Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ήρθε ο νέος ο Οκτώβρης, φύλλα πέφτουνε ξανά, όμως μέσα στις κοιλίτσες θα ρθουν όμορφα μωρά🤰🤰🧡💛🤰🤰


Recommended Posts

στις πριν 11 ώρες, ο/η mary mary είπε:

Γεια σας!!! Χρειάζομαι την γνώμη σας έχω κύκλο 31-33 ημερών την 12η ημέρα είχα κάποιες ροζ εκκρίσεις ελάχιστες για κάποιες ώρες που σύμφωνα με το γιατρό μου ήταν ωορρηξία με ελάχιστη πιθανότητα ουρολοιμωξης καθώς δεν είχα άλλο σύμπτωμα. Χθες και σήμερα 19η & 20η ημέρα δλδ έχω έντονους πόνους κάτω δεξιά όπως έχω συνήθως στην ωορρηξία μ και τσιμπήματα μια στο τόσο στο αντίστοιχο σημείο αριστερά .Ποια η γνώμη σας; Ελπίζω να μην πάει χαμένος ο μήνας είχαμε επαφές 6,10,15,16,17,18 

Μπορεί να έγινε τότε η ωορρηξία σου κορίτσι μου. Πολύ καλές οι επαφές σας 😊 Συνεχίστε έτσι και εύχομαι να δεις θετικό τεστακι 😊 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Eliza Kats είπε:

Μπορεί να έγινε τότε η ωορρηξία σου κορίτσι μου. Πολύ καλές οι επαφές σας 😊 Συνεχίστε έτσι και εύχομαι να δεις θετικό τεστακι 😊 

Σε ευχαριστω πολύ για την άμεση απάντηση … μακάρι  🥰 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Girly είπε:

Χαχαχαχαχ βρε ας ειμαι εγώ έγκυος με το καλό και τα τεστ θα πάνε σύννεφο! Χαχαχαχ 

Πάντως ήρθε η ώρα να σας πω τις σκέψεις μου και γιατί αυτός και ο επόμενος μήνας είναι σημαντικοί για μένα! Έχω βάλει ένα deadline μέχρι τον Δεκέμβριο μάξιμουμ. Και αυτό λόγω του 9μηνου της εγκυμοσύνης και την έναρξη του γιου μου στο δημοτικό τον επόμενο Σεπτέμβριο με το καλό. Επειδή λοιπόν η εμπειρία της πρώτης γέννας μου και ο καιρός μετά ήταν αφόρητα δύσκολος για μένα γιατί δεν είχα βοήθεια και συνέτρεχαν ταυτόχρονα πολλοί εξαντλητικοι λόγοι ( καθημερινά μέχρι 13 ημερών στα νοσοκομεία ολόκληρη μέρα,φεύγαμε βράδυ για τον ίκτερο του παιδιού και ξανά την επόμενη μέρα εκεί στις 8 ,εγώ άυπνη παντελώς, πολύ πολύ κακούς γείτονες και ένα αφόρητα προβληματικό σπίτι που δε με άφηναν να κοιμηθώ δευτερόλεπτο, κλπ κλπ) ένας ακόμη λόγος ήταν ότι όταν τελείωσαν τα καθημερινά πήγαινε έλα μας στα νοσοκομεία τελειωσε μαζί και η άδεια του άντρα μου..άρα ήμουν χωρίς καμία μα καμία βοήθεια ,άυπνη 24ωρ; ολόκληρα μέχρι να γυρίσει ο άντρας μου στις 5μισι ...όλα αυτά με ξετιναξαν είχε πέσει το ανοσοποιητικό μου, έπεφταν τα νύχια μου από την κούραση και είχα βαριάς μορφής εξάντληση. Είχα γεμίσει παντού φλεγμονές. Γενικά πέρασα πολύ δύσκολα. Έτσι λοιπόν όχι ότι έχω σίγουρο ότι θα επαναληφθεί αλλά δεν θα μπορέσω σε καμία περίπτωση αν γεννήσω Σεπτεμβριο να ανταπεξέλθω στις ανάγκες του γιου μου τον πρώτο δύσκολο καιρό στο δημοτικό που χρειάζεται υπομονή και ξεκούραστο κεφάλι. Θα είναι κάτι εντελώς νέο και θέλω να είμαι παρούσα σε όλο αυτό . Έτσι λοιπόν πήρα την απόφαση συνειδητά να σταματήσω τις προσπάθειες από τον Ιανουάριο. Για πόσο καιρό δεν ξέρω ειλικρινά. Για κάποιους μήνες σίγουρα όμως. Δεν θέλω να θέσω ούτε εμένα σε μια τέτοια τεράστια πίεση ούτε το παιδί. Έτσι λοιπόν έσκασα αυτόν τον μήνα ειδικά αφότου είδα ότι είχα ένα σύμπτωμα που είχα μόνο στην εγκυμοσύνη μου! Την απουσία τους στήθους μου!  Και γιναυτο τον λόγο πήραμε την απόφαση να πάμε τον επόμενο μήνα σε σπερματεγχυση. Τουλάχιστον ήθελα να έχω γεννήσει καλοκαίρι και ο πρώτος πολύ δύσκολος μήνας να έχει περάσει μέχρι να πάει το παιδί σχολείο. 

