Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2024 <3


RAM21

Recommended Posts

στις πριν 2 λεπτά, ο/η MayiaKa είπε:

Άντε μπράβο!! Να μην έχεις, όλα καλά έχουν πάει και θα πάνε!! Καλή επιτυχία και θα περιμένουμε νέα σου!!

Ευχαριστώ πολύ 🥰 απλά εύχομαι να προλάβουν να με κοιμήσουν πριν με πιάσει κρίση πανικού 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 4 λεπτά, ο/η cat12 είπε:

Ευχαριστώ πολύ 🥰 απλά εύχομαι να προλάβουν να με κοιμήσουν πριν με πιάσει κρίση πανικού 😅

Βρε ναι δε θα το καταλάβεις για πότε θα σε πάρει ύπνος!! Στο λέω εγγυημένα! Εγώ που πήγαινα χαλαρή και δεν είχα ρωτήσει κ πολλά τόσο γρήγορα πια δεν το περίμενα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα κορίτσια, έχοντας φτάσει αισίως στους 3 κύκλους εξωσωματικής με μηδενικό μέχρι τώρα αποτέλεσμα (τελευταία εξωσωματική τον Ιούλιο με πέντε ώριμα ωάρια γονιμοποιήθηκαν 3 αλλά κανένα δεν ε΄γινε βλαστοκύστη) έχω πραγματικά πελαγώσει. Θα ξεκινήσω την τέταρτη μου προσπάθεια με mild ivf λόγω ηλικίας και αποθέματος με femara και pergoveris, θα κάνω αυτή τη φορά βιοψία ενδομήτριου και scratching για εμφύτευση φρέσκων εμβρύων. Όλες μου οι αναλύσεις είναι καλές, καρυότυποι, θρομβοφι΄λιες και όλα τα συναφή. Το μόνο μας θέμα είναι το σπέρμα  (αζωοσπερμία) και πλέον η ηλικία μου. Να πω οτι στον τρίτο κύκλο βρήκαμε τυχαία 5-6 σπερματοζωάρια και έγινε η δουλειά. Στους προηγούμενους κύκλους ηταν σπέρμα απο βιοψία που κάθε φορά μου ε΄δίνε μια βλαστοκύστη ΑΑ και ΑΒ αντίστοιχα αλλα με φρέσκο σπέρμα δεν πετύχαμε τίποτα στον τρίτο κυκλο οποτε είπαμε παλι να χρησιμοποιήσουμε τώρα το σπέρμα απο τη βιοψία. Υπάρχει καμία άλλη με παρόμοια εμπειρία για να με ενθαρρύνει λίγο ή να τα παρατήσω όλα και να κάτσω στ' αυγά μου? Εχω πραγματικά κουραστεί ψυχολογικά και σωματικά. 😔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η MayiaKa είπε:

Βρε ναι δε θα το καταλάβεις για πότε θα σε πάρει ύπνος!! Στο λέω εγγυημένα! Εγώ που πήγαινα χαλαρή και δεν είχα ρωτήσει κ πολλά τόσο γρήγορα πια δεν το περίμενα! 

Αχ μακάρι να μην καταλάβω κ εγώ μέχρι να με κοιμήσουν!!! Να γίνει μπαμ μπαμ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η cat12 είπε:

Αχ μακάρι να μην καταλάβω κ εγώ μέχρι να με κοιμήσουν!!! Να γίνει μπαμ μπαμ 

Κορίτσι μου εγώ πήρα θέση,μου έβαλαν τον ορό και ξεκίνησαν να μετράνε.Στο ένα δύο είχα κοιμηθεί....Το 3 δεν το άκουσα ποτέ 😜όλη η διαδικασία ήταν δέκα λεπτά με ένα τέταρτο.Ποτε μπήκα πότε Ξαπλωσα πότε τελείωσε χαμπάρι δεν πήρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 50 λεπτά, ο/η marilouu είπε:

Κορίτσι μου εγώ πήρα θέση,μου έβαλαν τον ορό και ξεκίνησαν να μετράνε.Στο ένα δύο είχα κοιμηθεί....Το 3 δεν το άκουσα ποτέ 😜όλη η διαδικασία ήταν δέκα λεπτά με ένα τέταρτο.Ποτε μπήκα πότε Ξαπλωσα πότε τελείωσε χαμπάρι δεν πήρα.

