Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Ιουνίου 2024 🤰🏽💞🌷


Recommended Posts

στις πριν 18 ώρες, ο/η Naty_ είπε:

Αχχ κορίτσια, σήμερα ακούσαμε καρδούλα και το μπεμπα΄κι είναι καλά, όμως έχω αποκόλληση και είχα αίμα πάλι σήμερα. Η γιατρός είπε για τις επόμενες 5 μέρες ξεκούραση, κυρίως στο σπίτι και να παίρνω προγεστερόνη. Φρίκαρα όταν είδα το αίμα και πονούσα και αρκετά.. ελπίζω να πάνε όλα καλά! 

Στείλτε εσείς και τα πλασματα΄κια σας όση θετική ενε΄ργεια μπορείτε 🙏🥰

΄Από συμπληρώματα παίρνω Pregnall βιταμίνες που έχουν και φυλλικό με΄σα, τα έπαιρνα πριν μείνω έγκυος και τα συνεχίζω, παίρνω μαγνήσιο και τώρα και την προγεστερόνη.

 

Κορίτσι μου εύχομαι να πάνε όλα καλά ! Είχες κούραση η έτυχε και έγινε αυτό ? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Angeliki1990 είπε:

Κορίτσι μου εύχομαι να πάνε όλα καλά ! Είχες κούραση η έτυχε και έγινε αυτό ? 

Ευχαριστώ πολύ!

Δεν ξέρω, γενικά συμβαίνει στο πρώτο τρίμηνο. Η αλήθεια είναι πως πήγαινα σε κάποια μαθήματα που κάνω με τα πόδια και κουβαλούσα τα βιβλία σε ανηφόρα και κουραζόμουν. Ενδεχομένως να επηρέασε! Πχ επηρεάζει και η έντονη άσκηση κάποιες γυναίκες. 

Από βδομάδα έχω ραντεβού πάλι, ελπίζω να είναι καλύτερα τα πράγματα 🤍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσια μου , χθες ακουσαμε και εμεις καρδουλα ❤️ Ηταν υπεροχη εμπειρια!  ❤️ Σε 3 εβδομαδες θα κανουμε την αυχενικη διαφανεια ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 8/11/2023 at 12:01 ΜΜ, ο/η marmaki είπε:

Καλώς σας βρήκα κορίτσια!
Κι εμένα 1η εγκυμοσύνη! Είμαι στις 9 εβδομάδες και 5 ημέρες με ΠΗΤ την 7/6. Βέβαια απ'ότι καταλαβαίνω η ΠΗΤ μπορεί να αλλάξει στην αυχενική διαφάνεια.
Άκουσα καρδούλα πριν 3 εβδομάδες, στις 6 εβδομάδες και 5 ημέρες. Και πήγαμε χτες και το είδαμε που μεγάλωσε! Και σε 3 εβδομάδες κλείσαμε ραντεβού για την αυχενική διαφάνεια.


Ο γιατρός μου είναι στο Ιασώ κι εμένα.
Παίρνω τις πολυβιταμίνες pregnacare και medithirox για τον θυροειδή που αύξησα τη δόση με το που έμαθα ότι είμαι έγκυος και την ξανααύξησα από χτες.

Ευτυχώς από συμπτώματα έχω τα ήπια, κυρίως φούσκωμα, λίγη υπνηλία και κούραση και ευαίσθητο στήθος. Αλλά δεν τα έχω συνέχεια, πηγαινοέρχονται.

Καλώς ήρθες κορίτσι!! Με το καλό το μωράκι σου κι εσένα!! Όλα καλά να πάνε! Θα τα λέμε εδώ.. 🥰

στις On 8/11/2023 at 11:12 ΜΜ, ο/η Naty_ είπε:

Αχχ κορίτσια, σήμερα ακούσαμε καρδούλα και το μπεμπα΄κι είναι καλά, όμως έχω αποκόλληση και είχα αίμα πάλι σήμερα. Η γιατρός είπε για τις επόμενες 5 μέρες ξεκούραση, κυρίως στο σπίτι και να παίρνω προγεστερόνη. Φρίκαρα όταν είδα το αίμα και πονούσα και αρκετά.. ελπίζω να πάνε όλα καλά! 

Στείλτε εσείς και τα πλασματα΄κια σας όση θετική ενε΄ργεια μπορείτε 🙏🥰

΄Από συμπληρώματα παίρνω Pregnall βιταμίνες που έχουν και φυλλικό με΄σα, τα έπαιρνα πριν μείνω έγκυος και τα συνεχίζω, παίρνω μαγνήσιο και τώρα και την προγεστερόνη.

 

Κορίτσι μου σου στέλνουμε πολύ πολύ θετική ενέργεια και να ξέρεις θα πάνε όλα καλά! Κάθισε σπίτι και ξεκουράσου! Μια φορά να λένε οι γιατροί προσοχή εσύ πρόσεχε επί 10! Λίγο ξάπλα παραπάνω και να σε κακομαθαίνουν τώρα που είσαι έγκυος δεν έβλαψε ποτέ κανέναν! 

