Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2024 <3


RAM21

Recommended Posts

στις On 18/10/2023 at 9:27 ΠΜ, ο/η efakii είπε:

@marinaP Νομίζω από κει ξεκίνησε η λάθος ψυχολογική μου κατάσταση το γεγονός ότι έμεινα χωρίς άλλα έμβρυα. Μου είπε να πάω για εξέταση αίματος σε 14 ημέρες αλλά έχω διαβάσει με έμβρυα τριών ημερών ότι μπορείς να πας και στις 12 μέρες. Αν κάποια κοπέλα έχει εμπειρία πάνω σε αυτό και γνωρίζει και μπορεί να μου πει! 
Εσύ πότε ξεκινάς με το καλό την δεύτερη εμβρυομεταφορά σου;

Καλημέρα κορίτσι, χοριακη μπορείς να κάνεις στις 11 ημέρες από τη μεταφορά, θα δείξει.. Τα συμπτώματα άλλοτε υπάρχουν άλλοτε όχι, τα προκαλούν όμως τα φάρμακα σε τόσο πρώιμο στάδιο. Προσωπικά δεν είχα ούτε ένα σύμπτωμα.. Μόνο απαισιοδοξία και κλάμα ότι απέτυχα. 

Για το θέμα της κατάψυξης σε καταλαβαίνω απόλυτα, καθώς κι εγώ δεν είχα και χρειάστηκε να ξανακάνω διεγερσεις. Ήμουν βέβαια πάνω από 38,παίζει κι αυτό το ρόλο του. Σου εύχομαι ολόψυχα να μην χρειαστεί τίποτα ξανά και να πετύχεις με την πρώτη! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 11 λεπτά, ο/η efakii είπε:

Απο χθες έχουν κανει εμφάνιση και τα κλασσικά σπυράκια… δν τρέφω ελπίδες κορίτσια πια…

Εφακι μου μ οτι και να σου πούμε η καθε μια το βιώνει διαφορετικά αυτό το διάστημα αναμονής.... Σου στέλνω μια αγκαλιά 🥰🥰🥰🥰🥰

Μην ψάχνεις συμπτώματα, μην βγάζεις συμπεράσματα από τώρα! Προσπάθησε να σκέφτεσαι οτι εχεις ένα μωράκι στη κοιλιτσα σου και πίστεψε με αυτό είναι το καλύτερο που έχεις να κάνεις! Εχεις αλλες 8 ημέρες σωστά; 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@efakii σίγουρα οι ψεύτικες ελπίδες είναι κάτι που μετά σε προσγειώνει απότομα, όμως μπορεί να μην είναι ψεύτικες ελπίδες αλλά θετική σκέψη και πίστεψέ με η ψυχολογία παίζει πάρα πολύ μεγάλο ρόλο. Είναι καλό να είσαι προσγειωμένη αλλά όχι απαισιόδοξη. 

@Sunnyboy σ ευχαριστώ πολύ!! Χθες είχα μία δεύτερη καλή χοριακή και είμαι πολύ χαρούμενη!!!!! Αλλά κάθε βήμα τη φορά. Περιμένω να δω πότε θα πάω στο γιατρό την επόμενη εβδομάδα για υπέρηχο!! ❤️❤️ 
Οπότε να μην παρατάμε τα όνειρά μας ποτέ και να μην αφήνουμε σε κανένα να μας βάλει ταμπέλες! Και στα δικά σου ;)

Και μιας και λέμε για συμπτώματα εγώ τώρα σκέφτομαι να δω τι είχα.. ένα σπυράκι εκνευριστικό κόκκινο που το έχω ακόμα, στο ίδιο σημείο που έβγαζα πάντα πριν την περίοδο, συχνοουρία αλλά όχι κάθε μέρα ούτε όλες τις ώρες, τουλάχιστον ακόμα, και τσιμπήματα χαμηλά στην κοιλιά. Συμπτώματα που δε μπορώ να πω ότι δεν έχουμε και τους υπόλοιπους μήνες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η efakii είπε:

Απο χθες έχουν κανει εμφάνιση και τα κλασσικά σπυράκια… δν τρέφω ελπίδες κορίτσια πια…

Απλά θέλω να σου πω ότι όταν έκανα μεταφορά είχα όλα μα όλα τα συμπτώματα περιόδου. Ήμουν απόλυτα σίγουρη ότι έρχεται κ ότι έχω αποτύχει. Μου είπε η κοπέλα που μου πήρε αίμα καλή επιτυχία κ από τη στενοχώρια κ τα νεύρα μόνο δεν την πήρα από τα μούτρα.  Δε λέω ότι έχεις πετύχει γιατί δεν μπορώ να το ξέρω, όμως συμπτώματα δεν υπάρχουν! 

