Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ήρθε ο νέος ο Οκτώβρης, φύλλα πέφτουνε ξανά, όμως μέσα στις κοιλίτσες θα ρθουν όμορφα μωρά🤰🤰🧡💛🤰🤰


Recommended Posts

στις πριν 33 λεπτά, ο/η Girly είπε:

Δε ξέρω γιατί αλλά έχω την εντύπωση ότι για να μπεις σε διαδικασία εξωσωματικής καλό θα ήταν να κάνεις πρώτα μια υστεροσκοπιση. Έχω δύο φίλες που η μία με καφέ πριν την περίοδο και η άλλη με βαριά περίοδο βρήκαν με υστεροσκοπιση πολύποδες και απλά αφαιρέθηκαν. 

Όσο αφορά την εξωσωματική έτσι όπως το θέτεις πιστεύω και εγώ αυτό θα εκανα. Και θεωρώ ότι θα έχετε και επιτυχία με την πρώτη. Απλά σκέψου σαν εναλλακτική την υστεροσκοπιση για να δεις και γιατί είναι τα καφέ. Συνήθως οι πολύποδες δίνουν τέτοια εικόνα. Όπως και να έχει όμως είσαι πολυυυυυ κονταααααα. 

ναι κι εγω ετσι το σκεφτομαι... ολα αυτα τα καφε τοσα χρονια και τα αυξημενα πυοσφαιρια μου "δειχνουν" μια παθογενεια... αλλα ο γιατρος σιγουρα θα ξερει καλυτερα...

μακαρι κοριτσι μου να βρουμε τη λυση ή να μας δωσει η εξωσωματικη το θαυματακι που θελουμε τοσο πολυ.....🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η ΛΕΥΚΗ είπε:

Καταλάθος δεν σου απάντησα στην ερώτηση σου!😁 Ναι στις 12 περιμένω!

Λευκή μου για να σε ρώτησε κάτι τέτοιο κάτι υποψιαζεταιιιιιι!!! Εύχομαι η υποψίας της να επιβεβαιωθεί!!! Περιμένουμε νέα σου από τον γιατρό σου;!!!! Βασικά μήπως πρέπει να τον καλέσεις εσύ και να τον ενημερώσεις για την υποψία της μικροβιολόγου αντί να περιμένεις να σε καλέσει ο ίδιος??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

ειχα τον ιδιο φοβο τοτε... ελεγα οκ τωρα εχω την εξωσωματικη κ αν αποτυχει;;; ομως εχετε ολα τα φοντα να πανε ολα καλα! 

εχω ετοιμα ναι! μετα την υστεροσκοπηση διορθωθηκαν τα θεματακια μου κ θα προχωρησω τωρα συντομα! Μπορει να σε πετυχω κ καμια μερα στο ιατρειο!

χα χα! λες να βρεθουμε;; ολα ευχομαι να σας ερθουν τελεια!!! 🙏❤️ και συντομα να εχεις αγχος μονο για το διπλασιασμο της χοριακης και τα λοιπα που εχει καθε εγκυος κοπελα!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Girly είπε:

Λευκή μου για να σε ρώτησε κάτι τέτοιο κάτι υποψιαζεταιιιιιι!!! Εύχομαι η υποψίας της να επιβεβαιωθεί!!! Περιμένουμε νέα σου από τον γιατρό σου;!!!! Βασικά μήπως πρέπει να τον καλέσεις εσύ και να τον ενημερώσεις για την υποψία της μικροβιολόγου αντί να περιμένεις να σε καλέσει ο ίδιος??

