Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Μαΐου 2024 🤰💕🍼


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η Christina.... είπε:

Μακάρι να είναι έτσι... Την πρώτη φορά δεν μου πέρασε καν από το μυαλό ότι κάτι μπορεί να μην πήγαινε καλά..  Ήμουν στο σύννεφο μου και ξαφνικά προσγειώθηκα τόσο απότομα... Και πραγματικά οποίος καεί από το χυλό φυσά και το γιαούρτι...

Έχεις δίκιο σε αυτό, δεν το έχω ζήσει αλλά όσο μπορώ καταλαβαίνω οτι και εγώ έτσι θα ήμουν! Εδώ είμαι κ χωρίς να το χω ζήσει και ήμουν κ στην πρώτη μου εγκυμοσύνη πολύ χειρότερα από θέμα άγχος! Όμως όσο μπορούμε πρέπει να σκεφτόμαστε θετικά, άλλωστε καλώς ή κακώς δεν μπορούμε να κάνουμε πολλά σε αυτά τα θέματα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 320
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 8 ώρες, ο/η Natasa_K είπε:

Δεν μπορώ να σου εξηγήσω πόσο πολύ σε νιώθω. Είχα πέρυσι μια παλίνδρομη, το κατάλαβα στις 10 εβδομάδες και είχε σταματήσει η ανάπτυξη του εμβρύου στις 9+1. 

Σήμερα είμαι 10+1. Τελευταία φορά πήγα στον γιατρό μου πριν μια εβδομάδα και ήταν όλα καλά. Συμπτώματα έχω ελάχιστα. Μια ελαφριά αδιαθεσία που και που, έντονη κόπωση και έντονο φούσκωμα στην κοιλιά κυρίως από το μεσημέρι και μετά. Τα δύο τελευταία μπορεί να οφείλονται και στην προγεστερονη που παίρνω, από αύριο μου έχει πει να μειώσω τη δόση και θα δω αν θα αλλάξει κάτι με τα συμπτώματα. Ούτε καν το στήθος μου δεν έχει πρηστεί να σκεφτείς.

Παρόλα αυτά η εγκυμοσύνη πάει μια χαρά. Ο γυναικολόγος μου ήταν κάθετος. Η έλλειψη συμπτωμάτων δεν είναι πρόβλημα. Η νύφη μου και στις δύο εγκυμοσύνες εκτός από κούραση δεν είχε τίποτα άλλο. 

Προσπάθησε να μην σκέφτεσαι αρνητικά και να σκέφτεσαι ότι είσαι από τις τυχερές χωρίς συμπτώματα. 

Δεν σου λέω ότι κι εγώ δεν έχω άγχος. Σε κάθε εξέταση τρέμω μέχρι να ακούσω ότι όλα είναι καλα. Αλλά αποφάσισα να σκέφτομαι πλέον ότι αυτή η εγκυμοσύνη θα προχωρήσει κι ότι η προηγούμενη ήταν τυχαίο γεγονός. Το μόνο που σκέφτομαι πια είναι να είναι καλή η αυχενική και μέχρι τότε προσπαθώ να μην αγχώνομαι. 

Δυστυχώς είμαστε πολλές εμείς που το βιώσαμε αυτό και μακάρι να μην υπάρξουν άλλες... Εύχομαι να είναι όλα καλά και να μου μείνει μόνο ο φόβος... Αλλά είναι που είμαι και σε αυτό το διάστημα πάλι... Και ψάχνω απάντηση στο γιατί μπορεί να είναι καλύτερα το στομάχι μου, γιατί δεν κάνω εμετό, γιατί χθες το στήθος μου πονούσε πιο πολύ και σήμερα λιγότερο... Είναι αυτό το κακό που πέρασες και τρέμεις μήπως το ξανά ζήσεις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Κατερίνα!!! είπε:

Έχεις δίκιο σε αυτό, δεν το έχω ζήσει αλλά όσο μπορώ καταλαβαίνω οτι και εγώ έτσι θα ήμουν! Εδώ είμαι κ χωρίς να το χω ζήσει και ήμουν κ στην πρώτη μου εγκυμοσύνη πολύ χειρότερα από θέμα άγχος! Όμως όσο μπορούμε πρέπει να σκεφτόμαστε θετικά, άλλωστε καλώς ή κακώς δεν μπορούμε να κάνουμε πολλά σε αυτά τα θέματα!

