Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εξωσωματική και τεστ πατρότητας/μητρότητας


Recommended Posts

Καλησπέρα μανούλες!!!

Θα ήθελα να απευθυνθώ κυρίως στις μανούλες που τα κατάφεραν ύστερα από εξωσωματική…

Εγω τα κατάφερα αλλά έχω σκέψεις και ανησυχίες…Διάβασα και κάτι σχετικά άρθρα που είχαν μπερδέψει στο λος αντζελες δυο εμβρυα και έχω τρελαθεί στις σκεψεις…αν μπέρδεψαν τα ωάρια ή το σπερμα;; Αν μας έβαλαν άλλο έμβρυο;; Αν το μωρό δεν είναι τελικά το δικό μας και το δικό μας το κυοφορεί άλλη γυναίκα;; Έχω διαρκώς αυτές τις ανησυχίες και σκέφτομαι μόλις γεννηθεί το μωρό να προβώ σε τεστ dna…

Είχε καμία άλλη την ίδια ανησυχία ή έχω αρχίσει και το χάνω;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Tasiaa είπε:

Καλησπέρα μανούλες!!!

Θα ήθελα να απευθυνθώ κυρίως στις μανούλες που τα κατάφεραν ύστερα από εξωσωματική…

Εγω τα κατάφερα αλλά έχω σκέψεις και ανησυχίες…Διάβασα και κάτι σχετικά άρθρα που είχαν μπερδέψει στο λος αντζελες δυο εμβρυα και έχω τρελαθεί στις σκεψεις…αν μπέρδεψαν τα ωάρια ή το σπερμα;; Αν μας έβαλαν άλλο έμβρυο;; Αν το μωρό δεν είναι τελικά το δικό μας και το δικό μας το κυοφορεί άλλη γυναίκα;; Έχω διαρκώς αυτές τις ανησυχίες και σκέφτομαι μόλις γεννηθεί το μωρό να προβώ σε τεστ dna…

Είχε καμία άλλη την ίδια ανησυχία ή έχω αρχίσει και το χάνω;;

Καλησπέρα! Έχεις κάποιο λόγο να έχεις τέτοιες αμφιβολίες;θέλω να πω τα ωάρια, το σπέρμα και τα έμβρυα παίρνουν τα στοιχεία του κατόχου τους αφού σε ρωτάνε ξανά κ ξανά το όνομα σου. Σε εμένα έτσι έγινε δλδ τόσο στην ωοληψια όσο στην ετ κ επίσης ο σύζυγος έλεγξε τα στοιχεία του όταν έδωσε δείγμα. Έχεις κάποιο λόγο να σκέφτεσαι ότι το νοσοκομείο δεν τήρησε τις διαδικασίες; Γιατί αν το λες έτσι επειδή απλά αγχώθηκες (που κ αυτό ανθρώπινο είναι) τότε γιατί πχ να μην αμφιβάλλουμε ότι οι εξετάσεις που παίρνουμε είναι όντως από το δικό μας δείγμα ή για να στο κάνω ακραίο ότι μας έδωσαν σωστό μωρό στο μαιευτήριο; Θέλω να πω ότι για αυτά τα πράγματα υπάρχουν διαδικασίες. 

Όπως μάλλον κατάλαβες κ γω με εξωσωματική είμαι. Με το καλό κ άσε τα άγχη αυτά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

Καλησπέρα! Έχεις κάποιο λόγο να έχεις τέτοιες αμφιβολίες;θέλω να πω τα ωάρια, το σπέρμα και τα έμβρυα παίρνουν τα στοιχεία του κατόχου τους αφού σε ρωτάνε ξανά κ ξανά το όνομα σου. Σε εμένα έτσι έγινε δλδ τόσο στην ωοληψια όσο στην ετ κ επίσης ο σύζυγος έλεγξε τα στοιχεία του όταν έδωσε δείγμα. Έχεις κάποιο λόγο να σκέφτεσαι ότι το νοσοκομείο δεν τήρησε τις διαδικασίες; Γιατί αν το λες έτσι επειδή απλά αγχώθηκες (που κ αυτό ανθρώπινο είναι) τότε γιατί πχ να μην αμφιβάλλουμε ότι οι εξετάσεις που παίρνουμε είναι όντως από το δικό μας δείγμα ή για να στο κάνω ακραίο ότι μας έδωσαν σωστό μωρό στο μαιευτήριο; Θέλω να πω ότι για αυτά τα πράγματα υπάρχουν διαδικασίες. 

Όπως μάλλον κατάλαβες κ γω με εξωσωματική είμαι. Με το καλό κ άσε τα άγχη αυτά!