Τον κα΄λεσα αλλά μου είπαν πως έχει ραντεβού, οπότε περιμένω! Έχω ψάξει 1000 σελίδες στο ιντερντετ αλλά άκρη δεν βγάζω! Τώρα όμως είδα αυτό: 

  1. Μέτρηση προγεστερόνης
    Αμέσως μετά την ωορρηξία το ωοθυλάκιο θα παράγει προγεστερόνη. Η προγεστερόνη αυξάνεται προοδευτικά για τις επόμενες 7 ημέρες και φτάνει στο μέγιστη τιμή την 7η ημέρα μετά την ωορρηξία. Επομένως, η μέτρηση προγεστερόνης την 21η ημέρα ενός κύκλου 28 ημερών, μπορεί να εξακριβώσει με αρκετή σιγουριά την ύπαρξη ωορρηξίας.Μια φυσιολογική τιμή προγεστερόνης είναι μεγαλύτερη των 15ng/ml.Σε γυναίκες με κύκλους μικρότερους ή μεγαλύτερους των 28 ημερών, η μέτρηση της προγεστερόνης θα πρέπει να γίνεται 7 ημέρες πριν την αναμενόμενη έμμηνο ρύση.

Άρα μπορεί να είναι και χαμηλή η τιμή μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα κορίτσια και απο εμένα.. ειμαι στο διάστημα της αναμονής ..περιμένω περίοδο 13/10 και δεν περνάνε οι μέρες! εχω πει οτι δεν θα κάνω κάποιο πρόωρο τεστ αυτή την φορά μιας και ότι ειναι να γίνει θα γίνει!! ειχα θετικό τεστ ωορρηξίας  29/9 μετά δεν εκανα αλλο βέβαια σταμάτησα ο θεός βοηθός!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η ΛΕΥΚΗ είπε:

Τον κα΄λεσα αλλά μου είπαν πως έχει ραντεβού, οπότε περιμένω! Έχω ψάξει 1000 σελίδες στο ιντερντετ αλλά άκρη δεν βγάζω! Τώρα όμως είδα αυτό: 

  1. Μέτρηση προγεστερόνης
    Αμέσως μετά την ωορρηξία το ωοθυλάκιο θα παράγει προγεστερόνη. Η προγεστερόνη αυξάνεται προοδευτικά για τις επόμενες 7 ημέρες και φτάνει στο μέγιστη τιμή την 7η ημέρα μετά την ωορρηξία. Επομένως, η μέτρηση προγεστερόνης την 21η ημέρα ενός κύκλου 28 ημερών, μπορεί να εξακριβώσει με αρκετή σιγουριά την ύπαρξη ωορρηξίας.Μια φυσιολογική τιμή προγεστερόνης είναι μεγαλύτερη των 15ng/ml.Σε γυναίκες με κύκλους μικρότερους ή μεγαλύτερους των 28 ημερών, η μέτρηση της προγεστερόνης θα πρέπει να γίνεται 7 ημέρες πριν την αναμενόμενη έμμηνο ρύση.

Άρα μπορεί να είναι και χαμηλή η τιμή μου.

Εγώ πάντως τωρα έκατσα και διάβασα λιγάκι και είδα ότι φυσιολογική τιμή στην ωχρινικη φάση που είσαι είναι έως μάξιμουμ 14.5. ...από εκεί και έπειτα βγάζει πρώτο τρίμηνο εγκυμοσύνης! Μη σου φουσκώνω τα μυαλά αλλά αυτό διάβασα!! Εύχομαι και αυτό να είναι!!!! Βέβαια σίγουρα παίζει και το μικροβιολογικό τι αντιδραστήρια έχει και σε τι φυσιολογικές τιμές δίνουν το αποτέλεσμα. Δίπλα στην εξέταση σου τι γράφει? Δλδ τι νούμερα έχει στην ωχρινικη φάση?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου έπεισα τελικά τον άντρα μου να κάνουμε νωρίτερα εξωσωματική... χθες που του ζήτησα δεύτερη φορά μου είπε με ξετιναξες 😂😂😂 αν δεν το έχουμε πιάσει κ αυτή τη φορά με τόσες επαφές μου λέει πάμε για εξωσωματική... αν το ήξερα θα του το ζητούσα κ πριν τόσες επαφες 😜😂😂😜🤪 βέβαια ελπίζω να τα έχουμε καταφέρει 🤞 αλλά αν δεν ξεκινάμε ελπίζω τον επόμενο μήνα... σήμερα φοβάμαι να του πω για μια επαφή ακόμα🤣🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η ΛΕΥΚΗ είπε:

Κορίτσια έχω μια ερώτηση να σας κάνω, όπως είπα και παραπάνω πήρα σήμερα τα αποτελέσματα της προγεστερόνης και είναι 15,05 ng/ml. Η κοπέλα από το διαγνωστικό με ρώτησε αν είμαι έγκυος σύμφωνα με τα αποτελέσματα της προγεστερόνης και ρε κορίτσια μου έχει κολλήσει στο μυαλό. Υπάρχει περίπτωση να είμαι??? 

