Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μάης κι έχει η γης φορέσει τα καλά της για ν’ αρέσει. Ο κυρ-Ήλιος την κοιτά και τον πελαργό διατάζει να κατέβει να μας φέρει μωρουδακια αφράτα, μοσχοβολιστα🌸


marinamanoulitsa

Recommended Posts

στις πριν 5 ώρες, ο/η cat12 είπε:

@marinamanoulitsa μου ήρθε η περίοδος κ περνάω άλλη μια μικρή κατάθλιψη 😜 μικρή ροή πάλι... το Σάββατο έκλεισα ραντεβού με τον γιατρό να με δει κ ελπίζω να μου δώσει κ εξετάσεις να κάνω... μην μου πει πάλι όλα είναι τέλεια μην αγχώνεσαι... Θα μου φύγει το άγχος αν δω τις εξετάσεις ότι είναι καλές... Αυτό θα με βοηθήσει στην ψυχολογία μου... Κ αυτό θα του πω ότι το άγχος προέρχεται ότι έχει αλλάξει ο κύκλος μου κ η ροή κ θέλω να δω ότι είναι όλα καλά ακόμα για να χαλαρώσω κ εγώ κ να τα δω τέλεια όπως τα βλέπει εκείνος.

Αχ λυπάμαι πολύ... Κάθε μήνα αυτή η απογοήτευση... 😭 Σε νιώθω.... Φυσικά και να του ζητήσεις εξετάσεις... Και όχι μόνο ορμονολικες.. Βιταμίνη D.. Θυρεοειδής... Ένα πλήρες check up.. Εγω ειχα έλλειψη d και παίρνω τώρα.... Αααα επίσης έχω κάνει και εξέταση φυλικο οξύ στο αίμα που εμένα ήταν φυσιολογική αλλά με είπε ότι σε πολλές γυναίκες είναι χαμηλά και δυσκολεύει την σύλληψη... Γιατί να μην σου δώσει;;; να κάνεις φυσικά!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Elli13 είπε:

Εμένα πάντως κορίτσι μου μετά την απόξεση (συγκεριμένα μόλις ήρθε η πρώτη περίοδος) ο γιατρός μου με εστειλε από μονος του για ορμονικές εξετάσεις χωρίς να το ζητήσω εγώ. Γνωμη μου.. αν ζητησεις και δεν στις γραψει πήγαινε αλλου. Δεν εχει νόημα αυτη η κατάσταση. Εισαι σε αναμενα καρβουνα 2 κυκλους τώρα;; Τουλαχιστον να τις κανεις να ηρεμησεις!!!

Ναι ισχύει έχω τρελαθεί 4η περίοδος είναι που είναι έτσι  γιατί πλέον έχω κύκλο 26 μέρες ακριβώς. Ενώ πριν ήταν από 26 με 31 μέρες ποτέ σταθερός...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Εγω επειδή είχα ανεβασμένη προλακτινη ναι μεν είχα ωάριο κατέβαινε αλλά δεν ήταν ποιοτικά καλό και δεν μπορούσε να γονιμοποιηθεί και για όλα αυτά έφταιγε η προλακτινη μου…  

να πας σε ενδοκρινολόγο αυτός ξερει από ορμόνες καλύτερα από γυναικολόγο  και εγω πήγα μου έδωσε χάπι και έμεινα εγκυος 

Υπάρχει δλδ κ αυτό που μπορεί να συμβεί.... Πω πω πραγματικά με βοηθάτε όλες πολύ.... Ναι θα του απαιτήσω εξετάσεις κ εάν δεν το κάνει πάω σε ενδοκρινολόγο... Η όπως λες θα πάω ούτως η άλλως....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η marinamanoulitsa είπε:

Αχ λυπάμαι πολύ... Κάθε μήνα αυτή η απογοήτευση... 😭 Σε νιώθω.... Φυσικά και να του ζητήσεις εξετάσεις... Και όχι μόνο ορμονολικες.. Βιταμίνη D.. Θυρεοειδής... Ένα πλήρες check up.. Εγω ειχα έλλειψη d και παίρνω τώρα.... Αααα επίσης έχω κάνει και εξέταση φυλικο οξύ στο αίμα που εμένα ήταν φυσιολογική αλλά με είπε ότι σε πολλές γυναίκες είναι χαμηλά και δυσκολεύει την σύλληψη... Γιατί να μην σου δώσει;;; να κάνεις φυσικά!! 

Βιταμίνη d είχα κ εγώ πολύ χαμηλή... Ναι θα του τα ζητήσω όλα να τα κάνω δεν μπορώ να ζω στο μήπως έχω αυτό μήπως έχω το άλλο.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν τώρα είδα τις εξετάσεις τις ορμονολογικες... Έχω κλείσει χρόνο που τις έκανα... Την αμη είχα κάνει Οκτώβριο... Η οποία είχε βγει 2,41.. προλακτίνη είχα 8,8 και προγεστερόνη 0,447ng/ml... Αυτά είχα δείξει στον καινούριο γιατρό που είμαι τώρα κ είπε ότι όλα είναι καλά.. άρα θα απαιτήσω να κάνω εξετάσεις γιατί έχει περάσει ένας χρόνος... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η cat12 είπε:

Λοιπόν τώρα είδα τις εξετάσεις τις ορμονολογικες... Έχω κλείσει χρόνο που τις έκανα... Την αμη είχα κάνει Οκτώβριο... Η οποία είχε βγει 2,41.. προλακτίνη είχα 8,8 και προγεστερόνη 0,447ng/ml... Αυτά είχα δείξει στον καινούριο γιατρό που είμαι τώρα κ είπε ότι όλα είναι καλά.. άρα θα απαιτήσω να κάνω εξετάσεις γιατί έχει περάσει ένας χρόνος... 