Αυτό θέλω κ εγωωωωω να μην ακούσω καν το 3 😁😁😁😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα. Να ρωτήσω όσες κάνατε πρόσφατα εξωσωματική στο Ιασώ (ωοληψία, εμβρυομεταφορά ή ένα απ' τα δύο) πόσα πληρώσατε και πότε; Μετά την ολοκλήρωση της εξωσωματικής, ξεχωριστά την ωοληψία και τη μεταφορά; Δεν μιλάω για αμοιβή γιατρού, αυτό είναι κάτι άλλο. Ήταν σε άλλο κέντρο ο γιατρός μου, τώρα πήγε στο Ιασώ και οι τιμές που μου είπε μου φαίνονται υπερβολικές.

Αν δεν θέλετε εδώ, στείλτε μου μήνυμα. Ευχαριστώ όσες μπουν στον κόπο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η RAM21 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. Να ρωτήσω όσες κάνατε πρόσφατα εξωσωματική στο Ιασώ (ωοληψία, εμβρυομεταφορά ή ένα απ' τα δύο) πόσα πληρώσατε και πότε; Μετά την ολοκλήρωση της εξωσωματικής, ξεχωριστά την ωοληψία και τη μεταφορά; Δεν μιλάω για αμοιβή γιατρού, αυτό είναι κάτι άλλο. Ήταν σε άλλο κέντρο ο γιατρός μου, τώρα πήγε στο Ιασώ και οι τιμές που μου είπε μου φαίνονται υπερβολικές.

Αν δεν θέλετε εδώ, στείλτε μου μήνυμα. Ευχαριστώ όσες μπουν στον κόπο!!

Σου εστειλα προσωπικο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η RAM21 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. Να ρωτήσω όσες κάνατε πρόσφατα εξωσωματική στο Ιασώ (ωοληψία, εμβρυομεταφορά ή ένα απ' τα δύο) πόσα πληρώσατε και πότε; Μετά την ολοκλήρωση της εξωσωματικής, ξεχωριστά την ωοληψία και τη μεταφορά; Δεν μιλάω για αμοιβή γιατρού, αυτό είναι κάτι άλλο. Ήταν σε άλλο κέντρο ο γιατρός μου, τώρα πήγε στο Ιασώ και οι τιμές που μου είπε μου φαίνονται υπερβολικές.

Αν δεν θέλετε εδώ, στείλτε μου μήνυμα. Ευχαριστώ όσες μπουν στον κόπο!!

Καλησπέρα κορίτσι μ! Εγω θα ξεκινησω σε λιγες μερες διέγερση. Ο γιατρός μ ειχε πει οτι σε καθε στάδιο θα πληρώνω. Δηλ την μερα της ωοληψιας θα πληρώσω κ επειδή θα τα βαλω κατάψυξη θα πληρώσω κ την καταξυψη. Κ Οταν μ το καλο παω για έμβρυο μεταφορά πληρώσω παλι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σ' ευχαριστώ!! Ναι, υποψιάζομαι κι εγώ ότι έτσι πληρώνεις, ανάλογα με την ιατρική πράξη κάθε φορά. Και μου είπε και τη συνολική αμοιβή τη δική του όταν με το καλό φτάσουμε στην ετ.

Απλά μίλησα με φίλες στο Ρέα και μου είπαν πολύ μικρότερα ποσά για ωοληψία και ετ και κάπου απόρησα... Τόση διαφορά πια! Σχεδόν διπλάσια τιμή το ΙΑΣΩ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η RAM21 είπε:

Σ' ευχαριστώ!! Ναι, υποψιάζομαι κι εγώ ότι έτσι πληρώνεις, ανάλογα με την ιατρική πράξη κάθε φορά. Και μου είπε και τη συνολική αμοιβή τη δική του όταν με το καλό φτάσουμε στην ετ.

Απλά μίλησα με φίλες στο Ρέα και μου είπαν πολύ μικρότερα ποσά για ωοληψία και ετ και κάπου απόρησα... Τόση διαφορά πια! Σχεδόν διπλάσια τιμή το ΙΑΣΩ. 

