Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2024 <3


RAM21

Recommended Posts

στις πριν 46 λεπτά, ο/η Sunnyboy είπε:

Εμένα προσωπικά όταν του είπα τηλεφωνικά ότι εσκασε το ενα κομπλαρε κάπως και μου λέει ναι πρέπει να προχωρήσουμε σε ωοληψια. Και του λέω μα γιατρέ αποκλείεται να μην έχει σκάσει σε 2 μέρες. Ναι μου λέει ρισκάρουμε εκεί. Να μην τα πολυλογώ επειδή έπρεπε να κάνουμε ταξίδι και ήμουν σίγουρη ότι θα ήταν ανούσιο αποφασίσαμε να μην πάμε που αποδείχτηκε κιόλας σωστό αφού Τετάρτη που ήθελε ωοληψια είχε ήδη σκάσει. 

Δεν υπάρχουν λόγια πραγματικά... Οι γιατροί πολλές φορές το αφήνουν λίγο στην τύχη η αδιαφορούν γιατί πιστεύουν ότι όλοι οι οργανισμοί είναι ίδιοι... Κ εμένα με είχε σίγουρη ότι θα έκανα ωοληψια Δευτέρα κ τελικά μου έκανε νωρίτερα δύο μέρες γιατί είδε προφανώς ότι δεν πήγαινε άλλο στον υπέρηχο κ στις εξετάσεις μου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα κορίτσια,έγραψα και στο άλλο θέμα το πρωί.Είχε καμία παρόμοια εμπειρία με μένα?Οπως έγραψα και προηγουμένως  έχω κάποιες ακαθαρσίες,καφέ υγρά.Εχω βάλει σερβιετάκι.Έχω κλεισει μια εβδομάδα φαρμάκων και ετοιμάζομαι για εμβρυομεταφορά μέσα στο Νοέμβριο.Χθές είχα υπέρηχο και μου αύξησε και τα cyclacur από σήμερα.Μίλησα με την Μαία του γιατρού και μου είπε να το παρακολουθώ μέσα στην μέρα κι αν αυξηθεί να τους ξανακαλέσω.Είναι αντίδραση στα φάρμακα?Εχω αναστατωθεί λιγάκι.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sunnyboy είπε:

Εμένα προσωπικά όταν του είπα τηλεφωνικά ότι εσκασε το ενα κομπλαρε κάπως και μου λέει ναι πρέπει να προχωρήσουμε σε ωοληψια. Και του λέω μα γιατρέ αποκλείεται να μην έχει σκάσει σε 2 μέρες. Ναι μου λέει ρισκάρουμε εκεί. Να μην τα πολυλογώ επειδή έπρεπε να κάνουμε ταξίδι και ήμουν σίγουρη ότι θα ήταν ανούσιο αποφασίσαμε να μην πάμε που αποδείχτηκε κιόλας σωστό αφού Τετάρτη που ήθελε ωοληψια είχε ήδη σκάσει. 

Νομίζω κορίτσι μου, ότι πρέπει να βρείτε έναν τρόπο, να έρθετε για κα΄ποιο διάστημα στην Ελλάδα να κάνετε μια ολοκληρωμένη προσπάθεια, σε έναν γιατρό που θα σε κοιτάξει προσωπικά και θα σε αναλάβει εξ ολοκλήρου. Το σύστημα αυτό που περιγράφεις ακούγεται πολύ αναξιόπιστο. Και αφήνουν πολλά στην τύχη.

Είπα σε προηγούμενο μήνυμα για τον κακό μήνα, όμως εδώ φαίνεται ότι έχουν γίνει λάθη σοβαρά από τους γιατρούς. Το ξέρουμε όλες όσες έχουμε κάποια χρόνια στην εξωσωματική ότι στα 18-19 χιλιοστά χτυπάει καμπανάκι για ωοληψία. Αν το 2ο έσκασε Τετάρτη, σίγουρα φαινόταν από την προηγούμενη Παρασκευή που πήγες για υπέρηχο. Ο δικός μου ήδη απ' τα 12 χιλ είχε υπολογίσει πότε θα πάω για ωοληψία. Αυτό για τους ανταγωνιστές το σκέφτηκα κι εγώ, αλλά υπέθεσα ότι σου έδωσε, δεν έχει σημασία το πρωτόκολλο. Πάντα βέβαια, αν σε παρηγορεί, υπάρχει μικρή πιθανότητα να μην προλάβουμε, ακόμη και με ανταγωνιστές, όταν κυνηγάμε λίγα ωάρια. Αυτό όμως δεν ακυρώνει την απίστευτη παράλειψή του!

