Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2024 <3


RAM21

Recommended Posts

στις On 4/12/2023 at 3:26 ΜΜ, ο/η Aelia87 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου!Έχεις γράψει καιρό τώρα όμως διαβάζω το φόρουμ!Αν δεν έχεις βρει τις απαντήσεις που θες πες μου, είμαι 2 χρόνια στον κ.Τσιριγωτη!

Καλησπερα Και εγω τον κ.Τσιριγωτη εχω !! οτι θες και μπορω πες μ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 18 λεπτά, ο/η ΝίναΦ είπε:

Kαλησπέρα ! Σε ευχαριστώ πολύ !!!

Η πρωτη ηταν επιτυχία , με την πρωτη προσπαθεια ειχαμε θετικα αποτελεσματα και εχουμε μια κορουλα 7 ετων τωρα ! ειχαμε 4 εμβρυακια στην καταψυξη και τωρα που βαλαμε μπροσ για το δευτερο ο εξωσωνματικοσ μασ , μασ ειπε οτι θα αφηνε να γινουν βλαστοκυστεσ και μετα θα προχωραγαμε σε εμβρυομεταφορα , και ετσι εγινε ειχαμε 2 που εγιναν βλαστοκυστεσ πολυ καλησ ποιοτητασ απο οτι μασ ειπε και και προχωρισαμε σε εμβρυομεταφορα την Πεμπτη 07/12/23 οπου μου εβαλε τισ 2 βλαστοκυστες και περιμενουμε για την χοριακη η οποια μασ ειπε να γινει το Σαββατο 16/12/23....  ευχομαι σε ολες μασ Καλη επιτυχια !

Εσυ RAM21?

Καλησπέρα κοπέλα μου. Καλή επιτυχία! Σου στέλνω πμ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η cat12 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου!!! Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου... Κ εγώ απλά στο ότι έχω δύο καλά ξέρω...το ένα άριστο κ το άλλο καλό.. τι να πω μακάρι να πάει καλά... Αλλάζεις γιατρό γιατί αν επιτρέπεται? Με το καλό κορίτσι μου η ωοληψια και να βγουν πολλά γονιμοποιημένα ωάρια! Εγώ ήταν να την κάνω τώρα αλλά έχουν πέσει οι γιορτές κ κλείνει το κέντρο... Περιμένω αυτές τις μέρες να αδιαθετησω. Το κακό είναι ότι δεν έχω σταθερή περίοδο οπότε δεν μπορώ να υπολογίσω τις μέρες μπορεί να έχω κ δέκα μέρες διάφορα... Αλλά πιστεύω μέσα Ιανουαρίου περίπου να αδιαθετησω κ να ξεκινήσουμε την ετ. Δλδ μπορεί να πάει κ αρχές Φεβρουαρίου...

@cat12 Να πιστέψεις σε αυτες τις 2βλαστοκυστες! Θα τα πας μια χαρά πιστευω-ειναι πολυ καλο το εμβρυολογικο τ Ι@σω.. 😀 Να ηρεμησεις κ να μην αγχωνεσαι με τον κυκλο σου..παρε τον χρόνο σου τωρα.. δες την θετικη πλευρα σε αυτο π εγινε με την δουλεια!! 

Να σου πω την αληθεια αλλαζω γιατρο & κέντρο. Απογοητευτηκα πολυ απο την γυναικολογο μ κ τον εξωσωματικο.. στην αρχη μονο απο τον εξωσωματικο κ ατην πορεια κ απο την γιατρο μ που μ το ειχε συστησει.. ειναι μεγαλη ιστορια αλλα δεν εχω υπνο 🤪.. ο λογος π πηγαμε με εξωσωματικη ηταν το σπερμα.. καναμε μονο σπερμοδιαγραμμα τοτε, οχι dfi κ με παρουσιαζε σαν ευκολη περίπτωση.. ετσι λοιπόν ανεμελα για να κερδίσω χρονο, οπως εκανες ειδα κ εσυ, πληρωσα μονη μ τα φαρμακα χιλια-φευγα ευρω..καναμε οωληψια 11 ωαρια, 9 γονιμοποιησεις κ 5 βλαστοκυστες πολυ καλα (αν κ μια μερα πριν την ωοληψια εβλεπε μονο 2 ωαρια 😬 - δε ξερω πως γίνεται), στα 35 τοτε με εικονα πολυκυστικων κ καλη ΑΜΗ.. δεν εκανα ποτε εξετασεις οπως αλλες κοπελες κατα την διεγερση κ την ΕΤ.. δεν ηξερα καν πως πρεπει.. στο ενδιάμεσο ειχα κανει υστεροσκοπηση με την γυναικολογο μ γτ ειχα διαφραγμα στη μητρα.. τον Μαρτιο του 2022 εκανα την πρωτη ΕΤ κ τοτε ξεκινησα να διαβαζω το φορουμ κ μ κρατουσε παρεα- δεν συμμετειχα.. ολα πηγαιναν καλα ακουσαμε καρδια μεχει π ξεκινησε αιμορραγια κ το έχασα..αποξεση, κλαμα πολλα γτ ωστοσο ειπαμε τυχαιο γεγονος δςν ελέγξαμε κατι..δευτερη προσπαθεια μηδενικη χοριακη.. μ λεει θα κανουμε φυσικο ν παρεις τουλαχιστον 1 ακομα να βαλουμε παλι 2..οντως πηραμε μια βλαστοκυστη κ ετσι ειχαμε μια καινούρια κ μια παλια (ειχαμε βαλει 2 & 2 πριν).. πριν την ΕΤ κανω διαγνωστικη υστεροσκοπηση κ σκρατσινγκ..βαζω λοιπον τις 2 τελευταιες δεν ανεβαιναν καλα οι χοριακες..δεν ειδαμε εμβρυικα στοιχεια..ωστοσο καναμε καρυοτυπο στην αποξεση ο οποιος βγηκε πως ηταν άρρεν υγιες..στο μεσοδιαστημα εχω ηδη παει στο ελενα στο τμημα καθ εξιν αποβολων εχω κανει οοοοοο,τι εξεταση υπαρχει εχουν βγει ολα οκ με μονη εκκρεμότητα το dfi του συζυγου π δεν ειχαμε κανει ποτε.. ο εξωσωματικος οταν ελαβε τα αποτελεσματα μ ελεγε πως δεν ξερει πως ειναι δυαντον χωρις εμβρυικα στοιχεία στο σακο να βγαινουν αποτελεσματα αλλα πως εμπιστευεται τους υπερηχους π μ εκανε η γυναικολογος..κοινως δεν εβγαζαν νοημα αυτα π μ ελεγε..ενιωθα πως ολα ηταν αντικρουομενα..η συμβουλη τ ηταν σε επομενη προσπαθεια να κανουμε προεμφυτευτικο. Οταν ρωτησα για ποιον λογο εφοσον βγηκε υγιες μου ειπε πως μπορει κ να μην ηταν..εκει ηταν το κερασακι..

