Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ήρθε ο νέος ο Οκτώβρης, φύλλα πέφτουνε ξανά, όμως μέσα στις κοιλίτσες θα ρθουν όμορφα μωρά🤰🤰🧡💛🤰🤰


Recommended Posts

στις πριν 1 λεπτό, ο/η tooth.fairy είπε:

Πάλι καλά που θα πάτε μαζί αύριο. Ο καημένος. Ε τραβάει κι αυτός αγωνία. Τι να κάνει! 🙄

Έτσι είναι, στεναχωριούνται κι αυτοί! Οπότε αύριο θα κάνω την εξέταση και αν πάνε όλα καλά, μετά θα μου δώσει χάπι να ρίξουμε την προλακτίνη ε και μετά ελπίζουμε για το καλύτερο 🤰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η Mary_piggy είπε:

Είναι σαν το τζόκερ! Ο προηγούμενος που είχα ήταν εξαιρετικός επιστήμονας αλλά δεν είχε καθόλου ανθρωπιά. Τώρα νιώθω πολύ μεγαλύτερη αισιοδοξία με αυτόν τον γιατρό. Αφού τον βλέπω και μας φαντάζομαι να με ξεγεννάει τόση σιγουριά μου δίνει (καλά έχω τρελαθεί τελείως) 😂

Ή ζεις στο μυαλό μου ή είχαμε τον ίδιο προηγούμενο γιατρό και τον ίδιο τωρινό 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Dimitrapth είπε:

Ή ζεις στο μυαλό μου ή είχαμε τον ίδιο προηγούμενο γιατρό και τον ίδιο τωρινό 😂

Χαχαχα! Αλήθεια είναι, έτσι σκέφτηκα! Χαίρομαι που έχεις κι εσύ καλό γιατρό! 😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Mary_piggy είπε:

Αύριο σχολάει νωρίς άρα θα έρθει. Βρε ξέρεις τι απογοήτευση ένιωσα εχθές, πήρε άδεια ήρθε να μου κάνει έκπληξη και βγαίνουμε από την αίθουσα και με ρωτάει πόνεσες;;; Με αγωνία. Και του λέει ο γιατρός δεν την κάναμε 😂 

Τουλάχιστον σε έβαλαν πάλι γρήγορο ραντεβού μην σε αφηνουν στο περίμενε 

αφού θα έρθει και ο γιατρός σου αύριο θα είσαι και πιο χαλαρή πιστεύω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Elk είπε:

Τουλάχιστον σε έβαλαν πάλι γρήγορο ραντεβού μην σε αφηνουν στο περίμενε 

αφού θα έρθει και ο γιατρός σου αύριο θα είσαι και πιο χαλαρή πιστεύω 

Ναι πάλι καλά γιατί δεν ήθελα να πάω για τον επόμενο μήνα, γιατί κάνουν μόνο μετά την περίοδο την εξέταση, δεν επιτρέπεται πιο μετά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η annie! είπε:

Πολύ ωραία τα νέα σου κορίτσι μου!! Άντε με το καλό και η αυχενική!!❤️💙

Ευχαριστώ πολύ κοριτσάκι μου🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η dimand είπε:

Mπραβο κοριτσι μου , επιτελους να ηρεμησεις  κ εσυ λιγο απο τους εμετους ! 

Ποια εβδομαδα ξεκινησαν ? (τους φοβαμαι πολυ και ακομα δν εχω τιποτα )

Χαιρομαι που βρηκες  γιατρο και μεινατε ευχαριστημενοι.Αντε ολα μπηκαν σε σειρα ❤️ 

Ευχαριστώ πολύ κοριτσι μου, 5η προς 6η βδομάδα μου ξεκίνησαν, τώρα είμαι 10+4 κ 4 μέρες είμαι πιο καλά, στην κόρη μου μου είχαν κρατήσει πολύ παραπάνω! Μακάρι να σταματήσουν γτ δεν παλεύεται! Εσύ πότε ξανά πας γιατρό;😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Elk είπε:

@Κατερίνα!!! άντε ωραία κορίτσι μου έμεινες και ευχαριστημένη με τον γιατρό σου όλα καλά πηγαίνουν μπράβο 😊

 