Επίσης κατανοώ ότι θέλεις δημόσιο για οικονομικούς λόγους αλλά ειλικρινά δεν μπορώ να πιστέψω ότι από 13 έμβρυα επιβίωσαν μόνο 2...  Ήταν φοβερα καλή η ανταπόκριση σου... Ξέρω πόσο δύσκολο είναι αλλά αν (που ελπίζω ότι όλα θα πάνε καλά), αν λέμε όντως δεν πετύχει θα σου πρότεινα να δεις την πιθανότητα έστω ενός ιδιωτικού, έστω σαν ραντεβού για να έχεις μια εικόνα. Στο Αλεξάνδρα είσαι σωστά; η αλήθεια είναι ότι έχω διαβάσει κ καλά λόγια κ επιτυχίες στο νοσοκομείο αυτό. 

Παρόλα αυτά ένα ένα τα βήματα. Άσε να πάρεις το αποτέλεσμα και μετά θα τα δεις ένα ένα. Καλά αποτελέσματα από καρδιάς!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tokyo είπε:

Απλά θέλω να σου πω ότι όταν έκανα μεταφορά είχα όλα μα όλα τα συμπτώματα περιόδου. Ήμουν απόλυτα σίγουρη ότι έρχεται κ ότι έχω αποτύχει. Μου είπε η κοπέλα που μου πήρε αίμα καλή επιτυχία κ από τη στενοχώρια κ τα νεύρα μόνο δεν την πήρα από τα μούτρα.  Δε λέω ότι έχεις πετύχει γιατί δεν μπορώ να το ξέρω, όμως συμπτώματα δεν υπάρχουν! 

Επίσης κατανοώ ότι θέλεις δημόσιο για οικονομικούς λόγους αλλά ειλικρινά δεν μπορώ να πιστέψω ότι από 13 έμβρυα επιβίωσαν μόνο 2...  Ήταν φοβερα καλή η ανταπόκριση σου... Ξέρω πόσο δύσκολο είναι αλλά αν (που ελπίζω ότι όλα θα πάνε καλά), αν λέμε όντως δεν πετύχει θα σου πρότεινα να δεις την πιθανότητα έστω ενός ιδιωτικού, έστω σαν ραντεβού για να έχεις μια εικόνα. Στο Αλεξάνδρα είσαι σωστά; η αλήθεια είναι ότι έχω διαβάσει κ καλά λόγια κ επιτυχίες στο νοσοκομείο αυτό. 

Παρόλα αυτά ένα ένα τα βήματα. Άσε να πάρεις το αποτέλεσμα και μετά θα τα δεις ένα ένα. Καλά αποτελέσματα από καρδιάς!

Αν δεν κάνω λάθος η @efakii στο Έλενα είναι όχι στο Αλέξανδρας... Εγώ πήγα σήμερα για τον πρώτο υπέρηχο από τη μέρα που ξεκίνησα τη διέγερση έγινε και ένα μπλέξιμο γιατί η μονάδα εξωσωματικής είναι σε άλλο κτήριο μου είχαν πει να πάω στις 8:30 στο νοσοκομείο για υπέρηχο και αιματολογικες αλλά δεν μου είχαν διευκρινίσει ότι έπρεπε να πάω στο κτίριο της εξωσωματικής και επειδή πάντα τους υπέρηχους τους έκανα στο κεντρικό κτίριο πήγα και σήμερα εκεί βέβαια τους εξήγησα από την αρχή ότι έχω ξεκινήσει διέγερση αλλά και αυτοι δεν μου είπαν από την αρχή ότι έπρεπε να πάω στο άλλο κτίριο και αφού μου έκαναν τον υπέρηχο μου είπαν να πάω να βρω έναν από τους γιατρούς μου στο άλλο κτίριο και εκεί έμαθα ότι θα πρέπει να πηγαίνω στο παράρτημα και όχι στο νοσοκομείο μου είπαν ότι συνεχίζω κανονικά τις ενεσεις και από αύριο ξεκινάω και την oulgalutran

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια 😃Δεύτερος υπέρηχος σήμερα και τελευταίος.Εχω 12 ωοθυλάκια και κάποια μικρά που δεν θα προλάβουν να μεγαλώσουν.Δευτερα πρωί έχω την ωοληψια.Η αριστερή μου ωοθήκη ανταποκρίθηκε καλύτερα στις ενέσεις σε σχέση με την δεξιά μου είπε ο γιατρός.Ειναι πολύ αισιόδοξος για να δούμε ♥️Έχω μια συγκρατημένη χαρά και αισιοδοξία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@efakii κορίτσι μου με όλο το θάρρος μην είσαι τόσο απαισιόδοξη! Όπως είπαν και τα κορίτσια εκ πείρας τα συμπτώματα είναι ίδια!!! Η mayia μάλιστα το ίδιο κόκκινο σπυράκι είχε!!! Ίσως είσαι ήδη έγκυος και οι ορμόνες σου προκαλούν αυτή την αναστάτωση! Προσπάθησε να είσαι ήρεμη, όλα θα πάνε καλά, αυτό να λες στον εαυτό σου σαν καραμέλα!