Εκανα ραντεβου με αλλο γιατρο ο οποίος μ ειπε πως στο dvd της δεύτερης υστεροσκοπησης (της πρωτης δεν μ το έδωσαν ποτε-δεν ηξερα πως παιρνεις) φαινεται το διαφραγμα να μην εχει αφαιρεθει πλήρως κ πως ισως οι αποβολες μ οφειλονται εκει..μας ζητησε να δουμε το σπερμα ενδελεχώς κ να ξεκινησουμε με ολα τα ψαγμενα..μ ζητησε εξςτασεις απο αιματολογο πριν ενημερωσω πως εχω ηδη κανει..αλλη προσεγγιση..ωστοσο πηγα κ σε καινουριο γυναικολογο ο οποιος μ ειπε επισης τα ιδια λόγια για την υστεροσκοπηση κ για ολα τα αλλα..εκει καταλαβα πως οι παλιοι με ειδαν σαν πορτοφολι κυριως λογω της ιδιωτικης ασφαλειας π χρησιμοποιουσα στις επεμβασεις κ αυτοι εβγαζαν λεφτα ενω ισως δεν εκαναν κ σχεδον τπτ...κ φταιω γτ εμπιστευομουν με κλειστα ματια την γυναικολογο μ π ειχε ξεγεννησει την κουμπάρα μ (κ το ήξερε) κ πηγα στον εξωσωμ π μ εστειλε εκεινη χωρις να ψαχτω κ ας μην τρελαθηκα συνεχισα μαζι τ... ο βασικος λογος π αλλαξα κ κέντρο κ οχι μονο γιατρο ειναι γτ φοβομουν πως αν τον εβλεπε μπροστα τ ο αντρας μ θα γινομασταν βουκινο σε ολη την μοναδα μετα απο ολα αυτα..

Τέλος αν κ το dfi ηταν 26%, εντος οριων δηλ, αποφασισαμε να κανει θεραπεια ο συζυγος για να ξερουμε πως εξαντλησαμε απο την πλευρα μας ο,τι μπορουσαμε κ να παμε σε νεα ωοληψια με ολα τα δεδομενα οσο πιο ιδανικά.. με ενοχλεί π οι γυναικολόγοι εμπλεκονται στο κομματι τ ανδρολόγου κ θεωρουν πως το κομματι σπερμα το προσπερνας στο 100% με την εξωσωματικη κ πως παντα αν κατι δεν παει καλα λενε για την ποιότητα των ωαριων κ σχεδόν ποτε για το σπερμα..

Δεν θα πω ψεματα, στην αρχη απογοητευτηκα οταν πηγαμε στον ανδρολογο γτ βιαζομουν να την κανω αμεσα έχοντας φτασει 37, εχοντας πλεον περασει επιτροπη & εχοντας ολες τις ενεσεις στο ψυγειο να περιμενουν.. αλλα η αληθεια ειναι πως 3 μήνες ή 5 μηνες δε θα κανουν τη διαφορα εδω π φτασαμε.. αποφασισα αυτη τη φορα να κανω υπομονη κ οχι βιαστικές κινησεις για να ξέρω πως σαν Ελευθερία εκανα οοο,τι περνουσε απο το χερι μου για να κυνηγησω το ονειρο..

Αυτες τις μερες ειχα ΠΗΤ στην πρωτη κ στην τριτη προσπαθεια.. αποφασισα πως ΕΤ Μαρτιο δεν θα ξανακανω για ψυχολογικους λογους..φετος ηταν ακομα χειροτερα η ψυχολογία μ κ αποφασισα να μην στολισω καν..

Ομως συνεχιζω να ελπιζω πως θα τα κατεφερουμε όλες, θα ερθει το ουρανιο τοξο μας.. 🌈🌈 ❤️ αυτα τα λιιιιιγα ειχα να πω! Σας ευχαριστώ π με ακουσατε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Εύχομαι να είστε όλες καλά!

Ήθελα να μοιραστώ μαζί σας το βάρος που νιώθω σήμερα... Μετά από μια περίοδο 2,5 μηνών θεραπείας ενδομητρίτιδας, περίμενα πώς και πώς να αδιαθετήσω ώστε να ξεκινήσω τη 2η προσπάθεια διέγερσης... Δεν ξέρω τι έφταιξε, ίσως το άγχος της προσμονής, και είχα 1 εβδομάδα καθυστέρηση... Κάλεσα την κλινική για να ρωτήσω πότε θα κάνω τις εξετάσεις για να δούμε αν αυτός ο κύκλος αξίζει να ξεκινήσουμε τις ενέσεις κλπ και μου είπαν ότι δεν προλαβαίνω αυτόν το μήνα διότι η κλινική την εβδομάδα που θα ήταν οι μέρες της ωοληψίας μου θα είναι κλειστή λόγω Χριστουγέννων...

Άλλος ένας μήνας καθυστέρηση και μάλλον θα πρέπει να συνεχίσω και τις αντιβιώσεις μέχρι τότε... ούτε κι εγώ ξέρω πόσα φάρμακα έχω πάρει... Νιώθω ότι κάπου οι αντοχές μου εξαντλούνται και δεν κάνω ούτε ένα βήμα πρός το όνειρό μου... Δεν ξέρω αν έχει τύχει σε κάποια από εσάς...

Επίσης όσα κορίτσια έχετε κάνει την περίοδο αυτή την προσπάθειά σας, είχατε κάποιο αποτέλεσμα? Θυμάμαι ότι αρκετές κάνατε ωοληψία το προηγούμενο διάστημα... πολύ θα χαρώ να διαβάσω κάποιο θετικό σας νέο...!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η lilly1984 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Εύχομαι να είστε όλες καλά!

Ήθελα να μοιραστώ μαζί σας το βάρος που νιώθω σήμερα... Μετά από μια περίοδο 2,5 μηνών θεραπείας ενδομητρίτιδας, περίμενα πώς και πώς να αδιαθετήσω ώστε να ξεκινήσω τη 2η προσπάθεια διέγερσης... Δεν ξέρω τι έφταιξε, ίσως το άγχος της προσμονής, και είχα 1 εβδομάδα καθυστέρηση... Κάλεσα την κλινική για να ρωτήσω πότε θα κάνω τις εξετάσεις για να δούμε αν αυτός ο κύκλος αξίζει να ξεκινήσουμε τις ενέσεις κλπ και μου είπαν ότι δεν προλαβαίνω αυτόν το μήνα διότι η κλινική την εβδομάδα που θα ήταν οι μέρες της ωοληψίας μου θα είναι κλειστή λόγω Χριστουγέννων...

Άλλος ένας μήνας καθυστέρηση και μάλλον θα πρέπει να συνεχίσω και τις αντιβιώσεις μέχρι τότε... ούτε κι εγώ ξέρω πόσα φάρμακα έχω πάρει... Νιώθω ότι κάπου οι αντοχές μου εξαντλούνται και δεν κάνω ούτε ένα βήμα πρός το όνειρό μου... Δεν ξέρω αν έχει τύχει σε κάποια από εσάς...

Επίσης όσα κορίτσια έχετε κάνει την περίοδο αυτή την προσπάθειά σας, είχατε κάποιο αποτέλεσμα? Θυμάμαι ότι αρκετές κάνατε ωοληψία το προηγούμενο διάστημα... πολύ θα χαρώ να διαβάσω κάποιο θετικό σας νέο...!

Καλημέρα κορίτσι μου.Μην πέφτεις ψυχολογικά.Δυστυχώς το έχω ακούσει αυτό που λες για τις γιορτές πολλά κέντρα είναι κλειστά και αναβάλλουν την διαδικασία.Πάρε τον χρόνο σου να ηρεμήσεις να τελειώσεις και με τις αντιβιώσεις και με το νέο έτος προχωράς στο επόμενο βήμα.Ολα θα γίνουν!Εγώ αύριο προχωράω σε εμβρυμεταφορά..Πριν λίγο έκανα rapid γιατι το ζητάνε και όλα καλά αρνητικό.Αύριο είναι η μεγάλη μέρα για μένα..Πήρα και 2 μέρες άδεια και προχωράμε...23 Δεκεμβρίου χοριακή,Σάββατο!Θα σκάσω βέβαια μέχρι τότε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η marilouu είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου.Μην πέφτεις ψυχολογικά.Δυστυχώς το έχω ακούσει αυτό που λες για τις γιορτές πολλά κέντρα είναι κλειστά και αναβάλλουν την διαδικασία.Πάρε τον χρόνο σου να ηρεμήσεις να τελειώσεις και με τις αντιβιώσεις και με το νέο έτος προχωράς στο επόμενο βήμα.Ολα θα γίνουν!Εγώ αύριο προχωράω σε εμβρυμεταφορά..Πριν λίγο έκανα rapid γιατι το ζητάνε και όλα καλά αρνητικό.Αύριο είναι η μεγάλη μέρα για μένα..Πήρα και 2 μέρες άδεια και προχωράμε...23 Δεκεμβρίου χοριακή,Σάββατο!Θα σκάσω βέβαια μέχρι τότε.