Στο δια ταύτα, άκουσέ με, στο είχα ξαναπεί σε παλαιότερο μήνυμα. Ωάρια έχεις ακόμα. Και ανταποκρίνονται στα φάρμακα. Αυτό είναι πολύ- πολύ σπουδαίο και να το θυμάσαι. Είμαι κι εγώ τε΄τοια περίπτωση. Τα υπόλοιπα είναι του γιατρού. Ο οποίος πρέπει να σε έχει από κοντά, όταν μιλάμε για 2-3 πολύτιμα ωάρια και για καθ' έξιν αποβολές. Καταλαβαίνω ότι κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί τίποτα και το όποιο κόστος είναι μεγάλο. Νομίζω όμως ότι αξίζει να κάνετε μια ολοκληρωμένη προσπάθεια στην Αθήνα σε έναν καλό γιατρό και σε αξιόπιστο εμβρυολογικό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η cat12 είπε:

Ναι στο Ιασώ είμαι 🙂 κ εσύ από ότι κατάλαβα... Σε ευχαριστώ πολύ ♥️ τώρα γύρισα κ από τον ενδοκρινολόγο κ με έχει βάλει σε σκέψεις γιατί είδε κ παλιές εξετάσεις κ της εγκυμοσύνης κ είδε κάποια πράγματα που έπρεπε να είχαν διορθωθεί. Το ίδιο κ στον άντρα μου... Θα πάω κ σε έναν άλλον για δεύτερη γνώμη για να δω με ποιον θα συνεχίσω για να με προετοιμάσει για την έμβρυομεταφορά... Το σίγουρο είναι παίρνω χάπια για να κατεβάσω οπωσδήποτε τον θυροειδή κ ότι με βάση το ιστορικό μου υπάρχει περίπτωση να έχω χασιμοτο... Τώρα θα δω τι θα μου πει κ άλλος γιατρός...

Καλημέρα. Ναι, σε ρωτάω γιατί το εμβρυολογικό του Ιασώ θεωρείται κορυφαίο και θα περίμενες ίσως να γονιμοποιηθούν περισσότερα από τα 12 ωάρια που έδωσες (είναι πολύ καλό ποσοστό, και είσαι νέα, απ' ότι θυμάμαι, 37;). Όμως το πρόβλημα με το σπέρμα εξηγεί πολλά... Σίγουρα να το κοιτάξετε ξανά, για παν ενδεχόμενο, και αν χρειαστείτε καλό ουρολόγο για τον σύζυγο, ρώτα μας. Δεν είναι οι γυναικολόγοι κατάλληλοι για το σπέρμα.

Για τον θυρεοειδή μην φοβάσαι. Είναι κάτι που διορθώνεται γρήγορα, με ένα χαπάκι. Έχεις κάνει ποτέ υπέρηχο να δεις και την ανατομία θυρεοειδούς, όζους κτλ? Αν είναι όλα οκ κι έχεις απλώς ανεβασμένη tsh, με τη σωστή δόση χαπάκι, σε λιγότερο από μήνα θα πέσει. Την διαφορά hashimoto και υποθυρεοειδισμού κι εγώ δεν την έχω καταλάβει. Νομίζω ότι το hashimoto έχει εξάρσεις, δλδ μπορεί να έχεις νορμάλ τιμές και ξαφνικά να εκτοξευτούν και να ξαναπέσουν. Και στις εξετάσεις αίματος φαίνονται αυξημένα αντισώματα. Ενώ ο υποθυρεοειδισμός είναι κάτι σταθερό = υπολειτουργεί ο θυρεοειδής.

Κι εγώ είχα υψηλή tsh- υποθυρεοειδισμό. Παίρνω χαπάκι, μικρή δόση, χρόνια τώρα και τον έχω ρυθμίσει. Θέλει παρακολούθηση όμως, κάθε έξι μήνες περίπου, με σταθερό ενδοκρινολόγο. Και είναι λίγο δύσκολο να βρεις καλό ενδοκρινολόγο, όπως είπε κ η nefeli. Απορώ πώς ο γυναικολόγος σε άφησε να προχωρήσεις σε εξωσωματική με αρρύθμιστο θυρεοειδή. Είναι το πρώτο που κοιτούν. Ευτυχώς που δεν έκανες ετ απευθείας. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sunnyboy δεν είχα καταλάβει ότι είσαι Γερμανία! Νόμιζα ότι όλα αυτά έγιναν εδώ και για αυτό μου έκανε τόση εντύπωση. Δυστυχώς για αυτη τη χώρα σε θέμα γιατρών έχω ακούσει τα χειρότερα (όχι μονο για εξωσωματικη). Αυτό το περίεργο σύστημα δημοσίου είναι εντελώς ψυχρό. Φίλη μου λεχώνα άφησε το μωρό να πάει στο γυναικολόγο γιατί πονούσε πολύ (είχε πάθει κάποια φλεγμονή αν θυμάμαι καλά) και της λέει δεν μπορώ να σε δω ενω ειχε ηδη φτάσει στο ιατρειο του (γιατι ξερω γω εκλεινε κ δεν ηθελε να καθυστερησει 10 λεπτα). Ε εδω αυτά απλά δεν γίνονται...

Θα σου προτείνω το ίδιο με τη @RAM21, αν υπάρχει η δυνατότητα έλα Ελλάδα... στο τελευταίο δημόσιο να πας καλύτερα θα τα βρεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

@Sunnyboy δεν είχα καταλάβει ότι είσαι Γερμανία! Νόμιζα ότι όλα αυτά έγιναν εδώ και για αυτό μου έκανε τόση εντύπωση. Δυστυχώς για αυτη τη χώρα σε θέμα γιατρών έχω ακούσει τα χειρότερα (όχι μονο για εξωσωματικη). Αυτό το περίεργο σύστημα δημοσίου είναι εντελώς ψυχρό. Φίλη μου λεχώνα άφησε το μωρό να πάει στο γυναικολόγο γιατί πονούσε πολύ (είχε πάθει κάποια φλεγμονή αν θυμάμαι καλά) και της λέει δεν μπορώ να σε δω ενω ειχε ηδη φτάσει στο ιατρειο του (γιατι ξερω γω εκλεινε κ δεν ηθελε να καθυστερησει 10 λεπτα). Ε εδω αυτά απλά δεν γίνονται...

