Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2024 <3


RAM21

Recommended Posts

στις πριν 20 ώρες, ο/η Thlimmeno_koutavi είπε:

Ευχαριστώ όλες για τα μηνύματα σας. Δεν είμαι πολύ ενεργή γιατί αυτές τις μέρες να το πω ότι μαζεύω τα κομμάτια μου? Δεν τρώω, δεν πολυκοιμαμαι... Είμαι μέσα μου ράκος...

Έκανα λάθος επιλογή συντρόφου το αναγνωρίζω... Και ταυτόχρονα δεν μπορώ να φανταστώ τη ζωή μου χωρίς να τον έχω στη ζωή μου, να τον βλέπω... Γιατί του έχω έρωτα τρελό... Χωρίς λογική...!! Το αναγνωρίζω!!! Δεν υπήρχε λογική εξ αρχής σε αυτή τη σχέση. άλλοι άνθρωποι εντελώς... Δίνω χρόνο. 

Αγαπημένη μου, αυτό δεν είναι αγάπη, ούτε έρωτας.. είναι εξάρτηση.. Ειδικοί λένε, πως μια γυναίκα,  έστω και ένα χαστούκι να φαει, αν μεινει με τον θύτη, κινδυνεύει καθημερινά. Το ξύλο δεν δικαιολογείται ποτέ. 
Εύχομαι να τα καταφέρεις και να φύγεις, είσαι παρα πολύ νέα, 31; Για να αναρωτιέσαι ποιος θα σε πάρει;! 
Δεν το καταλαβαίνεις αλλά έχεις όλη τη ζωή μπροστά σου και μην την χαραμίζεις με κάποιον προβληματικό άνθρωπο. Ούτε να φέρεις ένα παιδί στον κόσμο σε μια οικογένεια όπου υπάρχει βία. Ναι δεν θα σταματήσει να χτυπάει μετά το παιδί.. οποιος χτυπάει, χτυπάει είτε με, είτε χωρίς παιδί.. 

Σηκω φύγε να σωθείς.. 

και γράφε μας τα νέα σου, χωρίς ενοχές για τις αποφάσεις σου, εμείς θα σε στηρίζουμε.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια Καλημερα !! 
Ειμαι στο φορουμ εδω και κάποιους μήνες και σας παρακολουθώ… άλλοτε πιο στενά άλλοτε πιο απομακρυσμένα ! Ήρθε λοιπον η ωρα να κανω join στο club της εξωσωματικής. Έπειτα απο 2 μισή χρόνια προσπαθειών και 2 αποτυχημένες σπερματεγχυσεις. 
Χρειαζομαι λοιπον τις γνώσεις σας. Τον σεμπτεβριο περνάω επιτροπή ,μου ζήτησαν Υπέρηχο κολπικο απο πιστοποιημένο ΚΕΣΥ γυναικολόγο ή ακτινολόγο. γνωρίζει κάποια κοπέλα που θα μπορούσα να κανω τον υπέρηχο(αθηνα); Γιατι σε όσους γυναικολόγους γνωστούς γνωστών τηλεφώνησα  ,δεν έχουν τέτοια άδεια. Προς το παρον εχω κλείσει στο ελενα στο ακτινολογικό. 
* να αναφέρω πως όλη τη διαδικασία λόγω οικονομικών την κανω στο ελενα απο πέρυσι που εχω ξεκινήσει. 
οποιαδηποτε πληροφορία χρήσιμη !! 🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Lisaki 80 είπε:

Αγαπημένη μου, αυτό δεν είναι αγάπη, ούτε έρωτας.. είναι εξάρτηση.. Ειδικοί λένε, πως μια γυναίκα,  έστω και ένα χαστούκι να φαει, αν μεινει με τον θύτη, κινδυνεύει καθημερινά. Το ξύλο δεν δικαιολογείται ποτέ. 
Εύχομαι να τα καταφέρεις και να φύγεις, είσαι παρα πολύ νέα, 31; Για να αναρωτιέσαι ποιος θα σε πάρει;! 
Δεν το καταλαβαίνεις αλλά έχεις όλη τη ζωή μπροστά σου και μην την χαραμίζεις με κάποιον προβληματικό άνθρωπο. Ούτε να φέρεις ένα παιδί στον κόσμο σε μια οικογένεια όπου υπάρχει βία. Ναι δεν θα σταματήσει να χτυπάει μετά το παιδί.. οποιος χτυπάει, χτυπάει είτε με, είτε χωρίς παιδί.. 

Σηκω φύγε να σωθείς.. 

και γράφε μας τα νέα σου, χωρίς ενοχές για τις αποφάσεις σου, εμείς θα σε στηρίζουμε.. 

Κοντεύω πια τα 33... Βιώνω έναν αχταρμα μέσα στο κεφάλι μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Thlimmeno_koutavi είπε:

Κοντεύω πια τα 33... Βιώνω έναν αχταρμα μέσα στο κεφάλι μου.

Αγαπητή μου Thlimmeno_koutavi,

διαβάζω τα μηνύματά σου σε αυτό το thread (είμαι νέα στην κοινότητα του mammyland) και πραγματικά δεν μπορώ να μη σου απαντήσω. Είσαι νέα κοπέλα! Είσαι 33!! Μην αφήσεις τις ανασφάλειες που σου έχουν εμποτιστεί από τα κοινωνικά στερεότυπα που μας έχουν μεγαλώσει να σου επηρεάζουν την κρίση. Στη φάση που είσαι να σκεφτείς αποκλειστικά και μόνο τον εαυτό σου, τη δική σου ευτυχία. Σκέψου αν θες η ζωή σου να συνεχίσει να είναι έτσι όπως τη ζεις τώρα (που συνήθως οι συμπεριφορές αυτές χειροτερεύουν, δυστυχώς). Σκέψου αν θες η οικογένειά σου να μεγαλώνει μέσα σε ένα κλίμα απειλής και κάθε είδους βίας. Θα σου πρότεινα να αφήσεις το νου και το σώμα σου να χαλαρώσει από το σοκ που έχεις περάσει. Και μετά, όταν νιώσεις έτοιμη, που πιστεύω θα το καταλάβεις, θα αποφασίσεις αυτό που πραγματικά σου αξίζει!!