* Την εξέταση την έκανα την 22η μέρα σύμφωνα με τις οδηγίες του γιατρού.

* Είμαι στην 26 μέρα σήμερα.

 

Κορίτσι μου.μπηκα και εγώ να δω από τις εξετάσεις μου για την προγεστερόνη σου βάζω φωτό τις μετρήσεις από το χημείο που την έκανα, από οτι κατάλαβα το κάθε χημείο έχεις δικές του τιμές

Για αυτό σε ρώτησε και η κοπέλα εκεί αν είσαι έγκυος ίσως με τις δικές τους τιμές να είσαι στα πλαίσια του πρώτου τριμήνου δεν ξέρω. Σου το εύχομαι μέσα από τη καρδιά μου!!!

IMG_20231009_124128.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η cat12 είπε:

Κορίτσια μου έπεισα τελικά τον άντρα μου να κάνουμε νωρίτερα εξωσωματική... χθες που του ζήτησα δεύτερη φορά μου είπε με ξετιναξες 😂😂😂 αν δεν το έχουμε πιάσει κ αυτή τη φορά με τόσες επαφές μου λέει πάμε για εξωσωματική... αν το ήξερα θα του το ζητούσα κ πριν τόσες επαφες 😜😂😂😜🤪 βέβαια ελπίζω να τα έχουμε καταφέρει 🤞 αλλά αν δεν ξεκινάμε ελπίζω τον επόμενο μήνα... σήμερα φοβάμαι να του πω για μια επαφή ακόμα🤣🤣🤣

Κορίτσι μου 😁♥️♥️  δεν πειράζει που δεν το είπες πιο πριν, είχατε και τις επαφουλες σας ήρθατε και πιο κοντά σαν ζευγάρι έτσι να το βλέπεις! Ο δικός μου ο καημένος τι να πει που ένα χρόνο με παρακαλούσε για εξωσωματική και εγώ εκειιι επέμενα με επαφές καθεε μήνα! Εγώ και αν τον ξεκανα 😂

Αν δεν έρθει αυτό το μήνα το θαύμα σας που  σου εύχομαι να έρθει 🙏🏻🙏🏻τότε πας για εξωσωματική και ότι χρειαστείς εδώ είμαστε, είμαστε πολλές 😁😁🙏🏻♥️♥️♥️♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

image.png.6a249054762a21708d1964bf3ede073d.png

Λευκη μου επισυναπτω και το δικο μου αποτελεσμα και τις τιμες αναφορας εκει που ειχα κανει την εξεταση τον περασμενο Δεκεμβριο... μου το ειχε ζητησει ο γυναικολογος ν παω 21-22η μερα του κυκλου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η marinaP είπε:

Κορίτσι μου 😁♥️♥️  δεν πειράζει που δεν το είπες πιο πριν, είχατε και τις επαφουλες σας ήρθατε και πιο κοντά σαν ζευγάρι έτσι να το βλέπεις! Ο δικός μου ο καημένος τι να πει που ένα χρόνο με παρακαλούσε για εξωσωματική και εγώ εκειιι επέμενα με επαφές καθεε μήνα! Εγώ και αν τον ξεκανα 😂

Αν δεν έρθει αυτό το μήνα το θαύμα σας που  σου εύχομαι να έρθει 🙏🏻🙏🏻τότε πας για εξωσωματική και ότι χρειαστείς εδώ είμαστε, είμαστε πολλές 😁😁🙏🏻♥️♥️♥️♥️