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! 
Όχι, δεν υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος, απλώς ανησυχία, γιατί ανθρώπινο χέρι είναι αυτό που τα καταχωρεί και τα φέρνει στο δωμάτιο, οπότε το μυαλό μου παίζει παιχνίδια…

Αλλα σίγουρα καμία κλινική δε θα έπαιρνε τέτοιο ρίσκο…φαντάζομαι θα υπάρχουν δικλείδες ασφαλείας, γιατί αν γίνει τέτοιο πράγμα κλείνουν αυτόματα…

Κάθε καλό και σε εσένα εύχομαι!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Tasiaa είπε:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! 
Όχι, δεν υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος, απλώς ανησυχία, γιατί ανθρώπινο χέρι είναι αυτό που τα καταχωρεί και τα φέρνει στο δωμάτιο, οπότε το μυαλό μου παίζει παιχνίδια…

Αλλα σίγουρα καμία κλινική δε θα έπαιρνε τέτοιο ρίσκο…φαντάζομαι θα υπάρχουν δικλείδες ασφαλείας, γιατί αν γίνει τέτοιο πράγμα κλείνουν αυτόματα…

Κάθε καλό και σε εσένα εύχομαι!!! 

Συμφωνώ με την @Tokyo υπάρχουν ειδικά πρωτόκολλα  για τέτοιες διαδικασίες όπως υπάρχουν πρωτόκολλα για τόσα άλλα πράγματα τα οποία δεν γνωρίζουμε..  Δεν χρειάζεται να ανησυχείς. Πάντα υπα΄ρχουν εξαιρέσεις, αλλά αν σκεφτείς τα άπειρα κέντρα που υπάρχουν παγκοσμίως και πόσα παιδιά γεννιούνται έτσι, θα καταλάβεις πως οι εξαιρέσεις ειναι λιγότερο από απειροελάχιστες.. Ναι μην τρελαθούμε κιόλας, βάλτο στην πραγματική του διάσταση και χαλάρωσε..  Αλλιώς θα γίνουμε φοβικοί για όλα.. 
Και εγώ εχω παιδάκι απο εξωσωματική.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ το είχα σκεφτεί πολλές φορε΄ς στο παρελθόν και τώρα που είμαι στο δρόμο της εξωσωματικής ακόμα περισσότερο. Ειδικά μετά το περιστατικό της @Παρασκευαιδου που συνέβει στην ίδια και πραγματικά με άφησε άφωνη. Γι' αυτό το λόγο όμως πρέπει να έχουμε τα μάτια μας 14 και αυτόν τον "τυπικό έλεγχο" επιβεβαίωσης των στοιχείων μας να τον κάνουμε με προσοχή! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lisaki 80 είπε:

Συμφωνώ με την @Tokyo υπάρχουν ειδικά πρωτόκολλα  για τέτοιες διαδικασίες όπως υπάρχουν πρωτόκολλα για τόσα άλλα πράγματα τα οποία δεν γνωρίζουμε..  Δεν χρειάζεται να ανησυχείς. Πάντα υπα΄ρχουν εξαιρέσεις, αλλά αν σκεφτείς τα άπειρα κέντρα που υπάρχουν παγκοσμίως και πόσα παιδιά γεννιούνται έτσι, θα καταλάβεις πως οι εξαιρέσεις ειναι λιγότερο από απειροελάχιστες.. Ναι μην τρελαθούμε κιόλας, βάλτο στην πραγματική του διάσταση και χαλάρωσε..  Αλλιώς θα γίνουμε φοβικοί για όλα.. 
Και εγώ εχω παιδάκι απο εξωσωματική.. 

Σίγουρα δεν είναι κάτι που συμβαίνει συχνά, όταν όμως ακούς πως συμβαίνει έστω και σε εξαιρέσεις, σου περνάει από το μυαλό…

Το καλύτερο είναι να το βγάλω τελείως από το μυαλό μου, αλλά έλα που το σκέφτομαι κάποιες φορές…

Θα δείξει…

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η misofeggaro είπε:

Εγώ το είχα σκεφτεί πολλές φορε΄ς στο παρελθόν και τώρα που είμαι στο δρόμο της εξωσωματικής ακόμα περισσότερο. Ειδικά μετά το περιστατικό της @Παρασκευαιδου που συνέβει στην ίδια και πραγματικά με άφησε άφωνη. Γι' αυτό το λόγο όμως πρέπει να έχουμε τα μάτια μας 14 και αυτόν τον "τυπικό έλεγχο" επιβεβαίωσης των στοιχείων μας να τον κάνουμε με προσοχή! 