Σ στλ προσωπικό 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η RAM21 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. Να ρωτήσω όσες κάνατε πρόσφατα εξωσωματική στο Ιασώ (ωοληψία, εμβρυομεταφορά ή ένα απ' τα δύο) πόσα πληρώσατε και πότε; Μετά την ολοκλήρωση της εξωσωματικής, ξεχωριστά την ωοληψία και τη μεταφορά; Δεν μιλάω για αμοιβή γιατρού, αυτό είναι κάτι άλλο. Ήταν σε άλλο κέντρο ο γιατρός μου, τώρα πήγε στο Ιασώ και οι τιμές που μου είπε μου φαίνονται υπερβολικές.

Αν δεν θέλετε εδώ, στείλτε μου μήνυμα. Ευχαριστώ όσες μπουν στον κόπο!!

Καλημέρα κορίτσι μου!! Κ εγώ στο Ιασώ θα την κάνω.. ρώτησα όταν πήγα εκεί μήπως πληρώσω από τώρα κάποιο ποσό κ μου είπαν την ημέρα της ωοληψιας θα τα πληρώσουμε. Κ αν υποθέσω από αυτό λογικά κ την έμβρυομεταφορά την ίδια μέρα πληρώνεις. Χωρίς να είμαι σίγουρη γιατί δεν έχω κάνει ακόμα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η cat12 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου!! Κ εγώ στο Ιασώ θα την κάνω.. ρώτησα όταν πήγα εκεί μήπως πληρώσω από τώρα κάποιο ποσό κ μου είπαν την ημέρα της ωοληψιας θα τα πληρώσουμε. Κ αν υποθέσω από αυτό λογικά κ την έμβρυομεταφορά την ίδια μέρα πληρώνεις. Χωρίς να είμαι σίγουρη γιατί δεν έχω κάνει ακόμα... 

Ναι έτσι είναι κάθε φάση την πληρώνεις χωριστά. Ωοληψία όταν τελειώσεις πληρώνεις, γύρω στα 800€ εάν θυμάμαι καλά. Και το ίδιο κόστος η εμβρυομεταφορά περίπου, πληρώνεις πριν μπεις και εάν έχεις και αλλά να σου φυλάξουν πληρώνεις ανά χρόνο 200€.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η RAM21 είπε:

Σ' ευχαριστώ!! Ναι, υποψιάζομαι κι εγώ ότι έτσι πληρώνεις, ανάλογα με την ιατρική πράξη κάθε φορά. Και μου είπε και τη συνολική αμοιβή τη δική του όταν με το καλό φτάσουμε στην ετ.

Απλά μίλησα με φίλες στο Ρέα και μου είπαν πολύ μικρότερα ποσά για ωοληψία και ετ και κάπου απόρησα... Τόση διαφορά πια! Σχεδόν διπλάσια τιμή το ΙΑΣΩ. 

Η αμοιβή του Ιασώ για ετ είναι 440. Στο μητέρα πριν βέβαια πόσα χρόνια νομίζω ήταν 350? 380? Κάτι τέτοιο. Το Ρέα δλδ πόσο ζητάει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια, ευχαριστώ όσες απάντησαν!

Λοιπόν, πήγα σήμερα για ωοληψία και ξεκαθάρισα το θέμα. Είναι 540 + φάρμακα αναισθησίας (εμένα 8 ευρώ παραπάνω πήγαν αυτά), αν πάρουν έως 3 ωάρια. Μάλιστα στην απόδειξη γράφει "ωοληψία σε ημιφυσικό κύκλο". Για 4 και πάνω ωάρια είναι 840. Συν 70 ευρώ άνοιγμα φακέλου και ηλεκτροκαρδιογράφημα για όλες.

Στο Ρέα μου είχαν πει φίλες ότι είχαν πληρώσει 500 ευρώ, αλλά κι αυτές είχαν πάρει λίγα ωάρια (η μία 4 νομίζω;), μέσα και το ηλεκτροκαρδιογράφημα. Και δεν πληρώνεις για άνοιγμα φακέλου, όπως στο Ιασώ. Δεν ξέρω αν διαφοροποιείται η τιμή για περισσότερα ωάρια.

Άρα τελικά περίπου τα ίδια είναι. Εγώ κάπου φρίκαρα, γιατί μου είχε πει αρχικά ο γιατρός ότι θέλει το Ιασώ για όλη την διαδικασία 1600 (ωοληψία και ετ). Συν την αμοιβή του βέβαια. Αλλά όλα αυτά κυμαίνονται τελικα΄.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η RAM21 είπε:

Κορίτσια, ευχαριστώ όσες απάντησαν!

