Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ρυνική συμφόρηση στην εγκυμοσύνη


Recommended Posts

Καλησπέρα, βρίσκομαι στην 14η εβδομάδα της εγκυμοσύνης μου και εδώ και 3 εβδομάδες περίπου ταλαιπωρούμαι από μπούκωμα της μύτης μου το οποίο διαρκεί σχεδόν όλη τη μέρα και κυρίως τη νύχτα.Το αποτέλεσμα είναι να μην κοιμάμαι καλά τα βράδια και να έχω άγχος χωρίς να υπάρχει κανένας λόγος καθώς η εγκυμοσύνη μου πηγαίνει πολύ καλά.Ο γιατρός μου συνέστησε φυσιολογικό ορό και μπορω να πω πως στην αρχή με βοήθησε πολύ όμως τώρα όσο πάει και γίνεται χειρότερα,κάνω φυς.όρο περίπου 3 με 4 φορές την ημέρα που με ανακουφίζει παροδικά. Έχετε καμία ιδέα αν όχι να απαλλαγώ πως μπορώ να ανακουφιστώ τουλάχιστον το βράδυ;Ευχαριστώ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν ζεστάνεις νερό και βάζοντας το σε μια κούπα, να αναπνεύσεις τους ατμούς βάζοντας και μια μαντηλιά στο κεφάλι..

Επίσης σούπα ζεστό κοτόπουλο θα βοηθήσει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Effffffieeeee είπε:

Καλησπέρα, βρίσκομαι στην 14η εβδομάδα της εγκυμοσύνης μου και εδώ και 3 εβδομάδες περίπου ταλαιπωρούμαι από μπούκωμα της μύτης μου το οποίο διαρκεί σχεδόν όλη τη μέρα και κυρίως τη νύχτα.Το αποτέλεσμα είναι να μην κοιμάμαι καλά τα βράδια και να έχω άγχος χωρίς να υπάρχει κανένας λόγος καθώς η εγκυμοσύνη μου πηγαίνει πολύ καλά.Ο γιατρός μου συνέστησε φυσιολογικό ορό και μπορω να πω πως στην αρχή με βοήθησε πολύ όμως τώρα όσο πάει και γίνεται χειρότερα,κάνω φυς.όρο περίπου 3 με 4 φορές την ημέρα που με ανακουφίζει παροδικά. Έχετε καμία ιδέα αν όχι να απαλλαγώ πως μπορώ να ανακουφιστώ τουλάχιστον το βράδυ;Ευχαριστώ

Δυστυχώς δεν έχω λυση... Μόνο να σου πω ότι δυστυχώς δεν επιτρέπονται τα σκευάσματα τύπου οτριβιν. Επίσης με μέτρο ο ορός επειδή έχει αλάτι. Είχα το ίδιο θέμα κ όπως κατάλαβες μόνο τι να μην κάνω μου είπαν... Ρώτα αν μπορείς να κάνεις εισπνοές με ευκάλυπτο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Effffffieeeee είπε:

Καλησπέρα, βρίσκομαι στην 14η εβδομάδα της εγκυμοσύνης μου και εδώ και 3 εβδομάδες περίπου ταλαιπωρούμαι από μπούκωμα της μύτης μου το οποίο διαρκεί σχεδόν όλη τη μέρα και κυρίως τη νύχτα.Το αποτέλεσμα είναι να μην κοιμάμαι καλά τα βράδια και να έχω άγχος χωρίς να υπάρχει κανένας λόγος καθώς η εγκυμοσύνη μου πηγαίνει πολύ καλά.Ο γιατρός μου συνέστησε φυσιολογικό ορό και μπορω να πω πως στην αρχή με βοήθησε πολύ όμως τώρα όσο πάει και γίνεται χειρότερα,κάνω φυς.όρο περίπου 3 με 4 φορές την ημέρα που με ανακουφίζει παροδικά. Έχετε καμία ιδέα αν όχι να απαλλαγώ πως μπορώ να ανακουφιστώ τουλάχιστον το βράδυ;Ευχαριστώ

Καλησπέρα,έχω περάσει το ίδιο πρόβλημα σε πολύ έντονο βαθμό στην πρώτη μου εγκυμοσύνη από την αρχή μέχρι το τέλος,δυστυχώς δεν βοηθάει τίποτα,βέβαια δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράματα πέρα από φυσιολογικο ορο ο οποίος δεν ανακουφίζει ιδιαίτερα.Εγω απαλλάχθηκα από αυτό το μαρτύριο μόλις γέννησα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμενα με αφησε να βαλλω dexaris μετα το πρωρο τριμηνο βεβαια και τωρα ειμαι μονο με το avamis καθε βραδυ αλλα εγω εχω χρονια θεματα μ αλλεργιες κ αλλεργικες ρινιτιδες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με τον που μπηκα στο δευτερο τριμηνο επισκέφθηκα ΩΡΛ ο οποιος μου εδωσε σταγονες τις οποίες τις εκανα 10μερες σαν θεραπεια..και μετα απο καποιες βδομαδες αν ειχα παλι θεμα τις ξαναεβαζα..ειναι συνεθες η ρινίτιδα στην εγκυμοσύνη (εγω ειχα και απο πριν)το πολυ βασικο ειναι να αναπνέεις σωστα αλλα μην παρεις κατι χωρις να πας σε γιατρο🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 6 months later...
στις On 15/8/2023 at 11:20 ΜΜ, ο/η Effffffieeeee είπε:

Καλησπέρα, βρίσκομαι στην 14η εβδομάδα της εγκυμοσύνης μου και εδώ και 3 εβδομάδες περίπου ταλαιπωρούμαι από μπούκωμα της μύτης μου το οποίο διαρκεί σχεδόν όλη τη μέρα και κυρίως τη νύχτα.Το αποτέλεσμα είναι να μην κοιμάμαι καλά τα βράδια και να έχω άγχος χωρίς να υπάρχει κανένας λόγος καθώς η εγκυμοσύνη μου πηγαίνει πολύ καλά.Ο γιατρός μου συνέστησε φυσιολογικό ορό και μπορω να πω πως στην αρχή με βοήθησε πολύ όμως τώρα όσο πάει και γίνεται χειρότερα,κάνω φυς.όρο περίπου 3 με 4 φορές την ημέρα που με ανακουφίζει παροδικά. Έχετε καμία ιδέα αν όχι να απαλλαγώ πως μπορώ να ανακουφιστώ τουλάχιστον το βράδυ;Ευχαριστώ

Εγώ ταλαιπωρούν από 3 μηνών με την αλλεργική ρινίτιδα η οποία μου προκάλεσε τραχειιτιδα και αρχή βρογχίτιδας. Δυστυχώς μέχρι τον 8 μήνα προσπαθούσα με φυσιολογικό ορό και χαμομήλια να το αντιμετωπίσω αλλά πραγματικά δεν μου έκαναν τίποτα. Ευτυχώς στον 8 μου επιτράπηκαν εισπνεόμενα βρογχοδιασταλτικα και κορτικοστεροειδή καθώς και ρινικό σπρέι με κορτιζόνη μαζί με αντιισταμινικά χάπια. Μόνο τότε ένιωσα καλύτερα και άρχισα να κοιμάμαι σαν άνθρωπος. Η αλήθεια είναι ότι όλα τα συμπτώματα μου πέρασαν 1 εβδομάδα αφότου γέννησα. Θέλει πολύ υπομονή και κουράγιο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...