Θα σου προτείνω το ίδιο με τη @RAM21, αν υπάρχει η δυνατότητα έλα Ελλάδα... στο τελευταίο δημόσιο να πας καλύτερα θα τα βρεις!

@ Tokyo ναι Γερμανια είμαι αλλά εξωσωματικη έκανα με γιατρό από Ελλάδα.  Τους υπερήχους και τις ορμονικες εξετασεις έκανα εδώ και τογ τα έστελνα την ίδια μέρα!! 

@marilouu και @cat12 σας ευχαριστώ για την συμπαράσταση. Είναι άσχημο πολύ να πηγαίνει μια ολόκληρη προσπάθεια στράφι για τέτοιο λόγο, κυρίως όταν ξέρω ότι δεν έχω και πολύ χρόνο. 

@RAM21 αυτό συζητήσαμε με τον άντρα μου απευθείας,  πως πρώτα θα ψάξουμε να βρούμε κάποιον που να ασχοληθεί μαζί μαα και μετά να προσπαθήσουμε , εγώ κυρίως να είμαι Ελλάδα τον καιρό που χρειάζεται για να εξελιχθούν όλα όπως πρέπει και να ξέρω πως όλα έγιναν σωστά. 

Σε ευχαριστώ επίσης που με καθησυχάζεις γιατί είμαι πολύ αγχωμένη πως τελειώνει ο χρόνος μου και δεν θα καταφέρουμε ποτέ να γίνουμε γονείς.  Το όνειρο μας δλδ μέσα από την αγάπη που τρέφουμε ο ένας για τον άλλο να φέρουμε στον κόσμο ενα πλασματακι που θα του δώσουμε τόση αγάπη όσο δίνουμε αυτά τα χρόνια μεταξύ μας.. και ακόμα παραπάνω.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η RAM21 είπε:

Καλημέρα. Ναι, σε ρωτάω γιατί το εμβρυολογικό του Ιασώ θεωρείται κορυφαίο και θα περίμενες ίσως να γονιμοποιηθούν περισσότερα από τα 12 ωάρια που έδωσες (είναι πολύ καλό ποσοστό, και είσαι νέα, απ' ότι θυμάμαι, 37;). Όμως το πρόβλημα με το σπέρμα εξηγεί πολλά... Σίγουρα να το κοιτάξετε ξανά, για παν ενδεχόμενο, και αν χρειαστείτε καλό ουρολόγο για τον σύζυγο, ρώτα μας. Δεν είναι οι γυναικολόγοι κατάλληλοι για το σπέρμα.

Για τον θυρεοειδή μην φοβάσαι. Είναι κάτι που διορθώνεται γρήγορα, με ένα χαπάκι. Έχεις κάνει ποτέ υπέρηχο να δεις και την ανατομία θυρεοειδούς, όζους κτλ? Αν είναι όλα οκ κι έχεις απλώς ανεβασμένη tsh, με τη σωστή δόση χαπάκι, σε λιγότερο από μήνα θα πέσει. Την διαφορά hashimoto και υποθυρεοειδισμού κι εγώ δεν την έχω καταλάβει. Νομίζω ότι το hashimoto έχει εξάρσεις, δλδ μπορεί να έχεις νορμάλ τιμές και ξαφνικά να εκτοξευτούν και να ξαναπέσουν. Και στις εξετάσεις αίματος φαίνονται αυξημένα αντισώματα. Ενώ ο υποθυρεοειδισμός είναι κάτι σταθερό = υπολειτουργεί ο θυρεοειδής.

Κι εγώ είχα υψηλή tsh- υποθυρεοειδισμό. Παίρνω χαπάκι, μικρή δόση, χρόνια τώρα και τον έχω ρυθμίσει. Θέλει παρακολούθηση όμως, κάθε έξι μήνες περίπου, με σταθερό ενδοκρινολόγο. Και είναι λίγο δύσκολο να βρεις καλό ενδοκρινολόγο, όπως είπε κ η nefeli. Απορώ πώς ο γυναικολόγος σε άφησε να προχωρήσεις σε εξωσωματική με αρρύθμιστο θυρεοειδή. Είναι το πρώτο που κοιτούν. Ευτυχώς που δεν έκανες ετ απευθείας. 