Σε ευχαριστώ για τη θετική σου ενέργεια, θα προσπαθήσω να ηρεμήσω λίγο, δεν μπορώ να κάνω και πολλά άλλωστε.

Καλή επιτυχία για αύριο!!!! Μακάρι να έρθω κι εγώ σύντομα στη θέση σου...❤️

Το δωράκι σου για τα Χριστούγεννα θα είναι το θετικό αποτέλεσμα!!!🎅👶

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η lilly1984 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Εύχομαι να είστε όλες καλά!

Ήθελα να μοιραστώ μαζί σας το βάρος που νιώθω σήμερα... Μετά από μια περίοδο 2,5 μηνών θεραπείας ενδομητρίτιδας, περίμενα πώς και πώς να αδιαθετήσω ώστε να ξεκινήσω τη 2η προσπάθεια διέγερσης... Δεν ξέρω τι έφταιξε, ίσως το άγχος της προσμονής, και είχα 1 εβδομάδα καθυστέρηση... Κάλεσα την κλινική για να ρωτήσω πότε θα κάνω τις εξετάσεις για να δούμε αν αυτός ο κύκλος αξίζει να ξεκινήσουμε τις ενέσεις κλπ και μου είπαν ότι δεν προλαβαίνω αυτόν το μήνα διότι η κλινική την εβδομάδα που θα ήταν οι μέρες της ωοληψίας μου θα είναι κλειστή λόγω Χριστουγέννων...

Άλλος ένας μήνας καθυστέρηση και μάλλον θα πρέπει να συνεχίσω και τις αντιβιώσεις μέχρι τότε... ούτε κι εγώ ξέρω πόσα φάρμακα έχω πάρει... Νιώθω ότι κάπου οι αντοχές μου εξαντλούνται και δεν κάνω ούτε ένα βήμα πρός το όνειρό μου... Δεν ξέρω αν έχει τύχει σε κάποια από εσάς...

Επίσης όσα κορίτσια έχετε κάνει την περίοδο αυτή την προσπάθειά σας, είχατε κάποιο αποτέλεσμα? Θυμάμαι ότι αρκετές κάνατε ωοληψία το προηγούμενο διάστημα... πολύ θα χαρώ να διαβάσω κάποιο θετικό σας νέο...!

Καλημέρα! Η αγωγή που παίρνεις επηρεάζει την ωοληψια? Νόμιζα μόνο τη μεταφορά επηρεάζει το περιβάλλον της μήτρας. Μήπως τσάμπα σου καθυστερούν την διέγερση? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η lilly1984 είπε:

Σε ευχαριστώ για τη θετική σου ενέργεια, θα προσπαθήσω να ηρεμήσω λίγο, δεν μπορώ να κάνω και πολλά άλλωστε.

Καλή επιτυχία για αύριο!!!! Μακάρι να έρθω κι εγώ σύντομα στη θέση σου...❤️

Το δωράκι σου για τα Χριστούγεννα θα είναι το θετικό αποτέλεσμα!!!🎅👶

Σ'ευχαριστώ πολύ!😀Μακάρι...Όντως δεν μπορείς να κάνεις πολλά.Απλά έχε πίστη και περίμενε το νέο έτος.Ολα για κάποιο λόγο γίνονται.Κι εγώ τον προηγούμενο μήνα ξεκινήσαμε προετοιμασία για ετ και σταμάτησα λόγω αιμορραγίας..Χαλάστηκα δε λέω αλλά αυτή τη στιγμή που όλα πάνε καλά ούτε που με νοιάζει.💖💖

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η lilly1984 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Εύχομαι να είστε όλες καλά!

Ήθελα να μοιραστώ μαζί σας το βάρος που νιώθω σήμερα... Μετά από μια περίοδο 2,5 μηνών θεραπείας ενδομητρίτιδας, περίμενα πώς και πώς να αδιαθετήσω ώστε να ξεκινήσω τη 2η προσπάθεια διέγερσης... Δεν ξέρω τι έφταιξε, ίσως το άγχος της προσμονής, και είχα 1 εβδομάδα καθυστέρηση... Κάλεσα την κλινική για να ρωτήσω πότε θα κάνω τις εξετάσεις για να δούμε αν αυτός ο κύκλος αξίζει να ξεκινήσουμε τις ενέσεις κλπ και μου είπαν ότι δεν προλαβαίνω αυτόν το μήνα διότι η κλινική την εβδομάδα που θα ήταν οι μέρες της ωοληψίας μου θα είναι κλειστή λόγω Χριστουγέννων...

Άλλος ένας μήνας καθυστέρηση και μάλλον θα πρέπει να συνεχίσω και τις αντιβιώσεις μέχρι τότε... ούτε κι εγώ ξέρω πόσα φάρμακα έχω πάρει... Νιώθω ότι κάπου οι αντοχές μου εξαντλούνται και δεν κάνω ούτε ένα βήμα πρός το όνειρό μου... Δεν ξέρω αν έχει τύχει σε κάποια από εσάς...

Επίσης όσα κορίτσια έχετε κάνει την περίοδο αυτή την προσπάθειά σας, είχατε κάποιο αποτέλεσμα? Θυμάμαι ότι αρκετές κάνατε ωοληψία το προηγούμενο διάστημα... πολύ θα χαρώ να διαβάσω κάποιο θετικό σας νέο...!

Συνέβη και σε μένα αυτό. Δεν είχα θεραπεία, αντιβιωσεις κτλ που λες αλλά έχασα 2 κύκλους ο ένας γτι ήταν καλοκαίρι και το κέντρο ήταν κλειστό και ο επόμενος γιατί ο γιατρός μου έλειπε σε συνέδριο κ δεν ήθελα να το κάνω με άλλον. Τότε είχα απογοητευτεί αλλά ο γιατρός μου είχε πει να χαλαρώσω να περάσω καλά γιατί το ίδιο χρειάζεται και ο οργανισμός για να καθαρίσει. Και τώρα είμαι 12 εβδομάδων! Οπότε σκέψου ότι όλα για κάποιο λόγο γίνονται!! 

στις πριν 39 λεπτά, ο/η marilouu είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου.Μην πέφτεις ψυχολογικά.Δυστυχώς το έχω ακούσει αυτό που λες για τις γιορτές πολλά κέντρα είναι κλειστά και αναβάλλουν την διαδικασία.Πάρε τον χρόνο σου να ηρεμήσεις να τελειώσεις και με τις αντιβιώσεις και με το νέο έτος προχωράς στο επόμενο βήμα.Ολα θα γίνουν!Εγώ αύριο προχωράω σε εμβρυμεταφορά..Πριν λίγο έκανα rapid γιατι το ζητάνε και όλα καλά αρνητικό.Αύριο είναι η μεγάλη μέρα για μένα..Πήρα και 2 μέρες άδεια και προχωράμε...23 Δεκεμβρίου χοριακή,Σάββατο!Θα σκάσω βέβαια μέχρι τότε.

