Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ένας γλυκός Σεπτέμβρης έρχεται ξανά και εύχομαι μέσα στις κοιλίτσες μας μωράκια τσουπωτά 🍼🤰💕 🧿


Elk

Recommended Posts

στις πριν 2 λεπτά, ο/η marinaP είπε:

Από τη μια σκέφτομαι ότι δεν έπρεπε να κάνω αυτό το τεστ, τζάμπα χαρά Μ έδωσε. Από την άλλη σκέφτομαι αν έκανα πιο νωρίς το τέστ και ήταν όντως νέα εγκυμοσύνη ίσως να ξεκινούσα νωρίς τη προγεστερόνη μου και όλα να πήγαιναν καλύτερα. Πολλές σκέψεις άσκοπες βέβαια τώρα αλλά ... 

Αχ, μη σκέφτεσαι έτσι, μη φορτώνεσαι με ενοχές σκεπτόμενη τι "λάθος" μπορεί να έκανες. Δεν έκανες κανένα λάθος!! Θα ανακτήσεις τις δυνάμεις σου και θα δεις πως όλα θα έρθουν όπως πρέπει! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η marinaP είπε:

Κορίτσια δυστυχώς έπεσε στο 105. Μέχρι εδώ ήταν η χαρά 😐 το ένιωθα. Περιμένω τον γιατρό να με πάρει να μου εξηγήσει τι γίνεται. 

Koριτσι μου λυπαμαι πολυ :( Οπως και να εχει μην χανεις την ελπιδα σου . ❤️❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η dimand είπε:

Koριτσι μου λυπαμαι πολυ :( Οπως και να εχει μην χανεις την ελπιδα σου . ❤️❤️ 

 

στις πριν 10 λεπτά, ο/η το χοντρό μπιζέλι είπε:

Αχ, μη σκέφτεσαι έτσι, μη φορτώνεσαι με ενοχές σκεπτόμενη τι "λάθος" μπορεί να έκανες. Δεν έκανες κανένα λάθος!! Θα ανακτήσεις τις δυνάμεις σου και θα δεις πως όλα θα έρθουν όπως πρέπει! 

Το ένιωθα γιατί από τη Τετάρτη που έκανα την χοριακη ξεκινησαν πονακια περιόδου και πρισμενο στήθος. Απλά θέλω να με πάρει ο γιατρός για να ξεκαθαρίσω εαν πρόκειται για νέα εγκυμοσύνη ή είναι από τη προηγούμενη. Γιατί εάν είναι από τη προηγούμενη φαντάζομαι θα πρέπει να μηδενίσει και μετά να Μ έρθει η περίοδος;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η marinaP είπε:

 

Το ένιωθα γιατί από τη Τετάρτη που έκανα την χοριακη ξεκινησαν πονακια περιόδου και πρισμενο στήθος. Απλά θέλω να με πάρει ο γιατρός για να ξεκαθαρίσω εαν πρόκειται για νέα εγκυμοσύνη ή είναι από τη προηγούμενη. Γιατί εάν είναι από τη προηγούμενη φαντάζομαι θα πρέπει να μηδενίσει και μετά να Μ έρθει η περίοδος;

Ρε συ μου φαίνεται περίεργο να είναι από την προηγούμενη. Σε είδε ο γιατρός, είχες καθαρίσει. Να άργησε τόσο πολύ να πέσει η χοριακή;;!! Ενώ είχε τελειώσει και η αιμορραγία, που είναι ουσιαστικά η περίοδος; Δεν ξέρω... Ο γιατρός σου θα σου πει σε κάθε περίπτωση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η marinaP είπε:

 

Το ένιωθα γιατί από τη Τετάρτη που έκανα την χοριακη ξεκινησαν πονακια περιόδου και πρισμενο στήθος. Απλά θέλω να με πάρει ο γιατρός για να ξεκαθαρίσω εαν πρόκειται για νέα εγκυμοσύνη ή είναι από τη προηγούμενη. Γιατί εάν είναι από τη προηγούμενη φαντάζομαι θα πρέπει να μηδενίσει και μετά να Μ έρθει η περίοδος;