Σε καταλαβαίνω και εγώ θέλω να μείνω έγκυος έως Νοέμβριο για να γεννήσω έως Αύγουστο... γιατί εγώ έχω δύο παιδάκια στο σχολείο και είναι πολύ δύσκολο με νεογέννητο!!!να μου πεις και αν είναι 3 μηνών πάλι δεν έχει ξενύχτια;;έχει αλλά δεν είναι λεχουδακι!!! Αλλά από την άλλη λέω ας έρθει και θα τα κάνω όλα....έχει ο Θεός 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

Όλα καλά θα πάνε ❤️

σε μια από τις εγκυμοσύνες μου είχα κ εγώ 

εκει στις 6-7 εβδ 

καθαρά από την εμπειρία μου θα σου έλεγα αν ξανά δεις όντως να πας για έναν υπέρηχο έτσι για να είσαι ήσυχη. 
 

με το καλό να κυλήσουν όλα τέλεια! ❤️

 

Καλημέρα κορίτσι μου ναι και εγώ ακριβώς αυτό σκέφτομαι αν δω ξανά έστω και αχνό θα πάω να με δει προς το παρόν δόξα τω Θεο δεν έχω δει αλλά το παρακολουθω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η dimand είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου ναι και εγώ ακριβώς αυτό σκέφτομαι αν δω ξανά έστω και αχνό θα πάω να με δει προς το παρόν δόξα τω Θεο δεν έχω δει αλλά το παρακολουθω.

Καλημέρα κορίτσι μου. Πιθανολογω ότι δε θα ξαναδείς αφού σταμάτησαν!! Ίσως ήταν αίμα εμφύτευσης! Όλα όμως είναι καλά τώρα!! Ξεκουράσου και θα δεις ότι δε θα ξαναεχεις τίποτα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κ απο μένα κορίτσια!! Βλέπω έχουμε στο φούρνο θετικά και ψήνονται;;;

Εγώ πήγα χτες στο νευρολόγο. Θέλει να πάρω την αγωγή 6 μήνες και μετά να τη μειώνουμε σιγά σιγά για ένα 2 μηνο και μετά να περιμένουμε άλλο ένα 2μηνο για να μείνω έγκυος. Είναι 1 αντικαταθλιπτικό σε συνδυασμό με 1 αντιεπιληπτικό. Σύμφωνα με το ίντερνετ, αλήθεια χρησιμοποιούνται για την ενδοκράνια πίεση. 10 μήνες! Μου φαίνεται τόσο πολύ! Δεν ξέρω τι να κάνω. Σίγουρα θα πάρω και άλλη γνώμη. Και σαν να μην έφταναν όλα αυτά, έχω από χτες μια ψύξη μάλλον, το κεφάλι δεν κουνιέται προς καμία κατεύθυνση, εννοείται δεν έχω κοιμηθεί πάνω από 10λεπτο σερί, και γενικώς τα νεύρα είναι τσατάλια! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η marinamanoulitsa είπε:

Σε καταλαβαίνω και εγώ θέλω να μείνω έγκυος έως Νοέμβριο για να γεννήσω έως Αύγουστο... γιατί εγώ έχω δύο παιδάκια στο σχολείο και είναι πολύ δύσκολο με νεογέννητο!!!να μου πεις και αν είναι 3 μηνών πάλι δεν έχει ξενύχτια;;έχει αλλά δεν είναι λεχουδακι!!! Αλλά από την άλλη λέω ας έρθει και θα τα κάνω όλα....έχει ο Θεός 

Έτσι είναι Μαρίνα μου. Σίγουρα 3μηνων θα έχει ξενύχτι αλλά όχι των πρώτων ημερών το ανά μισή ώρα θηλασμό..τέλος πάντων..βλέποντας και κάνοντας...

 

στις πριν 1 λεπτό, ο/η kokkinoskoufitsa είπε:

Καλημέρα κ απο μένα κορίτσια!! Βλέπω έχουμε στο φούρνο θετικά και ψήνονται;;;

Εγώ πήγα χτες στο νευρολόγο. Θέλει να πάρω την αγωγή 6 μήνες και μετά να τη μειώνουμε σιγά σιγά για ένα 2 μηνο και μετά να περιμένουμε άλλο ένα 2μηνο για να μείνω έγκυος. Είναι 1 αντικαταθλιπτικό σε συνδυασμό με 1 αντιεπιληπτικό. Σύμφωνα με το ίντερνετ, αλήθεια χρησιμοποιούνται για την ενδοκράνια πίεση. 10 μήνες! Μου φαίνεται τόσο πολύ! Δεν ξέρω τι να κάνω. Σίγουρα θα πάρω και άλλη γνώμη. Και σαν να μην έφταναν όλα αυτά, έχω από χτες μια ψύξη μάλλον, το κεφάλι δεν κουνιέται προς καμία κατεύθυνση, εννοείται δεν έχω κοιμηθεί πάνω από 10λεπτο σερί, και γενικώς τα νεύρα είναι τσατάλια! 