Σου εύχομαι την καλύτερη για τη δική σου ευτυχία επιλογή! 

Να προσέχεις τον εαυτό σου! Και να τον αγαπάς!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Thlimmeno_koutavi είπε:

Κοντεύω πια τα 33... Βιώνω έναν αχταρμα μέσα στο κεφάλι μου.

Και πάλι είσαι πολύ νέα και μπορείς πραγματικά να κάνεις ό,τι θέλεις!

Για την ιστορία, εγώ γνώρισα τον άντρα μου σχεδόν στα 32 και όσες φίλες μου έχουν παντρευτεί ή/και χωρίσει το έχουν κάνει μετά τα 35. Νομίζω ότι είναι κοινός τόπος πια. Και μάντεψε, όλες μας θέλαμε γάμο και παιδί στα 30. Γιατί; Έλα ντε!

Πάνε πια οι εποχές που τα κοινωνικά στερεότυπα και οι ηλικίες καθόριζαν την ζωή μας ως γυναίκες και μας κρατούσαν δεμένες σε σχέσεις/ γάμους προβληματικές/-ους. Και όσοι σου λένε αυτά, το κάνουν για να σε κρατούν φοβισμένη και ευάλωτη, είτε γιατί, κατά την γνώμη τους, για την κοινωνική εικόνα ("τι θα πει ο κόσμος") αξίζει να θυσιάσουμε και λίγη απ' την προσωπική μας ευτυχία. Χρειάζεσαι υποστηρικτικό περιβάλλον δίπλα σου. Αν δεν το έχεις, να το αναζητήσεις. Είτε σε μία γραμμή υποστήριξης είτε σε συνεδρίες με ψυχολόγο είτε σε δικούς σου ανθρώπους που σε ακούνε και δεν σε επικρίνουν. Ιδιαίτερα ένας καλός επαγγελματίας θα σε βοηθήσει να καταλάβεις τι κενά σου καλύπτει αυτός ο γάμος και να τον απομυθοποιήσεις, ώστε να πάρεις την καλύτερη για σένα απόφαση. Έχεις δίκιο να είσαι μπερδεμένη, είναι νωρίς ακόμη.❤️🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η το χοντρό μπιζέλι είπε:

Αγαπητή μου Thlimmeno_koutavi,

διαβάζω τα μηνύματά σου σε αυτό το thread (είμαι νέα στην κοινότητα του mammyland) και πραγματικά δεν μπορώ να μη σου απαντήσω. Είσαι νέα κοπέλα! Είσαι 33!! Μην αφήσεις τις ανασφάλειες που σου έχουν εμποτιστεί από τα κοινωνικά στερεότυπα που μας έχουν μεγαλώσει να σου επηρεάζουν την κρίση. Στη φάση που είσαι να σκεφτείς αποκλειστικά και μόνο τον εαυτό σου, τη δική σου ευτυχία. Σκέψου αν θες η ζωή σου να συνεχίσει να είναι έτσι όπως τη ζεις τώρα (που συνήθως οι συμπεριφορές αυτές χειροτερεύουν, δυστυχώς). Σκέψου αν θες η οικογένειά σου να μεγαλώνει μέσα σε ένα κλίμα απειλής και κάθε είδους βίας. Θα σου πρότεινα να αφήσεις το νου και το σώμα σου να χαλαρώσει από το σοκ που έχεις περάσει. Και μετά, όταν νιώσεις έτοιμη, που πιστεύω θα το καταλάβεις, θα αποφασίσεις αυτό που πραγματικά σου αξίζει!!

Σου εύχομαι την καλύτερη για τη δική σου ευτυχία επιλογή! 

Να προσέχεις τον εαυτό σου! Και να τον αγαπάς!

Μου λέει ότι φταίω εγώ που τον εξοργιζω....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Thlimmeno_koutavi είπε:

Μου λέει ότι φταίω εγώ που τον εξοργιζω....

Πάντα θα φταις εσύ, γιατί έτσι είναι αυτοί οι άνθρωποι. Αυτοί δεν φταίνε ποτέ! Έτσι είναι αυτό το μοτίβο, πάντα φταίει το θύμα κι όχι ο θύτης και δυστυχώς η κοινωνία μας έχει γαλουχηθεί με αυτό το μοτίβο. "Η γυναίκα φταίει γιατί ο άντρας έχει νεύρα". Όχι παιδιά, ΟΧΙ! Δεν υπάρχει δικαιολογία για την κακοποιητική συμπεριφορά. Δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ ανοχή στην ενδοοικογενειακή βία! Η βία είναι βία και ας σταματήσουμε να τα κουκουλώνουμε με δικαιολογίες! Δηλαδή στην δουλειά του αν κάποιος τον εκνευρίσει θα τον σπάσει στο ξύλο; Μην τρελαθούμε τώρα! Δες όλα τα red flags τώρα που είναι νωρίς! Φύγε μακριά του κορίτσι μου, για την δική σου ασφάλεια και ψυχική ισορροπία! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 7/8/2023 at 6:46 ΜΜ, ο/η Thlimmeno_koutavi είπε:

Σαν αυτά που βλέπουμε στις ειδήσεις... Κι αν μας βλέπατε είναι αυτό που λένε "μα δε τους φαίνεται, ήσυχα παιδιά αγαπημένα"... Κορίτσια είμαι απλά ένα ερείπιο... Και η αμη μου εμένα πέφτει... Ποιος θα με πάρει εμένα..?? Δε θα προλάβω να κάνω παιδιά... Που ήθελα από μικρή. Αυτά σκέφτομαι σήμερα... Είναι δύσκολη μέρα. Εύχομαι αύριο να είμαι καλύτερα... 

