Μετάβαση σε περιεχόμενο

Νοέμβρη μήνα βροχερέ, καλώς μας ήρθες με χαρά ... γέμισε τις κοιλίτσες μας όμορφα, γλυκά μωρά!!🤰🏼🩷


dimand

Recommended Posts

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Mpourmpoulo είπε:

Εγώ μένω Αθήνα ! Δεν έχω ιδέα για Θεσσαλονίκη όμως για εκεί ξερει η @Girly ! Θέλει σε συγκεκριμένες μέρες του κύκλου εγώ αν θυμαμαι καλά είχα πάει 9η ή 10η μέρα του κύκλου ! Πάρε να κλείσεις στη κλινικη που θα πας νωρίτερα μήπως δεν βρεις ραντεβού! Ναι ναι πριν την ωορρηξια οπωσδήποτε για να μη χαθεί ο μηνας  και εκτός από αυτό ουτος η άλλος είναι προϋπόθεση της κλινικής για πριν την ωορρηξια μη τυχόν όταν την κανεις υπάρχει εγκυμοσυνη! Εγώ είχα εκμεταλλευτεί και τον μηνα αυτόν που την έκανα γτ θεωρητικά καθαρίζουν οι σάλπιγγες και για το επόμενο τρίμηνο έχεις πιο πολλές πιθανότητες για εγκυμοσυνη❤️ 

σ αυτό ελπίζω...μήπως μας "ξυπνήσει" η σαλπιγγογραφία και τα καταφέρουμε ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η ΜΑΡΘΑΑ_61 είπε:

σ αυτό ελπίζω...μήπως μας "ξυπνήσει" η σαλπιγγογραφία και τα καταφέρουμε ❤️

Όλα θα πανε τελειαααα❤️❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η Antonia2 είπε:

H Tsh θα επρεπε ν ειναι χαμηλοτερη απο 2 ή ειναι οκ;;

Καλό είναι να είναι κάτω από 2 μ είπε ο ενδοκρινολόγος. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 49 λεπτά, ο/η Antonia2 είπε:

H Tsh θα επρεπε ν ειναι χαμηλοτερη απο 2 ή ειναι οκ;;

Κοριτσι μου κ εγω απ ότι ξέρω καλό είναι να ναό κατω από 2 αλλά επειδή εσένα είναι λίγο πάνω από το 2 καλύτερα συζητησε το με ενδοκρινολόγο, και ίσως σου πει να την επαναλάβεις για να δείτε αν είναι μόνιμα έτσι η ήταν τυχαία μέτρηση πάνω του 2 αυτή!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Nicol🦩 είπε:

Καλό είναι να είναι κάτω από 2 μ είπε ο ενδοκρινολόγος. 

 

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Κατερίνα!!! είπε:

Κοριτσι μου κ εγω απ ότι ξέρω καλό είναι να ναό κατω από 2 αλλά επειδή εσένα είναι λίγο πάνω από το 2 καλύτερα συζητησε το με ενδοκρινολόγο, και ίσως σου πει να την επαναλάβεις για να δείτε αν είναι μόνιμα έτσι η ήταν τυχαία μέτρηση πάνω του 2 αυτή!

Ευχαριστω κοριτσια μου γ τις απαντησεις σας!! ❤️

Ο ενδοκρινολογος με βλεπει συνηθως σε ετησια βαση κ ειναι να παω το φεβρουαριο.. αυτες τις εξετασεις μου τις ζητησε ο γυναικολογος... λετε ν παρω ενα τηλ τον ενδοκρινολογο;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Antonia2 είπε:

H Tsh θα επρεπε ν ειναι χαμηλοτερη απο 2 ή ειναι οκ;;

Για εγκυμοσύνη θέλει να είναι κάτω από 2,5 αν δεν κάνω λαθος για τις άλλες δεν ξέρω να σου πω.. η προλακτινη πάντως που ξέρω είναι οκ 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Antonia2 είπε:

 

Ευχαριστω κοριτσια μου γ τις απαντησεις σας!! ❤️

Ο ενδοκρινολογος με βλεπει συνηθως σε ετησια βαση κ ειναι να παω το φεβρουαριο.. αυτες τις εξετασεις μου τις ζητησε ο γυναικολογος... λετε ν παρω ενα τηλ τον ενδοκρινολογο;;