Ισχύει αυτό... Δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα... Αν είναι να έρθει δυστυχώς θα έρθει... Πολλές φορές σκέφτηκα μήπως είχα κάνει λάθος εγώ... Όμως δεν έφταιγα σε κάτι... Απλα είναι και η αγωνία που ενω καποιες βιωνουν το γεγονος και το γνωριζουν εσυ να μην ειχες καταλαβει καν οτι συνέβει... 2 εβδομαδες δεν ειχε παλμο και εγω δεν ειχα καταλάβει τιποτα... Μονο τα συμπτωματα υποχωρησαν και σαν πρωτη εγκυμοσύνη που να φανταστώ τι ειχε συμβει... Και τωρα γιαυτο γινομαι τοσο αγχωδεις... Γιατι αυτο πλεον ειναι δειγμα και δεν μπορω να ξερω τι γινεται μεσα μου... Ουτε ειναι λογικο να τρεχω καθε λιγο στη γιατρο μου για να μου φευγει το αγχος.. Θα προσπαθήσω να το διαχειριστώ... Θέλω να πιστεύω ότι θα τα καταφέρω... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Christina.... είπε:

Ισχύει αυτό... Δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα... Αν είναι να έρθει δυστυχώς θα έρθει... Πολλές φορές σκέφτηκα μήπως είχα κάνει λάθος εγώ... Όμως δεν έφταιγα σε κάτι... Απλα είναι και η αγωνία που ενω καποιες βιωνουν το γεγονος και το γνωριζουν εσυ να μην ειχες καταλαβει καν οτι συνέβει... 2 εβδομαδες δεν ειχε παλμο και εγω δεν ειχα καταλάβει τιποτα... Μονο τα συμπτωματα υποχωρησαν και σαν πρωτη εγκυμοσύνη που να φανταστώ τι ειχε συμβει... Και τωρα γιαυτο γινομαι τοσο αγχωδεις... Γιατι αυτο πλεον ειναι δειγμα και δεν μπορω να ξερω τι γινεται μεσα μου... Ουτε ειναι λογικο να τρεχω καθε λιγο στη γιατρο μου για να μου φευγει το αγχος.. Θα προσπαθήσω να το διαχειριστώ... Θέλω να πιστεύω ότι θα τα καταφέρω... 

Δεν έφταιγε σε τίποτα εννοείται, ούτε μπορούσες να φανταστείς! Πάντως εγώ τον πρώτο καιρό θα πήγαινα ακόμα κ συνέχεια στη γιατρό, είναι σημαντικό να είσαι ήρεμη ψυχικά, κ οι γιατροί πρέπει να μας το δίνουν αυτό! Κ αυτός είναι ένας λόγος από πολλούς που άλλαξα γιατρό κ θα πάω σε άλλον, δεν ένιωθα ασφάλεια μαζί του, να πας αν θα σε κάνει να ηρεμήσεις, η ταπεινή μου άποψη! Πιο μετά είναι αλλιώς ειδικά όταν το νιώθουμε δεν έχουμε τόσο άγχος! Όπως νιώθεις καλύτερα κορίτσι μου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου, πώς είστε; πώς πάτε από τα συμπτώματα; εμένα 2 μέρες τώρα έχουν μειωθεί αισθητά! Κ προσπαθώ να σκέφτομαι ότι είναι νορμάλ αυτό για να μην αγχωθω😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Κατερίνα!!! είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου, πώς είστε; πώς πάτε από τα συμπτώματα; εμένα 2 μέρες τώρα έχουν μειωθεί αισθητά! Κ προσπαθώ να σκέφτομαι ότι είναι νορμάλ αυτό για να μην αγχωθω😅

Καλημέρα! Από προχθές μου μείωσε ο γιατρός την προγεστερόνη στο 1/3 αλλά η κόπωση και το βραδινό φούσκωμα καλά κρατούν! Κατά τα άλλα χθες αποφάσισα να καθαρίσω το ψυγείο και δεν το κατάφερα όλο, κουράστηκα πάρα πολύ γρήγορα. Άφησα το άλλο μισό για σήμερα 😀