στις πριν 2 ώρες, ο/η ΛΕΥΚΗ είπε:

Μπράβοο πολύ χαίρομαι για εσάς!!!! Εύχομαι να πηγαίνουν όλα τόσο καλά μέχρι τέλους!🙏

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια μου, να είστε καλα❤️ εύχομαι γρήγορα να έχετε τα ευχάριστα κ εσείς!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Κατερίνα!!! είπε:

Ευχαριστώ πολύ κοριτσι μου, 5η προς 6η βδομάδα μου ξεκίνησαν, τώρα είμαι 10+4 κ 4 μέρες είμαι πιο καλά, στην κόρη μου μου είχαν κρατήσει πολύ παραπάνω! Μακάρι να σταματήσουν γτ δεν παλεύεται! Εσύ πότε ξανά πας γιατρό;😊

Εγω ειμαι 6η εβδ. Εχω ραντεβου 9/11 :) 

Δεν εχω ζαλαδες ή εμετους . Εχω εντονο πρηξιμο στο στηθος, νιωθω φουσκωμενη, κοπωση και η συχνοουρια αρχιζει και φευγει εδω και 2 μερες. 

Ωχ, λες να με πιασουν τωρα και μενα? Α Παναγια μου φοβαμαι. 😳

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η dimand είπε:

Εγω ειμαι 6η εβδ. Εχω ραντεβου 9/11 :) 

Δεν εχω ζαλαδες ή εμετους . Εχω εντονο πρηξιμο στο στηθος, νιωθω φουσκωμενη, κοπωση και η συχνοουρια αρχιζει και φευγει εδω και 2 μερες. 

Ωχ, λες να με πιασουν τωρα και μενα? Α Παναγια μου φοβαμαι. 😳

Εύχομαι να μην σε πιάσουν καθόλου, υπάρχουν πάντως γυναίκες που δεν έχουν καθόλου σε όλη την εγκυμοσύνη, μακάρι να σαι από αυτες😊 με το καλό να πάτε πάλι στο γιατρό να ακούσετε κ καρδούλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια μου εγώ μίλησα σήμερα με την εμβρυολογο μου εγραψε τα φάρμακα που έπαιρνα και την πρώτη φορά αλλά μου εγραψε επιπλέον και άλλα τα οποία δεν γνωρίζω τι είναι επίσης την μέρα της ετ 9/11 θα μείνω για.μια ώρα για να μου βάλουν όρο,όλα αυτά θα τα ρωτήσω στις 31/10 που θα έχουμε ραντεβού πριν τα ξεκινήσω όλα αυτά. Είναι λες και κανω πρώτη φορά ετ 😛 όλα πολύ διαφορετικα από την πρώτη φορά 🙏🏻

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η marinaP είπε:

Γεια σας κορίτσια μου εγώ μίλησα σήμερα με την εμβρυολογο μου εγραψε τα φάρμακα που έπαιρνα και την πρώτη φορά αλλά μου εγραψε επιπλέον και άλλα τα οποία δεν γνωρίζω τι είναι επίσης την μέρα της ετ 9/11 θα μείνω για.μια ώρα για να μου βάλουν όρο,όλα αυτά θα τα ρωτήσω στις 31/10 που θα έχουμε ραντεβού πριν τα ξεκινήσω όλα αυτά. Είναι λες και κανω πρώτη φορά ετ 😛 όλα πολύ διαφορετικα από την πρώτη φορά 🙏🏻

Με το καλό κοριτσάκι μου όλα να πάνε κατ ευχήν. Την προηγούμενη  φορά έκανες ετ στον κύκλο της διέγερσης; Εάν ναι τώρα λογικά σου δώσανε κ cyclacur για τεχνητό κύκλο. 
 

Εμενα με είδε ο γυναικολόγος μου. Όλα καλά είπε σούπερ!!! Δεν έχουν ξαναδεί κορίτσι λέει αναπαραγωγικής ηλικίας!! Όλα είναι όπως πρέπει. Τζάμπα με άγχωσαν στο νοσοκομείο.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Elk είπε:

Κορίτσι μου περαστικα σιδερένια ευτυχώς είσαι καλά τώρα 😊

Να μας στείλεις νέα από τον γιατρό 

Σ ευχαριστω πολύ κοριτσακι μου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η annie! είπε:

Με το καλό κοριτσάκι μου όλα να πάνε κατ ευχήν. Την προηγούμενη  φορά έκανες ετ στον κύκλο της διέγερσης; Εάν ναι τώρα λογικά σου δώσανε κ cyclacur για τεχνητό κύκλο. 
 

