχα λίγο ενόχληση μήπως απο τις γόνιμες, χμμμ ούτε και γιαυτό είμαι σιγουρη  😜 μήπως το δημιουργώ από το κεφάλι μου ...θα δείξει έχω και ένα μικρό αγχος μέχρι να μου πει πως όλα είναι καλά στη μήτρα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Naty_ στη δικη μ εμπειρια ξεκαθαρισαν καταστασεις και ανθρωποι. Πολυ ζηλεια γενικα. Σε σημειο να σκεφτομαι οτι με γλωσσοεφαγαν και έπαθα οτι επαθα και εχασα το μωρακι μου. Ηταν η 3η μου εγκυμοσυνη και έκανα διακοπη κυησης στην 11η βδομαδα. Υπήρχε κινδυνος και για τη δικη μ ζωή και γι αυτο πηραμε αυτη την αβάσταχτη ψυχικά αποφαση. 3 μερες μετα π.μιλουσα με φιλη μου κ της ειπα οτι νιωθω κενή και οτι δε νιωθω πως εχω κατι να περιμενω μου λεει ε πως. Εχεις τα γενεθλια της μεγαλης σου. Που τα ειχαμε ηδη προγραμματισει καιρο πριν και θα τα καναμε τ επομενο Σάββατο. Δηλαδή ειναι δυνατον?? Μωρο εχασα οχι παραγγελία απο τ shein. Τι ειμαι 5χρονο για να χαρω με τα γενεθλια κ να τα περιμενω πως και πως?

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Diwni είπε:

@Naty_ στη δικη μ εμπειρια ξεκαθαρισαν καταστασεις και ανθρωποι. Πολυ ζηλεια γενικα. Σε σημειο να σκεφτομαι οτι με γλωσσοεφαγαν και έπαθα οτι επαθα και εχασα το μωρακι μου. Ηταν η 3η μου εγκυμοσυνη και έκανα διακοπη κυησης στην 11η βδομαδα. Υπήρχε κινδυνος και για τη δικη μ ζωή και γι αυτο πηραμε αυτη την αβάσταχτη ψυχικά αποφαση. 3 μερες μετα π.μιλουσα με φιλη μου κ της ειπα οτι νιωθω κενή και οτι δε νιωθω πως εχω κατι να περιμενω μου λεει ε πως. Εχεις τα γενεθλια της μεγαλης σου. Που τα ειχαμε ηδη προγραμματισει καιρο πριν και θα τα καναμε τ επομενο Σάββατο. Δηλαδή ειναι δυνατον?? Μωρο εχασα οχι παραγγελία απο τ shein. Τι ειμαι 5χρονο για να χαρω με τα γενεθλια κ να τα περιμενω πως και πως?

 

Καλημερουδια !! Κορίτσια εμένα ο γείτονας ο ιερέας με κάλεσε σπίτι του και μου είπαν οι άνθρωποι πως όταν έρθει ξανά μια εγκυμοσύνη τσιμουδια, να το πω μόνο στις οικογένειες και τέλος. Μου λέει άστο να φανεί μόνο του όταν είσαι 5 6 μηνών. Πιστεύει στη γλωσσοφαγεια και μου το τόνισε πως πολλά άτομα είναι που χαίρονται εικονικά και ζηλεύουν κι ας δείχνουν ταπεινοί και συνεσταλμενοι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Diwni είπε:

@Naty_ στη δικη μ εμπειρια ξεκαθαρισαν καταστασεις και ανθρωποι. Πολυ ζηλεια γενικα. Σε σημειο να σκεφτομαι οτι με γλωσσοεφαγαν και έπαθα οτι επαθα και εχασα το μωρακι μου. Ηταν η 3η μου εγκυμοσυνη και έκανα διακοπη κυησης στην 11η βδομαδα. Υπήρχε κινδυνος και για τη δικη μ ζωή και γι αυτο πηραμε αυτη την αβάσταχτη ψυχικά αποφαση. 3 μερες μετα π.μιλουσα με φιλη μου κ της ειπα οτι νιωθω κενή και οτι δε νιωθω πως εχω κατι να περιμενω μου λεει ε πως. Εχεις τα γενεθλια της μεγαλης σου. Που τα ειχαμε ηδη προγραμματισει καιρο πριν και θα τα καναμε τ επομενο Σάββατο. Δηλαδή ειναι δυνατον?? Μωρο εχασα οχι παραγγελία απο τ shein. Τι ειμαι 5χρονο για να χαρω με τα γενεθλια κ να τα περιμενω πως και πως?

