Μετάβαση σε περιεχόμενο

Υστεροσκόπηση. Εμπειρίες από δημοσια νοσοκομεια και ιδιωτικες κλινικες σε Αθήνα


Antonia2

Recommended Posts

Κορίτσια μου καλημέρα. 🌹

Είμαι παλιό μέλος στο φορουμ και προσπαθούμε με τον άντρα μου 2μιση χρόνια για παιδι. είχαμε μια σύλληση Φλεβάρη του 2023 αλλα δυστυχώς ο σάκος ήταν κενός. Γνκά αντιμετωπίζω μια τραχηλίτιδα και 2 γυναικολόγοι μου είπαν ότι μάλλον θα χρειαστώ διαγνωστικη υστεροσκόπηση για να δούμε σε βάθος αν υπάρχει φλεγμονή και σε ποιο σημείο είναι. Ωστόσο ο καθε γιατρός ζητάει όσα του λείπουν.. ο ένας μου είπε για 700€ στο Λητώ και ο άλλος 1100 στο Μητέρα..

ηδη έχουν φυγει απειρα χρηματα σε εξετασεις σε εξειδικευμενα κεντρα, γιατρους, βιταμίνες, επεμβαση κιρσοκηλης του αντρα μου, ξανα βιταμινες, η αποξεση μου κλπ..

Θα ήθελα τη βοήθειά σας και να μοιραστειτε την εμπειρια σας για υστεροσκοπηση που κάνατε.. αν κανατε σε δημοσιο νοσοκομειο ή ιδιωτικό.. τι χρηματα δωσατε περιπου.. κανατε μεθη η οχι; εχετε να προτεινετε καποιον γιατρο; (Αθήνα μενουμε)

Ευχαριστω εκ των προτέρων και ευχομαι όσες έχετε μωρακια να τα χαιρεστε, οσες τα περιμενετε να ερθουν με το καλο και οσες προσπαθουμε να μην χανουμε την ελπιδα μας και να ερθουν συντομα!❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοπέλα μου, εχομαι να τα καταφέρετε σύντομα. Εγώ έκανα υστεροσκόπηση στη Θεσσαλονίκη στο κέντρο που κάναμε την εξωσωματική για πολύποδα στη μήτρα. Συνολικά με αναισθησιολογο γιατρό κλπ πληρώσαμε 500€. Τα 700€ τα ακούω τα 1100€ μου φαίνονται πάρα πολλά. Σαν επέμβαση είναι απλή δεν πονάει καθόλου και σίγουρα θα βοηθήσει καθως θα έχουν πλήρη εικόνα της μήτρας. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κι από μένα. Εγώ έκανα υστεροσκόπηση στην πρώτη μου εξωσωματική, ταυτόχρονα με την πρώτη μου ωοληψία. Δηλαδή με μέθη. Η όλη διαδικασία κράτησε περίπου 40 λεπτά και την έκανα σε ιδιωτικό κέντρο με τον γιατρό που με είχε αναλάβει. Εγώ είχα πολυποδάκι και μία-δύο κυστούλες, που δεν με ενοχλούσαν, ωστόσο ο γιατρός την συνέστησε για την επιτυχία της εμφύτευσης. Πλήρωσα όλη μαζί την προσπάθεια, νομίζω ότι η υστεροσκόπηση έκανε γύρω στα 800 (τέλος του 2020). Στα ιδιωτικά μαιευτήρια της Αθήνας όλα αυτά είναι πανάκριβα, αλλά αν εκεί χειρουργεί ο γιατρός σου, τι να κάνεις...

Το μετά ήταν λίγο δύσκολο για μένα. Ξύπνησα με αρκετό πόνο και παυσίπονα, τα οποία έπαιρνα για τις επόμενες 3-4 μέρες, επειδή συνέχιζα να πονάω. Όχι τραγικά, ωστόσο τα χρειαζόμουν. Σε άλλες κοπέλες είναι ανώδυνη. Εγώ και στην σαλπιγγογραφία πέθανα στον πόνο (ίσως δείχνει κάτι αυτό), παρόλο που ήταν καθαρή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η annie! είπε:

Καλημέρα κοπέλα μου, εχομαι να τα καταφέρετε σύντομα. Εγώ έκανα υστεροσκόπηση στη Θεσσαλονίκη στο κέντρο που κάναμε την εξωσωματική για πολύποδα στη μήτρα. Συνολικά με αναισθησιολογο γιατρό κλπ πληρώσαμε 500€. Τα 700€ τα ακούω τα 1100€ μου φαίνονται πάρα πολλά. Σαν επέμβαση είναι απλή δεν πονάει καθόλου και σίγουρα θα βοηθήσει καθως θα έχουν πλήρη εικόνα της μήτρας. 