Καλημέρα!! Σε χάσαμε δύο μέρες! Πριν ξεκινήσεις την αγωγή σίγουρα θα πάρεις και άλλη μια γνώμη. Και αν συμφωνούν τότε ναι, προφανώς θα πρέπει να την ακολουθήσεις...για ένα γερό μωρό πρέπει πρώτα να είναι γερή η μαμά. Εγώ βέβαια και μόνο που το διάβασα μου ακούστηκε βουνό,φαντάζομαι πως είσαι εσύ...πάντως να ρωτήσω και κάτι άλλο ..κάποτε πριν πολλά χρόνια λόγω του τεράστιου άγχους μου είχα ένα θέμα με τον αυχένα μου. Δλδ σωματοποιουσα το άγχος μου, πράγμα που συμβαίνει πολύ συχνά σε πολύ κόσμο...υπάρχει περίπτωση λόγω του άγχους να έχεις αυτά τα συμπτώματα? Εννοώ έκανες κάποια κλινική εξέταση που απέδειξε ότι έχεις ενδοκρανια πίεση η λόγω συμπτωμάτων βγήκε το πόρισμα? Δε θα μπορούσε να είναι κάτι ψυχοσωματικό? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@cat12 ποτέ ξεκινάς τα τεστ??? Εγώ δεν έκανα φυσικά άλλο αν και έχω άλλο ένα πρώιμης ανίχνευσης αλλά είπα να το κρατήσω για τον άλλο μήνα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η dimand είπε:

Καλησπέρα κορίτσια σήμερα παρατήρησα τα υγρά μου να είναι λίγο προς το ροζ αχνό ροζ. Πήρα τηλέφωνο τον γιατρό μου είπε να το παρακολουθήσω σήμερα κι άμα δω ότι συνεχιστεί να πάω αύριο να με δει.. Έχω τρελαθεί από το άγχος μου αυτή τη στιγμή 🥺🥺

Εάν δεν πονάς μην ανησυχείς καθόλου!!! Στα δίδυμα εγώ είχα αίμα όχι ροζ καφέ κανονικότατο κόκκινο αίμα!!! Έκανα 3 καλες αιμορραγίες κ μέχρι τον 4ο είχα καφέ. Παρολα αυτά όλα πήγαν μια χαρά!!! 
 

Εμένα με ταλαιπωρεί εδώ κ 3 μέρες μια γαστρεντερίτιδα. Μ έχει ξεσκίσει κορίτσια..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Girly είπε:

@cat12 ποτέ ξεκινάς τα τεστ??? Εγώ δεν έκανα φυσικά άλλο αν και έχω άλλο ένα πρώιμης ανίχνευσης αλλά είπα να το κρατήσω για τον άλλο μήνα!

Καλημέρα κορίτσια 

ποσες μερες μετά την ωορρηξία σου είσαι

Εγω τα πρώιμης δεν τα χρησιμοποιώ να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω αν είναι τόσο αξιόπιστα 
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η annie! είπε:

Εάν δεν πονάς μην ανησυχείς καθόλου!!! Στα δίδυμα εγώ είχα αίμα όχι ροζ καφέ κανονικότατο κόκκινο αίμα!!! Έκανα 3 καλες αιμορραγίες κ μέχρι τον 4ο είχα καφέ. Παρολα αυτά όλα πήγαν μια χαρά!!! 
 

Εμένα με ταλαιπωρεί εδώ κ 3 μέρες μια γαστρεντερίτιδα. Μ έχει ξεσκίσει κορίτσια..

Ωχ περαστικα σου είναι το χειρότερο μου η γαστρεντερίτιδα 2 φορές με έχει στείλει νοσοκομείο από τους πολλούς εμετούς 😮💨

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η annie! είπε:

Εάν δεν πονάς μην ανησυχείς καθόλου!!! Στα δίδυμα εγώ είχα αίμα όχι ροζ καφέ κανονικότατο κόκκινο αίμα!!! Έκανα 3 καλες αιμορραγίες κ μέχρι τον 4ο είχα καφέ. Παρολα αυτά όλα πήγαν μια χαρά!!! 
 

Εμένα με ταλαιπωρεί εδώ κ 3 μέρες μια γαστρεντερίτιδα. Μ έχει ξεσκίσει κορίτσια..

Το εχω ακουσει και απο αλλους , πρεπει να κυκλοφορει ιωση ! 

Ευτυχως δεν ποναω , με καθησυχάσατε ολες. Ευχαριστω ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Καλημέρα κορίτσια 

ποσες μερες μετά την ωορρηξία σου είσαι

Εγω τα πρώιμης δεν τα χρησιμοποιώ να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω αν είναι τόσο αξιόπιστα 
 

 

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Girly είπε:

@cat12 ποτέ ξεκινάς τα τεστ??? Εγώ δεν έκανα φυσικά άλλο αν και έχω άλλο ένα πρώιμης ανίχνευσης αλλά είπα να το κρατήσω για τον άλλο μήνα!