Αυτός που θα σε αγαπήσει πραγματικά γιαυτό που είσαι όχι για να του κάνεις παιδί δεν είσαι Αναπαραγωγική μηχανή κορίτσι μου και δεν έχεις υποχρέωση σε κανέναν να του κάνεις παιδί το οποίο θα έρθει όταν θα είναι η ώρα του παρόλα αυτά θα συμφωνήσω με την @Tokyo

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η Lacostaki είπε:

Αυτός που θα σε αγαπήσει πραγματικά γιαυτό που είσαι όχι για να του κάνεις παιδί δεν είσαι Αναπαραγωγική μηχανή κορίτσι μου και δεν έχεις υποχρέωση σε κανέναν να του κάνεις παιδί το οποίο θα έρθει όταν θα είναι η ώρα του παρόλα αυτά θα συμφωνήσω με την @Tokyo

Θέλω πολύ να γίνω μανούλα... Από παιδί το ονειρεύομαι... 

Αφηνω λίγο τον χρόνο να περάσει... Γιατί μέσα μου επικρατεί πόλεμος. Πονάω... Στον θώρακα, στο έντερο, στο στομάχι. Δεν κοιμάμαι. Πολύ διακεκομμένα. Και εκείνος έχει ύπνο βαθύ... Βγαίνει με φίλους... Πάει θάλασσα... Το ξεπερνάει αλλιώς...

Σας ευχαριστώ όλες για τη συμπαράσταση. Ειλικρινά... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Thlimmeno_koutavi είπε:

Θέλω πολύ να γίνω μανούλα... Από παιδί το ονειρεύομαι... 

Αφηνω λίγο τον χρόνο να περάσει... Γιατί μέσα μου επικρατεί πόλεμος. Πονάω... Στον θώρακα, στο έντερο, στο στομάχι. Δεν κοιμάμαι. Πολύ διακεκομμένα. Και εκείνος έχει ύπνο βαθύ... Βγαίνει με φίλους... Πάει θάλασσα... Το ξεπερνάει αλλιώς...

Σας ευχαριστώ όλες για τη συμπαράσταση. Ειλικρινά... 

Κορίτσι μου συγγνώμη που πετάγομαι κ εγώ, δεν έχουμε ξαναμιλήσει νομίζω, αλλά δεν μπορώ να μείνω αμέτοχη σε αυτά που διαβάζω...

Όταν λες ότι πονάς στον θώρακα, έντερο, στομάχι, είναι ψυχοσωματικό ή επειδή σε χτύπησε;;; Αν είναι λόγω της βίας (που φυσικά κ στην περίπτωση του ψυχοσωματικού λόγω της βίας είναι) σε παρακαλώ, κάνε την χάρη στον εαυτό σου και ΤΡΕΞΕ ΜΑΚΡΥΑ!!!! Δώσε προσοχή σε όλα όσα σου γράφουν τα κορίτσια παραπάνω και ΦΥΓΕ!!!! Μη δίνεις χρόνο, ούτε λεπτό παραπάνω!!

Καταλαβαινω τις βαθύτερες σκέψεις που κάνεις περί οικογένειας σε συνάρτηση με την ηλικία σου, γιατί κ εγώ τις έκανα και φίλες μου από το περιβάλλον μου όταν ήμασταν στην ηλικία σου, αλλά τώρα στα 37-38-40 και βάλε που είμαστε, βλέπουμε ποοοοόσο λάθος σκεπτικό είχαμε και δεν αφήναμε τις τότε σχέσεις μας νωρίτερα φοβούμενες μη τυχόν και δε βρούμε άλλον σύντροφο και δεν προλάβουμε να κάνουμε παιδιά!! Είναι το γνωστό κοινωνικό στερεότυπο που μας έχουν εμφυσήσει και που μέχρι την ηλικία των 30 πρέπει να έχουμε παντρευτεί και μέχρι τα 35 μαξ να έχουμε αραδιάσει κ κανά 2 παιδιά! Δεν υφίσταται όμως αυτό!!! Την ευτυχία την κυνηγάμε καθημερινά, δε μας τη φέρνει ο γάμος, πόσο μάλλον ενα παιδί μέσα σε έναν γάμο όπου δεν υπάρχει η ευτυχία! Βιολογικά ναι έχουμε περιορισμούς οι γυναίκες ΑΛΛΑ έχουμε την επιστήμη με το μέρος μας!!! Υπάρχουν άπειρα παραδείγματα γυναικών (& εδώ στο φόρουμ αλλά και εκτός) που τεκνοποίησαν σε ηλικίες βιολογικά δύσκολες και τα κατάφεραν! Είτε μόνες τους με δότη, είτε με τον κατάλληλο σύντροφο που ήρθε στο δρόμο τους στην όχι «ιδανική» βιολογικά ηλικία.

Σε παρακαλώ πολύ μάζεψε τα κομμάτια σου, απομακρύνσου για λίγες μέρες από το σπίτι που ζείτε μαζί, βάλε σε τάξη τις σκέψεις σου, μίλα με τις γραμμές υποστήριξης που σου πρότειναν τα κορίτσια...Είσαι νεότατη και θα βρεις τον σύντροφο που σου ταιριάζει, που σε σέβεται και σ αγαπάει πραγματικά! Και φυσικά θα αποκτήσεις την οικογένεια που ονειρεύεσαι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Bestrong είπε:

Κορίτσι μου συγγνώμη που πετάγομαι κ εγώ, δεν έχουμε ξαναμιλήσει νομίζω, αλλά δεν μπορώ να μείνω αμέτοχη σε αυτά που διαβάζω...