Μην αγχώνεσαι Κατερίνα όλα καλά θα είναι. Λογικό να μειώνονται σιγά σιγά τα συμπτώματα στην εβδομάδα που είσαι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια έχω ακούσει ότι κάποιες είχατε αιμορραγία.. Εγώ σήμερα το πρωί δεν είδα κηλίδες αλλά τα υγρά μου ήταν ροζ... Έχω πανικοβληθει... Θα πάρω και τη γιατρό μου άμεσα... Μου έχουν κοπεί τα πόδια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Christina.... είπε:

Κορίτσια έχω ακούσει ότι κάποιες είχατε αιμορραγία.. Εγώ σήμερα το πρωί δεν είδα κηλίδες αλλά τα υγρά μου ήταν ροζ... Έχω πανικοβληθει... Θα πάρω και τη γιατρό μου άμεσα... Μου έχουν κοπεί τα πόδια...

Προσπάθησε να μην αγχώνεσαι! Αρκετές κοπέλες έχουν ροζ στις εγκυμοσύνες τους χωρίς προβλήματα. 

Μίλησες με τη γιατρό σου; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Natasa_K είπε:

Καλημέρα! Από προχθές μου μείωσε ο γιατρός την προγεστερόνη στο 1/3 αλλά η κόπωση και το βραδινό φούσκωμα καλά κρατούν! Κατά τα άλλα χθες αποφάσισα να καθαρίσω το ψυγείο και δεν το κατάφερα όλο, κουράστηκα πάρα πολύ γρήγορα. Άφησα το άλλο μισό για σήμερα 😀

Μην αγχώνεσαι Κατερίνα όλα καλά θα είναι. Λογικό να μειώνονται σιγά σιγά τα συμπτώματα στην εβδομάδα που είσαι. 

Κ εγώ έχω αυτήν την κόπωση που λες, κ ειδικά όταν νυχτώνει δεν με κρατάνε τα μάτια μου πολλές μερες🙄 στο δεύτερο τρίμηνο ελαττώνεται κάπως κ αυτό! Το ελπίζω κ εγώ,αύριο έχω ραντεβού στον γιατρό να το δούμε το σποράκι🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Christina.... είπε:

Κορίτσια έχω ακούσει ότι κάποιες είχατε αιμορραγία.. Εγώ σήμερα το πρωί δεν είδα κηλίδες αλλά τα υγρά μου ήταν ροζ... Έχω πανικοβληθει... Θα πάρω και τη γιατρό μου άμεσα... Μου έχουν κοπεί τα πόδια...

Εγώ είχα καφέ κάμποσες μέρες, δεν ήταν κάτι γτ δεν μπορούσε να δει κάτι στον υπέρηχο πχ κάποια μικρή αποκόλληση! Μίλησες με τον γιατρό σου; συνήθως δεν είναι κάτι ανησυχητικό όταν είναι τόσο λίγο κ δεν συνοδεύεται από πόνο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μίλησα με την γιατρό μου η οποία μου είπε ότι εφόσον δεν είναι κανονική αιμορραγία και είναι κάτι ανεπεστιτο δεν θεωρείται κάτι επιλήψιμο... Πρέπει απλά να το παρακολουθήσω... Και μου είπε να την πάρω ξανά τηλ ότι και αν συμβεί... Απλά είναι στο εξωτερικό και θα γυρίσει τη Τετάρτη...Μου είπε να πάω αν θέλω να με δει... Θέλω να πάω ότι και να γίνει... Δεν μου είπε να πάρω κάτι όμως τύπου utrogestan όπως βλέπω ότι πήρατε ή παίρνετε κάποιες και αυτό με κάνει να ανησυχώ πιο πολύ... Σήμερα την έβγαλα με σερβιετακι για να μπορώ να ελέγχω το χρώμα... Ήταν ακριβώς όπως την τελευταία μέρα που καθαρίζει το αίμα της περιόδου ή το πρώτο δείγμα όταν είναι να σου έρθει η περίοδος... Δεν μπορώ να πω ότι ήταν ποσότητα μεγάλη..  Ήταν μαζί με τα υγρά... Τρέμω μη μου γυρίσει σε κανονική αιμορραγία και αποβάλλω... Δεν μπορώ ξανά βρε κορίτσια... Η πρώτη παλίνδρομη και τώρα αυτό πάλι; Δεν αντέχετε... Επίσης με ρώτησε αν πονάω στην κοιλιά... Δεν μπορώ να πω ότι πονάω..  Ένιωσα το απόγευμα μόνο 2 φορές από 5 δευτερόλεπτα τσιμπήματα και τέλος... Τίποτε άλλο...Το σκέφτομαι συνέχεια και κάθε φορά που πάω τουαλέτα τρέμω... Επίσης δεν ξέρω και πόσο μπορεί να διαρκέσουν αυτά τα καφέ υγρά... 1 μερα; 2; 3; Ή καλύτερα να πω πόσο είναι φυσιολογικό να διαρκέσουν... Σήμερα είμαι 9+4 και τελευταία φορά που με είδε στις 6+5... Όλα ήταν τέλεια μου τότε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Christina.... είπε:

Μίλησα με την γιατρό μου η οποία μου είπε ότι εφόσον δεν είναι κανονική αιμορραγία και είναι κάτι ανεπεστιτο δεν θεωρείται κάτι επιλήψιμο... Πρέπει απλά να το παρακολουθήσω... Και μου είπε να την πάρω ξανά τηλ ότι και αν συμβεί... Απλά είναι στο εξωτερικό και θα γυρίσει τη Τετάρτη...Μου είπε να πάω αν θέλω να με δει... Θέλω να πάω ότι και να γίνει... Δεν μου είπε να πάρω κάτι όμως τύπου utrogestan όπως βλέπω ότι πήρατε ή παίρνετε κάποιες και αυτό με κάνει να ανησυχώ πιο πολύ... Σήμερα την έβγαλα με σερβιετακι για να μπορώ να ελέγχω το χρώμα... Ήταν ακριβώς όπως την τελευταία μέρα που καθαρίζει το αίμα της περιόδου ή το πρώτο δείγμα όταν είναι να σου έρθει η περίοδος... Δεν μπορώ να πω ότι ήταν ποσότητα μεγάλη..  Ήταν μαζί με τα υγρά... Τρέμω μη μου γυρίσει σε κανονική αιμορραγία και αποβάλλω... Δεν μπορώ ξανά βρε κορίτσια... Η πρώτη παλίνδρομη και τώρα αυτό πάλι; Δεν αντέχετε... Επίσης με ρώτησε αν πονάω στην κοιλιά... Δεν μπορώ να πω ότι πονάω..  Ένιωσα το απόγευμα μόνο 2 φορές από 5 δευτερόλεπτα τσιμπήματα και τέλος... Τίποτε άλλο...Το σκέφτομαι συνέχεια και κάθε φορά που πάω τουαλέτα τρέμω... Επίσης δεν ξέρω και πόσο μπορεί να διαρκέσουν αυτά τα καφέ υγρά... 1 μερα; 2; 3; Ή καλύτερα να πω πόσο είναι φυσιολογικό να διαρκέσουν... Σήμερα είμαι 9+4 και τελευταία φορά που με είδε στις 6+5... Όλα ήταν τέλεια μου τότε...

Δεν ξέρω αν θεωρείται κάτι φυσιολογικά από μέρες, εγώ την πρώτη φορά έβλεπα 5 μέρες, σταμάτησε και μετά από 2 3 μέρες ξανά είδα για 3 μέρες κ.τελος! Πιστεύω δεν θα είναι τπτ κοριτσάκι μου κανε θετικές σκέψεις ότι είναι καλά το μωράκι σου, είναι μεγάλο το ποσοστό των γυναικών που βλέπουν λίγο αίμα το πρώτο τρίμηνο και πάνε όλα καλά! Το χάπι που σου έδωσε είναι προγεστερόνη δεν είναι κάτι για να σε ανησυχεί απλώς βοηθάει μην το φοβάσαι! Όλα θα πάνε καλά όταν γυρίσει πήγαινε να σε δει να δεις κ εσύ το μωράκι σου να ησυχάσεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να δεις που δεν θα είναι τίποτα, θα σου έλεγα όμως αν θες να την καλέσεις πάλι σήμερα να τη ρωτήσεις εάν θα σου πρότεινε να πάρεις προγεστερόνη. Και εννοείται να πας την Τετάρτη να σε δει για να ηρεμήσεις, να δεις που θα είναι όλα μια χαρά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Christina.... είπε:

Μίλησα με την γιατρό μου η οποία μου είπε ότι εφόσον δεν είναι κανονική αιμορραγία και είναι κάτι ανεπεστιτο δεν θεωρείται κάτι επιλήψιμο... Πρέπει απλά να το παρακολουθήσω... Και μου είπε να την πάρω ξανά τηλ ότι και αν συμβεί... Απλά είναι στο εξωτερικό και θα γυρίσει τη Τετάρτη...Μου είπε να πάω αν θέλω να με δει... Θέλω να πάω ότι και να γίνει... Δεν μου είπε να πάρω κάτι όμως τύπου utrogestan όπως βλέπω ότι πήρατε ή παίρνετε κάποιες και αυτό με κάνει να ανησυχώ πιο πολύ... Σήμερα την έβγαλα με σερβιετακι για να μπορώ να ελέγχω το χρώμα... Ήταν ακριβώς όπως την τελευταία μέρα που καθαρίζει το αίμα της περιόδου ή το πρώτο δείγμα όταν είναι να σου έρθει η περίοδος... Δεν μπορώ να πω ότι ήταν ποσότητα μεγάλη..  Ήταν μαζί με τα υγρά... Τρέμω μη μου γυρίσει σε κανονική αιμορραγία και αποβάλλω... Δεν μπορώ ξανά βρε κορίτσια... Η πρώτη παλίνδρομη και τώρα αυτό πάλι; Δεν αντέχετε... Επίσης με ρώτησε αν πονάω στην κοιλιά... Δεν μπορώ να πω ότι πονάω..  Ένιωσα το απόγευμα μόνο 2 φορές από 5 δευτερόλεπτα τσιμπήματα και τέλος... Τίποτε άλλο...Το σκέφτομαι συνέχεια και κάθε φορά που πάω τουαλέτα τρέμω... Επίσης δεν ξέρω και πόσο μπορεί να διαρκέσουν αυτά τα καφέ υγρά... 1 μερα; 2; 3; Ή καλύτερα να πω πόσο είναι φυσιολογικό να διαρκέσουν... Σήμερα είμαι 9+4 και τελευταία φορά που με είδε στις 6+5... Όλα ήταν τέλεια μου τότε...

Και τα τσιμπήματα δεν είναι κάτι ανησυχητικό, είναι η μήτρα που μεγαλώνει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Κατερίνα!!! είπε:

Δεν ξέρω αν θεωρείται κάτι φυσιολογικά από μέρες, εγώ την πρώτη φορά έβλεπα 5 μέρες, σταμάτησε και μετά από 2 3 μέρες ξανά είδα για 3 μέρες κ.τελος! Πιστεύω δεν θα είναι τπτ κοριτσάκι μου κανε θετικές σκέψεις ότι είναι καλά το μωράκι σου, είναι μεγάλο το ποσοστό των γυναικών που βλέπουν λίγο αίμα το πρώτο τρίμηνο και πάνε όλα καλά! Το χάπι που σου έδωσε είναι προγεστερόνη δεν είναι κάτι για να σε ανησυχεί απλώς βοηθάει μην το φοβάσαι! Όλα θα πάνε καλά όταν γυρίσει πήγαινε να σε δει να δεις κ εσύ το μωράκι σου να ησυχάσεις!

Δεν μου έδωσε χάπι... Απλά αναρωτιέμαι αν θα έπρεπε να μου δώσει... Πάντως σήμερα προς το παρόν δεν είδα κάτι... Μακάρι να μην ξανά δω.. Σίγουρα θα πάω να με δει γιατί και αυτό το άγχος δεν παλεύεται... Παλαιότερα δεν πίστευα ότι η εγκυμοσύνη θα δημιουργεί τόσο άγχος... Πάντως χθες είδα πολύ λίγο μέχρι το απόγευμα..  Από το βράδυ και έπειτα τίποτα... Μακάρι πραγματικά να μην συνεχίσει αυτό... Κατερίνα μου εσύ είχες και πόνους καθόλου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 53 λεπτά, ο/η Christina.... είπε:

Δεν μου έδωσε χάπι... Απλά αναρωτιέμαι αν θα έπρεπε να μου δώσει... Πάντως σήμερα προς το παρόν δεν είδα κάτι... Μακάρι να μην ξανά δω.. Σίγουρα θα πάω να με δει γιατί και αυτό το άγχος δεν παλεύεται... Παλαιότερα δεν πίστευα ότι η εγκυμοσύνη θα δημιουργεί τόσο άγχος... Πάντως χθες είδα πολύ λίγο μέχρι το απόγευμα..  Από το βράδυ και έπειτα τίποτα... Μακάρι πραγματικά να μην συνεχίσει αυτό... Κατερίνα μου εσύ είχες και πόνους καθόλου;

Ααα ούτε εμένα πάντως μου είχε δώσει χάπι κ είχα κ στις 2 εγκυμοσύνες, σε καμία δεν μου έδωσε!! Όχι κορίτσι μου δεν είχα κ εγω πόνο, ίσως κάποιες μικροενοχλησεις που στην αρχή είναι φυσιολογικές αλλά πόνο δεν είχα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Κατερίνα!!! είπε:

Ααα ούτε εμένα πάντως μου είχε δώσει χάπι κ είχα κ στις 2 εγκυμοσύνες, σε καμία δεν μου έδωσε!! Όχι κορίτσι μου δεν είχα κ εγω πόνο, ίσως κάποιες μικροενοχλησεις που στην αρχή είναι φυσιολογικές αλλά πόνο δεν είχα!

Τι να σας πω βρε κορίτσια... Σημερα μέχρι στιγμής όλα καλά... Με έπιασε και μια αναγουλα τώρα το πρωί που είπα ότι πάει θα κάνω εμετό αυτή τη φορά... Αλλά και πάλι τίποτα... Έτσι κάνω ούτως ή άλλος... Νομίζω θέλει ξεκούραση γενικά και προσοχή η κατάσταση... Θα πάω να με δει τη Τετάρτη να ηρεμήσω λίγο... Για τους πόνους μου στη μητρα μου είπε ότι εφόσον είναι σύντομη και δεν είναι μεγάλοι σε ένταση είναι φυσιολογικό να υπάρχουν... Και νομίζω έχει δίκιο... Μωρό που μεγαλώνει μέσα μας έχουμε... Εύχομαι να κυλήσει ομαλά η μέρα μου χωρίς να δω κάτι επιλήψιμο... Ευτυχώς που και η δουλειά μου είναι καθιστική και δεν κουράζομαι σωματικά... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Christina.... είπε:

Τι να σας πω βρε κορίτσια... Σημερα μέχρι στιγμής όλα καλά... Με έπιασε και μια αναγουλα τώρα το πρωί που είπα ότι πάει θα κάνω εμετό αυτή τη φορά... Αλλά και πάλι τίποτα... Έτσι κάνω ούτως ή άλλος... Νομίζω θέλει ξεκούραση γενικά και προσοχή η κατάσταση... Θα πάω να με δει τη Τετάρτη να ηρεμήσω λίγο... Για τους πόνους μου στη μητρα μου είπε ότι εφόσον είναι σύντομη και δεν είναι μεγάλοι σε ένταση είναι φυσιολογικό να υπάρχουν... Και νομίζω έχει δίκιο... Μωρό που μεγαλώνει μέσα μας έχουμε... Εύχομαι να κυλήσει ομαλά η μέρα μου χωρίς να δω κάτι επιλήψιμο... Ευτυχώς που και η δουλειά μου είναι καθιστική και δεν κουράζομαι σωματικά... 