Επιμενω να περιμενεις λιγο , κανε τη Κυριακη το πρωι. Αν εγινε καθυστερημενη συλληψη  ειναι λογικο να μην φαινεται . Ελπιδες υπαρχουν ❤️❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου! @Girly πολύ συνθέτη η σκέψη σου. Απλά να έχεις υπόψιν πως καμία γεννα δεν είναι ίδια με την προηγούμενη. Βέβαια είναι πολύ γλυκό αυτό που λες για το ότι θέλεις να είσαι δίπλα στο παιδάκι σου το πρώτο διάστημα στο σχολείο του ❤️ Σαφώς δίκη σας η απόφαση και μακάρι να σας έρθει το νέο μέλος σύντομα ❤️
@kokkinoskoufitsa είναι αρκετά δύσκολο όλο αυτό αλλά κι εγώ θα συμφωνήσω να πάρεις κ άλλη γνώμη κι αν αυτό πρέπει να κανεις, να το κανεις! Σημασία έχει να είναι καλά η μαμά στην προκειμένη εσύ! Εγώ πιστεύω θα πάνε όλα καλά! Άλλωστε και έτσι να γίνει μπορείς να προετοιμάσεις το σωμα σου, το μυαλό σου, την ψυχολογία σου καλύτερα! Δες το δλδ κι έτσι! 
@annie!περαστικα σου είναι το χειρότερο μου 😖

@dimandηρωας που πηγές και στην δουλειά, εγώ θα είχα χεστει πάνω μου (με το συμπάθιο) και θα ήμουν σαν τον βούδα από τον φόβο μου 😆 Βέβαια μετά από την εξωμήτρια μπορεί να με πονάει λίγο το έντερο και κάνω σενάρια επιστημονικής φαντασίας στο μυαλό μου ότι είναι κάτι σοβαρό και πεθαίνω! Χαίρομαι που είσαι καλύτερα σήμερα, πολλά κορίτσια βλέπουν λίγα ροζ ή καφέ και στο τέλος δεν είναι τίποτα 💖

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Girly είπε:

Έτσι είναι Μαρίνα μου. Σίγουρα 3μηνων θα έχει ξενύχτι αλλά όχι των πρώτων ημερών το ανά μισή ώρα θηλασμό..τέλος πάντων..βλέποντας και κάνοντας...

 

Καλημέρα!! Σε χάσαμε δύο μέρες! Πριν ξεκινήσεις την αγωγή σίγουρα θα πάρεις και άλλη μια γνώμη. Και αν συμφωνούν τότε ναι, προφανώς θα πρέπει να την ακολουθήσεις...για ένα γερό μωρό πρέπει πρώτα να είναι γερή η μαμά. Εγώ βέβαια και μόνο που το διάβασα μου ακούστηκε βουνό,φαντάζομαι πως είσαι εσύ...πάντως να ρωτήσω και κάτι άλλο ..κάποτε πριν πολλά χρόνια λόγω του τεράστιου άγχους μου είχα ένα θέμα με τον αυχένα μου. Δλδ σωματοποιουσα το άγχος μου, πράγμα που συμβαίνει πολύ συχνά σε πολύ κόσμο...υπάρχει περίπτωση λόγω του άγχους να έχεις αυτά τα συμπτώματα? Εννοώ έκανες κάποια κλινική εξέταση που απέδειξε ότι έχεις ενδοκρανια πίεση η λόγω συμπτωμάτων βγήκε το πόρισμα? Δε θα μπορούσε να είναι κάτι ψυχοσωματικό? 

πριν 3 χρόνια ειχε εμφανιστεί η ενδοκράνια πίεση αλλά δεν ασχολήθηκα εγώ τότε με θεραπεία κτλ, δεν έβρισκα το λόγο (=δεν είχα σκοπό να κάνω παιδί, μόλις είχαμε γνωριστεί με τον άντρα μου) και εφόσον δεν είναι και τίποτα θανατηφόρο το αμέλησα. Έκανα μαγνητική που δείχνει αλλοιώσεις που κάνει η πίεση, και η οφθαλμίατρος είδε οίδημα στο οπτικό νεύρο (η ενδοκράνια το μόνο κακό που κάνει αν μείνει χωρίς θεραπεία είναι βλάβες στα οπτικά νεύρα μέχρι τύφλωση). Δεν ήταν προχωρημένο, είχα αυξημένη οφθαλμική πίεση αλλά στο ανώτερο όριο, χωρίς να το ξεπερνάω. Τώρα μου είπε να πάω για καινούρια μαγνητική κ πάλι οφθαλμίατρο. Ο νευρολόγος λέει ότι αυτή τη στιγμή είμαι καλά και δεν βρίσκομαι σε κίνδυνο αλλά μια εγκυμοσύνη αυξάνει το βάρος, που ήδη έχω αρκετό, την αρτηριακή πίεση και την ενδοκράνια πίεση. Και λέει γιατί να ξεκινήσω μια εγκυμοσύνη με κακή πρόγνωση και τέτοιους κινδύνους να ελλοχεύουν, αν μπορώ να τους εξαλείψω; Λέει ότι μπορεί να μείνω έγκυος κ να πάνε όλα καλά αλλά είναι ρίσκο, κανείς δεν μπορεί να προβλέψει ή να εγγυηθεί  ότι δε θα πάει τίποτα στραβά! Είμαι ήδη κακή περίπτωση, είμαι παχύσαρκη, έχω υπογλυκαιμίες, δυσαρρόφηση εντέρου, ενδοκράνια πίεση... Μου λέει τα άλλα δε φτιάχνουν αλλά άμα σε 6 μήνες χάσεις 15-20 κιλά και μειώσεις την ενδοκράνια πίεση θα είναι μεγάλη αλλαγή. Όταν θα είσαι έγκυος θα έχεις ένα σωρό άγχη και ανησυχίες, θα είναι αρκετά στρεσογόνο το γεγονός ότι θα έχεις συνεχώς διατροφικές ελλείψεις κ θα πρέπει όλη την ώρα να προσθέτεις συμπληρώματα, να αυξάνεις δόσεις, να κάνεις εξετάσεις αίματος, να παρακολουθείς τα αυτοάνοσά σου, δε θες να ασχολείσαι και με πιέσεις, παρακεντήσεις κλπ. 

