Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ένας γλυκός Σεπτέμβρης έρχεται ξανά και εύχομαι μέσα στις κοιλίτσες μας μωράκια τσουπωτά 🍼🤰💕 🧿


Elk

Recommended Posts

στις πριν 17 ώρες, ο/η Elk είπε:

Ο γιατρός που είπε είναι 50-50 οι πιθανότητες αλλά εντάξει το νιωθω ότι δεν θα προχωρήσει κορίτσια τα συμπτώματα μου ήταν ήπια καμία σχέση με την πρώτη μου εγκυμοσύνη  πιο πολύ για τον αντρα που στεναχωρέθηκα 

Μου είπε να παρω και ένα χάπι utrogestan αλλά του ειπα δεν θα το παρω.. δεν θα επιβαρύνω το μωρο μου που θηλάζει με χάπια 

Είναι μικρό κορίτσια του ειπα ποτε πιστεύω πως έγινε η σύλληψη με βάση τα τεστ και μου είπε είναι μικρό 

Κορίτσι μου εύχομαι να πάνε όλα καλά... για τα συμπτώματα μην τα λαμβάνεις υπόψιν... Η κάθε εγκυμοσύνη είναι σίγουρα διαφορετική...εγώ δεν είχα τίποτα κ όταν λέω τίποτα πραγματικά ούτε αναγουλα... μόνο δυσκοιλιότητα είχα... θα περιμένουμε νέα σου κ μέσα από την καρδιά μου εύχομαι να μας πεις καλά νέα!!! Η σκέψη μας είναι μαζί σου 🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η singing in the rain είπε:

θύμησέ μου σε παρακαλώ! ποιες βιταμίνες?

Τις Inofert plus μου είχε δώσει, τις πήρα για 3 μήνες + και τώρα μου είπε σταμάτα τες. 

Οπότε για όσες δεν έχετε κάνει σαλπιγγογραφία αναμένετε να σας πω εμπειρία σε λίγες εβδομάδες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα κορίτσια! @ΛΕΥΚΗ που χάθηκες τι έγινε με το γιατρό;;; Σε έβγαλε απ'τη μέση και εξαφανίστηκες;;

Ή τον έβγαλες εσύ μήπως, και κρύβεσαι;;; 😅😅😅

Μας έγραψες τι έγινε στο ραντεβού κ το έχασα εγώ;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mary_piggy είπε:

Τις Inofert plus μου είχε δώσει, τις πήρα για 3 μήνες + και τώρα μου είπε σταμάτα τες. 

Οπότε για όσες δεν έχετε κάνει σαλπιγγογραφία αναμένετε να σας πω εμπειρία σε λίγες εβδομάδες. 

Εγώ κορίτσι μου τις παίρνω εδώ και 1 χρόνο της inofert plus ... πάντως για την σαλπιγγογραφια μην ανησυχείς καθόλου! Δεν πονάει καθόλου αν το κάνεις με αφρό! Έχω κάνει και τις 2 και ο αφρός δεν είναι τίποτα! Η κλασική με πόνεσε πάρα πολύ αλλά είναι ανάλογα τον οργανισμό! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 50 λεπτά, ο/η kokkinoskoufitsa είπε:

καλημέρα κορίτσια! @ΛΕΥΚΗ που χάθηκες τι έγινε με το γιατρό;;; Σε έβγαλε απ'τη μέση και εξαφανίστηκες;;

Ή τον έβγαλες εσύ μήπως, και κρύβεσαι;;; 😅😅😅

Μας έγραψες τι έγινε στο ραντεβού κ το έχασα εγώ;;

χαχαχαχχααχ καλημέραα

Όπως φοβόμασταν μας μίλησε για εξωσωματική κατευθείαν. Μας έδωσε περιθώριο μέχρι τον Φεβρουάριο για να προσπαθήσουμε και αν δεν τα καταφέρουμε......