Ο γιατρός είδε την tsh κ μου είπε ότι πρέπει να το διορθώσω μέχρι την ετ... Οι προηγούμενοι γιατροί ούτε ένας δεν μου είπε ότι είναι λάθος οι τιμές κ προσπαθούσα τσάμπα κάθε μήνα... Όλα τέλεια αυτό άκουγα συνέχεια... Ήξερα ότι κάτι δεν πάει καλά αλλά δυστυχώς όσο κάνουμε πιο πολλές εξετάσεις αρχίζουμε κ καταλαβαίνουμε πιο πολλά... Κ κυρίως εδώ... Πόσες απορίες μου λύθηκαν που δεν μου τις έλυσε κανένας γιατρός... Η κάθε μία έχει την δικιά της εμπειρία κ αυτό βοηθαει πολύ. Ναι 37 είμαι καλά θυμάσαι 😀 κ ο άντρας μου 45... Όπου κ εκείνου όλοι μα όλοι έλεγαν τέλειες οι εξετάσεις του. Τώρα θέλει να τα ψάξει όλα να κάνει εκ νέου εξετάσεις κ να βρει άλλον γιατρό για εκείνον... Κ εγώ οι τιμές μου έχει μεγάλες αποκλείσεις σε κάθε εξέταση κ με ρώτησε αν έχω κόπωση το οποίο έχω δεν μπορώ να σταθώ όρθια... Η αλήθεια ήθελα να είχα παραπάνω ωάρια γιατί κ οικονομικά είναι πολύ δύσκολο να γίνει ξανά σύντομα.. αλλά έχω ευτυχώς τα 2 κ είμαι χαρούμενη. Τώρα το τρίτο δεν μου έχει πει τίποτα ακόμα... Με ξεχασανε 😮💨. Κ δεν θέλω να τους ενοχλώ πάλι... Αλλά ελπίζω αν με πάρουν τηλέφωνο να μου πουν αν όντως υπήρχε θέμα στο σπέρμα η σε μένα... Κάτι θα τους πει το εργαστήριο δεν μπορεί... Αλλά σίγουρα θα το ψάξουμε σε ειδικό...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 53 λεπτά, ο/η cat12 είπε:

Ο γιατρός είδε την tsh κ μου είπε ότι πρέπει να το διορθώσω μέχρι την ετ... Οι προηγούμενοι γιατροί ούτε ένας δεν μου είπε ότι είναι λάθος οι τιμές κ προσπαθούσα τσάμπα κάθε μήνα... Όλα τέλεια αυτό άκουγα συνέχεια... Ήξερα ότι κάτι δεν πάει καλά αλλά δυστυχώς όσο κάνουμε πιο πολλές εξετάσεις αρχίζουμε κ καταλαβαίνουμε πιο πολλά... Κ κυρίως εδώ... Πόσες απορίες μου λύθηκαν που δεν μου τις έλυσε κανένας γιατρός... Η κάθε μία έχει την δικιά της εμπειρία κ αυτό βοηθαει πολύ. Ναι 37 είμαι καλά θυμάσαι 😀 κ ο άντρας μου 45... Όπου κ εκείνου όλοι μα όλοι έλεγαν τέλειες οι εξετάσεις του. Τώρα θέλει να τα ψάξει όλα να κάνει εκ νέου εξετάσεις κ να βρει άλλον γιατρό για εκείνον... Κ εγώ οι τιμές μου έχει μεγάλες αποκλείσεις σε κάθε εξέταση κ με ρώτησε αν έχω κόπωση το οποίο έχω δεν μπορώ να σταθώ όρθια... Η αλήθεια ήθελα να είχα παραπάνω ωάρια γιατί κ οικονομικά είναι πολύ δύσκολο να γίνει ξανά σύντομα.. αλλά έχω ευτυχώς τα 2 κ είμαι χαρούμενη. Τώρα το τρίτο δεν μου έχει πει τίποτα ακόμα... Με ξεχασανε 😮💨. Κ δεν θέλω να τους ενοχλώ πάλι... Αλλά ελπίζω αν με πάρουν τηλέφωνο να μου πουν αν όντως υπήρχε θέμα στο σπέρμα η σε μένα... Κάτι θα τους πει το εργαστήριο δεν μπορεί... Αλλά σίγουρα θα το ψάξουμε σε ειδικό...

Τι να σου πω κοριτσάκι μου... εμένα η οικογενειακή μας γιατρός με παρέπεμψε σε ενδοκρινολόγο όταν είδε αυξημένη tsh. Δεν είχα μπει καν σε διαδικασία απόκτησης παιδιού τότε. Είναι πολύ κοινή εξέταση η tsh.

Ίσως τους ξεγέλασε ότι έχεις μεγάλες διακυμάνσεις και γι' αυτό λένε και για χασιμότο. Πάντως θα δεις ότι μόλις τον ρυθμίσεις θα αλλάξει η ποιότητα ζωής σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Sunnyboy είπε:

@ Tokyo ναι Γερμανια είμαι αλλά εξωσωματικη έκανα με γιατρό από Ελλάδα.  Τους υπερήχους και τις ορμονικες εξετασεις έκανα εδώ και τογ τα έστελνα την ίδια μέρα!! 

@marilouu και @cat12 σας ευχαριστώ για την συμπαράσταση. Είναι άσχημο πολύ να πηγαίνει μια ολόκληρη προσπάθεια στράφι για τέτοιο λόγο, κυρίως όταν ξέρω ότι δεν έχω και πολύ χρόνο. 

@RAM21 αυτό συζητήσαμε με τον άντρα μου απευθείας,  πως πρώτα θα ψάξουμε να βρούμε κάποιον που να ασχοληθεί μαζί μαα και μετά να προσπαθήσουμε , εγώ κυρίως να είμαι Ελλάδα τον καιρό που χρειάζεται για να εξελιχθούν όλα όπως πρέπει και να ξέρω πως όλα έγιναν σωστά. 

