Μετάβαση σε περιεχόμενο

Λευκός Ήχος


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους! 

Είμαι καινούρια στη παρέα και ήθελα τη γνώμη σας σε κατι. 

Να σας ενημερώσω ότι είμαι καινούρια μαμά με ένα 12 μηνών αγοράκι και έγκυος 6 μηνών σε κοριτσάκι. Ζω το όνειρο ειλικρινά! 😍

Λοιπόν στο θέμα μου τώρα. 

Ο μπέμπης μου όταν ήταν νεογέννητο είχε κολικούς κι έτσι για να τον ηρεμήσουμε και να μπορεί να κοιμηθεί του βάζαμε λευκούς ήχους. Βασικά μόνο έναν θέλει. Το πιστολάκι. Κανένας άλλος ήχος δεν τον ηρεμεί. Το θέμα είναι ότι έχουμε φτάσει 12 μηνών και προσπαθώ να του το κόψω και δεν μπορώ. Ενώ νυσταζει πολύ δεν κοιμάται χωρίς τον ήχο. Έχω δοκιμάσει να το χαμηλώνω μπας και συνηθίσει να ακούγεται λίγο και σιγά σιγά να του το έκοβα κι αυτό. Αλλά δεν κοιμάται ούτε έτσι. Έχει κανείς άλλος παρόμοιο πρόβλημα? Πως μπορώ να του το κόψω σιγά σιγα???? 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η So difficult είπε:

Καλησπέρα σε όλους! 

Είμαι καινούρια στη παρέα και ήθελα τη γνώμη σας σε κατι. 

Να σας ενημερώσω ότι είμαι καινούρια μαμά με ένα 12 μηνών αγοράκι και έγκυος 6 μηνών σε κοριτσάκι. Ζω το όνειρο ειλικρινά! 😍

Λοιπόν στο θέμα μου τώρα. 

Ο μπέμπης μου όταν ήταν νεογέννητο είχε κολικούς κι έτσι για να τον ηρεμήσουμε και να μπορεί να κοιμηθεί του βάζαμε λευκούς ήχους. Βασικά μόνο έναν θέλει. Το πιστολάκι. Κανένας άλλος ήχος δεν τον ηρεμεί. Το θέμα είναι ότι έχουμε φτάσει 12 μηνών και προσπαθώ να του το κόψω και δεν μπορώ. Ενώ νυσταζει πολύ δεν κοιμάται χωρίς τον ήχο. Έχω δοκιμάσει να το χαμηλώνω μπας και συνηθίσει να ακούγεται λίγο και σιγά σιγά να του το έκοβα κι αυτό. Αλλά δεν κοιμάται ούτε έτσι. Έχει κανείς άλλος παρόμοιο πρόβλημα? Πως μπορώ να του το κόψω σιγά σιγα???? 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Γεια σου κ να χαίρεσαι κ τα δυο παιδάκια σου! Με το καλό!

Να ρωτήσω κάτι; Γιατί να το κόψεις;έχεις βρει ένα πολύ ανώδυνο τρόπο ύπνου γιατί να το αλλάξεις;;;; Εμένα ήθελε πχ θηλασμό κ είχα ξεθεωθει γιατί έπρεπε να κάθομαι με τις ώρες κ σε κάθε αφύπνιση! Μετά ήθελε κούνημα κλπ. Αυτό που προσπαθώ να πω είναι μην κόψεις το πιστολάκι κ βρεθείς να πρέπει να κάνεις κάτι πολύ δυσκολότερο για να κοιμηθεί... Αν παρόλα αυτά θες οπωσδήποτε να κόψεις δες στο Facebook την ομάδα ύπνος και παιδιά, βοηθάνε πολύ κ έχουν γνώσεις πραγματικές κ εφαρμόσιμες, όχι απλά θεωρίες. Σου παραθέτω το λινκ  https://www.facebook.com/groups/ypnos.paidia/?ref=share

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/4/2023 at 9:21 ΜΜ, ο/η Tokyo είπε:

Γεια σου κ να χαίρεσαι κ τα δυο παιδάκια σου! Με το καλό!

Να ρωτήσω κάτι; Γιατί να το κόψεις;έχεις βρει ένα πολύ ανώδυνο τρόπο ύπνου γιατί να το αλλάξεις;;;; Εμένα ήθελε πχ θηλασμό κ είχα ξεθεωθει γιατί έπρεπε να κάθομαι με τις ώρες κ σε κάθε αφύπνιση! Μετά ήθελε κούνημα κλπ. Αυτό που προσπαθώ να πω είναι μην κόψεις το πιστολάκι κ βρεθείς να πρέπει να κάνεις κάτι πολύ δυσκολότερο για να κοιμηθεί... Αν παρόλα αυτά θες οπωσδήποτε να κόψεις δες στο Facebook την ομάδα ύπνος και παιδιά, βοηθάνε πολύ κ έχουν γνώσεις πραγματικές κ εφαρμόσιμες, όχι απλά θεωρίες. Σου παραθέτω το λινκ  https://www.facebook.com/groups/ypnos.paidia/?ref=share

 

Σ' ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου και για την απάντηση σου. 

Θεωρώ ότι το έχει συνηθίσει και δεν ξέρω αν είναι σωστό σ αυτή την ηλικία να εξαρτάται ο ύπνος του από αυτό. Δεν πρέπει να κοιμάται χωρίς αυτό κάποια στιγμή? Ο παιδιατρος μας που τον ρώτησα είπε ναι μεν ότι δεν είναι κακό αλλά είπε κιόλας ότι είναι μεγάλος για να κοιμάται έτσι. Δηλαδή δεν πειράζει από τη μια αλλά από την άλλη καλό θα ήταν να μάθει να κοιμάται και χωρίς αυτό. Αλλά βλέπω ότι είναι δύσκολο να ξεμαθει τώρα. 

Σ' ευχαριστώ και για το λινκ θα το κοιτάξω!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...