Μακάρι κορίτσι μου να μην χρειαστεί κ να μας προλάβει το σπορακι 🥰 εάν ξεκινήσω κ εγώ διαδικασίες θα αρχίσω τις ερωτήσεις κ ξέρω ότι θα με βοηθήσετε όλες σας κ σίγουρα θα μοιραστώ κ την δική μου εμπειρία στο πως θα πάει όλο αυτό! Μακάρι κ εσένα κορίτσι μου να έρθει μόνο του χωρίς να χρειαστείς άλλη εξωσωματική! Στο εύχομαι ολόψυχα 🥰♥️🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Girly είπε:

Εγώ πάντως τωρα έκατσα και διάβασα λιγάκι και είδα ότι φυσιολογική τιμή στην ωχρινικη φάση που είσαι είναι έως μάξιμουμ 14.5. ...από εκεί και έπειτα βγάζει πρώτο τρίμηνο εγκυμοσύνης! Μη σου φουσκώνω τα μυαλά αλλά αυτό διάβασα!! Εύχομαι και αυτό να είναι!!!! Βέβαια σίγουρα παίζει και το μικροβιολογικό τι αντιδραστήρια έχει και σε τι φυσιολογικές τιμές δίνουν το αποτέλεσμα. Δίπλα στην εξέταση σου τι γράφει? Δλδ τι νούμερα έχει στην ωχρινικη φάση?

 

στις πριν 8 λεπτά, ο/η marinaP είπε:

Κορίτσι μου.μπηκα και εγώ να δω από τις εξετάσεις μου για την προγεστερόνη σου βάζω φωτό τις μετρήσεις από το χημείο που την έκανα, από οτι κατάλαβα το κάθε χημείο έχεις δικές του τιμές

Για αυτό σε ρώτησε και η κοπέλα εκεί αν είσαι έγκυος ίσως με τις δικές τους τιμές να είσαι στα πλαίσια του πρώτου τριμήνου δεν ξέρω. Σου το εύχομαι μέσα από τη καρδιά μου!!!

IMG_20231009_124128.jpg

Κορίτσια διάβασα και εγώ ότι αλλάζει ανάλογα τις μετρήσεις του κάθε εργαστηρίου. Λοιπόν στο δικό μου γράφει:

Φάσεις:

1)Παραγωγική (Ωοθυλακική) : 0,1-1,5

2)Εκκριτική: 2,50-29,0

3)Εμμηνόπαυση:<0,8 ng/ml

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η cat12 είπε:

Κορίτσια μου έπεισα τελικά τον άντρα μου να κάνουμε νωρίτερα εξωσωματική... χθες που του ζήτησα δεύτερη φορά μου είπε με ξετιναξες 😂😂😂 αν δεν το έχουμε πιάσει κ αυτή τη φορά με τόσες επαφές μου λέει πάμε για εξωσωματική... αν το ήξερα θα του το ζητούσα κ πριν τόσες επαφες 😜😂😂😜🤪 βέβαια ελπίζω να τα έχουμε καταφέρει 🤞 αλλά αν δεν ξεκινάμε ελπίζω τον επόμενο μήνα... σήμερα φοβάμαι να του πω για μια επαφή ακόμα🤣🤣🤣

κοριτσι μου ευχομαι να σας ερθει αυτο το μηνα το σπορακι και ολα να πανε τελεια μεχρι τελους!!!!να μη χρειαστειτε υποβοηθουμενη...

εσυ εχεις βρει εξωσωματικο η ο γιατρος σου κανει και εξωσωματικες;;; θα ξεκινησετε τοσο αμεσα;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Antonia2 είπε:

image.png.6a249054762a21708d1964bf3ede073d.png

Λευκη μου επισυναπτω και το δικο μου αποτελεσμα και τις τιμες αναφορας εκει που ειχα κανει την εξεταση τον περασμενο Δεκεμβριο... μου το ειχε ζητησει ο γυναικολογος ν παω 21-22η μερα του κυκλου...

Είναι κάπως πιο ξεκάθαρο έτσι. Σου είχε πει αν ήταν φυσιολογική η τιμή???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η ΛΕΥΚΗ είπε:

Είναι κάπως πιο ξεκάθαρο έτσι. Σου είχε πει αν ήταν φυσιολογική η τιμή???