Όταν λες ότι πονάς στον θώρακα, έντερο, στομάχι, είναι ψυχοσωματικό ή επειδή σε χτύπησε;;; Αν είναι λόγω της βίας (που φυσικά κ στην περίπτωση του ψυχοσωματικού λόγω της βίας είναι) σε παρακαλώ, κάνε την χάρη στον εαυτό σου και ΤΡΕΞΕ ΜΑΚΡΥΑ!!!! Δώσε προσοχή σε όλα όσα σου γράφουν τα κορίτσια παραπάνω και ΦΥΓΕ!!!! Μη δίνεις χρόνο, ούτε λεπτό παραπάνω!!

Καταλαβαινω τις βαθύτερες σκέψεις που κάνεις περί οικογένειας σε συνάρτηση με την ηλικία σου, γιατί κ εγώ τις έκανα και φίλες μου από το περιβάλλον μου όταν ήμασταν στην ηλικία σου, αλλά τώρα στα 37-38-40 και βάλε που είμαστε, βλέπουμε ποοοοόσο λάθος σκεπτικό είχαμε και δεν αφήναμε τις τότε σχέσεις μας νωρίτερα φοβούμενες μη τυχόν και δε βρούμε άλλον σύντροφο και δεν προλάβουμε να κάνουμε παιδιά!! Είναι το γνωστό κοινωνικό στερεότυπο που μας έχουν εμφυσήσει και που μέχρι την ηλικία των 30 πρέπει να έχουμε παντρευτεί και μέχρι τα 35 μαξ να έχουμε αραδιάσει κ κανά 2 παιδιά! Δεν υφίσταται όμως αυτό!!! Την ευτυχία την κυνηγάμε καθημερινά, δε μας τη φέρνει ο γάμος, πόσο μάλλον ενα παιδί μέσα σε έναν γάμο όπου δεν υπάρχει η ευτυχία! Βιολογικά ναι έχουμε περιορισμούς οι γυναίκες ΑΛΛΑ έχουμε την επιστήμη με το μέρος μας!!! Υπάρχουν άπειρα παραδείγματα γυναικών (& εδώ στο φόρουμ αλλά και εκτός) που τεκνοποίησαν σε ηλικίες βιολογικά δύσκολες και τα κατάφεραν! Είτε μόνες τους με δότη, είτε με τον κατάλληλο σύντροφο που ήρθε στο δρόμο τους στην όχι «ιδανική» βιολογικά ηλικία.

Σε παρακαλώ πολύ μάζεψε τα κομμάτια σου, απομακρύνσου για λίγες μέρες από το σπίτι που ζείτε μαζί, βάλε σε τάξη τις σκέψεις σου, μίλα με τις γραμμές υποστήριξης που σου πρότειναν τα κορίτσια...Είσαι νεότατη και θα βρεις τον σύντροφο που σου ταιριάζει, που σε σέβεται και σ αγαπάει πραγματικά! Και φυσικά θα αποκτήσεις την οικογένεια που ονειρεύεσαι!!!

Ψυχοσωματικοι ειναι οι πόνοι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η Thlimmeno_koutavi είπε:

Ψυχοσωματικοι ειναι οι πόνοι. 

Τα κορίτσια πραγματικά και μπράβο τους στα λένε πολύ πολύ ευγενικά…εγώ το μόνο που θα σου πω είναι φύγε μακριά και τέλος..τίποτα άλλο..έπρεπε ήδη να το έχεις κάνει…όσο χρόνο και να δώσεις στην πρώτη στραβή θα συμβαίνουν πάντα τα ίδια..η απόφαση εννοείται δική σου αλλά δεν βρίσκω ούτε μισό λόγο να μένεις…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Thlimmeno_koutavi είπε:

Θέλω πολύ να γίνω μανούλα... Από παιδί το ονειρεύομαι... 

Αφηνω λίγο τον χρόνο να περάσει... Γιατί μέσα μου επικρατεί πόλεμος. Πονάω... Στον θώρακα, στο έντερο, στο στομάχι. Δεν κοιμάμαι. Πολύ διακεκομμένα. Και εκείνος έχει ύπνο βαθύ... Βγαίνει με φίλους... Πάει θάλασσα... Το ξεπερνάει αλλιώς...

Σας ευχαριστώ όλες για τη συμπαράσταση. Ειλικρινά... 

Κοιμάται ύπνο βαθύ γιατί αδιαφορεί, δεν τον νοιάζει για τον πόνο που σου προκαλεί. Δεν έχει να ξεπεράσει τίποτα γιατί ξέρει να σε χειρίζεται. Ζεις σε μια κακοποιητική σχέση. Που θα συνεχίσει έτσι και δεν θα διορθωθεί ό,τι κι αν κάνεις εσύ. Γιατί πάντα θα φταις. Μακάρι να το δεις γρήγορα και να απομακρυνθείς.

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Dimitrapth είπε:

Πάντα θα φταις εσύ, γιατί έτσι είναι αυτοί οι άνθρωποι. Αυτοί δεν φταίνε ποτέ! Έτσι είναι αυτό το μοτίβο, πάντα φταίει το θύμα κι όχι ο θύτης και δυστυχώς η κοινωνία μας έχει γαλουχηθεί με αυτό το μοτίβο. "Η γυναίκα φταίει γιατί ο άντρας έχει νεύρα". Όχι παιδιά, ΟΧΙ! Δεν υπάρχει δικαιολογία για την κακοποιητική συμπεριφορά. Δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ ανοχή στην ενδοοικογενειακή βία! Η βία είναι βία και ας σταματήσουμε να τα κουκουλώνουμε με δικαιολογίες! Δηλαδή στην δουλειά του αν κάποιος τον εκνευρίσει θα τον σπάσει στο ξύλο; Μην τρελαθούμε τώρα! Δες όλα τα red flags τώρα που είναι νωρίς! Φύγε μακριά του κορίτσι μου, για την δική σου ασφάλεια και ψυχική ισορροπία! 