Εντάξει έχει δίκιο. Κορίτσια δε με πήραν τα χρόνια, σε λίγο καιρό κλείνω τα 32, οκ ας πάω και 33 δεν έγινε κάτι, αλλά το θέμα είναι τα ινομυώματα και η ενδομητρίωση. Άμα περιμένω άλλους 10 μήνες, τι; μπορεί να ξαναγίνουν, που ούτε αυτό μπορεί να το προβλέψει κανείς κ να μου εγγυηθεί ότι δε θα γίνει, και τότε θα σταματήσω τη θεραπεία κ θα πρέπει πάλι λαπαροσκόπηση και μετά πάλι αναμονή 3 μήνες και μετά ποιος ξέρει, μπορεί να σκάσει μύτη κάτι άλλο...

Ρε κορίτσια, έλεος... Σκέφτηκα να τον γράψω και να μείνω έγκυος κ να με δει καμιά μέρα έξω με την κοιλιά τούρλα και να τραβάει τα μαλλιά του αλλά ξερω γω; 🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Dimitrapth είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου! @Girly πολύ συνθέτη η σκέψη σου. Απλά να έχεις υπόψιν πως καμία γεννα δεν είναι ίδια με την προηγούμενη. Βέβαια είναι πολύ γλυκό αυτό που λες για το ότι θέλεις να είσαι δίπλα στο παιδάκι σου το πρώτο διάστημα στο σχολείο του ❤️ Σαφώς δίκη σας η απόφαση και μακάρι να σας έρθει το νέο μέλος σύντομα ❤️
@kokkinoskoufitsa είναι αρκετά δύσκολο όλο αυτό αλλά κι εγώ θα συμφωνήσω να πάρεις κ άλλη γνώμη κι αν αυτό πρέπει να κανεις, να το κανεις! Σημασία έχει να είναι καλά η μαμά στην προκειμένη εσύ! Εγώ πιστεύω θα πάνε όλα καλά! Άλλωστε και έτσι να γίνει μπορείς να προετοιμάσεις το σωμα σου, το μυαλό σου, την ψυχολογία σου καλύτερα! Δες το δλδ κι έτσι! 
@annie!περαστικα σου είναι το χειρότερο μου 😖

@dimandηρωας που πηγές και στην δουλειά, εγώ θα είχα χεστει πάνω μου (με το συμπάθιο) και θα ήμουν σαν τον βούδα από τον φόβο μου 😆 Βέβαια μετά από την εξωμήτρια μπορεί να με πονάει λίγο το έντερο και κάνω σενάρια επιστημονικής φαντασίας στο μυαλό μου ότι είναι κάτι σοβαρό και πεθαίνω! Χαίρομαι που είσαι καλύτερα σήμερα, πολλά κορίτσια βλέπουν λίγα ροζ ή καφέ και στο τέλος δεν είναι τίποτα 💖

κ εγω μην νομιζεις σαν τον Βουδα ειμαι χαχαχα 

Ετσι  καθιστη θα μεινω για 8 ωρες χαχα 😛 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου γλυκά!! @Girly όλο αυτό που περιέγραψες το πέρασε η αδελφή του άντρα μου! Η οποία μένει Θεσσαλονίκη και αυτή και η καημένη η μόνη βοήθεια που είχε ήταν τα πεθερικά μου (οι γονείς της δηλαδή) οι οποίοι πήγαιναν και ερχόντουσαν Θεσσαλονίκη λες και ήταν το περίπτερο της γειτονιά! Είχε και την δουλειά που έκτης προκαλούσε τρομερό άγχος + κάποια άλλα προβλήματα και εννοείται τα ορμονικά που κάνουν πάρτυ μετά τη γέννα! Όποτε πολύ λογικό να σκέφτεσαι έτσι! Αλλά θα πω εγώ ότι μπορεί να κάνεις ένα μωράκι το οποίο να είναι το πιο βολικό και τελικά να μην τραβήξεις τίποτα από ότι τράβηξες την προηγούμενη φορά! Όπως και να έχει καλά κάνεις και τα σκέφτεσαι όλα και μακάρι να έρθει την κατάλληλη ώρα το σπορακι σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 55 λεπτά, ο/η kokkinoskoufitsa είπε:

Καλημέρα κ απο μένα κορίτσια!! Βλέπω έχουμε στο φούρνο θετικά και ψήνονται;;;

Εγώ πήγα χτες στο νευρολόγο. Θέλει να πάρω την αγωγή 6 μήνες και μετά να τη μειώνουμε σιγά σιγά για ένα 2 μηνο και μετά να περιμένουμε άλλο ένα 2μηνο για να μείνω έγκυος. Είναι 1 αντικαταθλιπτικό σε συνδυασμό με 1 αντιεπιληπτικό. Σύμφωνα με το ίντερνετ, αλήθεια χρησιμοποιούνται για την ενδοκράνια πίεση. 10 μήνες! Μου φαίνεται τόσο πολύ! Δεν ξέρω τι να κάνω. Σίγουρα θα πάρω και άλλη γνώμη. Και σαν να μην έφταναν όλα αυτά, έχω από χτες μια ψύξη μάλλον, το κεφάλι δεν κουνιέται προς καμία κατεύθυνση, εννοείται δεν έχω κοιμηθεί πάνω από 10λεπτο σερί, και γενικώς τα νεύρα είναι τσατάλια! 