εμενα με εβαλε να κανω για να δει αν εχω φυσιολογικες τιμες η μηπως η συλληψη εμποδιζεται απο χαμηλη προγεστερονη...

βεβεια μετα ψιλιαστηκα οτι μπορει να το ζητησε για τα καφε που εχω καθε μηνα πριν την περιοδο γτ μια κοπελα εγραψε στο φορουμ (νομιζω η @Mary_piggy) οτι ο γιατρος της της ειπε οτι για τα καφε μπορει να φταιει η χαμηλη προγεστερονη...

εμενα μου ειπε οτι ειναι τελεια τιμη κι ολα καλα!! ως εκει.. οχι κτ για εγκυμοσυνη.. αλλα στο ευχομαι!!!!! 🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η cat12 είπε:

Κορίτσια μου έπεισα τελικά τον άντρα μου να κάνουμε νωρίτερα εξωσωματική... χθες που του ζήτησα δεύτερη φορά μου είπε με ξετιναξες 😂😂😂 αν δεν το έχουμε πιάσει κ αυτή τη φορά με τόσες επαφές μου λέει πάμε για εξωσωματική... αν το ήξερα θα του το ζητούσα κ πριν τόσες επαφες 😜😂😂😜🤪 βέβαια ελπίζω να τα έχουμε καταφέρει 🤞 αλλά αν δεν ξεκινάμε ελπίζω τον επόμενο μήνα... σήμερα φοβάμαι να του πω για μια επαφή ακόμα🤣🤣🤣

Οοοοοχι , μην φοβάσαι να του ζητήσεις😁!!!! Προσπαθήστε το όσο μπορείτε και εύχομαι να πιάσει αυτή τη φορά!!! Αν δεν συμβεί βουρ για εξωσωματική!!! Ευτυχώς που έχουμε και αυτή την επιλογή!!!!🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Antonia2 είπε:

εμενα με εβαλε να κανω για να δει αν εχω φυσιολογικες τιμες η μηπως η συλληψη εμποδιζεται απο χαμηλη προγεστερονη...

βεβεια μετα ψιλιαστηκα οτι μπορει να το ζητησε για τα καφε που εχω καθε μηνα πριν την περιοδο γτ μια κοπελα εγραψε στο φορουμ (νομιζω η @Mary_piggy) οτι ο γιατρος της της ειπε οτι για τα καφε μπορει να φταιει η χαμηλη προγεστερονη...

εμενα μου ειπε οτι ειναι τελεια τιμη κι ολα καλα!! ως εκει.. οχι κτ για εγκυμοσυνη.. αλλα στο ευχομαι!!!!! 🙏

Το πιθανότερο είναι να ισχύει και σε εμένα αυτό και να με ρώτησε η μικροβιολόγος για άλλον λόγο!! Τέλος πα΄ντων, θα περιμένω τον γιατρό μου και θα σας ενημερώσω.🙂

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η ΛΕΥΚΗ είπε:

Το πιθανότερο είναι να ισχύει και σε εμένα αυτό και να με ρώτησε η μικροβιολόγος για άλλον λόγο!! Τέλος πα΄ντων, θα περιμένω τον γιατρό μου και θα σας ενημερώσω.🙂

 

ναι εννοειται θα περιμενουμε νεα σου!! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η cat12 είπε:

Μακάρι κορίτσι μου να μην χρειαστεί κ να μας προλάβει το σπορακι 🥰 εάν ξεκινήσω κ εγώ διαδικασίες θα αρχίσω τις ερωτήσεις κ ξέρω ότι θα με βοηθήσετε όλες σας κ σίγουρα θα μοιραστώ κ την δική μου εμπειρία στο πως θα πάει όλο αυτό! Μακάρι κ εσένα κορίτσι μου να έρθει μόνο του χωρίς να χρειαστείς άλλη εξωσωματική! Στο εύχομαι ολόψυχα 🥰♥️🙏