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση και τις ευχες σου!!!❤️

Αχ Σαλονικαρα!!! Σπουδασα πανω και την αγαπω παρα πολυ την πολη αυτη!! Να περνας ομορφα και να χαιρεσαι την οικογενεια σου!😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η RAM21 είπε:

Καλησπέρα κι από μένα. Εγώ έκανα υστεροσκόπηση στην πρώτη μου εξωσωματική, ταυτόχρονα με την πρώτη μου ωοληψία. Δηλαδή με μέθη. Η όλη διαδικασία κράτησε περίπου 40 λεπτά και την έκανα σε ιδιωτικό κέντρο με τον γιατρό που με είχε αναλάβει. Εγώ είχα πολυποδάκι και μία-δύο κυστούλες, που δεν με ενοχλούσαν, ωστόσο ο γιατρός την συνέστησε για την επιτυχία της εμφύτευσης. Πλήρωσα όλη μαζί την προσπάθεια, νομίζω ότι η υστεροσκόπηση έκανε γύρω στα 800 (τέλος του 2020). Στα ιδιωτικά μαιευτήρια της Αθήνας όλα αυτά είναι πανάκριβα, αλλά αν εκεί χειρουργεί ο γιατρός σου, τι να κάνεις...

Το μετά ήταν λίγο δύσκολο για μένα. Ξύπνησα με αρκετό πόνο και παυσίπονα, τα οποία έπαιρνα για τις επόμενες 3-4 μέρες, επειδή συνέχιζα να πονάω. Όχι τραγικά, ωστόσο τα χρειαζόμουν. Σε άλλες κοπέλες είναι ανώδυνη. Εγώ και στην σαλπιγγογραφία πέθανα στον πόνο (ίσως δείχνει κάτι αυτό), παρόλο που ήταν καθαρή.

Ευχαριστω κοριτσι μου για τις πληροφοριες!! εγω οπως καταλαβαινεις δεν εχω καταληξει ακομα σε ενα γιατρο και αυτο ισως ειναι το χειροτερο στην ολη υποθεση... ωστοσο ρωτησα 2 γιατρους και μου ειπαν τις τιμες που σας ανεφερα... σμρ επικοινωνησα με αρεταιειο και εκλεισα ραντεβου στις 23 οκτωβριου στο γυναικολογικο να δω τι θα μου πουν αλλα εχω αρχισει και φοβαμαι για τα δημοσια νοσοκομεια γτ διαβασα τραγικες ιστοριες με υστεροσκοπηση χωρις μεθη, τρομερους πονους, ενδονοσοκομειακα μικροβια κλπ.

θα αφησω το ραντεβου, ετσι κι αλλιως ειναι σε ενα μηνα και θα δουμε τι θα αποφασισω ως τοτε.. καλο θα ηταν να αποφυγω αυτο το μεγαλο εξοδο αλλα απο την αλλη μη βγει σε κακο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Antonia2 είπε:

Ευχαριστω κοριτσι μου για τις πληροφοριες!! εγω οπως καταλαβαινεις δεν εχω καταληξει ακομα σε ενα γιατρο και αυτο ισως ειναι το χειροτερο στην ολη υποθεση... ωστοσο ρωτησα 2 γιατρους και μου ειπαν τις τιμες που σας ανεφερα... σμρ επικοινωνησα με αρεταιειο και εκλεισα ραντεβου στις 23 οκτωβριου στο γυναικολογικο να δω τι θα μου πουν αλλα εχω αρχισει και φοβαμαι για τα δημοσια νοσοκομεια γτ διαβασα τραγικες ιστοριες με υστεροσκοπηση χωρις μεθη, τρομερους πονους, ενδονοσοκομειακα μικροβια κλπ.

θα αφησω το ραντεβου, ετσι κι αλλιως ειναι σε ενα μηνα και θα δουμε τι θα αποφασισω ως τοτε.. καλο θα ηταν να αποφυγω αυτο το μεγαλο εξοδο αλλα απο την αλλη μη βγει σε κακο..