Τα είπες όλα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Thlimmeno_koutavi καλή μου θα πεταχτω κι εγώ στη συζήτηση μπας και σου δώσω μια άλλη οπτική. Εννοείται συμφωνώ 1000% με όλα όσα σου έχουν πει τα κορίτσια. Εννοείται δεν είσαι μεγάλη!

Ήθελα απλά να σου πω ότι έχω αρκετά παράδειγμα στον περίγυρο μου, από ζευγάρια που δεν μπορούσαν χρόνια να κάνουν παιδί, τελικά χώρισαν και φτιάχνοντας τα ο καθένας με άλλον απόκτησαν αμέσως παιδί! (Και όλοι κοντά στα 40 φυσικά) Δυστυχώς μερικοί άνθρωποι δεν ταιριάζουν να είναι μαζί ούτε βιολογικά. Αφού λοιπόν σε ενδιαφέρει να γίνεις μανούλα βρες άλλον για πατέρα, γιατί αυτός εκτός του ότι δεν κάνει για διάφορους κοινωνικοψυχολογικους λόγους, προφανώς δεν κάνει και για βιολογικούς. Όσο πιο σύντομα χωρίσεις τόσο πιο σύντομα θα βρεις τον ιδανικό σύντροφο και πατέρα για το παιδί σου. 

Όσο είσαι με αυτόν τον άνθρωπο κλείνεις την πόρτα στην τύχη σου με άλλους ανθρώπους και αυτό θα το καταλάβεις όταν απομακρυνθείς από αυτή τη σχέση! Και πίστεψέ με θα είσαι πολύ πολύ πιο χαρούμενη τότε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 

στις πριν 7 ώρες, ο/η Thlimmeno_koutavi είπε:

Μου λέει ότι φταίω εγώ που τον εξοργιζω....

@Thlimmeno_koutavi Προβλέψιμες ατάκες και συμπεριφορές. Ξέρεις τι είναι να φοβάσαι να αντικρίσεις τον ίδιο σου τον εαυτό, να δεις αυτό που πραγματικά είσαι; Και ακόμα χειρότερα, να έχεις βολευτεί με αυτόν, να τον θεωρείς "κανονικό" και να προβάλεις το εσωτερικό σου χάος στον άλλο, που δε σου φταίει σε τίποτα, αλλά μπορείς να τον χειριστείς πολύ βολικά;! Αυτό ακριβώς κάνει. Ο άνθρωπος αυτός θέλει πολύ δουλειά με τον εαυτό του. Έχει όμως το θάρρος να το κάνει;! 

Άκουσε το σώμα σου και την ψυχή σου και θα βρεις τη δύναμη να πάρεις τη ζωή και την ευτυχία σου στα δικά σου χέρια! Στην ηλικία σου περίπου (στα 34) βγήκα από μια κακοποιητική σχέση (επιθετικότητα, νεύρα, ξεσπάσματα, ψυχολογική βία). Το σταμάτησα όταν είδα ότι θα μπορούσε να είναι ικανός να περάσει στο επόμενο στάδιο. Την περίοδο εκείνη ήμουν άνεργη, ήμουν στο σπίτι,  όλα αρνητικά, όλα στραβά, όλα τοξικά. Όταν πλησίαζε το μεσημέρι που θα ερχόταν από τη δουλειά σκεφτόμουν "Σήμερα τι θα έχει γίνει; Με ποιον θα τα έχει; Πόσο θα τσακωθούμε; Για πόσα ακόμα θα με κατηγορήσει" και έκλαιγα. Όλοι του έφταιγαν, ποτέ εκείνος. Εγωισμός και ανωριμότητα στον υπέρτατο βαθμό. Κάποια στιγμή όμως αναλογίστηκα αυτό που σου έγραψα παραπάνω "Αυτή θα είναι η ζωή μου με αυτόν τον άνθρωπο; Αυτό θέλω; Αυτό μου αξίζει;". Στο επόμενο ξέσπασμά του, του είπα ότι "Βαριέμαι απίστευτα να τσακωθώ, σήκω φύγε και τσακώσου με όποιον άλλον θες. ΤΕΛΟΣ". Όσο δεν τσιμπούσα και δεν έδινα πάσες στις επιθέσεις και τις κατηγορίες του, τόσο γινόταν πιο τρελός. Και έτσι έφυγε από το σπίτι. 

Μετά από 3 χρόνια βρήκα τον άνθρωπό μου και πορευόμαστε μαζί, ο ένας δίπλα στον άλλο, σε όλα! Και ειδικά στον αγώνα της υπογονιμότητας. ❤️

Όλα αυτά στα γράφω για να ξέρεις ότι ποτέ δεν είναι αργά (σε όποια ηλικία και να'σαι) για να παλέψεις και να κυνηγήσεις την ευτυχία σου! Έχε δύναμη και θετική ενέργεια!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 12/8/2023 at 12:36 ΜΜ, ο/η efakii είπε:

Κορίτσια Καλημερα !! 
Ειμαι στο φορουμ εδω και κάποιους μήνες και σας παρακολουθώ… άλλοτε πιο στενά άλλοτε πιο απομακρυσμένα ! Ήρθε λοιπον η ωρα να κανω join στο club της εξωσωματικής. Έπειτα απο 2 μισή χρόνια προσπαθειών και 2 αποτυχημένες σπερματεγχυσεις. 
Χρειαζομαι λοιπον τις γνώσεις σας. Τον σεμπτεβριο περνάω επιτροπή ,μου ζήτησαν Υπέρηχο κολπικο απο πιστοποιημένο ΚΕΣΥ γυναικολόγο ή ακτινολόγο. γνωρίζει κάποια κοπέλα που θα μπορούσα να κανω τον υπέρηχο(αθηνα); Γιατι σε όσους γυναικολόγους γνωστούς γνωστών τηλεφώνησα  ,δεν έχουν τέτοια άδεια. Προς το παρον εχω κλείσει στο ελενα στο ακτινολογικό. 
* να αναφέρω πως όλη τη διαδικασία λόγω οικονομικών την κανω στο ελενα απο πέρυσι που εχω ξεκινήσει. 
οποιαδηποτε πληροφορία χρήσιμη !! 🥰🥰