Καλή επιτυχία σου εύχομαι!!! Θα πάνε όλα τέλεια!! Είναι μια εύκολη διαδικασία, καλά έκανες κ έβαλες και άδεια να ξεκουράζεσαι γενικά και όπως με είχαν συμβουλεύσει κι εμένα πολύ σωστά εδώ τα κορίτσια μην κάνεις κανένα τεστ κτλ πριν την ημέρα της χοριακής που θα σου ζητήσει ο γιατρός, για να δεις απευθείας ένα ωραίο μεγάλο νούμερο και να χαρείς!! Θα είναι το πιο ωραίο χριστουγεννιάτικο δώρο! Καλή επιτυχία!! 🤞🤞

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Γιάννα 36 είπε:

Καλημέρα! Η αγωγή που παίρνεις επηρεάζει την ωοληψια? Νόμιζα μόνο τη μεταφορά επηρεάζει το περιβάλλον της μήτρας. Μήπως τσάμπα σου καθυστερούν την διέγερση? 

Τι να σου πω κι εγώ... Μετά την υστεροσκόπηση και τη διάγνωση, το πλάνο ήταν να ξεκινήσω αντιβιώσεις και μετά εφόσον επιβεβαιωθεί η αποτελεσματικότητα της θεραπείας, να ξεκινήσει προσπάθεια είτε με φυσικό τρόπο είτε με εξωσωματική. Επειδή εγώ έχω αγχωθεί με το θέμα του χρόνου, αποφάσισα με το σύζυγο να πάμε κατευθείαν με εξωσωματική... Τώρα αναγκαστικά περιμένω το 2024, που ελπίζω να είναι το τυχερό μας έτος. Πόσο με δυσκόλεψε το 2023... η χειρότερη χρονιά της ζωής μου, μόνο πόνος, θεραπείες και απογοήτευση...😒

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η MayiaKa είπε:

Συνέβη και σε μένα αυτό. Δεν είχα θεραπεία, αντιβιωσεις κτλ που λες αλλά έχασα 2 κύκλους ο ένας γτι ήταν καλοκαίρι και το κέντρο ήταν κλειστό και ο επόμενος γιατί ο γιατρός μου έλειπε σε συνέδριο κ δεν ήθελα να το κάνω με άλλον. Τότε είχα απογοητευτεί αλλά ο γιατρός μου είχε πει να χαλαρώσω να περάσω καλά γιατί το ίδιο χρειάζεται και ο οργανισμός για να καθαρίσει. Και τώρα είμαι 12 εβδομάδων! Οπότε σκέψου ότι όλα για κάποιο λόγο γίνονται!! 

Καλή επιτυχία σου εύχομαι!!! Θα πάνε όλα τέλεια!! Είναι μια εύκολη διαδικασία, καλά έκανες κ έβαλες και άδεια να ξεκουράζεσαι γενικά και όπως με είχαν συμβουλεύσει κι εμένα πολύ σωστά εδώ τα κορίτσια μην κάνεις κανένα τεστ κτλ πριν την ημέρα της χοριακής που θα σου ζητήσει ο γιατρός, για να δεις απευθείας ένα ωραίο μεγάλο νούμερο και να χαρείς!! Θα είναι το πιο ωραίο χριστουγεννιάτικο δώρο! Καλή επιτυχία!! 🤞🤞

Συγχαρητήρια! Με το καλό να καλοδεχτείς το μικρό σου θαύμα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η lilly1984 είπε:

Τι να σου πω κι εγώ... Μετά την υστεροσκόπηση και τη διάγνωση, το πλάνο ήταν να ξεκινήσω αντιβιώσεις και μετά εφόσον επιβεβαιωθεί η αποτελεσματικότητα της θεραπείας, να ξεκινήσει προσπάθεια είτε με φυσικό τρόπο είτε με εξωσωματική. Επειδή εγώ έχω αγχωθεί με το θέμα του χρόνου, αποφάσισα με το σύζυγο να πάμε κατευθείαν με εξωσωματική... Τώρα αναγκαστικά περιμένω το 2024, που ελπίζω να είναι το τυχερό μας έτος. Πόσο με δυσκόλεψε το 2023... η χειρότερη χρονιά της ζωής μου, μόνο πόνος, θεραπείες και απογοήτευση...😒

Σε καταλαβαίνω, είναι πολύ ψυχοφθορο.. Κι εγώ περίμενα 14 μήνες σκέψου για να κάνω τη δεύτερη μεταφορά, όλο κάτι προεκυπτε. Να κάνεις ένα μήνα προσπάθεια φυσιολογικά ποτέ δεν ξέρεις. Το 2024 είναι μια αναπνοή μακρυά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η MayiaKa είπε:

Συνέβη και σε μένα αυτό. Δεν είχα θεραπεία, αντιβιωσεις κτλ που λες αλλά έχασα 2 κύκλους ο ένας γτι ήταν καλοκαίρι και το κέντρο ήταν κλειστό και ο επόμενος γιατί ο γιατρός μου έλειπε σε συνέδριο κ δεν ήθελα να το κάνω με άλλον. Τότε είχα απογοητευτεί αλλά ο γιατρός μου είχε πει να χαλαρώσω να περάσω καλά γιατί το ίδιο χρειάζεται και ο οργανισμός για να καθαρίσει. Και τώρα είμαι 12 εβδομάδων! Οπότε σκέψου ότι όλα για κάποιο λόγο γίνονται!! 

Καλή επιτυχία σου εύχομαι!!! Θα πάνε όλα τέλεια!! Είναι μια εύκολη διαδικασία, καλά έκανες κ έβαλες και άδεια να ξεκουράζεσαι γενικά και όπως με είχαν συμβουλεύσει κι εμένα πολύ σωστά εδώ τα κορίτσια μην κάνεις κανένα τεστ κτλ πριν την ημέρα της χοριακής που θα σου ζητήσει ο γιατρός, για να δεις απευθείας ένα ωραίο μεγάλο νούμερο και να χαρείς!! Θα είναι το πιο ωραίο χριστουγεννιάτικο δώρο! Καλή επιτυχία!! 🤞🤞

Ευχαριστώ πολύ!!Ναι δεν έχω σκοπό να κάνω τέστ νωρίτερα γιατί θα με αγχώνουν..Θα κρατηθώ πιστεύω!💖

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η lilly1984 είπε:

Τι να σου πω κι εγώ... Μετά την υστεροσκόπηση και τη διάγνωση, το πλάνο ήταν να ξεκινήσω αντιβιώσεις και μετά εφόσον επιβεβαιωθεί η αποτελεσματικότητα της θεραπείας, να ξεκινήσει προσπάθεια είτε με φυσικό τρόπο είτε με εξωσωματική. Επειδή εγώ έχω αγχωθεί με το θέμα του χρόνου, αποφάσισα με το σύζυγο να πάμε κατευθείαν με εξωσωματική... Τώρα αναγκαστικά περιμένω το 2024, που ελπίζω να είναι το τυχερό μας έτος. Πόσο με δυσκόλεψε το 2023... η χειρότερη χρονιά της ζωής μου, μόνο πόνος, θεραπείες και απογοήτευση...😒

Κάθε εμπόδιο για καλό θα πω εγώ κι ας φανώ γραφική... Και στο λέω εγώ που πέρασα 7 χρόνια σε υποβοηθούμενη αναπαραγωγή για να έρθει ο γιος μου... Οπότε ξέρω καλά πως είναι η αναμονή... 

Πέρνα όμορφα στις γιορτές, δώσε χρόνο στον εαυτό σου και στη σχέση σου και με το καλό ξεκινάς από τη νέα χρονιά.

