Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ερώτηση για σπερμοδιαγραμα


natasa11

Recommended Posts

Καλημέρα, χθες πήραμε το σπερμοδιαγραμα του άντρα μου και μας είπαν ότι οι τιμές είναι λίγο πιο χαμηλές και τώρα έχουμε κλείσει να πάμε σε γιατρό γονιμότητας. Εσείς πως το βλεπετε; Έχουμε πιθανότητες να πιάσουμε κανονικά 

Αριθμός σπερματοζωαριων ανα ml = 15.000.000

Κινητικοτητα

1η ώρα

 

Ζωηρως κινουμενα 35%

Μετριως κινουμενα 25%

Ακινητα 40%

2η ώρα

Ζωηρως κινουμενα 30%

Μετριως κινουμενα 20%

Ακινητα 50%

3η ώρα

Ζωηρως κινουμενα 25%

Μετριως κινουμενα 15%

Ακινητα 60%

4η ώρα

Ζωηρως κινουμενα 20%

Μετριως κινουμενα 10%

Ακινητα 70%

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 29/4/2023 at 11:03 ΠΜ, ο/η natasa11 είπε:

Καλημέρα, χθες πήραμε το σπερμοδιαγραμα του άντρα μου και μας είπαν ότι οι τιμές είναι λίγο πιο χαμηλές και τώρα έχουμε κλείσει να πάμε σε γιατρό γονιμότητας. Εσείς πως το βλεπετε; Έχουμε πιθανότητες να πιάσουμε κανονικά 

Αριθμός σπερματοζωαριων ανα ml = 15.000.000

Κινητικοτητα

1η ώρα

 

Ζωηρως κινουμενα 35%

Μετριως κινουμενα 25%

Ακινητα 40%

2η ώρα

Ζωηρως κινουμενα 30%

Μετριως κινουμενα 20%

Ακινητα 50%

3η ώρα

Ζωηρως κινουμενα 25%

Μετριως κινουμενα 15%

Ακινητα 60%

4η ώρα

Ζωηρως κινουμενα 20%

Μετριως κινουμενα 10%

Ακινητα 70%

 

Η φίλη @Παρασκευαιδουμε το μωρό που κοντεύει να γεννήσει είναι η απόδειξη πως όλα γίνονται!

Μην ανησυχείς, αν είναι λίγο χαμηλά παίρνουν διόρθωση. 

Καλή επιτυχία! Προσπαθείτε καιρο;; τι ηλικίες έχετε;; έχετε άλλο παιδάκι; γράψε μας ο, τι θες για να σε γνωρίσουμε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 29/4/2023 at 11:03 ΠΜ, ο/η natasa11 είπε:

Καλημέρα, χθες πήραμε το σπερμοδιαγραμα του άντρα μου και μας είπαν ότι οι τιμές είναι λίγο πιο χαμηλές και τώρα έχουμε κλείσει να πάμε σε γιατρό γονιμότητας. Εσείς πως το βλεπετε; Έχουμε πιθανότητες να πιάσουμε κανονικά 

Αριθμός σπερματοζωαριων ανα ml = 15.000.000

Κινητικοτητα

1η ώρα

 

Ζωηρως κινουμενα 35%

Μετριως κινουμενα 25%

Ακινητα 40%

2η ώρα

Ζωηρως κινουμενα 30%

Μετριως κινουμενα 20%

Ακινητα 50%

3η ώρα

Ζωηρως κινουμενα 25%

Μετριως κινουμενα 15%

Ακινητα 60%

4η ώρα

Ζωηρως κινουμενα 20%

Μετριως κινουμενα 10%

Ακινητα 70%

 

Κορίτσι μου μην ανησυχείτε για την κινητικότητα και την ποσότητα αλλά για την μορφολογία. Η μορφολογία δεν μπορεί να φτιάξει!! Πώς ήταν η μορφολογία?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η misofeggaro είπε:

Η φίλη @Παρασκευαιδουμε το μωρό που κοντεύει να γεννήσει είναι η απόδειξη πως όλα γίνονται!

Μην ανησυχείς, αν είναι λίγο χαμηλά παίρνουν διόρθωση. 

Καλή επιτυχία! Προσπαθείτε καιρο;; τι ηλικίες έχετε;; έχετε άλλο παιδάκι; γράψε μας ο, τι θες για να σε γνωρίσουμε. 