Τι περιστατικό ήταν αυτό και σε ποιο κέντρο;; 
Η αλήθεια είναι πως εγώ με τον άντρα μου τα διαβάζαμε όλα προσεκτικά και δεν εντοπίσαμε πότε ούτε ένα λάθος στο κομμάτι της γραφειοκρατίας…

Αλλά το μυαλό μου καμία φορά παίζει παιχνίδια και σκέφτομαι αυτό το «και αν»…

Θα δούμε…αν δεν μπορέσω να το αποβάλλω, θα κάνουμε ένα τεστ για να ηρεμήσω…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tasiaa είπε:

Τι περιστατικό ήταν αυτό και σε ποιο κέντρο;; 
Η αλήθεια είναι πως εγώ με τον άντρα μου τα διαβάζαμε όλα προσεκτικά και δεν εντοπίσαμε πότε ούτε ένα λάθος στο κομμάτι της γραφειοκρατίας…

Αλλά το μυαλό μου καμία φορά παίζει παιχνίδια και σκέφτομαι αυτό το «και αν»…

Θα δούμε…αν δεν μπορέσω να το αποβάλλω, θα κάνουμε ένα τεστ για να ηρεμήσω…

Η κοπέλα που σου λένε ήταν Γερμανία που στα θέματα υγείας είναι ένα μπαχαλο κ ας μας πουλάνε μούρη για όλα. Καμιά σχέση με Ελλάδα. Αλλά σου λέω... Με αυτή τη λογική πως ξέρεις ότι σου δίνουν το παιδί που γέννησες; Το βλέπεις 10 λεπτά μέσα στα αίματα κ μετά ξανά από λιγες ώρες κ είναι όλα ίδια... Είναι πολύ ακραία αυτά. Επίσης ακόμα κ στην περίπτωση της Γερμανίας που ανέφερα το κέντρο το κατάλαβε... Επίσης δεν φώναξαν ποτέ μα ποτέ τα ονόματά τους. Είπαν ααα ήρθε το ραντεβού των 9 πάρε αυτό χωρίς έλεγχο στοιχείων. Εγώ είδα φωτός των εμβρύων μου, υπέγραψα , υπέγραψε ο γιατρός που με γνωρίζει προσωπικά κλπ. Εκεί πας στο γιατρό της βάρδιας που δεν σε ξέρει καν. Οπότε τις μπέρδεψαν. Ειλικρινά ηρέμησε...δε γίνονται αυτά στα σοβαρά κέντρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tasiaa είπε:

Τι περιστατικό ήταν αυτό και σε ποιο κέντρο;; 
Η αλήθεια είναι πως εγώ με τον άντρα μου τα διαβάζαμε όλα προσεκτικά και δεν εντοπίσαμε πότε ούτε ένα λάθος στο κομμάτι της γραφειοκρατίας…

Αλλά το μυαλό μου καμία φορά παίζει παιχνίδια και σκέφτομαι αυτό το «και αν»…

Θα δούμε…αν δεν μπορέσω να το αποβάλλω, θα κάνουμε ένα τεστ για να ηρεμήσω…

Στη Γερμανία έκανε εξωσωματικη η Ελπίδα και έκαναν λάθος τα έμβρυα, έβαλαν το δικό της σε άλλη κοπέλα και της άλλης στην Ελπίδα. Την ώρα της εμβρυομεταφορας δεν ρώτησαν καν τα στοιχεία τους,. Η κύηση της δεν προχώρησε, το ίδιο της είπαν ότι έγινε και με την άλλη κοπέλα αλλά όσο και αν έψαξε δεν την βρήκε ώστε να το διαπιστώσει. 

Ναι, η αλήθεια είναι ότι με ένα τεστ θα επιβεβαιωθείς ότι το μωρό είναι δικό σας και θα ηρεμήσεις. Πάντως σπάνια συμβαίνουν λάθη, αλλά συμβαίνουν. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η misofeggaro είπε:

Στη Γερμανία έκανε εξωσωματικη η Ελπίδα και έκαναν λάθος τα έμβρυα, έβαλαν το δικό της σε άλλη κοπέλα και της άλλης στην Ελπίδα. Την ώρα της εμβρυομεταφορας δεν ρώτησαν καν τα στοιχεία τους,. Η κύηση της δεν προχώρησε, το ίδιο της είπαν ότι έγινε και με την άλλη κοπέλα αλλά όσο και αν έψαξε δεν την βρήκε ώστε να το διαπιστώσει. 

Ναι, η αλήθεια είναι ότι με ένα τεστ θα επιβεβαιωθείς ότι το μωρό είναι δικό σας και θα ηρεμήσεις. Πάντως σπάνια συμβαίνουν λάθη, αλλά συμβαίνουν. 

Βρε παιδιά συγνώμη κ άντε κ βρήκες ότι δεν είναι δικό σου (που αποκλείεται αλλά λέμε χάριν συζητήσεως) κ τι θα γίνει; Ποιος έχει το σωστό μωρό; Κ που θα το βρεις;κ τι θα γίνει με το μωρό που γέννησες κ αγαπάς; Είναι πολύ παράλογες σκέψεις όλα αυτά. Ηρεμία κορίτσια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

Βρε παιδιά συγνώμη κ άντε κ βρήκες ότι δεν είναι δικό σου (που αποκλείεται αλλά λέμε χάριν συζητήσεως) κ τι θα γίνει; Ποιος έχει το σωστό μωρό; Κ που θα το βρεις;κ τι θα γίνει με το μωρό που γέννησες κ αγαπάς; Είναι πολύ παράλογες σκέψεις όλα αυτά. Ηρεμία κορίτσια...