Κορίτσι μου ηρέμησε!! Όλα καλά θα πάνε! Εγώ πιστεύω ότι εκτός από την δεύτερη γνώμη που θα πάρεις φυσικά πρέπει να ρωτήσεις και τον γυναικολόγο αν όντως η θεραπεία επηρεάζει την εγκυμοσύνη! Πρώτα μάθε ακριβώς τι γίνεται και μετά έχεις χρόνο να απελπιστεις με την ησυχία σου αφού το θες ντε και καλά! Αλλά προς το παρόν ακόμα δεν είναι ξεκάθαρο το τοπίο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!!! Προσπαθω 3-4 μέρες να στείλω αλλα προσπαθούσα να διαβάσω όλα τα μηνύματα σας! Συγχαρητήρια σε όλες τις κοπέλες που κατάφεραν να πιάσουν το σποράκι τους!!Για τις υπόλοιπες ελπίζω να έρθει σύντομα!! Εχω κύκλο 31-32 ημερών βρίσκομαι στην 3 μέρα καθυστέρησης έκανα πριν 5 μέρες χοριακή ήταν αρνητική, ωστόσο και στον γιο μου είχα αρνητικ΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄ή στην 33 μέρα και βγήκε θετική στην 40 μέρα επομένως όσο δεν έρχεται η περιοδος ακομά ελπίζω! Η αλήθεια είναι οτι το πιστεύω πολύ. Παρήγγειλα τα τεστ early καθώς είδα απο όσα γράφεται οτι είναι πιο αξιόπιστα, έχω κάνει πάρα πολλα΄ hometest κάποιες φορες αγνοφαινεται στο βάθος κάτι (δεν ξέρω πως να κάνω αρνητική την φωτογραφία)  αλλα ακόμα τίποτα!  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 58 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Ωχ περαστικα σου είναι το χειρότερο μου η γαστρεντερίτιδα 2 φορές με έχει στείλει νοσοκομείο από τους πολλούς εμετούς 😮💨

 

στις πριν 48 λεπτά, ο/η Dimitrapth είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου! @Girly πολύ συνθέτη η σκέψη σου. Απλά να έχεις υπόψιν πως καμία γεννα δεν είναι ίδια με την προηγούμενη. Βέβαια είναι πολύ γλυκό αυτό που λες για το ότι θέλεις να είσαι δίπλα στο παιδάκι σου το πρώτο διάστημα στο σχολείο του ❤️ Σαφώς δίκη σας η απόφαση και μακάρι να σας έρθει το νέο μέλος σύντομα ❤️
@kokkinoskoufitsa είναι αρκετά δύσκολο όλο αυτό αλλά κι εγώ θα συμφωνήσω να πάρεις κ άλλη γνώμη κι αν αυτό πρέπει να κανεις, να το κανεις! Σημασία έχει να είναι καλά η μαμά στην προκειμένη εσύ! Εγώ πιστεύω θα πάνε όλα καλά! Άλλωστε και έτσι να γίνει μπορείς να προετοιμάσεις το σωμα σου, το μυαλό σου, την ψυχολογία σου καλύτερα! Δες το δλδ κι έτσι! 
@annie!περαστικα σου είναι το χειρότερο μου 😖

@dimandηρωας που πηγές και στην δουλειά, εγώ θα είχα χεστει πάνω μου (με το συμπάθιο) και θα ήμουν σαν τον βούδα από τον φόβο μου 😆 Βέβαια μετά από την εξωμήτρια μπορεί να με πονάει λίγο το έντερο και κάνω σενάρια επιστημονικής φαντασίας στο μυαλό μου ότι είναι κάτι σοβαρό και πεθαίνω! Χαίρομαι που είσαι καλύτερα σήμερα, πολλά κορίτσια βλέπουν λίγα ροζ ή καφέ και στο τέλος δεν είναι τίποτα 💖

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια μου. ξεκίνησα αγωγή εχθές κ είμαι ήδη καλύτερα αλλά τρομερά εξαντλημένη.

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Nancy είπε:

Καλημέρα!!! Προσπαθω 3-4 μέρες να στείλω αλλα προσπαθούσα να διαβάσω όλα τα μηνύματα σας! Συγχαρητήρια σε όλες τις κοπέλες που κατάφεραν να πιάσουν το σποράκι τους!!Για τις υπόλοιπες ελπίζω να έρθει σύντομα!! Εχω κύκλο 31-32 ημερών βρίσκομαι στην 3 μέρα καθυστέρησης έκανα πριν 5 μέρες χοριακή ήταν αρνητική, ωστόσο και στον γιο μου είχα αρνητικ΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄ή στην 33 μέρα και βγήκε θετική στην 40 μέρα επομένως όσο δεν έρχεται η περιοδος ακομά ελπίζω! Η αλήθεια είναι οτι το πιστεύω πολύ. Παρήγγειλα τα τεστ early καθώς είδα απο όσα γράφεται οτι είναι πιο αξιόπιστα, έχω κάνει πάρα πολλα΄ hometest κάποιες φορες αγνοφαινεται στο βάθος κάτι (δεν ξέρω πως να κάνω αρνητική την φωτογραφία)  αλλα ακόμα τίποτα!  