Γεια σου Αντωνία! Εγώ έκανα τον Ιούλιο στο Ιασώ. Έβλεπε ο γιατρός μου στον υπέρηχο υποψία σύμφυσης (από την Καισαρική) κ ήθελε να το διαπιστώσει σίγουρα. Όντως υπήρχε... αφαίρεσε τη συμφυση, ένα μικρό πολύποδα που ούτε φαίνονταν πουθενά κ επίσης άνοιξε τις σάλπιγγες μου που προφανώς από την όλη φλεγμονή (είχα μικρόβιο μετά τη γέννα) έκλεισαν!  Έκανα όλα αυτά κ δεν κατάλαβα τπτ. Έκανα με μέθη, περίπου 40 λεπτά κ μετά δεν είχα καθόλου μα καθόλου πόνο. Ο γιατρός πήρε 670 κ περίπου 300 το νοσοκομείο. Για το νοσοκομείο δε θυμάμαι ακριβές ποσό επειδή πληρώθηκε από την ασφάλεια μου...μήπως ο ένας γιατρός σου είπε μόνο τη δική του αμοιβή; χωρίς το νοσοκομείο δλδ;

Επειδή σε θυμάμαι κ έχω δει την ιστορία σου, θα σου έλεγα να τα κάνεις με κάποιο γιατρό που είναι ειδικός στην υπογονιμότητα κ στην εξωσωματική. Θα έχεις μια ολοκληρωμένη απάντηση πιστεύω... έχεις ταλαιπωρηθεί πολύ καιρό τώρα κ μακάρι να βρεις την άκρη σύντομα. 

Αν ενδιαφέρεσαι να σου στείλω στοιχεία γιατρού για μια γνώμη. Κατανοώ ότι η γνώμη μου είναι υποκειμενική όμως τον εμπιστεύομαι με κλειστά μάτια κ του οφείλω πολλά. Τουλάχιστον δε θα σε εκμεταλλευτει κ θα σου πει αλήθειες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Antonia2 είπε:

Ευχαριστω κοριτσι μου για τις πληροφοριες!! εγω οπως καταλαβαινεις δεν εχω καταληξει ακομα σε ενα γιατρο και αυτο ισως ειναι το χειροτερο στην ολη υποθεση... ωστοσο ρωτησα 2 γιατρους και μου ειπαν τις τιμες που σας ανεφερα... σμρ επικοινωνησα με αρεταιειο και εκλεισα ραντεβου στις 23 οκτωβριου στο γυναικολογικο να δω τι θα μου πουν αλλα εχω αρχισει και φοβαμαι για τα δημοσια νοσοκομεια γτ διαβασα τραγικες ιστοριες με υστεροσκοπηση χωρις μεθη, τρομερους πονους, ενδονοσοκομειακα μικροβια κλπ.

θα αφησω το ραντεβου, ετσι κι αλλιως ειναι σε ενα μηνα και θα δουμε τι θα αποφασισω ως τοτε.. καλο θα ηταν να αποφυγω αυτο το μεγαλο εξοδο αλλα απο την αλλη μη βγει σε κακο..

Καλημέρα. Για μένα το σημαντικότερο είναι να βρεις έναν καλό γιατρό και να σου πει αυτός πώς και πού θα προχωρήσεις σε υστεροσκόπηση. Αν έχεις κοντά σου έναν γιατρό που εμπιστεύεσαι, δεν έχει διαφορά αν θα κάνεις την οποιαδήποτε επέμβαση σε δημόσιο ή ιδιωτικό. Στο Αρεταίειο ποιος θα σε αναλάβει; Γνωρίζεις κα΄ποιον συγκεκριμένο γυναικολόγο; Ο δικός σου γιατρός δεν αναλαμβάνει;