*Αυτά να μου λέτε κι εμένα όταν έρθει η ώρα μου!! 🤗🤗 Γτ εγώ είμαι τέρμα αγχωδης! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η marilouu είπε:

Καλησπέρα κορίτσια 😃Δεύτερος υπέρηχος σήμερα και τελευταίος.Εχω 12 ωοθυλάκια και κάποια μικρά που δεν θα προλάβουν να μεγαλώσουν.Δευτερα πρωί έχω την ωοληψια.Η αριστερή μου ωοθήκη ανταποκρίθηκε καλύτερα στις ενέσεις σε σχέση με την δεξιά μου είπε ο γιατρός.Ειναι πολύ αισιόδοξος για να δούμε ♥️Έχω μια συγκρατημένη χαρά και αισιοδοξία.

Παρά πολύ καλά!! Μακάρι να πάρετε 12 τέλεια ωάρια!! 

Κορίτσια προσέχετε και κατά τη φάση αυτή να μην κουράζεστε; Παίρνετε τίποτα βιταμίνες; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η singing in the rain είπε:

Παρά πολύ καλά!! Μακάρι να πάρετε 12 τέλεια ωάρια!! 

Κορίτσια προσέχετε και κατά τη φάση αυτή να μην κουράζεστε; Παίρνετε τίποτα βιταμίνες; 

Ευχαριστώ πολύ 😃.Βιταμίνες επαιρνα τις pregnacare before conception περίπου 1,5 χρόνο.Σταματησα κανένα δίμηνο τώρα γιατί κουράστηκα.Απο θέμα κούρασης σε θέματα σπιτιού έχω ηρεμήσει κάνω τα πολύ βασικά.Το ίδιο προσπαθώ και στην δουλειά δεν τα καταφέρνω πάντα.Την Δευτέρα θα βγάλω αναρρωτική που είναι η ωοληψια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια πήρα σήμερα τα αποτελέσματα από τις ορμονολογικές που έκανα για την επιτροπή και έχω πάθει έναν μικρό πανικό. Σας τα γράφω. (2η μέρα περιόδου)

Ε2 36,2

fsh 11,8 (φ.τ. 3,5 - 12,5)

lh 9

prl 13,2

Ρε κορίτσια πώς ανέβηκε έτσι η fsh? πριν ένα εξάμηνο ούτε 8 δεν ήταν.. και η lh επίσης πολύ μικρότερη..

Μήπως είναι κακός κύκλος?

Μήπως τα βγάζει αλλιώς αυτό το εργαστήριο?

Πώς θα πάω για εξωσωματική με αυτές τις τιμές? Θα μπορέσω να δώσω ωάρια?

Όλο και χειρότερο γίνεται αυτό το σενάριο..

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Lacostaki είπε:

Αν δεν κάνω λάθος η @efakii στο Έλενα είναι όχι στο Αλέξανδρας... Εγώ πήγα σήμερα για τον πρώτο υπέρηχο από τη μέρα που ξεκίνησα τη διέγερση έγινε και ένα μπλέξιμο γιατί η μονάδα εξωσωματικής είναι σε άλλο κτήριο μου είχαν πει να πάω στις 8:30 στο νοσοκομείο για υπέρηχο και αιματολογικες αλλά δεν μου είχαν διευκρινίσει ότι έπρεπε να πάω στο κτίριο της εξωσωματικής και επειδή πάντα τους υπέρηχους τους έκανα στο κεντρικό κτίριο πήγα και σήμερα εκεί βέβαια τους εξήγησα από την αρχή ότι έχω ξεκινήσει διέγερση αλλά και αυτοι δεν μου είπαν από την αρχή ότι έπρεπε να πάω στο άλλο κτίριο και αφού μου έκαναν τον υπέρηχο μου είπαν να πάω να βρω έναν από τους γιατρούς μου στο άλλο κτίριο και εκεί έμαθα ότι θα πρέπει να πηγαίνω στο παράρτημα και όχι στο νοσοκομείο μου είπαν ότι συνεχίζω κανονικά τις ενεσεις και από αύριο ξεκινάω και την oulgalutran

Εντάξει, αυτά τα μπερδέματα όλοι τα έχουμε στα νοσοκομεία. Το ζήτημα είναι πώς πήγε ο υπέρηχος? Είδε ωοθυλακια? Δόση πόση παίρνεις? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Γιάννα 36 είπε:

Εντάξει, αυτά τα μπερδέματα όλοι τα έχουμε στα νοσοκομεία. Το ζήτημα είναι πώς πήγε ο υπέρηχος? Είδε ωοθυλακια? Δόση πόση παίρνεις? 