Κορίτσι μου, επειδή έτσι είχε συμβεί και σε εμένα μετά την αποβολή, θα σου δώσω μια συμβουλή μόνο. Μην ταλαιπωρεις άδικα το μυαλουδακι σου... Και εγώ είχα θετικά τεστ πριν την πρώτη περίοδο, και χοριακη που έπεσε. Ο γιατρός δεν μπόρεσε να μου δώσει ξεκάθαρη απάντηση αν ήταν από την παλιά η από νέα εγκυμοσύνη. Για να μην τρελαθώ εντελώς εγώ απλά το διέγραψα το συμβάν από το μυαλό μου!! Ήρθε η περίοδος και μετά ηρθε η μπέμπα, που δόξα τω Θεώ 36 εβδομάδων ακριβώς σήμερα, όλα πάνε πολύ καλά!! 

Οπότε προσπάθησε να προφυλάξεις τον εαυτό σου και μην σκέφτεσαι όλα αυτά τα αν... Το αρχικό πλάνο ήταν να αδιαθετησεις, να φτιάξεις το αυτοάνοσο και να κάνεις νέα προσπάθεια, ναι; Κράτα αυτό, και θα δεις, το σώμα σου θα είναι έτοιμο τότε και το μωρό σου θα σου κάνει την μεγαλύτερη έκπληξη της ζωής σου 💕💕💕 Σου στέλνω μεγάλη αγκαλιά ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Elli13 είπε:

Κορίτσι μου, επειδή έτσι είχε συμβεί και σε εμένα μετά την αποβολή, θα σου δώσω μια συμβουλή μόνο. Μην ταλαιπωρεις άδικα το μυαλουδακι σου... Και εγώ είχα θετικά τεστ πριν την πρώτη περίοδο, και χοριακη που έπεσε. Ο γιατρός δεν μπόρεσε να μου δώσει ξεκάθαρη απάντηση αν ήταν από την παλιά η από νέα εγκυμοσύνη. Για να μην τρελαθώ εντελώς εγώ απλά το διέγραψα το συμβάν από το μυαλό μου!! Ήρθε η περίοδος και μετά ηρθε η μπέμπα, που δόξα τω Θεώ 36 εβδομάδων ακριβώς σήμερα, όλα πάνε πολύ καλά!! 

Οπότε προσπάθησε να προφυλάξεις τον εαυτό σου και μην σκέφτεσαι όλα αυτά τα αν... Το αρχικό πλάνο ήταν να αδιαθετησεις, να φτιάξεις το αυτοάνοσο και να κάνεις νέα προσπάθεια, ναι; Κράτα αυτό, και θα δεις, το σώμα σου θα είναι έτοιμο τότε και το μωρό σου θα σου κάνει την μεγαλύτερη έκπληξη της ζωής σου 💕💕💕 Σου στέλνω μεγάλη αγκαλιά ❤️

Αυτό προσπαθώ, να το βγάλω από το μυαλό μου. Ευτυχώς όπως είπα και πριν δεν ενθουσιάστηκα τόσο όσο περίμενα. Ήταν λες και το ένιωθα. Σίγουρα δεν πονάει τόσο όσο η προηγούμενη φορά. 

Να με πάρει απλά ο γιατρός να κάνω τις απορίες μου και μετά συνεχίζω κανονικά το πλάνο μου. Μέχρι τον Νοέμβριο θα είμαι έτοιμη για την επόμενη ετ 🙏🏻

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ βρε μαρινακι μου...ράγισε η καρδιά μου..ξέρεις ότι συνήθως είμαι φουλ αισιόδοξη αλλά ειλικρινά αυτή την στιγμή στεναχωριέμαι πολύ. 

Αλλά επειδή η απαισιοδοξία κρατάει μόνο δευτερόλεπτα και πρέπει να πάμε παρακάτω θα πάρουμε σαν παράδειγμα όσα σου έγραψε η Έλλη μας .. απανωτά τα χτυπήματα και για εκείνη και τώρα να που τον έφαγε τον γάιδαρο και όλα πήγαν δόξα τον Θεό καλά. 