και βέβαια πρέπει να ξανακάνεις! μπορεί κάτι να έχει απορρυθμιστεί ή μπορεί να είναι και όλα τέλεια! να σου φύγει το άγχος.. εξάλλου όλα αυτά ρυθμίζονται απ'όσο ξέρω.. προλακτίνη, προγεστερόνη,..παίρνεις χαπάκι και είσαι κομπλέ..

εγώ παίρνω ήδη χαπάκι για τη βιταμίνη d.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η singing in the rain είπε:

και βέβαια πρέπει να ξανακάνεις! μπορεί κάτι να έχει απορρυθμιστεί ή μπορεί να είναι και όλα τέλεια! να σου φύγει το άγχος.. εξάλλου όλα αυτά ρυθμίζονται απ'όσο ξέρω.. προλακτίνη, προγεστερόνη,..παίρνεις χαπάκι και είσαι κομπλέ..

εγώ παίρνω ήδη χαπάκι για τη βιταμίνη d.. 

ε τουλάχιστον εχει περάσει καιρός σίγουρα θα τις κάνω...  Εάν δεν θέλει πάω αλλού!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η cat12 είπε:

Λοιπόν τώρα είδα τις εξετάσεις τις ορμονολογικες... Έχω κλείσει χρόνο που τις έκανα... Την αμη είχα κάνει Οκτώβριο... Η οποία είχε βγει 2,41.. προλακτίνη είχα 8,8 και προγεστερόνη 0,447ng/ml... Αυτά είχα δείξει στον καινούριο γιατρό που είμαι τώρα κ είπε ότι όλα είναι καλά.. άρα θα απαιτήσω να κάνω εξετάσεις γιατί έχει περάσει ένας χρόνος... 

η προλακτινη αν θυμάμαι καλά γιατί αλλάζουν και λίγο οι τιμές από κάθε εργαστήριο πρέπει να είναι απο 5 έως 20 ίσως και 25 δεν το θυμάμαι καλά

εγω είχα 32 και ξανά έκανα επανάληψη μετά απο 2 μήνες και είχε αναιβει και άλλο γιατί επηρεάζετε και λίγο απο το αγχος η τιμή της 

αλλα ναι μπορείς να ξανά κάνεις εξέταση να τα δεις αν έχεις περίοδο γίνεται απο 3 με 5 η μέρα της περιόδου αν τα θυμάμαι καλά γιατί περασε πολύς καιρός που τα έκανα και εγω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η marinamanoulitsa είπε:

Αχ αντε να είμαστε μαζί εγκυουλες... Εγώ έκανα τεστ.. Το είδες;;; το ανέβασα 😘 και παρήγγειλα onestep τώρα έως Παρασκευή θα έρθουν φαντάζομαι... 

Ναι το είδα, αλλά είμαι από υπολογιστή και δεν βλέπω κάποια γραμμούλα από εδώ. Το λέω γιατί σε πολλά τεστάκια που έχουν αχνή γραμμή, ενώ τις βλέπω από κινητό από τον υπολογιστή δεν βλέπω τίποτα.

Πραγματικά εύχομαι να δεις θετικό τεστάκι🙏😍 Είναι πολύ νωρίς ακόμα ούτως ή άλλως. Αν πχ η σύλληψη έγινε 1 μέρα μετά τότε είναι ακόμα πιο δύσκολο να δείξει κάτι από τώρα. Γι αυτό φίλη κρατήσουυυ!!!

Πρέπει να κάνουμε υπομονή. Το ξέρω ότι είναι πολύ δύσκολο!!! 

31.5 περιμένω περίοδο σύμφωνα με την εφαρμογή μου -που πέφτει πάντα μέσα (+-1)- οπότε θα προσπαθήσω να κρατηθώ μέχρι τότε για τεστ. 

Αν και το στήθος μου δεν έχει πρηστεί καθόλου. Μόνο τα πονάκια χαμηλά νιώθω που σκέφτομαι μήπως έρθει νωρίτερα η περίοδος γιατί έχω και πονοκέφαλο από χτες που πάντα έχω 1 μέρα πριν έρθει η περίοδος και έχω πρηστεί και σαν μπαλόνι 😪

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η lilbern είπε:

Ναι το είδα, αλλά είμαι από υπολογιστή και δεν βλέπω κάποια γραμμούλα από εδώ. Το λέω γιατί σε πολλά τεστάκια που έχουν αχνή γραμμή, ενώ τις βλέπω από κινητό από τον υπολογιστή δεν βλέπω τίποτα.

Πραγματικά εύχομαι να δεις θετικό τεστάκι🙏😍 Είναι πολύ νωρίς ακόμα ούτως ή άλλως. Αν πχ η σύλληψη έγινε 1 μέρα μετά τότε είναι ακόμα πιο δύσκολο να δείξει κάτι από τώρα. Γι αυτό φίλη κρατήσουυυ!!!