Προς το παρόν μου είπε να κάνω προγεστερόνη κάθε 21η μέρα του κύκλου για 3 μήνες.

Και όσο για το DVD ήταν μαζί και ο άνδρας μου οπότε ήταν πιο φιλικός. Μου είπε πως δεν έχει πρόβλημα να πάρω τον φάκελο μου αν θέλω αλλά είναι δύσκολο να μου τα δώσουν, γιατί στο Ι...ΣΩ δεν δίνουν φάκελο με ιστορικό του ασθενούς.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η ΛΕΥΚΗ είπε:

χαχαχαχχααχ καλημέραα

Όπως φοβόμασταν μας μίλησε για εξωσωματική κατευθείαν. Μας έδωσε περιθώριο μέχρι τον Φεβρουάριο για να προσπαθήσουμε και αν δεν τα καταφέρουμε......

Προς το παρόν μου είπε να κάνω προγεστερόνη κάθε 21η μέρα του κύκλου για 3 μήνες.

Και όσο για το DVD ήταν μαζί και ο άνδρας μου οπότε ήταν πιο φιλικός. Μου είπε πως δεν έχει πρόβλημα να πάρω τον φάκελο μου αν θέλω αλλά είναι δύσκολο να μου τα δώσουν, γιατί στο Ι...ΣΩ δεν δίνουν φάκελο με ιστορικό του ασθενούς.

Αν γράψεις στο google "ιατρικος φακελος ι...ω" θα δεις τι γράφει ο ίδιος ο όμιλος για το θέμα. Μια χαρά δίνεται ο φάκελος. Δεύτερον, εμείς πήραμε πρόσφατα απο κεί, της αδερφής μου που ήθελε να πάει για λαπαροσκόπηση αλλού. Δηλ μετά από τη δική μου λαπα, που έγινε τέλη Μαίου. Κάπου τέλη Ιουνίου ξεκίνησε κ η αδερφή μου διαδικασία.

Τρίτον, εσείς δε θυμάμαι, μπερδεύομαι με τόσες κοπέλες εδώ... Γιατί πρέπει να πάτε εξωσωματική, τι θέμα είχατε δε θυμάμαι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η annitakianna είπε:

Εγώ κορίτσι μου τις παίρνω εδώ και 1 χρόνο της inofert plus ... πάντως για την σαλπιγγογραφια μην ανησυχείς καθόλου! Δεν πονάει καθόλου αν το κάνεις με αφρό! Έχω κάνει και τις 2 και ο αφρός δεν είναι τίποτα! Η κλασική με πόνεσε πάρα πολύ αλλά είναι ανάλογα τον οργανισμό! 

Μου είπε ότι μπορώ να κάνω όποια θέλω. Όταν μου έρθει η επόμενη περίοδος και πάω, θα σας πω την εμπειρία μου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η kokkinoskoufitsa είπε:

Αν γράψεις στο google "ιατρικος φακελος ι...ω" θα δεις τι γράφει ο ίδιος ο όμιλος για το θέμα. Μια χαρά δίνεται ο φάκελος. Δεύτερον, εμείς πήραμε πρόσφατα απο κεί, της αδερφής μου που ήθελε να πάει για λαπαροσκόπηση αλλού. Δηλ μετά από τη δική μου λαπα, που έγινε τέλη Μαίου. Κάπου τέλη Ιουνίου ξεκίνησε κ η αδερφή μου διαδικασία.

Τρίτον, εσείς δε θυμάμαι, μπερδεύομαι με τόσες κοπέλες εδώ... Γιατί πρέπει να πάτε εξωσωματική, τι θέμα είχατε δε θυμάμαι...

Κατάλαβα, ήμουν σίγουρη πως έλεγε μπαρούφες αλλά δεν το συνέχισα. Έτσι και αλλιώς ήδη έχω ζητήσει το πρακτικό.