Μίλησε με τον γιατρό σου σκαρωστε τα επόμενα βήματα και ναι ,η επόμενη φορά θα είναι διαφορετική. Να και από μένα μιας τεράστια αγκαλιά και όπως είπε και το χοντρό μπιζέλι πολύ σωστά ,μη κατηγορεις τον εαυτό σου. Δεν έκανες τίποτα μα τίποτα λάθος. Τα έκανες και συνεχίζεις να τα κάνεις όλα ολοσωστα. Να είσαι περήφανη για τον εαυτό σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Girly είπε:

Αχ βρε μαρινακι μου...ράγισε η καρδιά μου..ξέρεις ότι συνήθως είμαι φουλ αισιόδοξη αλλά ειλικρινά αυτή την στιγμή στεναχωριέμαι πολύ. 

Αλλά επειδή η απαισιοδοξία κρατάει μόνο δευτερόλεπτα και πρέπει να πάμε παρακάτω θα πάρουμε σαν παράδειγμα όσα σου έγραψε η Έλλη μας .. απανωτά τα χτυπήματα και για εκείνη και τώρα να που τον έφαγε τον γάιδαρο και όλα πήγαν δόξα τον Θεό καλά. 

Μίλησε με τον γιατρό σου σκαρωστε τα επόμενα βήματα και ναι ,η επόμενη φορά θα είναι διαφορετική. Να και από μένα μιας τεράστια αγκαλιά και όπως είπε και το χοντρό μπιζέλι πολύ σωστά ,μη κατηγορεις τον εαυτό σου. Δεν έκανες τίποτα μα τίποτα λάθος. Τα έκανες και συνεχίζεις να τα κάνεις όλα ολοσωστα. Να είσαι περήφανη για τον εαυτό σου

Το ξέρω κορίτσι μου έχεις δίκιο την @Elli13 μας σκέφτομαι και παίρνω δύναμη! Θα τα καταφέρουμε που θα πάει! Θα μας χαμογελάσει και εμάς η τύχη 😏🌈 ακόμη περιμένω να με πάρει ο γιατρός 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η marinaP είπε:

Από τη μια σκέφτομαι ότι δεν έπρεπε να κάνω αυτό το τεστ, τζάμπα χαρά Μ έδωσε. Από την άλλη σκέφτομαι αν έκανα πιο νωρίς το τέστ και ήταν όντως νέα εγκυμοσύνη ίσως να ξεκινούσα νωρίς τη προγεστερόνη μου και όλα να πήγαιναν καλύτερα. Πολλές σκέψεις άσκοπες βέβαια τώρα αλλά ... 

Πολύ λυπάμαι βρε κορίτσι 😕 Πάντως δεν ισχύει αυτό που σκέφτεσαι, σε τόσο μικρή εγκυμοσύνη (αν ήταν νέα) όση προγεστερόνη και να πάρεις αν ο οργανισμός σου θέλει να την τερματίσει το κάνει. Οπότε δεν θα άλλαζε κάτι. Μπορεί όμως να ήταν και από την πρώτη η χοριακη ανεβασμένη. Θα περιμένω νέα από τον γιατρό σου! 😘

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Elli13 μπήκες στον μήνα σου κορίτσι;; Άντε μπήκες στην τελική ευθεία! Ελπίζω να τα έχεις όλα έτοιμα 😜 Τώρα μόνο βόλτες και ξεκούραση! Με έναν πόνο σου εύχομαι! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Elk @Κατερίνα!!! Κουράγιο κορίτσια μου με τους εμετούς και τις ανακατοσουρες! Κατερίνα ελπίζω σε αυτή την εγκυμοσύνη να σου κρατήσουν λιγότερο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Eliza Kats είπε:

@Elli13 μπήκες στον μήνα σου κορίτσι;; Άντε μπήκες στην τελική ευθεία! Ελπίζω να τα έχεις όλα έτοιμα 😜 Τώρα μόνο βόλτες και ξεκούραση! Με έναν πόνο σου εύχομαι! ❤️