Εμενα με είδε ο γυναικολόγος μου. Όλα καλά είπε σούπερ!!! Δεν έχουν ξαναδεί κορίτσι λέει αναπαραγωγικής ηλικίας!! Όλα είναι όπως πρέπει. Τζάμπα με άγχωσαν στο νοσοκομείο.. 

 Σε ευχαριστώ κορίτσι μου. Cyclacur έπαιρνα και την πρώτη φορά, εκανα ετ μετά από ένα κύκλο από την ωοληψια. Εκείνο που θελω να ρωτήσω οταν πάω είναι τι είναι ακριβώς τα υπόλοιπα φάρμακα. Τι δουλειά κάνουν  βασικά σε όλη τη διαδικασία και αυτό με τον όρο μετά την ετ 🙏🏻

Μπράβο κορίτσι μου όλα να πάνε όπως επιθυμείς, ένα βήμα τη φορά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η marinaP είπε:

 Σε ευχαριστώ κορίτσι μου. Cyclacur έπαιρνα και την πρώτη φορά, εκανα ετ μετά από ένα κύκλο από την ωοληψια. Εκείνο που θελω να ρωτήσω οταν πάω είναι τι είναι ακριβώς τα υπόλοιπα φάρμακα. Τι δουλειά κάνουν  βασικά σε όλη τη διαδικασία και αυτό με τον όρο μετά την ετ 🙏🏻

Μπράβο κορίτσι μου όλα να πάνε όπως επιθυμείς, ένα βήμα τη φορά

Καλά θα κάνεις κ θα ρωτήσεις κ γω πρώτη φορά το ακούω για ορό μετά την ετ.. Να μας πεις νεότερα όταν θα έχεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Mary_piggy είπε:

Έτσι είναι, στεναχωριούνται κι αυτοί! Οπότε αύριο θα κάνω την εξέταση και αν πάνε όλα καλά, μετά θα μου δώσει χάπι να ρίξουμε την προλακτίνη ε και μετά ελπίζουμε για το καλύτερο 🤰

Κορίτσι μου εγω  πιστεύω πολύ στο χάπι για την προλακτινη θα κανείς πολυ καλύτερη ωορρηξία και σε λίγο καιρό θα τα καταφέρεις 😊

Από την δίκη μου εμπειρία στο λέω με μια μικρή δόση θα δεις διαφορά εγω πήρα μισο χάπι ανα 15 μερες 

Εύχομαι να δουλέψει και σε ένα και να έχεις γρήγορα αποτελέσματα όπως είχα και εγω 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου επιτέλους βρήκα χρόνο να μπω να σας διαβάζω και έχει πέσει πολύ κους κους βλέπω εδώ!! @Mary_piggy μπράβο στον γιατρό σου!! Θα πάρεις και την αγωγή για την προλακτίνη και πιστεύω ότι τον επόμενο μήνα θα μας πεις τα ευχάριστα 🥰♥️♥️!!

@marinaP κορίτσι μου επιτέλους πλησιάζουν οι μέρες! Να σε ρωτήσω κάτι που ίσως σου φανεί χαζό? Όταν κάνεις την εμβρυομεταφορα εκείνο το μήνα κάνεις κανονικά ωορρηξία? Και μπορείς να κάνεις και προσπαθείς φυσιολογικά? Η απαγορεύετε? 

@Elk μου εσύ κορίτσι μου πως είσαι?? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η annitakianna είπε:

Κορίτσια μου επιτέλους βρήκα χρόνο να μπω να σας διαβάζω και έχει πέσει πολύ κους κους βλέπω εδώ!! @Mary_piggy μπράβο στον γιατρό σου!! Θα πάρεις και την αγωγή για την προλακτίνη και πιστεύω ότι τον επόμενο μήνα θα μας πεις τα ευχάριστα 🥰♥️♥️!!