Φυσικά καλά κάνεις και παίρνεις γνώμες, όμως συμφωνώ με @Tokyo ότι είναι καλύτερο να δεις κα΄ποιον ειδικό υπογονιμότητας που θα σε αναλάβει εξ ολοκλήρου και θα σε βάλει σε σωστά βήματα αποδώ και πέρα. Ξέρω ότι δεν είμαι εγώ ο κανόνας, αλλά κι εγώ όταν ένιωσα ότι ο απλός γυναικολόγος που είχα χρόνια δεν ξέρει να με κατευθύνει σωστά στην απόκτηση παιδιού, απευθύνθηκα σε εξειδικευμένο γιατρό υπογονιμότητας, πολύ γνωστό, ο οποίος μέσα σε έναν μήνα μας έβαλε να κα΄νουμε ό,τι εξετάσεις δεν είχαμε κάνει και, μην τα πολυλογώ, μέσα σε ένα χρόνο απέκτησα την κόρη μου. Έκανα εξωσωματική, έπειτα από δική μου επιθυμία περισσότερο, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα. Και πλέον έχω βρει τον δικό μου άνθρωπο για τον οποίο αισθάνομαι βαθιά ευγνωμοσύνη και τον εμπιστεύομαι τυφλά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Antonia2 εγώ χτες έκανα υστεροσκόπηση σε ιδιωτική κλινική με το (νέο) γιατρό μου, που είναι ειδικός στην υπογονιμότητα. Ενώ φοβόμουν πάρα πολύ τη διαδικασία της αναισθησίας, το προσωπικό ήταν πολύ φιλικό και επεξηγηματικό και μπορώ να πω το πέρασα καλά. Με ένα παυσίπονο την έβγαλα, δε χρειάστηκα ούτε δεύτερο, αλλά την ίδια μέρα είχα λίγη ζαλάδα  και κοιμόμουν συνεχώς... Εμάς μας πήρε 600.

Γιατρός δεν είμαι, αλλά θα σου έλεγα να μην τη φοβάσαι, να την κάνεις την εξέταση γιατί θα ξέρεις τι ακριβώς γίνεται. Εμείς δε είχαμε τίποτα απολύτως, ανεξήγητη υπογονιμότητα, και με την υστεροσκόπηση βρέθηκε ενδομητρίριδα και συμφήσεις! Καμία άλλη εξέταση που έκανα δεν έδειχνε κάτι και μακάρι να την είχα κάνει νωρίτερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Tokyo είπε:

Γεια σου Αντωνία! Εγώ έκανα τον Ιούλιο στο Ιασώ. Έβλεπε ο γιατρός μου στον υπέρηχο υποψία σύμφυσης (από την Καισαρική) κ ήθελε να το διαπιστώσει σίγουρα. Όντως υπήρχε... αφαίρεσε τη συμφυση, ένα μικρό πολύποδα που ούτε φαίνονταν πουθενά κ επίσης άνοιξε τις σάλπιγγες μου που προφανώς από την όλη φλεγμονή (είχα μικρόβιο μετά τη γέννα) έκλεισαν!  Έκανα όλα αυτά κ δεν κατάλαβα τπτ. Έκανα με μέθη, περίπου 40 λεπτά κ μετά δεν είχα καθόλου μα καθόλου πόνο. Ο γιατρός πήρε 670 κ περίπου 300 το νοσοκομείο. Για το νοσοκομείο δε θυμάμαι ακριβές ποσό επειδή πληρώθηκε από την ασφάλεια μου...μήπως ο ένας γιατρός σου είπε μόνο τη δική του αμοιβή; χωρίς το νοσοκομείο δλδ;

Επειδή σε θυμάμαι κ έχω δει την ιστορία σου, θα σου έλεγα να τα κάνεις με κάποιο γιατρό που είναι ειδικός στην υπογονιμότητα κ στην εξωσωματική. Θα έχεις μια ολοκληρωμένη απάντηση πιστεύω... έχεις ταλαιπωρηθεί πολύ καιρό τώρα κ μακάρι να βρεις την άκρη σύντομα. 

Αν ενδιαφέρεσαι να σου στείλω στοιχεία γιατρού για μια γνώμη. Κατανοώ ότι η γνώμη μου είναι υποκειμενική όμως τον εμπιστεύομαι με κλειστά μάτια κ του οφείλω πολλά. Τουλάχιστον δε θα σε εκμεταλλευτει κ θα σου πει αλήθειες!

Γλυκο μου τοκυο καλησπερα!!! 🥰

Εννοειται θα ηθελα τα στοιχεια του γιατρου να παρω μια γνωμη γτ ετσι κι αλλιως σκεφτομαι ν επισκεφθω εξωσωματιστες να δω τι θα μου πουν κ ποιος θα μου ταιριαξει..

Τα χρηματα ειναι αρκετα απ οτι μου λες αλλα αν ειναι να εχω καλο αποτελεσμα, αυτο εχει μεγαλυτερη σημασια..