Πρέπει να κάνουμε υπομονή. Το ξέρω ότι είναι πολύ δύσκολο!!! 

31.5 περιμένω περίοδο σύμφωνα με την εφαρμογή μου -που πέφτει πάντα μέσα (+-1)- οπότε θα προσπαθήσω να κρατηθώ μέχρι τότε για τεστ. 

Αν και το στήθος μου δεν έχει πρηστεί καθόλου. Μόνο τα πονάκια χαμηλά νιώθω που σκέφτομαι μήπως έρθει νωρίτερα η περίοδος γιατί έχω και πονοκέφαλο από χτες που πάντα έχω 1 μέρα πριν έρθει η περίοδος και έχω πρηστεί και σαν μπαλόνι 😪

 

Ακριβώς ίδια μέρα περιμένουμε περίοδο 😏😘😘😘😘 αχ αντε αντε να δούμε πολλά θετικά τεστακια 🧿🧿🧿🧄🧄🧄🧄🧄🧄🧿🧿🧿🧿🧿🧄🧄🧄🧄🧄🧄🧄☺️🧿🧿🧿🧄🧄🧄🧄🧿🧿🧿🧿🧄🧄🧄🧄🧿🧿🧿🧿🧄🧄🧄🧄🧿🧿🧿🧿🧿🧿☺️☺️☺️☺️☺️🧿🧄🧄🧄🧿🧄🧿🧿🧄🧿🧄🧿🧄🧿🧿🧄🧄🧿🧄🧄🧄🧄🧄🧄🧿🧄🧄🧿🧄🧿🧿🧿🧿☺️🧿🧄🧄🧿🧄🧿🧄🧄🧿🧄🧄🧄🧄🧄🧄 Εγώ θα κάνω με τα onestep ένα κάθε ημέρα και ότι γίνει.... Λέω να δοκιμάσω και τα onestep μια φορά.. Δεν τα εχω ξαναπάρει... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η cat12 είπε:

Υπάρχει δλδ κ αυτό που μπορεί να συμβεί.... Πω πω πραγματικά με βοηθάτε όλες πολύ.... Ναι θα του απαιτήσω εξετάσεις κ εάν δεν το κάνει πάω σε ενδοκρινολόγο... Η όπως λες θα πάω ούτως η άλλως....

Εμένα μου πήρε 1,5 χρόνο να μεινω εγκυος λόγο αυτής της ορμόνης 

και ενώ είχα κάνει εξετάσεις πριν χρονια και ήταν λίγο πάνω δεν γύρισε ένας γιατρός να μου πει ξέρεις κάτι ; Όταν θα θελήσεις να μείνεις εγκυος θα πρέπει να το ρυθμίσεις αυτό γιατί εμποδιζει στην σύλληψη 

και μετά από ένα χρόνο που προσπαθούσα να μεινω εγκυος και δεν ερχόταν και αποφάσισα να κάνω εξετάσεις το βρήκα πάλι ανεβασμενο το έψαξα και λίγο στο Google και διάβασα ότι προκαλεί υπογονιμότητα πήγα και στην ενδοκρινολόγο μου έδωσε χάπι και σε 1,5 μήνα έμεινα εγκυος εφαγα τοση ταλαιπωρία τόσο άγχος τόσα λεφτά και το πρόβλημα μου λύθηκε με ένα χάπι 

και λέω ρε γαμωτο τι δεν πήγα τόσο καιρό να κάνω ένα έλεγχο και καθόμουνα πραγματικά το μετάνιωσα 

οποτε από την δίκη μου εμπειρία σου λέω να πας να τα δεις αυτά 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η marinamanoulitsa είπε:

Ακριβώς ίδια μέρα περιμένουμε περίοδο 😏😘😘😘😘 αχ αντε αντε να δούμε πολλά θετικά τεστακια 🧿🧿🧿🧄🧄🧄🧄🧄🧄🧿🧿🧿🧿🧿🧄🧄🧄🧄🧄🧄🧄☺️🧿🧿🧿🧄🧄🧄🧄🧿🧿🧿🧿🧄🧄🧄🧄🧿🧿🧿🧿🧄🧄🧄🧄🧿🧿🧿🧿🧿🧿☺️☺️☺️☺️☺️🧿🧄🧄🧄🧿🧄🧿🧿🧄🧿🧄🧿🧄🧿🧿🧄🧄🧿🧄🧄🧄🧄🧄🧄🧿🧄🧄🧿🧄🧿🧿🧿🧿☺️🧿🧄🧄🧿🧄🧿🧄🧄🧿🧄🧄🧄🧄🧄🧄 Εγώ θα κάνω με τα onestep ένα κάθε ημέρα και ότι γίνει.... Λέω να δοκιμάσω και τα onestep μια φορά.. Δεν τα εχω ξαναπάρει... 

Της one step έχω κι εγώ. Νομίζω είναι πολύ καλά γιατί όταν είχα ξανακάνει τεστ δεν μου είχαν δείξει ούτε γραμμή εξάτμισης. 