@marinaP κορίτσι μου επιτέλους πλησιάζουν οι μέρες! Να σε ρωτήσω κάτι που ίσως σου φανεί χαζό? Όταν κάνεις την εμβρυομεταφορα εκείνο το μήνα κάνεις κανονικά ωορρηξία? Και μπορείς να κάνεις και προσπαθείς φυσιολογικά? Η απαγορεύετε? 

@Elk μου εσύ κορίτσι μου πως είσαι?? 

Εγω κορίτσι μου καλά είμαι 

Νόμιζα ότι μου ήρθε η περιοδος αλλά τελικά δεν είχα  ροη  3 μέρα τωρα έχω αίμα μονο στο σκούπισμα (συγγνώμη για την περιγραφή ) 

όποτε περιμένω να καθαρίσω από τα τελευταία και μετά μπαίνω σε αναμονή περιόδου που την περιμένω πως και πως  (ότι θα το έλεγα και αυτό δεν το περίμενα 😂)

Εσυ πως είσαι ; Σε τι φαση βρίσκεσαι ; love zone ? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η annitakianna είπε:

Κορίτσια μου επιτέλους βρήκα χρόνο να μπω να σας διαβάζω και έχει πέσει πολύ κους κους βλέπω εδώ!! @Mary_piggy μπράβο στον γιατρό σου!! Θα πάρεις και την αγωγή για την προλακτίνη και πιστεύω ότι τον επόμενο μήνα θα μας πεις τα ευχάριστα 🥰♥️♥️!!

@marinaP κορίτσι μου επιτέλους πλησιάζουν οι μέρες! Να σε ρωτήσω κάτι που ίσως σου φανεί χαζό? Όταν κάνεις την εμβρυομεταφορα εκείνο το μήνα κάνεις κανονικά ωορρηξία? Και μπορείς να κάνεις και προσπαθείς φυσιολογικά? Η απαγορεύετε? 

@Elk μου εσύ κορίτσι μου πως είσαι?? 

Από οσο γνωρίζω μετά την ετ δεν κάνει να έχεις επαφές, μέχρι τουλάχιστον την.χοριακη, αν είναι αρνητική σταματάς τα φάρμακα και συνεχίζεις κανονικά και τις επαφές σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου υπέροχα!

Τώρα βρήκα χρόνο να μπω να γράψω. Όλη μέρα σας διαβάζω στα κλεφτα. Τι να πρωτοσχολιασω!!

Νανσυ δε μπορώ να σε ταγκαρω για κάποιο λόγο! Κορίτσι μου πιστεύω είναι γραμμές εξάτμισης..λυπάμαι πολύ που το λέω αλλά έτσι νομίζω .με αυτά που έχω δει θα έπρεπε να υπάρχει μια πρόοδος στις γραμμές. Όσο για την καθυστέρηση είχα και εγώ κάποτε σε ανύποπτο χρόνο 15 μέρες καθυστέρηση αλλά δυστυχώς δεν ήμουν έγκυος. Κάποια ανωμαλία του κύκλου...

@Mary_piggy δεν πρόλαβα να δω αν μας έστειλες σήμερα τα νέα σου με την νέα σαλπιγγγραφια! Αν όχι πες μαςεςς. Πάντως ένα μπράβο στον γιατρό που ασχολήθηκε και ένα τεράστιο μπράβο στον σύζυγο!! Αχ τα αγόρια μας ,μαζί σε όλα ! Αγχώνονται για εμάς κορίτσια πως να γίνει!

@annie! Σιδερένια κορίτσι μου. Να προσέχεις τον εαυτό σου! Εύχομαι σύντομα να κοιλοπονας για άλλους λόγους...λόγους γέννας!☺️

@cat12 εγώ δεν κατάλαβα. Σου ήρθε τελικά? Αν ναι εύχομαι να ήταν η τελευταία της φορά και με το καλό τώρα στα νέα επόμενα βήματα και στην σίγουρη επιτυχία!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Elk είπε:

Εγω κορίτσι μου καλά είμαι 

Νόμιζα ότι μου ήρθε η περιοδος αλλά τελικά δεν είχα  ροη  3 μέρα τωρα έχω αίμα μονο στο σκούπισμα (συγγνώμη για την περιγραφή ) 

όποτε περιμένω να καθαρίσω από τα τελευταία και μετά μπαίνω σε αναμονή περιόδου που την περιμένω πως και πως  (ότι θα το έλεγα και αυτό δεν το περίμενα 😂)

Εσυ πως είσαι ; Σε τι φαση βρίσκεσαι ; love zone ? 