Καλά πήγε ο υπέρηχος είδε ωοθηλακια αλλά δεν ξέρω πόσα γιατί δεν ρώτησα άλλωστε στα 45 δεν νομίζω να περίμενει κάνεις να κάνω πολλά άλλωστε πιστεύω ότι αν κάτι δεν πήγαινε καλά ή θα μου άλλαζαν τη δόση ή θα μου έλεγαν να σταματήσω τελείως προφανώς για να μου πουν να συνεχισω με την ίδια δόση και να ξεκινήσω και τους ανταγωνιστές καλά πάμε 250 μονάδες gonal κάνω και από σήμερα θα ξεκινήσω και τους ανταγωνιστες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Lacostaki είπε:

Καλά πήγε ο υπέρηχος είδε ωοθηλακια αλλά δεν ξέρω πόσα γιατί δεν ρώτησα άλλωστε στα 45 δεν νομίζω να περίμενει κάνεις να κάνω πολλά άλλωστε πιστεύω ότι αν κάτι δεν πήγαινε καλά ή θα μου άλλαζαν τη δόση ή θα μου έλεγαν να σταματήσω τελείως προφανώς για να μου πουν να συνεχισω με την ίδια δόση και να ξεκινήσω και τους ανταγωνιστές καλά πάμε 250 μονάδες gonal κάνω και από σήμερα θα ξεκινήσω και τους ανταγωνιστες

Ναι εννοείται πως θα σου έλεγαν κάτι. Σημασία στην ηλικία μας έχει η ποιότητα κι όχι η ποσότητα. Καλή συνέχεια! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/10/2023 at 5:54 ΜΜ, ο/η Sunnyboy είπε:

Γειά σας κορίτσια.. Σας διαβάζω πααααρα πολύ καιρό και αγωνιώ μαζί σας, στεναχωριέμαι με τις λύπες σας και χαίρομαι με τις χαρές σας. Εύχομαι  να πάνε όλα όπως τα θέλει η κάθε μία και κάποια στιγμή να έχουμε ένα μωράκι στην αγκαλιά μας. 

Εμένα η  ιστορία μου είναι 5 αποβολές έτσι ψυχρά. 3 παλινδρομες στην 9η και 10η εβδομάδα, μια βιοχημικη και μία με κενό σακο και Μια εξωσωματικη αποτυχημένη.

Τώρα λοιπόν κάνω άλλη μια εξωσωματικη μάλλον και η τελευταία λόγω ηλικίας κυρίως.  Πλέον 43. Δεν ξέρω κάποιες φορές φοβάμαι πως θα με κρίνουν που προσπαθώ ακόμα στα 43 μου αλλά δεν θέλω να μετανιώσω ότι δεν προσπάθησα στο φόβο τι θα πουν οι άλλοι. Η αλήθεια είναι ότι έχω κουραστεί πολύ. 

Τέλος πάντων ποτέ θα φανεί το μήνυμα δεν ξέρω αλλά εύχομαι για όλες σας τα καλύτερα και σας ευχαριστώ που μοιραζεστε τις ιστορίες σας και νιώθω ότι δεν είμαι μόνη. 

 

Γεια σου κορίτσι μου!

Όπως σου είπαν και άλλα κορίτσια, προσπάθησε να μην αφήνεις κανένα να σε κρίνει... Κανείς δεν ξέρει τι έχεις περάσει και πώς βρίσκεις το κουράγιο να συνεχίζεις να ελπίζεις για ένα μωράκι. Κανένας δεν έχει το δικαίωμα να κρίνει μια γυναίκα για το αν θέλει ή δε θέλει να κάνει ένα παιδί, σε οποιαδήποτε ηλικία. Εύχομαι ολόψυχα να σταθείς τυχερή στην επόμενη προσπάθειά σου και να έχεις σύντομα ένα μωράκι για να του δώσεις όλη σου την αγάπη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η efakii είπε:

Απο χθες έχουν κανει εμφάνιση και τα κλασσικά σπυράκια… δν τρέφω ελπίδες κορίτσια πια…