Καλησπέρα κορίτσι μου αρχικά καλώς ήρθες στο κλαμπ εγώ όλες τις εξετάσεις που ήθελε η επιτροπή τις έκανα στη βιοϊατρική και τον υπέρηχο και μια χαρά τα δέχτηκαν μόνο αν πας κι εσύ βιοϊατρική θα τους διευκρινίσεις από την αρχή ότι είναι για την επιτροπή για να έχει υπογραφή και σφραγίδα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Thlimmeno_koutavi είπε:

Θέλω πολύ να γίνω μανούλα... Από παιδί το ονειρεύομαι... 

Αφηνω λίγο τον χρόνο να περάσει... Γιατί μέσα μου επικρατεί πόλεμος. Πονάω... Στον θώρακα, στο έντερο, στο στομάχι. Δεν κοιμάμαι. Πολύ διακεκομμένα. Και εκείνος έχει ύπνο βαθύ... Βγαίνει με φίλους... Πάει θάλασσα... Το ξεπερνάει αλλιώς...

Σας ευχαριστώ όλες για τη συμπαράσταση. Ειλικρινά... 

Σίγουρα η τελική απόφαση είναι δική σου αλλά όταν λες αφήνεις το χρόνο να περάσει για πιο λόγο;; μηπως διορθωθεί η κατάσταση;; λυπάμαι που θα στο πω αλλά δεν θα διορθωθεί και με τον ερχομό ενός παιδιού μπορεί να γίνει χειρότερη και επειδή μεγάλωσα σε ένα τέτοιο περιβάλλον θα σου πω ότι κανένα παιδί δεν θέλει να μεγαλώσει σε τέτοιο περιβάλλον μανούλα θα γίνεις αλλά την κατάλληλη στιγμή και με τον κατάλληλο άνθρωπο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Thlimmeno_koutavi είπε:

Ψυχοσωματικοι ειναι οι πόνοι. 

Έχεις δει κάποιον ειδικο; πρέπει να σε βοηθήσει να σκεφτείς τ τελικά είναι καλύτερο για σένα. Όλοι ξέρουμε την απάντηση και εσύ ή ίδια την ξέρεις αλλά σλλιως θα το δέος και από ειδικό. 

Οι δικοί σου σε στηριζουν; 

 

Οι τοξικοι άνθρωποι έχουν την τάση να ρίχνουν το φταίξιμο στους άλλους. Αυτό κάνε και αυτός ακριβώς αυτό. 

Λες θέλεις οικογένεια κτλ και τον καταλαβαίνω απόλυτα και εγώ έτσι είμαι. Ας κάνουμε όμως μαζί την εικόνα αυτής της οικογένειας.. 2 ανθρώποι που σέβονται ο ένας τις επιθυμίες του άλλου (θα υπάρχουν διαφορες σίγουρα αλλά με διάλογο θα βρίσκουν την χρυσή τομή.. και μετά έρχεται και το παιδάκι οι διαφωνίες υπάρχουν άλλα πάλι με διάλογο βρίσκουν την λύση. Αυτή την οικογένεια νομίζω ότι θέλεις. Σωστα; με αυτό τον άνθρωπο που εισαι τώρα θα την εχεις; 

Και δε σου μιλάω σα να μη τα έζησα. Ο πρώην εται ήταν ένιωθα ότι είμαι χοντρή στα 55 κιλά έβαλα κιλά απ τη στεναχώρια δε με άφηνε να βγω ποιος θα με κοιτούσε εμένα ως χοντρή. Και διάφορα άλλα..  τελικά μια μέρα πήγα σπίτι μου στο πατρικό μου και δεν ξανα πήγα σε εκείνο το σπίτι, δεν σήκωσα το τηλ δεν του ξαναμιλησα και ας άκουγα ΘΑ ΑΛΛΑΞΩ , ξες πόσες φορές το είχα ξανά ακούσει αυτό; αμέτρητες..  ηρέμησα πήρα τον χρόνο μου βγήκα έξω γνώρισα ανθρώπους και μια μέρα στη δουλειά νου ήρθε και ψώνισε ένας κύριος.. όμως τότε ήμουν ΚΑΛΑ ήμουν η ελπίδα που ήξερα παλιά, γελούσα και έκανα ξανά όνειρα για την οικογένεια που λέγανε. 