Elk, τι περίεργα πράγματα είναι αυτά? Μήπως να πάει ο νους μας άλλου?? Μήπως έχουμε τίποτα και δεν το έχεις πάρει χαμπάρι???

@marinaP πλησιάζουμε όλο και πιο κοντά!!!! Με το καλό κορίτσι μου!! Φαντάζομαι την ανυπομονησία σου!!!!

@dimand και εγώ δεν είχα απολύτως τίποτα σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Ούτε εμμετους ούτε τίποτα! Εύχομαι πρώτα ο Θεός να μείνω έγκυος και να είναι πάλι έτσι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@marinamanoulitsa άρχισε η αναμονή της παράνοιας!!! Σου εύχομαι ολόψυχα καλά και θετικά αποτελέσματα!!!!ελπίζω να ακολουθήσεις την γνωστή πια τακτική " βαρατε χωρίς ανάσα"χαχαχ

@annitakianna πώς είσαι???

Εγώ κορίτσια μου σήμερα πήρα το πρώτο χάπι!!! 🎉🎉 βέβαια το έλιωσα γιατί αλλιώς δε μπορούσα να το καταπιω αλλά το κατάφερα. Θα παίρνω δύο την μέρα πρωί βράδυ για 5 μέρες. Άραγε εφόσον κάνω κανονικα ωορηξια και τώρα θα πάρω και αυτά υπάρχει περίπτωση να πάθω υπερδιέγερση?? Ξέρει καμία? Έχω μπερδευτεί με όλα όσα διαβάζω και μέχρι την Παρασκευή που θα πάω γιατρό κάθε μέρα γράφω ερωτήσεις..θα με βρίσει ο άνθρωπος 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 23/10/2023 at 2:45 ΠΜ, ο/η Elli13 είπε:

Κορίτσια μου αγαπημένα.. η ώρα 2 το πρωί, τώρα κατάφερα να σας γράψω.Λοιποοοον... ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΣΕΝΤΟΝΑΡΑ ΥΠΕΡΔΙΠΛΗ! Φτιάξτε καφέ και αραξτε 😂😂

Σάββατο βράδυ σπάσαμε τα νερά. Οπότε Κυριακή πρωί (το πολύ) αναμέναμε τοκετό αν όλα πήγαιναν καλά. Εγώ μέσα στη νύχτα υπέφερα από δικούς μου πόνους και φωνάξαμε 2-3 φορές τον αναισθησιολογο να μου ανανεωσει τη δόση της επισκληρηδιου. Από ένα σημείο και μετά με έπιανε μόνο στην αριστερή πλευρά. 

Μέχρι το πρωί καμία εξέλιξη. Ο τράχηλος ακόμα στο 2, πολύ ψηλά και πίσω. Ο γιατρός ωστόσο ήθελε να κάνει μια τελευταία προσπάθεια (πόσο πια, το τερμάτισε) και να βάλουμε άλλη μια φορά ορό ωκυτοκινης, να περιμένουμε 8 ώρες και μετά αν δεν έπιανε και αυτό δεν υπήρχε άλλη λύση έπρεπε να προχωρήσουμε σε καισαρική γιατί ήταν πολλές οι ώρες που είχαμε σπάσει τα νερά. 

Βάζουμε τον ορό λοιπόν, κατά τις 6-7 το πρωί, αλλάζουν βάρδια οι μαίες και φυσικά καμία εξέλιξη. Ο γιατρός μου είπε μέχρι το απόγευμα αργά θα έχουμε ξεμπερδεψει. Το πήρα και εγώ απόφαση ότι το είχα χάσει το παιχνίδι του φυσιολογικού τοκετού αλλα τουλάχιστον το πάλεψα μέχρι τέλους.