Έτοιμη είμαι, αλλά όχι ψυχολογικά 😂😂 2,5 κιλά μας την έβγαλε χτες τη μπέμπα, κάναμε και καρδιοτοκογραφο και είναι όλα πολύ καλά. Δεν μας δίνει δείγματα για τοκετό πριν τις 40 εβδομάδες, δεν έχω καν συσπάσεις σε αυτή τη φάση, απλά έχει κατέβει χαμηλά στη λεκάνη, με το ζόρι της μέτρησε το κεφαλάκι. Κατά τα άλλα δυσκολεύομαι πολύ να κάνω το οτιδήποτε μέσα στο σπίτι και ο άντρας μου λίγο γκρινιάζει.. Έκανε υπομονή τόσους μήνες και βρήκε τώρα στην τελική ευθεία να τσινισει... άντρες 😂😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μόλις πήρα τα αποτελέσματα από την ΑΜΗ που έκανα. Τα έστειλα στον γιατρό αλλά φαντάζομαι το απόγευμα θα τα δει. Για πείτε γιατί δεν ξέρω. Βλέπω πάντως ότι είναι οριακά στο ικανοποιητική..άρα φαντάζομαι θα χρειαστεί να πάρω χάπια για να κάνω καλύτερη ωορηξια?

IMG_20230922_131913.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Girly είπε:

Κορίτσια μόλις πήρα τα αποτελέσματα από την ΑΜΗ που έκανα. Τα έστειλα στον γιατρό αλλά φαντάζομαι το απόγευμα θα τα δει. Για πείτε γιατί δεν ξέρω. Βλέπω πάντως ότι είναι οριακά στο ικανοποιητική..άρα φαντάζομαι θα χρειαστεί να πάρω χάπια για να κάνω καλύτερη ωορηξια?

IMG_20230922_131913.jpg

Οι δικές μου είχαν βγει στο όριο ικανοποιητικο κ για λίγο θα ήμουν χαμηλή... βέβαια αυτό το έκανα πριν 1 χρόνο... ο γιατρός μου τότε το είδε πάρα πολύ καλό για την ηλικία μας κ δεν μου είπε να πάρω κάτι απλά να συνεχίσω κανονικά προσπάθειες... αλλά όπως λέμε ο κάθε γιατρός τα βλέπει αλλιώς...  καλά αυτός όταν είχα φτάσει 7 εβδομάδων μου είπε να ξεκινήσω φολικό... ενώ έπρεπε από την αρχή. Οπότε δεν τον εμπιστεύομαι πλέον. Έχω απογοητευτεί τόσο σε σημείο που θεωρώ ότι ήταν δικό του λάθος που το έχασα ότι έπρεπε να παίρνω κάτι παραπάνω για να μην έχω τόση αιμορραγία... τεσπα... μόλις μάθεις από τον γιατρό σου πες μας 🙂🙂🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Girly είπε:

Κορίτσια μόλις πήρα τα αποτελέσματα από την ΑΜΗ που έκανα. Τα έστειλα στον γιατρό αλλά φαντάζομαι το απόγευμα θα τα δει. Για πείτε γιατί δεν ξέρω. Βλέπω πάντως ότι είναι οριακά στο ικανοποιητική..άρα φαντάζομαι θα χρειαστεί να πάρω χάπια για να κάνω καλύτερη ωορηξια?

IMG_20230922_131913.jpg

Εγώ έχω χαμηλη και απλά μου έδωσε βιταμίνες. Μου είχε πει Δεν την λαμβάνει τόσο πολύ υπόψιν την αμη όσο την fsh. Κάθε γιατρος είναι διαφορετικός. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 55 λεπτά, ο/η Girly είπε:

Κορίτσια μόλις πήρα τα αποτελέσματα από την ΑΜΗ που έκανα. Τα έστειλα στον γιατρό αλλά φαντάζομαι το απόγευμα θα τα δει. Για πείτε γιατί δεν ξέρω. Βλέπω πάντως ότι είναι οριακά στο ικανοποιητική..άρα φαντάζομαι θα χρειαστεί να πάρω χάπια για να κάνω καλύτερη ωορηξια?

IMG_20230922_131913.jpg

Άψογη είναι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η marinaP είπε:

Το ξέρω κορίτσι μου έχεις δίκιο την @Elli13 μας σκέφτομαι και παίρνω δύναμη! Θα τα καταφέρουμε που θα πάει! Θα μας χαμογελάσει και εμάς η τύχη 😏🌈 ακόμη περιμένω να με πάρει ο γιατρός 

Κρίμα ρε γαμωτο! Αλλά από την άλλη δεν ήταν τώρα, θα ναι σε λίγο καιρό. Πίστη κι επιμονή! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@marinaP θα περιμένουμε νέα από τον γιατρό σου … κρίμα που εξελίχθηκε έτσι να πω την αλήθεια εγω το πίστευα ότι θα πάει καλά.. 

