Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ο τοκετός στο σπίτι - Μέρος 1ο


admin

Recommended Posts

Δεν το είχα σκεφτεί μέχρι πρότινος για τοκετό στο σπίτι, νόμιζα ότι αυτά γίνονται μόνο στο εξωτερικό! Εξαιρετική η δουλειά που κάνουν στο "Ευτοκία", μακάρι να υπήρχε η δυνατότητα αυτή και στην επαρχία.

Εδώ που είμαι δεν υπάρχει ούτε μαία για να έρθει σπίτι να σε στηρίξει για το θηλασμό! Ευτυχώς το νοσοκομείο που γέννησα (είμαι ιδεολογικά αντίθετη στις ιδιωτικές κλινικές για τους λόγους της εμπορευματοποίησης που ανέφεραν τα κορίτσια) στηρίζει στα βασικά του το θηλασμό. Είχαμε rooming in, θαλάμους το πολύ τρίκλινους, και αν το ζητήσεις σου δίνουν το παιδί να το θηλάσεις μέσα σε μια ώρα από τον τοκετό - παράδεισος σε σχέση με όσα περιγράφετε για το Μητέρα!!!

Βέβαια και πάλι δεν κατάφερα να αποφύγω την πρόκληση (επειδή είχα συμπληρώσει την 40η εβδομάδα), όσο και αν έκανα debate με το γιατρό μου... Και παρόλο που ζήτησα να μην κάνω αναισθησία, ακόμα δεν ξέρω αν μου έβαλαν παυσίπονα στον ορό και ποια... Πάντως επισκληρίδιο δεν έκανα. Για τα υπόλοιπα προφανώς δε θα μάθω ποτέ...

Και βέβαια συμφωνώ απόλυτα με τη Γεωργία για τον τοκετό στο σπίτι: δεν υπάρχει πιο ζεστός και τρυφερός τρόπος να φέρεις το παιδί σου στον κόσμο, από το να αντικρύσει το περιβάλλον στο οποίο θα μεγαλώσει και όχι το θάλαμο τοκετού ενός απρόσωπου νοσοκομείου/μαιευτηρίου.

Μακάρι να το μπορούσα κι εγώ στο δεύτερο παιδί :-).

Γεωργία και rad_mid σας εύχομαι στο επόμενο παιδάκι βα πανε όλα καλά και να το υποδεχτείτε με καλό στο σπίτι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Yia sas koritsia :) Yia sou Ifigenia,,,thimame milisame yia to VBAC.

Fisika, otan mia gineka ine egios vazi hilia dio sto mialo tis, alla ego pistevo oti prepi na skeftete thetika-diladi oti ola tha pane kala.

Sto kato kato , o fisiologikos toketos ine mia litourgia tou somatos.

Fadazese, sinehia na skeftomasta...oh! ti tha gini ean i kardia mou stamatisi avrio??

Epiplokes, se fisiologiko toketo ( opos ipame ohi proklito) ine spanies.

Ifigenia, den thimame ean sou ipa, alla i mitera tou adra mou genise 6 pedia meta apo kesariki ( tis etihe kesariki sto deftero tis epidi to moro erhotan anapoda).

Sta ipolipa exi ola pigan normal. To telefteo to genise sta 46 tis.

Ke den ine moni, i perisoteres genoun mia hara meta apo mia kesariki.

Spanies ine i epiplokes.

Alla ean mas karfothoun i epiplokes sto mialo, tote tis prokaloume.

Theli kali diathesi ke sosti enimerosi.

Opos anefera sto VBAC forum, mia defteri kesariki horis logo, apla tha se epivarini. Den tha voithisi se tipota, idika ean metrisis tin tomi sou ke ehi gini poli kala.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

×
×
  • Προσθήκη...