Ξαφνικά κάνω εμετό. Θυμάμαι στα μαθήματα ανώδυνου τοκετού ότι αυτό είναι καλό σημάδι. Με εξετάζουν και βλέπουν διαστολή 4. Ώπα ... Λίγη ώρα μετά διαστολή 6. Παίρνουν τον γιατρό, ζητάει να μου μιλήσει. Πώς είσαι μου λέει, έχεις κουράγιο; δεδομένου ότι ήταν τρίτη μέρα πρόκλησης, εγώ άυπνη, νηστική και πολύ ταλαιπωρημένη. Αφού προχωράμε του είπα θα το βρω το κουράγιο!! Ξανά εμετό, ξεκινάω και έχω ρίγη σε όλο το σώμα, τρέμω σαν το ψάρι. Οι πόνοι να με γονατίζουν. Δεν ξέρω και εγώ πόσο φάρμακο βάλαμε γιατί η δεξιά πλευρά μου χαμηλά (κάτω από τη γραμμή του εσώρουχου) πονούσε φρικτά σε κάθε σύσπαση. Μου λέει μια μαία ότι αυτό συμβαίνει συνήθως όταν το μωράκι παίρνει σωστή θέση για τοκετό. Η αναισθησιολογος ανησυχούσε μήπως μετακινήθηκε η επισκληριδιος και έπρεπε να την ξανατοποθετησουμε. Μου κόπηκαν τα γονατα...

Στα 7εκατοστα διαστολή διαπιστώνουμε ότι το κεφαλάκι έχει κατέβει λίγο στραβά. Με βάζει η μαία να ξαπλώσω στα πλάγια σχεδόν μπρουμητα και να σπρώχνω σε κάθε σύσπαση για να πάρει το μωρό σωστή θέση. Τι να σας λέω... Ανέβασα πυρετό τελικά μαζί με τους εμετούς που συνεχίστηκαν.

Η διαστολή έφτασε πολύ γρήγορα στο 10, η μαία με κατεύθυνε πως να σπρωχνω σε κάθε σύσπαση και ξεκινήσαμε για να κατέβει λίγο ακόμα το κεφάλι. Φωνάζει τον άντρα μου που ήταν δίπλα μου σε όλα αυτά που ανέφερα και του λέει έλα να δεις φαίνονται τα μαλλάκια της. Σοκ!!

Έρχεται ο γιατρός και ήρθε η μεγάλη ώρα. Επισκληρηδιο δεν ήθελαν να μου κάνουν για να έχω την αίσθηση και να σπρώχνω. Γύρω στα 10 άτομα από πάνω μου, μαίες, ειδικευόμενοι γιατροί αναισθησιολογοι, ένας χαμός. Δόξα τω Θεώ η μια μαία που με κατεύθυνε μαζί με την προϊσταμένη ήταν τόσο αστέρια, που δεν θα τα κατάφερνα χωρίς αυτές. Ο γιατρός να μου φωνάζει να σπρώξω, η μαία να μου λέει το πότε και οι δύο μαζί να μου λένε μπράβο και πόσο σωστά το εκανα. Δεν ξέρω πόσες φορές εσπρωξα ξέρω μόνο ότι τους έλεγα τώρα θέλω να σπρώξω, το σώμα το εκανε από μόνο του!! Έβαζα όλη μου τη δύναμη, κάποια στιγμή είπα δεν μπορώ άλλο!! Ο γιατρός μου φώναξε να μην τα παρατήσω και να πεισμωσω!! Και αυτό έκανα!! Ένιωσα το κεφάλι να προσπαθεί να βγει και ήξερα ότι δεν έπρεπε να κάνω πίσω. Μολις βγήκε το κεφάλι ένα γκλουπ και βγήκε το σώμα. Ανασηκώθηκα, άνοιξα τα μάτια, ήθελα να την δω!! Έκοψαν το λώρο και την έβαλαν πάνω μου αμέσως. Άνοιξε τα μάτια της και με κοίταξε. Με κοιτούσε για ώρα μέσα στα μάτια και εγώ να χαζογελαω σαν να ήμουν υπό την επήρεια ναρκωτικών!! Ο γιατρός ήρθε και με φίλησε στο κεφάλι και όλοι μου έλεγαν πόσο καλά τα πήγα.