Έχω ενδομητρίωση, βαριάς μορφής όπως λέει συνεχώς

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η ΛΕΥΚΗ είπε:

Κατάλαβα, ήμουν σίγουρη πως έλεγε μπαρούφες αλλά δεν το συνέχισα. Έτσι και αλλιώς ήδη έχω ζητήσει το πρακτικό.

Έχω ενδομητρίωση, βαριάς μορφής όπως λέει συνεχώς

σου'χα γράψει ένα κατεβατό μιας σελίδας αλλά το έσβησα, αποφάσισα να μη σε πρήξω άλλο με το θέμα. Απλώς με καίει λες και μιλάμε για μένα. Δεν πρέπει να τα παίρνω τόσο προσωπικά. Δεν θα ξαναπώ κάτι σχετικά, εύχομαι μόνο να κάνεις το σωστό και να γίνουν όλα εύκολα και με επιτυχία! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η kokkinoskoufitsa είπε:

σου'χα γράψει ένα κατεβατό μιας σελίδας αλλά το έσβησα, αποφάσισα να μη σε πρήξω άλλο με το θέμα. Απλώς με καίει λες και μιλάμε για μένα. Δεν πρέπει να τα παίρνω τόσο προσωπικά. Δεν θα ξαναπώ κάτι σχετικά, εύχομαι μόνο να κάνεις το σωστό και να γίνουν όλα εύκολα και με επιτυχία! 

Με έχεις βοηθήσει ήδη πάρα πολύ! Σε καταλαβαίνω, και εγώ όταν ακούω για κακομεταχείριση η κοροϊδία θυμώνω! Δυστυχώς είναι δύσκολο να βρεις γιατρό-άνθρωπο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η ΛΕΥΚΗ είπε:

Με έχεις βοηθήσει ήδη πάρα πολύ! Σε καταλαβαίνω, και εγώ όταν ακούω για κακομεταχείριση η κοροϊδία θυμώνω! Δυστυχώς είναι δύσκολο να βρεις γιατρό-άνθρωπο

Κορίτσι μου ελπίζω να καταφέρεις να πάρεις τον φάκελο σου και να πάρεις μια ξεκάθαρη απάντηση από έναν άλλον γιατρό γιατί αυτός δεν τα λέει και πολύ καλά!! Είναι κρίμα να μπείτε στη διαδικασία της εξωσωματικής χωρίς λόγο! Με νευρίασε πάλι ο γιατρός σου 😡

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Elk είπε:

Ναι έχω θέμα με αυτό… ειχα   κάνει εξέταση ήταν στο 32 η προλακτινη μου μετά από 2 μήνες μου ζήτησε επάλειψη η Ενδοκρινολογος και ήταν 73 όποτε μου έδωσε μισο χάπι και μετά 1 μήνα μενω εγκυος στην κόρη μου τώρα είναι 13 μηνών 

 

κορίτσια μου ευχαριστώ πολύ όλες σας για την συμπαράσταση τις συμβουλές σας και τις απαντησας 

Εύχομαι ότι καλύτερο σε όλες σας μια προς μια 💕

Τώρα το διάβασα και εύχομαι από καρδιάς να πάνε όλα καλά. Αλήθεια εγώ είχα πάρει προγενεστερονη κολπικά. Δεν ξέρω αν επηρεάζει το ίδιο. Στο τέλος της κύησης μου χρειάστηκε λόγω μικρού τραχηλικου πώματος αν θυμάμαι καλά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η ΛΕΥΚΗ είπε:

χαχαχαχχααχ καλημέραα

Όπως φοβόμασταν μας μίλησε για εξωσωματική κατευθείαν. Μας έδωσε περιθώριο μέχρι τον Φεβρουάριο για να προσπαθήσουμε και αν δεν τα καταφέρουμε......

Προς το παρόν μου είπε να κάνω προγεστερόνη κάθε 21η μέρα του κύκλου για 3 μήνες.