Σε ευχαριστώ επίσης που με καθησυχάζεις γιατί είμαι πολύ αγχωμένη πως τελειώνει ο χρόνος μου και δεν θα καταφέρουμε ποτέ να γίνουμε γονείς.  Το όνειρο μας δλδ μέσα από την αγάπη που τρέφουμε ο ένας για τον άλλο να φέρουμε στον κόσμο ενα πλασματακι που θα του δώσουμε τόση αγάπη όσο δίνουμε αυτά τα χρόνια μεταξύ μας.. και ακόμα παραπάνω.  

Μην ανησυχείς, όσο έχεις ωάρια έχεις ελπίδες! Εδώ θα βρεις συστάσεις για αρκετούς καλούς γιατρούς κ ανάλογα πως θα πάς θα επιλέξεις! 

Εγώ είμαι πια 41 κλεισμένα! Όμως έμβρυα μάζεψα στα 37. Όλα καλά θα πάνε αρκεί να βρεις το σωστό για σένα γιατρό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η Tokyo είπε:

Κατάλαβα... Όμως τελικά το ίδιο λεμε, έγινε λάθος μέρα... Μα τι σύστημα! Άκου δεν γίνεται σκ!!! Αυτό φοβάμαι πάντως ότι ο γιατρος δεν είχε από όσο κοντά έπρεπε την sunnyboy κ έγινε ότι έγινε. Πραγματικά μεγάλη απογοήτευση...

Δε θες να ξέρεις τι θέλει ο άντρας μου να κάνει στο κωλοκεντρο.  Ακριβώς με 3 υπερηχους.. έκανα Δευτέρα υπερηχο 15 ωοθυλάκια.. τέλεια όλα έλα μου λέει Παρασκευή μετράω εγώ λέω Πέμπτη πρέπει μου λέει ε.. παίρνεις ανταγωνιστές .. πάω Παρασκευή είχα μόλις 6 !! Πολλά πολλά πολλά υγρα την Τετάρτη και την Πέμπτη σα να κατουρουσα . Και πονους περιόδου. 

Λυπάμαι τόσο πολύ που συνεχίζουν να υπάρχουν.  Έτυχε να περάσω από κάτω απ το κέντρο Τετάρτη και να λέω στον άντρα μου εκεί πάνω τωρα κάποια κοπέλα την πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες 😪

Πάντως την κριτική μου στο Google την έχω κανονικότατα... με το μπέρδεμα.. μακάρι να είχα το κουράγιο να τους το έκλεινα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Tokyo είπε:

@Sunnyboy δεν είχα καταλάβει ότι είσαι Γερμανία! Νόμιζα ότι όλα αυτά έγιναν εδώ και για αυτό μου έκανε τόση εντύπωση. Δυστυχώς για αυτη τη χώρα σε θέμα γιατρών έχω ακούσει τα χειρότερα (όχι μονο για εξωσωματικη). Αυτό το περίεργο σύστημα δημοσίου είναι εντελώς ψυχρό. Φίλη μου λεχώνα άφησε το μωρό να πάει στο γυναικολόγο γιατί πονούσε πολύ (είχε πάθει κάποια φλεγμονή αν θυμάμαι καλά) και της λέει δεν μπορώ να σε δω ενω ειχε ηδη φτάσει στο ιατρειο του (γιατι ξερω γω εκλεινε κ δεν ηθελε να καθυστερησει 10 λεπτα). Ε εδω αυτά απλά δεν γίνονται...

Θα σου προτείνω το ίδιο με τη @RAM21, αν υπάρχει η δυνατότητα έλα Ελλάδα... στο τελευταίο δημόσιο να πας καλύτερα θα τα βρεις!

@Sunnyboy έλα οπωσδήποτε σε επαφή μαζί μου!!! Όλα όσα λέω είναι στη Γερμανία !!! ΜΗΝ ΚΆΝΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΉ ΕΔΩ!!! Θα δεις μια κριτική να σου φύγουν τα μαλλιά!!!! Μπέρδεψα το όνομα μου τα έμβρυα μου μπήκαμε σε άλλη κοπέλα!!! Μακρυαααα από εδώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sunnyboy υπάρχει δυνατότητα μα πας Ελλάδα και να σου καλύψουν οσα σε κάλυψαν και εδώ. Μπες στην Αοκ και εσύ και ο άντρας σου αυτή καλύπτει το 70% . Ότι χρειαστείς στη διάθεσή σου. Στείλε μου όμως μήνυμα για να το δω εγκαίρως.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η cat12 είπε:

Δεν υπάρχουν λόγια πραγματικά... Οι γιατροί πολλές φορές το αφήνουν λίγο στην τύχη η αδιαφορούν γιατί πιστεύουν ότι όλοι οι οργανισμοί είναι ίδιοι... Κ εμένα με είχε σίγουρη ότι θα έκανα ωοληψια Δευτέρα κ τελικά μου έκανε νωρίτερα δύο μέρες γιατί είδε προφανώς ότι δεν πήγαινε άλλο στον υπέρηχο κ στις εξετάσεις μου...