Βεβαια, ο Γολγοθάς δεν τελείωσε γιατί ο πλακούντας δεν έβγαινε με τίποτα. Με πίεζε ο γιατρός με όλη του τη δύναμη, η επισκληριδιος είχε περάσει και ένιωθα τα πάντα. Πονάω πολύ φώναξα και μου έκαναν κ άλλη δόση. Με πολύ κόπο και πόνο βγήκε ο πλακούντας και φώναξα στον γιατρό μου ότι τον αγαπάω 😂😂😂 

Στα τελευταία ράμματα πάλι ένιωθα τα πάντα, ήθελα απλά να τελειώσουμε με όλα αυτά. Τοπίο σαν από θρίλερ γύρω μου, παντού είχε αίματα αλλά τα είχα καταφέρει και αυτό ήταν το σημαντικό. Ο άντρας μου συγκινημένος κοιτούσε εμένα και το μωρό σαν χαμένος..

Αφου με καθάρισαν και με κατέβασαν στο δωμάτιο, μου την έφεραν. Είχε πεταλούδα στο χεράκι γιατί είχαμε σπασμένα νερά για 18 ώρες και έπρεπε να παίρνει αντιβίωση. Επίσης εδώ στο νοσοκομείο που γέννησα τα μωράκια τα έχουν οι μανουλες όλη μέρα μαζί τους. Εμένα μου την πήραν για να την παρακολουθούν προληπτικά για τον ίδιο λόγο και απλά πηγαίνω ανά τρίωρο να την ταιζω. Η τουλάχιστον προσπαθώ σαν πρώτη μέρα! 

3,420 η μπουμπού λοιπόν, ίδια ο πατέρας της, και τόσο μα τόσο όμορφη ❤️ Ο άντρας μου μου είπε ότι δεν κράτησε πάνω από μισή ώρα ο ενεργός τοκετός και το πολύ να έσπρωξα 7 φορές (εγώ είχα χάσει την αίσθηση του χρόνου). Επίσης να πω εδω ότι η μαία με ρώτησε αν γυμνάζομαι γιατί έχω πολύ δυνατούς κοιλιακούς και εσπρωχνα πολύ δυνατά. Τουλάχιστον δεν πήγαν τσάμπα τα τόσα χρόνια γυμναστικής! Οπότε για πιο εύκολο τοκετό, γυμναστικουλα αγαπημένες μου 😋😋

Δεν το έχω συνειδητοποιήσει ακόμα εννοείται ούτε που έχω καταλάβει τι συνέβη σήμερα. Αυτό που ξέρω είναι ότι ξαφνικά τίποτα δεν έχει αξία και νόημα μπροστά στα δύο αυτά ματάκια που με κοιτανε τόσο διερευνητικα...

Μακάρι η Παναγία να αξιώσει όλες τις γυναίκες που το επιθυμούν με την ανείπωτη χαρά της μητρότητας 🙏🙏

 

Με κομμένη την ανάσα το διάβασα!!

Δάκρισα.. Να χαίρεστε τη μπουμπού!! Εύχομαι κάθε καλό για την οικογένειά σας, μου βγαζετε τόσο πολύ συμπάθεια!!♥️♥️♥️ Φιλάκια πολλά στη ζουζούνα σας!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η Girly είπε:

Elk, τι περίεργα πράγματα είναι αυτά? Μήπως να πάει ο νους μας άλλου?? Μήπως έχουμε τίποτα και δεν το έχεις πάρει χαμπάρι???

@marinaP πλησιάζουμε όλο και πιο κοντά!!!! Με το καλό κορίτσι μου!! Φαντάζομαι την ανυπομονησία σου!!!!

@dimand και εγώ δεν είχα απολύτως τίποτα σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Ούτε εμμετους ούτε τίποτα! Εύχομαι πρώτα ο Θεός να μείνω έγκυος και να είναι πάλι έτσι! 