Σε ευχαριστω γ τη βοηθεια κ ευχομαι ο,τι καλυτερο γ τη νεα σας προσπαθεια!!!❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 months later...
στις On 15/9/2023 at 11:48 ΠΜ, ο/η annie! είπε:

Καλημέρα κοπέλα μου, εχομαι να τα καταφέρετε σύντομα. Εγώ έκανα υστεροσκόπηση στη Θεσσαλονίκη στο κέντρο που κάναμε την εξωσωματική για πολύποδα στη μήτρα. Συνολικά με αναισθησιολογο γιατρό κλπ πληρώσαμε 500€. Τα 700€ τα ακούω τα 1100€ μου φαίνονται πάρα πολλά. Σαν επέμβαση είναι απλή δεν πονάει καθόλου και σίγουρα θα βοηθήσει καθως θα έχουν πλήρη εικόνα της μήτρας. 

Καλησπερα! @annie! θα μπορουσες να μου δωσεις παραπανω στοιχεια για την υστεροσκοπηση που εκανες? ειμαι στο ψαξιμο 🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/2/2024 at 11:11 ΜΜ, ο/η KONSTANS12 είπε:

Καλησπερα! @annie! θα μπορουσες να μου δωσεις παραπανω στοιχεια για την υστεροσκοπηση που εκανες? ειμαι στο ψαξιμο 🙏

Καλημέρα, πες μου τι ακριβώς θέλεις και πως μπορώ να σε βοηθησω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...
στις On 15/9/2023 at 2:04 ΜΜ, ο/η RAM21 είπε:

Καλησπέρα κι από μένα. Εγώ έκανα υστεροσκόπηση στην πρώτη μου εξωσωματική, ταυτόχρονα με την πρώτη μου ωοληψία. Δηλαδή με μέθη. Η όλη διαδικασία κράτησε περίπου 40 λεπτά και την έκανα σε ιδιωτικό κέντρο με τον γιατρό που με είχε αναλάβει. Εγώ είχα πολυποδάκι και μία-δύο κυστούλες, που δεν με ενοχλούσαν, ωστόσο ο γιατρός την συνέστησε για την επιτυχία της εμφύτευσης. Πλήρωσα όλη μαζί την προσπάθεια, νομίζω ότι η υστεροσκόπηση έκανε γύρω στα 800 (τέλος του 2020). Στα ιδιωτικά μαιευτήρια της Αθήνας όλα αυτά είναι πανάκριβα, αλλά αν εκεί χειρουργεί ο γιατρός σου, τι να κάνεις...

Το μετά ήταν λίγο δύσκολο για μένα. Ξύπνησα με αρκετό πόνο και παυσίπονα, τα οποία έπαιρνα για τις επόμενες 3-4 μέρες, επειδή συνέχιζα να πονάω. Όχι τραγικά, ωστόσο τα χρειαζόμουν. Σε άλλες κοπέλες είναι ανώδυνη. Εγώ και στην σαλπιγγογραφία πέθανα στον πόνο (ίσως δείχνει κάτι αυτό), παρόλο που ήταν καθαρή.

Καλημέρα σας!! 

Εγώ μάλλον ήμουν από τις τυχερές. Δεν είχα πόνους ούτε στην σαλπιγγογραφία, ούτε στην υστεροσκόπηση! Ενοχλήσεις μόνο θα έλεγα. Μάλιστα στην σαλπιγγογραφία βρέθηκε η μία σάλπιγγα να είναι στην αρχή της για να βουλώσει, αλλά όχι ότι έχει σημαντικό πρόβλημα. Ήταν σε πολύ αρχικό στάδιο. Από την άλλη, η υστεροσκόπηση ήταν μια χαρά. 

Την σαλπιγγογραφία την έκανα σε ένα ακτινολογικό στην Άνοιξη (Ιατ...μική) όπου έμεινα ευχαριστημένη. Και μάλιστα, δεν είχα πληρώσει τίποτα ή ελάχιστα, γιατί ήταν γραμμένη. Οπουδήποτε αλλού, ζητούσαν , το λιγότερο €120-150. 