Ε μα ναι... Θα πάνε όλα καλά θα κυοφορω ένα παιδί 9 μήνες και θα μου πουν μετά δεν είναι δικό σου και φυσικά δικό μου θα είναι μην τρελαθούμε τωρα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

Βρε παιδιά συγνώμη κ άντε κ βρήκες ότι δεν είναι δικό σου (που αποκλείεται αλλά λέμε χάριν συζητήσεως) κ τι θα γίνει; Ποιος έχει το σωστό μωρό; Κ που θα το βρεις;κ τι θα γίνει με το μωρό που γέννησες κ αγαπάς; Είναι πολύ παράλογες σκέψεις όλα αυτά. Ηρεμία κορίτσια...

Εγώ συμφωνώ, και στο μαιευτήριο μπορεί να γίνει μπέρδεμα, όπως το λες. Γίνονται λάθη αλλά προφανώς είναι ελάχιστα. Αλλα αν το εχει άγχος η @Tasiaaγιατί να μην κάνει DNA;;

Από εκεί και πέρα εννοείται πως ένα παιδί που κυοφορησες και αγάπησες και γέννησες είναι παιδί σου και λάθος να έχει γίνει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Tasiaa είπε:

Καλησπέρα μανούλες!!!

Θα ήθελα να απευθυνθώ κυρίως στις μανούλες που τα κατάφεραν ύστερα από εξωσωματική…

Εγω τα κατάφερα αλλά έχω σκέψεις και ανησυχίες…Διάβασα και κάτι σχετικά άρθρα που είχαν μπερδέψει στο λος αντζελες δυο εμβρυα και έχω τρελαθεί στις σκεψεις…αν μπέρδεψαν τα ωάρια ή το σπερμα;; Αν μας έβαλαν άλλο έμβρυο;; Αν το μωρό δεν είναι τελικά το δικό μας και το δικό μας το κυοφορεί άλλη γυναίκα;; Έχω διαρκώς αυτές τις ανησυχίες και σκέφτομαι μόλις γεννηθεί το μωρό να προβώ σε τεστ dna…

Είχε καμία άλλη την ίδια ανησυχία ή έχω αρχίσει και το χάνω;;

Εγω ειμαι που έπαθα.. αλλα έμαθα.

Δεν αναφέρθηκε το όνομα μου!!! Έξω από κάθε σωληνάκι που είναι τα έμβρυα γράφει το όνομα σου, όπως και στο σπερμα κτλ γενικά παντού είναι το όνομα σου. Σε εμάς δεν δώσανε την απαραίτητη προσοχή στην εμβρυομεταφορά ήμασταν μόνο 2 κοπέλες και το πήγαν το πρώτο ραντεβού στο κρεβάτι 1 το δεύτερο στο κρεβάτι 2 . Κανονικά κατά την διάρκεια την εμβρυομεταφορα φωνάζουν το όνομα κάτι που δεν έγινε ποτέ στη δική μου περίπτωση. Και όμως πάλι καταλάβανε το λάθος τους. Όταν είχαν την χοριακή μου που ήταν θετική δεν θέλανε να ρισκάρουν φυσικά και με κάλεσαν και με ενημέρωσαν. 

Όπως έγραψα φοβάμαι μήπως τελικά η άλλη κοπέλα έχει ένα παιδί απ τα δικά μου έμβρυα αλλά απ την άλλη είναι ένα κύτταρο το οποίο δεν θα ήταν ποτέ δικό μου παιδί. Δε θα το ήθελα. Το μόνο που ελπίζω είναι να λέει αλήθεια το κέντρο και να μην έπιασε ή αλλιώς να το αγαπάει. 

Στην Ελλάδα δεν έχουν καμία σχέση οι εμβρυομεταφορες με εδώ. Φαντάσου σε μια εξωσωματική έκανα 2 υπερηχους μόνο, και με είδαν 3 γιατροί.  Ένα νούμερο ήμουν για αυτούς. Στην Ελλάδα όταν γνώρισα τον γιατρό που θα προχωρούσαμε είχαμε σχεδόν κάθε εβδομάδα επικοινωνία με τη μαία του και με τον ιδιο κάθε φορά που είχαμε κάτι νεότερο όπως εξετάσεις κτλ που δεν γίνανε ποτέ στη Γερμανία. 