πραγματικά πιστεύω όμως ότι θα έρθει γρήγορα το σπορακι σου είμαι σίγουρη

Πίστη υπομονή και επιμονή δεν είναι εύκολα το ξέρω αλλά μόλις ρυθμιστούν όλα θα μείνεις εγκυος κορίτσι μου είναι θέμα χρόνου 

Σου στέλνω μια αγκαλιά 💕

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elli13 είπε:

Έτοιμη είμαι, αλλά όχι ψυχολογικά 😂😂 2,5 κιλά μας την έβγαλε χτες τη μπέμπα, κάναμε και καρδιοτοκογραφο και είναι όλα πολύ καλά. Δεν μας δίνει δείγματα για τοκετό πριν τις 40 εβδομάδες, δεν έχω καν συσπάσεις σε αυτή τη φάση, απλά έχει κατέβει χαμηλά στη λεκάνη, με το ζόρι της μέτρησε το κεφαλάκι. Κατά τα άλλα δυσκολεύομαι πολύ να κάνω το οτιδήποτε μέσα στο σπίτι και ο άντρας μου λίγο γκρινιάζει.. Έκανε υπομονή τόσους μήνες και βρήκε τώρα στην τελική ευθεία να τσινισει... άντρες 😂😂😂

Μια χαρά είναι η Μπέμπα σας 😊

Το ότι έχει κατέβει χαμηλά είναι πολύ καλό βοηθαει να γεννησεις πιο εύκολα..  όποτε αφού μπήκες και στον μήνα σου είναι τέλεια 

καλα τώρα λογικό είναι σαν τι να κανείς δηλαδή ;  Δεν χρειάζεται πολλά πράγματα τώρα να είσαι ήρεμη και ξεκουραστεί αυτό χρειάζεται..

πιστευω ο αντρας γκρινιάζει όχι γιατί δεν κανείς πολλά πράγματα στο σπίτι αλλά επειδή έχει άγχος για την γεννά και του βγαίνει σε γκρίνια τώρα έχετε μπει στην τελική ευθεία είναι δύσκολο και για εκείνους να διαχειριστούν αυτήν την κατάσταση είναι πρωτόγνωρο και για τους δυο σας.. όλα καλά θα πάνε και σε λίγο καιρό θα είναι στην αγκαλιά σας 💕

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα πάντως κορίτσια ο Πάντος μετά την επέμβαση που μου είπε σε 1 μήνα να κάνω τέτοιες εξετάσεις, επειδή αγχώθηκα τι θα κάνω αν έχω κακά αποτελέσματα, πού θα τον βρω αφού θα λείπει εξωτερικό, και πώς θα ξέρω αν και πόσο κακά είναι τα αποτελέσματα, μου είπε 1 μόνο πραγματάκι. Δεν ξέρω αν και κατά πόσο είναι σωστό ή απλά το παίζει σοφός. Λοιπόν, μου είπε ότι η ΑΜΗ δείχνει απλά το αποθεματικό ωαρίων, πράγμα όμως που δεν εγγυάται τίποτα για την ποιότητα των ωαρίων. Μου είπε πως ότι τιμή κι αν έχω, ακόμα κ αν είναι στα φυσιολογικά όρια του εργαστηρίου και φαίνεται καλή, να τον ψάξω οπωσδήποτε σε περίπτωση που έχω κακή αναλογία FSH & LH, που ιδανικά θα πρέπει να είναι 1 προς 1. Εμένα η αναλογία έβγαινε 1 προς 1,11  οπότε δεν έκανα κάτι απο κει και πέρα. Όμως μου τόνισε πολλές φορές ότι ο λόγος αυτών των 2 και η οιστραδιόλη είναι πολύ πιο σημαντικές από την ΑΜΗ (καλά δε λέμε να εχεις αμη 0,1 προφανώς)...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Μια χαρά είναι η Μπέμπα σας 😊

Το ότι έχει κατέβει χαμηλά είναι πολύ καλό βοηθαει να γεννησεις πιο εύκολα..  όποτε αφού μπήκες και στον μήνα σου είναι τέλεια 

καλα τώρα λογικό είναι σαν τι να κανείς δηλαδή ;  Δεν χρειάζεται πολλά πράγματα τώρα να είσαι ήρεμη και ξεκουραστεί αυτό χρειάζεται..