στις πριν 1 ώρα, ο/η dimand είπε:

Καλημέρα κοριτσια μου , χθες ακουσαμε και εμεις καρδουλα ❤️ Ηταν υπεροχη εμπειρια!  ❤️ Σε 3 εβδομαδες θα κανουμε την αυχενικη διαφανεια ! 

Κι εμείς ακούσαμε σήμερα το πρωί!! 💗Εντάξει φοβερή εμπειρία! Εγώ είχα πάθει, μου είχε κοπεί η ανάσα και είχα γουρλώσει τα μάτια!! Ο άντρας μου συγκινήθηκε πολύ! Κι εμείς αυχενική το Δεκέμβριο και μου έδωσε και pregnacare βιταμίνες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα ειμαι η Βαλεντινα Παλαια εδω στο φορουμ μαμα δυο κοριτσιων 13 και 10 και δεν ξερω εαν ολα πανε καλα μαμα ισως και για Τριτη φορα θα δειξει κανονικα ΠΗΤ εχω 4/07 αλλα επειδη παω με καισαρικη εννοειται οτι ειμαι για Ιουνιο!! Εκανα υπερηχο ειμαι στις 5+6 ημερες ειδαμε σακο αλλα οχι εμβρυικα στοιχεια!!!ειμαι 43 Χρονων και μια εγκυμοσυνη σ αυτην την ηλικια ειναι δυσκολο να εξελιχθει σωστα αλλα anyway   οποιο και να ειναι το αποτελεσμα που ευχομαι το καλυτερο ειπα να σας ξαναγραψω  μετα απο τοσα χρονια!!!! Ειμαι υψηλου κινδυνου εχω κανει 3 καισαρικες οι δυο εν ζωη μια αποξεση περυσι ιδιο καιρο και λαμπαροσκοπηση για ινομυωμα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η dimand είπε:

Καλημέρα κοριτσια μου , χθες ακουσαμε και εμεις καρδουλα ❤️ Ηταν υπεροχη εμπειρια!  ❤️ Σε 3 εβδομαδες θα κανουμε την αυχενικη διαφανεια ! 

 

στις πριν 1 ώρα, ο/η MayiaKa είπε:

Καλώς ήρθες κορίτσι!! Με το καλό το μωράκι σου κι εσένα!! Όλα καλά να πάνε! Θα τα λέμε εδώ.. 🥰

Κορίτσι μου σου στέλνουμε πολύ πολύ θετική ενέργεια και να ξέρεις θα πάνε όλα καλά! Κάθισε σπίτι και ξεκουράσου! Μια φορά να λένε οι γιατροί προσοχή εσύ πρόσεχε επί 10! Λίγο ξάπλα παραπάνω και να σε κακομαθαίνουν τώρα που είσαι έγκυος δεν έβλαψε ποτέ κανέναν! 

Κι εμείς ακούσαμε σήμερα το πρωί!! 💗Εντάξει φοβερή εμπειρία! Εγώ είχα πάθει, μου είχε κοπεί η ανάσα και είχα γουρλώσει τα μάτια!! Ο άντρας μου συγκινήθηκε πολύ! Κι εμείς αυχενική το Δεκέμβριο και μου έδωσε και pregnacare βιταμίνες. 

Τέλεια κοριτσια τελεια! Είναι συγκλονιστική εμπειρία ❤️ 

 

Εγω αυτές τις μέρες είμαι κομμάτια. Δεν έχω καθόλου ενεργεια. Στη δουλειά σκουντουφλάω. Αν και νομιζω οτι ειναι και το αγχος για την αυχενικη που με επηρεάζει. Αχ να ερθει η Τετάρτη να ειναι ολα καλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η ValentinaGiannis είπε:

Καλησπερα ειμαι η Βαλεντινα Παλαια εδω στο φορουμ μαμα δυο κοριτσιων 13 και 10 και δεν ξερω εαν ολα πανε καλα μαμα ισως και για Τριτη φορα θα δειξει κανονικα ΠΗΤ εχω 4/07 αλλα επειδη παω με καισαρικη εννοειται οτι ειμαι για Ιουνιο!! Εκανα υπερηχο ειμαι στις 5+6 ημερες ειδαμε σακο αλλα οχι εμβρυικα στοιχεια!!!ειμαι 43 Χρονων και μια εγκυμοσυνη σ αυτην την ηλικια ειναι δυσκολο να εξελιχθει σωστα αλλα anyway   οποιο και να ειναι το αποτελεσμα που ευχομαι το καλυτερο ειπα να σας ξαναγραψω  μετα απο τοσα χρονια!!!! Ειμαι υψηλου κινδυνου εχω κανει 3 καισαρικες οι δυο εν ζωη μια αποξεση περυσι ιδιο καιρο και λαμπαροσκοπηση για ινομυωμα

Ευχομαι όλα να πάνε καλα! ☀️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Naty_ είπε:

Ευχαριστώ πολύ!