Εάν φώναξαν το όνομα σου στην εμβρυομεταφορά δεν παίζει να  έχει γίνε λάθος! Γτ πάνω στα σωληνάκια γράφει το όνομα σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Tokyo είπε:

Η κοπέλα που σου λένε ήταν Γερμανία που στα θέματα υγείας είναι ένα μπαχαλο κ ας μας πουλάνε μούρη για όλα. Καμιά σχέση με Ελλάδα. Αλλά σου λέω... Με αυτή τη λογική πως ξέρεις ότι σου δίνουν το παιδί που γέννησες; Το βλέπεις 10 λεπτά μέσα στα αίματα κ μετά ξανά από λιγες ώρες κ είναι όλα ίδια... Είναι πολύ ακραία αυτά. Επίσης ακόμα κ στην περίπτωση της Γερμανίας που ανέφερα το κέντρο το κατάλαβε... Επίσης δεν φώναξαν ποτέ μα ποτέ τα ονόματά τους. Είπαν ααα ήρθε το ραντεβού των 9 πάρε αυτό χωρίς έλεγχο στοιχείων. Εγώ είδα φωτός των εμβρύων μου, υπέγραψα , υπέγραψε ο γιατρός που με γνωρίζει προσωπικά κλπ. Εκεί πας στο γιατρό της βάρδιας που δεν σε ξέρει καν. Οπότε τις μπέρδεψαν. Ειλικρινά ηρέμησε...δε γίνονται αυτά στα σοβαρά κέντρα!

Καλημέρα! 
Μα και αυτό έχει συμβεί (έχουν μπερδέψει μωρά στα μαιευτήρια) αλλά το έχουν αντιληφθεί οι γονείς εγκαίρως…και αυτό το σκέφτομαι δηλαδή, αλλά βάζουν κατευθείαν βραχιολάκι το παιδί μου είπαν…Δημάδη σε μια περίπτωση που ξέρω και τα μπέρδεψαν, το καρτελάκι επιβεβαίωσε τη μητέρα που είπε ότι δεν είναι το δικό της μωρό αυτό…

Γενικα και κατά βάθος δε θέλω να πιστέψω πως γίνονται τέτοια πράγματα!!! Και σίγουρα είναι πολύ σπάνια, αλλά είπαμε…το μυαλό παίζει παιχνίδια!!

Έχω τρομερή εμπιστοσύνη στον γιατρό μου, οπότε θα εστιάσω εκεί και θα χαρώ την εγκυμοσύνη μου χωρίς δεύτερες σκέψεις (προς το παρόν) 😋

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η misofeggaro είπε:

Στη Γερμανία έκανε εξωσωματικη η Ελπίδα και έκαναν λάθος τα έμβρυα, έβαλαν το δικό της σε άλλη κοπέλα και της άλλης στην Ελπίδα. Την ώρα της εμβρυομεταφορας δεν ρώτησαν καν τα στοιχεία τους,. Η κύηση της δεν προχώρησε, το ίδιο της είπαν ότι έγινε και με την άλλη κοπέλα αλλά όσο και αν έψαξε δεν την βρήκε ώστε να το διαπιστώσει. 

Ναι, η αλήθεια είναι ότι με ένα τεστ θα επιβεβαιωθείς ότι το μωρό είναι δικό σας και θα ηρεμήσεις. Πάντως σπάνια συμβαίνουν λάθη, αλλά συμβαίνουν. 

Πωπω…σοκ!!! 
Αυτό πιστεύω και εγώ…σπάνια μεν, συμβαίνουν δε…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Tokyo είπε:

Βρε παιδιά συγνώμη κ άντε κ βρήκες ότι δεν είναι δικό σου (που αποκλείεται αλλά λέμε χάριν συζητήσεως) κ τι θα γίνει; Ποιος έχει το σωστό μωρό; Κ που θα το βρεις;κ τι θα γίνει με το μωρό που γέννησες κ αγαπάς; Είναι πολύ παράλογες σκέψεις όλα αυτά. Ηρεμία κορίτσια...

Στην περίπτωση που συνέβη στο Λος άντζελες, πήρε η καθεμία το βιολογικό δικό της (το ανακάλυψαν όταν ήταν μηνών) αλλά κράτησαν επαφή, γιατί ένιωθαν «οικογένεια»…

Αν το ανακαλύψεις είναι πολύ δύσκολο να το διαχειριστείς είναι η αλήθεια…και εγώ δε θέλω άλλο μωρό, θέλω αυτό που έχω μέσα μου και το νιώθω να μεγαλώνει…αλλά θα ήθελα ιδανικά να είμαι σίγουρη πως και βιολογικά προέρχεται από εμάς…

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Εγω ειμαι που έπαθα.. αλλα έμαθα.