Μπαααα το πιο πιθανό να είναι το αίμα που είχε δει ο γιατρός που είχα στην μυτρα από τον τελευταίο υπέρηχο που κάναμε μετά την αποξεση και που είπε θα φύγει με την περίοδο αλλά μάλλον έφυγε πριν την περίοδο παρά να έχει γίνει κάτι (αν και είχα ελεύθερες επαφές) αλλά εγω  δεν βγάζω και αίμα εμφύτευσης (αν εννοείς αυτό ) 

Θα κάνω υπομονή και θα περιμένω να έρθει η περιοδος και μετά όταν με το καλό τελειώσει θα πάω ξανά να κάνω έναν υπέρηχο.. με αγχώνει λίγο το ότι είμαι λίγο στον αέρα από θέμα γιατρού αλλά ελπίζω να λυθεί γρήγορα 

οσο αφορά για τα δικά σου νέα καλή αρχή εύχομαι να πάνε όλα καλά σε λίγο καιρό θα χαρώ παρά πολύ να δω ένα θετικό τεστ από εσενα 🥰

δεν ξέρω καθόλου για αυτά τα φάρμακα να σου απαντήσω κορίτσι μου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Elk είπε:

Εγω κορίτσι μου καλά είμαι 

Νόμιζα ότι μου ήρθε η περιοδος αλλά τελικά δεν είχα  ροη  3 μέρα τωρα έχω αίμα μονο στο σκούπισμα (συγγνώμη για την περιγραφή ) 

όποτε περιμένω να καθαρίσω από τα τελευταία και μετά μπαίνω σε αναμονή περιόδου που την περιμένω πως και πως  (ότι θα το έλεγα και αυτό δεν το περίμενα 😂)

Εσυ πως είσαι ; Σε τι φαση βρίσκεσαι ; love zone ? 

 

στις πριν 3 ώρες, ο/η Girly είπε:

@marinamanoulitsa άρχισε η αναμονή της παράνοιας!!! Σου εύχομαι ολόψυχα καλά και θετικά αποτελέσματα!!!!ελπίζω να ακολουθήσεις την γνωστή πια τακτική " βαρατε χωρίς ανάσα"χαχαχ

@annitakianna πώς είσαι???

Εγώ κορίτσια μου σήμερα πήρα το πρώτο χάπι!!! 🎉🎉 βέβαια το έλιωσα γιατί αλλιώς δε μπορούσα να το καταπιω αλλά το κατάφερα. Θα παίρνω δύο την μέρα πρωί βράδυ για 5 μέρες. Άραγε εφόσον κάνω κανονικα ωορηξια και τώρα θα πάρω και αυτά υπάρχει περίπτωση να πάθω υπερδιέγερση?? Ξέρει καμία? Έχω μπερδευτεί με όλα όσα διαβάζω και μέχρι την Παρασκευή που θα πάω γιατρό κάθε μέρα γράφω ερωτήσεις..θα με βρίσει ο άνθρωπος 

Κορίτσια μου εγώ χθες τελείωσα με την περίοδο και ξεκίνησα τις επαφές μου 🥰🥰 ξέρω ότι η ωορρηξία μου γενικά αργεί,γίνεται περίπου 16-18 μέρα αλλά εγώ ακολουθώ πιστά το μέρα παρά μέρα όλο το μήνα για να δυναμώσει το σπέρμα!! @Girly κορίτσι μου δεν γνωρίζω καθόλου να σου απαντήσω αν υπάρχει περίπτωση να κάνεις 2 αυγά! Η αν η αγωγή είναι απλά για καλύτερη ποιότητα! Θυμάμαι η @Mpourmpoulo είχε κάνει και εκείνη κάποια αγωγή για πρόκληση και αν θυμάμαι καλά έλεγε ότι η αγωγή δεν την βοήθησε γιατί τελικά έκανε 1 αυγό το οποίο θα το έκανε και χωρίς την αγωγή! Απλά δεν ξέρω τι χάπια είχε πάρει!! Πάντως αν κάνεις 2 θα έχετε περισσότερες πιθανότητες 😁😁♥️

@Elk φαντάζομαι πόσο δύσκολο είναι σε μια τόσο μικρή περιοχή με λίγους γιατρούς να βρεις κάποιον! Αλλά είναι ανάγκη μιας και σε λίγο καιρό θα είσαι έγκυος 🤰🤰 !! Να ξανά πας στον προηγούμενο δεν θέλεις λόγο το ότι δεν έκανες την αποξεση εκεί? Η υπάρχει και άλλος λόγος?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...