Δεν ξέρω, γενικά συμβαίνει στο πρώτο τρίμηνο. Η αλήθεια είναι πως πήγαινα σε κάποια μαθήματα που κάνω με τα πόδια και κουβαλούσα τα βιβλία σε ανηφόρα και κουραζόμουν. Ενδεχομένως να επηρέασε! Πχ επηρεάζει και η έντονη άσκηση κάποιες γυναίκες. 

Από βδομάδα έχω ραντεβού πάλι, ελπίζω να είναι καλύτερα τα πράγματα 🤍

Κατάλαβα... Οπότε τώρα προσοχή και όλα θα πάνε καλά είμαι σίγουρη ❤️

 

στις πριν 1 ώρα, ο/η ValentinaGiannis είπε:

Καλησπερα ειμαι η Βαλεντινα Παλαια εδω στο φορουμ μαμα δυο κοριτσιων 13 και 10 και δεν ξερω εαν ολα πανε καλα μαμα ισως και για Τριτη φορα θα δειξει κανονικα ΠΗΤ εχω 4/07 αλλα επειδη παω με καισαρικη εννοειται οτι ειμαι για Ιουνιο!! Εκανα υπερηχο ειμαι στις 5+6 ημερες ειδαμε σακο αλλα οχι εμβρυικα στοιχεια!!!ειμαι 43 Χρονων και μια εγκυμοσυνη σ αυτην την ηλικια ειναι δυσκολο να εξελιχθει σωστα αλλα anyway   οποιο και να ειναι το αποτελεσμα που ευχομαι το καλυτερο ειπα να σας ξαναγραψω  μετα απο τοσα χρονια!!!! Ειμαι υψηλου κινδυνου εχω κανει 3 καισαρικες οι δυο εν ζωη μια αποξεση περυσι ιδιο καιρο και λαμπαροσκοπηση για ινομυωμα

Καλώς ήρθες Βαλεντίνη !! Εύχομαι να πάνε όλα καλά και γιατί όχι άλλωστε ? Έχεις ήδη εμπειρία και θα προσέχεις τριπλά τώρα 😊 

 

 

Με την ευκαιρία κορίτσια τι ηλικίες έχετε εσείς ? Και αν είστε πρώτη φορά μαμάδες η όχι ! Εγώ είμαι 33 και είναι η πρώτη εγκυμοσύνη εβερ και ήρθε προγραμματισμένα και απο τους δύο μας 😊❤️🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Angeliki1990 είπε:

 

Με την ευκαιρία κορίτσια τι ηλικίες έχετε εσείς ? Και αν είστε πρώτη φορά μαμάδες η όχι ! Εγώ είμαι 33 και είναι η πρώτη εγκυμοσύνη εβερ και ήρθε προγραμματισμένα και απο τους δύο μας 😊❤️🥰

 

Ακριβώς η ίδια περιπτωσή και εγω. ιδια ηλικια 1η εγκυμοσύνη 🤩

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Angeliki1990 είπε:

Με την ευκαιρία κορίτσια τι ηλικίες έχετε εσείς ? Και αν είστε πρώτη φορά μαμάδες η όχι ! Εγώ είμαι 33 και είναι η πρώτη εγκυμοσύνη εβερ και ήρθε προγραμματισμένα και απο τους δύο μας 😊❤️🥰

Κι εδώ κάπως τα ίδια! σχεδόν 33 κι εγώ, 1η προγραμματισμένη και πολυ επιθυμητή εγκυμοσύνη και από τους 2 ❤️ (μετά την έκτοπη που είχα πέρυσι ακριβώς ίδια περίοδο.)

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ήθελα να σας ρωτήσω μιας και εδώ είμαστε όλες πάνω κάτω στις ίδιες εβδομάδες, σας πιάνει καθόλου άγχος (σε λογικά πλαίσια) σχετικά με την υγεία του μπεμπέ; Νομίζω μέχρι την αυχενική δεν θα ηρεμήσω εντελώς, όσο καλές σκέψεις και να κάνω. Αλλά αναρωτιέμαι, είμαι υπερβολική; Ή είναι "λάθος" και μπορεί να επηρεάσουν την έκβαση οι σκέψεις που μου έρχονται αν θα είναι όλα καλά και τι θα γίνει αν δεν είναι όλα καλά; Αυτό! 😊

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η ValentinaGiannis είπε:

Καλησπερα ειμαι η Βαλεντινα Παλαια εδω στο φορουμ μαμα δυο κοριτσιων 13 και 10 και δεν ξερω εαν ολα πανε καλα μαμα ισως και για Τριτη φορα θα δειξει κανονικα ΠΗΤ εχω 4/07 αλλα επειδη παω με καισαρικη εννοειται οτι ειμαι για Ιουνιο!! Εκανα υπερηχο ειμαι στις 5+6 ημερες ειδαμε σακο αλλα οχι εμβρυικα στοιχεια!!!ειμαι 43 Χρονων και μια εγκυμοσυνη σ αυτην την ηλικια ειναι δυσκολο να εξελιχθει σωστα αλλα anyway   οποιο και να ειναι το αποτελεσμα που ευχομαι το καλυτερο ειπα να σας ξαναγραψω  μετα απο τοσα χρονια!!!! Ειμαι υψηλου κινδυνου εχω κανει 3 καισαρικες οι δυο εν ζωη μια αποξεση περυσι ιδιο καιρο και λαμπαροσκοπηση για ινομυωμα

Καλώς ήρθες Βαλεντίνα! Μια χαρά θα πάνε βρε όλα! Γιατί να μην πάνε; Εσύ που έχεις άλλα δυο παιδάκια κ εμπειρία θα είσαι πιο cool από όλες μας! Η ιατρική έχει κάνει άλματα, δε νομίζω ότι το 43 που λες είναι πια απαγορευτικό. 
Καλή επιτυχία σε όλα! 
 

@Angeliki1990 Εγώ είμαι 35 και είναι η πρώτη εγκυμοσύνη μου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Naty_ είπε:

Ήθελα να σας ρωτήσω μιας και εδώ είμαστε όλες πάνω κάτω στις ίδιες εβδομάδες, σας πιάνει καθόλου άγχος (σε λογικά πλαίσια) σχετικά με την υγεία του μπεμπέ; Νομίζω μέχρι την αυχενική δεν θα ηρεμήσω εντελώς, όσο καλές σκέψεις και να κάνω. Αλλά αναρωτιέμαι, είμαι υπερβολική; Ή είναι "λάθος" και μπορεί να επηρεάσουν την έκβαση οι σκέψεις που μου έρχονται αν θα είναι όλα καλά και τι θα γίνει αν δεν είναι όλα καλά; Αυτό! 😊

 

Οι σκέψεις δεν θα επηρεάσουν την υγεία του μπεμπέ! 

Λένε ότι καλό είναι να έχουμε καλή ψυχολογία αλλά δεν πιστεύω ότι θα επηρεάσει η κακή ψυχολογία μας την υγεία του μωρού. Η σωστή διατροφή βοηθάει εμάς και το μπεμπέ.

Λογικά οι περισσότερες έχουμε ένα άγχος μέχρι την αυχενική διαφάνεια. Άλλωστε λένε να ανακοινώνουμε την εγκυμοσύνη μας μετά την αυχενική διαφάνεια. Υπομονή μέχρι τότε κι όλα καλά θα είναι! Αυτό να σκεφτόμαστε. Αν δεν είναι τότε όλα καλά ας το αντιμετωπίσουμε τότε, μην μπαίνουμε από τώρα σε τέτοιες σκέψεις.

34 χρονών κι εγώ, πάνω κάτω και στην ίδια ηλικία είμαστε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η ValentinaGiannis είπε:

Καλησπερα ειμαι η Βαλεντινα Παλαια εδω στο φορουμ μαμα δυο κοριτσιων 13 και 10 και δεν ξερω εαν ολα πανε καλα μαμα ισως και για Τριτη φορα θα δειξει κανονικα ΠΗΤ εχω 4/07 αλλα επειδη παω με καισαρικη εννοειται οτι ειμαι για Ιουνιο!! Εκανα υπερηχο ειμαι στις 5+6 ημερες ειδαμε σακο αλλα οχι εμβρυικα στοιχεια!!!ειμαι 43 Χρονων και μια εγκυμοσυνη σ αυτην την ηλικια ειναι δυσκολο να εξελιχθει σωστα αλλα anyway   οποιο και να ειναι το αποτελεσμα που ευχομαι το καλυτερο ειπα να σας ξαναγραψω  μετα απο τοσα χρονια!!!! Ειμαι υψηλου κινδυνου εχω κανει 3 καισαρικες οι δυο εν ζωη μια αποξεση περυσι ιδιο καιρο και λαμπαροσκοπηση για ινομυωμα

Σου ευχόμαστε να πάνε όλα καλά και να ακούσετε και καρδούλα και να κρατήσετε στην αγκαλιά σας και το τρίτο σας παιδάκι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η αλήθεια είναι ότι έχω ανχος για τον λόγω ότι πλέον είναι υψηλου κινδυνου κυηση έκανα την πρώτη κόρη μου στα 30 την δεύτερη στα 33 μεγάλωσαν και η αλήθεια είναι ότι θέλαμε από ποιο νωρις αλλά κορίτσια  τα γεγονότα της ζωής δεν σ αφήνουν να σηκώσεις κεφάλι  και πότε περνούν τα χρόνια ούτε το καταλάβαμε!! Γενικά να ξέρετε πάντα να σκέφτεστε θετικά αλλά γενικά σ όλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης  χρειάζεται  προσοχή η εμπειρία μου αυτό μου εδειξ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου!! Ελπίζω να είστε όλες καλά και να προχωράτε χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες.