Σε ευχαριστώ κορίτσι μου αν και δεν το βλέπω με την ουρολοίμωξη φαίνεται θα χάσουμε τις γόνιμες, θα δείξει. Πάντως έχουμε προγραμματίσει ήδη την επόμενη ετ τον Νοέμβριο 🙏🏻

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η marinaP είπε:

Σε ευχαριστώ κορίτσι μου αν και δεν το βλέπω με την ουρολοίμωξη φαίνεται θα χάσουμε τις γόνιμες, θα δείξει. Πάντως έχουμε προγραμματίσει ήδη την επόμενη ετ τον Νοέμβριο 🙏🏻

Μαρινακι μου εγω θα πω ελπιζω να ξεμπερδεψεις με τους μυκητες και να προσεξετε πολυ για να μην κολλησει ο αντρας σου και σας παει πισω χρονικα...

διαβαζοντας τα κοριτσια στην ομαδα της εξωσωματικης εδω και χρονια νομιζω το παν στην εξωσωματικη ειναι η υπομονη... κι εγω εχω φτασει σε σημειο να μην αντεχω αλλο (εχουν σπασει τα νευρα μου και εχω στεναχωρεθει τοσο πολυ....)  αλλα θα προσπαθησω (οσο περναει απο το χερι μου) να φτιαξω ολες τις συνθηκες ωστε η εξωσωματικη να φερει το θετικο αποτελεσμα.. ακομη κι αν παει 1-2-3 μηνες πιο πισω...

τοση υπομονη εχουμε κανει, φαγαμε ολο το γαιδαρο, στην ουρα θα κολλησουμε;;; 😉❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η marinaP είπε:

Σε ευχαριστώ κορίτσι μου αν και δεν το βλέπω με την ουρολοίμωξη φαίνεται θα χάσουμε τις γόνιμες, θα δείξει. Πάντως έχουμε προγραμματίσει ήδη την επόμενη ετ τον Νοέμβριο 🙏🏻

εννοειται δεν θελω να το γκαντεμιασω αλλα περιγραφω τη δικη μου οπτικη.. το παν ειναι να πατε για ετ υγιεστατοι και να ερθουν τα κουκουνια σας!!!! 😍❤️🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η ΛΕΥΚΗ είπε:

Κορίτσια έχω μια ερώτηση να σας κάνω, όπως είπα και παραπάνω πήρα σήμερα τα αποτελέσματα της προγεστερόνης και είναι 15,05 ng/ml. Η κοπέλα από το διαγνωστικό με ρώτησε αν είμαι έγκυος σύμφωνα με τα αποτελέσματα της προγεστερόνης και ρε κορίτσια μου έχει κολλήσει στο μυαλό. Υπάρχει περίπτωση να είμαι??? 

* Την εξέταση την έκανα την 22η μέρα σύμφωνα με τις οδηγίες του γιατρού.

* Είμαι στην 26 μέρα σήμερα.

 

Μακάρι να είσαι έγκυος αλλά η προγεστερόνη από μόνη της δεν είναι επαρκής για να διαγνωστεί μία κύηση. Δεν μπορώ να τους καταλάβω αυτούς στα διαγνωστικά αλήθεια, πως πετάνε έτσι μια κουβέντα! Ανάλογα με την μέθοδο και την ευαισθησία που έχει το κάθε μηχάνημα οι φυσιολογικές τιμές κυμαίνονται αλλά αν πχ το εργαστήριο έχει φυσιολογικές τιμές 15 και βγαίνει 15,05 άλλα λόγια ν αγαπιόμαστε... Αν είχε βγει 50 να πω οκ εντάξει! Τώρα στα 0,5 και στο 0,1 και στο 0,8 ε μην μιλάς καν! Με τον πόνο μας παίζουν! Εγώ θα εκνευριζόμουν πάρα πολύ αν μου το έκαναν αυτό από το διαγνωστικό (έχω εκνευριστεί ήδη απ ότι κατάλαβες μόνο στην ιδέα 😆 ). 