Και όσο για το DVD ήταν μαζί και ο άνδρας μου οπότε ήταν πιο φιλικός. Μου είπε πως δεν έχει πρόβλημα να πάρω τον φάκελο μου αν θέλω αλλά είναι δύσκολο να μου τα δώσουν, γιατί στο Ι...ΣΩ δεν δίνουν φάκελο με ιστορικό του ασθενούς.

Συγγνώμη αλλά παντού δίνουν φάκελο με ιστορικό του ασθενούς αν και εφόσον υπάρχει. Εμένα πάντως και στο συγκεκριμένο αλλά και σε άλλο του ομίλου αυτού για την μπέμπα μας μια χαρά φάκελο μας έδωσαν. Την πρώτη φορά τον έστειλαν ταχυδρομικά στο σπίτι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η annitakianna είπε:

Κορίτσι μου ελπίζω να καταφέρεις να πάρεις τον φάκελο σου και να πάρεις μια ξεκάθαρη απάντηση από έναν άλλον γιατρό γιατί αυτός δεν τα λέει και πολύ καλά!! Είναι κρίμα να μπείτε στη διαδικασία της εξωσωματικής χωρίς λόγο! Με νευρίασε πάλι ο γιατρός σου 😡

Ναι το ξέρω, κάτι δεν πάει καλά. Θα περιμένω να μου στείλουν το πρακτικό του χειρουργείου για να γίνουν όλα πιο ξεκάθαρα και θα κινηθώ ανάλογα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 50 λεπτά, ο/η evaioan είπε:

Συγγνώμη αλλά παντού δίνουν φάκελο με ιστορικό του ασθενούς αν και εφόσον υπάρχει. Εμένα πάντως και στο συγκεκριμένο αλλά και σε άλλο του ομίλου αυτού για την μπέμπα μας μια χαρά φάκελο μας έδωσαν. Την πρώτη φορά τον έστειλαν ταχυδρομικά στο σπίτι. 

Χαίρομαι που το ακούω και από αλλού! Δυστυχώς μα΄λλον έχει γίνει κάτι ΄΄αλλο από αυτό που μου παρουσιάζει ο γιατρός και φοβάται. Κρατάω βέβαια μικρό καλάθι. Περιμένω το πρακτικό πρώτα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Elk μου λυπάμαι πολύ για τα νέα σου...Ξέρω πολύ καλά τι σημαίνει να σου συμβαίνει αυτό!!!Όμως,ας ευχόμαστε ότι όλα θα πάνε καλά!!!Και αν δε πάνε να χαμογελάς για το ζουζουνακι που ήδη έχεις και να ελπίζεις για το μέλλον 🤗...Εγώ αποξεση έκανα στον γιατρό μου στο νοσοκομείο,δεν κόστισε κάτι και ήταν μια πολύ πολύ εύκολη επέμβαση σαν φύση της επέμβασης...Το φορτίο πριν και μετά έχει να κάνει καθαρά με την ψυχολογία!!Σαν επέμβαση όμως διαρκεί το πολύ 15',είναι με μέθη και δε καταλαβαίνεις τίποτα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Demy93 είπε:

@Elk μου λυπάμαι πολύ για τα νέα σου...Ξέρω πολύ καλά τι σημαίνει να σου συμβαίνει αυτό!!!Όμως,ας ευχόμαστε ότι όλα θα πάνε καλά!!!Και αν δε πάνε να χαμογελάς για το ζουζουνακι που ήδη έχεις και να ελπίζεις για το μέλλον 🤗...Εγώ αποξεση έκανα στον γιατρό μου στο νοσοκομείο,δεν κόστισε κάτι και ήταν μια πολύ πολύ εύκολη επέμβαση σαν φύση της επέμβασης...Το φορτίο πριν και μετά έχει να κάνει καθαρά με την ψυχολογία!!Σαν επέμβαση όμως διαρκεί το πολύ 15',είναι με μέθη και δε καταλαβαίνεις τίποτα..