 Εγώ είμαι 34,5 και ο αντρας μου 42. Όχι δεν έχουμε άλλα παιδιά. Προσπαθούμε 1,5 χρόνο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η natasa11 είπε:

 Εγώ είμαι 34,5 και ο αντρας μου 42. Όχι δεν έχουμε άλλα παιδιά. Προσπαθούμε 1,5 χρόνο 

Γεια σου! Το βασικό είναι να έχει γίνει το σπερμοδιαγραμμα σε ανδρολογικο κέντρο, για να είστε σίγουροι για τις τιμές. Γιατί πολλά αποτελέσματα δεν είναι αξιόπιστα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 29/4/2023 at 11:03 ΠΜ, ο/η natasa11 είπε:

Καλημέρα, χθες πήραμε το σπερμοδιαγραμα του άντρα μου και μας είπαν ότι οι τιμές είναι λίγο πιο χαμηλές και τώρα έχουμε κλείσει να πάμε σε γιατρό γονιμότητας. Εσείς πως το βλεπετε; Έχουμε πιθανότητες να πιάσουμε κανονικά 

Αριθμός σπερματοζωαριων ανα ml = 15.000.000

Κινητικοτητα

1η ώρα

 

Ζωηρως κινουμενα 35%

Μετριως κινουμενα 25%

Ακινητα 40%

2η ώρα

Ζωηρως κινουμενα 30%

Μετριως κινουμενα 20%

Ακινητα 50%

3η ώρα

Ζωηρως κινουμενα 25%

Μετριως κινουμενα 15%

Ακινητα 60%

4η ώρα

Ζωηρως κινουμενα 20%

Μετριως κινουμενα 10%

Ακινητα 70%

 

Καλησπέρα κορίτσι μου. Και του συζύγου μου ήταν κάπως έτσι απλά με λίγο πιο μεγάλο αριθμό. Όπως είπαν και πιο πάνω η κινητικότητα φτιάχνεται πολύ εύκολα. Ενω προχωρήσαμε με εξωσωματική λόγω δικού μου θέματος, ο γιατρός μας πρότεινε proceive men. Μας είπαν οτι βοηθάνε πολύ στην κινητικότητα. Πάντως γενικά μην ανησυχείς για την κινητικότητα. Ο γιατρός θα σας καθοδηγήσει ανάλογα. Καλη επιτυχία και όλα να πάνε καλά♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 30/4/2023 at 4:18 ΜΜ, ο/η annitakianna είπε:

Κορίτσι μου μην ανησυχείτε για την κινητικότητα και την ποσότητα αλλά για την μορφολογία. Η μορφολογία δεν μπορεί να φτιάξει!! Πώς ήταν η μορφολογία?

Δεν έγραφε μορφολογία. Έγινε σε μικροβιολογικο εργαστήριο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 2/5/2023 at 9:30 ΠΜ, ο/η natasa11 είπε:

Δεν έγραφε μορφολογία. Έγινε σε μικροβιολογικο εργαστήριο. 

Γεια σου. 

Θα σου πρότεινα να πάτε σε κάποιο εξειδικευμένο κέντρο για σπερμοδιαγραμμα και όχι σε απλο μικροβιολογικό. Θα συμφωνήσω με τα κορίτσια, η κινητικότητα φτιάχνετε να μην ανησυχείς. Η μορφολογία είναι το θέμα, εμείς λόγω μορφολογίας πήγαμε σε εξωσωματική.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 29/4/2023 at 11:03 ΠΜ, ο/η natasa11 είπε:

Καλημέρα, χθες πήραμε το σπερμοδιαγραμα του άντρα μου και μας είπαν ότι οι τιμές είναι λίγο πιο χαμηλές και τώρα έχουμε κλείσει να πάμε σε γιατρό γονιμότητας. Εσείς πως το βλεπετε; Έχουμε πιθανότητες να πιάσουμε κανονικά 

Αριθμός σπερματοζωαριων ανα ml = 15.000.000

Κινητικοτητα

1η ώρα

 

Ζωηρως κινουμενα 35%

Μετριως κινουμενα 25%

Ακινητα 40%

2η ώρα

Ζωηρως κινουμενα 30%

Μετριως κινουμενα 20%

Ακινητα 50%

3η ώρα

Ζωηρως κινουμενα 25%

Μετριως κινουμενα 15%

Ακινητα 60%

4η ώρα

Ζωηρως κινουμενα 20%

Μετριως κινουμενα 10%

Ακινητα 70%

 

Καλησπέρα! Να πάτε σε εξειδικευμένο κέντρο για το σπερμοδιαγραμμα. 

Τα μικροβιολογικά δεν βγάζουν αξιόπιστα αποτελέσματα γιατί δεν έχουν τα κατάλληλα μηχανήματα! 