Σου εύχομαι τα καλύτερα! 🍀

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η lilly1984 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Εύχομαι να είστε όλες καλά!

Ήθελα να μοιραστώ μαζί σας το βάρος που νιώθω σήμερα... Μετά από μια περίοδο 2,5 μηνών θεραπείας ενδομητρίτιδας, περίμενα πώς και πώς να αδιαθετήσω ώστε να ξεκινήσω τη 2η προσπάθεια διέγερσης... Δεν ξέρω τι έφταιξε, ίσως το άγχος της προσμονής, και είχα 1 εβδομάδα καθυστέρηση... Κάλεσα την κλινική για να ρωτήσω πότε θα κάνω τις εξετάσεις για να δούμε αν αυτός ο κύκλος αξίζει να ξεκινήσουμε τις ενέσεις κλπ και μου είπαν ότι δεν προλαβαίνω αυτόν το μήνα διότι η κλινική την εβδομάδα που θα ήταν οι μέρες της ωοληψίας μου θα είναι κλειστή λόγω Χριστουγέννων...

Άλλος ένας μήνας καθυστέρηση και μάλλον θα πρέπει να συνεχίσω και τις αντιβιώσεις μέχρι τότε... ούτε κι εγώ ξέρω πόσα φάρμακα έχω πάρει... Νιώθω ότι κάπου οι αντοχές μου εξαντλούνται και δεν κάνω ούτε ένα βήμα πρός το όνειρό μου... Δεν ξέρω αν έχει τύχει σε κάποια από εσάς...

Επίσης όσα κορίτσια έχετε κάνει την περίοδο αυτή την προσπάθειά σας, είχατε κάποιο αποτέλεσμα? Θυμάμαι ότι αρκετές κάνατε ωοληψία το προηγούμενο διάστημα... πολύ θα χαρώ να διαβάσω κάποιο θετικό σας νέο...!

Κορίτσι μου ισχύει αυτό, ότι τα περισσότερα κέντρα είναι κλειστά κάποιες μέρες Χριστούγεννα, Πάσχα, καλοκαίρι. Είναι εκνευριστικό, το ξέρω, γιατί κι εμείς κάνουμε τον προγραμματισμό μας, αλλά δεν γίνεται αλλιώς. Αν σε παρηγορεί, σε όλες μας σχεδόν έχει τύχει. Εγώ θυμάμαι ήμουν έτοιμη να ξεκινήσω Σεπτέμβρη, βγήκαν κάτι εξετάσεις μας, έπρεπε να τις επαναλάβουμε, πήγε Οκτώβρη η πρώτη διέγερση που δεν πήγε πολύ καλά, και η τρίτη περίοδος, όπου μπορούσα να ξαναπάρω φάρμακα, έπεφτε τέλος Δεκέμβρη. Έκανα σχέδια κι εγώ ότι θα έχω και άδεια εκείνες τις μέρες και τι καλά... και φυσικά ξενέρωσα τη ζωή μου όταν μου είπαν ότι θα είναι κλειστά. Κατέληξα Φεβρουάριο να κάνω ετ.  Όμως δεν είναι ο ένας μήνας που κάνει την διαφορά, πίστεψέ με. Ίσα- ίσα θα περάσεις και πιο ήρεμες Γιορτές, αυτό να σκέφτεσαι. Μια φίλη μου πάλι, καθυστέρησε λόγω Πάσχα. Είχε πάει από Φεβρουάριο να κάνει διέγερση και κάτι μια υπερδιέγερση που έπαθε, κάτι το Πάσχα που ήταν κλειστά, κατέληξε να κάνει εμφύτευση τον Ιούλιο. Είχε σκάσει κι αυτή τότε πως καθυστερεί και δεν θα τελειώσει ποτέ με τη διαδικασία. Μάντεψε, τώρα έχει δίδυμα! 

Μέσα σε όλη σου την αναστάτωση ας πάει κι αυτό. Υπομονή, και μην το βάζεις κάτω.

@marilouu  πόσο χαίρομαι που έφτασες σε εμφύτευση! Θυμάμαι την αγωνία σου τον Σεπτέμβρη πότε θα ξεκινήσεις.. είδες πόσο γρήγορα περνάει ο καιρός; Να πάνε όλα καλά αύριο σου εύχομαι και να έχεις μια υψηλή και δυνατή χοριακή!! Να είναι αυτό το χριστουγεννιάτικο δώρο σας!!🎄🎁🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η RAM21 είπε:

Κορίτσι μου ισχύει αυτό, ότι τα περισσότερα κέντρα είναι κλειστά κάποιες μέρες Χριστούγεννα, Πάσχα, καλοκαίρι. Είναι εκνευριστικό, το ξέρω, γιατί κι εμείς κάνουμε τον προγραμματισμό μας, αλλά δεν γίνεται αλλιώς. Αν σε παρηγορεί, σε όλες μας σχεδόν έχει τύχει. Εγώ θυμάμαι ήμουν έτοιμη να ξεκινήσω Σεπτέμβρη, βγήκαν κάτι εξετάσεις μας, έπρεπε να τις επαναλάβουμε, πήγε Οκτώβρη η πρώτη διέγερση που δεν πήγε πολύ καλά, και η τρίτη περίοδος, όπου μπορούσα να ξαναπάρω φάρμακα, έπεφτε τέλος Δεκέμβρη. Έκανα σχέδια κι εγώ ότι θα έχω και άδεια εκείνες τις μέρες και τι καλά... και φυσικά ξενέρωσα τη ζωή μου όταν μου είπαν ότι θα είναι κλειστά. Κατέληξα Φεβρουάριο να κάνω ετ.  Όμως δεν είναι ο ένας μήνας που κάνει την διαφορά, πίστεψέ με. Ίσα- ίσα θα περάσεις και πιο ήρεμες Γιορτές, αυτό να σκέφτεσαι. Μια φίλη μου πάλι, καθυστέρησε λόγω Πάσχα. Είχε πάει από Φεβρουάριο να κάνει διέγερση και κάτι μια υπερδιέγερση που έπαθε, κάτι το Πάσχα που ήταν κλειστά, κατέληξε να κάνει εμφύτευση τον Ιούλιο. Είχε σκάσει κι αυτή τότε πως καθυστερεί και δεν θα τελειώσει ποτέ με τη διαδικασία. Μάντεψε, τώρα έχει δίδυμα! 

Μέσα σε όλη σου την αναστάτωση ας πάει κι αυτό. Υπομονή, και μην το βάζεις κάτω.

@marilouu  πόσο χαίρομαι που έφτασες σε εμφύτευση! Θυμάμαι την αγωνία σου τον Σεπτέμβρη πότε θα ξεκινήσεις.. είδες πόσο γρήγορα περνάει ο καιρός; Να πάνε όλα καλά αύριο σου εύχομαι και να έχεις μια υψηλή και δυνατή χοριακή!! Να είναι αυτό το χριστουγεννιάτικο δώρο σας!!🎄🎁🙏

Ευχαριστώ πολύ ♥️Πέρασε ο καιρός ναι..πότε ξεκινήσαμε πότε φτάσαμε στο σημερα..Μακάρι να πάνε όλα καλά και να είμαστε πάλι εδώ να τα συζητάμε τα ευχάριστα.Εχω άγχος αλλά το παλεύω.Ευχομαι ότι καλύτερο και σε σένα.🎀🌹♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 4/12/2023 at 12:31 ΜΜ, ο/η angel69 είπε:

Καλησπέρα σας! Θα ήθελα τη βοήθεια σας, βρίσκομαι σε πρόγραμμα με βραχύ  πρωτόκολλο. Ξεκίνησα 2η ημέρα με serpafar - μετά 225 gonal - orgalutran. Έχω κάνει εξετάσεις συγκεκριμένα 7η & 9η ημέρα τις Ε2,LH & υπέρηχο. Να σας ρωτήσω γίνονται κ άλλες εξετάσεις κατά τη φάση της διέγερσης οι αυτές οι 2 αρκούν; επίσης πόσοι υπέρηχοι γίνονται συνήθως κατά τη φάση της διέγερσης; υπέρηχος από την 9η μέχρι την 12η (εφόσον γίνει τότε η ωοληψία) δεν θα χρειάζεται ξανά να γίνει υπέρηχος; Μου είπαν ότι μάλλον δεν χρειάζεται κι ανησυχώ. Στους υπερήχους σας λένε ακριβώς πόσα ωοθηλάκια υπάρχουν και ποσά χιλιοστά γιατί μου αναφέρθηκε μόνο ότι υπάρχουν ῾καμία 15αρια μπορεί και παραπάνω῾ χωρίς αλλά δεδομένα. 