Έχω καιρό να επικοινωνήσω μαζί σας λόγω δουλειάς. Εγώ δοξα τω θεώ προχωράω πολύ καλά. Αυτή την στιγμή είμαι στην 10Ε και 3η. Την άλλη εβδομάδα έχω την αυχενική. Και εγώ κορίτσια καθε φορά που πάω στον γιατρό έχω μια λίστα με απορίες και είμαι μέσα στο αγχος. Κυρίως με την εξέλιξη της διαδικασίας και ότι αφορά την υγεία του μωρού. Ο γιατρός μου ευτυχώς είναι πολύ κατατοπιστικός και καθησυχαστικός. Μου έχει πει οτι δεν χρειάζεται να προτρέχουμε με ένα σωρό εξειδικευμένες εξετασείς χωρις να υπαρχει εστω καποιο ευρημα (μην πάει το μυαλό σας σε αυτές τις στανταρ που θα κανουμε ετσι κ αλλιως, εγω αρχισα να του λεω για κατι εξετασεις που εχω ακουσει στο εξωτερικο).

Απο βιταμινες παιρνω φιλικο και της pregnacare. Απλα τις pregnacare μπορει μερικες φορες να τις ξεχασω. λετε να υπαρχει θεμα? 

Επισης, όλες τις εξετασεις θα τις κανω κ εγω στο ιατρειο του, οποτε δεν χρειαζεται να παω σε καποιο νοσοκομειο.

Απο συμπτωματα δεν εχω ιδιαιτερα. Οι ναυτιες μου εχουν ελαττωθει αρκετα. Ευαισθητο στηθος και εξαντληση εξακολουθω να νιωθω. Και μερικες μερες νιωθω τραβηγματα ή ψηλα στην κοιλια μια πιεση

Μετα την αυχενικη θελω να τον ρωτησω αν μπορω να ξεκινησω καποια δραστηριοτητα γιατι εχω σαπισει τοσο καιρο.

Με την διατροφη δυσκολευομαι λιγο. Ναι μεν εχω εντάξει υγιεινες τροφες καθημερινα αλλα θα φαω κ την σοκολατα μου ή πατατες τηγανιτες....🤔λετε αυτα να επηρεαζουν το μωρο?

Σας βομβαρδισα με τις πληροφοριες πρωι πρωι 😂

@Angeliki1990 Αγγελική μου η ωρα η καλη ευχομαι, να το απολαυσεις οσο γινεται. Ειναι μοναδικη μερα και θα περασει σα νερο. Με το καλο να ερθει το μωρακι σας!! 🤗

Να ευχηθω σε όλες μας και στις κοπέλες που τωρα μπηκαν να εχουμε μια γλυκια, ηρεμη και τελειομηνη εγκυμοσυνη 🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και από εμένα! Εύχομαι να πάνε όλα καλά για όλες μας! Απ οτι καταλαβαίνω όλες έχουμε τις ίδιες ανησυχίες, φόβους, αγωνίες κλπ αλλά και ενθουσιασμό και ελπίδα! Εμείς ακούσαμε την καρδούλα την 7η εβδομάδα και προς το τέλος της 9ης θα πάμε για τον επόμενο υπέρηχο. Γενικά ανυπομονώ κάθε φορά για το πότε θα έρθει το επόμενο ραντεβού για να βεβαιωθώ οτι όλα πάνε καλά. Εγώ έχω συχνοουρία, κάποιες φορές ανακατεύομαι αλλά τίποτα το υπερβολικό. Γενικά θέλω να το πω σε όλο τον κόσμο και να μοιραστώ τη χαρά μου, αλλά απο την άλλη ειναι ακομη νωρίς 😒

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Zoiz είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου!! Ελπίζω να είστε όλες καλά και να προχωράτε χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες.

Έχω καιρό να επικοινωνήσω μαζί σας λόγω δουλειάς. Εγώ δοξα τω θεώ προχωράω πολύ καλά. Αυτή την στιγμή είμαι στην 10Ε και 3η. Την άλλη εβδομάδα έχω την αυχενική. Και εγώ κορίτσια καθε φορά που πάω στον γιατρό έχω μια λίστα με απορίες και είμαι μέσα στο αγχος. Κυρίως με την εξέλιξη της διαδικασίας και ότι αφορά την υγεία του μωρού. Ο γιατρός μου ευτυχώς είναι πολύ κατατοπιστικός και καθησυχαστικός. Μου έχει πει οτι δεν χρειάζεται να προτρέχουμε με ένα σωρό εξειδικευμένες εξετασείς χωρις να υπαρχει εστω καποιο ευρημα (μην πάει το μυαλό σας σε αυτές τις στανταρ που θα κανουμε ετσι κ αλλιως, εγω αρχισα να του λεω για κατι εξετασεις που εχω ακουσει στο εξωτερικο).