Εξού και το ότι δεν σου γράφει το PH του σπέρματος, την μορφολογία , τον χρόνο ρευστοποίησης κ.α

Επίσης να κάνετε και καλλιέργεια σπέρματος. Πολλές φορές ένα μικρόβιο που μπορεί να βρεθεί, επηρεάζει και την κινητικότητα και το ph και την ρευστότητα και την μορφολογία. Εν'ολιγης όλα! 

Με ισχυρές βιταμίνες και με αγωγή (αν χρειαστεί) θα βελτιωθούν όλα!

Καλή επιτυχία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τώρα έχουμε κλείσει να πάμε στον κυριο Παρτσινεβελο που είναι ειδικός σε θέματα γονιμότητας, μας είπαν καλα λόγια. Έχει κάποια εμπειρία από τον συγκεκριμένο γιατρό να μας πει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 6/5/2023 at 5:14 ΜΜ, ο/η natasa11 είπε:

Τώρα έχουμε κλείσει να πάμε στον κυριο Παρτσινεβελο που είναι ειδικός σε θέματα γονιμότητας, μας είπαν καλα λόγια. Έχει κάποια εμπειρία από τον συγκεκριμένο γιατρό να μας πει;

Μεγάλη προσοχή.. άλλο γυναικολος , άλλο εξωσωματικος και άλλο ανδρολογος . Αν ο γιατρός παρ. Είναι ανδρολογος οκ είναι. 

Επίσης η κινητικότητα είναι το πιο εύκολο να φτιαχτεί με λίγη σωστή διατροφή ίσως και βιταμίνες γίνεται εύκολα. Εμείς είχαμε σε όλα προβλήματα ολίγο ασθενές και μορφολογία.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 56 λεπτά, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Μεγάλη προσοχή.. άλλο γυναικολος , άλλο εξωσωματικος και άλλο ανδρολογος . Αν ο γιατρός παρ. Είναι ανδρολογος οκ είναι. 

Επίσης η κινητικότητα είναι το πιο εύκολο να φτιαχτεί με λίγη σωστή διατροφή ίσως και βιταμίνες γίνεται εύκολα. Εμείς είχαμε σε όλα προβλήματα ολίγο ασθενές και μορφολογία.  

Θα πάμε στον γυναικολόγο μου και στον κυριο Παρ. Που μας είπαν είναι ειδικός σε θέματα γονιμότητας. Αυτοί δεν θα μας βοηθήσουν; Ανδρολογο δεν έχουμε βρει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...
στις On 9/5/2023 at 11:57 ΠΜ, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Μεγάλη προσοχή.. άλλο γυναικολος , άλλο εξωσωματικος και άλλο ανδρολογος . Αν ο γιατρός παρ. Είναι ανδρολογος οκ είναι. 

Επίσης η κινητικότητα είναι το πιο εύκολο να φτιαχτεί με λίγη σωστή διατροφή ίσως και βιταμίνες γίνεται εύκολα. Εμείς είχαμε σε όλα προβλήματα ολίγο ασθενές και μορφολογία.  

Και τι κάνατε για την μορφολογία; Εμάς μας είπαν ότι η μορφολογία είναι χαμηλή λόγω οξειδωτικού στρες και τώρα παίρνει αντιοξειδωτικά! Γ κινητικότητα και η ποσότητα αυξήθηκε σε σχέση με το πρώτο σπερμδιαγραμμα που είχε κάνει! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Kate1992 είπε:

Και τι κάνατε για την μορφολογία; Εμάς μας είπαν ότι η μορφολογία είναι χαμηλή λόγω οξειδωτικού στρες και τώρα παίρνει αντιοξειδωτικά! Γ κινητικότητα και η ποσότητα αυξήθηκε σε σχέση με το πρώτο σπερμδιαγραμμα που είχε κάνει! 

Ακριβώς αυτά που έγραψα κάτι οικονομικές βιταμίνες, διατροφή.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 29/5/2023 at 8:20 ΜΜ, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Ακριβώς αυτά που έγραψα κάτι οικονομικές βιταμίνες, διατροφή.  

Και έφτιαξε η μορφολογία;; Δλδ φτιάχνει; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/6/2023 at 9:28 ΜΜ, ο/η Kate1992 είπε:

Και έφτιαξε η μορφολογία;; Δλδ φτιάχνει; 

🤷‍♀️🤷‍♀️🤷‍♀️  ο δεύτερος.... 

20230526_135714.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

🤷‍♀️🤷‍♀️🤷‍♀️  ο δεύτερος.... 

20230526_135714.jpg

😍Να σας ζήσει κορίτσι μου! Πέρασες πολλά κι εσύ! Αλλά είχες το καλύτερο αποτέλεσμα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

🤷‍♀️🤷‍♀️🤷‍♀️  ο δεύτερος.... 