πιστευω ο αντρας γκρινιάζει όχι γιατί δεν κανείς πολλά πράγματα στο σπίτι αλλά επειδή έχει άγχος για την γεννά και του βγαίνει σε γκρίνια τώρα έχετε μπει στην τελική ευθεία είναι δύσκολο και για εκείνους να διαχειριστούν αυτήν την κατάσταση είναι πρωτόγνωρο και για τους δυο σας.. όλα καλά θα πάνε και σε λίγο καιρό θα είναι στην αγκαλιά σας 💕

Σε ευχαριστώ κορίτσι μου για την απάντηση σου, γιατί τώρα λόγω ορμονών τα διογκωνω πολύ στο κεφάλι μου και στεναχωρήθηκα αρκετά μπορώ να πω με τη σταση του. Ενώ γενικά ήταν πολύ υποστηρικτικός από την πρώτη ατυχία που είχαμε μέχρι και σε αυτήν την εγκυμοσύνη που με πρόσεχε σαν μωρό για να μην πάθω τίποτα. Και λέω τώρα που έχω το άγχος του τοκετού, έχω βαρύνει πολύ, δυσκολεύομαι ακόμα και να περπατήσω με τη θέση που έχει το μωρό χαμηλά, να αρχίσουν ξαφνικά γκρίνιες; Και έπεσα πολύ ψυχολογικά, ενώ ξέρω ότι τώρα πρέπει να είμαι ήρεμη. Μάλλον είναι και το δικό του άγχος όπως το λες...  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με πήρε ο γιατρός κορίτσια μου είπε δεν μπορεί να ξέρει αν ήταν νέα εγκυμοσύνη ή όχι, την προγεστερόνη και την ασπιρίνη μου τα έδωσε γιατί αν επρόκειτο για νέα εγκυμοσύνη θα βοηθούσαν να την υποστηρίξουν. Τώρα απλά σταματάω τα φάρμακα και αν δεν μου έρθει περίοδος σε μια βδομάδα να επαναλάβω χοριακη να δούμε αν μηδενίστηκε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Elli13 είπε:

Έτοιμη είμαι, αλλά όχι ψυχολογικά 😂😂 2,5 κιλά μας την έβγαλε χτες τη μπέμπα, κάναμε και καρδιοτοκογραφο και είναι όλα πολύ καλά. Δεν μας δίνει δείγματα για τοκετό πριν τις 40 εβδομάδες, δεν έχω καν συσπάσεις σε αυτή τη φάση, απλά έχει κατέβει χαμηλά στη λεκάνη, με το ζόρι της μέτρησε το κεφαλάκι. Κατά τα άλλα δυσκολεύομαι πολύ να κάνω το οτιδήποτε μέσα στο σπίτι και ο άντρας μου λίγο γκρινιάζει.. Έκανε υπομονή τόσους μήνες και βρήκε τώρα στην τελική ευθεία να τσινισει... άντρες 😂😂😂

Χαίρομαι! Καλό που έχει κατέβει! Δεν ξέρεις, μερικές τους έρχεται ο τοκετός μπαμ μπαμ και γεννάνε αμέσως 😅 Πες του άντρα σου να συνηθίζει να τα κάνει όλα μόνος του γιατί εσύ μετά θα έχεις το παιδί και ούτε τουαλέτα δεν θα προλαβαίνεις να πας 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εχθές ήταν πολύ πιο αχνή η δεύτερη γραμμή...πάει να γίνει θετικό...να κάνω και ένα αργά το βράδυ λέτε;;;;

IMG20230922160636.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η marinamanoulitsa είπε:

Κορίτσια εχθές ήταν πολύ πιο αχνή η δεύτερη γραμμή...πάει να γίνει θετικό...να κάνω και ένα αργά το βράδυ λέτε;;;;