Αχ θα δω. Αν δεν αντέξω θα κάνω ένα παρέα με εσένα το Σάββατο το πρωί χαχαχα, αν και μου έχουν μείνει 4-5!!!!!!!!!! ΜΑΚΑΡΙΙΙΙΙΙ 😍🧿🧿🧿

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η lilbern είπε:

Της one step έχω κι εγώ. Νομίζω είναι πολύ καλά γιατί όταν είχα ξανακάνει τεστ δεν μου είχαν δείξει ούτε γραμμή εξάτμισης. 

Αχ θα δω. Αν δεν αντέξω θα κάνω ένα παρέα με εσένα το Σάββατο το πρωί χαχαχα, αν και μου έχουν μείνει 4-5!!!!!!!!!! ΜΑΚΑΡΙΙΙΙΙΙ 😍🧿🧿🧿

Εφόσον έχεις μόνο 5 ναι.. Κάνε από Σάββατο... Εμένα αύριο θα έρθουν λογικά οπότε θα κάνω και αύριο... Από κοντά φαίνεται μια γραμμούλα αλλά δεν έχει χρώμα και παίζει να είναι εξάτμισης... Θα φανεί αν βγάζουν και τα επόμενα γραμμές.. Που όσο πάει θα πρέπει να φαίνεται καλά καλά... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχχχ κοριτσια μου δεν προλαβαίνω να μπαίνω να σας διαβαζω καθώς κρατάω την ανήψια μου 18 μηνων καταλαβαίνεται 😂😂😂😂 χαμοσς! Δεν κάθομαι λεπτό 😂! Από συμπτώματα έχω πολλα υγρα αλλαζώ συνέχεια εσώρουχο και νοιωθω ότι θέλω συνέχεια να κατουράω ! Σήμερα είμαι 10 μέρες μετά το θετικο και 8 μέρες μετά την υποτιθέμενη ωορρηξια ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Mpourmpoulo είπε:

Αχχχ κοριτσια μου δεν προλαβαίνω να μπαίνω να σας διαβαζω καθώς κρατάω την ανήψια μου 18 μηνων καταλαβαίνεται 😂😂😂😂 χαμοσς! Δεν κάθομαι λεπτό 😂! Από συμπτώματα έχω πολλα υγρα αλλαζώ συνέχεια εσώρουχο και νοιωθω ότι θέλω συνέχεια να κατουράω ! Σήμερα είμαι 10 μέρες μετά το θετικο και 8 μέρες μετά την υποτιθέμενη ωορρηξια ! 

μμμμμ  πολύ καλά συμπτωματάκια!! αναμένουμε με πολύ θετική ενέργεια!! 🙏🙏

Εγώ μόλις αδιαθέτησα..😑

Παραγγέλνω τώρα τα νέα τεστάκια του μήνα!! Και ναι αυτή τη φορά θα πάρω αρκετά!!!🙃

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η singing in the rain είπε:

μμμμμ  πολύ καλά συμπτωματάκια!! αναμένουμε με πολύ θετική ενέργεια!! 🙏🙏

Εγώ μόλις αδιαθέτησα..😑

Παραγγέλνω τώρα τα νέα τεστάκια του μήνα!! Και ναι αυτή τη φορά θα πάρω αρκετά!!!🙃

Μακάρι κορίτσι μου ❤️ αν και δεν έχω προαίσθημα ότι θα είμαι έγκυος! Τεσπα θα δειξει δεν το σκέφτομαι ιδιαίτερα γτ δεν έχω και χρόνο να σκεφτώ😂  ήρθε η ρουφιανα ε🙄 παρεεεεε πολλα κοριτσάκι μουυυυ❤️❤️❤️ εύχομαι να έρθει το θετικο σου πολυυυυυ γρηγορααα🤞❤️ εγώ περιμενω να έρθει Κυριακή με Τρίτη !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια, τώρα μπόρεσα ν μπω!! Νυχτοπούλι βλέπεται!!! 😜

εγώ σήμερα αδιαθέτησα 16 μέρες μετά την ωορρηξια;;αν υποθέσουμε ότι έγινε τότε !! Δν ξέρω όλο μπερδεύομαι με αυτόν τον κύκλο την ωορρηξια ποτέ κάνω ποτέ όχι! Τα νευρααααα μου 😵💫😵💫😵💫

το καλό είναι ότι πλέον δν βγάζω καφέ υγρά μέρες πριν την περίοδο και το δεύτερο καλό ότι δν πονάω και έτσι δν παίρνω ούτε παυσίπονο πια!!! 
 
τωρα για όλα τ αλλά δν ξέρω τίποτα! Μάλλον θ πάω πάλι για παακολουθηση τ κύκλου κ θ του πω αυτή τη φορά ν με δει κ μετά την ωορρηξια γ ν μαστε σίγουροι ότι έγινε!! Επίσης θα του ζητήσω κ  βιταμίνες, κάψουλες δν μπορώ ν πάρω καθώς δυσκολεύομαι ν καταπιώ χαπάκια κ έτσι θ τ πω η σκόνη η χάπι για να το σπάω κομμάτια !!! Δν ξέρω το άλλο ν κάνω!!! Απογοητεύομαι φουλ ! Νιώθω πως δν θ ρθει ποτέ!! Πρόκληση δν ξέρω αν θ κάνω αυτόν τον μήνα γτ ο σύζυγος ίσως λείπει εκείνες τις μέρες 😩😩

αυταααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Elk είπε:

Εμένα μου πήρε 1,5 χρόνο να μεινω εγκυος λόγο αυτής της ορμόνης 

και ενώ είχα κάνει εξετάσεις πριν χρονια και ήταν λίγο πάνω δεν γύρισε ένας γιατρός να μου πει ξέρεις κάτι ; Όταν θα θελήσεις να μείνεις εγκυος θα πρέπει να το ρυθμίσεις αυτό γιατί εμποδιζει στην σύλληψη 

και μετά από ένα χρόνο που προσπαθούσα να μεινω εγκυος και δεν ερχόταν και αποφάσισα να κάνω εξετάσεις το βρήκα πάλι ανεβασμενο το έψαξα και λίγο στο Google και διάβασα ότι προκαλεί υπογονιμότητα πήγα και στην ενδοκρινολόγο μου έδωσε χάπι και σε 1,5 μήνα έμεινα εγκυος εφαγα τοση ταλαιπωρία τόσο άγχος τόσα λεφτά και το πρόβλημα μου λύθηκε με ένα χάπι 

και λέω ρε γαμωτο τι δεν πήγα τόσο καιρό να κάνω ένα έλεγχο και καθόμουνα πραγματικά το μετάνιωσα 

οποτε από την δίκη μου εμπειρία σου λέω να πας να τα δεις αυτά 😊

Αυτό ακριβώς σε αφήνουν να προσπαθείς κ κουράζεσαι κ ψυχικά κ σωματικά κ σου λένε ότι όλα είναι καλά... Αλλά πώς είναι καλά αν δεν δουν πρόσφατες εξετάσεις... Κ αυτό που λες ένα χάπι ήταν η λύση κ θα μπορούσαν να το δουν νωρίτερα... Κ μετά σου λένε μην ψάχνεις στο ίντερνετ..  ναι οκ λένε πολύ παραπάνω πράγματα από αυτά που πρέπει να ξέρουμε κ το φτάνουν στα άκρα αλλά βρήκες αυτό που ήταν πρόβλημα... Κ εγώ έψαξα τα πάντα για προγεστερόνη κ λέει ότι αν υπάρχει έλλειψη σου μικραίνει ο κύκλος κ δεν έχεις ροή κ παθαίνεις κ αυτόματη αποβολή... Κάτι που έπαθα εγώ... Που μπορεί να μην είναι αυτό κ να είναι κύστη... Αλλά γιατί να μην γνωρίζουμε τι κ πώς? Κ εδώ μέσα η κάθε κοπέλα με την εμπειρία της βοηθάει την άλλη όπως κ εσύ τώρα μου είπες για την προλακτίνη θα έχω το νου μου να αναφέρω κ αυτό... Οι γιατροί μας αφήνουν λίγο στην άγνοια μας οκ για να μην αγχωνόμαστε αλλά κάποιες φορές χρειάζεται να γνωρίζουμε έστω κ τις βάσεις... Δεν λέω να μας εξηγούν τα πάντα γιατί δεν θα τα καταλαβαίναμε ιατρικά... Αλλά τα πιο απλά μπορούμε.... Θα ζητήσω επανάληψη σε όλα κ βρήκα ενδοκρινολόγο να πάω μετά τον γιατρό... Ναι έχεις δίκιο γίνονται μέσα στην περίοδο γιατί κ εγώ τις είχα κάνει δεύτερη μέρα της περιόδου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 47 λεπτά, ο/η cat12 είπε:

Αυτό ακριβώς σε αφήνουν να προσπαθείς κ κουράζεσαι κ ψυχικά κ σωματικά κ σου λένε ότι όλα είναι καλά... Αλλά πώς είναι καλά αν δεν δουν πρόσφατες εξετάσεις... Κ αυτό που λες ένα χάπι ήταν η λύση κ θα μπορούσαν να το δουν νωρίτερα... Κ μετά σου λένε μην ψάχνεις στο ίντερνετ..  ναι οκ λένε πολύ παραπάνω πράγματα από αυτά που πρέπει να ξέρουμε κ το φτάνουν στα άκρα αλλά βρήκες αυτό που ήταν πρόβλημα... Κ εγώ έψαξα τα πάντα για προγεστερόνη κ λέει ότι αν υπάρχει έλλειψη σου μικραίνει ο κύκλος κ δεν έχεις ροή κ παθαίνεις κ αυτόματη αποβολή... Κάτι που έπαθα εγώ... Που μπορεί να μην είναι αυτό κ να είναι κύστη... Αλλά γιατί να μην γνωρίζουμε τι κ πώς? Κ εδώ μέσα η κάθε κοπέλα με την εμπειρία της βοηθάει την άλλη όπως κ εσύ τώρα μου είπες για την προλακτίνη θα έχω το νου μου να αναφέρω κ αυτό... Οι γιατροί μας αφήνουν λίγο στην άγνοια μας οκ για να μην αγχωνόμαστε αλλά κάποιες φορές χρειάζεται να γνωρίζουμε έστω κ τις βάσεις... Δεν λέω να μας εξηγούν τα πάντα γιατί δεν θα τα καταλαβαίναμε ιατρικά... Αλλά τα πιο απλά μπορούμε.... Θα ζητήσω επανάληψη σε όλα κ βρήκα ενδοκρινολόγο να πάω μετά τον γιατρό... Ναι έχεις δίκιο γίνονται μέσα στην περίοδο γιατί κ εγώ τις είχα κάνει δεύτερη μέρα της περιόδου...