Θά σου πω εδώ στη Γερμανία τι έχουν.. ένα πρωτόκολλο για όλες! Και δεν το αλλάζουν ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ θεωρούν ότι η ήμαστε ρομπότ με πρόγραμμα.. αχ νευρίασα πολύ ..τρέμω απ τα νεύρα μου τώρα κλαίω κιόλας θυμάμαι τα δικά μου, μολις ζω αυτα που πέρασα με τους άχρηστους ρδω.. εύχομαι πραγματικά η @Sunnyboyνα πάει στην Ελλάδα.  

Να φανταστείτε στη γεννα δεν μπορούσα να ηρεμήσω και να τους εμπιστευτώ.  Έρχομαι αυτές τις ημέρες στη Ελλάδα για να πάω σε παιδίατρο να σιγουρευτώ ότι όλα είναι καλά μου έχει μείνει πραγματικά μέσα μου. 

Όταν ακούω να πάνε εδώ για εξωσωματική σκέφτομαι πας να παίξεις Τζόκερ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Sunnyboy είπε:

@Παρασκευαιδουείχαμε απο Δευτερα συνεχόμενες επαφές εκτός από χθες που δεν γινόταν μπας και γίνει το θαύμα αλλά διάβασα κάπου όταν είναι τόσο μεγάλο το ωοθυλακιο (24 ήταν ) συνήθως δεν είναι καλό. Την Τετάρτη πήγα πάλι για υπέρηχο και είχε σκάσει. Για να δούμε. 

Ποτε δεν ξέρεις εγώ εύχομαι να γίνει το θαύμα. Ένα το θαύμα είναι 6 μηνών και κοιμάται τώρα δίπλα μου. 

Θα περιμένω να με ενημερώσεις. Και ότι χρειαστείς εδώ είμαι.  Απλά μόνο άκουσε με και μην ξανά πας σε αυτό το κέντρο. Πλιζζ..  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η RAM21 είπε:

Τι να σου πω κοριτσάκι μου... εμένα η οικογενειακή μας γιατρός με παρέπεμψε σε ενδοκρινολόγο όταν είδε αυξημένη tsh. Δεν είχα μπει καν σε διαδικασία απόκτησης παιδιού τότε. Είναι πολύ κοινή εξέταση η tsh.

Ίσως τους ξεγέλασε ότι έχεις μεγάλες διακυμάνσεις και γι' αυτό λένε και για χασιμότο. Πάντως θα δεις ότι μόλις τον ρυθμίσεις θα αλλάξει η ποιότητα ζωής σου.

Μακάρι γιατί αυτή η κόπωση κ το άγχος που έχω με έχουν τρελάνει!!! ελπίζω να αλλάξει αν φτιαχτεί κ να νιώσω λίγο φυσιολογικά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κορίτσια! Σημερα ξεκίνησα την πρώτη ένεση για την διέγερση. Υπέροχο κ ορμόνες τις έκανα επαρχία όπου ζω. Από την 6 μέρα κ μετά θα έρθω Αθήνα για να με παρακολουθεί ο γιατρός μ από κοντά.  Γνωρίζετε μικροβιολογικά για να κάνω την Ε2 που να βγαζουν τα αποτελέσματα μεχρι το μεσημερι;  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η Nicol🦩 είπε:

Καλημερα κορίτσια! Σημερα ξεκίνησα την πρώτη ένεση για την διέγερση. Υπέροχο κ ορμόνες τις έκανα επαρχία όπου ζω. Από την 6 μέρα κ μετά θα έρθω Αθήνα για να με παρακολουθεί ο γιατρός μ από κοντά.  Γνωρίζετε μικροβιολογικά για να κάνω την Ε2 που να βγαζουν τα αποτελέσματα μεχρι το μεσημερι;  

Καλή αρχή σού εύχομαι και όλα να πάνε κατ' ευχήν!

Εγώ επειδή ήμουν στο Υγεία, πήγαινα δίπλα στο Μητέρα και έκανα τις εξετάσεις. Έβγαιναν πολύ άμεσα. Για τσέκαρε μήπως σε βολέψει κάτι παρόμοιο. Τα μικροβιολογικά των μαιευτηρίων είναι ανοιχτά όλες τις μέρες απ' όσο ξέρω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Nicol🦩 είπε:

Καλημερα κορίτσια! Σημερα ξεκίνησα την πρώτη ένεση για την διέγερση. Υπέροχο κ ορμόνες τις έκανα επαρχία όπου ζω. Από την 6 μέρα κ μετά θα έρθω Αθήνα για να με παρακολουθεί ο γιατρός μ από κοντά.  Γνωρίζετε μικροβιολογικά για να κάνω την Ε2 που να βγαζουν τα αποτελέσματα μεχρι το μεσημερι;  

Καλημερα κοριτσι μου!! Εγω εκανα αρκετες εξετασεις στο Γυναικας Υγεια (ειναι πολυ κοντα στη δουλεια μου) το οποιο βρισκεται στο Μαρουσι. Μου εβγαζαν τα αποτελεσματα γυρω στις 2 παρα (εκανα εκει τις χοριακες μου οταν ειχα τη συλληψη).

Ελπιζω ν σε βολεψει...❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η το χοντρό μπιζέλι είπε:

Καλή αρχή σού εύχομαι και όλα να πάνε κατ' ευχήν!