Ευχαριστώ πολύ και λυπάμαι για αυτό που πέρασες δεν είναι ότι πιο ευχάριστο δυστηχως 

Σε γενικές γραμμές ψυχολογικά είμαι καλά δεν με έχει πάρει τόσο από κάτω αλλά αυτό που με ρίχνει είναι η ταλαιπωρία που θα περάσω γιατί δεν μενω Αθήνα θέλω 4 ώρες ταξίδι για την Αθήνα θα πρέπει να παρω και το παιδί μαζί μου

είναι τα έξοδα τώρα που θέλει ο γιατρός  700 ευρώ που μου φαίνεται υπερβολικό το ποσο γιατί διαβάζω στο Ίντερνετ για πιο χαμηλές τιμές..θα θέλω να δώσω + αλλά 100 ευρώ σίγουρα για μοριακό γιατί δεν θα μας αφήσουν να μπούμε έτσι μέσα στην κλινική

δεν ξέρω αν θα μπορω να ταξιδέψω άλλες 4 ώρες μετά την επέμβαση για να γυρίσω σπίτι μου όποτε μάλλον θα πρέπει να μεινω και ένα βράδυ Αθήνα και με πιάνει άγχος και εννοείτε πως σκεφτόμουν να πάνε όλα καλά με την επέμβαση  😞

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Ευχαριστώ πολύ και λυπάμαι για αυτό που πέρασες δεν είναι ότι πιο ευχάριστο δυστηχως 

Σε γενικές γραμμές ψυχολογικά είμαι καλά δεν με έχει πάρει τόσο από κάτω αλλά αυτό που με ρίχνει είναι η ταλαιπωρία που θα περάσω γιατί δεν μενω Αθήνα θέλω 4 ώρες ταξίδι για την Αθήνα θα πρέπει να παρω και το παιδί μαζί μου

είναι τα έξοδα τώρα που θέλει ο γιατρός  700 ευρώ που μου φαίνεται υπερβολικό το ποσο γιατί διαβάζω στο Ίντερνετ για πιο χαμηλές τιμές..θα θέλω να δώσω + αλλά 100 ευρώ σίγουρα για μοριακό γιατί δεν θα μας αφήσουν να μπούμε έτσι μέσα στην κλινική

δεν ξέρω αν θα μπορω να ταξιδέψω άλλες 4 ώρες μετά την επέμβαση για να γυρίσω σπίτι μου όποτε μάλλον θα πρέπει να μεινω και ένα βράδυ Αθήνα και με πιάνει άγχος και εννοείτε πως σκεφτόμουν να πάνε όλα καλά με την επέμβαση  😞

Που μένεις??δε μπορείς να την κάνεις στο νοσοκομείο της περιοχής??ναι όπως το περιγράφεις είναι τεράστια ταλαιπωρία!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Demy93 είπε:

Που μένεις??δε μπορείς να την κάνεις στο νοσοκομείο της περιοχής??ναι όπως το περιγράφεις είναι τεράστια ταλαιπωρία!!

Μενω σε ένα χωριό στην Πελοπόννησο και ο γιατρός που πάω είναι μόνο στο Ιασώ Αθήνα 😕

δεν είναι από εδώ εγω όποτε δεν έχω κύκλο για να μπορεσω να ρωτήσω να βρω άλλον αξιόπιστο γιατρό να τον εμπιστευτώ ώστε να πάω να κάνω τώρα μια τέτοια επέμβαση και δεν ξέρω αν θα με αναλάβουν τώρα αφού δεν είμαι πελάτισσα να με παρακολουθούν από πριν να έχουν το ιστορικό αυτά σκέψεις μου είναι δεν ξέρω αν στέκουν  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λογικά αν πας στο νοσοκομείο θα σε αναλάβει ο επιμελητής γιατί έτσι πρέπει.. το θέμα είναι αν τον εμπιστεύεσαι οπότε ναι καταλαβαίνω ότι είναι μονόδρομος να πας στον γιατρό σου!!!Υπομονή κορίτσι μου και αναλόγως με τα αποτελέσματα θα πάρεις και τις αποφάσεις σου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η ΛΕΥΚΗ είπε:

Χαίρομαι που το ακούω και από αλλού! Δυστυχώς μα΄λλον έχει γίνει κάτι ΄΄αλλο από αυτό που μου παρουσιάζει ο γιατρός και φοβάται. Κρατάω βέβαια μικρό καλάθι. Περιμένω το πρακτικό πρώτα.

Καλησπέρα κορίτσι μου! 

Να σου πω οτι στο πρακτικό του χειρουργείου ο γιατρος μπορεί να γραψει ο,τι θέλει! Τι εννοω?? Εγω που ηθελα να το περάσω απο την ιδιωτικη ασφαλεια μου, δεν επρεπε να φαινεται καπου πως σχετιζεται με εγκυμοσυνη (ειχα κανει επεμβατικη υστεροσκοπηση&λαπαροσκοπηση πριν απο εξωσωματικη) αρα εγραψε διαφορετική επεμβαση στο πρακτικο για να μπορεσω να αποζημιωθω!!

Προφανως αυτο δεν σημαινει πως θα εχει συμβει κ στην περιπτωση σου απλα το ανεφερα ετσι ωστε να το εχεις και αυτο το σεναριο στο μυαλο σου γτ ολα αυτα που συμβαινουν ειναι λιγο περιεργα..

Ουτε εγω δεν εχω το dvd (δεν ηξερα καν πως υπαρχει) απο την πρωτη επεμβαση που εκανα αλλα δεν ξερω πλεον αν μπορω να το βρω με καποιον τρόπο απο το Ια..ω.. ο λογος που το ηθελα είναι γτ υπαρχει μια υπονοια απο 2 γιατρους π εχω επισκεφθει πιο μετα πως η επεμβαση δεν εγινε σωστα (αφαιρεση διαφραγματος μητρας) οποτε ηθελαν να δουν το dvd για να μ απαντησουν με σιγουρια..αφησαν κ ενα ενδεχόμενο να εχει δημιουργηθει εκ νεου.. ετσι οδηγηθηκα στην αποφση να αλλαξω κ εξωσωματικο κ γυναικολογο γτ ο απλος γυναικολογος εκανε την επεμβαση κ ο εξωσωματικος μ εκανε 3 εμβρυομεταφορες και σιγουρα στην τελευταια υπηρχε σιγουρα ξανα το προβλημα κ δεν το ειδε ή δεν ασχολήθηκε γτ ηθελε να τσεπωσει τα λεφτα (μ ειχαν κανει ξανα διαγνωστικη υστεροσκοπηση 1 μηνα πριν την τελευταια εμβρυομεταφορα)..

Τέλος,  το πρακτικό του χειρουργειου σιγουρα στο στελνουν απο το νοσοκομειο!! 

Σορρυ αν σε κουρασα αλλα διαβαζω μερες τα νεα σου& ηθελα να σ πω την δικη μ εμπειρια..

Ελπιζω να πανε ολα καλα κ να μπορεσεις να βγαλεις ακρη!!! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 28/9/2023 at 8:22 ΜΜ, ο/η Elk είπε:

Το θέμα με την προλακτινη μου και τον θηλασμό είναι λιγο περίπλοκο δεν είναι τόσο απλό 

εγω στο πρώτο  παιδί για να μεινω εγκυος προσπαθούσα 1,5 χρόνο είχα ανεβασμένη την προλακτινη και εμπόδιζε στην σύλληψη ο οργανισμός μου δεν έχει την ικανότητα να το ρυθμίζει σωστά 