Αυτό θα συμβεί και σε εσένα όταν θα πάρεις το χρόνο σου , θα ηρησεος τότε θα έρθει ένας άνθρωπος που αξίζει να γίνει σύζυγος σου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Thlimmeno_koutavi κορίτσι μου εγώ θα σου παραθέσω μόνο την προσωπική μου εμπειρία σαν ένα παιδί που μεγάλωσε σε οικογένεια με πολλη βία. Ψυχολογική, λεκτική και σωματική προς την μητέρα μου αλλά και προς εμένα και την αδερφή μου. Πολλές υποσχέσεις για αλλαγή από την πλευρά του πατέρα μου,  πολλες προσπαθειες από την πλευρά της μητέρας μου για να μην στιγματιστεί ως χωρισμένη σε μια άλλη εποχή.. Το αποτέλεσμα; Δύο παιδιά με τόσα πολλά ψυχολογικά. Έχω κατάθλιψη από την εφηβεία μου, έφυγα από το σπίτι στα 18 για να γλιτώσω από το περιβάλλον αυτό (με ο,τι αυτό συνεπάγεται). Βρήκα τη δύναμη και απευθύνθηκα σε ψυχολόγο αρκετά νωρίς και έτσι ξέφυγα από μια πολύ τοξική σχέση (που είχε σηκώσει και σε εμένα χερι μια φορά). Τώρα είμαι 31 εβδομάδων έγκυος με έναν απίστευτο άνθρωπο δίπλα μου που με σέβεται και με εκτιμάει. Η αδερφη μου δυστυχώς δεν κατάφερε να ξεφύγει από τον φαύλο αυτο κύκλο. Παντρεύτηκε έναν άντρα χειρότερο από τον πατέρα μας. Η βία υπήρχε σε όλες τις μορφές της. Αλλά είχε πάθει εξάρτηση, και όσο και αν την παρακαλούσα, δεν πήγε ποτέ σε ειδικό. Το αποτέλεσμα είναι ότι έκανε ένα κοριτσάκι, το οποίο έζησε και ζει ακόμα τα ίδια με εμένα και την αδερφή μου. Εικόνες βίας, τσακωμούς... Πονάει η ψυχή μου για αυτό το παιδί...

Σε παρακαλώ μέσα από την ψυχή μου μιλα με έναν ειδικό. Δεν θα ήθελες το παιδί σου να μεγαλώσει σε ένα τέτοιο περιβάλλον. Είμαι 32 χρόνων, έχω κάνει πολλή δουλειά με ψυχολόγους και υπάρχουν βραδια που ξυπνάω ακόμα μέσα στη νύχτα με κλάματα. Στο λέω και βουρκωνω για όσα έχω ζήσει και για όσα ζει η ανήψια μου, γιατί η αδερφή μου δεν είχε τη δύναμη να φύγει όταν έπρεπε. 

Αξίζεις πολλά, μην καταστρέφεις τη ζωή σου και μην καταστρέψεις και τη ζωή ενός παιδιού δίπλα του!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Elli13 είπε:

@Thlimmeno_koutavi κορίτσι μου εγώ θα σου παραθέσω μόνο την προσωπική μου εμπειρία σαν ένα παιδί που μεγάλωσε σε οικογένεια με πολλη βία. Ψυχολογική, λεκτική και σωματική προς την μητέρα μου αλλά και προς εμένα και την αδερφή μου. Πολλές υποσχέσεις για αλλαγή από την πλευρά του πατέρα μου,  πολλες προσπαθειες από την πλευρά της μητέρας μου για να μην στιγματιστεί ως χωρισμένη σε μια άλλη εποχή.. Το αποτέλεσμα; Δύο παιδιά με τόσα πολλά ψυχολογικά. Έχω κατάθλιψη από την εφηβεία μου, έφυγα από το σπίτι στα 18 για να γλιτώσω από το περιβάλλον αυτό (με ο,τι αυτό συνεπάγεται). Βρήκα τη δύναμη και απευθύνθηκα σε ψυχολόγο αρκετά νωρίς και έτσι ξέφυγα από μια πολύ τοξική σχέση (που είχε σηκώσει και σε εμένα χερι μια φορά). Τώρα είμαι 31 εβδομάδων έγκυος με έναν απίστευτο άνθρωπο δίπλα μου που με σέβεται και με εκτιμάει. Η αδερφη μου δυστυχώς δεν κατάφερε να ξεφύγει από τον φαύλο αυτο κύκλο. Παντρεύτηκε έναν άντρα χειρότερο από τον πατέρα μας. Η βία υπήρχε σε όλες τις μορφές της. Αλλά είχε πάθει εξάρτηση, και όσο και αν την παρακαλούσα, δεν πήγε ποτέ σε ειδικό. Το αποτέλεσμα είναι ότι έκανε ένα κοριτσάκι, το οποίο έζησε και ζει ακόμα τα ίδια με εμένα και την αδερφή μου. Εικόνες βίας, τσακωμούς... Πονάει η ψυχή μου για αυτό το παιδί...

Σε παρακαλώ μέσα από την ψυχή μου μιλα με έναν ειδικό. Δεν θα ήθελες το παιδί σου να μεγαλώσει σε ένα τέτοιο περιβάλλον. Είμαι 32 χρόνων, έχω κάνει πολλή δουλειά με ψυχολόγους και υπάρχουν βραδια που ξυπνάω ακόμα μέσα στη νύχτα με κλάματα. Στο λέω και βουρκωνω για όσα έχω ζήσει και για όσα ζει η ανήψια μου, γιατί η αδερφή μου δεν είχε τη δύναμη να φύγει όταν έπρεπε. 

Αξίζεις πολλά, μην καταστρέφεις τη ζωή σου και μην καταστρέψεις και τη ζωή ενός παιδιού δίπλα του!

Λυπάμαι πολύ για όσα έχεις ζήσει... Το να ξυπνάς με κλάματα το βράδυ... 

Δεν πρόκειται να ηρεμήσω αν δεν πάμε σε σύμβουλο γάμου. Το ξέρει και θα πάμε... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Thlimmeno_koutavi είπε:

Λυπάμαι πολύ για όσα έχεις ζήσει... Το να ξυπνάς με κλάματα το βράδυ... 

Δεν πρόκειται να ηρεμήσω αν δεν πάμε σε σύμβουλο γάμου. Το ξέρει και θα πάμε... 

Θα ευχηθώ να γίνει ο,τι είναι καλύτερο για εσένα και την ζωή σου. Φαντάσου πως θα ήθελες να είναι η υπόλοιπη ζωή σου και η ζωή του παιδιού που θα φέρεις στον κόσμο και πράξε ανάλογα.