Δεν αναφέρθηκε το όνομα μου!!! Έξω από κάθε σωληνάκι που είναι τα έμβρυα γράφει το όνομα σου, όπως και στο σπερμα κτλ γενικά παντού είναι το όνομα σου. Σε εμάς δεν δώσανε την απαραίτητη προσοχή στην εμβρυομεταφορά ήμασταν μόνο 2 κοπέλες και το πήγαν το πρώτο ραντεβού στο κρεβάτι 1 το δεύτερο στο κρεβάτι 2 . Κανονικά κατά την διάρκεια την εμβρυομεταφορα φωνάζουν το όνομα κάτι που δεν έγινε ποτέ στη δική μου περίπτωση. Και όμως πάλι καταλάβανε το λάθος τους. Όταν είχαν την χοριακή μου που ήταν θετική δεν θέλανε να ρισκάρουν φυσικά και με κάλεσαν και με ενημέρωσαν. 

Όπως έγραψα φοβάμαι μήπως τελικά η άλλη κοπέλα έχει ένα παιδί απ τα δικά μου έμβρυα αλλά απ την άλλη είναι ένα κύτταρο το οποίο δεν θα ήταν ποτέ δικό μου παιδί. Δε θα το ήθελα. Το μόνο που ελπίζω είναι να λέει αλήθεια το κέντρο και να μην έπιασε ή αλλιώς να το αγαπάει. 

Στην Ελλάδα δεν έχουν καμία σχέση οι εμβρυομεταφορες με εδώ. Φαντάσου σε μια εξωσωματική έκανα 2 υπερηχους μόνο, και με είδαν 3 γιατροί.  Ένα νούμερο ήμουν για αυτούς. Στην Ελλάδα όταν γνώρισα τον γιατρό που θα προχωρούσαμε είχαμε σχεδόν κάθε εβδομάδα επικοινωνία με τη μαία του και με τον ιδιο κάθε φορά που είχαμε κάτι νεότερο όπως εξετάσεις κτλ που δεν γίνανε ποτέ στη Γερμανία. 

Εάν φώναξαν το όνομα σου στην εμβρυομεταφορά δεν παίζει να  έχει γίνε λάθος! Γτ πάνω στα σωληνάκια γράφει το όνομα σου.

Πωπω τι πέρασες!!! Και η κλινική αυτή λειτουργεί ακόμα;;; Δεν τη μηνύσατε;;;

Σημασια έχει πως τώρα βρήκες καλό γιατρό και κέντρο και πήγαν όλα καλά!!! 

Ναι, η αλήθεια είναι πως εδώ ο γιατρός μας γνωρίζει προσωπικά, μας μιλάει με το μικρό μας όνομα και το όνομά μας υπάρχει παντού…

Και για την Ελλάδα δεν έχει ακουστεί κάτι χοντρό στο κομμάτι της εξωσωματικής, μόνο κάτι λάθη στα έγγραφα που δίνουν στα ζευγάρια να υπογράψουν…οπότε πιστεύω όλα καλά θα είναι για όλες μας!!! ☺️
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tasiaa είπε:

Στην περίπτωση που συνέβη στο Λος άντζελες, πήρε η καθεμία το βιολογικό δικό της (το ανακάλυψαν όταν ήταν μηνών) αλλά κράτησαν επαφή, γιατί ένιωθαν «οικογένεια»…

Αν το ανακαλύψεις είναι πολύ δύσκολο να το διαχειριστείς είναι η αλήθεια…και εγώ δε θέλω άλλο μωρό, θέλω αυτό που έχω μέσα μου και το νιώθω να μεγαλώνει…αλλά θα ήθελα ιδανικά να είμαι σίγουρη πως και βιολογικά προέρχεται από εμάς…

 

Κι αν της μιας το έμβρυο δεν είχε προχωρήσει και της άλλης ναι και γεννιόταν μόνο ένα; η μία οικογένεια που κυοφορησε θα έμενε τελικά χωρίς μωρό και απλά θα κρατούσε επαφή, γιατί θα έβρισκε ότι δεν ήταν βιολογικά δικό της το μωρό; δεν ξέρω όλα αυτά που φαίνονται εκτός από παράλογες σκέψεις και χωρίς ουσία. Αν το παιδί μου για οποιοδήποτε λόγο δεν ήταν βιολογικά δικό μου (χωρίς να έχω πάρει δανεικό ωάριο /σπερματοζωαριο), μου φαίνεται απολύτως αδιάφορο αν θα το ήξερα ή όχι. Φυσικά θα έκανα μήνυση στο κέντρο αν το μάθαινα και θα με ενοχλούσε η κοροϊδία και τι μπέρδεμα αλλά δε θα σήμαινε κάτι για τη σχέση μου με το παιδί μου. Στο μαιευτήριο επίσης δε μπορώ να φανταστώ πώς θα γινόταν τέτοιο μπέρδεμα. Είχα εντυπωσιαστει που κάθε φορά που μου έφερναν το μωρό από εξετάσεις, άλλαγμα κλπ με ρωτούσαν να πω εγώ τους αριθμούς από το βραχιολακι και το επιβεβαιωναν. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η misofeggaro είπε:

Εγώ συμφωνώ, και στο μαιευτήριο μπορεί να γίνει μπέρδεμα, όπως το λες. Γίνονται λάθη αλλά προφανώς είναι ελάχιστα. Αλλα αν το εχει άγχος η @Tasiaaγιατί να μην κάνει DNA;;

Από εκεί και πέρα εννοείται πως ένα παιδί που κυοφορησες και αγάπησες και γέννησες είναι παιδί σου και λάθος να έχει γίνει. 