Απο βιταμινες παιρνω φιλικο και της pregnacare. Απλα τις pregnacare μπορει μερικες φορες να τις ξεχασω. λετε να υπαρχει θεμα? 

Επισης, όλες τις εξετασεις θα τις κανω κ εγω στο ιατρειο του, οποτε δεν χρειαζεται να παω σε καποιο νοσοκομειο.

Απο συμπτωματα δεν εχω ιδιαιτερα. Οι ναυτιες μου εχουν ελαττωθει αρκετα. Ευαισθητο στηθος και εξαντληση εξακολουθω να νιωθω. Και μερικες μερες νιωθω τραβηγματα ή ψηλα στην κοιλια μια πιεση

Μετα την αυχενικη θελω να τον ρωτησω αν μπορω να ξεκινησω καποια δραστηριοτητα γιατι εχω σαπισει τοσο καιρο.

Με την διατροφη δυσκολευομαι λιγο. Ναι μεν εχω εντάξει υγιεινες τροφες καθημερινα αλλα θα φαω κ την σοκολατα μου ή πατατες τηγανιτες....🤔λετε αυτα να επηρεαζουν το μωρο?

Σας βομβαρδισα με τις πληροφοριες πρωι πρωι 😂

@Angeliki1990 Αγγελική μου η ωρα η καλη ευχομαι, να το απολαυσεις οσο γινεται. Ειναι μοναδικη μερα και θα περασει σα νερο. Με το καλο να ερθει το μωρακι σας!! 🤗

Να ευχηθω σε όλες μας και στις κοπέλες που τωρα μπηκαν να εχουμε μια γλυκια, ηρεμη και τελειομηνη εγκυμοσυνη 🙏

Καλημέρα!
Ο γιατρός εμένα μου είπε ότι είναι οκ να τρώω ένα γλυκό την εβδομάδα και να συνεχίσω και ο,τι άσκηση έκανα πριν. Του είπα για γυμναστήριο και είπε να βάζω λιγότερα κιλά απ'ότι πριν. Του είπα για κολύμβηση κι είπε ναι και του είπα για acqua aerobic που είναι πιο δυναμικό και είπε ότι στο 1ο μισό της εγκυμοσύνης δεν υπάρχει πρόβλημα.
Και δεν έχω δει πουθενά να λένε ότι απαγορεύονται οι τηγανητές πατάτες οπότε μην ανησυχείς!

Με τη δική μου κρίση θα έλεγα ότι είναι πιο σημαντικό να μην ξεχνάς το φυλλικό κι όχι τις pregnacare γιατί αυτές περιέχουν (εκτός από φυλλικό) βιταμίνες που λογικά δεν τις έχεις ακόμα σε έλλειψη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 12/11/2023 at 9:37 ΠΜ, ο/η Zoiz είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου!! Ελπίζω να είστε όλες καλά και να προχωράτε χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες.

Έχω καιρό να επικοινωνήσω μαζί σας λόγω δουλειάς. Εγώ δοξα τω θεώ προχωράω πολύ καλά. Αυτή την στιγμή είμαι στην 10Ε και 3η. Την άλλη εβδομάδα έχω την αυχενική. Και εγώ κορίτσια καθε φορά που πάω στον γιατρό έχω μια λίστα με απορίες και είμαι μέσα στο αγχος. Κυρίως με την εξέλιξη της διαδικασίας και ότι αφορά την υγεία του μωρού. Ο γιατρός μου ευτυχώς είναι πολύ κατατοπιστικός και καθησυχαστικός. Μου έχει πει οτι δεν χρειάζεται να προτρέχουμε με ένα σωρό εξειδικευμένες εξετασείς χωρις να υπαρχει εστω καποιο ευρημα (μην πάει το μυαλό σας σε αυτές τις στανταρ που θα κανουμε ετσι κ αλλιως, εγω αρχισα να του λεω για κατι εξετασεις που εχω ακουσει στο εξωτερικο).

Απο βιταμινες παιρνω φιλικο και της pregnacare. Απλα τις pregnacare μπορει μερικες φορες να τις ξεχασω. λετε να υπαρχει θεμα? 

Επισης, όλες τις εξετασεις θα τις κανω κ εγω στο ιατρειο του, οποτε δεν χρειαζεται να παω σε καποιο νοσοκομειο.

Απο συμπτωματα δεν εχω ιδιαιτερα. Οι ναυτιες μου εχουν ελαττωθει αρκετα. Ευαισθητο στηθος και εξαντληση εξακολουθω να νιωθω. Και μερικες μερες νιωθω τραβηγματα ή ψηλα στην κοιλια μια πιεση

Μετα την αυχενικη θελω να τον ρωτησω αν μπορω να ξεκινησω καποια δραστηριοτητα γιατι εχω σαπισει τοσο καιρο.

Με την διατροφη δυσκολευομαι λιγο. Ναι μεν εχω εντάξει υγιεινες τροφες καθημερινα αλλα θα φαω κ την σοκολατα μου ή πατατες τηγανιτες....🤔λετε αυτα να επηρεαζουν το μωρο?