Όσα έχω περάσει εγώ και άλλα τόσα παιδιά δυστυχώς δεν το επιλέξαμε. Δεν ήταν στο χέρι μας. Είναι όμως στο χέρι μας να επιλέξουμε τον σωστό άνθρωπο δίπλα μας και να μην σταματήσουμε μέχρι να γίνουμε ευτυχισμένες ❤️ 

Σου στέλνω μια τεράστια αγκαλιά, θα είμαι εδώ να διαβάζω νέα σου, και θα προσεύχομαι να γίνεις η πιο ευτυχισμένη γυναίκα στον κόσμο 💕💕

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/8/2023 at 4:19 ΜΜ, ο/η Elli13 είπε:

@Thlimmeno_koutavi κορίτσι μου εγώ θα σου παραθέσω μόνο την προσωπική μου εμπειρία σαν ένα παιδί που μεγάλωσε σε οικογένεια με πολλη βία. Ψυχολογική, λεκτική και σωματική προς την μητέρα μου αλλά και προς εμένα και την αδερφή μου. Πολλές υποσχέσεις για αλλαγή από την πλευρά του πατέρα μου,  πολλες προσπαθειες από την πλευρά της μητέρας μου για να μην στιγματιστεί ως χωρισμένη σε μια άλλη εποχή.. Το αποτέλεσμα; Δύο παιδιά με τόσα πολλά ψυχολογικά. Έχω κατάθλιψη από την εφηβεία μου, έφυγα από το σπίτι στα 18 για να γλιτώσω από το περιβάλλον αυτό (με ο,τι αυτό συνεπάγεται). Βρήκα τη δύναμη και απευθύνθηκα σε ψυχολόγο αρκετά νωρίς και έτσι ξέφυγα από μια πολύ τοξική σχέση (που είχε σηκώσει και σε εμένα χερι μια φορά). Τώρα είμαι 31 εβδομάδων έγκυος με έναν απίστευτο άνθρωπο δίπλα μου που με σέβεται και με εκτιμάει. Η αδερφη μου δυστυχώς δεν κατάφερε να ξεφύγει από τον φαύλο αυτο κύκλο. Παντρεύτηκε έναν άντρα χειρότερο από τον πατέρα μας. Η βία υπήρχε σε όλες τις μορφές της. Αλλά είχε πάθει εξάρτηση, και όσο και αν την παρακαλούσα, δεν πήγε ποτέ σε ειδικό. Το αποτέλεσμα είναι ότι έκανε ένα κοριτσάκι, το οποίο έζησε και ζει ακόμα τα ίδια με εμένα και την αδερφή μου. Εικόνες βίας, τσακωμούς... Πονάει η ψυχή μου για αυτό το παιδί...

Σε παρακαλώ μέσα από την ψυχή μου μιλα με έναν ειδικό. Δεν θα ήθελες το παιδί σου να μεγαλώσει σε ένα τέτοιο περιβάλλον. Είμαι 32 χρόνων, έχω κάνει πολλή δουλειά με ψυχολόγους και υπάρχουν βραδια που ξυπνάω ακόμα μέσα στη νύχτα με κλάματα. Στο λέω και βουρκωνω για όσα έχω ζήσει και για όσα ζει η ανήψια μου, γιατί η αδερφή μου δεν είχε τη δύναμη να φύγει όταν έπρεπε. 

Αξίζεις πολλά, μην καταστρέφεις τη ζωή σου και μην καταστρέψεις και τη ζωή ενός παιδιού δίπλα του!

Δυστυχώς δεν μπορείς και δεν κάνει να πεις φύγε..  αλλα μπορείς να της δείξει τον τρόπο. Φρόντισε να είσαι δίπλα της και ψυχολογικά και οικονομικά να ξέρει ότι είσαι εκεί και πάντα θα είναι ανοιχτό το σπίτι σου μα ερθει να μείνει και η ανιψια σου αλλά και η αδελφή σου. 

Δυστυχώς στον κύκλο της βίας ο άνθρωπος που το ζει δεν το βλέπει..  είναι αυτό πιυ λέμε θα αλλάξω αλλάζει για λίγο και μετά ξανά τα ίδια.  Το να φτάσει όμως σε όλο αυτό έχει προηγηθεί ένα ωραιότατο μάσημα μυαλού. Ποιος θα σε πάρει;  είσαι έτσι είσαι αλλιώς κτλ πέφτει η ψυχολογία νιώθεις ότι έτσι είναι και μετά έχεις χάσει και δικούς σου ανθρώπους δεν ξες που να πας οπότε η βία είναι Δυστυχώς ευκολακι μετά. 

Σου εύχομαι με το καλό να έρθει το μωράκι σας, και όπως σου είπα δίπλα στην αδελφή σου βράχος μα θα λέει καλά μα θα λέει κακά λόγια για δαύτον  εσύ εκεί. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια.Εχω κάποιες ερωτήσεις αν μπορεί κάποια να με βοηθήσει αν ξέρει.Ξεκιναμε Σεπτέμβριο διαδικασίες για εξωσωματική.Απο τα λίγα που έχω διαβάσει και δει έχω το μικρό πρωτόκολλο.Απο βδομάδα θα προμηθευτώ τα φάρμακα από τον ΕΟΠΥΥ και ότι άλλο χρειάζεται τέλος πάντων.Πρεπει να ξανακάνω χοριακη πριν τα ξεκινήσω;θα χρειαστεί η επιτροπή κάτι τέτοιο;Επίσης όλα αυτά τα φάρμακα τα έχουν ;παίζει να είναι σε έλλειψη;Ιούλιο εγκριθηκαμε από την επιτροπή απλά είπαμε να περάσει το καλοκαίρι και οι άδειες και μετά να ξεκινήσουμε.Δυστυχως δεν έρχεται από μόνο του...Γενικά αν έχετε κάποια συμβουλή σαν διαδικασία καλοδεχούμενη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...