IMG20230922160636.jpg

Εγώ θα σου πρότεινα μια επαφή σήμερα για σίγουρα και αύριο να κάνεις ένα με τα πρωινά να δεις! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Να να αυτό δεν ήθελα!! Να σε αγχωσω και άλλο!!! Θα σου πω ακριβώς αυτό που λέω και στον εαυτό μου! Ρεαλιστικά αισιόδοξη, ναι μεν είμαι προετοιμασμένη για παν ενδεχόμενο, δεν εστιάζω όμως σε όσα μπορούν να πάνε στραβά! Εστιάζω στο ότι το μωράκι πάει καλά παρά τις πιθανότητες, γιατί είναι αυτό ακριβώς.. πιθανότητες..! Ναι μεν έχω το φόβο στο πίσω μέρος του μυαλού μου αλλά μέχρι σήμερα όλα είναι καλά και μπορεί να πάνε όλα κατ'ευχήν μέχρι τέλους!! Και να σου πω, ούτε ο δικός μου γιατρός με αγχωσε με αυτές τις πιθανότητες το μόνο που μου είπε να μείνω στο κρεβάτι, να ξεκουράζομαι και με την τόση προγεστερόνη που παίρνω είμαι καλυμμένη..! Ενδομυχα τον ευχαριστώ ολόψυχα γιατί αν με αγχωνε και ο ίδιος τώρα θα ήμουν πίσω από τα κάγκελα!!! Από όταν σταμάτησα τη δουλειά και όσο μπορούσα έμενα στο κρεβάτι, αίμα δεν ξαναείδα! Επίσης διάβασα ιστορίες γυναικών ανά τα χρόνια που γράφουν στα φόρουμ και στις περισσότερες περιπτώσεις όλα πήγαν κατ'ευχήν! Οπότε κρατάμε την αισιοδοξία και απλά έχουμε γνώση των κινδύνων και πιθανοτήτων..!  Εσένα φαίνεται ότι παλεύει το σπορακι.. τώρα να δυσκολεύεται να αναπτυχθεί λόγο του αιματωματος; Ότι και να σου πω ψέμα θα είναι γιατί δεν είμαι γιατρός!! Μπορεί ναι.. μπορεί να μην έχει σχέση.. μπορεί απλά να έχει πιο αργή ανάπτυξη ως έμβρυο.. σίγουρα όμως πρέπει να πάρεις μια δεύτερη γνώμη γιατρού με περισσότερη γνώση και περισσότερη ευαισθησία που να θέλει να σε βοηθήσει πραγματικά.. ο συγκεκριμένος μόνο από το γεγονός της πιθανότητας 4ης κ.τ. σε γειωσε.... Τώρα θα σε στηρίξει;;;; Εγώ τουλάχιστον αυτό εισπράττω.. ότι δεν πολύ καίγεται για το την έκβαση.. θα έπαιρνα ένα τηλέφωνο και στον άλλον τον κυριουλη που βοήθησε τη φίλη σου με τις εγκυμοσύνες της να σου πω.. αναγνωριστικά περισσότερο για να έχεις εικόνα αντιμετώπισης και από τους δύο γιατρούς.. να δείς ποιος θα σου ταιριάξει.. και εύχομαι πραγματικά ολόψυχα να σε αναλάβει για τους επόμενους 9 μήνες!! 🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏
    • Θα προσπαθήσω να χαλαρώσω και να μην το σκέφτομαι συνέχεια 🥴🙂 πάντως έτσι κι εμένα δεξιά ανεβαίνει πιο πολύ!!
    • Ωχ αγχωθηκα τωρα κι αλλο. Εμενα δεν εδωσε σημασία στο αιμάτωμα. Ουτε σαφή απάντηση απο που προέρχεται. Κατι για τόν φθαρτο μου ειπε. Οπως γράφει και στο αρχείο που μου εστειλες. Αλλα οκ... Ισως ηταν σκουντημα τωρα αυτο που έγινε  για να καταλάβω πως δεν τον πολυκαιει και για την έκβαση μου. Χθες φαντάσου δεν αναφερθηκε καν στο αιμάτωμα και τον ρώτησα εγω , ενω ηδη ειχε τελειώσει η εξέταση. Και μου εκανε κοιλιακό υπέρηχο για να το δει και φαινόταν καλύτερα