Απλα εγω το κακο ήταν ότι είχα αλλάξει τόπο διαμονής και όταν ξεκίνησα προσπαθείες για μωρο δεν είχα γιατρό εδώ όποτε έπρεπε να ψαξω να βρω στο χωριό που ζω δεν είχε 

αλλα όταν βρήκα και πήγα ο γιατρός μου έδωσε αμέσως εξετάσεις  και η κουβέντα του ήταν να φανταστώ δεν θέλεις να περιμένεις άλλο ; Γιατί όπως ειπα περίμενα ένα χρόνο και μετά πήγα γιατρό είχε πέσει και η καραντινα τοτε και η μετακινήσεις ηταν δύσκολες 

για εμένα είναι βασικές εξετάσεις οι ορμονικές που πρέπει να γίνονται από νωρίς νωρις μια εξέταση αίματος είναι μωρέ ποσο άγχος να προκαλούν πια ; 
ααα είχα και μια βιοχιμικη 

Χαχαχα Και εμένα μου είπε να μην ψάχνω αλλά αυτά που βρήκα για την προλακτινη έτυχε να είναι σωστά στην δίκη μου περίπτωση 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η cat12 είπε:

Αυτό ακριβώς σε αφήνουν να προσπαθείς κ κουράζεσαι κ ψυχικά κ σωματικά κ σου λένε ότι όλα είναι καλά... Αλλά πώς είναι καλά αν δεν δουν πρόσφατες εξετάσεις... Κ αυτό που λες ένα χάπι ήταν η λύση κ θα μπορούσαν να το δουν νωρίτερα... Κ μετά σου λένε μην ψάχνεις στο ίντερνετ..  ναι οκ λένε πολύ παραπάνω πράγματα από αυτά που πρέπει να ξέρουμε κ το φτάνουν στα άκρα αλλά βρήκες αυτό που ήταν πρόβλημα... Κ εγώ έψαξα τα πάντα για προγεστερόνη κ λέει ότι αν υπάρχει έλλειψη σου μικραίνει ο κύκλος κ δεν έχεις ροή κ παθαίνεις κ αυτόματη αποβολή... Κάτι που έπαθα εγώ... Που μπορεί να μην είναι αυτό κ να είναι κύστη... Αλλά γιατί να μην γνωρίζουμε τι κ πώς? Κ εδώ μέσα η κάθε κοπέλα με την εμπειρία της βοηθάει την άλλη όπως κ εσύ τώρα μου είπες για την προλακτίνη θα έχω το νου μου να αναφέρω κ αυτό... Οι γιατροί μας αφήνουν λίγο στην άγνοια μας οκ για να μην αγχωνόμαστε αλλά κάποιες φορές χρειάζεται να γνωρίζουμε έστω κ τις βάσεις... Δεν λέω να μας εξηγούν τα πάντα γιατί δεν θα τα καταλαβαίναμε ιατρικά... Αλλά τα πιο απλά μπορούμε.... Θα ζητήσω επανάληψη σε όλα κ βρήκα ενδοκρινολόγο να πάω μετά τον γιατρό... Ναι έχεις δίκιο γίνονται μέσα στην περίοδο γιατί κ εγώ τις είχα κάνει δεύτερη μέρα της περιόδου...

Σε καταλαβαίνω απόλυτα γιατί κι εγώ μετά την παλίνδρομη επέμεινα πολύ για να ψαχτώ και λόγω της επιμονής μου, βρέθηκε κάτι στον άντρα μου…Και την προτροπή την πήρα από εδώ να πάω στο Έλενα κλπ κ δεν το έχω μετανιώσει λεπτό…εγώ αν δεν ψαχνόμουν δεν ξανάρχιζα τις προσπάθειες με τίποτα…τρεις κύκλους περίμενα γιατί έπρεπε να βγουν και οι εξετάσεις…όχι ότι όταν ξεκίνησα ήμουν πανέτοιμη ψυχολογικά αλλά είπε ο γιατρός λόγω κιρσοκήλης πρέπει να μην καθυστερείτε και το πήρα πια απόφαση..Που μπορεί κ να μ ξανά συνέβαινε αλλά τουλάχιστον είχα ψαχτεί…ακόμα κ η γιατρός στο Έλενα με είχε βρει καλώς υπερβολική να ψάξουμε και το σπερμα μια κ πίστευε ότι ήταν όλα καλά…Να κάνεις όλες τις εξετάσεις και μην ακούς κανέναν….