Λοιπόν, πήγα σήμερα για ωοληψία και ξεκαθάρισα το θέμα. Είναι 540 + φάρμακα αναισθησίας (εμένα 8 ευρώ παραπάνω πήγαν αυτά), αν πάρουν έως 3 ωάρια. Μάλιστα στην απόδειξη γράφει "ωοληψία σε ημιφυσικό κύκλο". Για 4 και πάνω ωάρια είναι 840. Συν 70 ευρώ άνοιγμα φακέλου και ηλεκτροκαρδιογράφημα για όλες.

Στο Ρέα μου είχαν πει φίλες ότι είχαν πληρώσει 500 ευρώ, αλλά κι αυτές είχαν πάρει λίγα ωάρια (η μία 4 νομίζω;), μέσα και το ηλεκτροκαρδιογράφημα. Και δεν πληρώνεις για άνοιγμα φακέλου, όπως στο Ιασώ. Δεν ξέρω αν διαφοροποιείται η τιμή για περισσότερα ωάρια.

Άρα τελικά περίπου τα ίδια είναι. Εγώ κάπου φρίκαρα, γιατί μου είχε πει αρχικά ο γιατρός ότι θέλει το Ιασώ για όλη την διαδικασία 1600 (ωοληψία και ετ). Συν την αμοιβή του βέβαια. Αλλά όλα αυτά κυμαίνονται τελικα΄.

Ρε συ μήπως είναι κ η κατάψυξη μέσα; αν θυμάμαι καλά τότε στο μητέρα ήταν γύρω στα 330 η ωοληψια (εγώ είχα πολλά ωαρια) κ 375 η κατάψυξη. Σίγουρα πάνε χρόνια κ άλλαξαν οι τιμές αλλά μου κάνει μεγάλη διαφορά. Εκτός κ αν δεν θυμάμαι εγώ καλά; θα τα κοιταξω από περιέργεια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σε όλες! Εγώ να σας πω ότι την άλλη βδομάδα ήταν να πάω για εμβρυομεταφορα κ δε θα γίνει λόγω ενός πολύποδα που είναι σε σημείο που μπορεί να επηρεάσει την εμφύτευση.😞 Θέλω να σας ρωτήσω.. έχει κάνει κάποια από εσάς υστεροσκόπιση;; αν ναι ποιο είναι το κόστος της πάνω κάτω..;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tokyo είπε:

Ρε συ μήπως είναι κ η κατάψυξη μέσα; αν θυμάμαι καλά τότε στο μητέρα ήταν γύρω στα 330 η ωοληψια (εγώ είχα πολλά ωαρια) κ 375 η κατάψυξη. Σίγουρα πάνε χρόνια κ άλλαξαν οι τιμές αλλά μου κάνει μεγάλη διαφορά. Εκτός κ αν δεν θυμάμαι εγώ καλά; θα τα κοιταξω από περιέργεια!

Οι τιμές αυτές που σου λέω είναι για ωοληψια στο ΙΑΣΩ, όπως ακριβώς μου τις είπαν σήμερα. Στα 540 που δώσαμε εμείς δεν περιλαμβάνεται η κατάψυξη, το ρώτησα. Είναι μόνο χρήση χειρουργειου- αναισθησιολογος κτλ. Δεν ξερω αν στα 840 που πληρωνεις για περισσοτερα ωαρια, περιλαμβάνεται κατάψυξη, δεν το ρώτησα, αλλά μαλλον οχι. Εξαλλου εγώ έχω λίγα ωαρια, δεν πιστευω οτι θα καταψυξουμε, εύχομαι να πάμε απευθείας σε ετ. Λογικά στα 440 θα είναι, όπως είπαν σ εσένα.

Φίλη που μιλούσα λίγο πριν κ έκανε διαδικασία  Ιουνιο- Σεπτέμβρη 2023 στο Ρεα μου ειπε ότι έδωσε 500 ωοληψια, 300 ετ και από 180 για κάθε βλαστοκυστη που κατεψυξε. Κ αλλες εχουν κανει στο Ρεα κ γνωριζω. Δεν είναι λίγα, αλλά ενδεχομένως λιγότερα απ το ΙΑΣΩ.