σίγουρα να ρωτήσεις ενδοκρινολόγο...εγώ έχω 2.67 και μου είπε ο ενδοκρινολόγος ότι μόνο αν μείνω έγκυος θα πρέπει να είναι χαμηλότερα απο 2..και αυτό θα γίνει με χαπάκι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η ΜΑΡΘΑΑ_61 είπε:

πω πωωω...σώπα ρε συ...είδες τι κάνουν αυτές οι ορμόνες? εγώ έκανα ορμονικές και βγήκαν όλες μια χαρά...γι αυτό ψάχνομαι ακόμη..

το τσιγάρο η αλήθεια είναι πρέπει να κοπεί...αλλά πρέπει να το πάρουμε απόφαση και οι 2 για να γίνει..όσο για το κρασί το έκοψα χωρίς να με νοιάζει και πολύ...πιο πολύ πιστεύω με βοήθησε που μαζί μ αυτό κόπηκαν και τα συνοδευτικά (πατατάκια και τέτοιες αηδίες) παρά το κρασί απο μόνο του...

σκέφτομαι ακόμα να κανονίσω να το κλείσω τελικά το ραντεβού για τη σαλπιγγογραφία..φοβαμαι λιγάκι γιατί έμαθα ότι πονάει..αλλά τι να κάνουμε..να αποκλείσω όλα τα ενδεχόμενα...

Φυσικά και παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο οι ορμόνες για να κανείς καλή ωορρηξία η σύλληψη είναι χημεία αν είναι λίγο κάτω ή λίγο πανω χαλάει η ”συνταγή ” 

ναι αν το πάρετε απόφαση πρέπει και οι δυο να το κόψετε.. εγω ο λόγος που το έκοψα ήταν επειδή δεν ηθελα να είμαι εγκυος και να καπνίζω ή να έχω την εξάρτηση από το τσιγάρο στην εγκυμοσύνη 

 σε λίγο καιρό κλεινω 4 χρόνια χωρίς τσιγάρο ✌️

καλα 19 χρόνων μένεις εγκυος από την μυρωδιά δεν χρειάζεται και μεγάλη προσπαθεια για να τα καταφέρεις 😂

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Girly είπε:

Ευχομαι να βγει αληθινό το προαίσθημα σου και να είναι όπως είχα εγώ για την Μαρίνα μας! Λίγη υπομονη ακόμη και ελπίζω να έχουνε χαρούμενα νέα όσο πιο σύντομα γίνεται!

Ανυπομονούμε μαζί σου 💕🙏

Πήρα ένα θετικό από την @marinaP τώρα περιμένουμε το δικό σου.. 

μετα πια έχει σειρά κορίτσια ;;; 😂

Θα κλείσει με ευχάριστα αυτός μήνας 🎉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Antonia2 είπε:

H Tsh θα επρεπε ν ειναι χαμηλοτερη απο 2 ή ειναι οκ;;

Γύρω στο 2 νομίζω πρέπει να είναι τα υπόλοιπα δεν τα ξέρω να σε βοηθήσω... Κ εγώ αύριο θα πάω ενδοκρινολόγο να μάθω περισσότερα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

Δεν αποκλείεται να έχεις καθυστερημένη σύλληψη και να μην είχε ανέβει η χοριακη το Σάββατο. Προτείνω αν δεν δεις αίμα μέχρι αύριο το πρωί να κάνεις πάλι χοριακη ή ένα τεστακι 😊

Το καφέ ροζ που είδες μπορεί να είναι το αίμα εμφύτευσης 😊

Μέχρι στιγμής τίποτα!! Μια φορά που πήγα τουαλέτα είδα καφέ σαν χώμα σαν τα τελευταία της περιόδου και στο χαρτί τίποτα.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Antonia2 είπε:

 

Ευχαριστω κοριτσια μου γ τις απαντησεις σας!! ❤️

Ο ενδοκρινολογος με βλεπει συνηθως σε ετησια βαση κ ειναι να παω το φεβρουαριο.. αυτες τις εξετασεις μου τις ζητησε ο γυναικολογος... λετε ν παρω ενα τηλ τον ενδοκρινολογο;;