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Tinasardin8689 είπε:

Σε καταλαβαίνω απόλυτα γιατί κι εγώ μετά την παλίνδρομη επέμεινα πολύ για να ψαχτώ και λόγω της επιμονής μου, βρέθηκε κάτι στον άντρα μου…Και την προτροπή την πήρα από εδώ να πάω στο Έλενα κλπ κ δεν το έχω μετανιώσει λεπτό…εγώ αν δεν ψαχνόμουν δεν ξανάρχιζα τις προσπάθειες με τίποτα…τρεις κύκλους περίμενα γιατί έπρεπε να βγουν και οι εξετάσεις…όχι ότι όταν ξεκίνησα ήμουν πανέτοιμη ψυχολογικά αλλά είπε ο γιατρός λόγω κιρσοκήλης πρέπει να μην καθυστερείτε και το πήρα πια απόφαση..Που μπορεί κ να μ ξανά συνέβαινε αλλά τουλάχιστον είχα ψαχτεί…ακόμα κ η γιατρός στο Έλενα με είχε βρει καλώς υπερβολική να ψάξουμε και το σπερμα μια κ πίστευε ότι ήταν όλα καλά…Να κάνεις όλες τις εξετάσεις και μην ακούς κανέναν….

Είμαστε υπερβολικές γιατί μας αναγκάζουν.... Ναι θα τις κάνω... Έχω κουραστεί να μου λένε όλα τέλεια είναι ενώ το σώμα μου μου το δείχνει ότι κάτι συμβαίνει..  εύχομαι βέβαια να μην είναι κάτι..  αλλά κ αν είναι, να είναι κάτι απλό...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 57 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Απλα εγω το κακο ήταν ότι είχα αλλάξει τόπο διαμονής και όταν ξεκίνησα προσπαθείες για μωρο δεν είχα γιατρό εδώ όποτε έπρεπε να ψαξω να βρω στο χωριό που ζω δεν είχε 

αλλα όταν βρήκα και πήγα ο γιατρός μου έδωσε αμέσως εξετάσεις  και η κουβέντα του ήταν να φανταστώ δεν θέλεις να περιμένεις άλλο ; Γιατί όπως ειπα περίμενα ένα χρόνο και μετά πήγα γιατρό είχε πέσει και η καραντινα τοτε και η μετακινήσεις ηταν δύσκολες 

για εμένα είναι βασικές εξετάσεις οι ορμονικές που πρέπει να γίνονται από νωρίς νωρις μια εξέταση αίματος είναι μωρέ ποσο άγχος να προκαλούν πια ; 
ααα είχα και μια βιοχιμικη 

Χαχαχα Και εμένα μου είπε να μην ψάχνω αλλά αυτά που βρήκα για την προλακτινη έτυχε να είναι σωστά στην δίκη μου περίπτωση 

Βγήκε σε καλό που το έψαξες 🙂 ναι αυτό το περίμενε ένα εξάμηνο κ εάν δεν το βλέπουμε... Εγώ δεν ξέρω πως να αντιδράσω γιατί η ηρεμία μου έχει εξαφανιστεί 😜😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Kate1992 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, τώρα μπόρεσα ν μπω!! Νυχτοπούλι βλέπεται!!! 😜

εγώ σήμερα αδιαθέτησα 16 μέρες μετά την ωορρηξια;;αν υποθέσουμε ότι έγινε τότε !! Δν ξέρω όλο μπερδεύομαι με αυτόν τον κύκλο την ωορρηξια ποτέ κάνω ποτέ όχι! Τα νευρααααα μου 😵💫😵💫😵💫

το καλό είναι ότι πλέον δν βγάζω καφέ υγρά μέρες πριν την περίοδο και το δεύτερο καλό ότι δν πονάω και έτσι δν παίρνω ούτε παυσίπονο πια!!! 
 
τωρα για όλα τ αλλά δν ξέρω τίποτα! Μάλλον θ πάω πάλι για παακολουθηση τ κύκλου κ θ του πω αυτή τη φορά ν με δει κ μετά την ωορρηξια γ ν μαστε σίγουροι ότι έγινε!! Επίσης θα του ζητήσω κ  βιταμίνες, κάψουλες δν μπορώ ν πάρω καθώς δυσκολεύομαι ν καταπιώ χαπάκια κ έτσι θ τ πω η σκόνη η χάπι για να το σπάω κομμάτια !!! Δν ξέρω το άλλο ν κάνω!!! Απογοητεύομαι φουλ ! Νιώθω πως δν θ ρθει ποτέ!! Πρόκληση δν ξέρω αν θ κάνω αυτόν τον μήνα γτ ο σύζυγος ίσως λείπει εκείνες τις μέρες 😩😩

αυταααα

Σε καταλαβαίνω με τα χάπια.. Έτσι έκανα κι εγώ μέχρι πρόσφατα, τα έσπαγα για να τα καταπιώ.. Αλλά κάποια λέει καλό είναι να τα καταπίνεις ολόκληρα.. Οπότε το πήρα απόφαση και πλέον τα καταπίνω! Παίρνω μεγάλη γουλιά καιιι γκλουκ!!!! Νομίζω πιο πολύ ήταν ο φόβος μου να μην πνιγώ που με εμπόδιζε.. Γι' αυτό θέλω να είναι κάποιος δίπλα μου!!

Αχ ναι!!! κι εγώ αυτή τη φορά δεν είχα καθόλου καφέ!!! Είμαι πολύ χαρούμενη!!! Εχω ωραίο ζωηρό κόκκινο αιματάκι και περισσότερη ροή από την προηγούμενη φορά!! 😁😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η cat12 είπε:

Βγήκε σε καλό που το έψαξες 🙂 ναι αυτό το περίμενε ένα εξάμηνο κ εάν δεν το βλέπουμε... Εγώ δεν ξέρω πως να αντιδράσω γιατί η ηρεμία μου έχει εξαφανιστεί 😜😂

Εμένα η ενδοκρινολόγος μου είπε 3η μέρα της περιόδου να κάνω τις ορμονικές! Οπότε θα πάω το Σάββατο το πρωί μιας και μου ήρθε χθες μετά τις 9 το βράδυ..