Κάνε λίγη υπομονή ακόμα κορίτσι μου... όλες σε νιώθουμε να ξέρεις. ΚΑΝΕΝΑ σύμπτωμα (σπυράκια, πόνοι, κράμπες κλπ) δε σημαίνει κάτι, ούτε θετικό ούτε αρνητικό. Μακάρι να υπήρχε τρόπος να ξέρεις τι έχει συμβεί πριν κάνεις το τεστ, δεν υπάρχει όμως. Λίγες μέρες έμειναν ακόμα, κάνε κουράγιο και σκέψου ότι αυτό που θέλεις στη ζωή σου θα έρθει... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η singing in the rain είπε:

Κορίτσια πήρα σήμερα τα αποτελέσματα από τις ορμονολογικές που έκανα για την επιτροπή και έχω πάθει έναν μικρό πανικό. Σας τα γράφω. (2η μέρα περιόδου)

Ε2 36,2

fsh 11,8 (φ.τ. 3,5 - 12,5)

lh 9

prl 13,2

Ρε κορίτσια πώς ανέβηκε έτσι η fsh? πριν ένα εξάμηνο ούτε 8 δεν ήταν.. και η lh επίσης πολύ μικρότερη..

Μήπως είναι κακός κύκλος?

Μήπως τα βγάζει αλλιώς αυτό το εργαστήριο?

Πώς θα πάω για εξωσωματική με αυτές τις τιμές? Θα μπορέσω να δώσω ωάρια?

Όλο και χειρότερο γίνεται αυτό το σενάριο..

 

Κορίτσι μου καλημέρα, θα σου έλεγα πρώτο πράγμα να τα στείλεις τα αποτελέσματα στο γιατρό σου. Κι εγώ ξέρω για την fsh ότι τη θέλουμε <8, αλλά όπως λες αν άλλαξες εργαστήριο, μπορεί να δικαιολογηθεί μια διαφορά, αλλά πιστεύω όχι μεγάλη. Πάντως μην απογοητεύεσαι, εμένα ο γιατρός μου κοιτούσε για το απόθεμα τον υπέρηχο (μετρούν τα ωοθηλάκια που φαίνονται) και την ΑΜΗ. Αυτές οι εξετάσεις σου είναι καλές; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η RAM21 είπε:

Κορίτσι μου καλημέρα. Λυπάμαι πολύ όταν διαβάζω για επαναλαμβανόμενες αποβολές, γιατί συνήθως υπάρχει κάποια αιτία που δεν εντοπίζεται εγκαίρως. Και απορώ με τους γιατρούς που αφήνουν τις κοπέλες να ταλαιπωρούνται έτσι. Όπως καταλαβαίνω από αυτά που γράφεις, βρήκες τελικά το αίτιο με την υστεροσκόπηση, αφότου επισκέφθηκες γιατρό εξωσωματικής.

Εύχομαι να σε βάλει στα σωστά βήματα για να πετύχεις. Πιστεύω ότι η αποτυχία στην πρώτη εξωσωματική είναι τυχαίο γεγονός και σε μία επόμενη θα τα καταφέρεις. Η ηλικία σου είναι μια χαρά, μην σκέφτεσαι αρνητικά, τα 40 πια είναι μια mainstream ηλικία τεκνοποίησης. Το μόνο θέμα είναι η ποιότητα των ωαρίων, αλλά σ' αυτό πιστεύω θα σε καθοδηγήσει ο γιατρός σου. Με όλο το θάρρος, κι επειδή δεν μας λες αν είσαι ευχαριστημένη από τον γιατρό σου, αν είσαι από επαρχία κτλ., εγώ στη θέση σου θα αναζητούσα έναν καλό εξωσωματικό στην Αθήνα (ή σε κάποια άλλη μεγάλη πόλη, δεν είναι θέμα επαρχίας απαραιτήτως), με εμπειρία σε δύσκολες περιπτώσεις και επαναλαμβανόμενες αποβολές. Να έχει δει πολλές περιπτώσεις, να ξέρει τι γίνεται και να μην υποθέτει, ώστε να ακολουθήσετε ένα σοβαρό πλάνο μαζί και να πετύχεις. Ξέρω ότι είναι κόπος και χρήμα, αλλά σε γλιτώνει από πολλά. Στο λέω με αγάπη, όπως θα το έλεγα σε έναν δικό μου άνθρωπο. Γιατί έχεις κουραστεί και είναι λογικό, στα 43 μας πια ζητάμε απαντήσεις και να ξέρουμε πού πατάμε. Σου εύχομαι το μωράκι που λαχταράς να το αποκτήσεις σύντομα!❤️

@RAM21 καταρχην σε ευχαριστώ πολυ για το ενδιαφέρον σου. 