εκει. Φαίνονταν αρκετά μεγαλος αλλα ουτε που ασχολήθηκε. Το μονο που μου ειπε ηταν πως αν η κυηση πήγαινε καλά, δεν θα τον απασχολούσε καν! Και τωρα το αρχείο που έστειλες γραφει αλλο. Εσενα τι σου ειπε; Είδες γράφει και για την προγεστερόνη ότι βοηθάει και οταν την Παρασκευή τον είχα ρωτήσει αν θα βοηθούσε μου ειχε πει οχι αλλα καλου κακου παρε 3 την ημερα. Ποσο στεναχωρηθηκα τωρα .. Οκ... Θα παρω τηλ τον αλλον γιατρό (αυτον της Γερμανίας) και θα ζητήσω ραντεβού εκτάκτως. Μπορεί και στο αιμάτωμα να οφείλεται αυτή η καθυστέρηση;;
    • Δεν ξέρω τι να σου πω.. μόνο από αυτά που μας αναφέρεις εμένα προσωπικά μου έχει προκαλέσει ανασφάλεια.. πόσο μάλλον να το βίωνα κιόλας... Μήπως να κάνεις διπλό υπέρηχο σε διαφορετικούς γιατρούς την ίδια μέρα για μεγαλύτερη ασφάλεια;; Σίγουρα όμως πρέπει να πάρεις άμεσα δεύτερη γνώμη για τα ultro.. μπορεί να μην αρκεί αυτή η ποσότητα για τη περίπτωση σου με τόσο αίμα.. και μόνο γιατρός μπορεί να στο πει.. εγώ δεν θα έχανα χρόνο, ακόμα και αν "δεν είχε νόημα" κατά τα λεγόμενα του συγκεκριμένου κυρίου, θα ήθελα να του δώσω τις καλύτερες δυνατές ελπίδες.. Για το αιμάτωμα με είχες ξαναρωτησει και όσο και να σε ευχαριστώ για την εμψύχωση απέφυγα να απαντήσω.. κυρίως γιατί δεν θέλω να εστιάζω στις αρνητικές στατιστικές και σίγουρα στο να τις μεταδίδω.. χθες είχε μεγαλώσει σε σχέση με δύο εβδομάδες πριν αν και λεπταίνει σε πάχος όπου πιθανότατα σημαίνει ότι απορροφάται σιγά σιγά λέει ο γιατρός.. λίγο που το έψαξα όταν το βρήκαμε, το αιμάτωμα προκαλείται από αποκόλληση του σάκου.. αυτά που διαβάζω είναι αρκετά τρομακτικά αλλά ευτυχώς ο γιατρός μου δεν έδειξε ποτέ να ανησυχεί.. και δεν ένοιωσα με αυτή την έννοια τον φόβο ίσως και που θα έπρεπε..  "Ορισμένοι ερευνητές προτείνουν ότι τα μικρά αιματώματα δεν επηρεάζουν την έκβαση της εγκυμοσύνης. Ωστόσο, άλλες μελέτες υποστηρίζουν την άποψη ότι η έκβαση της εγκυμοσύνης εξαρτάται από το μέγεθος του αιματώματος, την ηλικία της εγκύου και την ηλικία κύησης. Η κλινική σημασία μιας SCH (υποχοριονικό αιμάτωμα) στο πρώτο τρίμηνο μπορεί να προσδιορίσει έναν σημαντικό πληθυσμό εγκύων γυναικών με αυξημένο κίνδυνο δυσμενούς βραχυπρόθεσμης ή μακροχρόνιας εγκυμοσύνης, όπως: κολπική αιμορραγία, αποβολή, υπέρταση, προεκλαμψία, αποκόλληση πλακούντα, πρόωρο τοκετός, ενδομήτρια καθυστέρηση ανάπτυξης (IUGR), εμβρυϊκή δυσφορία, ενδομήτρια θνησιμότητα και περιγεννητική θνησιμότητα. Το θεραπευτικό αποτέλεσμα της ανάπαυσης στο κρεβάτι εξετάστηκε από μια μελέτη η οποία σημείωσε λιγότερες αυτόματες αμβλώσεις και υψηλότερα ποσοστά τελειόμηνης εγκυμοσύνης σε γυναίκες με ανάπαυση στο κρεβάτι." Ένα από τα paper που έγιναν και δημοσιεύθηκαν στην Ελλάδα:  p21-3-15.pdf
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...