Με τις τιμές για κατάψυξη δεν έχω καταλάβει τι παίζει, να είμαι ειλικρινής. Ποτέ δεν είχα μεγάλο απόθεμα. Στο παλιό μου κέντρο έδινα νομίζω 200ευρω αρχικά και 300 τον χρόνο, κάπως έτσι. Αλλα δεν υπάρχει σύγκριση πια με το 2020- 2021 που θυμόμαστε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Tokyo είπε:

Ρε συ μήπως είναι κ η κατάψυξη μέσα; αν θυμάμαι καλά τότε στο μητέρα ήταν γύρω στα 330 η ωοληψια (εγώ είχα πολλά ωαρια) κ 375 η κατάψυξη. Σίγουρα πάνε χρόνια κ άλλαξαν οι τιμές αλλά μου κάνει μεγάλη διαφορά. Εκτός κ αν δεν θυμάμαι εγώ καλά; θα τα κοιταξω από περιέργεια!

@Tokyoμ ξεκινάω κ εγώ από εβδομάδα διέγερση με τον Πάρτσι. Μ είπε για ωοληψια- εμβρυομεταφορά κ κρυοσυντήρηση  1400€. Αυτες οι τιμές για βλαστοκύστες. Αν είναι για 3 ημερών ειναι λιγότερα τα χρήματα. Δεν θυμάμαι όμως πόσο κοστολογούν την κάθε διαδικασία μεμονωμένα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Nicol🦩 είπε:

@Tokyoμ ξεκινάω κ εγώ από εβδομάδα διέγερση με τον Πάρτσι. Μ είπε για ωοληψια- εμβρυομεταφορά κ κρυοσυντήρηση  1400€. Αυτες οι τιμές για βλαστοκύστες. Αν είναι για 3 ημερών ειναι λιγότερα τα χρήματα. Δεν θυμάμαι όμως πόσο κοστολογούν την κάθε διαδικασία μεμονωμένα.

@RAM21 και Nicol  προφανώς κ οι τιμές έχουν ανέβει. Αλλά τα 1400 οκ τα ακούω. Αν 440 είναι η ετ, μένουν 960. Η κατάψυξη αν εγώ έδωσα τότε 375 θα είναι τώρα κ 450 χαλαρά. Οπότε μένει κ κανένα 500αρι για ωοληψια. Γενικά wow... Όμως κ πάλι Ram μου δεν μου βγαίνουν τα νούμερα που λες! 800 για μια ωοληψια!!! Τι να σας πω κορίτσια... Τα έχουν πάει στο Θεό.

Με κάνατε κ έψαξα τι είχα δώσει το 2020 στο τότε μητέρα (που πλέον δεν υπάρχει). Έχετε δίκιο δεν θυμόμουν καλά την ωοληψια! Ήταν 620 η ωοληψια (είχα πολλά ωαρια όπως είπα), 310 η ετ (αντί 440 τώρα...) κ 375 η κατάψυξη. Σύνολο 1305. Άρα ξέρω γω, οκ είναι τα 1400!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

@RAM21 και Nicol  προφανώς κ οι τιμές έχουν ανέβει. Αλλά τα 1400 οκ τα ακούω. Αν 440 είναι η ετ, μένουν 960. Η κατάψυξη αν εγώ έδωσα τότε 375 θα είναι τώρα κ 450 χαλαρά. Οπότε μένει κ κανένα 500αρι για ωοληψια. Γενικά wow... Όμως κ πάλι Ram μου δεν μου βγαίνουν τα νούμερα που λες! 800 για μια ωοληψια!!! Τι να σας πω κορίτσια... Τα έχουν πάει στο Θεό.

Με κάνατε κ έψαξα τι είχα δώσει το 2020 στο τότε μητέρα (που πλέον δεν υπάρχει). Έχετε δίκιο δεν θυμόμουν καλά την ωοληψια! Ήταν 620 η ωοληψια (είχα πολλά ωαρια όπως είπα), 310 η ετ (αντί 440 τώρα...) κ 375 η κατάψυξη. Σύνολο 1305. Άρα ξέρω γω, οκ είναι τα 1400!

 

 Τι να πω... σου λέω, δεν ξέρω τι παίζει με την κατάψυξη. Κατσε να δω αν θα φτάσω εκεί. Προς το παρόν έχω το δεδομένο 540 για ωοληψια ( λίγων ωαριων) και επικείμενη ετ - που ευελπιστώ να έρθει - στα 440. Σύνολο 980. Συν η αμοιβή του γιατρού μου. 