 

 

 

 

στις On 10/12/2023 at 11:22 ΠΜ, ο/η angel69 είπε:

Καλημέρα. Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Τελικά δυστυχώς δεν υπήρχαν 15, αλλά 7 , 5 ώριμα, 4 γονιμοποιημένα... Δεν ξέρω πόσα θα προχωρήσουν..Φοβάμαι πολύ...Δεν ξέρω τι να περιμένω..

Μου έχουν δώσει μετά την ωοληψια αντιβίωση augmentin για 3 ημέρες, πέρασαν. και είμαι γενικά πρησμένη αρκετά στην κοιλιά είναι φυσιολογικό; και νιώθω κάποια τσιμπήματα κατα διαστήματα και είχα πόνους στο έντερο που πέρναγαν μετά. είναι αναμενόμενο η πρέπει να ανησυχώ;

Αν δεν προχωρήσουν θα πρέπει να κάνω διέγερση ξανά. Πόσες επιτρέπονται; Είναι ασφαλές ξανά και σε πόσο διάστημα;

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Είναι πραγματικά στήριξη σε όλο αυτά. 

Τελικά μου είπαν ότι από τα 7->4-> έφτασαν τα 2 βλαστοκυστες, καλής ποιότητας. Μου ανέφερε ο γιατρός την επιλογή να κάνουμε ΕΤ αυτά τα 2, αλλά καλύτερα προτείνει να κάνουμε μια ήπια διέγερση πάλι με serpafar + 100 gonal αντί 225 με την προοπτική μήπως έχουμε 1-2 ακόμα για να γίνει ΕΤ με 3!

Συνηθίζεται και με 3; Έχετε δοκιμάσει κάτι τέτοιο; Είμαι 36. Επίσης, ξανά διέγερση στον επόμενο μήνα είναι οκ?Με φοβίζει αν είναι ασφαλές και κυρίως αν με τα 225 έβγαλα 5 και 2 βλαστοκύστες, εδώ με τις μισές μονάδες μήπως έχουμε 1? Θα μπορούσε να γίνει με φυσικό; ή τι είναι και ο τροποποιημένος φυσικός; 

Σας ευχαριστώ πολύ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου καλησπέρα!!!είμαι καινούργια στο φόρουμ και εύχομαι σε όλες της κοπέλες να πάνε όλα καλά να έχουν μια θετική χοριακη και επιτέλους ο καινούργιος χρόνος να μας φέρει ένα αφρατουλικο μωράκι!!!🥰🩷🥺εμένα είναι η τρίτη μου εμβρυομεταφορα αυτή που έχω κάνει και περιμένω την τρίτη να κάνω την χοριακη μακάρι να πάνε όλα καλά το θέλω παρααα πολύ να είναι θετικό το τεστ!!!!!🥺🥺της 2 προηγούμενες πήγαν όλα καλά στην αρχη αλλά μετά δυστυχώς απεβαλα έκανα όλες της απαραίτητες εξετάσεις όλα είναι καλά οπότε έχουμε αισιοδοξία!!!αυτό που ήθελα να μάθω έχει συμβεί σε κάποια από σας να μην νιώθει τίποτα απολύτως ούτε αιμα ούτε πόνους περιοδου και να έχει δει θετική χοριακη???γιατί της προηγούμενες και αίμα είχα δει και καφέ και πόνους περιοδου αλλά τώρα τίποτα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η angel69 είπε:

 

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Είναι πραγματικά στήριξη σε όλο αυτά. 

Τελικά μου είπαν ότι από τα 7->4-> έφτασαν τα 2 βλαστοκυστες, καλής ποιότητας. Μου ανέφερε ο γιατρός την επιλογή να κάνουμε ΕΤ αυτά τα 2, αλλά καλύτερα προτείνει να κάνουμε μια ήπια διέγερση πάλι με serpafar + 100 gonal αντί 225 με την προοπτική μήπως έχουμε 1-2 ακόμα για να γίνει ΕΤ με 3!

Συνηθίζεται και με 3; Έχετε δοκιμάσει κάτι τέτοιο; Είμαι 36. Επίσης, ξανά διέγερση στον επόμενο μήνα είναι οκ?Με φοβίζει αν είναι ασφαλές και κυρίως αν με τα 225 έβγαλα 5 και 2 βλαστοκύστες, εδώ με τις μισές μονάδες μήπως έχουμε 1? Θα μπορούσε να γίνει με φυσικό; ή τι είναι και ο τροποποιημένος φυσικός; 

Σας ευχαριστώ πολύ.

Καλησπέρα! Στη θέση σου θα έκανα μεταφορά αυτά τα δύο. Είσαι πολύ μικρή για να βάλεις τρία έμβρυα. Κι αν μακρυά από δω δεν πετυχει, ξανακάνεις με κανονικές μονάδες διέγερση για επόμενη μεταφορά. Δεν υπάρχει λόγος να κάνεις στο καπάκι μινι διέγερση αφού έχεις έμβρυα για μεταφορά... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/12/2023 at 5:37 ΜΜ, ο/η RAM21 είπε:

Κορίτσι μου ισχύει αυτό, ότι τα περισσότερα κέντρα είναι κλειστά κάποιες μέρες Χριστούγεννα, Πάσχα, καλοκαίρι. Είναι εκνευριστικό, το ξέρω, γιατί κι εμείς κάνουμε τον προγραμματισμό μας, αλλά δεν γίνεται αλλιώς. Αν σε παρηγορεί, σε όλες μας σχεδόν έχει τύχει. Εγώ θυμάμαι ήμουν έτοιμη να ξεκινήσω Σεπτέμβρη, βγήκαν κάτι εξετάσεις μας, έπρεπε να τις επαναλάβουμε, πήγε Οκτώβρη η πρώτη διέγερση που δεν πήγε πολύ καλά, και η τρίτη περίοδος, όπου μπορούσα να ξαναπάρω φάρμακα, έπεφτε τέλος Δεκέμβρη. Έκανα σχέδια κι εγώ ότι θα έχω και άδεια εκείνες τις μέρες και τι καλά... και φυσικά ξενέρωσα τη ζωή μου όταν μου είπαν ότι θα είναι κλειστά. Κατέληξα Φεβρουάριο να κάνω ετ.  Όμως δεν είναι ο ένας μήνας που κάνει την διαφορά, πίστεψέ με. Ίσα- ίσα θα περάσεις και πιο ήρεμες Γιορτές, αυτό να σκέφτεσαι. Μια φίλη μου πάλι, καθυστέρησε λόγω Πάσχα. Είχε πάει από Φεβρουάριο να κάνει διέγερση και κάτι μια υπερδιέγερση που έπαθε, κάτι το Πάσχα που ήταν κλειστά, κατέληξε να κάνει εμφύτευση τον Ιούλιο. Είχε σκάσει κι αυτή τότε πως καθυστερεί και δεν θα τελειώσει ποτέ με τη διαδικασία. Μάντεψε, τώρα έχει δίδυμα! 