Ναι εγώ θεωρώ καλύτερα να ρωτήσεις τον ενδοκρινολόγο, αυτοί είναι οι υπεύθυνοι για τις ορμόνες οπότε για να είσαι σίγουρη κανε του ένα τηλέφωνο να δεις τι θα σου πει🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 55 λεπτά, ο/η elen. είπε:

Μέχρι στιγμής τίποτα!! Μια φορά που πήγα τουαλέτα είδα καφέ σαν χώμα σαν τα τελευταία της περιόδου και στο χαρτί τίποτα.  

Μήπως να κανεις μια χοριακη ακόμη κορίτσι μου;;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου μόλις γύρισα από τη δουλειά! Σήμερα είναι δύσκολη μέρα!! @Girlyτρελό μου κορίτσι εσύ είδες το τέστ της  Μαρίνας και ξεσηκώθηκες αλλά να σου θυμηθώ ότι εσύ έκανες σπερμματεγχηση! Η Μαρίνα μετέφερε έμβρυα μερικών ημερών και έχει δίδυμα οπότε είναι λογικό να δείχνει το τέστ τόσο νωρίς ειδικά αν δεν είναι πρώιμης!!Κάνε υπομονή λίγες μέρες έμειναν ακόμα!

@ΜΑΡΘΑΑ_61 κορίτσι μου η σαλπιγγογραφια δεν είναι τίποτα! Ειδικά με αφρό δεν πονάει καθόλου και είσαι πιο γόνιμη για τους επόμενους 3 μήνες! Την κάνουμε μόλις τελειώσει η περίοδος γύρο στη 10η μέρα του κύκλου! Είναι μια εξέταση που μόνο καλό κάνει! 

@Antonia2 κορίτσι μου μια χαρά μου φαίνονται οι εξετάσεις γενικά! Τώρα για tsh καλύτερα με ενδοκρινολόγο μιλά! Οι γυναικολόγοι δεν είναι ειδικοί στις ορμόνες! Ίσως αυτό να είναι το θεματακι και τελικά τον άλλον μήνα να μας πεις τα ευχάριστα 🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σε όλες!! @marinaP πόσο ωραία τα νέα σου!!! Με το καλό να υποδεχθείς τα μωράκια σου!!!! Όλα θα πάνε σούπερ! @Girly θα δείξει σε λίγες μέρες! Υπομονή...

Και,λέγοντας,υπομονή... Είχα θετικό τεστ ωορρηξίας την περασμένη Τετάρτη κ την ίδια μέρα έγινε η ωορρηξία. Την ένιωσα... Να έκανα ένα τεστ σήμερα; Έχω ένα που λες ότι δείχνει από την πέμπτη μέρα από τη σύλληψη... Και καλά....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Antonia2 είπε:

H Tsh θα επρεπε ν ειναι χαμηλοτερη απο 2 ή ειναι οκ;;

@Antonia2 η TSH σου είναι λίγο υψηλή για εγκυμοσύνη (όχι γενικά), αλλά δεν εμποδίζει τη σύλληψη. Κατά τη διάρκεια της κύησης τη θέλουν κάτω από 2 (και γενικά όσο πιο κάτω) γιατί σχετίζεται με προβλήματα στο έμβρυο (νευρολογικής συνήθως φύσης) και πιθανά με αυξημένο κίνδυνο αποβολής. Η TSH όμως είναι έτσι κι αλλιώς από αυτά που αλλάζουν αρκετά από την αρχή της κύησης, οπότε και σωστή να ήταν τώρα δεν ξέρεις αν θα ανέβει ή θα πέσει όταν μείνεις έγκυος. Συνήθως, τη ρυθμίζουν αν είναι πάνω από 2,5 κατά την προσπάθεια ή την έχουν υπό παρακολούθηση (σε εξωσωματική ε΄χω ακούσει γιατρό να μην ασχολείται και όταν άλλαξε γιατρό η κοπέλα να της πει ο νέος πού πας με τέτοια TSH και να της δώσει αγωγή). Εγώ πχ έκανα εξετάσεις το μήνα πριν μείνω έγκυος και είχα 1,4 και με το που έμεινα έγκυος ξαναέκανα και είχε πάει ήδη 0,2 που είναι οριακά κάτω από το φυσιολογικό, αλλά για 1ο τρίμηνο εγκυμοσύνης οκ. Της ξαδέλφης μου δε, είχε φτάσει 0,01 αλλά κι αυτό το άφησαν χωρίς αγωγή. Ξέρω και περιπτώσεις που τους ανέβηκε αφού έμειναν έγκυοι από την άλλη και έπρεπε οπωσδήποτε να πάρουν αγωγή. Μίλα με τον ενδοκρινολόγο σου με τη λογική ότι πάτε για εξωσωματική και θα σε συμβουλέψει αυτός. Σίγουρα δεν είναι θέμα που να απαιτεί άγχος πάντως.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Elk είπε:

Φυσικά και παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο οι ορμόνες για να κανείς καλή ωορρηξία η σύλληψη είναι χημεία αν είναι λίγο κάτω ή λίγο πανω χαλάει η ”συνταγή ” 

ναι αν το πάρετε απόφαση πρέπει και οι δυο να το κόψετε.. εγω ο λόγος που το έκοψα ήταν επειδή δεν ηθελα να είμαι εγκυος και να καπνίζω ή να έχω την εξάρτηση από το τσιγάρο στην εγκυμοσύνη 

 σε λίγο καιρό κλεινω 4 χρόνια χωρίς τσιγάρο ✌️

καλα 19 χρόνων μένεις εγκυος από την μυρωδιά δεν χρειάζεται και μεγάλη προσπαθεια για να τα καταφέρεις 😂

 

Μπραβοοοοοο!!!4 χρονια είναι μεγάλη δουλειά!! Ελπιζω να μη το ξαναρχίσεις! Εγώ όλως περιέργως ενώ κάπνιζα πολύ μόλις είδα το θετικό τεστ δεν ξανακαπνισα ποτέ παρά μόνο μετά από 5 χρόνια! Δε το ζήτησα ούτε στιγμή ούτε στην εγκυμοσύνη ούτε μετά που μπορούσα..ο γιατρός τότε μου είχε πει αν καπνίζω να το ελαττωσω και να το κόψω σταδιακά γιατί το σοκ είναι μεγάλο στον οργανισμό και δε θέλουμε να έχουμε σύνδρομα στέρησης και να ταράξουμε το σύστημα που ήδη έχει πειραχτει λόγω εγκυμοσύνης. Αυτά τα λόγια του ήταν βάλσαμο. Επειδή λοιπόν δε με πίεσε κάνεις για να το κόψω και πήρα μόνη μου την απόφαση ,το έκοψα αμέσως και έλεγα πάντα " αν θελήσω θα κάνω ένα" όταν μου ερχόταν η επιθυμία τις πρώτες μέρες έλεγα " αν σε μια ώρα δεν αντέχω θα κάνω ένα μισό έστω" και τελικά δεν άναψα ποτέ! Μόνο μετά από 5 χρόνια που ζοριστηκα πολύ είπα η θα τρελλαθω η θα αρχίσω να καπνίζω πάλι! Και έτσι το άρχισα . Αλλά δεν αγχώνομαι. Όταν με το καλό έρθει(η αν είναι ήδη εδώ) πάλι με τον ίδιο τρόπο θα το κάνω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου σας υπέρ ευχαριστώ όλες για το κύμα συμπαράστασης! Το είχα ανάγκη τελικά! Σας ευχαριστώ τοοοσο πολύ!! Οι ελπίδες αναπτερώθηκαν! Ελπίζω σύντομα να σας στείλω και το δικό μου θετικό τεστ!  Σας παίρνω όλες μια μεγάλη ομαδική αγκαλιά 🥰🥰🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Christ85 είπε:

Καλησπέρα σε όλες!! @marinaP πόσο ωραία τα νέα σου!!! Με το καλό να υποδεχθείς τα μωράκια σου!!!! Όλα θα πάνε σούπερ! @Girly θα δείξει σε λίγες μέρες! Υπομονή...