Εγώ επειδή ήμουν στο Υγεία, πήγαινα δίπλα στο Μητέρα και έκανα τις εξετάσεις. Έβγαιναν πολύ άμεσα. Για τσέκαρε μήπως σε βολέψει κάτι παρόμοιο. Τα μικροβιολογικά των μαιευτηρίων είναι ανοιχτά όλες τις μέρες απ' όσο ξέρω. 

Σε ευχαριστώ πολυ κοριτσι μ! Ρε κορίτσια τα μικροβιολογικά των μαιευτηρίων νομιζω οτι τις εχουν πανάκριβες τις εξετάσεις. Οιστραδιολη θελω να κανω κ στον τιμοκατάλογο που κοίταξα κανουν πανω απο 50€. Κ με τις αλλαγές που εκανα δεν μπορώ να ξαναγράψω άμεσα έχω την εντύπωση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 54 λεπτά, ο/η Antonia2 είπε:

Καλημερα κοριτσι μου!! Εγω εκανα αρκετες εξετασεις στο Γυναικας Υγεια (ειναι πολυ κοντα στη δουλεια μου) το οποιο βρισκεται στο Μαρουσι. Μου εβγαζαν τα αποτελεσματα γυρω στις 2 παρα (εκανα εκει τις χοριακες μου οταν ειχα τη συλληψη).

Ελπιζω ν σε βολεψει...❤️

Σε ευχαριστώ πολυ Αντωνία μ! Θα το κοιτάξω κ για εκεί αν είναι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλημέρα κορίτσια!! Εμείς την περασμένη Πέμπτη δώσαμε τα χαρτιά στην επιτροπή και τη Δευτέρα θα έχω την απάντηση. Μου είπαν ότι είμαι οκ! Το θέμα είναι ότι εγώ αδιαθέτησα σήμερα.. Τα φάρμακα τα παίρνουμε πάντα 2η μέρα περιόδου? Τον γιατρό μου θα τον πάρω τηλέφωνο τη Δευτέρα που θα έχω και την απόφαση. Πριν ξεκινήσουμε τα φάρμακα κάνουμε πάλι εξετάσεις αίματος?

@cat12 εσύ κορίτσι μου τώρα απλά θα περιμένεις να περάσει μία περίοδος? σου έδωσε τίποτα βιταμίνες ή φάρμακα για ενίσχυση? σε ενημέρωσαν τελικά για τον τρίτο ωάριο? Φαντάζομαι τώρα που τελείωσε η πρώτη φάση θα έφυγε ένα μεγάλο βάρος και θα έχεις ηρεμήσει αρκετά!😊😊 Ανυπομονώ κι εγώ!! 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια, ξεκινησα χθές αντιπηκτικες clexane και είναι πολύς ο πόνος και στο τσίμπημα και μετά. Καμιά ιδεα που έχετε δοκιμάσει να μην πονάει τόσο;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια βρήκα αυτό σε ένα site! Iσχύει γενικά σαν διαδικασία? 

Μακρύ πρωτόκολλο

Καταστολή και διέγερση των ωοθηκών

Στο μακρύ πρωτόκολλο η καταστολή (χορήγηση βουσερελίνη, λευπρολίδη, τριπτορελίνη, σετρορελίξη και γκανιρελίξη) ξεκινάει είτε την 21η είτε τη 2η ημέρα ενός κανονικού κύκλου 28 ημερών Η χορήγηση των αναλόγων αυτών διαρκεί περίπου 10-15 ημέρες. Στο τέλος αυτής της περιόδου γίνεται υπερηχογραφικός έλεγχος μήτρας και ωοθηκών και μέτρηση των επιπέδων της ορμόνης οιστραδιόλης στο αίμα.

Με τις εξετάσεις αυτές ο γιατρός παρακολουθεί την πρόοδο της καταστολής:

  • Εάν η καταστολή των ωοθηκών δεν είναι ικανοποιητική συνεχίζεται η λήψη του αναλόγου για μία βδομάδα ακόμα. Στο τέλος της εβδομάδας επαναλαμβάνονται οι παραπάνω εξετάσεις.
  • Εάν η καταστολή είναι επαρκής, ξεκινά η διέγερση των ωοθηκών με τη χορήγηση Συνθετικών Ωοθυλακιοτρόπων ορμονών (Θυλακιοτροπίνη βήτα, θυλακιοτροπίνη άλφα, μενοτροπίνη και Ουροφολλιτροπίνη ή θυλακιοτρόπος ορμόνη).

Μετά από 4 με 6 ημέρες γίνεται πάλι υπερηχογραφικός έλεγχος και μέτρηση οιστραδιόλης. Ο ίδιος έλεγχος πραγματοποιείται ανά 2 με 3 ημέρες για άλλες δύο ή τρεις φορές.

Σκοπός αυτής της στενής παρακολούθησης είναι να προσαρμοστούν οι δόσεις των ορμονών στις ανάγκες της κάθε γυναίκας και να ελέγχεται η πορεία της ωοθηκικής διέγερσης. Υπενθυμίζουμε ότι κατά τη διάρκεια της διέγερσης συνεχίζεται κανονικά η λήψη του αναλόγου (1ο φάρμακο) στη δόση που είχε οριστεί αρχικά.