Μέσα σε όλη σου την αναστάτωση ας πάει κι αυτό. Υπομονή, και μην το βάζεις κάτω.

@marilouu  πόσο χαίρομαι που έφτασες σε εμφύτευση! Θυμάμαι την αγωνία σου τον Σεπτέμβρη πότε θα ξεκινήσεις.. είδες πόσο γρήγορα περνάει ο καιρός; Να πάνε όλα καλά αύριο σου εύχομαι και να έχεις μια υψηλή και δυνατή χοριακή!! Να είναι αυτό το χριστουγεννιάτικο δώρο σας!!🎄🎁🙏

Καλημέρα, ευχαριστώ πααααάρα πολύ για τα λόγια στήριξης, είναι απίστευτο πόσο μπορούν να σε βοηθήσουν σε τέτοιες στιγμές... Η αλ΄ήθεια είναι για την εμβρυομεταφορά θα μπορούσα να περιμένω, με τη σκέψη ότι τα "μωράκια" μου με περιμένουν, τώρα που είναι να κάνω τη διέγερση σκέφτομαι ότι κάθε μήνας που περνά μπορεί αν έχει επίδραση στην ποιότητα και την ποσότητα των ωαρίων που θα δώσω. Πάντως θα κάνω αυτό που μου λέτε, θα προσπαθήσω να περάσω ήρεμα στις γιορτές και εύχομαι ότι δε μου έφερε το 23 να μου το δώσει μαζεμένο το 24. Τι ωραίο αυτό που λες για τη φίλη σου, κι εμείς μακάρι να πετύχουμε δίδυμα και να παρα-μεγαλώσουμε την οικογένειά μας🥰

Σε ευχαριστώ πολύ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η angel69 είπε:

 

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Είναι πραγματικά στήριξη σε όλο αυτά. 

Τελικά μου είπαν ότι από τα 7->4-> έφτασαν τα 2 βλαστοκυστες, καλής ποιότητας. Μου ανέφερε ο γιατρός την επιλογή να κάνουμε ΕΤ αυτά τα 2, αλλά καλύτερα προτείνει να κάνουμε μια ήπια διέγερση πάλι με serpafar + 100 gonal αντί 225 με την προοπτική μήπως έχουμε 1-2 ακόμα για να γίνει ΕΤ με 3!

Συνηθίζεται και με 3; Έχετε δοκιμάσει κάτι τέτοιο; Είμαι 36. Επίσης, ξανά διέγερση στον επόμενο μήνα είναι οκ?Με φοβίζει αν είναι ασφαλές και κυρίως αν με τα 225 έβγαλα 5 και 2 βλαστοκύστες, εδώ με τις μισές μονάδες μήπως έχουμε 1? Θα μπορούσε να γίνει με φυσικό; ή τι είναι και ο τροποποιημένος φυσικός; 

Σας ευχαριστώ πολύ.

Γειά σου @angel69 και καλώς ήρθες στο φόρουμ! 

Θα σου πρότεινα αν δεν το έχεις ήδη κάνει να ρωτήσεις το γιατρό σου το γιατί σου προτείνει να κάνεις νέα διέγερση. Δεν είμαστε γιατροί, αλλά κι εγώ ξέρω ότι απανωτή διέγερση δε γίνεται συνήθως, αφήνουν να περάσει 1-2 μήνες για να ηρεμήσει ο οργανισμός. Εγώ πάντα ρωτάω σε τι βαθμό μια ενέργεια που προτείνει ο γιατρός θα αυξήσει τις πιθανότητες να έχουμε μια καλή έκβαση.

Επίσης, δεν είχες αρχικά 15 ωάρια αλλά 7? δεν είχε δει καλά στον υπέρηχο ή εννοείς ότι 7 μπόρεσαν να πάρουν? Η ηλικία σου είναι σύμμαχος πάντως, εκτός και αντιμετωπίζεις κάποια άλλη κατάσταση που δε γνωρίζουμε. Το πιο σημαντικό είναι ότι είναι η 1η σου φορά, σωστά? Αν ναι, πιστεύω ότι τα 2 εμβρυάκια είναι ήδη too much για εμβρυομεταφορά. Πάντως για να αποφασίσεις, μην ντρέπεσαι να ρωτήσεις το γιατρό σου όλα αυτά...❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η mary1234 είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα!!!είμαι καινούργια στο φόρουμ και εύχομαι σε όλες της κοπέλες να πάνε όλα καλά να έχουν μια θετική χοριακη και επιτέλους ο καινούργιος χρόνος να μας φέρει ένα αφρατουλικο μωράκι!!!🥰🩷🥺εμένα είναι η τρίτη μου εμβρυομεταφορα αυτή που έχω κάνει και περιμένω την τρίτη να κάνω την χοριακη μακάρι να πάνε όλα καλά το θέλω παρααα πολύ να είναι θετικό το τεστ!!!!!🥺🥺της 2 προηγούμενες πήγαν όλα καλά στην αρχη αλλά μετά δυστυχώς απεβαλα έκανα όλες της απαραίτητες εξετάσεις όλα είναι καλά οπότε έχουμε αισιοδοξία!!!αυτό που ήθελα να μάθω έχει συμβεί σε κάποια από σας να μην νιώθει τίποτα απολύτως ούτε αιμα ούτε πόνους περιοδου και να έχει δει θετική χοριακη???γιατί της προηγούμενες και αίμα είχα δει και καφέ και πόνους περιοδου αλλά τώρα τίποτα..

Γειά σου κορίτσι μου, εύχομαι να κάνεις τις καλύτερες γιορτές με το θετικό σου αποτέλεσμα!!!! 🎅😒🥰

Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν υπάρχει κανένα απολύτως σημάδι που να σε βοηθήσει να καταλάβεις αν πέτυχε ή όχι η διαδικασία. Θα σου πω κι εγώ όταν έκανα τις εμβρυομεταφορές μου ότι είχα "καεί" με βιντεάκια στο youtube με τίτλους: πώς κατάλαβα ότι είμαι έγκυος, πώς κατάλαβα ότι δεν είμαι έγκυος κλπ. Τα ίδια συμπτώματα είχαν και οι δυο περιπτώσεις και απλά τα απέδιδαν στην κατάσταση που εκ των υστέρων γνώριζαν ότι συνέβαινε. Μεγάλη ζημιά μας κάνουν αυτά τα βίντεο, αλλά αυτή είναι μια άλλη κουβέντα... Μην προβληματίζεσαι καθόλου και προσπάθησε όσο μπορείς να μη δίνεις σημασία❤️

Πιστεύω πιο δύσκολη φάση από τις μέρες αναμονής του τεστ δεν υπάρχει, κάνε κουράγιο και να ξέρεις σε καταλαβαίνω απόλυτα... Μακάρι την Τρίτη να μας πεις τα ευχάριστα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η angel69 είπε:

 

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Είναι πραγματικά στήριξη σε όλο αυτά. 

Τελικά μου είπαν ότι από τα 7->4-> έφτασαν τα 2 βλαστοκυστες, καλής ποιότητας. Μου ανέφερε ο γιατρός την επιλογή να κάνουμε ΕΤ αυτά τα 2, αλλά καλύτερα προτείνει να κάνουμε μια ήπια διέγερση πάλι με serpafar + 100 gonal αντί 225 με την προοπτική μήπως έχουμε 1-2 ακόμα για να γίνει ΕΤ με 3!