Ειμαι στο εξωτερικό , Γερμανία συγκεκριμένα . Την εξωσωματικη όμως την κάνω με γιατρό από την Αθήνα.Σε γενικές γραμμές ευχαριστημενη είμαι αν αναλογιστείς τις συνθήκες ότι όλη την προετοιμασία την κάνω εδώ και για ωοληψια ταξιδευω Αθήνα. 

Δεν ξέρω σε τι φάση βρίσκεσαι εύχομαι ομως τα καλύτερα μέσα από την καρδιά μου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 19/10/2023 at 7:27 ΠΜ, ο/η το χοντρό μπιζέλι είπε:

Να'σαι καλά, @Sunnyboy! Ναι, ναι, καλά θυμάσαι, είμαι πια στην 19η. :)

Ταυτίστηκα μαζί σου, γιατί είμαστε ηλικιακά στο ίδιο σημείο και τώρα που διάβασα και τα περί υστεροσκόπησης, αφαίρεσης πολυπόδων και διαφράγματος, θα έλεγα ταυτίστηκα ακόμα πιο πολύ! Σε αυτή τη φάση ήμουν πριν 2 χρόνια. Κατά τα λεγόμενα του τότε γυναικολόγου μου, και οι πολύποδες και το διάφραγμα της μήτρας ήταν παράγοντες που δυσκόλευαν την εμφύτευση και την παραμονή του εμβρύου στη μήτρα (κάτι τέτοιο). Και μεις δώσαμε τότε στον εαυτό μας ένα διάστημα περίπου ενός χρόνου προσπαθειών, αλλά δεν καταφέραμε κάτι. Βέβαια είχα και πολυκυστικές οπότε το θέμα της ωορρηξίας ήταν άπιαστο! Να μην απογοητεύεσαι για την πρώτη σας προσπάθεια εξωσωματικής και την έκβασή της. Εφόσον έχεις ακόμα αυγουλάκια, να μην αγχώνεσαι και θα έρθει με το καλό το πολυπόθητο ❤️ 

Χωρίς να είμαι πολύ σχετική, μήπως να τσεκάρεις το θέμα της θρομβοφιλίας; Γιατί είναι μία από τις αιτίες για τις αποβολές του α' τριμήνου. Και είναι κάτι διαχειρίσιμο άλλωστε. Και γω μετά την έναρξη της εγκυμοσύνης το επιβεβαίωσα με εξετάσεις, αλλά ευτυχώς από πριν, κατά την προετοιμασία της εμβρυομεταφοράς, έκανα ενέσεις προληπτικά. 

Σου εύχομαι τα καλύτερα και με το καλό η ωοληψία!! ❤️❤️

@το χοντρό μπιζέλιταλαιπωρηθηκες και εσύ αλλά τελικά τα κατάφερες!!!Δεν ξέρεις πόσο χαίρομαι για σένα. Απόλαυσε αυτό το όμορφο ταξίδι και ολα θα πανε καλα. ❤️😊

Ξεχασα να πω για την Θρομβοφιλία που αναφερεις. Μετα την δευτερη παλινδρομη εκανα εξετασεις και βρεθηκε πως εχω θρομβοφιλια και μολις εμενα εγκυος εκανα ενεσεις οπως επιστης και στην εμβρυομεταφορά.  Βρέθηκε ότι έχω και θυροειδη αλλά έχει ρυθμιστεί πλέον νε χαπια. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η lilly1984 είπε:

Γεια σου κορίτσι μου!

Όπως σου είπαν και άλλα κορίτσια, προσπάθησε να μην αφήνεις κανένα να σε κρίνει... Κανείς δεν ξέρει τι έχεις περάσει και πώς βρίσκεις το κουράγιο να συνεχίζεις να ελπίζεις για ένα μωράκι. Κανένας δεν έχει το δικαίωμα να κρίνει μια γυναίκα για το αν θέλει ή δε θέλει να κάνει ένα παιδί, σε οποιαδήποτε ηλικία. Εύχομαι ολόψυχα να σταθείς τυχερή στην επόμενη προσπάθειά σου και να έχεις σύντομα ένα μωράκι για να του δώσεις όλη σου την αγάπη. 

Σε ευχαριστώ πολύ πολύ @lilly1984. Έχετε δίκιο όλες σας, δεν ξέρω γιατί αφήνω να με επηρεάζουν οι κριτικές των άλλων.  Σηκώνω κεφάλι και συνεχιζω με όλη μου την θετική ενέργεια σε αυτή μου την προσπάθεια. Από Κυριακή ξεκινάω τις gonal.  Για να δούμε τι θα δούμε!!