Εννοείται ας κάνει ... Αυτό που προσπαθώ να πω είναι ότι αν μπεις σε τέτοιες σκέψεις δεν έχει τέλος. Αν το πάμε έτσι κ αν μπερδέψουν τα δείγματα του dna? Αν μπορούν να μπερδέψουν έμβρυα μπορούν κ αυτό! Κατάλαβες τι λέω; Ότι είναι μια λούπα χωρίς τέλος. Από εκεί κ πέρα φυσικά κ καθένας μπορεί κ πρέπει να κάνει ό,τι του προσφέρει ηρεμία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσι μου! Η αληθεια ειναι οτι αυτος ο προβληματισμος,αν τον αφησεις να "εξελιχθει",θα γιγαντωθει σε κατι που εκτος απο νοημα που δεν εχει,θα σου γινει εμμονή.. Δεν υπαρχει λογος να μπεις στη διαδικασια..Εκτος του οτι να συμβει κατι τετοιο ειναι σχεδον απιθανο,αλλα ακομα κι αν συνεβαινε ,τι θα εκανες?Δεν θα ηταν παιδι σου?θα το "επεστρεφες"? Μην μπεις σάυτο το τριπακι!Το δικο σου παιδακι ειναι απο καθε αποψη!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...
στις On 4/4/2023 at 11:46 ΜΜ, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Εγω ειμαι που έπαθα.. αλλα έμαθα.

Δεν αναφέρθηκε το όνομα μου!!! Έξω από κάθε σωληνάκι που είναι τα έμβρυα γράφει το όνομα σου, όπως και στο σπερμα κτλ γενικά παντού είναι το όνομα σου. Σε εμάς δεν δώσανε την απαραίτητη προσοχή στην εμβρυομεταφορά ήμασταν μόνο 2 κοπέλες και το πήγαν το πρώτο ραντεβού στο κρεβάτι 1 το δεύτερο στο κρεβάτι 2 . Κανονικά κατά την διάρκεια την εμβρυομεταφορα φωνάζουν το όνομα κάτι που δεν έγινε ποτέ στη δική μου περίπτωση. Και όμως πάλι καταλάβανε το λάθος τους. Όταν είχαν την χοριακή μου που ήταν θετική δεν θέλανε να ρισκάρουν φυσικά και με κάλεσαν και με ενημέρωσαν. 

Όπως έγραψα φοβάμαι μήπως τελικά η άλλη κοπέλα έχει ένα παιδί απ τα δικά μου έμβρυα αλλά απ την άλλη είναι ένα κύτταρο το οποίο δεν θα ήταν ποτέ δικό μου παιδί. Δε θα το ήθελα. Το μόνο που ελπίζω είναι να λέει αλήθεια το κέντρο και να μην έπιασε ή αλλιώς να το αγαπάει. 

Στην Ελλάδα δεν έχουν καμία σχέση οι εμβρυομεταφορες με εδώ. Φαντάσου σε μια εξωσωματική έκανα 2 υπερηχους μόνο, και με είδαν 3 γιατροί.  Ένα νούμερο ήμουν για αυτούς. Στην Ελλάδα όταν γνώρισα τον γιατρό που θα προχωρούσαμε είχαμε σχεδόν κάθε εβδομάδα επικοινωνία με τη μαία του και με τον ιδιο κάθε φορά που είχαμε κάτι νεότερο όπως εξετάσεις κτλ που δεν γίνανε ποτέ στη Γερμανία. 

Εάν φώναξαν το όνομα σου στην εμβρυομεταφορά δεν παίζει να  έχει γίνε λάθος! Γτ πάνω στα σωληνάκια γράφει το όνομα σου.

Συγγνώμη εσύ πως κατάλαβες κορίτσι μου ότι έγινε λάθος στο είπαν από την κλινική? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Zenia z είπε:

Συγγνώμη εσύ πως κατάλαβες κορίτσι μου ότι έγινε λάθος στο είπαν από την κλινική? 

Ναι με ενημέρωσαν.  Έπρεπε να σταματήσω τα χαπια. Και αν δεν έπεφτε η χοριακή να έκανα αποξεση. 