Είναι πολύ θετικό που δεν έχεις δει κάτι ξανά, αλλά κ να δεις ξανά αν είναι τόσο λίγο μην ανησυχείς, θα πας την Τετάρτη και θα δεις πως όλα θα είναι μια χαρά🥰

Τα λέω να τα ακούω κ εγώ, έχω το απόγευμα ραντεβού στον νέο γιατρό κ από το πρωί κάνω πάλι περίεργες σκέψεις που δεν έχω κ έντονα συμπτώματα 4 μέρες τώρα, αλλά παλεύω να τις διωχνω😒🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Κατερίνα!!! είπε:

Είναι πολύ θετικό που δεν έχεις δει κάτι ξανά, αλλά κ να δεις ξανά αν είναι τόσο λίγο μην ανησυχείς, θα πας την Τετάρτη και θα δεις πως όλα θα είναι μια χαρά🥰

Τα λέω να τα ακούω κ εγώ, έχω το απόγευμα ραντεβού στον νέο γιατρό κ από το πρωί κάνω πάλι περίεργες σκέψεις που δεν έχω κ έντονα συμπτώματα 4 μέρες τώρα, αλλά παλεύω να τις διωχνω😒🙏

Καλά κι εγώ που το παίζω ψύχραιμη κάθε φορά πριν το ραντεβού τρέμει η ψυχή μου. 

Έχω την επόμενη Τετάρτη την αυχενική και θα έχουν περάσει σχεδόν 3 εβδομάδες από την τελευταία επίσκεψη στο γιατρό μου. Μου είπε βέβαια αν στο ενδιάμεσο αγχωθώ να πάω να με δει αν θέλω αλλά προσπαθώ να είμαι ήρεμη.  Δεν με έχει θορυβήσει και κάτι μέχρι στιγμής. Συμπτώματα ιδιαίτερα δεν είχα ούτως ή άλλως καμία μέρα αυτές τις 10 εβδομάδες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Κατερίνα!!! είπε:

Είναι πολύ θετικό που δεν έχεις δει κάτι ξανά, αλλά κ να δεις ξανά αν είναι τόσο λίγο μην ανησυχείς, θα πας την Τετάρτη και θα δεις πως όλα θα είναι μια χαρά🥰

Τα λέω να τα ακούω κ εγώ, έχω το απόγευμα ραντεβού στον νέο γιατρό κ από το πρωί κάνω πάλι περίεργες σκέψεις που δεν έχω κ έντονα συμπτώματα 4 μέρες τώρα, αλλά παλεύω να τις διωχνω😒🙏

Όλα καλά θα μας πάνε κορίτσι μου... Και εγώ 4 μέρες ήμουν μια χαρά από συμπτώματα και ξαφνικά αντε πάλι τα ίδια... Φυσικά πανικοβληθηκα... Η γιατρός μου λέει να μη δίνω σημασία σε αυτά γιατί πάνε και έρχονται... Όλα θα είναι τέλεια! ❤️ Εμένα μου γύρισαν για τα καλά... Οπότε πολύ πιθανό να πάθεις τι ίδιο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Natasa_K είπε:

Καλά κι εγώ που το παίζω ψύχραιμη κάθε φορά πριν το ραντεβού τρέμει η ψυχή μου. 

Έχω την επόμενη Τετάρτη την αυχενική και θα έχουν περάσει σχεδόν 3 εβδομάδες από την τελευταία επίσκεψη στο γιατρό μου. Μου είπε βέβαια αν στο ενδιάμεσο αγχωθώ να πάω να με δει αν θέλω αλλά προσπαθώ να είμαι ήρεμη.  Δεν με έχει θορυβήσει και κάτι μέχρι στιγμής. Συμπτώματα ιδιαίτερα δεν είχα ούτως ή άλλως καμία μέρα αυτές τις 10 εβδομάδες. 

Όλα καλά θα είναι κορίτσι μου!!! Μη κάνεις άσχημες σκέψεις! 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Natasa_K είπε:

Καλά κι εγώ που το παίζω ψύχραιμη κάθε φορά πριν το ραντεβού τρέμει η ψυχή μου. 

Έχω την επόμενη Τετάρτη την αυχενική και θα έχουν περάσει σχεδόν 3 εβδομάδες από την τελευταία επίσκεψη στο γιατρό μου. Μου είπε βέβαια αν στο ενδιάμεσο αγχωθώ να πάω να με δει αν θέλω αλλά προσπαθώ να είμαι ήρεμη.  Δεν με έχει θορυβήσει και κάτι μέχρι στιγμής. Συμπτώματα ιδιαίτερα δεν είχα ούτως ή άλλως καμία μέρα αυτές τις 10 εβδομάδες. 