Ότι καλύτερο εύχομαι και για σένα κορίτσι μου!! ❤️☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η lilly1984 είπε:

Κορίτσι μου καλημέρα, θα σου έλεγα πρώτο πράγμα να τα στείλεις τα αποτελέσματα στο γιατρό σου. Κι εγώ ξέρω για την fsh ότι τη θέλουμε <8, αλλά όπως λες αν άλλαξες εργαστήριο, μπορεί να δικαιολογηθεί μια διαφορά, αλλά πιστεύω όχι μεγάλη. Πάντως μην απογοητεύεσαι, εμένα ο γιατρός μου κοιτούσε για το απόθεμα τον υπέρηχο (μετρούν τα ωοθηλάκια που φαίνονται) και την ΑΜΗ. Αυτές οι εξετάσεις σου είναι καλές; 

Καλημέρα! Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση..δε μου είχε πει ποτέ ότι τον προβληματίζει κάτι στον υπέρηχο..όλα καλά τα έλεγε..ΑΜΗ μου είχε πει δε χρειάζεται να κάνω..είχα κάνει μόνη μου..1,5..

έχεις δίκιο, θα τις στείλω στον γιατρό..για να πάει κάτω από 8 μου φαίνεται πολύ δύσκολο..τώρα πώς ανέβηκε τόσο πολύ ρε γμτ..έπεσα από τα σύννεφα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Γιάννα 36 είπε:

Ναι εννοείται πως θα σου έλεγαν κάτι. Σημασία στην ηλικία μας έχει η ποιότητα κι όχι η ποσότητα. Καλή συνέχεια! 

Σε ευχαριστώ πολύ λοιπόν σήμερα μου τα είπαν χωρίς καν να ρωτήσω έχω 2 στην αριστερή ωοθήκη και 2 στην δεξιά βασικά στην δεξιά έχω 3 αλλά το ένα είναι μικρό οπότε δεν το υπολογίζουν και το ενδομυτριο είναι 6 είναι ακριβώς αυτό που λες ποιότητα θέλουμε όχι ποσότητα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου!!! Σας διαβάζω συνέχεια γιατί θέλω να ξεκινήσω κ εγώ διαδικασίες εξωσωματικής... Περιμένω να με πάρει ο γιατρός να μου εξηγήσει τι κ πώς... Εγώ σε 4-5 μέρες θα έχω περίοδο κ έκανα τέστ εγκυμοσύνης είναι αρνητικό είμαι 12η μέρα από την ωορρηξία... Εκτός αν μου κάνει καμία έκπληξη που δεν νομίζω... Προσπαθώ μετά την αποβολή μου τον Φεβρουάριο κ δεν έχει έρθει ακόμα... Με κάποια κορίτσια μιλάμε κ σε άλλο θέμα... Αλλά τώρα έχω πάρει απόφαση να ξεκινήσω... Μου είχε πει να τον πάρω τηλέφωνο κ ξεκινάμε άμεσα... Το άμεσα ποιο είναι συνήθως πότε ξεκινάνε τα φάρμακα? Δεύτερη μέρα της περιόδου? Συγνώμη για τις χαζές ερωτήσεις αλλά επειδή είμαι αποφασισμένη να μπω κ εγώ σε αυτήν την την διαδικασία θέλω να ξέρω ότι μπορώ να δω τι να περιμένω.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η cat12 είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου!!! Σας διαβάζω συνέχεια γιατί θέλω να ξεκινήσω κ εγώ διαδικασίες εξωσωματικής... Περιμένω να με πάρει ο γιατρός να μου εξηγήσει τι κ πώς... Εγώ σε 4-5 μέρες θα έχω περίοδο κ έκανα τέστ εγκυμοσύνης είναι αρνητικό είμαι 12η μέρα από την ωορρηξία... Εκτός αν μου κάνει καμία έκπληξη που δεν νομίζω... Προσπαθώ μετά την αποβολή μου τον Φεβρουάριο κ δεν έχει έρθει ακόμα... Με κάποια κορίτσια μιλάμε κ σε άλλο θέμα... Αλλά τώρα έχω πάρει απόφαση να ξεκινήσω... Μου είχε πει να τον πάρω τηλέφωνο κ ξεκινάμε άμεσα... Το άμεσα ποιο είναι συνήθως πότε ξεκινάνε τα φάρμακα? Δεύτερη μέρα της περιόδου? Συγνώμη για τις χαζές ερωτήσεις αλλά επειδή είμαι αποφασισμένη να μπω κ εγώ σε αυτήν την την διαδικασία θέλω να ξέρω ότι μπορώ να δω τι να περιμένω.... 