τωρα που θηλάζω πάλι η προλακτινη μου δεν είναι ρυθμισμένη σωστά είναι λογικα πολύ ανεβασμένη λόγο του θηλασμού… πολλές γυναίκες προχωράει η εγκυμοσυνης τους κανονικά ενώ θηλάζουν αλλά είναι γυναίκες που πιστεύω δεν έχουν θέμα με την προλακτινη τους πριν μείνουν έγκυες  ο οργανισμός τους έχει την ικανότητα να την προσαρμόσει σωστά ώστε να είναι οκ για το έμβρυο 

 είχε πει βιολόγος στον αντρα μου όταν πήγε για σπερμοδιαγραμμα αν δεν είναι ρυθμισμένο σωστά η προλακτινη η εγκυμοσύνη δεν θα προχωράει και θα έχεις πρόβλημα τότε είχα είδη μια βιοχιμικη στο ιστορικό μου στην δεύτερη εγκυμοσύνη πήρα χάπι για την προλακτινη  και πήγε καλά.. τώρα σε αυτήν που πάλι δεν πήρα χάπι για την προλακτινη παλι δεν προχώρησε δεν νομίζω ότι είναι τυχαίο 

Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη προγεστερονη μου έδωσε κανονικά ο γαιτρος από την 5 εβδομάδα μόλις είχα θετικη χοριακη χωρίς να έχω κάποιο θέμα ούτε καφέ υγρά τίποτα.. σε αυτήν την εγκυμοσύνη δεν μου έδωσε από την αρχή.. τώρα που πήγε στραβά το πράγμα τώρα τι να το κάνω ; 
Ίσως ήταν λαθος του που το αμέλησε και δεν μου το έδωσε δεν ξέρω 🤷‍♀️

Γλυκιά μου @Elk μην τυραννάς το μυαλουδάκι σου με τι μπορεί να πήγε στραβά... αν έπρεπε να πάρεις το χάπι ή όχι... πάντως αν αυτό που θα πω σε κάνει να νιώσεις καλύτερα ο σύλλογος μαιών Ελλάδος μαζί και ο γυναικολόγος μου υποστηρίζουν ότι αν ένα έμβρυο είναι ο οργανισμός να το αποβάλει θα το αποβάλει... όση προγεστερόνη και να δώσουν... η συνθετική προγεστερόνη συνήθως αποβάλλεται κατευθείαν απο τον οργανισμό χωρίς να μπορεί να επηρεάσει κάπου... συγκεκριμένα όταν το είχα συζητήσει και με τον ενδοκρινολόγο μου, γιατί μου έκανε τρομερή εντύπωση επειδή γνώριζα πόσες γυναίκες καθημερινά παίρνουν προγεστερόνη  μου είπε "Στην Ελλάδα τις έγκυες γυναίκες τις έχουμε καταντήσει φαρμακαποθήκες... πάρε μαγνήσιο.. πάρε προγεστερονη... πάρε ασβέστιο... πα΄ρε σίδηρο..." 

Εύχομαι τα καλύτερα για το εμβρυάκι σου και όλα να πάνε καλά!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια, είμαι καινούρια και θα ήθελα να μιλήσω και εγώ για να τα βγάλω από μέσα μου γιατί θα σκάσω. Σε όλα τα κορίτσια όμως εύχομαι να πάνε καλά τα πράγματα και σύντομα να έχουν στην αγκαλιά τους το μωράκι

Στης 25.09 έκανα την μεταφορά και πλέον αναμένω για χοριακι στης 09.10. Διαβάζοντας για συμπτώματα δεν βρήκα τίποτα κενό με εμένα, εκτός από πονοκέφαλο και φούσκωμα κοιλιάς. 