Και,λέγοντας,υπομονή... Είχα θετικό τεστ ωορρηξίας την περασμένη Τετάρτη κ την ίδια μέρα έγινε η ωορρηξία. Την ένιωσα... Να έκανα ένα τεστ σήμερα; Έχω ένα που λες ότι δείχνει από την πέμπτη μέρα από τη σύλληψη... Και καλά....

Χμ νομίζω είναι πολύ νωρίς ακόμη! Εγώ είμαι 10η μέρα μετά την ωορρηξία και ακόμη δεν δείχνει τίποτα (βλέπεις πιστεύω ότι θα δείξει αλλά ακόμη δεν δείχνει χαχαχαχαχαχχαχαχαχα)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Girly είπε:

Χμ νομίζω είναι πολύ νωρίς ακόμη! Εγώ είμαι 10η μέρα μετά την ωορρηξία και ακόμη δεν δείχνει τίποτα (βλέπεις πιστεύω ότι θα δείξει αλλά ακόμη δεν δείχνει χαχαχαχαχαχχαχαχαχα)

Έχει πλάκα που σε εσένα λέω υπομονή και εγώ δεν έχω καθόλου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 47 λεπτά, ο/η Girly είπε:

Χμ νομίζω είναι πολύ νωρίς ακόμη! Εγώ είμαι 10η μέρα μετά την ωορρηξία και ακόμη δεν δείχνει τίποτα (βλέπεις πιστεύω ότι θα δείξει αλλά ακόμη δεν δείχνει χαχαχαχαχαχχαχαχαχα)

Μπήκα να δω ότι δε σε έριξε..  κανόνισε θα σε δαγκώσω τώρα είμαι και κοντά. 🙂🙃

Για δες εδώ ωορρηξία +11 !!! 

20220905_173347.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Antonia2 είπε:

 

Ευχαριστω κοριτσια μου γ τις απαντησεις σας!! ❤️

Ο ενδοκρινολογος με βλεπει συνηθως σε ετησια βαση κ ειναι να παω το φεβρουαριο.. αυτες τις εξετασεις μου τις ζητησε ο γυναικολογος... λετε ν παρω ενα τηλ τον ενδοκρινολογο;;

Αντωνία μ ναι να τον πάρεις κ να τον ενημερώσεις. Δεν θυμαμαι σε τι φαση είσαι, θα ξεκινήσεις εξωσωματική; Αχ συγνώμη κοριτσι μ. Αν πας για εξωσωματική πρεπει να την ρίξεις κ αλλο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Nicol🦩 είπε:

Αντωνία μ ναι να τον πάρεις κ να τον ενημερώσεις. Δεν θυμαμαι σε τι φαση είσαι, θα ξεκινήσεις εξωσωματική; Αχ συγνώμη κοριτσι μ. Αν πας για εξωσωματική πρεπει να την ρίξεις κ αλλο

Κορίτσια και εγώ βρίσκομαι στις προσπάθειες και έκανα γενικές εξετάσεις και η tsh μου είναι 3,66 και ο ενδοκρινολόγος και ο Γυναικολογος μου είπαν ότι είναι μια χαρά …προβληματίζομαι τώρα με αυτά που λέτε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια μου

@Girly& @marinaPκοριτσαρες τα έχετε καταφέρει 🥰🥰🥰 λογικό να μη το πιστεύετε αλλά σε λίγες μέρες θα βεβαιωθείτε...

Να σας πω εγώ τον προβληματισμό μου είμαι στην 17η μέρα με ωορρηξία περίπου 12η-13η..Από χτες έχω πόνους χαμηλά τσιμπήματα τραβήγματα ενοχλήσεις τέλος πάντων και επίσης από χτες θέλω συνέχεια να κοιμάμαι (νιώθω κομμένη,κουρασμένη κτλ) και έχω τον άντρα μου να μου λέει να δεις έγκυος είσαι σίγουρα δε μου τα έκανες άλλη φορά αυτά εκτός από την προηγούμενη φορά που δε πήγε καλά!!Εγώ βέβαια γελάω αλλά είπα να το μοιραστώ μαζί σας 😁😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...