Κατά τη διάρκεια της ωοθηκικής διέγερσης, τα ωοθυλάκια αναπτύσσονται κατά κανόνα με σταθερό ρυθμό. Η διάμετρός τους αυξάνεται και παράλληλα αυξάνεται και η τιμή της οιστραδιόλης στο αίμα. Όταν τα ωοθηλάκια έχουν το κατάλληλο μέγεθος (>17mm) και η τιμή της οιστραδιόλης είναι ικανοποιητική (150-200pg/ml για κάθε ωοθυλάκιο), χορηγείται η χοριακή Συνθετική Ωοθυλακιοτρόπος ορμόνη για την τελική ωρίμανσή τους.

Η τελευταία αυτή ένεση γίνεται αργά το βράδυ (μεσάνυχτα η και πιο μετά) και 32-36 ώρες αργότερα προγραμματίζεται η ωοληψία. Μετά την ένεση της χοριακής Συνθετικής Ωοθυλακιοτρόπου ορμόνης σταματάει η χορήγηση όλων των υπόλοιπων φαρμάκων.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η marinaP είπε:

Γεια σας κορίτσια, ξεκινησα χθές αντιπηκτικες clexane και είναι πολύς ο πόνος και στο τσίμπημα και μετά. Καμιά ιδεα που έχετε δοκιμάσει να μην πονάει τόσο;;

Μαρίνα, προσπάθησε να τη βάζεις σιγά σιγά, να περνά το υγρό πολύ αργά. Και γω αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα με τις ivor και κάπως έτσι μπορώ να το αντέξω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η το χοντρό μπιζέλι είπε:

Μαρίνα, προσπάθησε να τη βάζεις σιγά σιγά, να περνά το υγρό πολύ αργά. Και γω αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα με τις ivor και κάπως έτσι μπορώ να το αντέξω. 

Δεν με ενοχλα τόσο οταν μπαίνει το υγρό, απλα είναι πολύ χοντρή η βελόνα και θέλει πίεση και εκεί ποναει 😏 χθές εβγαλε λίγο αίμα, κάπου διαβασα να μην βαζω αντισηπτικό πριν γιατί κανει το δέρμα πιο σκληρό

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • @Antonia2Τι υπέροχο νέο βρε Αντωνία μου, χάρκα πάρα πολύ!!Συγχαρητήρια κι εύχομαι όλα να συνεχίσουν πολύ καλά!!!💗💗
    • Κοίταξε δε θέλω να παιρνω άδικα χαρά.... θα δούμε αύριο αλλά δε έχω ελπίδες!!! Και δεν σας είπα κ το καλύτερο!!!! Ο Γιώργος μου είναι ναυτικός!! Χαχαχα  Είχε τώρα 2 μήνες άδεια έγινε ότι έγινε τώρα άμα ξανά μπει στην επόμενη άδεια...δλδ μέσα στην ατυχία μας κρατάμε ότι έγινε αμέσως αλλά δε κάθονται οπότε μακάρι να κάτσει μια κ καλή!!!
    • Αν και δεν πίστευα πως θα άνοιγα ποτέ εγώ τέτοιο θέμα, να τελικά που γίνονται ακ΄όμη θαύματα.❤️  Εγώ και η @Xrisa95 κάνουμε την αρχή!!! Εύχομαι να μαζευτούμε πολλεεεςςς και να φτάσουμε μαζί στο τέλος αυτού του όμορφου ταξιδιού🙏
    • @annie! @Katiana1987 @Xrisa95 @Elk @Antonia2 σας ευχαριστώ πολύ για τις όμορφες ευχές σας!!❤️ @Mpourmpoulo κορίτσι μου εύχομαι αυτή τη φορά να πάνε όλα τέλεια και να κρατήσεις στην αγκαλιά σου το θαύμα που τόσο λαχταράς❤️🙏
    • Ιωάννα μου καλημέρα!!! Κι εμένα βγήκε τέλεια η καμπύλη, παρ'ολο που το προηγούμενο βράδυ έφαγα κ δύο κομμάτια κέικ 🤣. Πάλι καλά!! Εγώ με το που έκλεισα το τρίμηνο μου έγραψε ασβέστιο μαζί με βιταμίνη D το calciform D3, σίδηρο πλέον διπλό το tardyferon γιατί έπεσε ο αιματοκρίτης κ τα αιμοπετάλια, φυλλικό το felicine και για μαγνήσιο το trofocard 3 φορές την ημέρα, γιατί ξεκίνησαν οι κράμπες κ το πρώτο που μου έδινε μου έκανε διάρροιες.. Όσο για το ασβέστιο που δεν ήξερε τι να σου γράψει θεωρώ πως θα έπρεπε να γνωρίζει εναλλακτικές, γιατί κάποιο από αυτά μπορεί να μην ανταποκρινόταν στον οργανισμό σου..  Το εμβόλιο τελικά θα το κάνω κι εγώ κ ο άντρας μου κ μετά τη γέννα θα κάνω κ της ερυθράς, γιατί δεν έχω αντισώματα κ σκάω που μου απαγορεύει ο γιατρός να μην έρχομαι σε επαφή με παιδάκια κ ειδικά που δε μπορώ να πάρω τη βαφτιστηρα αγκαλιά, γιατί πάει σε βρεφικό...
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...