Οσο για τα 840 το ρωτήσαμε και όντως ισχυει για περισσοτερα ωαρια. Γιατι το ειχα διασταυρωσει με αλλα κοριτσια που μου είπαν ότι πληρωσαν τοσα. Και να σκεφτείς είχαμε πάει προετοιμασμενοι γι αυτο το ποσό... Και όταν μας είπε "μονο" 540, λέει ο άντρας μου πάλι καλα (εκεί φτάσαμε!). 

Κι εγώ θυμάμαι στο παλιό κεντρο στην πρωτη προσπαθεια είχα δώσει συνολικά 2500 μαζί με κατάψυξη και υστεροσκοπηση! Αλλά δεν θυμάμαι πώς επιμεριζοταν το ποσό.  Τω καιρώ εκείνω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ κοριτσια γενικα οι τιμες εχουν παει στο Θεο. Ενταξει εμεις σκεφτομαστε οτι αξιζει προκειμενου να ερθει το θαυματακι μας αλλα ισως ειναι και λιγο εκμεταλλευση ολο αυτο . Παντως δεν το ηξερα οτι εχουν αλλες τιμες αναλογα με τα ωαρια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η RAM21 είπε:

 Τι να πω... σου λέω, δεν ξέρω τι παίζει με την κατάψυξη. Κατσε να δω αν θα φτάσω εκεί. Προς το παρόν έχω το δεδομένο 540 για ωοληψια ( λίγων ωαριων) και επικείμενη ετ - που ευελπιστώ να έρθει - στα 440. Σύνολο 980. Συν η αμοιβή του γιατρού μου. 

Οσο για τα 840 το ρωτήσαμε και όντως ισχυει για περισσοτερα ωαρια. Γιατι το ειχα διασταυρωσει με αλλα κοριτσια που μου είπαν ότι πληρωσαν τοσα. Και να σκεφτείς είχαμε πάει προετοιμασμενοι γι αυτο το ποσό... Και όταν μας είπε "μονο" 540, λέει ο άντρας μου πάλι καλα (εκεί φτάσαμε!). 

Κι εγώ θυμάμαι στο παλιό κεντρο στην πρωτη προσπαθεια είχα δώσει συνολικά 2500 μαζί με κατάψυξη και υστεροσκοπηση! Αλλά δεν θυμάμαι πώς επιμεριζοταν το ποσό.  Τω καιρώ εκείνω...

Ναι τόσο είναι η ωοληψία, εγώ είχα 14 ωάρια γι αυτό σου είπα τόσα χρήματα πιο πάνω αλλά δεν ήξερα ότι πηγαίνει αναλογικά. Τώρα βρήκα και την απόδειξη  για την ετ και γράφει 400 εμβρυομεταφορά, 400 συντήρηση σε βλαστοκύστες και 200 κατάψυξη εμβρύων για 1 χρόνο. 
Άρα δεν υπάρχουν φιξ τιμές είναι όλα αναλογικά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η Zaxaroulamak είπε:

Αχ κοριτσια γενικα οι τιμες εχουν παει στο Θεο. Ενταξει εμεις σκεφτομαστε οτι αξιζει προκειμενου να ερθει το θαυματακι μας αλλα ισως ειναι και λιγο εκμεταλλευση ολο αυτο . Παντως δεν το ηξερα οτι εχουν αλλες τιμες αναλογα με τα ωαρια!!

Σιγουρα κορίτσι μου,όταν προσπαθείς για το πρώτο παιδακι κ ιδιαίτερα αν έχεις και αρκετά ωάρια, λες θα δώσω όσα μπορώ για να τα καταφέρω. Δεν είμαστε πλούσιες, οκ, αλλά τέλος πάντων, αν έχουμε την δυνατότητα να παμε ιδιωτικά, υπολογίζουμε και στο κάτι παραπάνω. Σίγουρα είναι εκμετάλλευση, είναι ου μπλέξεις η κατασταση. Και όπως βλέπω, οι περισσότεροι γιατροί πλέον συνεργάζονται με τα μεγάλα μαιευτήρια και μπαίνουν σε μια εμπορική λογική, χωρίς ανταγωνισμό.