Μήπως να κανεις άλλη μια χοριακη τώρα που έχεις καθυστέρηση; Το πιο αξιόπιστο απ όλα είναι η χοριακη. Δεν υπάρχει περίπτωση να φανεί στο τεστ ούρων κ όχι στο αίμα. Εύχομαι να είχες πάλι καθυστερημένη σύλληψη και να είναι θετική 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η kokkinoskoufitsa είπε:

πριν 3 χρόνια ειχε εμφανιστεί η ενδοκράνια πίεση αλλά δεν ασχολήθηκα εγώ τότε με θεραπεία κτλ, δεν έβρισκα το λόγο (=δεν είχα σκοπό να κάνω παιδί, μόλις είχαμε γνωριστεί με τον άντρα μου) και εφόσον δεν είναι και τίποτα θανατηφόρο το αμέλησα. Έκανα μαγνητική που δείχνει αλλοιώσεις που κάνει η πίεση, και η οφθαλμίατρος είδε οίδημα στο οπτικό νεύρο (η ενδοκράνια το μόνο κακό που κάνει αν μείνει χωρίς θεραπεία είναι βλάβες στα οπτικά νεύρα μέχρι τύφλωση). Δεν ήταν προχωρημένο, είχα αυξημένη οφθαλμική πίεση αλλά στο ανώτερο όριο, χωρίς να το ξεπερνάω. Τώρα μου είπε να πάω για καινούρια μαγνητική κ πάλι οφθαλμίατρο. Ο νευρολόγος λέει ότι αυτή τη στιγμή είμαι καλά και δεν βρίσκομαι σε κίνδυνο αλλά μια εγκυμοσύνη αυξάνει το βάρος, που ήδη έχω αρκετό, την αρτηριακή πίεση και την ενδοκράνια πίεση. Και λέει γιατί να ξεκινήσω μια εγκυμοσύνη με κακή πρόγνωση και τέτοιους κινδύνους να ελλοχεύουν, αν μπορώ να τους εξαλείψω; Λέει ότι μπορεί να μείνω έγκυος κ να πάνε όλα καλά αλλά είναι ρίσκο, κανείς δεν μπορεί να προβλέψει ή να εγγυηθεί  ότι δε θα πάει τίποτα στραβά! Είμαι ήδη κακή περίπτωση, είμαι παχύσαρκη, έχω υπογλυκαιμίες, δυσαρρόφηση εντέρου, ενδοκράνια πίεση... Μου λέει τα άλλα δε φτιάχνουν αλλά άμα σε 6 μήνες χάσεις 15-20 κιλά και μειώσεις την ενδοκράνια πίεση θα είναι μεγάλη αλλαγή. Όταν θα είσαι έγκυος θα έχεις ένα σωρό άγχη και ανησυχίες, θα είναι αρκετά στρεσογόνο το γεγονός ότι θα έχεις συνεχώς διατροφικές ελλείψεις κ θα πρέπει όλη την ώρα να προσθέτεις συμπληρώματα, να αυξάνεις δόσεις, να κάνεις εξετάσεις αίματος, να παρακολουθείς τα αυτοάνοσά σου, δε θες να ασχολείσαι και με πιέσεις, παρακεντήσεις κλπ. 

Εντάξει έχει δίκιο. Κορίτσια δε με πήραν τα χρόνια, σε λίγο καιρό κλείνω τα 32, οκ ας πάω και 33 δεν έγινε κάτι, αλλά το θέμα είναι τα ινομυώματα και η ενδομητρίωση. Άμα περιμένω άλλους 10 μήνες, τι; μπορεί να ξαναγίνουν, που ούτε αυτό μπορεί να το προβλέψει κανείς κ να μου εγγυηθεί ότι δε θα γίνει, και τότε θα σταματήσω τη θεραπεία κ θα πρέπει πάλι λαπαροσκόπηση και μετά πάλι αναμονή 3 μήνες και μετά ποιος ξέρει, μπορεί να σκάσει μύτη κάτι άλλο...

Ρε κορίτσια, έλεος... Σκέφτηκα να τον γράψω και να μείνω έγκυος κ να με δει καμιά μέρα έξω με την κοιλιά τούρλα και να τραβάει τα μαλλιά του αλλά ξερω γω; 🤣

Κοριτσάκι μου καλό μίλησε με το γυναικολόγο σου κ πάρε και μια δεύτερη γνώμη για να είσαι σίγουρη. Τα χρόνια δε σε πήραν σε καμμία περίπτωση μικρή είσαι ακόμα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Girly είπε:

@cat12 ποτέ ξεκινάς τα τεστ??? Εγώ δεν έκανα φυσικά άλλο αν και έχω άλλο ένα πρώιμης ανίχνευσης αλλά είπα να το κρατήσω για τον άλλο μήνα!