Από φάρμακα περνώ ultragestan - 3 φορές την ημέρα, cyclacur -1 άσπρο την ημέρα, Felicine -1 την ημέρα και την ένεση Clexane πάλι ένα την ημέρα. Δεν είναι κάπως πολλά? 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 54 λεπτά, ο/η Mantarini είπε:

Γλυκιά μου @Elk μην τυραννάς το μυαλουδάκι σου με τι μπορεί να πήγε στραβά... αν έπρεπε να πάρεις το χάπι ή όχι... πάντως αν αυτό που θα πω σε κάνει να νιώσεις καλύτερα ο σύλλογος μαιών Ελλάδος μαζί και ο γυναικολόγος μου υποστηρίζουν ότι αν ένα έμβρυο είναι ο οργανισμός να το αποβάλει θα το αποβάλει... όση προγεστερόνη και να δώσουν... η συνθετική προγεστερόνη συνήθως αποβάλλεται κατευθείαν απο τον οργανισμό χωρίς να μπορεί να επηρεάσει κάπου... συγκεκριμένα όταν το είχα συζητήσει και με τον ενδοκρινολόγο μου, γιατί μου έκανε τρομερή εντύπωση επειδή γνώριζα πόσες γυναίκες καθημερινά παίρνουν προγεστερόνη  μου είπε "Στην Ελλάδα τις έγκυες γυναίκες τις έχουμε καταντήσει φαρμακαποθήκες... πάρε μαγνήσιο.. πάρε προγεστερονη... πάρε ασβέστιο... πα΄ρε σίδηρο..." 

Εύχομαι τα καλύτερα για το εμβρυάκι σου και όλα να πάνε καλά!! 

Ευχαριστώ πολύ και εγω για αυτό δεν την πήρα την προγεστερονη γιατί ξέρω ότι το έμβρυο δεν θα προχωρήσει εγω το έχω ξεγράψει όποτε δεν είχε νοημα να παρω κάτι για να βοηθήσει την κατάσταση τώρα θέλω απλά να πάω να τελειώσω με τις διαδικασίες που πρέπει να γίνουν  και να αρχίσω ξανά από την αρχή να πάω ενδοκρινολόγο που δεν είχα παει και να ξεκινήσω τις προσπάθειες μου παλι.. συμβαίνουν αυτά κορίτσια και καλύτερα τώρα που είναι νωρίς και δεν είχα προλαβει καν να καταλάβω ότι ήμουν εγκυος 3 βδομαδες ήταν όλο και όλο που είχα μαθει για την εγκυμοσύνη  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Ευχαριστώ πολύ και εγω για αυτό δεν την πήρα την προγεστερονη γιατί ξέρω ότι το έμβρυο δεν θα προχωρήσει εγω το έχω ξεγράψει όποτε δεν είχε νοημα να παρω κάτι για να βοηθήσει την κατάσταση τώρα θέλω απλά να πάω να τελειώσω με τις διαδικασίες που πρέπει να γίνουν  και να αρχίσω ξανά από την αρχή να πάω ενδοκρινολόγο που δεν είχα παει και να ξεκινήσω τις προσπάθειες μου παλι.. συμβαίνουν αυτά κορίτσια και καλύτερα τώρα που είναι νωρίς και δεν είχα προλαβει καν να καταλάβω ότι ήμουν εγκυος 3 βδομαδες ήταν όλο και όλο που είχα μαθει για την εγκυμοσύνη  

Κορίτσι μου καλημέρα. "Χαίρομαι" που το βλέπεις τόσο ψύχραιμα γιατί είναι μεγάλη αλήθεια αυτό που είπες "συμβαίνουν αυτά" δυστυχώς!! Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί να μην πας στο νοσοκομείο της περιοχής σου! Είναι υποχρέωση τους να σε αναλάβουν! Δεν μπορούν να κάνουν αλλιώς!! Φυσικά αυτό το λέω εκ του ασφαλούς γιατί εμείς εδώ στην περιοχή μου στο νοσοκομειο έχουμε πολύ καλούς γυναικολόγους! Είμαστε τυχεροί σε αυτό αλλά σε όλα τα άλλα είναι χάλια! Ίσως και εκεί να υπάρχει κάποιος καλός γιατρός! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...