Σας βομβαρδισα με τις πληροφοριες πρωι πρωι 😂

@Angeliki1990 Αγγελική μου η ωρα η καλη ευχομαι, να το απολαυσεις οσο γινεται. Ειναι μοναδικη μερα και θα περασει σα νερο. Με το καλο να ερθει το μωρακι σας!! 🤗

Να ευχηθω σε όλες μας και στις κοπέλες που τωρα μπηκαν να εχουμε μια γλυκια, ηρεμη και τελειομηνη εγκυμοσυνη 🙏

Σε ευχαριστώ πολύ γλυκειά μου !!! Εύχομαι να πάνε όλα καλά σε όλες !! 

Τώρα τα τηγανητά που λες οκ έχω ακούσει από άλλες κοπέλες να τρώνε πολύ χειρότερα και να έχουν πάει όλα καλά 😂 εγώ προσωπικά έχω καουρες και έφαγα λίγες πατάτες χθες και πέθανα οπότε δεν ξανά τρώω τηγανητό ξανά.. γενικά δεν έτρωγα και μάλλον τώρα με έχουν διαλύσει... Μην ανησυχείς τόσο αν γενικά τρως καλά! 

Εγώ έχω σήμερα απόγευμα γιατρό να ακούσω καρδιά !! Είμαι 8ε και 2 ημέρες 😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Angeliki1990 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ γλυκειά μου !!! Εύχομαι να πάνε όλα καλά σε όλες !! 

Τώρα τα τηγανητά που λες οκ έχω ακούσει από άλλες κοπέλες να τρώνε πολύ χειρότερα και να έχουν πάει όλα καλά 😂 εγώ προσωπικά έχω καουρες και έφαγα λίγες πατάτες χθες και πέθανα οπότε δεν ξανά τρώω τηγανητό ξανά.. γενικά δεν έτρωγα και μάλλον τώρα με έχουν διαλύσει... Μην ανησυχείς τόσο αν γενικά τρως καλά! 

Εγώ έχω σήμερα απόγευμα γιατρό να ακούσω καρδιά !! Είμαι 8ε και 2 ημέρες 😍

Με το καλό σήμερα να μας στείλεις νέα! 

Αααχ η διατροφή πονεμένη ιστορία για μένα που έχω ανακατωσούρες κ εμετούς. Δε μπορώ να τρώω φαγητά με σάλτσα, λαχανικά που βοηθάνε γενικά και στη δυσκοιλιότητα. Θέλω μόνο στεγνά και σκέτα. Οτιδήποτε άλλο με ανακατεύει 🙁 Δεν ξέρω πως θα βελτιώσω τη διατροφή με θρεπτικά πράγματα που έτρωγα κ πριν δλδ αλλά ο γιατρος μου είπε να μην πιεστώ να περιμένω να περάσει αυτή η φάση με τους εμετούς. 
Εμένα κάθε εξέταση με στέλνει σε εξειδικευμένο γιατρό που συνεργάζεται όπως έχω καταλάβει. Όπως πχ με την αυχενική. 
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια !! Χθες πήγαμε στον γιατρό από μια κουκίδα είδα ολόκληρο μικρό ανθρωπάκι 2 εκατοστά με καρδούλα και χτύπους 163!! Όλα πάνε πολύ καλά μου είπε και μου έδωσε τελικά σιρόπι μαλοξ να το παίρνω μετά τα κύρια γεύματα σαν θεραπεία για λίγες μέρες μπας και ηρεμήσω ! Επόμενο ραντεβού στο μητέρα για αυχενικη διαφάνεια 14/12 και ανυπομονώ ήδη !!! 

Ρε κορίτσια τι κλάμα ρίξαμε πόση συγκίνηση.. δύο μηνών και είναι μια μικρογραφία μωρού και κουνούσε και τα χεράκια του και η καρδιά πήγαινε σαν τρελή στην εικόνα... Δεν μπορώ να το βγάλω από το μυαλό μου από χθες 🥹

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Angeliki1990 είπε:

Καλημέρα κορίτσια !! Χθες πήγαμε στον γιατρό από μια κουκίδα είδα ολόκληρο μικρό ανθρωπάκι 2 εκατοστά με καρδούλα και χτύπους 163!! Όλα πάνε πολύ καλά μου είπε και μου έδωσε τελικά σιρόπι μαλοξ να το παίρνω μετά τα κύρια γεύματα σαν θεραπεία για λίγες μέρες μπας και ηρεμήσω ! Επόμενο ραντεβού στο μητέρα για αυχενικη διαφάνεια 14/12 και ανυπομονώ ήδη !!! 