Κ εγώ σήμερα 3 βδομάδες είναι που έχω να πάω! Εγώ έκλεισα την αυχενική 3 Νοεμβρίου! Μακάρι να είναι όλα καλά με τα μωράκια μας🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Christina.... είπε:

Όλα καλά θα μας πάνε κορίτσι μου... Και εγώ 4 μέρες ήμουν μια χαρά από συμπτώματα και ξαφνικά αντε πάλι τα ίδια... Φυσικά πανικοβληθηκα... Η γιατρός μου λέει να μη δίνω σημασία σε αυτά γιατί πάνε και έρχονται... Όλα θα είναι τέλεια! ❤️ Εμένα μου γύρισαν για τα καλά... Οπότε πολύ πιθανό να πάθεις τι ίδιο! 

Αα ναι;; να σου πω δεν με χαλάει να μου σταματήσουν😅 απλώς αγχώθηκα γτ μου φάνηκε νωρίς να κοπούν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Κατερίνα!!! είπε:

Αα ναι;; να σου πω δεν με χαλάει να μου σταματήσουν😅 απλώς αγχώθηκα γτ μου φάνηκε νωρίς να κοπούν!

Λένε ότι το πρώτο 3μηνο έχεις ότι έχεις..  Μετά είναι ελάχιστες οι περιπτώσεις που συνεχίζουν... Μια γνωστή μου είναι 7μιση μηνών και ακόμη κάνει ενέσεις για τις αναγούλες... Τυχερες είμαστε αν πάμε με τη πλειοψηφία... Πάντως και εγώ νόμιζα ότι τελείωσαν αλλά ήρθαν πάλι... Την προηγούμενη φορά δεν είχα ούτε αναγούλες..  Δεν είναι κάτι δεδομένο με τα συμπτώματα κάθε φορά...😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σας. Είμαι έγγυος για πρώτη φο΄ρα, Κι αν όλα συνεχίσουν να πηγαίνουν καλά μέσα Μαίου θα έχω μωράκι. Μέχρι στιγμής ευτυχώς δεν έχω πάρα πολύ έντονα συμπτώματα. Η υπνηλία άρχισε σιγά σιγά να υποχωρεί. Ευτυχώς εμετούς ακόμη δεν έχω και ελπίζω να συνεχίσω τουλάχιστον έτσι. Έχω ζαλάδες πολλές και σχεδόν πάντα την αίσθηση ότι θα κάνω εμετό αλλά όλο την γλυτώνω. Κατάλαβα όμως ότι αν τρώω ξηρά μικρά γεύματα γίνονται πιο ήπια τα συμπτώματα της ζαλάδας. Γενικά κατάλαβα ότι πολλές φορές η ναυτία γίνεται πιο έντονη όσο είμαι νηστική. Οπότε πλέον το έχω στον νου μου και προσπαθώ να τρώω λίγο λίγο( οι φρυγανιές με το κασέρι είναι πλέον το αγαπημένο μου φαγητό). Επίσης πριν λίγες μέρες ήμουν αρκετά χάλια με την ναυτία και αναγκάστηκα να μην πάω στην δουλειά, δεν ημουν καθόλου λειτουργική στο σπίτι και ενημέρωσα τον γιατρό μου. Μου έδωσε ένα χαπάκι φυτικό με βιταμίνη Β6, τζιντζερ, αγγινάρα και επιτέλους βρήκα την υγειά μου! Σε κάποια στιγμή πριν από δυο εβδομάδες είχα κι εγώ όταν σκουπίστηκα ένα πολύ ελαφρύ καφέ. Πήγα στον γιατρό μου και είχα μια πολύ πολυ μικ΄ρη αποκόλληση η οποία φαινόταν ελάχιστα. Μου είπε ότι μπορεί να ήταν κάποιο μικρό αγγείο που έσπασε και με καθησύχασε. Μου έδωσε προγεστερόνη 3 φορές την μέρα. Όλα ευτυχώς δείχνουν να πηγαίνουν καλά. Είμαι στην 10η εβδομάδα και σε 2 βδομάδες λογικά θα κάνω και την αυχενική διαφάνεια.  Εύχομαι όλα να πάνε καλά με όλες μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...