Ωστόσο μέχρι να δεις αίμα περιόδου έχεις όλες τις πιθανότητες με το μέρος σου να είσαι έγκυος! ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η annitakianna είπε:

Σίγουρα τα ιδιωτικά είναι καλύτερα αλλά έχουμε μεγάλο κόστος δυστυχώς! Σε αυτή τη χώρα παρακαλάμε να μην αρρωστήσουμε!! Πάντως κάτι άσχετο εμάς ο γιατρός για το κατακερματισμό δεν μας έδωσε θεραπεία! Και ήταν 19%.. μήπως πρέπει να το ξαναδούμε? Ξέρω ότι μικρότερο του 15 είναι καλό 

Καλέ το 15-30% είναι φυσιολογικό! Το 19% δείχνει πως έχετε καλό δυναμικό γονιμότητας. Εντάξει δεν είναι το τέλειο, το "στο χώμα πέφτει παιδί φυτρώνει" που έλεγε η γιαγιά μου αλλά΄ είναι μια χαρά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Antonia2 είπε:

Μαρινακι μου εγω θα πω ελπιζω να ξεμπερδεψεις με τους μυκητες και να προσεξετε πολυ για να μην κολλησει ο αντρας σου και σας παει πισω χρονικα...

διαβαζοντας τα κοριτσια στην ομαδα της εξωσωματικης εδω και χρονια νομιζω το παν στην εξωσωματικη ειναι η υπομονη... κι εγω εχω φτασει σε σημειο να μην αντεχω αλλο (εχουν σπασει τα νευρα μου και εχω στεναχωρεθει τοσο πολυ....)  αλλα θα προσπαθησω (οσο περναει απο το χερι μου) να φτιαξω ολες τις συνθηκες ωστε η εξωσωματικη να φερει το θετικο αποτελεσμα.. ακομη κι αν παει 1-2-3 μηνες πιο πισω...

τοση υπομονη εχουμε κανει, φαγαμε ολο το γαιδαρο, στην ουρα θα κολλησουμε;;; 😉❤️

Αυτό λέω και εγώ κορίτσι μου, θέλει γερό στομάχι η εξωσωματική, και για μένα το πιο δύσκολο κομμάτι από όλη την διαδικασία ήταν η υπομονή!!! Κάνουμε υπομονή τοσααα χρόνια να δούμε ένα θετικό και στην εξωσωματική θες άλλη τόση υπομονή γιατί δεν εξαρτάται από σένα αλλά από τις εξετάσεις, από τους γιατρούς από χίλια δύο πράγματα. 

Δόξα τω θεώ να λέμε που υπάρχει και για μας αυτή η μέθοδος. Και υπομονή μπόλικη! Δεν μπορούμε να κάνουμε διαφορετικά!

Αυτό θέλω να αποφύγω για αυτό πήρα σήμερα το γιατρό και Μ εγραψε εξέταση και καλλιέργεια ούρων ξανά αλλά μου είπε να πάρω και την τελευταία αντιβίωση αύριο και να παω την επόμενη μέρα το απόγευμα για να μην υπάρχει η αντιβίωση στα ούρα. Έχω άλλον ενα μήνα μέχρι την ετ. Ελπίζω να προλάβω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Antonia2 είπε:

καλημερα κοριτσια μου και καλη εβδομαδα να εχουμε!!

εχει μαυρισει η ψυχη μου με οσα γινονται στο Ισραηλ... ποσοι πολεμοι πια... ποσοι νεκροι...😔

Μαρινακι μου εγω περιμενω την Παρασκευη κανονικα.. και ηδη χθες ειδα τα πρωτα καφε (που ερχονται πριν την περιοδο καθε μηνα...) οποτε δεν ελπιζω και πολυ...🙄

Ναι ρε γμτ... Όλοι οι πόλεμοι για συμφέροντα άλλων και την πληρώνει ο κοσμακης πάντα....