Ρε κορίτσια τι κλάμα ρίξαμε πόση συγκίνηση.. δύο μηνών και είναι μια μικρογραφία μωρού και κουνούσε και τα χεράκια του και η καρδιά πήγαινε σαν τρελή στην εικόνα... Δεν μπορώ να το βγάλω από το μυαλό μου από χθες 🥹

Καλημέρα ! Τι υπεροχα νεααααα ❤️❤️ Ειναι ακριβως οπως τα λες. Η συγκινηση ειναι τοσο μεγαλη οταν σκεφτεσαι πως εχεις δημιουργησει ενα μικρο πλασματακι ❤️ 

Εμας ειχε παλμους 120. Διαβασα στο ιντερνετ ( καθολου αξιοπιστη πηγη φυσικα χαχαχ απλα κουβεντα να γινεται ) οτι αν οι παλμοι ειναι  κατω απο 140 ειναι αγορι ενω αν ειναι πανω απο 140 ειναι κοριτσι . 

Για να δουμε αν θα πεσουν μεσα τα προγνωστικα. Εμενα προσωπικα με νοιαζει απλα να βγει υγιες και ας ειναι οτι θελει ο Θεος.Εινα tο πρωτο μας οποτε δεν εχουμε ιδιαιτερες προτιμησεις :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Angeliki1990 είπε:

Καλημέρα κορίτσια !! Χθες πήγαμε στον γιατρό από μια κουκίδα είδα ολόκληρο μικρό ανθρωπάκι 2 εκατοστά με καρδούλα και χτύπους 163!! Όλα πάνε πολύ καλά μου είπε και μου έδωσε τελικά σιρόπι μαλοξ να το παίρνω μετά τα κύρια γεύματα σαν θεραπεία για λίγες μέρες μπας και ηρεμήσω ! Επόμενο ραντεβού στο μητέρα για αυχενικη διαφάνεια 14/12 και ανυπομονώ ήδη !!! 

Ρε κορίτσια τι κλάμα ρίξαμε πόση συγκίνηση.. δύο μηνών και είναι μια μικρογραφία μωρού και κουνούσε και τα χεράκια του και η καρδιά πήγαινε σαν τρελή στην εικόνα... Δεν μπορώ να το βγάλω από το μυαλό μου από χθες 🥹

Τι ωραίααα!!! Κι εμείς ενθουσιαστήκαμε αρκετά όταν το είδαμε πόσο μεγάλωσε!!


Αφήστε κορίτσια βγήκα χτες θετική στον κορονοιο, έχω φίλες που είχαν νοσήσει στην εγκυμοσύνη κι όλα καλά, αλλά μια μικρήηη ανησυχία την έχω. Και πρόσεχα, όχι 100% αλλά πρόσεχα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η dimand είπε:

Καλημέρα ! Τι υπεροχα νεααααα ❤️❤️ Ειναι ακριβως οπως τα λες. Η συγκινηση ειναι τοσο μεγαλη οταν σκεφτεσαι πως εχεις δημιουργησει ενα μικρο πλασματακι ❤️ 

Εμας ειχε παλμους 120. Διαβασα στο ιντερνετ ( καθολου αξιοπιστη πηγη φυσικα χαχαχ απλα κουβεντα να γινεται ) οτι αν οι παλμοι ειναι  κατω απο 140 ειναι αγορι ενω αν ειναι πανω απο 140 ειναι κοριτσι . 

Για να δουμε αν θα πεσουν μεσα τα προγνωστικα. Εμενα προσωπικα με νοιαζει απλα να βγει υγιες και ας ειναι οτι θελει ο Θεος.Εινα tο πρωτο μας οποτε δεν εχουμε ιδιαιτερες προτιμησεις :P

Εμένα τα πεθερικά μου λένε το αντίθετο 😂 ότι επειδή έχει πολλούς παλμούς είναι αγόρι και καλά ! Εγώ δεν έχω διαβάσει κάτι ανάλογο πάντως ! Τώρα το 120 μήπως ήταν και πιο νωρίς και ήταν τόσοι ? Είναι μεγάλη διαφορά 120 με 160 ίσως το είχες δει 5-6 εβδομάδα εσύ ? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η Angeliki1990 είπε:

Εμένα τα πεθερικά μου λένε το αντίθετο 😂 ότι επειδή έχει πολλούς παλμούς είναι αγόρι και καλά ! Εγώ δεν έχω διαβάσει κάτι ανάλογο πάντως ! Τώρα το 120 μήπως ήταν και πιο νωρίς και ήταν τόσοι ? Είναι μεγάλη διαφορά 120 με 160 ίσως το είχες δει 5-6 εβδομάδα εσύ ? 

Στην 8η εβδομαδα ημουν τη προηγουμενη Πεμπτη που το ακουσαμε. Ειδομεν χαχα Δεν βαριεσαι ! Υγεια να εχει κ ας ειναι οτι θελει ο Θεος .

 

Σου παραθετω το site που το διαβασα

 https://obstetric.gr/index.php/maieftiki/egkymosyni/kardiaki-syxnotita-kai-fylo-tou-emvryou

Εμεις αυχενικη κλεισαμε 27/11 ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...