Δεύτερη μέρα περιόδου ξεκινάμε φάρμακα ναι. Αλλά έχετε κανει όλες τις εξετάσεις; Έχει βρεθεί αίτιο υπογονιμότητας; Επιτροπή πέρασες για τα φάρμακα; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η annie! είπε:

Δεύτερη μέρα περιόδου ξεκινάμε φάρμακα ναι. Αλλά έχετε κανει όλες τις εξετάσεις; Έχει βρεθεί αίτιο υπογονιμότητας; Επιτροπή πέρασες για τα φάρμακα; 

Όλα φυσιολογικά είναι κ οι δικές μου εξετάσεις κ του άντρα μου... Θα πάμε ιδιωτικά που μπορούμε αυτό το διάστημα να το κάνουμε... Ο γιατρός που είχα μιλήσει κ του είπα για την αποβολή κ ότι στην βιοψία έδειξε χρωμοσωματικη ανωμαλία, μου είπε να κάνω εξωσωματική κ λόγω ηλικίας... Κ η απογοήτευση μου τόσους μήνες που δεν έρχεται το μωράκι με ώθησε να το σκεφτώ να την κάνω... Γενικά λέγαμε το 24 να ξεκινουσαμε αλλά δεν θέλω να περιμένω άλλο... Είμαι 37 στα 38 κ ο σύζυγος 45...  κ οι άλλοι γιατροί που είχα πάει όλα φυσιολογικά μου έλεγαν είναι... Απλά μετά την αποβολή έχω ελάχιστη έως καθόλου ροή περιόδου που κ πάλι μου λένε φυσιολογικό γιατί έχασα πολύ αίμα... Έχουν περάσει τόσοι μήνες κ ακόμα το ίδιο.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • @annie! @Katiana1987 @Xrisa95 @Elk @Antonia2 σας ευχαριστώ πολύ για τις όμορφες ευχές σας!!❤️ @Mpourmpoulo κορίτσι μου εύχομαι αυτή τη φορά να πάνε όλα τέλεια και να κρατήσεις στην αγκαλιά σου το θαύμα που τόσο λαχταράς❤️🙏
    • Ιωάννα μου καλημέρα!!! Κι εμένα βγήκε τέλεια η καμπύλη, παρ'ολο που το προηγούμενο βράδυ έφαγα κ δύο κομμάτια κέικ 🤣. Πάλι καλά!! Εγώ με το που έκλεισα το τρίμηνο μου έγραψε ασβέστιο μαζί με βιταμίνη D το calciform D3, σίδηρο πλέον διπλό το tardyferon γιατί έπεσε ο αιματοκρίτης κ τα αιμοπετάλια, φυλλικό το felicine και για μαγνήσιο το trofocard 3 φορές την ημέρα, γιατί ξεκίνησαν οι κράμπες κ το πρώτο που μου έδινε μου έκανε διάρροιες.. Όσο για το ασβέστιο που δεν ήξερε τι να σου γράψει θεωρώ πως θα έπρεπε να γνωρίζει εναλλακτικές, γιατί κάποιο από αυτά μπορεί να μην ανταποκρινόταν στον οργανισμό σου..  Το εμβόλιο τελικά θα το κάνω κι εγώ κ ο άντρας μου κ μετά τη γέννα θα κάνω κ της ερυθράς, γιατί δεν έχω αντισώματα κ σκάω που μου απαγορεύει ο γιατρός να μην έρχομαι σε επαφή με παιδάκια κ ειδικά που δε μπορώ να πάρω τη βαφτιστηρα αγκαλιά, γιατί πάει σε βρεφικό...
    • Καλημέρα κορίτσι μου!!! Τα αισθήματα είναι αμοιβαία να ξέρεις❤️ Ναι την Παρασκευή ακούσαμε την καρδούλα του, είχε 140 παλμούς το σποράκι. Όπως φαίνεται πάει πολύ καλά!!!!🙏
    • Προσωπικά να μην κάνεις άλλη χοριακη, να πας για υπέρηχο.  Αχ δεν μπορώ να θυμηθώ το ψευδώνυμο της φίλη μου να την έκανα ταγκ. Είναι στο θέμα εξωσωματικη 2022 Έκανε χοριακες είχε κάτι παρόμοιο με εσένα κραταει την κορούλα της στην αγκαλιά της. Και η μικρή μας είναι σχεδόν 2 Χρ     
    • Σοφία μ με το καλο το μωρακι σ! Ναι εγω κανω συσπάσεις απο 19 εβδ περίπου κ παίρνω μαγνήσιο. Ελα στην ομαδα που σ ειπε η @Tonakiv ειμαστε αρκετά κορίτσια εκει
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...