20230526_135714.jpg

Ποιες βιταμίνες ; Εμένα παίρνει αντιοξειδωτικά sermatrop alpha γιατί είχε λίγο οξειδωτικό στρες!!! Διατροφή όχι τρελα πράγματα δυστυχώς!!! 
 

να σ ζήσει το αγγελούδι αγάπη μου ❤️❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/6/2023 at 10:45 ΠΜ, ο/η Γιάννα 36 είπε:

😍Να σας ζήσει κορίτσι μου! Πέρασες πολλά κι εσύ! Αλλά είχες το καλύτερο αποτέλεσμα! 

Δε ευχαριστώ πολύ.  Η αλήθεια είναι ότι ακόμα δεν το έχω πιστέψει

 

στις On 5/6/2023 at 3:31 ΜΜ, ο/η Kate1992 είπε:

Ποιες βιταμίνες ; Εμένα παίρνει αντιοξειδωτικά sermatrop alpha γιατί είχε λίγο οξειδωτικό στρες!!! Διατροφή όχι τρελα πράγματα δυστυχώς!!! 
 

να σ ζήσει το αγγελούδι αγάπη μου ❤️❤️❤️❤️

Αυτές.πηρε 14€ οι 30 

Screenshot_20230608-063323_Amazon Shopping.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...
στις On 6/5/2023 at 6:14 ΜΜ, ο/η natasa11 είπε:

Τώρα έχουμε κλείσει να πάμε στον κυριο Παρτσινεβελο που είναι ειδικός σε θέματα γονιμότητας, μας είπαν καλα λόγια. Έχει κάποια εμπειρία από τον συγκεκριμένο γιατρό να μας πει;

Καλησπέρα Νατασσα! Πήγατε στον κ. Παρτσινεβελο; Πως σας φάνηκε ; Κ εμεις έχουμε ακούσει πολύ καλά λόγια για τον συγκεκριμένο.Εμείς πήγαμε τον Μαρτη. Έβαλε τον σύζυγο να κάνει σπερμ στο Ιασώ που το βλέπουν κ εμβρυολογοι. Το πρόβλημα ήταν  στην μορφολογία 2% φυσιολ μορφές. Μας έδωσε αντιοξειδωτικά κ τώρα θα κάνουμε επανέλεγχο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
στις On 29/6/2023 at 6:36 ΜΜ, ο/η Nicol🦩 είπε:

Καλησπέρα Νατασσα! Πήγατε στον κ. Παρτσινεβελο; Πως σας φάνηκε ; Κ εμεις έχουμε ακούσει πολύ καλά λόγια για τον συγκεκριμένο.Εμείς πήγαμε τον Μαρτη. Έβαλε τον σύζυγο να κάνει σπερμ στο Ιασώ που το βλέπουν κ εμβρυολογοι. Το πρόβλημα ήταν  στην μορφολογία 2% φυσιολ μορφές. Μας έδωσε αντιοξειδωτικά κ τώρα θα κάνουμε επανέλεγχο 

Ωραία, εύχομαι όλα να πάνε καλά. Καθυστέρησαμε να κλείσουμε και θα πάμε 25/7. Όταν έχω νέα θα σας στείλω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας

Μετά από 6 μήνες κάναμε κ εμείς σπερμοδιάγραμμα

Οι τιμές πολύ κακές.. 2 όγκος, υδαρές, 4 εκατ. πληθυσμός, 80% ακίνητα κ μολις 8% με ταχεία προωθητική και 0% τυπικές μορφές που το όριο είναι μεγαλύτερο ή ίσο του 4%. Επίσης θετικός σε μικρόβιο. Δεν ξέρω αν γίνεται κάτι με 0%. Ο γυναικολόγος μου μου είπε ότι είναι πολύ κακές τιμές και δεν τον απασχολεί ο πληθυσμός ή η κινητικότητα. Αυτά παρακάμπτονται. Στην εξωσωματική παίρνουμε το καλύτερο. Εδώ όμως λέει δεν έχουμε ούτε ένα καλό. Θεωρεί πως δεν θα φτιάξει με τη θεραπεία για το μικρόβιο, το οποίο σκέφτομαι πως σίγουρα έχουμε καιρό γιατί είμαστε πάνω από 7 χρόνια μαζί. Μας παρέπεμψε σε ανδρολόγο στον οποίο θα πάμε την Τρίτη και είπε άμεση κινητοποίηση καθώς εγώ έχω ΑΜΗ 1,5 και FSH 9. Από όταν το έμαθα έχουν κοπεί τα πόδια μου. Υπάρχει καμία με παρόμοια αποτελέσματα που να τα κατάφεραν? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...