Για την υστεροσκόπηση, μετά από ψάξιμο λόγω κόστους φυσικά, καταλήξαμε στο Αλεξάνδρας, γιατί μπόρεσε μετά από αναμονή να με βάλει ο ξάδερφος του άντρα μου που είναι γυναικολόγος εκεί. Δεν ήθελα φυσικά ντρεπόμουν, αλλά μπροστά στα €700-800 που μου ζητούσαν, προτίμησα να τσιτσιδωθώ στον ξάδερφο!! 😛

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 15/9/2023 at 2:50 ΜΜ, ο/η Antonia2 είπε:

Ευχαριστω κοριτσι μου για τις πληροφοριες!! εγω οπως καταλαβαινεις δεν εχω καταληξει ακομα σε ενα γιατρο και αυτο ισως ειναι το χειροτερο στην ολη υποθεση... ωστοσο ρωτησα 2 γιατρους και μου ειπαν τις τιμες που σας ανεφερα... σμρ επικοινωνησα με αρεταιειο και εκλεισα ραντεβου στις 23 οκτωβριου στο γυναικολογικο να δω τι θα μου πουν αλλα εχω αρχισει και φοβαμαι για τα δημοσια νοσοκομεια γτ διαβασα τραγικες ιστοριες με υστεροσκοπηση χωρις μεθη, τρομερους πονους, ενδονοσοκομειακα μικροβια κλπ.

θα αφησω το ραντεβου, ετσι κι αλλιως ειναι σε ενα μηνα και θα δουμε τι θα αποφασισω ως τοτε.. καλο θα ηταν να αποφυγω αυτο το μεγαλο εξοδο αλλα απο την αλλη μη βγει σε κακο..

Κι εγώ τα είχα διαβάσει αυτά. Για το χωρίς μέθη... Δεν ίσχυσε στην δική μου περίπτωση. Στο Αλεξάνδρας το έκανα. Ίσως, λόγω ξαδέρφου του άντρα μου? Αν και δε νομίζω. Δεν ξέρα αν θα άλλαζαν το πρωτόκολλό τους για μένα, αν δεν ήταν να το κάνουν.. Πάντως, δεν είχα πόνους. Και μετά, ενοχλήσεις μόνο. Δεν πήρα παυσίπονα καν, αν θυμάμαι... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 16/9/2023 at 10:30 ΠΜ, ο/η RAM21 είπε:

Καλημέρα. Για μένα το σημαντικότερο είναι να βρεις έναν καλό γιατρό και να σου πει αυτός πώς και πού θα προχωρήσεις σε υστεροσκόπηση. Αν έχεις κοντά σου έναν γιατρό που εμπιστεύεσαι, δεν έχει διαφορά αν θα κάνεις την οποιαδήποτε επέμβαση σε δημόσιο ή ιδιωτικό. Στο Αρεταίειο ποιος θα σε αναλάβει; Γνωρίζεις κα΄ποιον συγκεκριμένο γυναικολόγο; Ο δικός σου γιατρός δεν αναλαμβάνει;

Φυσικά καλά κάνεις και παίρνεις γνώμες, όμως συμφωνώ με @Tokyo ότι είναι καλύτερο να δεις κα΄ποιον ειδικό υπογονιμότητας που θα σε αναλάβει εξ ολοκλήρου και θα σε βάλει σε σωστά βήματα αποδώ και πέρα. Ξέρω ότι δεν είμαι εγώ ο κανόνας, αλλά κι εγώ όταν ένιωσα ότι ο απλός γυναικολόγος που είχα χρόνια δεν ξέρει να με κατευθύνει σωστά στην απόκτηση παιδιού, απευθύνθηκα σε εξειδικευμένο γιατρό υπογονιμότητας, πολύ γνωστό, ο οποίος μέσα σε έναν μήνα μας έβαλε να κα΄νουμε ό,τι εξετάσεις δεν είχαμε κάνει και, μην τα πολυλογώ, μέσα σε ένα χρόνο απέκτησα την κόρη μου. Έκανα εξωσωματική, έπειτα από δική μου επιθυμία περισσότερο, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα. Και πλέον έχω βρει τον δικό μου άνθρωπο για τον οποίο αισθάνομαι βαθιά ευγνωμοσύνη και τον εμπιστεύομαι τυφλά. 

Σε ποιο γιατρό αναφέρεσαι. Μπορείς να μου στείλεις κάποιο προσωπικό μήνυμα, με το όνομά του? Είμαι στο ψάξιμο αυτή την περίοδο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 6/3/2024 at 10:38 ΠΜ, ο/η Εύη84 είπε:

Σε ποιο γιατρό αναφέρεσαι. Μπορείς να μου στείλεις κάποιο προσωπικό μήνυμα, με το όνομά του? Είμαι στο ψάξιμο αυτή την περίοδο! 

Γεια σου Εύη. Σου έστειλα προσωπικό μήνυμα. Ελπίζω να μπορείς να το δεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...