Συνηθίζεται και με 3; Έχετε δοκιμάσει κάτι τέτοιο; Είμαι 36. Επίσης, ξανά διέγερση στον επόμενο μήνα είναι οκ?Με φοβίζει αν είναι ασφαλές και κυρίως αν με τα 225 έβγαλα 5 και 2 βλαστοκύστες, εδώ με τις μισές μονάδες μήπως έχουμε 1? Θα μπορούσε να γίνει με φυσικό; ή τι είναι και ο τροποποιημένος φυσικός; 

Σας ευχαριστώ πολύ.

Γειά angel όταν κάνεις διέγερση με λίγες μονάδες από ότι μου είχανε πει δεν υπάρχει πρόβλημα να κάνεις κ τον επόμενο μήνα διέγερση.  Τροποποιημενος φυσικος είναι αυτό που σου πρότεινε λίγες μονάδες στις ενέσεις.  Πριν από την εμβρυομεταφορα σκοπεύεις να κάνεις υστεροσκοπηση ή κάτι για προετοιμασία ώστε να θες να μαζέψεις μερικά έμβρυα κ να είναι καθαρή η μήτρα σου ώστε αν δεν πετύχει λέμε ή πρώτη να προχωρήσεις άμεσα σε δεύτερη; αν όχι μπορείς να προχωρήσεις στην εμβρυομεταφορα κ αν δεν τότε προχωράς εκ νέου σε διέγερση. Ο γιατρός πρότεινε 3 να αυξήσει τις πιθανότητες από ότι διαβάζω το προτείνουν σε λιγο μεγαλύτερη ηλικία κοντά στα 40 αλλά κ σε άτομα που έχουν ήδη κάποιες αποτυχημένες εμβρυομεταφορες. Καλή επιτυχία!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η angel69 είπε:

 

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Είναι πραγματικά στήριξη σε όλο αυτά. 

Τελικά μου είπαν ότι από τα 7->4-> έφτασαν τα 2 βλαστοκυστες, καλής ποιότητας. Μου ανέφερε ο γιατρός την επιλογή να κάνουμε ΕΤ αυτά τα 2, αλλά καλύτερα προτείνει να κάνουμε μια ήπια διέγερση πάλι με serpafar + 100 gonal αντί 225 με την προοπτική μήπως έχουμε 1-2 ακόμα για να γίνει ΕΤ με 3!

Συνηθίζεται και με 3; Έχετε δοκιμάσει κάτι τέτοιο; Είμαι 36. Επίσης, ξανά διέγερση στον επόμενο μήνα είναι οκ?Με φοβίζει αν είναι ασφαλές και κυρίως αν με τα 225 έβγαλα 5 και 2 βλαστοκύστες, εδώ με τις μισές μονάδες μήπως έχουμε 1? Θα μπορούσε να γίνει με φυσικό; ή τι είναι και ο τροποποιημένος φυσικός; 

Σας ευχαριστώ πολύ.

Γεια σου κορίτσι μου. Κάποιοι γιατροί προτιμούν να τελειώνουν πρώτα με τις διεγέρσεις, ώστε να δημιουργούν απόθεμα (μικρό ή μεγαλύτερο) και μετά να αρχίζουν τις εμφυτεύσεις. Ίσως κι επειδή σε παίρνει στα 36 σου να προσπαθήσεις λίγο ακόμα να φτιάξεις κι άλλες βλαστοκύστες. Εφόσον έχεις δύο καλές, όπως λες, θα ήθελες να ξανακάνεις διέγερση ή προτιμάς απευθείας εμφύτευση; Νομίζω ότι η τελική απόφαση είναι δική σας.

Όσο για την ετ, εγώ έχω κάνει με 3 έμβρυα (και δεν πέτυχε, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα) και θα ξαναέκανα αν κατάφερνα να μαζέψω τρεις βλαστοκύστες. Όμως πρόσεξε, εγώ ήμουν 40 κλεισμένα όταν την έκανα και σύμφωνα με το πρωτόκολλο, δικαιούμαι έως 4 σε κάθε εμφύτευση. Απ' όσο ξέρω και μου έχει πει ο γιατρός μου - που είναι πολύ αυστηρός σε αυτά - έως να κλείσεις τα 40 δικαιούσαι έως 2 βλαστ. σε κάθε ετ. Εκτός αν έχεις διαδοχικές αποτυχίες, οπότε μπορεί να σου βάλει και τρίτη. Και έως 4 αν είσαι πάνω από 40. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι δε μπορεί να βάλει και μία, αναλόγως την κάθε περίπτωση.

Ο φυσικός είναι παρακολούθηση του κύκλου σου και ωοληψία του ενός ώριμου ωαρίου σου, χωρίς αγωγή (ενέσεις). Έχει το ρίσκο να μην το προλάβαινετε, να σκάσει νωρίς ή να μην γονιμοποιηθεί/ φτάσει βλαστοκύστη. Τροποποιημένος φυσικός είναι όταν έχεις λίγα ωάρια στις ωοθήκες σου και, για να μην επιβαρύνεις τον εαυτό σου με φάρμακα, παίρνεις λίγες μονάδες ή συνδυαστικά με χαπάκια κάνεις  κι ενέσεις για να μεγαλώσεις αυτά τα 2-3-5... αναλόγως. Και μπορείς να κάνεις και ανταγωνιστές. Εγώ έχω κάνει δύο τροποποιημένους φυσικούς και πήγαν καλά και οι δύο, δλδ φτιάξαμε βλαστοκύστες, ασχέτως αν πέτυχε μετά η ετ.

Θα σου πω και κάτι άλλο, που κι εγώ δεν το είχα καταλάβει και αλλιώς το είχα στο μυαλό μου, αλλά τελικά όσο ζω την εξωσωματική μαθαίνω: τα φάρμακα δεν κάνουν θαύματα. Δεν βοηθούν να πολλαπλασιαστούν τα ωάριά σου ούτε να κατέβουν κι άλλα από τις ωοθήκες σου. Εκτός να έχεις φουλ αποθέματα και μικρή ηλικία. Αυτό που κάνουν είναι να μεγαλώνουν και να αναπτύσσουν τα ωάρια που ήδη βλέπει ο γιατρός. Δηλαδή αν έχεις 5-7 περίπου τον μήνα, χλωμό να αυξηθούν στη διάρκεια της διέγερσης. Ωστόσο, αν έχεις καλή ανταπόκριση στα φάρμακα, το πιθανότερο είναι να μεγαλώσουν και να τα πάρει όλα.

Αυτά. Προσπάθησα να απαντήσω στις απορίες σου 🙂... Ελπίζω να πάνε όλα καλά και να έχεις πολύ καλή επιτυχία!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια, χτες βγήκαν τα αποτελέσματα από κάποιες εξετάσεις.... Είδα ότι η fsh πήγε 8,7.... πέρυσι το Δεκέμβριο ήταν στο 7. Τα φυσιολογικά όρια που γράφει είναι 3.03 - 8.08. Εδώ κι εκεί διαβάζω διαφορετικές φυσιολογικές τιμές. Όπως και να έχει, ανέβηκε προφανώς.... ΑΜΗ είχα καλή πέρυσι, αλλά δεν την επανέλαβα τώρα (στα 39 μου). Τα έστειλα στο γιατρό μου και μου απάντησε απλά ότι είναι καλές. Στον επόμενο κύκλο θα ξεκιν΄΄ησουμε προσπάθεια διέγερσης. Εσάς πώς σας φαίνονται???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...