 

Και εγω πιστεύω στην γλωσσοφαγια όποτε αποφεύγω να το λέω σε γνωστούς μόνο στα δικά μου άτομα το είχα πει

Το κακο είναι όμως ότι χρειάστηκε να παρω προγεστερονη και αναγκαστικά να πάω στο φαρμακείο του χωριού Εεε πιστεύω αυτήν δεν κρατάει το στομα της κλειστό αλλά δεν είχα και άλλη επιλογή 🙁

αλλα τώρα δεν το ειπα σε κανέναν στους γονεις μου δεν το είπε γιατί δεν θέλω να τους στεναχωρήσω πάλι αν δεν πάει καλά 😔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Δε γνωρίζω ακριβώς τον λόγο, δε ξέρω να στο εξηγήσω αλλά στην εξωσωματική δεν είναι ασυνήθεις οι εξωμητριες κυήσεις.  Κουλό έτσι; Κι όμως.... 
    • Γειά σου κορίτσι μου! Καλώς ήρθες! Εδώ όλες έχουμε περάσει παρόμοιες καταστάσεις και σε καταλαβαίνουμε. Λυπαμαι για τις αποτυχιες... οι βιοχημικες είναι συνηθισμένες, δυστυχώς. Και εξωμητριες ακους ολο και πιο συχνα... Αλλα, να σε ρωτήσω, πώς σου προεκυψε εξωμητρια από εξωσωματικη; Η εξωσωματικη παρακάμπτει τις σαλπιγγες και απ αυτή την άποψη θεωρείται πιο ασφαλής, αφου η ετ γινεται απευθειας στη μητρα.  Σ αυτό που ρωτάς, να κάνεις όπως αισθάνεσαι. Αν δεν είσαι έτοιμη για νέα διέγερση, να προσπαθήσετε μόνοι σας. Σας δινει το οκ ο γιατρος; Η καλή ψυχολογία έχει μεγάλη σημασία στην εξωσωματικη, να μην πιεστεις, αν αισθάνεσαι κουρασμένη. Ύστερα είναι και το οικονομικό, που είναι υπολογίσιμο κόστος. Η ηλικία σου ποια ειναι;  Από την άλλη, σκέψου ότι τα κέντρα κλείνουν κάποια στιγμή τον Αυγουστο. Δηλαδή αν πατε τον Ιούνιο μονοι σας και δεν προκυψει, οριακά προλαβαίνετε τον Ιούλιο, αναλόγως και τις ημερομηνίες της περιόδου σου. Ζύγισε τα όλα αυτά. Πάντως ο ένας ή οι δύο μήνες δεν κάνουν την διαφορά. Εμεις εδω ειμαστε, όπου μπορούμε να βοηθήσουμε. Καλή επιτυχία.
    • @ditaki μωρε και γω εχω ενέργεια και εννοειταο δε με πήραν τα χρονια. Εσυ ομως εισαι ηδη εγκυος. Και η ολη διαδικασία της συλληψης εχει ενα αγχος. Απλα αλλο να εισαι πχ 32 και να προσπαθείς για 3ο και αλλο 36. Προσωπικά δεν εχω σκοπο να κανω ελευθερα πχ εφορου ζωης και όποτε ερθει. Αν ήμουν 32 πχ θα ελεγα οτι εχω μια 3τια ανετα μπροστα μου. Αντιθετως αν ειχα μονο ενα παιδι ναι θα προσπαθουσα οσο με επαιρνε. Και στα 40 μου ακομα. Και στα 40 φευγα. Αν ολα πήγαιναν καλα τωρα θα ειχα ηδη ενα ακομα μωρο. Αλλα τωρα δεδομενων των συνθηκων εχω ενα χρονο διάγραμμα. Αν ερθει μέχρι τότε καλως. Αν οχι παλι καλως.
    • @Elenaki12 λογικο ρε αγαπη να σπαζεσαι. Εμείς δουλευουμε βαρδιες κ μερικες φορες πεφτει να φευγει ο ενας για δουλειά πριν να γυρισει ο αλλος. Αστα. Με το καλο ο γαμος σας! Να σας πανε ολα τελεια!
    • Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια ! Δεν εύχομαι τίποτα άλλο από εκείνη τη μετά, να είμαστε καλά κ να έρθουν όλα όπως τα ονειρευόμαστε ! Με προτεραιότητα το μωράκι μας .. δυστυχώς το είδος της δουλειάς μου δεν μου επιτρέπει τέτοιες κινήσεις εύκολα, αλλά δεν ήθελα να χάσω κ αυτόν τον μήνα χωρίς λόγο! Κάνω τόσες θυσίες(καλή διατροφή, τεστ, συχνες επαφεσ Ακόμα κ πτώμα ) να το χάσω μόνο κ μόνο για τη δουλειά ;!;! Αν είναι να χαθεί ο μήνας να χαθεί από άλλες αιτίες όχι μόνο γιατί έχουμε κωλοδουλεια… συγγνώμη για αυτά που λέω αλλά με είχε πιάσει το παράπονο όταν είδα την κατακόκκινη γραμμή το μεσημέρι στο τεστ ωορρηξίας που πάλι έτυχε σε μέρα που δούλευα ..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...