Απλά όσο μπαίνεις στο χορο της εξωσωματικης και έχεις απόθεμα ή προσπαθείς για 2ο παιδί και πας από ετ σε ετ ή σε νέα διέγερση κάπου λες ας υπολογίσω και το οικονομικό.... Γιατι, όπως βλέπεις, κάθε πράξη πληρώνεται ακριβά. Και η κατασταση έχει ξεφύγει....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Γενικά ναι. Αλλά φέτος που είναι σε έξαρση είναι επικίνδυνο για τα νεογέννητα.
    • υπάρχει συγκεκριμένο χρόνος που σου λέει μέχρι ποτε πρέπει να ανακτήσει το βαρος γεννήσεις του αλλά δεν θυμάμαι ποσο χρόνο σου λένε 2-3  βδομάδες ; Δεν θυμάμαι τώρα 😅
    • Κορίτσι μου ούτε εμένα μου είπαν να το κάνω και δεν το έκανα ούτε στην πρώτη εγκυμοσύνη ούτε τώρα όλοι οι γιατροί δεν έχουν κοινή γραμμή σε αυτά, για αυτό σου είπε και όχι.. τώρα αν εσυ θέλεις να το κανείς πες του ότι θα το κανείς με δικιά σου ευθύνη και λογικά θα στο δώσει παιδιατρος δεν νομίζω ότι μπορεί να το συνταγογράφηση στην φάση που είσαι τώρα 🤷‍♀️
    • Καλημέρα κορίτσι μου! Καταρχάς χαίρομαι που νιώθεις πιο ήρεμη με την εγκυμοσύνη σου σήμερα ✨✨🌈🌈❤️❤️ Απ' αυτά που μας περιγράφεις ίσως αυτή η στάση των πεθερικών σου να σ έκανε κι εσένα υποσυνείδητα να αμφιβάλλεις για το μωράκι σου. Η απουσία της χαράς και της ενθάρρυνσης από την μεριά τους είναι δικό τους θέμα, σημασία έχει εσύ κι ο άντρας σου πως νιώθετε με το γεγονός ότι μεγαλώνει η οικογένεια σας και ποιο είναι το δικό σας πλάνο. Η απόκτηση ή μη παιδιών είναι μια απόφαση που αυστηρά αφορά εσάς και κανέναν άλλο. Μη στέκεσαι και αφήσεις να σε βασανίζει το ότι χάρηκαν λιγότερο ή περισσότερο, αν σε προβληματίζει τόσο πολύ κάνε μια κουβέντα με τον άντρα σου για να δεις και να τσεκαρεις ποια είναι η δική του στάση. Όχι να του πεις ευθέως αν συμφωνεί ή όχι με τον πατέρα του, απλά να τσεκαρεις μαζί του ότι εξακολουθείτε να είστε σύμφωνοι ότι θέλετε τα ίδια πράγματα (γεγονός που πιστεύω ήδη το ξέρεις, μιας κι αν είχε ο ίδιος ενδοιασμούς για το δεύτερο παιδί, θα σου το είχε πει). Σε κάθε περίπτωση, άσε τα πεθερικά εκεί που είναι, η αντίδραση τους είναι σεβαστή οποία κι αν ειναι, δε μπορείς να την αλλάξεις, αλλά εσύ να είσαι αφοσιωμένη στο στόχο και το πλάνο που έχεις δημιουργήσει με το σύντροφό σου για την οικογένεια ΣΑΣ.
    • ναι το έχω πάθει και εγω ειχα θετικο τεστ εγκυμοσυνης αλλά μετά από 2 μερες μου ήρθε περιοδος όπως και σε εσενα η χοριακη την μέρα που μου ήρθε το αίμα ήταν 8  δυστηχως λογικά είναι βιοχιμικη και συμβαίνει συχνα  😕 κρατησε το θετικό ότι υπήρχε σύλληψη αλλά για κάποιο λόγο δεν προχώρησε η φύση ξέρει και καλύτερα που έγινε νωρίς γιατί αργότερα είναι ακόμα χειρότερο  Παρε το χρόνο σου και όταν είσαι έτοιμη σήκωσε τα μανίκια και προχωρά δυνατά  εγω σκέψου περσυ τον Αύγουστο είχα παλινδρόμηση 8 εβδομάδων και έπρεπε να κάνω αποξεση άσχημη εμπηρια αλλά τον επόμενο μήνα με το που ήρθε η πρώτη περιοδος άρχισα αμέσως προσπάθειες και ξανά μενω εγκυος τώρα είμαι 7,5 μηνών τον Αύγουστο γεννάω   Σου εύχομαι σύντομα ένα θετικό αποτέλεσμα 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...