Μέχρι την θετική Χοριακή κάτι υποψιάζομουν επειδή η άλλη κοπέλα τσιριζε φώναζε και όταν βγήκα δεν ήταν εκεί.  Αλλά δεν μπορούσα να ξέρω κάτι. Στη θετική χοριακή μας κάλεσε ο διευθυντής της κλινικής και μας ενημέρωσε για το τι έγινε και τι θα ακολουθήσει.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 24/4/2023 at 3:31 ΜΜ, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Ναι με ενημέρωσαν.  Έπρεπε να σταματήσω τα χαπια. Και αν δεν έπεφτε η χοριακή να έκανα αποξεση. 

Μέχρι την θετική Χοριακή κάτι υποψιάζομουν επειδή η άλλη κοπέλα τσιριζε φώναζε και όταν βγήκα δεν ήταν εκεί.  Αλλά δεν μπορούσα να ξέρω κάτι. Στη θετική χοριακή μας κάλεσε ο διευθυντής της κλινικής και μας ενημέρωσε για το τι έγινε και τι θα ακολουθήσει.  

Σοκ πραγματικά..σε ανάγκασαν να κάνεις διακοπή? Ή δεν προχώρησε από μόνη της η εγκυμοσύνη? Συγγνώμη που στα θυμίζω..με το καλό να υποδεχτείς το μωράκι σου ❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Υπάρχει 1 στο εκατομμύριο πιθανότητες να μπερδευτεί ένα μωρό στο νοσοκομείο, οπότε μην ανησυχείτε για αυτό 😄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Μαγική!!! Φυσικά κ υπάρχει κούραση αλλά είναι απόλαυση τα άτιμα!!! Έχουν ο ένας τον άλλον κ παίζουν μεταξύ τους όποτε υπάρχουν κάποιες στιγμές ηρεμίας (αν δεν μαλώνουν για το ίδιο παιχνίδι🤣🤣🤣) Κλαίμε από τα γέλια με τις συζητήσεις τους!!!  Όταν αισθανθείς έτοιμη κ ψυχικά κ σωματικά θα βάλεις μπρος. Κ αν δεν θέλεις δε θα το κανεις!! Εσυ να είσαι καλά για να είναι κ το παιδάκι σου καλά!!
    • Άντε ωραία μεγαλώνει το μωρακι σας 😊 Ααα αρα κολπικά στο έβγαλε και μεγαλύτερο μια χαρα ειναι κορίτσι μου μην το σκεφτεσαι καθόλου όλα είναι οκ αφού το λέει και η γιατρό σου  Το παρτυ για το φύλο ποτε σκέφτεσαι να το κανείς ; Μετά την β επιπέδου ;   
    • Ήθελα να αποθηλασω φυσικά... Το έκανα παρά πολύ αργά για να μην τη πατήσω αλλά κουράστηκα πολύ τις τελευταίες μέρες και μείωσα τις αντλήσεις πολύ... Οπότε την πάτησα.... Πονάει πολύ, νιώθω ερείπιο.  Εμένα έχει και πάνω και κάτω δόντια - σωστό κουνέλι δηλ. 🤣 Αλλά η γκρίνια δε φεύγει ποτέ 🤣 αγκαλίτσα και παιχνίδι μαζί αλλιώς γίνεται χαμός! Βρήκατε βρεφονηπιακό;  Εγώ δεν ανυπομονώ να γυρίσω στη δουλειά να είμαι ειλικρινής αλλά ξέρω πως όταν επιστρέψω θα νιώσω καλά... Παράνοια η κατάσταση.
    • Ξέρω ότι πρέπει να το δω σίγουρα απλά δεν μπορω να πάω αυτήν την βδομαδα με το καλο  που θα γυρίσω θα ψαξω να βρω γιατρό γιατί ξέρεις εδώ στο χωριό δεν έχει κιολας όποτε δεν είναι τόσο εύκολο να πω πετάγομαι παω σε έναν ενδοκρινολόγο, πρέπει κάνω ολόκληρο ταξίδι... αν ήμουν στο πρώτο τρίμηνο σίγουρα δεν θα το άφηνα καθόλου.. ευχαριστώ κορίτσι μου 🥰
    • Καλησπέρα, ο γιατρός σε προετοιμάζει για το χειρότερο και καλά κάνει αππ τη μια αλλα εμεις ελπίζουμε για το καλύτερο, οπότε με πίστη προχώρα!! Ο γυναικολόγος μου οταν ξεκίνησα για πρώτη φορά την εξωσωματικη πριν τρια χρόνια μου είπε τη σήμερον ημέρα αν θες να κανεις παιδί θα κανεις! Αυτο συνεπάγεται βέβαια να έχεις και καποια χρήματα θα συμπληρώσω εγω! Εύχομαι οτι καλύτερο μεσα απο την καρδιά μου 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...