Θα ηρεμήσεις κορίτσι μου.. Λίγο υπομονή μέχρι να κάνεις τις εξετάσεις σου! Θύμησέ μου πότε περιμένεις!!!

Και μην ξεχνάς να φροντίζεις τον εαυτό σου και να κάνεις πράγματα που σε ευχαριστούν!!❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Δε γνωρίζω ακριβώς τον λόγο, δε ξέρω να στο εξηγήσω αλλά στην εξωσωματική δεν είναι ασυνήθεις οι εξωμητριες κυήσεις.  Κουλό έτσι; Κι όμως.... 
    • Γειά σου κορίτσι μου! Καλώς ήρθες! Εδώ όλες έχουμε περάσει παρόμοιες καταστάσεις και σε καταλαβαίνουμε. Λυπαμαι για τις αποτυχιες... οι βιοχημικες είναι συνηθισμένες, δυστυχώς. Και εξωμητριες ακους ολο και πιο συχνα... Αλλα, να σε ρωτήσω, πώς σου προεκυψε εξωμητρια από εξωσωματικη; Η εξωσωματικη παρακάμπτει τις σαλπιγγες και απ αυτή την άποψη θεωρείται πιο ασφαλής, αφου η ετ γινεται απευθειας στη μητρα.  Σ αυτό που ρωτάς, να κάνεις όπως αισθάνεσαι. Αν δεν είσαι έτοιμη για νέα διέγερση, να προσπαθήσετε μόνοι σας. Σας δινει το οκ ο γιατρος; Η καλή ψυχολογία έχει μεγάλη σημασία στην εξωσωματικη, να μην πιεστεις, αν αισθάνεσαι κουρασμένη. Ύστερα είναι και το οικονομικό, που είναι υπολογίσιμο κόστος. Η ηλικία σου ποια ειναι;  Από την άλλη, σκέψου ότι τα κέντρα κλείνουν κάποια στιγμή τον Αυγουστο. Δηλαδή αν πατε τον Ιούνιο μονοι σας και δεν προκυψει, οριακά προλαβαίνετε τον Ιούλιο, αναλόγως και τις ημερομηνίες της περιόδου σου. Ζύγισε τα όλα αυτά. Πάντως ο ένας ή οι δύο μήνες δεν κάνουν την διαφορά. Εμεις εδω ειμαστε, όπου μπορούμε να βοηθήσουμε. Καλή επιτυχία.
    • @ditaki μωρε και γω εχω ενέργεια και εννοειταο δε με πήραν τα χρονια. Εσυ ομως εισαι ηδη εγκυος. Και η ολη διαδικασία της συλληψης εχει ενα αγχος. Απλα αλλο να εισαι πχ 32 και να προσπαθείς για 3ο και αλλο 36. Προσωπικά δεν εχω σκοπο να κανω ελευθερα πχ εφορου ζωης και όποτε ερθει. Αν ήμουν 32 πχ θα ελεγα οτι εχω μια 3τια ανετα μπροστα μου. Αντιθετως αν ειχα μονο ενα παιδι ναι θα προσπαθουσα οσο με επαιρνε. Και στα 40 μου ακομα. Και στα 40 φευγα. Αν ολα πήγαιναν καλα τωρα θα ειχα ηδη ενα ακομα μωρο. Αλλα τωρα δεδομενων των συνθηκων εχω ενα χρονο διάγραμμα. Αν ερθει μέχρι τότε καλως. Αν οχι παλι καλως.
    • @Elenaki12 λογικο ρε αγαπη να σπαζεσαι. Εμείς δουλευουμε βαρδιες κ μερικες φορες πεφτει να φευγει ο ενας για δουλειά πριν να γυρισει ο αλλος. Αστα. Με το καλο ο γαμος σας! Να σας πανε ολα τελεια!
    • Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια ! Δεν εύχομαι τίποτα άλλο από εκείνη τη μετά, να είμαστε καλά κ να έρθουν όλα όπως τα ονειρευόμαστε ! Με προτεραιότητα το μωράκι μας .. δυστυχώς το είδος της δουλειάς μου δεν μου επιτρέπει τέτοιες κινήσεις εύκολα, αλλά δεν ήθελα να χάσω κ αυτόν τον μήνα χωρίς λόγο! Κάνω τόσες θυσίες(καλή διατροφή, τεστ, συχνες επαφεσ Ακόμα κ πτώμα ) να το χάσω μόνο κ μόνο για τη δουλειά ;!;! Αν είναι να χαθεί ο μήνας να χαθεί από άλλες αιτίες όχι μόνο γιατί έχουμε κωλοδουλεια… συγγνώμη για αυτά που λέω αλλά με είχε πιάσει το παράπονο όταν είδα την κατακόκκινη γραμμή το μεσημέρι στο τεστ ωορρηξίας που πάλι έτυχε σε μέρα που δούλευα ..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...