Καλημέρα girly μου!!! Με πρόλαβες θα έστελνα κ εγώ τώρα!!!Χθες ψήθηκα που έκανες τεστ κ έκανα!!! Ολολευκοοοο!!😞😞😞

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλημέρα! Μόλις βγήκαν οι εξετάσεις οι ορμονολογικές μου και από το άγχος δεν μπορώ να διαβάσω τα αποτελέσματα, έχω μπερδευτεί 🤦‍♀️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 55 λεπτά, ο/η kokkinoskoufitsa είπε:

πριν 3 χρόνια ειχε εμφανιστεί η ενδοκράνια πίεση αλλά δεν ασχολήθηκα εγώ τότε με θεραπεία κτλ, δεν έβρισκα το λόγο (=δεν είχα σκοπό να κάνω παιδί, μόλις είχαμε γνωριστεί με τον άντρα μου) και εφόσον δεν είναι και τίποτα θανατηφόρο το αμέλησα. Έκανα μαγνητική που δείχνει αλλοιώσεις που κάνει η πίεση, και η οφθαλμίατρος είδε οίδημα στο οπτικό νεύρο (η ενδοκράνια το μόνο κακό που κάνει αν μείνει χωρίς θεραπεία είναι βλάβες στα οπτικά νεύρα μέχρι τύφλωση). Δεν ήταν προχωρημένο, είχα αυξημένη οφθαλμική πίεση αλλά στο ανώτερο όριο, χωρίς να το ξεπερνάω. Τώρα μου είπε να πάω για καινούρια μαγνητική κ πάλι οφθαλμίατρο. Ο νευρολόγος λέει ότι αυτή τη στιγμή είμαι καλά και δεν βρίσκομαι σε κίνδυνο αλλά μια εγκυμοσύνη αυξάνει το βάρος, που ήδη έχω αρκετό, την αρτηριακή πίεση και την ενδοκράνια πίεση. Και λέει γιατί να ξεκινήσω μια εγκυμοσύνη με κακή πρόγνωση και τέτοιους κινδύνους να ελλοχεύουν, αν μπορώ να τους εξαλείψω; Λέει ότι μπορεί να μείνω έγκυος κ να πάνε όλα καλά αλλά είναι ρίσκο, κανείς δεν μπορεί να προβλέψει ή να εγγυηθεί  ότι δε θα πάει τίποτα στραβά! Είμαι ήδη κακή περίπτωση, είμαι παχύσαρκη, έχω υπογλυκαιμίες, δυσαρρόφηση εντέρου, ενδοκράνια πίεση... Μου λέει τα άλλα δε φτιάχνουν αλλά άμα σε 6 μήνες χάσεις 15-20 κιλά και μειώσεις την ενδοκράνια πίεση θα είναι μεγάλη αλλαγή. Όταν θα είσαι έγκυος θα έχεις ένα σωρό άγχη και ανησυχίες, θα είναι αρκετά στρεσογόνο το γεγονός ότι θα έχεις συνεχώς διατροφικές ελλείψεις κ θα πρέπει όλη την ώρα να προσθέτεις συμπληρώματα, να αυξάνεις δόσεις, να κάνεις εξετάσεις αίματος, να παρακολουθείς τα αυτοάνοσά σου, δε θες να ασχολείσαι και με πιέσεις, παρακεντήσεις κλπ. 

Εντάξει έχει δίκιο. Κορίτσια δε με πήραν τα χρόνια, σε λίγο καιρό κλείνω τα 32, οκ ας πάω και 33 δεν έγινε κάτι, αλλά το θέμα είναι τα ινομυώματα και η ενδομητρίωση. Άμα περιμένω άλλους 10 μήνες, τι; μπορεί να ξαναγίνουν, που ούτε αυτό μπορεί να το προβλέψει κανείς κ να μου εγγυηθεί ότι δε θα γίνει, και τότε θα σταματήσω τη θεραπεία κ θα πρέπει πάλι λαπαροσκόπηση και μετά πάλι αναμονή 3 μήνες και μετά ποιος ξέρει, μπορεί να σκάσει μύτη κάτι άλλο...

Ρε κορίτσια, έλεος... Σκέφτηκα να τον γράψω και να μείνω έγκυος κ να με δει καμιά μέρα έξω με την κοιλιά τούρλα και να τραβάει τα μαλλιά του αλλά ξερω γω; 🤣

Από την μία ένα δίκιο το έχει πως χάνοντας μερικά κιλά, βελτιώνοντας την υγεία σου και διορθώνοντας το θέμα με την πίεση θα έχεις και πολύ καλύτερες πιθανότητες και να μείνεις έγκυος και να πάνε όλα μια χαρά χωρίς κανένα πρόβλημα. Βέβαια αυτό δεν σημαίνει πως αν εν τέλει μείνεις έγκυος θα πάνε σόνι και ντε όλα στραβά! Με τον γυναικολόγο σου να μιλήσεις για όλα αυτά, να δεις τι θα σου προτείνει και ο ίδιος. Η ενδομητρίωση σίγουρα είναι πρόβλημα αλλα΄ αν και όλα τα άλλα σε επιβαρύνουν ανεπανόρθωτα; Συζήτησε το και με τον γυναικολόγο σου να δεις την δική του γνώμη. Είσαι μικρή ακόμα, μπουμπούκι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...