Εσύ βλέπεις πάντα καφέ τόσες μέρες πριν την περίοδο; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Χαχαχα δεν πειράζει αυτό έχει σημασία πως είναι όλα καλά τωρα λογικά στο επόμενο ραντεβού θα μπορέσετε να το δείτε  εχεις κάνει κοιλιτσα ; Τώρα μπορείς να είσαι πιο χαλαρή και να απολαύσεις το ταξίδι 🌈 σε ευχαριστώ πολύ αύριο έχω Doppler να πάω και σε μια βδομαδα γυναικολόγο ίσως τον κάνω κουβέντα και για την γεννά θα δούμε ! 
    • Σ ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου! να σαι καλά και με το καλό κι εσύ να δεχτείς την κορούλα σου τον άλλο μήνα 💖 Όχι, φύλο δε καταφέραμε να δούμε, γιατί το μωράκι κοιμόταν και κάναμε αμάν και πως να το ξυπνήσουμε, οπότε ο γιατρός εστίασε στα απαραίτητα σημεία να δει, προσπάθησε να έχουμε καλή εικόνα και ανάμεσα στα πόδια αλλά δε τα κατάφερε... 😅 το μωρό μάλλον νευρίασε που το ξυπνήσαμε και λέει σιγά μη σας κάνω και τη χάρη 🤣🤣🤣  δε πειράζει, το σημαντικό είναι ότι όλα βγήκαν φυσιολογικά, ελάχιστο ρίσκο για τρισωμίες, οπότε φύγαμε ολοταχώς για το 2ο τρίμηνο! Ακόμα σα ψέμματα μου ακούγεται και μόνο που το λέω 🥲🥲🌈🌈
    • @Θέτις Κ. ΣΥΓΧΑΡΗΤΉΡΙΑ 🤗🤗🤗 Καλές τελειόμηνες εγκυμοσύνες σε όλες σας κορίτσια μου γλυκά! Εμενα, (εύχομαι) να με βρείτε στις μανουλες κάποιου άλλου μήνα... Ο υπέρηχος του γιατρού που πήγα, προπολεμικος μάλλον, αλλα το μωρακι μου έφυγε. Αυριο θα πάω και σε αυτον που πήγαινα απλα και μονο για να συγκρίνω υπερήχους. Γιατι ο σημερινός γιατρός ήταν πολυ γλυκος, θα με αναλάβει σε επόμενη εγκυμοσύνη αλλα θελω να ξέρω και τι υπερηχογραφο έχει. Έκλαψα και ακόμη κλαίω αλλά ξέρω πως στη θέση μου εχουν βρεθεί άπειρες κοπέλες και τα καταφεραν καποια στιγμή. Θελω να πιστεύω πως αυτη θα είναι η επόμενή μου. Σας φιλώ 🌸🌷🤗
    • @Mboo καλώς μας ήρθες! Με το καλό το μωράκι σου ❤️ στην δεύτερη εγκυμοσύνη μου πέρασα ακριβώς το ίδιο. Είχα καφέ υγρά  όμως δν έδωσα τόση σημασία  κ μεγάλωσε η αποκόλληση γιατί κουβαλούσα την κόρη μου κ δν πρόσεχα κτλ κτλ ωστόσο κ πάλι όλα πήγαν καλά πήρα κ εγώ  προγεστερονη 3 εβδ ώσπου είδαμε στην 11η εβδ ότι όλα ήταν καλά πια.   τωρα που είμαι στην Τρίτη εγκυμοσύνη πάλι είδα καφέ υγρά (σηκώνω ακόμα πιο πολύ βάρος από την προηγμένη εγκυμοσύνη κ η κούραση είναι πολύ μεγαλύτερη όποτε το περίμενα 🤷🏼‍♀️) αλλα ευτυχώς δν είδαμε πάλι αποκόλληση. 🙏🏼 προς το παρόν τουλάχιστον.  σε καταλαβαίνω και σε νιώθω ό,τι χρειαστείς γράψε μου ή αν κάτι σε προβληματίζει.❤️
    • Ακόμα δεν έκλεισα ραντεβού!! Μου είπε να πάω όποτε θέλω! Βασικά μου είπε " έλα όποτε θέλεις να δεις το έμβρυο. Εγώ δεν έχω να δω κάτι" και μου είπε να κλείσω για αυχενική! Οπότε λέω να πάω μια βόλτα σε 2 εβδομάδες πάλι!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...